Setari Cookie-uri

bancul preferat

Pilotul unui avion catre turnul de control:
- Ma aflu la 700 km de pamant, la 1300 de m deasupra apei si mi se termina combustibilul.. Astept instructiuni.
Turnul de control catre pilot:
- Repeta dupa noi: “Tatal nostru care esti in ceruri….”
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:44
Un om inarmat sparge o banca si ia citiva ostatici. Il intreaba agresiv pe primul retinut:
- Spune-mi, m-ai vazut jefuind banca?
Ostaticul raspunde:
- Da!
Fara sa mai stea pe ginduri, hotul il impusca in cap. Apoi intreaba acelasi lucru pe cel de-al doilea ostatic. Al doilea ostatic raspunde:
- Eu nu te-am vazut, dar te-a vazut nevasta-mea…
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:45
Statea Ion pe deal cu un bumerang in mana si cu fata plina de sange. Se apropie Vasile:
- Ce faci, Ioane?
- Stau…
- Da’ ce tii in mana?
- Nu stiu…
- Pai si de ce il tii? Arunca-l!
- Arunca-l tu, ca eu m-am saturat…
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:45
Un vultur cauta senzatii tari si se urca pe cel mai inalt varf din padure si apoi sarea si in ultima clipa batea din aripi si se oprea. Un urs l-a vazut si s-a apropiat si l-a intrebat:
-Ce faci ma?
-Caut si eu senzatii tari. Vrei sa incerci si tu?
-Hai sa vad.
Se arunca de pe cel mai inalt varf din padure. In cadere libera, vulturul zice:
-Ursule, tu stii sa zbori?
-Nu
-Asta da senzatie tare.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:45
Alinuta o intreaba pe bunica ei:
-Bunico,tu ai avut vreodata un amant?
-Doamne, Dumnezeule!! Striga bunica urcand repede in pod,unde descuie un dulap prapadit, de unde cade un schelet …
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:45
Nixon plange pe scari la Casa Alba. Dumnezeu il vede, vine langa el si-l
intreaba:
- De ce plangi tu Richard ?
- Cum sa nu plang Doamne ? Rasboiul din Vietnam nu se mai sfarseste si …
- Richard draga, fa pace si-o sa vezi …
Asezat pe treptele Kremlinului, Brejnev plange cu sughituri. Dumnezeu il
vede si se apropie de el:
- Ce necazuri ai tu Leonide ?
- Doamne n’o mai scot la capat cu chinezii.
- Leonide, muta trupele din Europa la granita chineza.
In fata Partidului National Taranesc - Crestin si Democrat, Coposu plange
amarnic. Dumnezeu il vede si imediat coboara langa el:
Ce se intampla Puiule ? Spune-mi cum sa te ajut ?
Corneliu Coposu, nu scoate un cuvant si printre sughituri arata cu mana in
jur. Dumnezeu priveste imprejur, si incepe sa planga si EL.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:45
Directorul de vanzari, directorul de marketing si directorul general se intorc cu totii de la o consfatuire. Pe drum, intr-un parc, gasesc un lampas vrajit. Il freaca si iata ca apare un spirit, care le zice:
- Va multumesc ca m-ati eliberat, si ca multumire, voi indeplini cate o dorinta pentru fiecare dintre voi!
Directorul de vanzari:
- Eu primul! Eu primul! si spune dorinta lui: Vreau sa fiu in Bahamas pe un vapor foarte rapid si fara nici o grija….Si pffffff,a si disparut.
- Acuma eu! striga directorul de marketing. Vreau sa fiu in Caraibe impreuna cu fetele cele mai frumoase din lume, langa un izvor din care sa curga coctailuri exotice la nesfarsit. Si pffff, a
disparut si el.
- Si dvs.? zice spiritul catre seful lor.
Seful: As dori ca astia doi sa fie peste o ora inapoi in birourile lor.

MORALA: Lasa intotdeauna seful sa vorbeasca primul!
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:46
Cand am avut 14 ani am vrut sa am si eu o prietena .
La 16 ani mi-am realizat dorinta . Am avut o prietena insa nu m-am simtit atras fizic de ea.
Student fiind , m-am imprietenit cu o femeie foarte senzuala, insa sensibila. La cea mai mica neintelegere izbucnea in plins si ameninta ca se sinucide.Am inteles ca am nevoie de o femeie echilibrata cu un caracter stabil.
La 25 de ani am cunoscut o astfel de femeie. Din pacate ea era prea previzibila si m-am plictisit repede.
La 28 de ani am cunoscut o femeie foarte temperamentala . Vorbea mult si cu patos, sarea de la un subiect la altul si era cam certareata de felul ei.Nu am reusit sa tin pasul cu ea.
Am inteles ca am nevoie de o femeie inteligenta cu caracter puternic, care stie ce vrea si stie cum sa-si realizeze dorintele. Am avut noroc si am gasit-o. Ne-am casatorit.
Chestia e ca ea s-a plictisit repede de mine, a cerut divort si a plecat cu tot ce aveam.
Astazi, la 40 de ani, caut femei frumoase cu tite mari.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:46
S-a vorbit mult despre un savant misterios numit Finagle, multi ani inainte de noiembrie 1957, cind john W. Cambell jr. editorul revistei “Astounding Science-Fiction” si-a rugat cititorii sa-l ajute sa colecteze si sa publice “faimoasele legi nescrise ale stiintei”. Dupa acest anunt, Finagle a devenit la fel de celebru ca si Murphy. Rezultatele lui Cambell au fost foarte bune; mai mult de 2 ani a publicat scrisori de la discipolii si fanii lui Finagle, dezvaluind zeci de legi si corolare. Iata citeva din cele mai importante elemente ale Finaglismului:

Patru legi de baza:
1. Daca ceva rau se poate intimpla intr-un experiment, se va intimpla.
2. Indiferent de rezultat, intodeauna este cineva gata sa-l falsifice.
3. Indeferent de rezulat, intodeauna este cineva care sa-l interpreteze gresit.
4. Indeferent la ce rezulate se ajunge, exista cineva care crede ca s-a confirmat teoria lui preferata.

