Setari Cookie-uri

avortul - crima?

se poate numi avortul crima? si daca da, este mai corect sa parasesti copilul fiindca nu-l poti creste din tot soiul de motive? sau sa-l lasi sa moara de foame apoi? sau sa stii ca de fapt nu-ti poti permite sa-i asiguri un viitor decent? ce parere aveti?
OanaTrifu
Postat pe 24 Iunie 2008 13:49
Nu cred ca suntem in masura de a judeca pe cineva.Fiecare are dreptul de a lua o decizie,fie ea buna sau rea.Asta depinde si de la persoana la persoana.Dar ca sa-ti raspund la intrebare,eu zic ca da,este o crima avortul.Sarcina e considerata deja o noua viata.Sunt de acord cu avortul doar atunci cand sunt probleme grave cu sarcina,sau cand mamica este de o varsta frageda,a fost violata...si cazurile pot fi mai multe.
ramo77
Postat pe 24 Iunie 2008 14:09
Da,cu siguranta avortul este o ,,crima,,!!!!!chiar daca este doar o samanta la inceput(ma refer la ovulul fecundat)are viata inca din primele zile......Se stie ca,pt a face un avort trebuie sa treaca putin timp...Ei,bine cand deja se poate face avortul el este o fiinta in miniatura!un omulet la o scara f mica,a carui inima bate,fara a se fi dezvoltat complet fizic!!!Din acest motiv si Biserica sustine ca intreruperea sarcinii este o crima!!!si doctorii ginecologi admit lucrul acesta....pt ca embrionul se formeaza imediat,sta 9 luni in uter pt a atinge maturarea(dezvoltarea tuturor organelor,membrelor,creierului..etc)!cred ca este o crima....si cred ca este pacat sa renunti la copilul tau pt motivul ca.........nu ai cu ce sa-l cresti!!!se spune ca D-zeu nu te lasa atunci cand ai un copil...eu chiar cred acest lucru!!!Despre alte situatii in care ar fi indicat sa recurgi la avort nu vreau sa ma refer este o chestiune f subiectiva!!!!si nu judec pe nimeni,tocmai din acest motiv........
mell_30
Postat pe 24 Iunie 2008 14:48
Inca din momentul conceptiei, fatul este VIU, dapdv se poate considera ca avortul inseamna ucidere pt. ca embrionul are viata.
Avortul e crima(in sensul de OMucidere), in ideea ca embrionul din momentul conceptiei poate fi considerat viitoare fiinta umana, (total dezvoltata).
Josie
Postat pe 27 Iunie 2008 01:59
Nu cred ca avortul e crima. Din cate stiu eu fatul nu e un om in toata puterea cuvantului, asa ca mi se pare ca in primele luni se poate interveni ca sa scapi de sarcina.

Dar ce parere aveti despre violuri? Voi daca ati fi violate si ati ramane insarcinate, ati naste copilul?

Postat pe 2 Iulie 2008 14:58
Nu cred ca avortul e crima. Din cate stiu eu fatul nu e un om in toata puterea cuvantului, asa ca mi se pare ca in primele luni se poate interveni ca sa scapi de sarcina.

Dar ce parere aveti despre violuri? Voi daca ati fi violate si ati ramane insarcinate, ati naste copilul?

Postat pe 2 Iulie 2008 14:58
Fie ea si crima, in asemenea situatie as face-o.

