Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

robert ludlum..... am citit cam tot ce era prin biblioteca judeteana...deh eram studenta si banii se duceau pe cursuri si alte alea dar scrie foarte bine,nu numai trilogia lui bourne.....
manuscrisul Chancellor...
cercul matarese...etc....
am ceva in biblioteca,am citit dar sincera sa fiu ...mu;t prea descriptiv.poate nu am citit ce trebuie
am descoperit insa o alta serie a lui anne rice... cronicile vrajitoarelor care incepe cu 2 volume fascinante despre saga unei familii cu puteri paranormale :ora vrajitoarelor ..si se continua cu lasher....la fel ca si cronicile vampirilor...
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Iulie 2008 09:15
"Am citit si eu Eragon si Eldest... superbe amandoua... abia astept sa apara urmatorul volum.
Cel mai super scriitor mi se pare, totusi, Mircea Eliade.
Ultimele mele lecturi... am recitit Contele de Monte Cristo de Al. Dumas ... era cartea mea preferata in adolescenta. Am citit si toate 3 partile de la Stapanul Inelelot de Tolkien si Hobbitul.. super misto. Imi plac mie astea fantastice si aventurile... :D mi`era dor de povesti. Vi le recomand.
Din pacate nu prea am timp sa citesc literatura... "


waw... c m-am emotionat :o3 astea sunt si cartile mele preferate :D am citit tot c s putea citi d Tolkien :> am citit si eragon primele 2 volume k atat am reusit sa gasesc si a fost superb, mi-a placut mai mult dekt ecranizarea... eldest nush c este dar suna tare bn tre sa o caut, cred k merita ;) d fapt, pt mn toate astea fantasy merita ;)) aaa si am citit si primele 6 volume din Harry Potter too

as recomanda Atlantida versiunea beletristik ( cn a mai citit Sahara, Aurul incasilor- Clive Custler cunoaste genul; Sahara a fost si ecranizata :D -oricum aventuri si descoperiri arheologice, ink un gen preferat de-ale mele :D ) pacat k nu-mi amintesc acum si autorul :(
am mai citit Betsy si Napoleon si m-a emotionat profund sa il descopar p Napoleon umanizat, un personaj excentric si destul d greu d inteles, dar si o persoana capabila d sentimente deosebite... sincer, a fost una dintre putinele carti kre m-au facut sa plang (in afara d finalul lui LotR )....

ultima data incepusem Colectionarul de istorie -Elizabeth Kostova,dar nu am terminat-o... e destul d mare, km 500 d pag sau mai mult :-?... dar pare destul d interesanta :D
voi c mai cititi? :D
sweet_butterfly
Postat pe 31 Iulie 2008 09:46
pt mine cititul e o placere.acum citesc...luna rece de jeffery deaver.si tot de el am citit de curand si sunt foarte interesante...colectionarul de oase si scaunul gol.
caty2407
Postat pe 31 Iulie 2008 10:38
Vad ca nu spune nimeni nimic despre Umberto Eco, desi cartile lui sunt pur si simplu superbe. Va recomand cu caldura: "Numele trandafirului", "Pendulul lui Foucault". (Cea de a doua surprinde intr-o oarecare masura misterul templierilor, cu ceva timp inainte de a scrie ceva Dan Brown).
Cat despre cartile pe care le-am vazut recomandate sau citite de voi, alegerile sunt nemaipomenite (vorbesc despre cele pe care le-am citit si eu), si fiecare carte este una dintre cele mai bune ale genului respectiv.
Ma bucur ca mai sunt si oameni care citesc, mai ales carti asa de frumoase.
emanuelakerekes
Postat pe 31 Iulie 2008 10:41
hm...desi am foarte multe lacune in ceea ce-i priveste pe marii clasici(si nu ma refer aici la curent, ci la scriitorii consacrati), cred ca am depasit totusi zona de consum a lecturii si m-am deplasat- timid, catre cea de analiza a scriiturii. astfel, povestea in sine ocupa un loc secundar, lasand loc modului in care aceasta este spusa, vrajii cuvintelor. il recomand din acest punct de vedere pe Alessandro Baricco-Oceano Mare, carte care e un permanent joc al cuvintelor, secventelor, al personajelor ironizate, caricaturizate de autor. Un precusor al acestuia,il vad pe Andre Gide sau pe Bukovsky- care se apleaca catre o simfonie a cuvintelor. Exemplele ar fi multe, sunt atat de multe cartile care te-au inseninat. Mi-e tare dor de-o vacanta de vara, in a carei dupa-amieze sa lancezesti cu o carte in mana.
si pentru a-i raspunde singurului barbat care a scris la acest topic- de unde pana unde oamenii ce citesc sunt tristi- probabil introvertiti ai vrut sa spui, dar deh! se observa lipsa lecturii!dimpotriva, sunt oameni care au resurse interioare potentate tocmai prin lecturi, si care chiar nu au probleme de sociabilitate! chiar observ destule persoane in jurul meu, aflate in pozitii de conducere, dar care sufera de o deficienta a lexicului, dobandita prin ocolirea ci stoicism pana si a lecturilor scolare obligatorii din vremea gimnaziului. au dobandit un limbaj specializat, sintetic si rudimentar, care le permite sa se descurce impecabil in domeniu lor de activitate, dar nu si in afara lui.
gabrielle
Postat pe 31 Iulie 2008 11:48
In prezent am terminat Colectia lui Jhon Fowles(Magicianul,Colectionarul
Irisutza
Postat pe 31 Iulie 2008 12:21
Din ce am citit recent va recomnad Marc Levy "7 zile pentru o eternitate", "Si daca e adevarat" si "Te voi revedea"; de asemenea mi-a mai placut "Vanatorii de zmeie", "PS Te iubesc" si "hotii de frumuste" desi celellate carti ale lui Pascal Brukner nu mi-au prea placut.

