Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

oscar wilde:THE picture of dorian grey,a book about yourself,
patrik sunskind:parfumul,dadk va credeti mai excentrici si aveti puterea de a intelege al saselea simt.
NENOROCITUL MARCHIZUL DE SADE:Toate principiile morale universale sunt fantezii zadarnice.
godess
Postat pe 5 Septembrie 2008 01:38
Eu acum citesc "Razbunarea Nasului" de Mark Winegardner, continuare la "Nasul" de Mario Puzzo. E in engleza, habar n-am daca se gaseste in tara.

Postat pe 5 Septembrie 2008 04:22
De la: druscuta, la data 2008-08-13 09:36:16am tot evitat sa citesc shynning datorita filmului care s-a facut dupa aceasta carte. dar mai multi mi-au spus ca merita citita, iar mie imi place foarte mult cum scrie acest autor asa ca este urmatoarea pe lista.
ce altceva iti mai place? poate imi dai niste idei ca am cam ramas in pana. nu neaparat de king

Iti recomand si eu sa o citesti. pe mine m-a tinut cu sufletul la gura si am citit-o numai in timpul zilei

Postat pe 5 Septembrie 2008 04:42
Cateva carti frumoase panza de paianen, Indragostita de un masai, Un inger pentru fiecare-Luanne rice,Incest-Christine Angot

Postat pe 5 Septembrie 2008 09:44
Am apucat sa citesc o noua carte: "Citind Lolita in Teheran" de Azar Nafisi. Am citit pe nerasuflate din ea ...
danyma
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:57
Acum citesc o carte a Gabrielei Melinescu -"Acasa printre straini"- si imi aduce uneori memorii din vacantele de la bunici

Am terminat recent Quo Vadis - superba lucrare, tot ce faceam in timpul liber era sa citesc. Era ca in copilarie cand stateam cu o carte in mana doar pt ca eram fascinata de ce mai faceau eroii.

Tot pentru relaxare il citesc des pe Milan Kundera - un ceh contemporan.

Iar pentru dezvoltare profesionala va recomand Inteligenta emotionala in leadership - a lui Daniel Goleman.

Lectura placuta
RamonaPirlac
Postat pe 5 Septembrie 2008 10:17
well...am cam citit mesajele si am vazut ce se mai citeste azi, si as avea si eu cate ceva de adaugat...Nume de carti, cu care raspund la interbare:"Ce carte preferata ai?"pentru ca eu nu am una..eu le am pe toate...As incepe cu Stendhall-Rosu si negru(am citit cartea dupa ce am vazut filmu...imi placea actorul din rolul principal );apoi ar urma cartile lui Tracy Chevalier-Fata cu cercel de perla, Ingeri cazatori, Albastru Pur si Doamna si licornul...o carte pe care o citesc acum...Donna Tart-Istoria secreta, o carte usurica si de relaxare, dar care te tine cu sufletul la gura...Apoi, ar mai fi Scandurica(nu-mi amitesc autorul si nu sunt acasa sa caut cartea)Kiki Vasilescu-Romanul romanesc pervers. Recomand cu caldura toate cartile lui Coelho si ale lui Haruki Murakami, mie mi-au placut enorm...Mi-a placut deasemenea si Barrico- Matase...
Degeaba o sa bag aici o lista lunga de carti...toate cartile (dupa prerea mea ar trebui citite, pentru ca fiecare in felul ei, te va fascina)...
In final, felicitari celei care a deschis acest topic..chiar m-am bucurat enorm, cand l-am vazut...
funkytza
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:10
mie mi-a placut "se arata furia oarba" de john saul e un pic horror, iar acum caut cartea "cei neiubiti"...imi place proza lui edgar allan poe, cioran cu: pe culmile disperarii dar si caietul de la talamanca, si altele.
Mari_O
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:03
Si mie imi place sa citesc. Am citit de curand o carte a lui Alice Nastase si Aurora Liiceanu: "Dincolo de bine, dincoace de rau". E foarte interesanta si funny :). O recomand cu placere!
GetaVarvaroi
Postat pe 5 Septembrie 2008 16:15
citesc acum "Vraciul" de Tadeusz Dolega Mostowicz e interesanta
petri
Postat pe 5 Septembrie 2008 19:10
a citit careva " Sinohe"(doctorul Faraonului) de Sinohe -acum nu stiu daca asa se scrie ,pt ca cel care mi-a recomandat-o nu stie nici el exact (persoana respectiva a citit-o intr-o alta libma).Am tot intrebat pe la standurile de carti din Rom., dar se pare ca nu am dat peste nimeni care stia despre existenta ei ...stiti voi ceva ? ms
gorgilove29
Postat pe 5 Septembrie 2008 23:07
o carte absolut minunata e "Plansul lui Niettzsche" de Irvin D. Yalom.
V-o recomand cu toata inima

Postat pe 6 Septembrie 2008 11:45
... "generatia Polirom"??? super...imi plac cartile acestea/ autorii acestia din simplul fapt ca ma relaxeaza si sunt total altfel decat literatura pe care am tot citit-o...
...si daca ti s-au parut ciudati: Chiva, Baetica si Vakulovski, ce parere ai de unul din poetii mei preferati:Gore Maior??? l-am citat mai sus

Postat pe 6 Septembrie 2008 22:17
aaaa...luni sunt la biblioteca sa caut cartea recomandata de tine...sunt foarte curioasa

