Setari Cookie-uri

avortul - crima?

Pentru a evita avortul in primul rind tre sa te protejezi .Eu consider ca avortul este un pacat care nu se iarta deoarece tu ucizi un sufletel inocent care are dreptul la viatza.
aleera
Postat pe 10 August 2008 01:06
Da avortul este o crima, din nefericire multe femei fac avort pt ca nu au cu ce creste acel copil sau cum mai auzi de la multe femei am ramas din greseala, asa ceva nu se poate multe dintre noi suntem inconstiente o viata nu inseamna ''din greseala am ramas'', nu credeti k a venit timpul pt a se face ceva in acest sens in Romania se fac foarte multe avorturi, ar trebui sa fie informaty copii inca din scoala generala de riscurile la care se expun atunci cand nu se protejeaza, nu este crestineste sa faci avort !
ancutza_cocutza
Postat pe 10 August 2008 09:48
nu se numeste crima ci omor,aproape sinonime,difera subiectul,da dpdv moral,biologic,dar cum noi suntem supusi iertarii e ceva cotidian,si animalele,insectele au viata si le-o luom de multe ori,asa e si cu ce avortam,numai noi ne-am obisnuit sa facem diferenta prea rpd si sa alegem variante cand e destul de clar,cel mai bine e sa evitam sau cel putin sa incercam sa evitam pt a avea o scuza bazata pe ceva concret nu sa ne mai facem inca un pacat prin a mintii.deci trezirea ca se poate!
lb83_lex
Postat pe 10 August 2008 10:33
Daca avortul e o crima sau nu, depinde de constiinta fiecarei femei..bineinteles ca in cazul unui copil, nascut dintr-un viol, de ex, copilul respectiv nu are nici o vina, dar nici meia abuzata, asa ca desi e o crima dpdv religios, avortul totusi e o solutie...de obicei un avort e foarte dureros, din punct de vedere psihic... de aceea, cine recurge la acest lucru, trebuie sa se gandeasca bine, pt ca nu va uita niciodata in viata sa aceasta decizie, si exista posibilitatea ca in urma unui avort sa ramai sterila...asa ca, indiferent daca ia sau nu aceasta decizie, trebuie sa se gandeasca la consecinte...pentru ca e vina ei, a femeii ca nu s-a gandit inainte daca nu cumva e mai bine sa adopte o metoda de contraceptie, decat sa se ajunga aici....indiferent ca e maritata sau are o relatie stabila...si mai rau daca nu e in nici una din situatiile de inainte...
maddalena
Postat pe 10 August 2008 11:19
oricate scuze ati incerca sa gasiti, avortul tot o crima ramane. sunt nenumarate metode de contraceptie, cat si \'pilule de urgenta\'... si daca asteptati sa fiti pregatite sufleteste, s-ar putea sa nu mai apucati sa faceti copii. un copil e un dar d la dumnezeu, si multe trebuie sa mearga bine ca ovulul sa ajunga la stadiul de zigot! eu mi-am dorit f mult un copil, si abia dupa cateva luni d incercari am reusit sa raman insarcinata, desi nu eram casatorita religios, si stateam la socri. si intr-un an de zile am facut si nunta, ne-am luat si apartament, situatia financiara s-a schimbat in bine. dumnezeu lucreaza pentru cei cu intentii bune, lucrurile se vor rezolva. nu sunt pt avort! oricare din situatiile descrise d voi au o solutie ce nu implica avort.mai ganditi-va!

http://www.trilulilu.ro/andreea_popa/633c5a83efaa3d
kity_m
Postat pe 10 August 2008 13:20
In cazul unui viol exista sanse destul de mici ca femeia sa ramana insarcinata pentru ca in semn de aparare vaginul se contracta foarte mult . Asa am inteles de la niste medici. Oricum e cumplit in caz ca se intampla. Acum depinde daca ajungi sa il privesti ca pe o parte din tine sau pe rezultat al violului.Citisem undeva ca mama unui cantaret de culoare fusese violata la 13 ani de un alb. Cred ca aproape oricine in situatia ei sau a parintilor ei ar fi recurs la avort. Dar uite ca a pastrat copilul si a luat viata un viitor cantaret de muzica jazz (pacat ca nu-mi amintesc numele lui dar era destul de cunoscut)
vanila
Postat pe 10 August 2008 13:46
e crima pt femeia care nu vede toate metodele contraceptive din farmacii, toata promovarea ca doar se uita la televizor si vad reclame etc dar nu cred ca fetiza violata de unchiul ei care o ramas insarcinata ar savarsi o crima, nu exista nici o logica in a distruge doua vieti si asa o sa traiasca de acum incolo fara copilarie

