Setari Cookie-uri

avortul - crima?

inca un mic comentariu, cred ca daca o femeie ar avea sprijinul celui cu care ramane gravida nu ar lua decizia de a face avort asa usor. baieti buni care pot deveni tati buni sunt pe lumea asta dar nu ii gasesti printre cei insurati, printre copii de bani gata care care vad doar disco si distractie, printre aventurile de o noapte etc.
stiti cum se spune mai bine sa intampini decat sa tratezi! aveti grija de voi!
ocsa
Postat pe 20 August 2008 08:46
mai dc < copilul > e handi , ii bine ca mai facem handi?????
se umple lumea la refuz si nu mai putem respira.
deci mattao pt handicapatii in vitro

Postat pe 20 August 2008 10:29
repede si fara durere..............

Postat pe 20 August 2008 10:30
EU SUNT INSARCINATA IN 8 LUNI SI JUMATATE,PESTE 2 SAPTAMANI O SA IMI TIN COPILUL IN BRATE ABIA ASTEPT,SOTUL MEU ESTE CEL MAI NERABDOTOR.SA VA POVESTESC CUM SA INTAMPLAT LA MINE!!!AM AFLAT CA SUNT INSARCINATA, PE LA INCEPUTUL LUNI IANUARIE,NOI URMA SA AVEM NUNTA IN LUNA IULIE,DAR VESTEA A COZUT CA UN TRAZNET PT MINE "CUM SA FIU EU MIREASA CU BURTA MARE".SOTUL MEU ERA FERICIT DAR SE ABTINEA PT CA VEDEA CA EU SUNT SUPARATA AM SPUS CA NU IMI DORESC ACEL COPIL DAR IN ACEL MOMENT NU MAI JUDECAM NORMAL,ERA LA NOI SORA MEA(COSATORITA,DAR MAI MICA DECAT MINE CU 2 ANI)I-AM POVESTIT CE SA INTAMPLAT CA O SA AM UN COPIL SI NU STIU CE SA MA FAC,MA INTREBAT DACA VREAU SA FAC AVORT IAR EU AM STAT CATEVA SECUNDE SI M-AM GANDIT DUPA CARE I-AM SPUS CA IN NICI UN CAZ NUUUU,ATUNCI EA A ZIS "SCHIMBATI DATA NUNTI,MAI REPEDE" SOTUL MEU A SUNAT LA RESTAURANTUL LA CARE AM FOCUT REZERVARE PT LUNA IULIE SI A INTREBAT DACA E LIBER RESTAURANTUL INRT-O SAMBATA DIN LUNA FEBRUARIE,RASPUNSUL A FOST DAAAAAAA TOATA LUNA!AM PROGRAMAT-O DIN NOU NUNTA PE DATA DE 23 FEBRUARIE ULTIMA SAMBATA DIN LUNA,SA AVEM SI NOI TIMP PT PREGATIRILE NECESARE.PARINTI NOSTRI LA AFLAREA VESTI AU INLEMNIT CA FACEM NUNTA PESTE O LUNA,AU INTREBAT DE CE?AM ZIS "SUNT INSARCINATA!"NU AU FOST FERICITI.AM FACUT NUNTA TOTUL A FOST FRUMOS SI TOATA LUMEA A FOST SUPER MULTUMITA.ACUM CAND MA GANDESC LA ACELE MOMENTE RAD,PARINTI NOSTRI ABIA ASTEAPTA SA ISI CUNOASCA NEPOTELUL(NU AM ZIS E BAIETEL)IAR EU SI SOTUL MEU ABIA ASTEPTAM SA NE VEDEM INGERASUL,M-AM RUGAT FFFF MULT SA IMI DEA DUMNEZEU UN COPIL SANATOS(DEOARECE LA INCEPUT NU L-AM VRUT).NICI ACUM NU POT SA MA GANDESC CUM AM SPUS CA NU IL DORESC ,DAR NICI AVORT NU AS FI FACUT!!!!!!