Postat pe 6 Septembrie 2008 22:19
si mie imi place cum scrie john saul ,nu gasesc vreo 4 carti in rest i-am citit ce am gasit cam 20.eu 'cei neiubiti' nu am gasit-o desi am cautatat-o mereu.n-am mai citit de vreun an si ceva de el.imi plac si cartile scrise de Colin Forbes sunt politiste.Si mai noi cele scrise de dan brown. sunt multe carti frumoase. cititi Vraciul de tadeusz dolega mostowicz este f frumoasa, eu acum citesc continuarea "profesorul Wilczur" ff frumoasa.chiar o recomand.
petri
Postat pe 7 Septembrie 2008 16:33
mie imi place cum scrie gabriel garcia marquez ma fascineaza cartile lui le-am citit pe majoritate!!Desi inainte nu imi placea sa citesc de cand am descoperit cartile lui nu mai le las!!citesc non stop..

Postat pe 8 Septembrie 2008 12:18
Ma bucur ca inca se mai citeste.Si mie imi place foarte mult sa o fac,iar cartile lui Dan Brown mi-au rapit multe nopti,ca si cele a lui Cohelio ca sa citez din cele pe care am vazut ca le-ati citit si voi.
aivlisia
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:32
Am inceput astazi : Orhan Pamuk: "Cartea neagra" pentru cine nu a citit-o...o recomand...un amestec de mister cu diferite sentimente:melancolie, nostalgie, neliniste...EXTRAORDINARA CARTE

Postat pe 8 Septembrie 2008 18:15
Am sa caut si eu cartea pe care ai recomandat-o tu ioana_yoyo mai ales ca cartile de genul asta imi plac

Postat pe 9 Septembrie 2008 18:01
Azi am citit "Suferintele tanarului Werther" -Goethe frumoasa. maine chiar nu stiu ce carte sa citesc
petri
Postat pe 10 Septembrie 2008 18:25
Deci se pare ca inca mai cititm desi se spune despre noi ca numai avem timp de citit si ne resemnam dor in fata calculatorului si a televizorului!!
Eu m-am apucat acum sa citesc Bal la contele d Orgel - Raymond Radiguet

Postat pe 11 Septembrie 2008 17:23
io acu citesc omerta - mario puzo.
acu cateva luni bune am citit nasul tot de acelashi autor...
shi mi-am mai luat acu de curand: ultimul don....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 12 Septembrie 2008 09:36
Am recitit Magicianul de John-Fowles
Bal Mascat - Ionel Teodoreanu


astea sunt ultimele doua citite
sheeva
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:40
si eu vreau sa citesc Bal Mascat - Ionel Teodoreanu am auzit ca e o carte foarte interesanta am sa o caut sa vad daca o gasesc

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:09
a citit cineva Jose Saramago - Eseu despre orbire? mie mi-a placut mult, am vazut-o ca pe o pledoarie metaforica foarte originala pt bunatate.
apoi Ismail Kadare cu Aprilie spulberat, poveste doar aparent simpla despre obiceiurile din Albania anilor '70, descrie Kanun-ul, un fel de cod al onoarei oarecum asemanator seppuku-ului japonez.
si multi, multi altii..
rainynight
Postat pe 13 Septembrie 2008 14:14
cum e ultimul don?
am vrut si eu s-o citesc dar nu am apucat.am citit omerta.e faina. dar nasul nu am putut s-o diger...ciudat nu?
apropo-o carte care te tine cu sufletul la gura e -sindromaul - de john case.numai bine.
anca274
Postat pe 13 Septembrie 2008 20:19
citesc acum "tacerea mieilor "Thomas Harris , mai am vreo 50 de pagini. e ff interesanta dar nu e unn roman care nu te lasa noaptea sa dormi asa cum scrie pe coperta a doua. e frumos si interesant.
petri
Postat pe 14 Septembrie 2008 19:22
CAND MA APUC SA CITESC O CARTE UIT DE TOT PREFER SA TERMIN CARTEA SI DUPA SA MA APUC DE ALTCEVA!CARTEA PE CARE O CITIM MEREU NE TINE CU SUFLETUL LA GURA CRED CA PT MULTE DINTRE NOI PREFERAM SA NU DORMIM NOPTILE DOAR PT A TERMINA O CARTE

Postat pe 15 Septembrie 2008 09:16
mai am putin si termin "la rasarit de eden" de j. steinbeck si apoi cred ca urmeaza "iarna vrajbei noastre" bineintele tot steinbeck; asta pana ma intorc la peaiubitii mei rusi sau la g.g.marquez

app: neatza; vine cineva la o cafea?
mirelacm
Postat pe 15 Septembrie 2008 10:50
Bastarda Istanbulului-de Elif Shafak,fascinanta prin complexitatea ei si prin dragostea inchinata Istanbulului,am devorat-o intr-o noapte,v-o recomand cu caldura !
priscilla
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cumpar carte!!! 3 De la: pinochio91roxana 14 Septembrie 2013 13:06
Vand ORICE carte paperback/hardcover/audiobook - limba engleza. 1 De la: lee_lee 8 Noiembrie 2011 20:27
Ce-i greu.. 30 De la: iulia069834 9 Mai 2010 18:45
Ce anume mai citesti? 89 De la: kudika_10817 21 Septembrie 2014 19:03
eu berbec, el gemeni. merge? cum? 7 De la: brad71 5 Octombrie 2009 16:27