fiecare are voie sa faca cu corpul sau ceea ce doreste, doar ca isi asuma responsabilitatile sau ar trebui; oricum eu nu vad in stare un copil de 14 ani de 16 ani de 18 uneori nici 20 in stare sa creasca un copil al sau, ca sa reusesti trebuie sa ai un sprijin moral din partea sotului, prietenului mult prea mare si azi, in ziua de azi...sau sa ai o vointa de fier; dar din start e foarte greu cand abia ai iesit din liceu sa il cresti, se pune si problema mijlocelor materiale...

deci fiecare decide cum doreste, e crima sa avortezi dar cred ca e crima si sa-l cresti in mizerie

care e pana la urma raspunsul corect in afara de a face lucrurile cu cap...?
mirelacm
Postat pe 10 August 2008 14:37
In principiu nici eu nu sunt de acord cu avortul, insa numai o femeia care a fost pusa in situatia de a lua o decizie in acest sens poate a raspunda mai bine. Cred ca sunt si situatii in care votul poate fi luat in discutie. De exemplu in cazul uni viol, mai ales cand victima este foarte tanara sau in cazul in care copilul risca sa se nasca cu un handicap grav. Este adevarat ca sunt femei care au ales sa aduca pe lume un astfel de copil dar trebuie sa se gandeasca ce se va alege de acel copil in cazul in care lor li se va intampla ceva, sau daca nu va duce o viata plina de chinuri. Insa, in principiu, femeile care au trecut prin aceasta situatie sunt in masura sa discute. Si sa nu uitam ca un copil este cel mai frumos dar pe care ni-l ofera Dumnezeu.
rosebud
Postat pe 10 August 2008 15:54
imoral,nefiresc...de incriminat dar hai sa educam barbatii si sa le dezvoltam simtul raspunderii ca pana la urma ei sunt cei cu spermatozoizii care fecundeaza ovulul,de ce sa ne imbacsim ficatul,dereglam metabolismul,ajungem la un pacat s.m.d cand putem sa raspundem doar cand este necesar adica atunci cand peste 50'/.este riscul nostru si atunci sa ni-l asumam,haide-ti sa nu mai gandim cu sufletul in materie de barbati si sa nu ne riscam atat fara a avea o siguranta si un scop.
lb83_lex
Postat pe 10 August 2008 16:53
sincera sa fiu,n-am avut chef sa citesc toate raspunsurile voastra...dar oameni buni,va rog ganditi-va inainte de-a face sex neprotejat....ganditi-va de 10000 de ori inainte...nu luati viata unui copilasi nevinovat....e o crima....si asta va poate urmari toata viata....de ce sa ajunge-ti pana acolo???asta e parerea mea,fiecare cu a lui,dar cred ca avortul ar trebui pedepsit,oricum va pedepseste d-zeu mai tarziu,chair daca nu va dati seama de asta!!!
Kira
Postat pe 10 August 2008 17:56
kira eu nu sunt de acord cu pedeapsa pt avort...ma-as pedepsi eu suficient, nu e cazul sa-mi scoata si societatea ochii si pe langa asta cred ca nu ti s-a povestit de vremea raposatului ceausescu asta dc tu nu ai varsta suficient de innaintata incat sa-ti reamintesti(nu m-am uitat la profilul tau); ce mi se pare nefiresc este inconstienta lb83_lex, eu am preferat sa-mi intoxic ficatul etc pt ca anticonceptionalele in primul rand m-au scapat de durerile din timpul si dinaintea menstruatiei, mi-a reglat ciclul si fiindca am probleme mai mari din cauza latexului din care sunt confectionate prezervativele