VA SARUT


kudikaalinuta
Postat pe 20 August 2008 15:59
De la: acigri, la data 2008-08-19 15:50:00
De la: alexadementa@yahoo.com, la data 2008-08-19 14:42:33sunt convinsa ca 99% din femeile/fetele care si-au inceput viata sexuala au facut cel putin un avort si cu toate astea voi considerati ca e o crima si continuati sa judecati


Sa am iertare, dar statisticile te contrazic: in Romania procentul e cam de 50-58% (dintre care 28% au declarat un singur avort) - date pentru anul 2007, din cate imi aduc aminte. Romania este una dintre tarile care sunt cap de lista la acest capitol. Avand in vedere ca multe dintre forumiste nici nu stau in Romania, cred ca ai putea sa le acorzi celor care se declara impotriva avortului prezumtia de sinceritate. :)


Tot rspectul pentru cele ce recunosc dar eu sunt o scorpioanca veritabila si sincer nu imi place fatzarnicia eu stiu ca intai te uiti in ograda ta si apoi judeci nu ? Cat despre 50-58% din cele care au recunoscut ... ai idee cam cate avorturi "la negru" ca sa zic asa se fac zilnic numai in Constanta ? Si vorbesc de sarcinie avansate de peste 3 luni jumate 4 chiar si 5 si 6 ... Si nu sunt fete violate sau maltratate etc.
Asta e tara in care traim si preferam sa ne ascundem dupa deget si perdele ginecologice ... o fi avortul o crima dar poti sa spui cuiva ca a facut o crima cand poate si tu ai fost in situatia aia la un moment dat ? Eu zic ca nu ...
Pup fetele

Postat pe 20 August 2008 16:14
Din punct de vedere legal, NU e o crima (a fost dezincrimnat dupa 89, de asta am postat link-ul de mai sus), deci nu vad ce te deranjeaza. Din punct de vedere religios, parerile sunt impartite, dar BOR (majoritatea preotilor din Romania) considera avortul o crima (pacat, mai bine zis). De la aceste constatari si pana la acuzatii e cale lunga. Lumea isi da cu parerea aici, nu da cu parul

De acord ca statisticile mint de multe ori. Doar ca sondajele de acest tip (BOP), de regula, iau in considerare si acest fenomen (ma refer la efectul de "umbra", orice fenomen social are si o latura care intra intr-un con de umbra ("piata neagra" d.e.)). Altfel, exista o marja de eroare de 1-3%, pe care orice sondaj serios il admite. BOP e unul dintre cele mai credibile sondaje, pentru ca nu e vorba de niste cifre furnizate de clinici, ci de respondenti anonimi, selectati dupa criterii riguroase. Sper ca iti dai seama care e diferenta?

Altfel, nu cred ca aici posteaza femei care au recurs la avorturi clandestine. Nu ma intreba de ce. O logica simpla imi dicteaza aceasta concluzie. Mai mult, inlcin sa cred ca majoritatea celor care condamna avortul sunt tinere care nu si-au inceput inca viata sexuala (numeste asta intuitie feminina :)), o alta categorie fiind cele care nu prea au timp pentru avort, pentru ca trebuie sa tina pasul cu noutatiule forumului (cazul meu, de exemplu, ca sa fiu si autoironica!)...

