Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

desi e vorba de poezie sper din tot sufletul ca veti dori sa cititi volumul: "TRISTETE FARA LEAC"- GORE MAIOR
eu vreau sa ma laud putin cu autograful scriitorului pe prima pagina...acum foarte serios trebuie sa il incercati...scrie poezii asa cum nu au mai fost pana acum, transmite emotii absolut astfel decat poeziile traditionale. as pune si un citat alaturi dar nu stiu daca este in regula sa folosesc versurile......

Postat pe 8 August 2008 13:37
Eu sunt chiar curioasa sa citesc cateva versuri de acest poet pe care il consideri minunat. Nu cred ca este vreo problema daca utilizezi un simplu citat. Astept cu nerabdare o noua viziune asupra poeziei.
emanuelakerekes
Postat pe 9 August 2008 22:56
am citit ieri "Luminita, mon amour" de Cezar Paul-Badescu, si mi-a placut foarte mult, v-o recomand si voua, sa-mi spuneti si parerea voastra :D

Postat pe 10 August 2008 16:55
Tot de poezie vreau sa vorbesc si eu ati citit poeziile lui Geo Bogza din volumul "Orion".Vi le recomand .
sidonica
Postat pe 10 August 2008 17:49
Nu stiu cat de "minunat" o sa ti se para...adik nu cred k e cuvantul potrivit pt cum scrie :
"cand nu vii,
atunci te astept cel mai mult;
dorindu-te, te plasmuiesc
in fel si chip:
cum vei fi fost,
cum nu mai esti,
cum vei mai fi
si va iubesc pe toate.
atunci cand vii,
de carne impovarata,
eu sunt atat de istovit, vazandu-te o alta..."- "Daca"-Gore Maior

"...mie,Doamne,
da-mi macar un carucior
de handicapati cu senile,
sa-mi trag sufletul
pacatos
pana la Tine."- "PreJudecata"- Gore Maior

"Am gura plina de praf,
Am gura plina de flegme,
Am gura plina de sange,
Am gura plina de alcool,
Si nu vreau sa mor-
Vreau sa respir, sa respir
usor.
Si sa zbor.
Mie nu-mi trebuie aripi,
Mie nu-mi trebuie scripeti,
Sunt pretutindeni cand noaptea
Se taraste prin grote sau
motaie-n pomi.
Vreau sa nu mor,
sa respir
usor
si sa zbor."- "Luciferie"- Gore Maior

Postat pe 11 August 2008 07:13
De la: 10ana, la data 2008-07-27 12:41:18N-am mai citit de mult, insa in ultima perioada ma apucat frenezia cititului. O a doua adolescenta, cei drept mai selectiva...
am recitit Shogun-ul, am citit "Noaptea de Sanzaiene"(Eliade) , am citit o carte foarte interesanta"Svetlana" de Octav Desila si citesc extrem de incet, aproape chinuitor, "Citadela" de A. de Saint-Exupery.O recomand celor cu rabdare



CITADELA si MICUL PRINT...preferatele mele...JURNALUL FERICIRII (Steinhardt) e cutremuratoare! Iar DAN PURIC e cel mai mare OM pe care il are Romania la ora actuala...abia astept sa ii citesc cartea...
nasucbolud
Postat pe 11 August 2008 09:09
De la: nephiliaclaviceps23, la data 2008-07-31 08:10:45Eu recomand calduros cartile lui haruki murakami in spacial "la sud de granita la vest de soare" si "iubita mea sputnik"


GENIAL Murakami! Mi-a placut fff mult...Recaomnd si eu :P (ORICE carte scrisa de el)
nasucbolud
Postat pe 11 August 2008 09:13
Scris pe trup de Jeanette Winterson daca vreti sa aflati de ce masura iubirii este pierderea ei ...
emmanuelle_otilia
Postat pe 11 August 2008 17:10
am tot evitat sa citesc shynning datorita filmului care s-a facut dupa aceasta carte. dar mai multi mi-au spus ca merita citita, iar mie imi place foarte mult cum scrie acest autor asa ca este urmatoarea pe lista.
ce altceva iti mai place? poate imi dai niste idei ca am cam ramas in pana. nu neaparat de king
druscuta
Postat pe 13 August 2008 09:36
Salut!
Stiati ca lui Martin Page i s-a mai tradus o carte? "O perfecta zi perfecta". E un pic mai ...si va las sa o descoperiti.

Numai bine!


Marmotzika cititoare
MARMOZTIKA
Postat pe 14 August 2008 13:11
dar ceva mai vechi asa cu iz de aventura...
Karl May "fiul vanatorului de ursi"
din tineretile mele zbuciumate....
dandanaua_reloaded
Postat pe 14 August 2008 16:27
dak tot suntemn la capitolul carti citite sa va spun si eu kteva dintre cartile kre mi au placut:
pasarea spin
madame bovary
patul lui procust
codul lui davinci
ancootza
Postat pe 27 August 2008 23:28
Daca vrei, putem face schimb :) eu am tot ce a aparut in limba romana pana acum de Murakami si poate gasesti in biblioteca ta alt scriitor japonez
MARMOZTIKA
Postat pe 28 August 2008 16:09
spre rusinea mea citesc destul de rar.....acum ma delectez cu Honoré de Balzac:Eugenie Grandet!