Factorul Finagle contra altor factori:
Factorul Finagle se caracterizeaza prin schimbarea Universului pentru a verifica ecuatia.
Factorul Bouguerre schimba ecuatia pentru a se potrivi cu Universul
Factorul Diddle, aranjeaza lucrurile in asa fel, incit ecuatia si Universul sa se potriveasca, fara a cere vreo schimbare reala la vreuna din ele.

Crezul lui Finagle
Stiinta este adevar: nu te lasa indus in eroare de fapte

Finaglism aplicat
In orice colectie de date, cifra corecta si in afara iricaror dubii este gresita.
Corolar 1: Nici o persoana care cauta greseala nu o va observa
Corolar 2: Oricine parcurge din intimplare teoria, va sesiza greseala imediat.

Descoperirea fundamentala a lui Finagle
Daca un lant are un capat, atunci mai are unul.

A 5-a regula a lui Finagle
Ori de cite ori un sistem devine unitar si complet, vine ceva si descopera ceva care, ori desfiinteaza sistemul, ori il modifica, facind-ul de nerecunoscut.

Axioma calatoriei
Cel mai repede merge acela care calatoreste singur… dar nu are nimic de facut cind ajunge acolo.

Legea dinamicii sociale
Daca, in cursul mai multor luni, numai trei evenimente importante au loc, vor cadea toate trei in aceeasi seara.

Demonstratiile lui Finagle; exemple casnice
-Orice aspirator va lua mai degraba parul de pe covor, decit gunoaiele albe de pe covor inchis la culoare.
-Nici un ciine nu va rasturna o vaza decit are apa de ea.

Regulile pentru cercetarea stiitifica
1. Nu crede in minuni, bazeaza-te pe el.
2. Experimentele trebuie sa fie reproductibile, ele trebuie sa esueze la fel.
3. Un teanc de date este folositor: indica faptul ca ai lucrat.
4. Importanta experientei este direct proportionala cu echipamentul pe care l-ai ruinat

DESCOPERIRI ULTERIOARE
Dupa articolul amintit au aparut si alte legi atribuite lui Finagle. iata citeva dintre ele:

Legile informatiei
1. Informatia pe care o ai nu este cea pe pe care o vrei.
2. Informatia pe care o vrei nu este cea de care ai nevoie
3. Informatia de care ai nevoie nu este cea pe care o poti obtine
4. Informatia pe care o poti obtine costa mai mult decit poti sa platesti

Legile lui Barber - pentru excursii
1. Orice pietricica din pantoful tau va migra, impotriva variatiei presiunii, spre punctul cel mai dezagreabil pentru tine
2. Greutatea rucsacului tau creste direct proportional cu cantitatea de mincare pe care o consumi din el. Daca iti termini mincarea, greutatea rucsacului va creste in continuare.
3. Marimea unei pietre din pantoful tau este direct proportional cu numarul de ore de cind esti pe drum
4. Dificultatea de a gasi un indicator pe drum este direct proportional cu gravitatea consecintelor de a nu-l fi gasit.
5. Distanta ramasa pina la campingul ales creste cind asfintitul se apropie.
6. Greutatea ghetelor tale este si ea proportionala cu patratul numarului de ore de cind esti pe drum.
7. Cind ajungi in camping, este plin.
8. Daca iti scoti ghetele, nu vei mai putea sa le incalti
9. Densitatea locala a tintarilor este invers proportionala cu cantitatea de insecticid (alifie) care ti-a ramas.
(Milt Barber, fost consulatant la firma Control Data)

Legile lui Boyle
1. Cind lucrurile merg bine, cineva va face in mod inevitabil un experiment daunator.
2. Deficientele nu se vor arata niciodata in timpul probelor.
3. Informatia se transmite mult mai repede celor care au mai putina nevoie de ea.
4. O idee originala nu poate sa treaca niciodata printr-un comitet si sa ramina originala.
5. Cind produsul este destinat sa esueze, sistemul de desfacere va functiona perfect.
6.Intr-o buna organizare suprasarcinele vor curge spre omul competent pina il vor ineca.
7. Instructiunile clare vor produce, inevitabil, interpretari multiple si contradictorii.
8. In diagramele succesive ale aceleasi organizatii, numarul de “casute” (rubrici) nu descreste niciodata.
(Gh. Boyle, Centrul Goddart de zbor spatial, NASA).

Prima lege a crizei-Branch
Conservatorismul serviciului public va creste si birocratia se va inmulti mult mai repede, in timpul unei crize nationale.
(Taylor Branch, in articolul sau din “Harper`s Magazine”, martie`74, intitulat “Partea luminoasa a crizei energetice” ).

Beatudinile lui Bennett
1. Binecuvintat este cel ce a ajuns in punctul fara de intoarcere si o stie, caci acela se va bucura de viata.
2. Binecuvintat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

Legile lui Berkeley
1. Lumea este mai complicata decit lasa teoriile noastre sa se inteleaga.
2. Ignoranta, e o explicatie, dar nu o scuza.
3.Nu te hotari niciodata sa cumperi ceva, ascultindu-l pe vinzator.
4. Cele mai multe probleme au ori mai multe raspunsuri ori nici unul. Numai citeva au un singur raspuns si anume falsele probleme.
5. Cele mai multe afirmatii generale sunt false, inclusiv aceasta.
6. O exceptie testeaza regula, niciodata nu o confirma.
7. Cind ai gasit un raspuns, verifica-l; probabil nu este corect.