deci fiecare cu deciziile sale...eu m-am dat doar ca simplu exemplu si alegerile mele asemenea (nu le arat cu degetul pe cele care au facut avort. sa arunce primul cu pietre cel fara de pacat si mai vb dupa; personal nu am trecut prin genul de experienta si nici nu e de dorit asa ceva)
mirelacm
Postat pe 10 August 2008 18:10
Consider ca fiind crima in cazul in care nu te protejezi,femeile care practica coitus intreruptus si apoi se plang ca vai doamne nu stiu de ce am ramas gravida .....asta este unul din cele mai intalnite motive pentru care raman gravide si apoi apeleaza la medic pentru avort.

Nu este mai simplu sa mergi la medic sa-ti puna un sterilet , sa-ti prescrie anticonceptionale decat sa ajungi pe masa de operatie si sa stai sa te intrebi ce ar fi fost daca l-ai fi pastrat ?

Din pacate cunosc cel putin 3 femei care au avortat nu mai putin de 3 ori pentru ca ....nu se astepta sa ramana atat de repede iar .

Inconstienta ar trebui sa se pedepseasca !
In cazul in care te protejezi si totusi ramai insarcinata ......atunci avortul este o optiune binevenita pentru ca daca te protejezi o faci ca nu-ti permiti intretinerea unui copil sau nu esti pregatita moral/financiar pentru el.

Decat sa dai nastere unui copil si sa nu-i poti asigura strictul necesar mai bine deloc.
iris_4_ever
Postat pe 10 August 2008 18:30
ati vazut cumva un filmulet despre reactia embrionului la chiureta sau aspirator?

Daca vedeti filmuletul va cutremurati.

E mult mai sanatos sa va protejati. Avortul este nesanatos si pentru femeia care il face, iar cea care renunta la prima sarcina ar putea avea neplacuta surpriza de a nu mai avea copii niciodata.
luv4ever77
Postat pe 10 August 2008 19:53
am citit printre randuri cateva dintre comentariile la topic. sunt de acord cu majoritatea dintre ele si probabil o sa repet ceea ce s-a mai spus deja ca avortul este o crima si mai bine te protejezi decat sa avungi la asa ceva.
voi spune ca in situatia actuala de posibila mamica din orice moment dpdv al apropierii de maturitate a corupului meu (am 20 de ani) si ca "practicanta" a sportului extrem de "a face copii", sincer imi doresc sa nu mi se iveasca momentul de a fi pusa in fata faptului de a fi insarcinata inainte de a fo considerat ca mi-a venit vremea cand imi doresc un copil, motiv pt care incerc pe cat posibil sa ma protejez cat mai bine pt a evita "instalarea" unei sarcini in pantecele meu.
vorbesc poate putin academic ;)) asa mi-a venit pe moment, dar nu stiu daca as fi capabila sa impiedic dreptul la viata al unui sufletel care vrea sa creasca in pantecele meu.
ma rog.. poliloghie ar fi multa de facut pe tema asta. ma opresc totusi aici din teama de a nu fi catalogata in vreun fel.
balescu_irina
Postat pe 10 August 2008 21:04
daca as ramane insarcinata in urma unui viol,malformatie a cromozomilor sau mai stiu eu ce, as avorta sigur, dar daca nu ar fi nici unul dintre eceste motive,nu.am spus ca Dumnezeu are dreptul la viata noastra si cand am spus-o m-am referit la cazurile fericite sa spun asa. era vorba daca ai face avort in cazul in care vine pe "nepregatite" nu din alte motive!!pana la urma e un subiect foarte larg, si sunt enorm de multe pareri. depinde de caz.si pana la urma daca stau sa ma gandesc,voi ce ati face daca s-ar descoperi ca veti naste un copil cu sindrom Down? eu trebuie sa ma mai gandesc la asta, existand posibilitatea, ca acesti copii sa se recupereze cat de cat. deci,...voi, ce ati face?