Postat pe 3 Iulie 2008 12:47
...oricum s-ar privi avortul ramine o crima...e o crima colectiva la care participa mama, sotul sau prietenul, parintii (in cazul in care stiu), amicii (care dau sfaturi)...o crima morala, care in afara de partea fizica distruge si sufletul celei care il face...ce e mai curios ca putini inteleg ca nu este necesar...nu trebuie decit curajul de a refuza avortul...apoi toate se vor aseza la locul lor...timpul le rezolva pe toate intr-un mod incredibil...asa e viata...e foarte important ca parintii, in primul rind, sa fie OAMENI...foarte multe avorturi au la mijloc ''sfaturile'' veninoase ale parintilor(mamele care au la activ avorturi simt o placere sa le promoveze ca si cum s-ar spala ele de experienta lor personala)...
marco918
Postat pe 6 Iulie 2008 10:44
intr-o lume in care piata este plina cu tot felul de pastile anticonceptionale iar noi vedem zilnic cabinetele pline cu dame care fac avorturi peste avorturi,inconstienta isi spune cuvantul, iar in astfel de cazuri este o crima!de ce?ptr ca ne-o facem cu mana noastra!ce este mai dureros,sa inghiti zilnic o pastila sau sa te duci sa omori un suflet de om care nu are nici o vina si in plus de asta se mai adauga durerea sufleteasca (depinde de caz)si durerea fizica,dar femeile din ziua de azi au o placere sadica de a-si bate joc de propiul lor corp!
amelia08
Postat pe 6 Iulie 2008 10:53
Dupa parerea mea nu e o crima, altfel ar fi interzis in lumea civilizata.
Crima era sa mergi inainte la moase, sarlatani, etc
Apoi mi se pare groaznic sa tot faci copii cu nemiluita si sa-i cresti avand alocatia lor ca singur venit, asta in cazurile fericite in care au un certificat de nastere.
Ce ziceti daca ati avea o fiica handicapata si, ma rog ar face dragoste, voit sau pur si simplu fara sa stie ce face; si ar ramane insarcinata?
V-ati trezi cu un nepot asemenea ei, asa ca alta grija pe cap.
Apoi sa faci un copil nedorit, sa-l cresti in mizerie, sau in scandaluri, sau mai rau sa-l abandonezi, apoi asta nu-i o crima?
Sigur ideal ar fi ca atunci cand ai toate conditiile sa faci si copii, dar din pacate viata ne-a demonstrat-o de attea ori ca nu e asa.
Eu de pilda am ramas insarcinata luand pastile contraceptive, l-am nascut, am facut greseala sa cred ca tatal lui ma iubeste si ca de aceea se insoara cu mine...
As fi preferat sa il cresc singura si sa fie altfel, dar aceea mi s-a parut atunci cea mai buna decizie.
Ce-a iesit bun din casnicia mea?
Inca o fiica. Doi copii pe care-i iubesc ca pe ochii din cap, sau mai mult, pentru ca sunt dispusa sa renunt si la viata, pentru a-i salva pe ei.
Am avut si doua avorturi intre cele doua sarcini, desi inainte de '89 decembrie, facute la spital si numai pentru ca nascusem cu cezariana.
Daca era dupa sotul meu puteam sa ne inmultim ca iepurii si de fiecare data eu eram cea vinovata.
ilona6411
Postat pe 18 Iulie 2008 08:54
salut!
avortul dupa parerea mea e o crima pt ca numai Dumnezeu poate decide cine se naste si cine moare.desigur, suntem oameni si cred ca o situatie ca asta, cand esti luata pe nepregatite si esti pusa sa alegi, pana la urma alegi pentru tine pt ca te gandesti:"nu e momentul", fara sa privim in urma si sa ne gandim la consecinte (psihice in cele mai multe cazuri).decizia ne apartine.nu putine sunt cazurile in care fetele nu mai pot ramane insarcinate atunci cand "vine momentul" , si ne gandim: sa fie oare raspunsul lui Dumnezeu la ceea ce am facut? eu cred ca da.mai bine suntem cu ochii in patru sau mai bine acceptam "momentul"atunci cand ni-l da Dumnezeu de la inceput chiar daca nu ne asteptam decat sa traim din remuscari mai tarziu.pup
vasilika
Postat pe 25 Iulie 2008 00:28
De la: amelia08, la data 2008-07-06 10:53:32intr-o lume in care piata este plina cu tot felul de pastile anticonceptionale iar noi vedem zilnic cabinetele pline cu dame care fac avorturi peste avorturi,inconstienta isi spune cuvantul, iar in astfel de cazuri este o crima!de ce?ptr ca ne-o facem cu mana noastra!ce este mai dureros,sa inghiti zilnic o pastila sau sa te duci sa omori un suflet de om care nu are nici o vina si in plus de asta se mai adauga durerea sufleteasca (depinde de caz)si durerea fizica,dar femeile din ziua de azi au o placere sadica de a-si bate joc de propiul lor corp!
ali_cia101
Postat pe 25 Iulie 2008 00:51
CUM POTI SA SPUI UNA CA ASTA.Stii cate femei ,din pacate nu au fost in viata lor la un cabinet ginecologic.Stii cate fete, habar nu au de ceea ce se intampla cu corpul lor.Aici e vorba despre neinformare,lipsa de cultura.Vina parintilor ,institutilor, societatii si a lor in oarecare masura.Deci nu e vorba de PLACERE SADICA.DA sunt convinsa ca avortul e o crima,dar nu judec pe cine alege sa faca asa ceva ,indiferent de motive.Pentru ca daca au ajuns sa faca un avort nu pot sa cred ca o fac ptr ca vor sa sa maltrateze.
ali_cia101
Postat pe 25 Iulie 2008 01:04
Normal ca avortul este o crima (parerea mea), intrucat undemananca o gura se gaseste loc si pentru a 2 a: si apoi fetelor care nu stiti aflati ca exista la noi in tara! centre care ajuta mamale singure insarcinate sa si creasca copilul pana la 2 ani (parca asa imi aduc eu aminte )si apoi esti obligata sa ti gasesti un serviciu si un loc unde sa stai! si apoi daca stai si te gandesti bine , orice parinte isi iarta copilul orice ar fi facut el, la un moment dat, (ca unora le ia mai mult-tine struct de felul lor de a fi)si astfel ca ti se mai intinde o mana de ajutor din partea parintilor... Daca esti singura si nu ai la cine apela... priveste asta ca o provocare! care daca nu esti capabila sa o infrunti sa nu mai ai pretentii la o cariera sau la ce mai viseaza sufletul matale, caci copilul te face mai responsabil, mai om, si ti ofera mult mai multe bucurii pe care nu le poti avea din orice alta parte!
Bafta!
devyl_is_crying
Postat pe 25 Iulie 2008 09:32
ce te faci daca esti nevoita sa faci avort? daca mergi la doctor sa inregistrezi imagini cu inimioara copilului tau care bate si doctorii iti spun ca ea nu bate de fapt, ca bble tau este oprit in evolutie? se numeste crima faptul ca trebuie sa faci avort? nu cred ca suntem noi oamenii in masura sa judecam...