Legile lui Bustlin
1. Organizarea oricarui program reflecta organizarea oamenilor care il dezvolta.
2. Nu exista “afaceristi murdari”, ci numai afaceristi.
3. Orice este posibil, dar nimic nu este usor.
4. Istoria nu demonstreaza nimic.
5. Umilinta este, uneori, aroganta.
6. Foarte multe din ceea ce pare a fi progres este doar rococo tehnologic.

A 3-a lege a interactiunii umane
Scopurile, asa cum le vede cel care le fixeaza, vor fi vazute diferit de ceilalti.
Corolar 1: Daca explici suficient de clar ca toata lumea sa inteleaga, cineva nu va intelege.
Corolar 2: Indiferent de cit de mult sau cum explici ceva, nimeni nu te asculta.

Legile comitetului
1. Nu veni niciodata la timp, vei fi etichetat ca incepator.
2. Nu spune nimic pina cind intilnirea va trece de jumatate, vei fi etichetat ca intelept.
3. Fii cit se poate de vag; previne iritarea celorlalti.
4. Cind ai dubii, sugereaza formarea unui subcomitet.
5. Fii primul care propui ridicarea sedintei; propunerea te va face popular, caci asta asteapta toata lumea.
(Harry Chapman, “Think”)

Cele trei legi ale ecologiei, ale lui Commoner
1. Nici o actiune nu este lipsita de efecte laterale.
2. Nimic nu dispare
3. Nu exista prinz gratis

Principiile lui Dennis, ale managementului prin crize
1. Ca sa pui managementului in actiune, este necesar sa creezi iluzia unei crize, in speranta ca se va actiona.
2. Managementul va selecta actiunbi sau evenimente pe care le va preschimba in crize si apoi va reactiona excesiv.
3. Managementul este incapabil de a recunoaste o criza adevarata.

Legile nefumatorului, a le lui Dhawan
1. Fumul de tigara intodeauana se indreapata catre nefumator, indiferent de directia vintului.
2. Placerea rezulta dintr-o tigara este direct proportionala cu numarul nefumatorilor din vecinatate.
3. Un fumator este intodeauna atras de zona fumatului interzis.
4. Durata vietii unei tigari este direct proportionala cu intensitatea protestelor nefumatorilor.

Legile interactiunii materiei
1. Cantitatea de deseuri creste in proportie exponentiala in functie de numarul fiintelor care intra si ies intr-un spatiu dat.
2. Din momentul ce materia nu poate fi creata sau distrusa, materialul existent se redispune astfel incit sa ocupe cu 30%, 50% sau mai mult decit volumul sau initial
Corolar: praful se reproduce

Legea dormitorului
Sansele sunt de la 6 la 5 ca programele de activitate si somn ale celor care locuiesc in aceeasi camera sa fie in contratimp.
Corolar 1: Colegul de camera care are o ora mai devreme de trezire poseda intodeauna un ceas cu sonerie asurzitoare.
Corolar 2: Cind cineva trebuie sa se trezeasca devreme, colegul sau de camera va veni tirziu, noaptea, si va deveni deodata hiperactiv, bolnav, violent sau toate trei.

Legea lui Dow
Intr-o organizare ierarhica, cu cit e mai inalt nivelul, cu atit este mai mare confuzia.

A doua lege alui Dror
In timp ce capacitatile umane de a modela mediul, societatea si fiintele umane cresc cu rapiditate, posibilitatile de a folosi aceste capacitati ramin aceleasi.
(Yehezker Dror, analist politic israelian de la Universitatea ebraica din Jerusalim)

Maxima lui Montagu
Ideea este sa mori tinar, dar cit mai tirziu posibil.
(antropologul Ashley Montague)

Legea lui Mosher
Este mai bine sa te pasionezi prea devreme decit prea tirziu.
(Reprezentantul statului Ohio, Charles A. Mosher, despre faptul ca s-a retras la 70 de ani, dupa 16 ani in Congres).

Observatia maicii Sigafoo
Un om ar trebui sa fie intodeauan mai mare decit unele din partile lui.

Legile lui Miller
1. Pina cind nu-ti pui banii sa lucreze pentru tine, vei lucra tu pentru bani.
2. Iu-hu-hu-ul pe care el strigi in padure este iu-hu-hu-ul pe care il primesti.
3. Coruptia intr-o tara este invers proportionala cu gradul de dezvoltare al acestei tari.

Legea naturala a banilor
Orice ai economisi astazi va fi necesar miine pentru a plati o nota neasteptata.

Legile lui Oaks pentru legiuitori
1.Olege rea este mai probabil sa fie mentinuta - decit abrogata.
2. Legislatia sociala nu poate abroga legile naturii.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:47
Contributia lui Parkinson

La 15 noiembrie 1955, un articol nesemnat aparea in “The Economist”, intitulat simplu “Legea lui Parkinson”. Dupa cum se arata in primele propozitii: “Este o observatie cunoscuta - aceea ca orice activitate se extinde continuu pentru a umple timpul afectat efectuarii ei. Astfel o domana in virsta isi poate petrece intreaga zi pentru a scrie si a expedia o carte postala nepoatei sale. Ii va lua o ora sa gaseasca o carte postala, va pierde o alta ora cautindu-si ochelarii, jumatate de ora cautind adresa…”

Articolul continua, subliniind ca legea are si 2 adaugiri axiomatice care o ajuta sa se refere la orice organizatie:
Factor 1 - O oficialitate doreste sa-si sporeasca subodronatii si nu rivalii.
Factor 2 - Oficialitatile isi dau de lucru unele altora

Pentru a dovedi afirmatiile sale, misteriosul Parkinson arata, de exemplu ca, intre anii 1914 - 1928, numarul vapoarelor din Marina Regala a scazut cu 67,74% in timp ce numarul oficialilor si functionarilor din port a crescut cu 40,16% iar cei ai Amiralitatii cu un uimitor 78,45%. La inceput unii au crezut ca Parkinosn este un nume creat de editorii revistei. El era de fapt C. Northcote Parkinson, un foarte putin cunoscut profesor de istorie de la Universitatea din Malaya (Malaesia). In citiva ani, Parkinson a devenit o personalitate internationala. Cartea lui a fost un best-seller pe ambele parti ale Atlanticului si s-a tradus in 14 limbi. Iata acum o mica colectia din legile lui Parkinson.

