Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

Cititi Ken Kessey ''Zbor deasupra unuic cuib de cuci'' N-o sa regretati !
bastiuta
Postat pe 1 August 2008 11:35
Draga mea, daca Ludlum ti-a dat fiori atunci iti recomand sa lecturezi macar una din cartile lui Frederick Forsyth, este cam acelasi gen numai ca mult mai documentat si analizeaza cateva aspecte sociale, politice si economice care te pun pe ganduri intr-adevar, ca sa nu mai vorbesc de aventura, actiune si multe altele. Printre cartile mele preferate se numara: Negociatorul - despre starea agentilor CIA dupa ce s-a terminat razboilul rece; Pumnul lui Dumnezeu - despre cat de implicati au fost rusii si americanii in razboiul din Golf si neaparat MANIFESTUL NEGRU - despre caderea comunismului in Rusia si implicatiile pe care le-a avut inclusiv asupra tarii noastre...
Dar despre Jane Austen si Thomas Hardy nu scrie nimeni???
gangstergrl
Postat pe 1 August 2008 12:02
"femeia nisipurilor " e o carte frumoasa dar destul de grea, noi am discutat-o la estetica si doar asa am inteles mai mult. iar daca vreti sa cititi ceva in genu lui "shogun" va recomand "musashi" de eiji yoshikawa , sunt 2 volume dar merita citita. iar daca vreti romane de relaxare va recomand cele politiste ale lui rodica ojog brasoveanu, sunt superbe si le citesc intotdeauna cu placere mai ales cand sunt trista.
witcher
Postat pe 1 August 2008 12:28
De la: oanacen007, la data 2008-07-31 20:37:17eu am citit o carte superba, din punctul meu de vedere ii cea mai frumoasa poveste de dragoste se numelste Mataniile scrisa de Ference Barclay, mie mi-a placut doarte mult...

Si eu am citit-o, dar eu imi amintesc ca era de Florence Barclay, poate gresesc. Oricum, super carte
emanuelakerekes
Postat pe 1 August 2008 13:16
Am inceput sa citesc de cateva zile cartile filozofului indian OSHO. Am inceput cu Omu care iubea pescarusii. Vi le recomanda cu caldura pentru ca sigur o sa va faca sa percepeti viata altfel, o sa va dea incredere si putere.

Postat pe 1 August 2008 15:47
Multumesc, dragaica!
Circe
Postat pe 1 August 2008 16:37
Aaaaa!Uitasem sa precizez de Absalom Ambsalom! de William Faulkner...magnifica carte!Nu merge mana in mana cu Fowless:)dar e absolut superba! va pup!
Irisutza
Postat pe 1 August 2008 19:46
ceva de katzman ati incercat? analistul=de ex, m=a facut sa o citesc cu pasiune.
anca274
Postat pe 1 August 2008 22:12
De la: anca274, la data 2008-08-01 22:12:09ceva de katzman ati incercat? analistul=de ex, m=a facut sa o citesc cu pasiune.

Hmm..n-am auzit de
Circe
Postat pe 2 August 2008 13:24
De la: emanuelakerekes, la data 2008-07-31 10:41:55Vad ca nu spune nimeni nimic despre Umberto Eco, desi cartile lui sunt pur si simplu superbe. Va recomand cu caldura: "Numele trandafirului", "Pendulul lui Foucault". (Cea de a doua surprinde intr-o oarecare masura misterul templierilor, cu ceva timp inainte de a scrie ceva Dan Brown).
Cat despre cartile pe care le-am vazut recomandate sau citite de voi, alegerile sunt nemaipomenite (vorbesc despre cele pe care le-am citit si eu), si fiecare carte este una dintre cele mai bune ale genului respectiv.
Ma bucur ca mai sunt si oameni care citesc, mai ales carti asa de frumoase.

Intr-adevar, Eco e bun. Am citit ambele carti, Pendulul.. e o enciclopedie, iar punctul de vedere e mult mai erudit decat al lui Dan Brown.
Circe
Postat pe 2 August 2008 13:26
Rodica Ojog Brasoveanu am citit si eu, nu numai ultimele 2 carti ci si cele publicate inainte si mi-a placut foarte mult.
dumitrachev
Postat pe 3 August 2008 10:12
Ma alatur si eu celor care vorbesc de Eliade! L-am citi in copilarie si l-am recitit cu mare placere si acum. Dar cartea mea de suflet va ramane Vraciul, de Tadeusz Dolega Mostowicz; poate fi in doua parti, a doua fiind Profesorul Wilczur. O recomad cu draga inima tuturor!
MonicaLoh
Postat pe 3 August 2008 10:35
daca tot vorbeati de vraci ,, blestemul vraciului,, ..de Joseph Delaney este o carte foarte buna. Mie imi place la nebunie Coelho!! Gabriel G. Marquez este deosebit, imi place foarte mult.. e cam greu de digerat si nu-l recomand decat persoanelor cu maaare rabdare. Insa merita. Pt cea care spunea ca ii place Osho am o recomandare: Baird T. Spalding..