Dintre scriitorii romani Mircea Eliade este preferatul meu, iar in materie de poezie - Lucian Blaga.

Spor la citit :)

Krisss
Postat pe 31 Iulie 2008 12:25
vazand ce ati scris m-am bucurat foarte tare pt ca pe majoritatea cartilor recomandate de voi le-am citit.in leg cu Dan Puric,i-am citit cartea si e exceptionala,o recomnad tuturor.totodata am descoperit o noua carte,absolut superba,se numeste JURNALUL UNUI OM DEZAMAGIT si pe langa asta mai e SCAFANDRUL SI FLUTURELE
dianamat
Postat pe 31 Iulie 2008 13:01
eu va recomand pentru copii vostrii sau chiar pentru voi Printul pierdut de la editura Corint junior. e o carte foarte frumoasa.

Postat pe 31 Iulie 2008 13:13
"indragostita de un masai" si cele 2 romane care au urmat: "adio africa" si "revedere la barsaloi"(pe al treilea l-am terminat aseara )...cele mai super carti pe care le-am citit vreodata...recomand si "poveste fara sfarsit" de michael ende desi este o poveste cam pentru copii...acum ma apuc de "alergand pe tocuri" de anna maxted, ca un fel de lectura pe plaja )
aishwa
Postat pe 31 Iulie 2008 13:46
Va recomand cu caldura David Baldaci ''Putere absoluta''
J.Grisham ''clientul'', ''firma'', sau ''si vreme e ca sa ucizi''
John Fowles ''Colectionarul'', ''Magicianul'', ''David Martin'', 'Viermele''
bastiuta
Postat pe 31 Iulie 2008 13:53
Din literatura romana e de avut in vedere Augustin Buzura cu ''Recviem pt nebuni si bestii'' si va rog din toata inima dak tot ne-am intalnit aici k niste oameni inteligenti si vb despre carti haideti sa-l mai lasam deoparte pe Cohelio.
bastiuta
Postat pe 31 Iulie 2008 13:57
De la: Irisutza, la data 2008-07-31 12:21:58In prezent am terminat Colectia lui Jhon Fowles(Magicianul,Colectionarul

Felicitari pt alegere ! Eu sunt indragostita de cartile lui Fowles, am citit cam tot ce a scris , iar Magicianul este din punctul meu de vedere o capodopera!(cartea asta e unul dintre cele 3 lucruri pe care le-as lua cu mine pe o insula pustie:) )
bastiuta
Postat pe 31 Iulie 2008 13:59
De la: bastiuta, la data 2008-07-31 13:57:03Din literatura romana e de avut in vedere Augustin Buzura cu ''Recviem pt nebuni si bestii'' si va rog din toata inima dak tot ne-am intalnit aici k niste oameni inteligenti si vb despre carti haideti sa-l mai lasam deoparte pe Cohelio.