Cine isi uita istoria risca sa si-o repete.
Felicia_29
Postat pe 25 Iulie 2008 09:37
Raspunsul meu era pt intrebarea initiala... daca e avortul o crima in ceea ce priveste situatia financiara... in ceea ce priveste sa aduci pe lume un copil cu handicap > nu stiu care e raspunsul meu SINCER! si totusi cand stam sa ne gandim cate femei nu ai riscat si au nascut un bebe cu malformatii si ce? ele isi iubesc odorul ca pe nimic altceva in lumea asta... mai fetelor... luati problema si altfel... este adevarat sunt oameni si oameni... asa cum sunt organisme si organisme dar ce te faci atunci cand faci un avort... (nu conteaza motivele) ca apoi sa afli ca nu vei mai putea niciodata sa devii mamica... nu ti se rupe sufletul tie, ca femeie? eu sunt sigura ca da!

As vrea sa va intreb in schimb ceva... o intrebare ce mi a fost si mie adresata de cineva: daca o mamica in ultima luna are un accident (nu mai conteaza de care) in urma caruia medicul ar putea sa salveze doar unul dintre cei doi: mama sau bebe; voi pe cine ati alege? ganditi va bine?
devyl_is_crying
Postat pe 25 Iulie 2008 17:51
avortul este o crima atunci cind e facut cu buna stiinta 1cum bine spunea cineva .si azi cind avem atitea metode de contraceptie la dispozitie cabinetele sunt inca pline de femei?avortul nu poate fii considerat crima atunci cind sarcina se opreste din diverse motive din evolutie si atunci nici avort nu se poate numi este chiuretaj ..eu asa cred ma rog ........eu sunt o mama care nu are decit un singur copil si multi pieduti din neputiinta de a duce sarcina la termene ......acum nici sa ma gindesc numai pot la o noua sarcina caci nu mai am.......obiectul muncii asa ca aveti grija de voi!
ramona_balanescu
Postat pe 26 Iulie 2008 18:36
Draga Vasilika,
daca lasam totul pe seama lui Dumnezeu, atunci multe vieti s-ar curma in asta lume.
Nu demult priveam la stiri un reportaj, despre o familie care nu dadea voie sa intervina medicii in cazul unui membru bolnav.
Ei spuneau ca daca Dumnezeu vrea sa-l salveze va face o minune, daca nu, asa vrea Dumnezeu.
Sa facem si noi ca ei?
ilona6411
Postat pe 28 Iulie 2008 08:27
da pt ca numai el este AUTORITAR SUPREM,SUVERAN SI EL DECIDE CE E BINE SI CE E RAU ..............ASTA DOAR DACA NE INCREDEM IN EL SI ASCULTAM CUVINTUL LUI!parerea mea!
ramona_balanescu
Postat pe 28 Iulie 2008 21:24
aham... asta sa i-o spui si copilei de 16 ani care e insarcinata cu tat'su Eu cred ca lasi ori nu un copil sa vina pe lume in functie de mai multi factori si numai atunci cand esti real pregatit sufleteste pt el
amme22
Postat pe 28 Iulie 2008 21:30
de acord cu amme22...pt ca si daca il aduci pe luma sa iti bati joc, cum este cazul de care spunea amme, copila insarcinata cu ta-su, tot "crima" este...parerea mea