Postat pe 11 August 2008 10:01
da,dupa parerea mea avortul este o crima...mai ales in zilele noastre,cand exista atatea metode anticonceptionale...s-a rupt prezervativul,iei imed pilula...cik s intampla cateodata k copilasul taiat in bucati s miste in lighean...indiferent care ar fi circumstantele in kre a fost conceput,c drept avem noi s luam o viata nevinovata?s zice k in cealalta lume,copilasii avortati stau intr-un loc unde nu e nici lumina,nici intuneric,si il roaga pe Dumnezeu s l pedepseasca pe cele kre le-au refuzat dreptul de a vedea lumina soarelui makr pt o clipa...si animalele,dak n uitam,mai degraba s-ar lasa ele ucise,dekt s l fie ucisi puii,decum s ii omoare ele...?!si ele actioneaza din instinct,noi avem ratiune!

Postat pe 11 August 2008 23:57
Nu conteaza ce cred eu sau altcineva. Avortul e o crima, adica, esti de acord sa iti omoare cineva copilul. cred ca merita sa faci orice ca sa nu se intample asta.

Cand incepe sa creasca in tine o fiinta neajutorata care are mare nevoie de tine, indiferent daca te simti pregatita sau nu, trebuie sa ii oferi protectie. Daca un animal este capabil sa creasca in fiecare an unul sau mai multi pui, o femeie trebuie sa faca mult mai mult.

nu poti sa ii oferi multe? Nu e nici o problema. Daca nu mori tu de foame, nu va muri nici el. Bucata ta de paine o vei imparti in doua. ofera-i copilului tau dragoste si protectie, straduieste-te sa castigi mai mult, chiar daca munca iti va fi ingreunata. Stiu ca e mult mai greu, dar pentru copilul tau merita sacrificiul. Chiar daca odata ajuns mare poate nu iti va aprecia sacrificiul, tu vei putea privi in urma si te vei simti bine.
gabriela_esty
Postat pe 13 August 2008 11:11
Interesant. Nu sunt preot si nu judec pe nimeni. Din spusele altor femei, avortul, desi nu e decat o operatie ca oricare alta, lasa urme adanci in sufletul femeii. Medicii explica asta prin intreruperea acelor procese naturale care incep in organism odata cu sarcina. Preotii explica asta prin greutatea pacatului. Oricare ar fi explicatia, insa, e clar ca avortul poate fi si trebuie evitat.