1. Prima lege a lui Parkinson
Orice activitate se extinde atit cit sa umple intregul timp afectat efectuarii ei.

2. A doua lege a lui Parkinson
Cheltuielile cresc atit cit sa egaleze veniturile

3. A treia lege a lui Parkinosn
Expansiunea inseamna complexitate si complexitatea decadere; sau, si mai simplu, cu cit mai complex, cu atit mai aproape de moarte.

4. Legea aminarii, a lui Parkinson
Aminarea este cea mai ingozitoare forma a negarii

5. Legea cercetarii medicale
Cautarea plina de succes atrage subventia cea mai mare, ceea ce face cercetarea, in continuare, imposibila.

6. Legea doamnei Parkinson
Caldura produsa de un creier infierbintat nu poate trece decit catre o minte mai putin infierbintata

7. Noua lege a lui Parkinson
Cuvintul tiparit se extinde pentru a umple intregul spatiu tipografic disponibil

8. Principiul lui Parkinson
Este in firea bursierului sa convinga pe membrii fundatiei ca ei au sugerat poiectul de cercetare si ca el nu a fost decit un biet discipol, fiind de acord cu ceea ce au propus ei.

9. Descoperirea lui Parkinson privind revistele
Progresul stiintei variaza invers proportional cu numarul revistelor editate.

10. Legea telefonului
Eficacitatea unei conversatii telefonice este invers proportionala cu timpul afectat convorbirii

11.Legea celor 1000
O intreprindere care are mai mult de 1000 angajati devine un imperiu care se autoperpetueaza, creind atit de multa munca interna, pina cind nu mai are nevoie de vreun contact cu lumea exterioara.

Principiul lui Show
Construieste un sistem pe care sa-l poata folosisi un prost, si numai un prost va dori sa-l foloseasca.

Citeva din Citatele lui Short
1. Jumatate din a fi destept este sa stii la ce esti prost
2. Nevroza este o boala transmisibila
3. Natura detesta eroul. In primul rind el incalca legea conservarii energiei. In al doilea, cum poate supravietui cel mai puternic, cind cel mai puternic se amesteca mereu in situatii unde este foarte probabil sa dispara?
4. Cu putina ignoranta se poate ajunge departe
5. Invata sa fii sincer. Chiar daca trebuie sa te prefaci ca esti.
6. Nu este un adevar absolut - asta este absolut adevarat.
7. A intelege legile naturii nu inseamna ca suntem liberi sa ne supunem lor.
8. Rasa umana nu rezolva niciodata vreuna din problemele ei. Se straduieste numai sa le supravietuiasca.
9. Iadul nu are nici pe departe furia pacifistului.

Postulatele lui Pardo
1. Tot ce e bun, ori e imoral, ori e ilegal, ori ingrasa.
2. Cele trei lucruri in care te poti increde in viata sunt banii, un ciine si o femeie batrina
3. Sa nu-ti pese daca esti bogat sau nu, atit cit poti trai confortabil si ai tot ce iti doresti.

Regulile lui Pratt
1. Daca o problema apare, nici o solutie nu este acceptabila decit este scumpa si consuma mult timp.
2. a) Incheierea oricarui proiect in cadrul timpului si bugetului alocat nu subliniaza meritele personalului care l-a realizat, ci doar dovedeste ca proiectul era mai usor decit se prevedea.
b) Imposibilitatea de a incheia un proiect in cadrul timpului si bugetului alocat dovedeste ca proiectul era mai dificil decit se astepta si, deci, este necesara promovarea responsabililor.
3. Fonduri suficiente pentru a face treaba corect de prima oara nu sunt de obicei alocate; banii sunt mult mai usor obtinuti pentru repetate reproiectari majore.

Legea lui Shalit
Amploarea publicitatii pentru un film este invers proportional cu calitatea filmului

Legea lui Shanahan
Duranta unei sedinte creste, direct proportional, cu patratul numarului de persoane prezente.

Legea lui Simon
Tot ce e pus la locul lui, mai devreme sau mai tirziu cade.

Legea razbunarii pacatosului
Fa tot ceea ce inamicii tai vor ca sa nu faci.

Regula negustorului de antichitati, a lui Skola
Nu spune niciodata “imi pare rau, nu avem ceea ce cautati”, spune intodeauna “Pacat, tocmai am vindut una ieri”.

Legea prezentarii diapozitivelor
In orice prezentare la diapozitive, cel putin unul va fi pus invers.

Principiile cirpelii birocratice, ale lui Smith
1. Nu folosi niciodata un singur cuvint cind o duzina nu ar fi prea mult.
2. Daca ceva poate fi inteles, atunci expozeul nu s-a terminat inca.
3. Nu fa niciodata ceva pentru prima oara.

Prima lege a sociogeneticii
Celibatul nu este eriditar

Legile lui Wolf
1. Lectiile istoriei. Acei care nu studiaza istoria ii vor repeta greselile. Acei care o studiaza vor gasi alte cai de a gresi.
2. Luarea deciziilor. Actiunile majore sunt rareori decise de mai mult de 4 persoane. Numai naivul crede ca o sedinta larga, la care esti prezent, produce intradevar o decizie. sau decizia a fost luata de un mic grup, inainte sa inceapa sedinta, sau rezultatul sedintei largite va fi modificat mai tirziu, cind trei sau patru participanti se vor se stringe laolalta.
3. Buna administrare. Treburile care trebuie facute imediat sunt cele minore; astfel uiti de ele. Pe cele majore, mai bine le amini. De obicei, necesita mai mult timp de reflectie. Si apoi, daca le uiti, ti le vor reaminti altii.