P.S. Parerea mea e ca, uneori, e bine sa acorzi acea prezimtie a sinceritatii celui cu care discuti. Altfel, de ce sa discuti cu omul, daca il consideri mincinos? Mai bine il lasi in pata Domnului, nu-i asa? :)
aciri
Postat pe 20 August 2008 16:52
eu cred ca nu contzeaza motivele....avortul e o crima......ca l-ai facut ca ai fost violata si s-a intamplat e altceva....atunci iti linistesti constiinta....ca sa poti trai mai departe impacata.......daca motivele pentru a face un avort sunt intemeiate..da..dc nu?....dar tot crima ramane................voi ce parere aveti:trebuie sa ne fie mila de adolescentele care inconstiente isi incep viata sexuala mult prea devreme si raman insarcinate?..parerea mea ca nu..si nici nu sutin ideea unui avort in cazul asta......va pooop!
butterly
Postat pe 20 August 2008 21:02
Daca sunt minore, nu au discernamant, deci nu cred ca trebuie ostracizate. Si mila trebuie sa ne fie si de criminali, dupa parerea mea, pentru ca sunt niste rataciti, in fond. Daca m-ati fi intrebat daca avortul trebuie sa fie ilegal, as fi zis ca nu, trebuie sa existe si optiunea avortului, pentru cazurile exceptionale. Dar totodata, ar trebui discutat cu adolescentii, in primul rand, despre natura imorala a avortului si consecintele lui pentru fertilitatea femeii. Nu tot ce e imoral nu este si ilegal, nu-i asa?
aciri
Postat pe 20 August 2008 22:58
P.S. Poate ca ar trebui sa explic de ce aceata atitudine a mea si de ce acest subiect mi-a atras atentia. Cea care mi-a cultivat sentimentul de oroare pentru avort a fost mama mea. Ea a fost prima cu care am discutat despre asta si tin minte expresia fetei ei, cand imi vobrea. Ea a fost nevoita sa recurga la chiuretaj, o singura data, din motive medicale. Eu eram destul de mica, vreo 12 ani, daca nu mai putin. Unul dintre argumentele ei, cand imi vorbea despre efectele malefice ale avrotului, era ca o femeie imbatrneste vizibil dupa un avort - ma rog, un argument menit sa impresioneze o adolescenta. Dar toata atitudinea ei imi spunea ca e sincera si ca nu vrea ca eu sa recurg vreodata la avort. Si acum, cand, printre altele, pomenesc despre acest subiect, imi vorbeste la fel ca atunci, isi aminteste mereu de acel copil nenascut, imi spune despre sentimentul de vina si starea de depresie care au urmat... Cred ca, daca toate mamele ar discuta asa cu fetele lor, avortul ar fi ceva mai putin popular printre romance.
aciri
Postat pe 21 August 2008 00:37
Mai fetelor, cum nu conteaza motivul avortului???? Conteaza foarte mult! Daca o femeie e violata de mai multi indivizi spre exemplu si ramane insarcinata, e bine sa nu faca avort? Nu cred. Daca v-ar spune doctorul ca copilul care e in burtica voastra v-a avea un handicap, ce ati fac? Stiu cazuri in care femei care au aflat acest lucru au dus sarcina la capat si dupa aia si-au dat copilul in grija statului. E normal sa faci asa ceva? Sau atunci mai bine faci avort? Eu eram insarcinata in trei luni cand medicul mi-a zis ca copilasul meu s-a oprit din evolutie, nu mai traia, nu avea nici flux sanguin, nici batai de inima. Credeti ca mi-a fost usor cand mi-a zis ca trebuie sa fac avort? NU, nu mi-a fost usor. Cu toate ca stiam ca, copilasul meu nu mai traieste, mi se rupea sufletul ca trebuioe sa fac avort, dar nu aveam incotro. Sunt cazuri si cazuri, asa ca: ganditi-va si la asta.
rosuveronika
Postat pe 21 August 2008 11:23
acigri you defenetly have a point ... :))
Sigur acum fiecare vede lucrurile in felul lui si eu una nu pot decat sa ma bucur ca sunt femei care condamna avortul doar ca mi-ar fi placut sa stie cum sa il evite decat sa il regrete nu crezi ? ;)
Eu ii multumesc lui D-zeu nu am trecut prin asta si sper sa nu am o fetita frumoasa asteptam acum si un baietel si sincer ii multumesc celui de sus ca ma ferit de asa traume ... sper ca si alte fete sa intaleaga ...

Postat pe 21 August 2008 16:26
eu cred ca nu contzeaza motivele....avortul e o crima......ca l-ai facut ca ai fost violata si s-a intamplat e altceva....atunci iti linistesti constiinta....ca sa poti trai mai departe impacata.......daca motivele pentru a face un avort sunt intemeiate..da..dc nu?....dar tot crima ramane................voi ce parere aveti:trebuie sa ne fie mila de adolescentele care inconstiente isi incep viata sexuala mult prea devreme si raman insarcinate?..parerea mea ca nu..si nici nu sutin ideea unui avort in cazul asta......va pooop!