Altceva ma preocupa insa mai mult. Tot vorbim despre metode de contraceptie, uitand ca una, si probabil cea mai sigura, dintre ele este abstinenta. Sunt convinsa ca multi (mai ales barbatii) ar fi foarte scandalizati, daca li s-ar propune sa tina post, in loc de acele contraceptive orale, folosite de femei. Scandalizati, pentru ca, vezi bine, este afectat echilibrul hormonal. Administrarea contraceptivelor orale este la fel o ingerinta de natura hormonala. Greu de implementat azi, cand e aceasta goana nebuna dupa placeri de tot felul, abstinenta (in perioada postului, cel putin) mi se pare o metoda mult mai sanatoasa deact orice fel de contraceptie. Dar, repet, stiu cat de greu ar fi sa explici partenerului ca e mai buna. In orice caz, cred ca barbatii care ar fi acord cu asa ceva sunt greu de gasit.:)
aciri
Postat pe 19 August 2008 01:54
am ramas gravida o singura data in viata mea. aveam 19 ani si eram primul an de facultate. in afara de tatal copilului(care e acum sotul meu) nu am cerut parerea nimanui si nici nu m-am gandit la ce "zice" lumea, sau daca am cu ce sa il cresc. rezultatul: am pastrat copilul, acum e un baietel de 6 ani blond cu ochi albastrii( o sa faca ravagii pintre fete cand va fi mare:))), am avut cu ce sa il cresc pentru ca AM VRUT SA AM; nu exista explicatia nu am cu ce sa il cresc,( poate daca am sta in desert) nu are rost sa detaliez optiunile. iar gura lumii......nu o infunda nici pamantul! pentru mine in acel moment cel mai important a fost copilul, nu lumea ,nu parerea neamurilor, nu scoala. facultatea am terminat-o pana la urma asa ca......
fiecare are creier sa gandeasca pentru ea, motivele pentru care se fac av sunt infinite daca vrem. dar sa compatimesti pe X sau Y ca saraca nu poate face copii si isi doreste dar nimeni nu stie ca poate onorabila a facut av de nu le mai stie numarul.fiecare are bagajul sau de rele si bune .
ocsa
Postat pe 19 August 2008 08:48
as alege mama..deoarece mai poate da nastere si altor vieti...asta e parerea mea
elenya83
Postat pe 19 August 2008 09:39
poate ca este o crima sa faci un avort dar mi se pare mult mai grav sa il faci si sa il arunci la gunoi, mi se pare si mai grav sa nu ai ce sa ii dai mancare. mi se pare si mai grav sa il lasi sa creasca intr-o casa de copii pentru ca foarte putini ies oameni normali,fara alte probleme. mi se pare si mai grav sa il faci la 10 ani.( si mai grav de atat mi se pare sa faci sex la o varsta atat de mica). mi se pare mai grav sa fii bolnav psihic si sa faci un copil. nu judec persoanele care fac avorturi(decat poate pe acele inconstiente care folosesc avortul ca metoda "contraceptiva". pe acele femei poate. in schimb daca este un accident, daca doamne fereste este un viol...atunci nu. e o crima mai mare sa il faci si sa il chinui. si 8 milioane de la stat..cred k nu iti ajung nici pt pampersi.ce sa mai zic de vitamine, mancare, haine, medici....e o crima mai mare sa il chinui.
nu sunt de acord cu avortul dar sunt atat de multe situatii care imping o femeie la asta....si noi nu avem cum sa judecam asta. indiferent de motive. singura exceptie sunt femeile care fac asta constant...nu au bani de anticonceptionale sau prezervative dar au bani sa faca avort...
ionica_andreea
Postat pe 19 August 2008 09:44
Asa este dar.....tu crezi ca toate gandesc asa??? Doamne si cand le vezi ce mai judeca........n-ar face si n-ar drege........vai de capul la unele.....ce se tot bat cu pumnul in piept ca n-ar face avort,si le judeca pe altele. si.....normal ca avortul este o crima ............dar voi faceti din chestia asta o mare judecata. si.....ma refer la pers.care judeca

Postat pe 19 August 2008 13:53
Daca avortul este sau nu o crima nu este la capacitatea noastra de judecata .. biserica spune ca atunci cand faci un avort sa botezi un copil viata ptr viata ... as zice eu. Si totusi daca nu ai avea ce face si s-ar intampla ai prefera sa il nasti si sa il pui intr-un canal ex"zilele noatre " se intampla zilnic sau sa faci un avort si sa nu sufere un pui de om care nu are de fapt nici o vina si nu EL a ales sa vina pe lume ci noi femeile l-am fortat. Adevarul e relativ si niciodata nu e asa cum credem noi de fapt ca e, traim intr-o lume plina de crime si de violuri unde ficare face ce vrea si fiecare scape cum poate sunt convinsa ca 99% din femeile/fetele care si-au inceput viata sexuala au facut cel putin un avort si cu toate astea voi considerati ca e o crima si continuati sa judecati dar cand ati fost in cabinet ati avut "adevarul vostru" relativ de altfel ca e bine asa ptr voi sau ptr copil ptr relatie casnicie etc.
Eu zic ca trebuie sa invatam sa iubim mai intai si deabea atunci sa vedem daca MERITAM sa aducem un copil pe lume.