Legea lui Wolf (subintitulata “O viziune optimista asupra unei lumi pesimiste”):
Nu inseamna ca lucrurile vor merge in mod necesar rau (legea lui Murphy), ci mai degraba ca vor lua timp si efort mai mult decit crezi.

Tactica
Daca nu poti sa-i invingi, convinge-i sa ti se alature.

Ecuatia femeii
Orice au femeile de facut, ele trebuie sa o faca de doua ori mai bine decit barbatii ca sa fie considerate pe jumatate la fel de bune. Din fericire, asta nu este prea greu.

Teoria lui Wolf
Orice teorie este mai buna decit explicatia ei

LEGEA MUNCII

Reguli
1. Seful are intodeauna dreptate
2. Cind seful greseste se aplica legea nr.1

Dilema muncitorului
1. Indiferent cit de mult faci, niciodata nu va fi deajuns
2. Ceea ce n-ai facut este totodeauna mai important decit ceea ce faci.

NOILE REGULI ALE MUNCII

Boala
Nu se vor accepta nici un fel de scuze. Nu vom mai accepta marturia doctorului ca o dovada a bolii, deoarece consideram ca daca ai putut sa mergi la doctor, puteai sa vii la serviciu

Concediul medical (pentru o operatie)
Nu vom tolera acest obicei. Noi te-am angajat asa cum esti si daca scoti ceva din tine, asta te va face sa fii mai putin decit ne-am inteles la inceput cu tine.

Moartea (ta)
Aceasta va fi acceptata ca o scuza, dar am prefera un anunt cu 3 saptamini inainte, deoarece consideram de datoria ta sa-l instruiesti din timp pe cel care-ti va lua locul.

Singura solutie
Daca primul lucru pe care-l faci dimineata va fi sa maninci o broasca riioasa cruda, in tot restul zilei nimic mai rau n-o sa ti se intimple

Legea lui Moulin
Cind sotia hotareste sa se inpace cu tine, aproape intodeauna vei afla imediat ca amanta ti-a ramas insarcinata.

Axioma lui Moulin
Amantele ramin insarcinate de trei ori mai des decit sotiile. dar nu pentru asta le iubim!
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:47
Legile neincrederii, ale lui Gilb
1. Computerele nu sunt “piese” de incredere, dar oamenii sun si mai putin.
Corolar: La originea oricarei erori care este atribuita computerului vei gasi cel putin 2 greseli umane, incluzind-o pe aceea de a da vina pe computer
2. Orice sistem care se bazeaza pe corectitudinea oamenilor nu este de incredere
3. Singura diferenta dintre un prost si un criminal care ataca un sistem logic este ca prostul ataca imprevizibil si pe front mai larg.
4. Sistemele care se autoverifica tind sa aiba o complexitate proportionala cu instabilitatea inerenta a sistemului in care sunt folosite.
5. Erorile nedetectabile sunt infinite in varietate, spre deosebire de erorile detectabile care sunt limitate prin difinitie.
6. Toate programele reale contin erori pina la proba contrarie - care este imposibila.
7. Investitiile in fiabilitate vor creste pina cind vor depasi costul probabil al erorilor, sau pina cind cineva determinat sa se faca o munca folositoare.

Cum sa omori o actiune curajoasa ( in intreprindere )
1. Sa nu te duci la sedinte
2. Daca te duci, sa intirzii
3. Sa critici munca organizatorilor si a membrilor
4. Sa te inervezi daca nu esti membru al comitetului dar, daca esti, sa nu faci nici o sugestie.
5. Daca presedintele iti cere opinia intr-o privinta, spui ca nu ai niciuna. Dupa sedinta spui ca nu ai aflat nimic, sau spui tuturor ce ar fi trebuit sa se intimple.
6. Sa nu faci ceea ce trebuie sa facu tu insuti, dar cind membrii isi sufleca minecele si fac tot ce pot, plinge-te ca grupul este condus de niste egoisti
7. Plateste-ti cotizatia cit mai tirziu posibil
8. Nu te gindi niciodata sa introduci noi membri
9. Plinge-te ca nu se publica niciodata nimic care sa te intereseze, dar nu te oferi sa scrii vre-un articol, sa faci vreo sugestie sau sa aduci un colaborator
10. Daca intreprinderea moare, spune ca ai prevazut asta cu mult timp inainte
(Jean-Charle Terrassier, fondator al societatii Franceze pentru copii si adolescenti, publicate in ziarul “Quipos”)

Ce sa faci ca sa devii nefericit
1. Uita lucrurile bune din viata si concentreaza-te asupra celor rele.
2.Atribuie o valoare excesiva banilor
3. Gindeste-te ca esti indispensabil pentru slujba, comunitate si prietenii tai.
4. Considera ca esti impovarat de munca si ca oamenii incearca sa profite de tine.
5. Gindeste-te ca esti exceptional si ca ai dreptul la privilegii speciale.
6. Fii convins ca iti poti controla sistemul nervos prin pura vointa.
7. Uita drepturile si sentimentele altora
8. Cultiva o aparenta pesimista tot timpul
9. Nu uita niciodata de necaz
10. Nu uita sa-si para rau pentru tine

Cum sa testezi pentru paranoia:
Stii ca o ai, cind nu poti gasi nimic rau ce-ar fi din vina ta. Esti evident paranoic, atunci cind faci orice, ca sa-ti pui Figura pe un timbru.
(Nu putem pune chipul cuiva pe un timbru, decit daca aceasta persoana a decedat. Sugestia mea este asa dar, sa mori! ; James Edward Day, dirigintele de posta, intr-o scrisoare dictata, care a fost trimisa, catre un om care-si voia chipul pe un timbru ).