Mila ..cine a cersit mila pe forumul asta.mila cersesc oamenii de la coltul trazii,aceia care nu au ce manca, care nu au unde sta nici decum o adolescenta care a facut un avort.nu stiu de ce sunteti atat de inversunati...daca nu ai facut pana acum nici un avort,bv tie,nici nu-ti doresc...da nu mai condamna pe cele care ua facut pt k nu-ti doresc niciodata sa fi in pielea lor,lasa-L pe cel de sus sa-i fie mila si sa le judece,nu u si celelalte care o faceti pt k nu sunteti in masura...
Xsandra
Postat pe 21 August 2008 18:25
De la: Xsandra, la data 2008-08-21 18:25:39eu cred ca nu contzeaza motivele....avortul e o crima......ca l-ai facut ca ai fost violata si s-a intamplat e altceva....atunci iti linistesti constiinta....ca sa poti trai mai departe impacata.......daca motivele pentru a face un avort sunt intemeiate..da..dc nu?....dar tot crima ramane................voi ce parere aveti:trebuie sa ne fie mila de adolescentele care inconstiente isi incep viata sexuala mult prea devreme si raman insarcinate?..parerea mea ca nu..si nici nu sutin ideea unui avort in cazul asta......va pooop!



Mila ..cine a cersit mila pe forumul asta.mila cersesc oamenii de la coltul trazii,aceia care nu au ce manca, care nu au unde sta nici decum o adolescenta care a facut un avort.nu stiu de ce sunteti atat de inversunati...daca nu ai facut pana acum nici un avort,bv tie,nici nu-ti doresc...da nu mai condamna pe cele care ua facut pt k nu-ti doresc niciodata sa fi in pielea lor,lasa-L pe cel de sus sa-i fie mila si sa le judece,nu u si celelalte care o faceti pt k nu sunteti in masura...

da ai dreptate.....nu am vrut sa sune asa mesajul.......de parca as judeca pe cineva......in momentul respectiv asta am scris.....imi pare rau daca a sunat de parca as fi judecat femeile care fac chestia asta.......sunt inversunata pe faptul ca nu se face educatie sexula in scoli.....poate daca s-ar face nu ar mai ramane atatea adolescente insarcinate din inconstienta sau din necunostinta(nu ma refer la viol).......si totusi daca ma gandesc mai bn e doar un "poate"....imi pare rau daca mesajul meu a deranjat sau a ranit pe cineva.....imi cer scuze......sunt foarte atenta mereu sa spun ce trebuie pt ca nimeni sa nu iasa ranit......chiar nu am crezut..........dar in final avortul tot crima ramane.........si nu as vrea sa fiu in situatie.........motivele..
butterly
Postat pe 21 August 2008 19:37
niciodata, dar niciodata sa nu ii spui copilului tau ca nu l-ai vrut, chiar daca asta a fost o clipa de moment


Mama mea o spunea tutror si mi-a spus-o si mie multa vreme, mai mult a pe o poveste (dar era si ceva real pentru ca niciodata nu am putut fi apropiate) si, uite, ca dupa multi ani tot imi aduc aminte.

In rest...ma bucur de povestea cu happy end si sa fiti toti sanatosi si sa va iubiti mereu!
luv4ever77
Postat pe 22 August 2008 18:30
avortul- crima cu premeditare si MOTIV:-COPIL PRECAR

Postat pe 23 August 2008 15:11
eu consider ca avortul este o crima...a avea un copil este cea mai mare bucurie pe care o poate avea o femeie...este un dar de la Dumnezeu...iar daca o femeie isi paraseste copilul dupa ce ii da viata,iar nu este un lucru bun...il poate da spre adoptie unei familii care isi permite o situatie financiara mai buna decat cea pe care o are acea mama...
in plus de asta,chiar noi,femeile,putem evita sa ramanem insarcinate intr-un moment nepotrivit din viata...exista o gramada de metode contraceptive...ce naiba?nu mai suntem in secolul strabunicii!!!!!!!!exista cabinete de planning familial de unde iti poti procura gratis aceste metode contraceptive,asta daca esti eleva, studenta sau nu ai un loc de munk...
fetelor,nu va bateti joc de corpul vostru,ganditi-va ca daca a-ti ramas insarcinate,stie El de a vrut sa se intample asa...si mai ganditi-va ca daca faceti avort,a doua oara s-ar putea sa nu mai puteti ramane insarcinate
andradami
Postat pe 26 August 2008 23:43
Parerea mea este ca avortul este o crima deoarece daca nu esti hotarat sa ai un copil macar ai grija sa te protejezi...Nu cred ca este bine sa omori o fiinta atat de fragila..un copil este lucrul cel mai de pret pe care il poti avea...daca sti ca nu poti sa-l intretii macar nu-l mai face si ai grija sa te protejezi sunt multe cazuri in care multe cupluri se chinuie sa aiba un copil iar multe tinere ii avorteaza de parca li s-ar parea ceva normal!!parerea mea este ca avortul ar trebui pedepsit!!