Postat pe 19 August 2008 14:42
De la: alexadementa@yahoo.com, la data 2008-08-19 14:42:33sunt convinsa ca 99% din femeile/fetele care si-au inceput viata sexuala au facut cel putin un avort si cu toate astea voi considerati ca e o crima si continuati sa judecati


Sa am iertare, dar statisticile te contrazic: in Romania procentul e cam de 50-58% (dintre care 28% au declarat un singur avort) - date pentru anul 2007, din cate imi aduc aminte. Romania este una dintre tarile care sunt cap de lista la acest capitol. Avand in vedere ca multe dintre forumiste nici nu stau in Romania, cred ca ai putea sa le acorzi celor care se declara impotriva avortului prezumtia de sinceritate. :)
aciri
Postat pe 19 August 2008 15:50
Iata cateva surse, ca sa nu zici ca te contrazic asa, de dragul contradictiei:

http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1047663-50-dintre-romance-facut-avort-tot-atatea-maritat-virgine.htm

http://stiri.acasa.ro/articole/sanatate/jumatate-dintre-romance-au-facut-cel-putin-un-avort
aciri
Postat pe 19 August 2008 16:16
De la: ocsa, la data 2008-08-19 08:48:09am ramas gravida o singura data in viata mea. aveam 19 ani si eram primul an de facultate. in afara de tatal copilului(care e acum sotul meu) nu am cerut parerea nimanui si nici nu m-am gandit la ce "zice" lumea, sau daca am cu ce sa il cresc. rezultatul: am pastrat copilul, acum e un baietel de 6 ani blond cu ochi albastrii( o sa faca ravagii pintre fete cand va fi mare:))), am avut cu ce sa il cresc pentru ca AM VRUT SA AM; nu exista explicatia nu am cu ce sa il cresc,( poate daca am sta in desert) nu are rost sa detaliez optiunile. iar gura lumii......nu o infunda nici pamantul! pentru mine in acel moment cel mai important a fost copilul, nu lumea ,nu parerea neamurilor, nu scoala. facultatea am terminat-o pana la urma asa ca......
fiecare are creier sa gandeasca pentru ea, motivele pentru care se fac av sunt infinite daca vrem. dar sa compatimesti pe X sau Y ca saraca nu poate face copii si isi doreste dar nimeni nu stie ca poate onorabila a facut av de nu le mai stie numarul.fiecare are bagajul sau de rele si bune .

Am si eu o curiozitate- tu ai fost cea care a intretinut copilul sau sotul tau? Cine a muncit pentru ca acel copil sa aiba ce manca. Daca raspunsul e sotul tau sfatul meu e sa nu mai fii asa de grabita sa judeci. Ce faceai daca tatal copilului refuza sa isi asume responsabilitatea si parintii te dadeau afara din casa? Nu cred ca prea multi se grabesc sa angajeze o fata de 19 ani insarcinata. Puteai sa ai atunci toata vointa din lume ca tot nu prea aveai ce sa ii oferi. Tu ai fost una dintre cele norocoase care au avut pe cineva alaturi dar gandeste-te cate fete se trezesc singure si insarcinate. Nici tu si nici eu nu avem dreptul sa juudecam pentru ca si noi avem pacatele noastre.
rosebud
Postat pe 19 August 2008 16:44
De la: ionica_andreea, la data 2008-08-19 09:44:37poate ca este o crima sa faci un avort dar mi se pare mult mai grav sa il faci si sa il arunci la gunoi, mi se pare si mai grav sa nu ai ce sa ii dai mancare. mi se pare si mai grav sa il lasi sa creasca intr-o casa de copii pentru ca foarte putini ies oameni normali,fara alte probleme. mi se pare si mai grav sa il faci la 10 ani.( si mai grav de atat mi se pare sa faci sex la o varsta atat de mica). mi se pare mai grav sa fii bolnav psihic si sa faci un copil. nu judec persoanele care fac avorturi(decat poate pe acele inconstiente care folosesc avortul ca metoda "contraceptiva". pe acele femei poate. in schimb daca este un accident, daca doamne fereste este un viol...atunci nu. e o crima mai mare sa il faci si sa il chinui. si 8 milioane de la stat..cred k nu iti ajung nici pt pampersi.ce sa mai zic de vitamine, mancare, haine, medici....e o crima mai mare sa il chinui.
nu sunt de acord cu avortul dar sunt atat de multe situatii care imping o femeie la asta....si noi nu avem cum sa judecam asta. indiferent de motive. singura exceptie sunt femeile care fac asta constant...nu au bani de anticonceptionale sau prezervative dar au bani sa faca avort...