Cine isi uita istoria risca sa si-o repete.
Felicia_29
Postat pe 29 Iulie 2008 12:17
Pregatita sufleteste pentru copil?????????????? Bai da tare inventivi mai sunteti! Este scoala care sa te inevete sa scrii, sa citesti, etc.... Insa pregatita sufleteste nu stiu cat poti fi... Ce ar fi daca toti ar face bebe cand s ar considera pregatite sufleteste?????? De fapt daca stam si ne gandim bine, cand avem o cariera, bani si ceeea ce ar trebui sa i oferim unui copil pentru ar avea o viata frumoasa atunci poate ca suntem pregatite sufleteste pentru copil...... Mai oameni buni, pe incercati voi sa pacaliti.... nu esti niciodata pregatit pentru un copil cand vine pe lumea, astea s fite cu pregatitul sufleteste... Mai ales cand in ziua de azi sunt atatea metode contrraceptive, exista chiar si pastila de a 2 zi!!!! Intrebarea daca de avortul era daca avortul este o crima cand nu ai o situatie financiara asa buna si atunci da! este o crima si asa va ramane... si raspunsurile cu fetele violate de tati si etc nu le mai dati ca raspuns pentru intrebarea initiala ca sincer nu au legatura!!!!!! Deschideti eventual o alta tema!
devyl_is_crying
Postat pe 29 Iulie 2008 16:37
Si v as ruga sa va ganditi IPOTERIC ca voi sunteti de fapt produsul unei astfel de situatii (viol, incest etc), Daca va omora (avort) nu mai ajungeati ca in ziua de azi sa purtati aceasta discutie!!!!!!!!!!11
devyl_is_crying
Postat pe 29 Iulie 2008 16:40
bine zis.....bv .devil asta era si parerea mea .avortul astazi cind ai toate metodele la dispozitie ..........e o crima !va pup!
ramona_balanescu
Postat pe 30 Iulie 2008 20:13
"De rupi din codru o ramurea/Ce-i pasa codrului de ea?"
Chiar crezi ca era o asa de mare pierdere daca eu nu veneam pe lume? Ce sunt eu, vreun geniu de care nu se poate lipsi omenirea? Sau poate era vreo mare paguba ca nu mai scriam la ora asta pe kudika si nu mai avea cine sa-ti raspunda.
Si... da, eu fac parte dintre cei care e musai sa fie pregatiti sufleteste pt un copil. Daca sufletul meu nu e impacat cu ideea asta nu il fac nici la 100 de ani (cu toata evolutia medicinei). Poti spune ca sunt o criminala? Ok. Sunt de acord cu asta. Si ce daca?
amme22
Postat pe 30 Iulie 2008 20:24
cred ca nu noi suntem in masura sa hotaram cine traieste si cine moare. Daca ai ajuns sa porti in pantece un copil, da-i sansa sa se nasca. Nu-i vina lui ca mama nu-l doreste. Deci, dupa parerea mea, avortul este o crima.
Cristinaaaa
Postat pe 31 Iulie 2008 14:40
Poate tu nu te consideri importanta (amme), insa pentru cineva (ori chiar mai multi) sigur esti... geniu? cine a spus ceva de geniu? Insa eu nu cred ca tu nu te ai bucurat niciodata de o zi insorita, de un curcubeu, vocea blanda a mamei, un peisaj, un sentiment, etc. Atunci de ce sa fi egoist sa nu i permiti unui suflet sa se bucure si el de toate astea...????
devyl_is_crying
Postat pe 31 Iulie 2008 17:35
da... avortul este o crima,si inca una foarte mare,O crima pe care toate o facem,mai devreme sau mai tarziu,asa ca nu mai judecati si inca ceva,niciodata nu spune niciodata pt k nu sti ce va urma.Nu cred ca exista femeie in intervalul de varsta 20-35 sa nu fi facut cel putin un avort,mai putin cele care nu pot sa ramana insarcinate din diverse motive.
Xsandra
Postat pe 5 August 2008 23:14
si inca ceva..daca maine ati afla k sunteti insarcinate,si familia ar fi impotriva,nu ati avea pe nimeni sa va sprijine ce ati face.S merita sa faci atatea sacrifici pt un copil care maine,poimaine poate sa-ti de-a cu piciorul,se merita sa-ti dezamagesti parinti,sa l edemonstrezi k ce au crescut pana acum la batatura nu a fost chiar ce-si doreau ei?
eu cred k nu merita.Dupa atata munca si truda,asta sa le fie rasplata???
Xsandra
Postat pe 5 August 2008 23:23
avortul este o crima. Daca Dumnezeu a pus viata acolo, a facut-o cu un scop si nu te va lasa singura...

mai multe puteti citi pe www.avort.ro, aici sunt marturii ale fetelor care au facut avort, imagini si articole despre ce se intampla in timpul unui avort...

wind_of_change
Postat pe 9 August 2008 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un pic de ajutor!! 1 De la: kudika400460 6 Martie 2012 17:17
URGENT! Efecte adverse Postinor 6 De la: mibell 12 Aprilie 2011 17:50
sotul meu infidel...amanta lui insistenta...eu ce ma fac? 52 De la: Costy_Nitisi_1 21 Iunie 2012 11:13
topic impotriva utilizatoarei LOURDESS 28 De la: FRANNNCE 4 Iunie 2009 10:02
Ajutor 11 De la: kudika_nikole 18 Ianuarie 2012 01:42