Postat pe 4 Septembrie 2008 19:27
Doamne Dumnezeule cat va mai ascundeti dupa degete "nu judecati", "copil handi", "viol", etc. NU va este rusine??????? Oare cum ar fi fost sa gandeasca asa si mamele voastre, a ti mai fi trait??????? Este un suflet! ce are drept la viata, FIE CA ITI CONVINE, FIE CA NU! Iar prin avort ce faci? Nimic altceva decat sa i refuzi dreptul de a se bucura de un simplu rasarit, un zambet, un suras!!!!!
Viol? Handi? Mai oameni buni, da este corect CINE ESTE FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA, insa intrebarea initiala era (si va rog uitati va pe prima pagina la primul comentariu) daca e crima avortul in cazul in care avortul este o crima daca nu ai suficiente fonduri de a l intretine! Si ma repet!!!!!!!! UNDE MANANCA O GURA MAI INCAPE SI A DOUA!! Asa ca mai ganditi va!
Nu neaparat daca e "handi" mama il omoara, stiu cazuri in care pur si simplu a riscat si l a nascut asa si???? stiti care a fost raspunsul ei apoi? ESTE O PARTE DIN MINE! CUM PUTEAM EU TRAI FARA ACEA PARTE?
Asa ca mai ganditi va!
devyl_is_crying
Postat pe 5 Septembrie 2008 21:32
Avortul nu este ceva placut..nu este ceva corect si nimeni nu`l doreste !
Dar nici corect nu este ca un copil de 16/17 ani sa isi creasca un copil pe care nu si l`a dorit ! Si nu neaparat de 17...dar ma refer la acestea..pentru ca ele sunt in general copile care au o viata in fata, care au de trait copilaria...nu de a`si asuma raspunderi mature.
Daca se intampla sa gresesti...nu trebuie sa platesti daca ai posibilitatea in ziua de azi sa nu o faci !
Si cu biserica .. " Ii da Hristos sa manance.."
Nu o sa vina Hristos sa iti puna pampersii pe masa !!
Iar cei care pastreaza copilul dupa acest principiu..( probabil i`ati vazut si voi pe strada cum cersesc sau multi altii nespalati, dezbracati, zgribuliti si alte minuni ! )
Pentru ce sa chinui un copil in asemenea hal?? pentru ce sa tanjeasca la o jucarie sau la o bucatica de mancare calda??
Ca va avea grija Hristos pe lumea cealalta de el??
Pana atunci el traieste in viata reala...iar viatza nu e usoara cum am vrea toti sa fie...
Sabrina_Nede
Postat pe 5 Septembrie 2008 22:22
Sabrina_Nede...comentariul tau tocmai m`a calma...am citit fiecare comentariul in parte de la prima pagina pana aici...Sunt de`a dreptu socata!!Zicea cineva ca un copil te face mai responsabil..si la 15 ani?oare este posibil sa ti ia dreptu,la o varsta atat de frageda,la copilarie,la dreptu de a`ti termina scoala..etc.Nici nu am curajul sa povestesc...ca oricum as da`o tot aceleasi critici si jigniri vor fi!Si sincer,nu aveti nici un drept sa generalizati..Fi`ti sigure ca cele care au avut acest ghinion,constientizeaza si singure,mai devreme sau mai tarziu.chiar nu este nevoie de o parere atat de aspra,si mai ales chiar din partea unor femei.Am zis ca nu am curajul sa povestesc nimic,dar o sa`mi permit sa zic ca daca as afla acum ca sunt insarcinata,si cu posibilitatea din ziua de azi de a urmari fiecare "pas"al fatului,nu as putea sa duc sarcina la capat daca ar fi cu probleme fatul!sincer..e parerea mea..stiu ca oricum voi fi judecata,si nu ma gandesc la mine..tot la el,ca am avut curiozitatea sa urmaresc cazuri la TV,si va`ti schimba parerea!poate intr`un alt subiect,dar tot despre avort,a zis cineva ca sa`i dam nastere indiferent de varsta noastra,si eventual sa`l dam spre adoptie..da..ca sa pateasca cum a patit acel copilas de 3 ani in grija unei asistente maternarnale?a`ti avut macar intentia de a va uita?si sunt multe alte cazuri...asta o consider o crima mult,da mult mai mare decat avortul!astept injuraturi,adica ma astept la orice!!