Maximele lui Katz
1. Este usor sa inventezi o rpoblema; mult mai greu este sa sesizezi o problema reala si sa o formulezi corect.
2. Afla cine face treaba, nu cine o controleaza sau raporteaza asupra dinsei.
3. O organizatie se aseamana cu un pendul; ea poate balansa dintr-o extrema in alta, dar fara a trece, ca pendulul, prin pozitia interimara.
4. Cind citesti un raport, fii atent la timpii actiunilor raportate; au fost facute, sau de-abia trebuie facute.
5. Nu se stie pe unde or fi ratacind calculele faimosului “risc calculat”.

Legea deceptiei
1. Evenimentele anticipate nu sunt niciodata pe masura asteptarilor.
2. Simtul umorului nu-l au decit fiintele tragice.
3. Plictiseala eterna este pretul vigilentei perpetue.

Legea lui Liehling
Daca iti dai toata osteneala, cu siguranta izbutesti sa-ti tragi un sut in fund.

Citeva din notele lui Long
- Este uluitor in ce masura “intelepciunea matura” se aseamana cu a fi prea obosit.
- Secretul esteinceputul tiraniei
- Un elefant: un soarece construit conform indicatiilor guvernului
- Un ticalos reprezinta o companiei mai buna decit o persoana care se mindreste cu faptul ca este “sincer”

Legilele baza ale analizei instantanee, ale lui Martin
1. Legea efortului uman: In orice grup dat, cei mai multi vor face cel mai putin si cei mai putini cel mai mult.
2. Legea maririi complexitatii: Nimic nu este deajuns de simplu pentru a nu putea deveni complicat
3. Legea amenintarii primare: Oamenii vad ceea ce au obisnuiti sa vada; ei refuza sa vada ceea ce nu se asteptau sa vada.
4. Legea intimplarii: Consecventa este produsul mintilor mici
5. Legea raspunsului instantaneu: Un raspuns rapid valoreaza cit o mie de raspunsuri logice.

Definitia betiei, a lui Martin
Nu esti beat tit timp cit poti sa zaci intins in parchet, fara sa te sprijini.

Legea lui Former, privind un sistem de reciclare a deseurilor.
Ceea ce intra - iese.
Corolar 1: Cel care vede ceea ce iese, si de ce, cistiga intelepciune
Corolar 2: Cel care vede numai jumatate din problema va fi ingropat in cealalta jumatate
Corolar 3: Ceseul unuia este resursa altuia
Corolar 4: Peste 10.000 de ani, singura poveste pe care civilizatia noastra o va spune va fi maldarul sau de deseuri.

Legea modei
Aceasi rochie este:
Indecenta cu 10 ani inaintea lansarii ei.
Indrazneata cu un an inainte de acest moment
Sic la momentul ei, propriu-zis.
Demodata dupa 3 ani.
Hidoasa la 20 de ani dupa acelasi moment
Romantica la 100 de ani dupa…
Frumoasa cu adevarat la 150 de ani dupa aparitia ei, epocala…

Regulile prezicerii economice - Fiedler
1. Prima lege: Precizarea este foarte grea, in special cind se refera la viitor.
2. In momentul in care prezici, stii ca vei gresi, dar nu stii cind si in ce sens.
3. Cu toate acestea, fii intodeauna precis in preziceri. Urmeaza exemplu economistilor, care isi prezinta proiectele pina la zecimale, pentru a dovedi ca au simtul umorului.
4. Alta lege de baza: Daca faptele nu confirma teoria renunta la ele.
5. Daca ai dubii despre judecata economistilor, este foarte de inteles, pentru ca un economist este un om care s-ar casatori cu Sophie Loren pentru banii ei.
6. Suspiciunile tale despre tagma prezicatorilor sunt si ele intemeiate; instinctul de turma la prezicatori face ca oile sa para ginditori independenti.
7. Corespunzator: daca o camila este un cal proiectat de un comitet cu opinii diverse, atunci prezicerea in consens este cocoasa camilei.
8. Cind prezinti o prezicere, a un numar sau da o data, niciodata amindoua.
9. Cind ti se cere sa explici precizarea ta, nu subestima niciodata puterea unei platitudini
10. Cindva economistii erau intrebati: “Daca sunteti asa de destepti, cum se face ca nu sinteti si bogati?” Astazi eu sunt intrebati: “Acum ca ati dovedit ca nu sunteti prea desptepti cum se face ca v-ati imbogatit?”
11. Despre folosirea metodelor statistice in previziuni; cind nu stii absolut nimic despre un subiect, fa-ti prezicerea intrebind un lot (esantion) ales cu grija, format din alte 300 de persoane care nu stiu raspunsul.
12. Generalistii tind sa invete mereu mai putin despre din ce in ce mai mult, pina cind, in final, vor sti nimic tot
13. Cel mai vechi proverb despre profesie: daca toti economistii ar fi pusi cap la cap, tot nu ar ajunge la vre-o concluzie.
14. Cum defineste un economist “vremurile grele”; recesiunea este atunci cind vecinul meu isi pierde slujba. Depresiunea este cind eu imi pierd slujba. Panica este cind sotia mea isi pierde slujba.
15. Invocatia prezicatorului: Multumesc lui Dumnezeu pentru ca imi compenseaza erorile.
16. Cea mai buna aparare pentru un prezicator este atacul. Asadar: daca trebuie sa prezici, fa-o des si cu aplomb.
17. Daca ai nimerit-o vreodata, nu lasa pe nimeni sa uite.