Scuzati k i-am pocit numele bietului scriitr dar scriu de la servici , in viteza si am si o tastatura cam din 1914. :)
bastiuta
Postat pe 31 Iulie 2008 14:05
buna ziua lume; eu in momentul asta citesc rusi, mai ales cartile lui dostoievski...coelho citeam pe sub banca la unele cursuri mai plictisitoare; autor preferat, cred ca pot spune; gabriel garcia marquez...dupa ce am citit "un veac de singuratate" m-am indragostit pur si simplu, incerc sa citesc tot ce o scris pana acum
mirelacm
Postat pe 31 Iulie 2008 14:40
Va recomand Lesage-Diavolul schiop- superba cartea si ai ce invata din ea
La rascruce de vanturi -Emily Bronte se afla de asemenea printre favoritele mele.......Lev Tolstoi-Invierea
alexya01
Postat pe 31 Iulie 2008 15:30
De la: gabrielle, la data 2008-07-31 11:48:17hm...desi am foarte multe lacune in ceea ce-i priveste pe marii clasici(si nu ma refer aici la curent, ci la scriitorii consacrati), cred ca am depasit totusi zona de consum a lecturii si m-am deplasat- timid, catre cea de analiza a scriiturii. astfel, povestea in sine ocupa un loc secundar, lasand loc modului in care aceasta este spusa, vrajii cuvintelor. il recomand din acest punct de vedere pe Alessandro Baricco-Oceano Mare, carte care e un permanent joc al cuvintelor, secventelor, al personajelor ironizate, caricaturizate de autor. Un precusor al acestuia,il vad pe Andre Gide sau pe Bukovsky- care se apleaca catre o simfonie a cuvintelor. Exemplele ar fi multe, sunt atat de multe cartile care te-au inseninat. Mi-e tare dor de-o vacanta de vara, in a carei dupa-amieze sa lancezesti cu o carte in mana.
si pentru a-i raspunde singurului barbat care a scris la acest topic- de unde pana unde oamenii ce citesc sunt tristi- probabil introvertiti ai vrut sa spui, dar deh! se observa lipsa lecturii!dimpotriva, sunt oameni care au resurse interioare potentate tocmai prin lecturi, si care chiar nu au probleme de sociabilitate! chiar observ destule persoane in jurul meu, aflate in pozitii de conducere, dar care sufera de o deficienta a lexicului, dobandita prin ocolirea ci stoicism pana si a lecturilor scolare obligatorii din vremea gimnaziului. au dobandit un limbaj specializat, sintetic si rudimentar, care le permite sa se descurce impecabil in domeniu lor de activitate, dar nu si in afara lui.
druscuta
Postat pe 31 Iulie 2008 15:36
si mie imi place mult Baricco. am citit tot ce-a scris. preferata mea e "Matase" pentru ca e ca un vis intr-o zi fierbinte de vara.
o carte faina pe care am cicit-o anul trecut a fost "parfumul" de patrick Suskind.
ce parere aveti de "Starinul" de Albert Camus si de acest scriitor in general?
citeste cineva pe aici stephen king?
druscuta
Postat pe 31 Iulie 2008 15:42
am citit de curand "Istoria calvitiei mele" de Arnon Grunberg, este cineva care a citit?? aa si "Madame Bovary" ati citit??? mie mi-au placut la nebunie amandoua si vi le recomand cu entuziasm!

Postat pe 31 Iulie 2008 16:12
da druscuta, am citit si poate os a mai citesc si king; cred ca dintre toate "shining" ma captivat cel mai mult
mirelacm
Postat pe 31 Iulie 2008 16:21


iti recomand sa incepi (daca n-ai citit Eliade pana acum) "Sarpele" si "Nouasprezece trandafiri", mi se par mai accesibile, iar ca volum de pagini sunt chiar subtirele. A si sa nu uit, "Maitreyi"...
Lectura usoara!
Mesajul era pentru gabriela_esty

Postat pe 31 Iulie 2008 17:22
De la: io_me_sicumine, la data 2008-07-31 09:15:43robert ludlum..... am citit cam tot ce era prin biblioteca judeteana...deh eram studenta si banii se duceau pe cursuri si alte alea dar scrie foarte bine,nu numai trilogia lui bourne.....
manuscrisul Chancellor...
cercul matarese...etc....
am ceva in biblioteca,am citit dar sincera sa fiu ...mu;t prea descriptiv.poate nu am citit ce trebuie
am descoperit insa o alta serie a lui anne rice... cronicile vrajitoarelor care incepe cu 2 volume fascinante despre saga unei familii cu puteri paranormale :ora vrajitoarelor ..si se continua cu lasher....la fel ca si cronicile vampirilor...