For_life
Postat pe 6 Septembrie 2008 12:12
Am si eu o intrebare pt. cele care sunt pro avort. Daca oricum considerati ca nu e mare lucru, voi ati fi fost de acord sa fiti omorate in aceleasi conditii? (Adica daca mama voastra nu ar fi avut posibilitati financiare sa va creasca?)
Josie
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:45
Doamne cata ironie...chiar asa nu ne putem intelege unii pe altii?crezi ca suntem pro?nu,doar ca s`a intamplat,nu e un obicei,si nu se poate intelege ca doare,durerea ramane?dar va place sa fi`ti ale naibii..ca astea sunt intrebari rele,doar ca sa fie puse...
For_life
Postat pe 9 Septembrie 2008 13:07
Ptr. Janice: sunt una dintre acele femei care dupa parerea ta sunt pro avort. Nu, draga mea, mesajul meu nu a fost asta. Am vrut sa subliniez ca in anumite conditii avortul este ultima solutie. De pilda INCESTUL, VIOLUL si MALFORMATIILE!!!!! Iti doresc sa nu treci niciodata prin niciuna dintre acestea. Nu stiu ce ai face atunci. Trebuie sa avem compasiune ptr copilele care nestiind ce le asteapta, isi incep viata sexuala mai devreme si raman insarcinate, sau sunt violate de tata, unchi, verisori.... ca , cazuri din astea se intampla frecvent in ultimul timp. Sau daca bebele are o malformatie, ai fi in stare sa il cresti si fara sa il compari cu fratele lui sanatos????? De asta sunt bune ecografele si analizele de tot felul. Nu ne ajunge ca avem atatia oameni cu handicap pe care NIMENI nu ii ajuta???? La care ne uitam ca la niste ciudati de la circ... Pacat de ei .... Stai de vorba cu unii dintre ei... sa vezi ca nu e usoara viata lor... nici al celor apropiati lor.... Ai avea taria sa treci prin viata cu un copil cu handicap? Puneti intrebarile astea si sa vezi ce e in sufletul tau. Cum am mai scris: am facut avort nevoita de conditii. Nu sunt mandra de ceea ce am facut, dar nu aveam incotro, copilasul meu nu mai traia... Ce era sa fac.... Sau copila care a fost operata in Anglia care a ramas insarcinata cu unchiul ei in urma unui viol... In primul rand trebuie sa ne gandim ca din pacate in Romania sunt localitati nu chiar rupte de lume unde se intampla cazuri de incest, viol si altele... Educatia sexuala din pacate nu a ajuns inca acolo... Dragele mele care atat de vehement le blamati pe cele pro avort, ganditi-va si la consecinte si inca ceva... Ar fi bine sa mai vorbiti cu mamele, prietenele voastre despre sex...Nu de alta, dar, Doamne fereste, nu stiti ce va asteapta la urmaoarea cotitura a vietii...
rosuveronika
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:58
E asa usor sa vorbesti..chiar vreti sa fi`ti in aceasta postura ca sa realizati tampeniile care le ganditi?da am facut,si nu regret pt ca vrei voi,regret ca mi`e frica ca nu voi mai putea face bebe..jigniti sau comentati unde nu trebuie!comentati despre prostituate,care raspandesc bolile,boli fara scapare,pt ca cel putin fapta mea a avut scapare,si asa am putut sa`mi continui scoala si sa mai trag un pic de copilarie,desi inutil..Daca ar fi sa ma intorc inapoi,la aceiasi varsta,as face acelasi lucru.Nu este o crima,si daca ar fi fost,as fi platit eu ,nu voi..asa ca mai usor cu rautatile.
For_life
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:47
Eu sunt de acord cu avortul doar in cazul in care medicul iti spune ca copilul tau are un handicap doar in situatia asta as fi de acord pt ca nu poti aduce pe lume un copil care saracu cine stie ce boala o avea si decat sa sufere mai tarziu mai bine nu-l mai ai doar in situatia asta sunt de acord cu avortul