Postat pe 3 August 2008 10:46
daca tot vorbeati de vraci ,, blestemul vraciului,, ..de Joseph Delaney este o carte foarte buna. Mie imi place la nebunie Coelho!! Gabriel G. Marquez este deosebit, imi place foarte mult.. e cam greu de digerat si nu-l recomand decat persoanelor cu maaare rabdare. Insa merita. Pt cea care spunea ca ii place Osho am o recomandare: Baird T. Spalding..

Postat pe 3 August 2008 10:48
Si mie imi place mult Gabriel Garcia Marquez...
Un veac de singuratate va ramana preferata mea forever...
focsa05
Postat pe 3 August 2008 12:26
bate palma focsa
mirelacm
Postat pe 3 August 2008 18:00
De la: mirelacm, la data 2008-08-03 18:00:16bate palma focsa



focsa05
Postat pe 3 August 2008 22:15
mirelacm
Postat pe 4 August 2008 16:11
As mai avea si eu cateva propuneri din ce am mai citit.
Pe de o parte, Agatha Christie, Edgar Wallace, Arthur Conan Doyle pentru cei pasionati de crima si mister (in fond si la urma urmei, vorbim despre autorii lui Hercule Poirot, respectiv Sherlock Holmes).
Pe de alta parte, pentru cei care au timp si rabdare sa citeasca romane mult mai profunde, de analiza a creatiei si a scriiturii, il recomand pe Marcel Proust, desigur.
Pentru cei care au citit candva Camil Petrescu (il consider cel mai bun autor roman, oricate obiectii ar avea oricine), in special piesele sale de teatru, le-as spune sa citeasca de exemplu Hedda Gabler, Strigoii de Henryk Ibsen, sau orice alta piesa a sa.
Oricum, eu deja am gasit vreo doua carti dintre cele recomandate aici, de-abia astept sa le citesc.
emanuelakerekes
Postat pe 4 August 2008 17:58
De la: 10ana, la data 2008-07-31 17:22:53

iti recomand sa incepi (daca n-ai citit Eliade pana acum) "Sarpele" si "Nouasprezece trandafiri", mi se par mai accesibile, iar ca volum de pagini sunt chiar subtirele. A si sa nu uit, "Maitreyi"...
Lectura usoara!
Mesajul era pentru gabriela_esty

Eliade e super! cred ca unul din cel mai bun prozator roman
ralukiss
Postat pe 4 August 2008 18:06
am gresit autorul se numeste katzenbach
iar cartea e una care se citeste in viteza-fara pea multe reflectii pe marginea ei-aventura
anca274
Postat pe 5 August 2008 20:40
ai incercat -dragoste in vremea holerei?-e draguta
anca274
Postat pe 5 August 2008 20:42
De la: anca274, la data 2008-08-05 20:42:26ai incercat -dragoste in vremea holerei?-e draguta

eu am citit-o, e super.. dupa cum am spus, imi place mult Gabriel G. M.