A 5-a regula:
Te-ai luat prea mult in serios.
( Aceasta regula provine de la guvernatorul Du Pont care o foloseste pentru a-si exprima vederile politice. Ca sa-l citam pe domnul Du pont: “Un diplomat britanic veteran avea un mod favorit de a pune la punct un tinar mai obraznic sau egoist. Diplomat il chema pe tinar la tinar la o descutie, intre patru ochi si la sfirsitul ei spunea “Tinere, ai incalcat legea a 5-a, te-ai luat prea mult in serios”. Cu aceasta convorbire se incheia, dar tinarul, invariabil, intreba: “Si care sunt celelalte reguli?” Diplomatul zimbea si raspundea: “Nu exista alte reguli”.)
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:47
Legea lui Sigstad
Cind iti vine rindul, se schimba regulile.

Principiul poker-ului
Nu arata niciodata ca stii sa trisezi celor cu care joci.

Legea reportajului sportiv, a lui Wagner
Cind camera de filmat se opreste pe un atlet, el tocmai va scuipa sau se va scarpina.

Legea bunicului Charnock
Nu inveti sa injuri cu adevarat pina cind nu inveti sa conduci un vehicul.

Legea masinii, a lui Vole
Autoturismul propriu consuma mai multa benzina si ulei decit oricare altul.

Legea radiologiei
Cu cit este mai rece placa (platforma) aparatului Roentgen, cu atit mai mult, si in contact direct, va trebui sa-ti expui corpul la realizarea radiografiei .

Legea betonarii, a lui Byrne
Cind torni beton, va ploua.

Legea gravitatiei, a lui Fulton
Efortul de a prinde un obiect in cadere, va produce consecinte mai grave decit daca obiectul ar fi fost lasat sa cada.

Legea “cozilor”, a lui Vile
1. Daca intri in rind la o coada scurta, dintr-o data ea va deveni foarte lunga.
2. Cind astepti la o coada lunga, celor din spatele tau li se va propune sa treaca la o coada noua si mica.
3. Daca pleci de la o coada scurta pentru un minut, va deveni intre timp o coada lunga .
4. Daca te afli intr-o coada scurta, oamenii din fata ta isi vor aduce prietenii si rudele si o vor transforma in una lunga.
5. O coada care, judecind dupa cei aflati in afara cladirii, pare scurta, este lunga inauntru.
6. Daca stai mult timp intr-un loc, produci o coada.

Legea lui Howden
Iti amintesti ca trebuie sa expediezi o scrisoare numai cind nu e nici o cutie postala in apropiere.

Legea lui Wright
Un doctor isi poate greselile, dar un arhitect nu poate decit sa-si sfatuiasca clientii sa planteze iedera in lungul zidurilor.

Legea proportionalitatii a lui Reynolds
Viteza vintului creste direct proportional cu costul rearanjarii coafurii.

SOCIO-MURPHOLOGIE

Legea lui Dooley
Fii increzator in toti, dar taie cartile.

Legea lui Zappa
Pe pamint sunt doua lucruri omniprezente: hidrogenul si prostii.

Legea lui Meyer
In orice situatie, ceea ce este cel mai dificil de facut este, deobicei, ceea ce trebuie de facut.

A 2-a lege a lui Cohen
Oamenii sunt impartiti in doua grupuri: cei indreptatiti si cei nedreptatiti. Cei indreptatiti fac impartirea dreptatii.

Pricipiul miniei
Nu incerca sa calmezi pe cineva care este in culmea furiei.

Prima lege a actorului
Orice s-ar intimpla, fa in asa fel incit sa para facut intentionat.

Legea sosirii
Cei care locuiesc cel mai aproape, sosesc ultimii la intilnire.

HOMO-MURPHOLOGIE

Legea lui Oliver
Experienta este acel “ceva” salutar pe care nu-l obtii decit mult dupa ce ai fi avut nevoie de experienta

Prima lege a “drumologiei”
Cele mai batute drumuri nu duc nicaieri

Observatia lui Gabirol
Inteleptii sunt multumiti cind descopera adevarul, prostii atunci cind descopera falsul

Legea lui Foster
Singurii oameni care gasesc ceea ce cauta in viata, sunt cei care cauta greseli

Primul principiu al autodeterminarii
Ceea ce nu vrei sa fii, vei deveni.

Legea lui Colridge
Extremele se ating

Prima lege a roboticii
Singurile erori reale sunt erorile umane

Legea lui Hoffer
Cind oamenii sunt liberi safaca ce vor, de obicei se imita unul pe altul.

Observatia lui Kierkegaard
Viata poate fi inteleasa numai privind inapoi, dar trebuie traita privind inainte.

Legea timp/efort a lui Edwards
Produsul Efort x Timp releva o constanta
a). Daca se da un timp initial mare pentru a face ceva, efortul initial va fi mic.
b). In timp ce timpul tinde spre zero, efortul tinde spre infinit
Corolar: Daca nu ar fi ultimul minut, nu s-ar intreprinde nimic

Axioma lui Jose
Nimic nu este atit de temporar si provizoriu ca ceea ce se anunta drept permanent si definitiv. Si viceversa.

BIROCRATIE-MANAGMENT

Principiile lui Peter
In orice ierarhie, fie ea socio-administrativa sau de afaceri, fiecare angajat tinde sa se ridice la nivelul lui real de incompetenta; fiecare post tinde sa fie ocupat de un angajat virtual incompetent pentru acel post.
Corolare:
1. Incompetenta nu cunoaste bariera de timp sau de spatiu
2. Munca este realizata doar de angajatii care nu si-au atins inca nivelul de incompetenta
3. Daca prima oara nu ai reusit, incearca altceva.