Postat pe 28 August 2008 16:25
Eu tocmai i-am descoperit pe Radu Paraschivescu si Mircea Cartarescu.
Lucia1971
Postat pe 28 August 2008 17:39
citesc acum Dan Puric "Cine suntem"...inainte am citit Dan Brown "Conspiratia" si dupa o sa citesc "Codul lui DaVinci" de Dan Brown
petri
Postat pe 28 August 2008 19:50
Ultimele 5 carti pe care le-am citit:
_Toamna patriarhului - Gabriel Garcia Marquez
-Autoportret intr-o oglinda sparta -Octavian Paler
-Bogãþia unui sãrac - Ioan Grecea (o recomand tuturor)
-Doamna Bovary -Gustave Flaubert (la fel,o carte superba)
- Descult -Zaharia Stancu de cateva zile am terminat-o si acum o sa incep sa citesc Citadella.
Sunt mult prea multe sa le insir aici,acestea sunt doar cateva din cele care mi-au ramas la inima.

Postat pe 28 August 2008 20:15
E frumoasa "Toamna patriarhului" - Gabriel Garcia Marquez??
petri
Postat pe 29 August 2008 19:13
petri.. Gabriel G. Marquez este foarte greu de citit.. Toamna patriarhului este o carte frumoasa, preferata autorului (sustine el).. trateaza viata unei natiuni condusa de dictatorul etern, care are atat de multe dpdv material si totusi isi spune ,,cel mai solitar om din lume,,.
daca reusesti sa o citesti iti va placea.. dar este super dificila si iti va pune nervii si rabdarea la incercare. Gabriel G. M. foloseste in aceasta carte fraze atat de lungi, incat e greu sa tii firul povestii.. Imagineaza-ti ca Toamna patriarhului este compusa din 6 capitole.. iar ultimul nu are nici un punct! Ultimul capitol este scris intr-o singura fraza.

Postat pe 29 August 2008 19:23
Un bestseller international destul de complex dar incitant si bine scris este "Anotimpul Mortilor" de David Hewson Va recomand sa-l cititi!!!!!
isabella_2007
Postat pe 31 August 2008 11:01
oanna iti multumesc pt explicatii.eu am vazut ca mi-a adus-o la munca si m-am uitat prin ea si cand am vazut cum e scrisa m-am cam speriat si am zis mai bine sa intreb cum e si pe urma sa ma apuc s-o citesc.Acum citesc "codul lui davinci" dan brown
petri
Postat pe 31 August 2008 17:57
am un set de carti preferate pe care le recitesc in vacanta sau cand ma apuca dorul.1. opera lui Alexandre Dumas 2. Karl May mi-a placut la nebunie cand eram mica si acu iar si iar recitesc! Eugene Sue "Misterele Parisului"; Paul Feval "Misterele Londrei";
Denis Diderot "Calugarita"- cutremuratoare carte! Jean-Paul Sartre...multe din operele lui; aaaaa!sa nu uit legendele si miturile Greciei antice sau Aventurile lui Sherlok Holms!
ultima carte pe care am citit-o este Eseuri de indragostit de Alain de Botton. mi-a placut

Postat pe 1 Septembrie 2008 15:44
De la: Cristinaaaa, la data 2008-07-31 02:11:33Tocmai am terminat de citit "Totul se plateste". Mi-a placut titlul si nu am fost dezamagita nici de continut.


si eu am citit aceasta carte,mi-a recomandat-o tata:P si la fel ca si tine mi-a placut
dydy88
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:19
deh acum recitesc a nu stiu cata oara ca deja am pierdut sirul....
whiliam diehl - calul tailandez
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Septembrie 2008 22:58
Vai! De-abia astept sa treaca doua saptamani ca primul drum am sa-l fac la biblioteca judeteana sa-mi fac legitimatie de acces. Sa ma apuc din nou de citit asa cum n-am mai facut de multa vreme...
Lucia1971
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:29
"Noaptea lui Iuda" de Dan Stanca. O carte fara dialoguri, pura reflectie a unui contemporan asupra societatii proaspat capitalizata. O carte ce se va identifica cu siguranta cu unele dintre gandurile care framanta. Putina politica, nici pic de umor, multa viata romaneasca. Extraordinara.
jenesaispas
Postat pe 3 Septembrie 2008 20:05
ma bucur fetelor ca mai cititi Gabriel Marquez,mie imi place sa-l citesc in spaniola...nu stiu de ce,probabil ca imi place si limba spaniola....in fine,acum am inceput o carte superinteresanta "Creierul femeii"de Dr Louann Brizendine...pt persoanele carora le place psihologia,merita citita.va poop!
dydy88
Postat pe 4 Septembrie 2008 10:36
tocmai am terminat arsa de vie- suad.e super!
caty2407
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:11
am terminat de citit "A trai pentru a-ti povesti viata si "Dragostea in vremea holerei".....Gabriel Garcia Marquez...SUPERB!!!!!

Postat pe 4 Septembrie 2008 19:09
SI AM INCEPUT: "Crima din Orient Expres"- Agatha Christie...nu las cartea din mana pana nu o termin!!!! ca si celelalte carti scrise de Agatha Christie

Postat pe 4 Septembrie 2008 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fata de fum 15 De la: kudika_nikole 2 Ianuarie 2012 20:34
Cumpar Mein kampf!!!! 2 De la: LiveFromHell 30 Iunie 2010 02:56
HARTUIRE 3 De la: Nolwenn 30 Septembrie 2009 08:35
need some help ;)) 10 De la: Fahnell 30 Iunie 2010 15:22
amurg si restul 27 De la: Summer_ 6 August 2010 12:02