ai dreptate. Pe Ludlum l-am descoperit recent, am citit vreo sapte volume (vreo doua in colaborare cu o femeie, imi scapa numele). Scrie bine, niste idei care-ti dau fiori (chiar crezi ca au un sambure maare de adevar), carti care se pot citi usor, pe nerasuflate, asa ca o rupere de ritm, o literatura care poate sta cu succes la baza unor scenarii pt filme de box-ofice

Postat pe 31 Iulie 2008 17:32
De la: emanuelakerekes, la data 2008-07-31 10:41:55Vad ca nu spune nimeni nimic despre Umberto Eco, desi cartile lui sunt pur si simplu superbe. Va recomand cu caldura: "Numele trandafirului", "Pendulul lui Foucault". (Cea de a doua surprinde intr-o oarecare masura misterul templierilor, cu ceva timp inainte de a scrie ceva Dan Brown).
Cat despre cartile pe care le-am vazut recomandate sau citite de voi, alegerile sunt nemaipomenite (vorbesc despre cele pe care le-am citit si eu), si fiecare carte este una dintre cele mai bune ale genului respectiv.
Ma bucur ca mai sunt si oameni care citesc, mai ales carti asa de frumoase.


Am citit ambele carti si mai greu "Insula din ziua de ieri" si asa cum scria o cititoare undeva mai sus, o carte nu se compara nici pe departe cu filmul realizat dupa ea. Am vazut si filmul dupa"Numele trandafirului", mult mai tarziu decat dupa ce citisem cartea, insa impresia n-a mai fost aceeasi(e-adevarat, au trecut vreo 15 ani intre "evenimente").
Dar as dori sa-ti recomand daca n-ai citit cumva, "Golem"-Gustav Meyrink, cred ca are sa-ti placa.

Postat pe 31 Iulie 2008 17:40
eu am citit o carte superba, din punctul meu de vedere ii cea mai frumoasa poveste de dragoste se numelste Mataniile scrisa de Ference Barclay, mie mi-a placut doarte mult...
oanacen007
Postat pe 31 Iulie 2008 20:37
Ultima carte pe care am citit-o a fost "America" - Franz kafka,frumoasa desi nu ma asteptam la asta dupa ce am auzit discutii despre Kafka dar ma dezamagit ca nu e un roman terminat si eram asa curioasa ce o sa se intample la final ."Femeia nisipurilor" - Kobo Abe interesanta dar nu nemaipomenita. Am citit si eu in sfarsit "Invitatie la vals" -mihail drumes ca toata lumea se minuna cand le spuneam ca nu am citit-o si tot de el "Scrisoare de dragoste" ...frumoase ,a doua putin mai mult.De James Clavell "SHOGUN"(o frumusete de carte, exceptionala, nemaipomenita),"Vartejul","King Rat","Tai-Pan" si "Nobila Casa" tot de Clavell frumoase toate, mai am de citit de el "Gai-Jin" si "Evadarea".
"Memoriile unei gheise" -Arthur Golden si asta fffff frumoasa."Eu, Aisa,sotia Profetului" - Leila Mounira frumoasa."dragostea nu moare" Maitreyi Devi raspunsul la romanul "maitreyi" de eliade."Amintiri din casa mortilor"- Dostoievski ff buna.plus multe altele.de maine ma apuc de "copilaria, adolescenta, tineretea" - lev tolstoi.
petri
Postat pe 31 Iulie 2008 21:31
Pt Bastiuta: Din pacate,comentariul meu nu a aparut in intregime,spuneam ca am citit colectia Fowles,tot ce am putut gasi scris de el,e superb scriitorul,iar Magicianul e intr-adevar MAGNIFICA!Pur si simplu m-a impresionat atat de tare incat il visam noaptea pe batranul grec Conchis,si mi-l imaginam pe Anthony Hopkins jucandu-i rolul:)! Da stiu ca suna ciudat,dar chiar am ramas intr-o stare de euforie, o transpunere prelungita timp de vreo 3 zile dupa ce am terminat cartea;ma bucur ca mai e cineva care a citit-o,nu f multi au citit Fowles!!Recomand din inima tuturor!!O zi buna!
Irisutza
Postat pe 1 August 2008 00:22
Haruki Murakami e preferatul meu. Am citit cam tot de el, in engleza sau germana, asa ca nu stiu cum i-au fost traduse titlurile in romana. Oricum: "La est de Soare, La vest de granita", "Afterdark", "Kafka pe mal"(Kafka on the shore"), "Sputnik Lover", "Zambetul lui Naocho"(?(Naochos Lächeln) si inca multe altele, inclusiv chestia autobiografica despre alergat/jogging.