Desi suna dur dar asta e si parerea mea... (merci ca mi ai raspuns la intrebare) si asta a fost si raspunsul unui preot care a spus: Greseala e mai mica daca alegem mama, intrucat unui copil ii va fi greu fara mama, insa mama mai poate fi binecuvantata cu un copil!
AAA si inca o chestie pentru alexadementa@yahoo.com iti spun in modul cel mai sincer cu putinta!!! Am 23 de ani, mi am inceput viata sexuala de 4 ani si nu am nici un avort!!!!! De ce? Pt ca ma protejez! Avortul arata pur si simplu cat suntem de inguste in gandire... nu vrem copil dar nici nu ne protejam ca sa impiedicam asta!Mai... nu va mai cautati scuze daca chiar nu vrei un bebe, apoi folosesti si prezervativ, dac nu diafragma, sterilet, injectii hormonale, anticonceptionale... sunt atatea metode si noi ce facem? contrariul... lasa ca nu raman (sau am mai auzit povesti de genul: Prima data nu ramai insarcinata!) Un mare bors... ca sa nu spun altceva.., si apoi logic ca se poate sa l cresti daca vrei intradevar... ce lumea va da voua de mancare.. si dupa cum am spus unde mananca o gura incapesi a doua!!!!!! rebuie sa vrei!
Apropo felicit si ma inclin in fata doamnei OCSA! Luati exemplu fetelor, un bebe e o provocare, voi ce crede ti ca daca il omorati va dovediti mature???? Matur esti cand iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale... Asa ca terminati o cu scuzele de 2 bani!
devyl_is_crying
Postat pe 19 August 2008 17:50
De la: elenya83, la data 2008-08-19 09:39:33as alege mama..deoarece mai poate da nastere si altor vieti...asta e parerea mea

Imi cer scuze voiam sa citez comentariul de mai sus nu cel de adineaori... miii de scuze!!!!!!!!!!
devyl_is_crying
Postat pe 19 August 2008 17:53
Cazul meu, cred, e si mai convingator, in acest sens. Aproape 20 de ani de relatie (dintre care 10 de casnicie), fara sarcina si fara avort, in conditiile in care toate testele medicale au fost/si sunt/ mereu foarte bune. Metoda de protectie, cea a calendarului (+ prezervativ, uneori, si abstinenta in perioade le de "criza a relatiei", din pacate cam dese si cam lungi). Sigur, noi am fost un caz mai aparte, nu am stat foarte mult timp impreuna, nici macar in perioada cat am fost casatoriti (si nu am avut destula incredere in celalalt, mereu am simtit ca ne vom desparti intr-un tarziu). Dar concluzia e clara: se poate si fara avorturi.
aciri
Postat pe 19 August 2008 20:18
iulicriss88: cine ti-a spus ca stateam cu parintii si ca tatal copilului a reactionatat asa cum crezi tu? am avut niste momente in care iti garantez ca oricare (aproape) in locul meu ar fi renuntat la copil, nu are rost sa le povestesc. cum am spus, daca vrei sa gasesti motive contra poti sa gasesti 1000 daca vrei sa gasesti motive pro, tot atatea.
nu am judecat pe cele care fac avort si de ce, am spus doar ca ar trebui sa compatimesti pe o femeie ca nu poate face copii cand ea a facut n avorturi? hai sa fim serioase, in fata o compatimesti dar in sinea noastra toate stim ce gandim. si inca ceva, trebuie sa ne uitam si cu cine ne culcam, ca daca sunt numai parteneri care vor doar sex pai atunci nici la 40 de ani, cu casa masa si toate cele nu gasim motive sa pastram copilul. ai dreptate, am fost norocoasa.............pt ca m-am uitat si cu cine ma culc,n-am facut-o doar de dragul artei.
ocsa
Postat pe 20 August 2008 08:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
URGENT! Efecte adverse Postinor 6 De la: mibell 12 Aprilie 2011 17:50
avort 2 De la: kudika_25462 9 Ianuarie 2013 09:57
:D 14 De la: pisicuta_razboinica 1 Iulie 2009 15:16
invatati-ma va rog 6 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:41
cum pot infrunta o asemenea tagedie??? 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:24