Postat pe 5 August 2008 20:45
Acesta e un subiect la care as putea sa scriu foarteee mult pentru ca iubesc cartile si imi ocupa o foarte mare parte din timpul liber. Ca tot vad ca a venit vorba de marii clasici (G.G.M.)...dintre acestia pentru sufletul meu va ramane Dickens , lectura cea mai grea de parcurs avand`o la Dostoievski , dar a carui roman de capatai "Fratii Karamazov" a meritat tot efortul. Personal , nu`mi plac autorii comerciali ca Paulo Coelho ci filosofii de viata si despre natura umana pot spune ca am tras din cartile lui Imanuell Kant sau Arthur Schpenhauer , in special cartea "Viata , amorul,moartea". Peste perioada cu scrierile beletristice am cam trecut , acum ma intereseaza sa imi formez o cultura de amanunt , iar ultimele carti citite au fost despre Francmasonerie pentru ca ma pasioneaza subiectul in ultima perioada.Spor la citit tuturor...si la cat mai multe carti!
Kittynelle
Postat pe 6 August 2008 14:39
pt anca274. am citit si cartea am vazut si filmul, cred ca este unul dintre putinele filme realizate dupa o carte care nu ma dezamagit,chiar urmareste firul cartii
mirelacm
Postat pe 6 August 2008 16:15
ce am citit in ultima saptamana :Harper Lee -"...sa ucizi o pasare cantatoare" frumoasa si Fumiko Enchi -"Mastile" .....Acum citesc Shan Sa -"Jucatoarea de go" care se pronunta interesanta.M-am invatat sa citesc mult si o sa-mi vina greu cand o sa plec de la actualul meu servici adica peste o luna si jumatate,o sa citesc in continuare dar nu asa mult ca nu-mi permit sa-mi iau multe carti
petri
Postat pe 6 August 2008 22:11
Eu va recomand cartile scrie de John Saul, asta daca va place genul horror:P
anamaria_szekely
Postat pe 7 August 2008 17:07
Cartea este cheia tuturor usilor anume lektura ne tamaduieste sufletul.Dak veni vorba despre carti as vrea sa zik k imi plaCe tare mult sa citesk preferatu meu e DickenS dar imi ai plaCe si Jack London.As vrea sa zik k ar trebui sa citim kit mai multe karti pentru a fi k adevarat bogatzi spiritual.
aleera
Postat pe 7 August 2008 20:10
... ...OK...in prezent citesc BALCIUL DESERTACIUNILOR- Thackeray
O lista cu cartile mele preferate:...greu...cred ca nu o sa se mai termine
*PRINTUL- TUDOR TEODORESCU BRANISTE
*DELIRUL, VIATA CA O PRADA, CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI- MARIN PREDA
*MEMORII, 19 TRANDAFIRI, MAITREYI, NUNTA IN CER, HULIGANII- MIRCEA ELIADE
*SATRA, CE MULT TE-AM IUBIT- ZAHARIA STANCU
*INVITATIE LA VALS, SCRISOARE DE DRAGOSTE- MIHAIL DRUMES
*ADELA- G IBRAILEANU
*RASCOALA, CIULEANDRA, JAR, AMANDOI,ADAM SI EVA, PADUREA SPANZUARTILOR, ION- LIVIU REBREANU
*PATUL LUI PROCUST, ULTIMA NOAPTE DE DRAGOSTE, INTAIA NOAPTE DE RAZBOI- CAMIL PETRESCU
*ACCIDENTUL, ORASUL CU SALCAMI- MIHAIL SEBASTIAN
*DOAMNA BOVARY- FLAUBERT
*POSTASUL SUNA INTOTDEAUNA DE 2 ORI- JAMES CAIN
*PAPILLON- H CHARRIERE
*NUMELE TRANDAFIRULUI- UMBERTO ECO
*CRIMA SI PEDEAPSA- DOSTOIEVSKI
*CHARLES DICKENS
*WILLIAM SHAKESPEARE
*KAFKA
.............SI MULTE ALTELE.........

Postat pe 8 August 2008 13:20
Si imi plac enorm de mult cartile contemporane....:
*Sophie Kinsella scrie foarte frumos, cartile ei te relaxeaza, le-am citit pe toate. recomandat intreaga serie:
*MA DAU IN VANT DUPA CUMPARATURI
*GOANA DUPA CUMPARATURI LA NEW YORK
*LA CUMPARATURI IN ROCHIE DE MIREASA
*LA CUMPARATURI CU SORA MEA
*LA CUMPARATURI CU BEBE

Mi-au placut enorm:
*MUZICI SI FAZE- OVIDIU VERDES, pentru cine vrea sa-si aminteasca de adolescenta petrecuta inainte de '89
*FISA DE INREGISTRARE- IOANA BAETICA, pentru cei care nu se inrosesc de la primele pagini

*69 IONUT CHIVA
*TINERETILE LUI DANIEL ABAGIU- CEZAR PAUL BADESCU
*PIZDET, LETOPIZDET- A. VAKULOVSKI

Urmeaza sa citesc in urmatoarea perioada doua carti despre care am auzit ca sunt exceptionale...asa sper sa fie :
*SCRISOAREA PE CARE NU O VEI CITI NICIODATA- NICOLAE STRAMBEANU
*LECTIE DE IUBIRE CU ADRIAN PINTEA

Postat pe 8 August 2008 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Carti personalizate pentru copii 4 De la: Lucia1971 30 August 2008 20:46
Lolita 16 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
Ce carti citim? 4 De la: andres13 7 Martie 2011 12:11
SANU SE FACA DIFERENTA INTRE COPII BOGATI SI SARACI 2 De la: kudika_986081 24 Aprilie 2015 10:04
Ce-i greu.. 30 De la: iulia069834 9 Mai 2010 18:45