La fel de mult imi place John Irving. Cartile lui sunt mai voluminoase. Din toate punctele de vedere. "Until I find you", "Lumea dupa Garp", "Gottes Werk und Teufels Beitrag"(astia in Germania schimba titlurile dupa cum vor ei).

Umberto Eco - "Pendulul lui Foucault" e fenomenal.

Patapievici si Cartarescu, normal.

Mircea Eliade, Radu Tudoran

Nichita Stanescu
iulia_varvara
Postat pe 1 August 2008 00:38
Ratacirile fetei nesabuite,de Mario Vargas LLosa,o carte absolut fascinanta despre puterea nebanuita a dragostei,primul roman adevarat de dragoste a lui LLosa.
Zborul reginei,de Carlos Fuentes
Da,imi plac autorii latino-americani,pur si simplu ma teleportez in lumea lor care ma atrage,tulbura prin descrierea evenimentelor ,a personajelor cu care vrand -nevrand te identifici. Va recomand calduros sa ii cititi!
priscilla
Postat pe 1 August 2008 06:28
Am citit si eu "Indragostita de un masai" "Adio Africa" si 'Revedere in Barsaloi" si mi-au placut foarte mult. Apoi am vazut filmul care m-a dezamagit pentru ca au taiat foarte mult.

Am mai citit si recomand:
1. "Fiica Generalului" de Nelson DeMille care mi-a placut foarte mult. Cartile lui Nelson DeMille se continua una pe cealalta. Sunt foarte bune.

2. "Supermenajera", "Poti sa tii un secret" , "Ma dau in vant dupa cumparaturi" de Sophie Kinsella. Stiu ca ve-ti spune ca astea sunt carti usoare...., eu le consider numai bune sa te relaxezi si sa iti incarci bateriile pentru viata plina de stress care o avem acum.

3. Paulo Chelio - am citit toate cartile lui, au fost dragute atunci cand le-am citit, acum nu le-as mai citi.

4. Memoriile unei Gheise - o carte foarte buna, ca si Indragostita de un masai , te duce intr-o alta lume, iti descrie o lume cu totul noua si fascinanta. Super!!!

Eu obisnuiesc sa citesc foarte mult cand sunt in concediu la mare, imi place foarte mult.

Pentru concediul urmator vreau sa citesc:
"La cumparaturi cu bebe" - de Sophie Kinsella (asta pentru ca am un bebe si suna interesant titlul cartii), "Goana dupa cumparaturi" si "Goana dupa cumparaturi la New York"
dumitrachev
Postat pe 1 August 2008 10:22
De la: Irisutza, la data 2008-08-01 00:22:21Pt Bastiuta: Din pacate,comentariul meu nu a aparut in intregime,spuneam ca am citit colectia Fowles,tot ce am putut gasi scris de el,e superb scriitorul,iar Magicianul e intr-adevar MAGNIFICA!Pur si simplu m-a impresionat atat de tare incat il visam noaptea pe batranul grec Conchis,si mi-l imaginam pe Anthony Hopkins jucandu-i rolul:)! Da stiu ca suna ciudat,dar chiar am ramas intr-o stare de euforie, o transpunere prelungita timp de vreo 3 zile dupa ce am terminat cartea;ma bucur ca mai e cineva care a citit-o,nu f multi au citit Fowles!!Recomand din inima tuturor!!O zi buna!

Cunosc sentimentul pe care il ai atunci cand si dupa ce ai citit magicianul ! Superb !!! E o carte care iti schimba perspectiva asupra viaetii si a realitatii si care intr-adevar iti aduce o stare de euforie .
bastiuta
Postat pe 1 August 2008 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce carti citim? 4 De la: andres13 7 Martie 2011 12:11
Imi vand toata biblioteca 17 De la: Mistique7 13 Septembrie 2019 16:31
Blog 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
Lolita 16 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
HARTUIRE 3 De la: Nolwenn 30 Septembrie 2009 08:35