Postat pe 9 Septembrie 2008 17:50
ioooooi Mno stati ca nu am venit sa dau cu piatra in nimeni.

Eu discutam ideea de avort in sine daca e ok.

Si asta pt. ca eu consider ca orice fiinta umana e valoroasa.

Sunt multi oameni care au trait foarte greu si au avut multe necazuri in viata si cu toate astea nu s-au sinucis sau ceva de genul, ceea ce inseamna ca nu le-a parut atat de rau ca au avut neajunsuri, si ca au pretuit farama aia de viata.

...Ziceam si eu ... referitor la copiii care nu au pb de sanatate si singura problema ar fi cea materiala.
Josie
Postat pe 10 Septembrie 2008 09:32
Nu a fost vorba de nici un handicap,sau alta boala posibila,as vi avut cu ce sa`l cresc,ajutorul parintilor material,si eventual sa`mi termin viata!Acum daca nu te superi sa`mi rasp la o intrebare?Ar fi fost normal ca un copil abia intrat la liceu sa aiba un copil?indiferent de situatie!eu una nu as fi de acord nici moarta!si folosesc cuvinte un pic mai dure ca sa intelegi prin scris suferinta care a fost care este si care ar fi putut fi!nu am nmk cu nimeni,normal ca e parerea voastra,dar nu e o crima,nu in toate cazurile!
For_life
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:32
De la: devyl_is_crying, la data 2008-07-29 16:40:15Si v as ruga sa va ganditi IPOTERIC ca voi sunteti de fapt produsul unei astfel de situatii (viol, incest etc), Daca va omora (avort) nu mai ajungeati ca in ziua de azi sa purtati aceasta discutie!!!!!!!!!!11



Depinde din ce mediu provii, parerea mea si depinde cum arata viata ta. Eu una nu ma bucur pentru acest "dar minunat" care mi s-a facut, urasc din tot sufletul viata mea. Crima sau nu, le inteleg pe femeile pentru care un copil ar fi o problema in plus, un motiv de disperare si care recurg la avort. Cred ca-l simt ca pe o usurare si nu ca pe o trauma psihica.

Am cunoscut romanii fara pile, cunostinte, relatii, fara o casa si o masina, cu un salariu din care nu-si puteau plati nici macar facturile dintr-o insalubra locuinta inchiriata si care in loc sa se redreseze se inglodau tot mai tare in datorii.

Am cunoscut romani pentru care viata este o lupta pentru supravietuire si fericirea inseamna un acopris deasupra capului, ceva de imbracat si ceva de mancare in fiecare zi. Eu n-as alege sa aduc pe lume o noua problema sociala, sincer!


Au fost si-n viata mea momente foarte grele si multe; ani in care m-am intrebat "de ce dracu m-am nascut?" Cateodata ma si mir ca nu am luat-o razna! In nici un caz n-as fi adus pe lume un copil atunci, tocmai pentru ca este o responsabilitate.

Sunt de parere ca trebuie sa dai viata unui copil atunci cand esti convinsa ca-i pot oferi cel putin un acoperis, cateva haine si hrana - adica atunci cand te afli cel putin pe a doua treapta a piramidei lui Maslow. Din pacate, in Romania sunt multi oameni care traiesc de azi pe maine, fara sperante, fara viitor.

Este motivul pentru care am un singur copil si l-am nascut la 31 de ani. Mi-ar placea sa mai am unul, dar nu-mi permit acest lux, asa ca n-am sa-l fac, indiferent daca asta inseamna contraceptie sau avort.
o_mona_oarecare
Postat pe 10 Septembrie 2008 17:04
sa iei viata unei fiinte care creste incetul cu incetul in tine mi se pare o crima!sunt pro avort doar daca copilul ar avea vrun handicap,sau ar fi fost conceput in urma unui viol!!

Postat pe 10 Septembrie 2008 17:31
asta e..imi pare sincer rau ca nu ai avut unu la 15 ani...cred ca totusi ar trebui sa ne mai gandim si la alte genuri de crime,indradevart premeditatate..
For_life
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
invatati-ma va rog 6 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:41
vreau sa aflu daca o sa am un frate de 17 ani 13 De la: Barbie30_ 24 Martie 2011 20:10
CAUT GRAVIBINON 7 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:08
COSTURI AVORT?!!!(URGENTA) 76 De la: rockk 7 Februarie 2011 06:34
un sfat 57 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 21:17