Legea lui Peter
Neasteptatul se produce intodeauna

Paradoxul lui Peter
Angajatii incompetentei dintr-o ierarhie obicteaza violent la incompetenta colegilor lor.

Legea lui truman (in spiritul lui Peter)
Daca nu ii poti invinge, zapaceste-i!

Adevarurile managment-ului
1. Aminteste-ti, inainte sa actionei, ca nu sunt banii tai.
2. Daca poti face ceva rau, o vei face foarte rau.
3. Cel mai usor mod de a face bani este sa incetezi sa-i mai pierzi.

Pricipiile birocratiei
1. Numai o birocratie poate lupta cu o birocratiei
2. O birocratie poate supravietui oricui
Corolar: Nu te lasa niciodata prins intre doua birocratii

A doua lege alui Young
Lemnul mort tine in picioare copacul
Corolar: Un copac nu inseamna ca e mort numai pentru ca sta in picioare

Pricipiul angajarii
Confuzia creaza slujbe

Maxima lui McKernan
Cei care sunt incapabili sa invete din erorile trecute, sunt condamnati sa le repete.

Comentariul lui Kennedy asupra comitetelor
Un comitet: doisprezece oameni facind munca unuia singur

Legea conferintelor, a lui Morris
Cea mai interesanta comunicare va fi planificata in acelasi timp cu cea de-a doua comunicare - ca ordine a importantei.

Legea comiteto-dinamicii
Acei care se opun cel mai mult participarii la comitete sunt alesi presedinti

Regula lui Helga
Spune “NU” apoi negociaza.

Regulile conducerii, ale lui Brown
1. Pentru a reusi in politica, este necesar sa te ridici deasupra principiilor tale.
2. Cel mai bun mod pentru a rusi in politica este sa gasesti o masa de oameni care se indreapta intr-o directie oarecare si sa te asezi in fruntea lor.

Legea lui Ogden Nash
Progresul poate ca afost bun cindva dar a durat prea mult.

Legea destinului, a lui Simon
Gloria poate sa dispara, dar obscuritatea este vesnica.

Regula lui Horovitz
A fi intelept inseamna sa stii cind si cum sa eviti perfectiunea.

Legea complexitatii
Cele mai simple subiecte sunt cele despre care tu nu stii nimic.

Observatia lui Emerson
In fiecare opera geniala recunoastem ideile pe care le-am abandonat.

Legea lui Dyer
Un flux continuu de hirtie este suficient pentru a continua fluxul hirtiei.

Legea lui Gray, a simetriei bilaterale in retele
Informatia se transmite eficient in organizatii, cu exceptia faptului ca vestile rele intilnesc piedici mari in a circula in sus.
(Paul Gray catre Robert Machol. Gray i-a mai spus lui Machol: “Oamenii din virf iau decizii ca si cum timpurile ar fi bune, pe cind oamenii de jos stiu ca organizatia se prabuseste”)

Legea personalului, a lui Hacker
Nu este niciodata prea clar cite miini sau creiere sunt necesare pentru a indeplini o actiune. Dar oricine are responsabilitatea indeplinirii acestei actiuni, in mod invariabil va protesta, afirmind ca i s-au dat prea putini oameni pentru aceasta misiune.
(Legea personalului apare uneori si ca “oricine are responsabilitatea indeplinirii unei actiuni, in mod invariabil va protesta, spunind ca sunt necesare resurse mai mari”)

Miturile managmentului - Heller
Primul mit al managmentului este ca exista.
Al doilea mit este ca succesul dovedeste talentul.

Legile conducerii ale lui Jay
A scimba lucrurile = conducere; a le schimba inaintea tuturor = creativitate.

Legea eroziunii, a lui John Adams
Odata ce incepe erodarea puterii, procesul are un avint extraordinar

Prima axioma alui Vail
Munca, in orice actiune umana, se plaseaza la cel mai mic nivel ierarhic.

Cheia si statutul social (Psihologul Roger Sommer, in articolul sau” Chei, regi si companii”)
S = U/C
S este statutul unei persoane, intr-o organizatie
U este numarul de usi pe care trebuie sa le deschida pentru a-si indeplini slujba
C indica numarul de chei pe care le poseda
Un raport mai mare denota un statut mai inalt. Exemple: portarul trebuie sa deschida 20 de usi si are 20 chei (S=1), dar secretara trebuie sa deschida 2 usi cu o cheie (S=2), dar presedintele nu are nevoie sa poarte asupra sa nici o cheie, deoarece intodeauna este cineva linga el care sa deschida usile. (Cu C=0 si un U noricit de mic, S-ul lui atinge infinitul)

Legea deliberarilor lingvistice, a lui Knowles
Durata dezbaterii variaza invers proportional cu complexitatea chestiunii.
Corolar: Cind chestiunea este simpla si toata lumea o intelege, dezbaterea este aproape interminabila.

Legea lui Luten
1. Cind sunt planificate cu pricepere, concediile (vacantele) nu scad productivitatea intregului edificiu: pentru fiecare saptamina cind esti plecat in concediu si nu produci nimic, exista o alta, cind seful tau este plecat, si poti lucra de doua ori mai mult.
2. Nu e asa de greu sa te ridici, tragindu-te de sireturi, de indata ce, oricum, esti in aer.

Legea lui Cornuelle
Autoritatea tinde sa dea slujbe celor mai putin capabili sa le indeplineasca

Pricipiul problemei transferate
Pentru a invinge birocratia, fa ca problema ta sa devina a ei.

Legea lui Nies
Efortul cheltuit de o birocratie in apararea unei erori este direct proportional cu marirea erorii

Principiul creionului nr. 3
Fa in asa fel incit sa fie suficient de dificil pentru oameni sa faca ceva, si cei mai multi dintre ei vor inceta sa mai faca.
Corolar: Daca nimeni nu foloseste un anumit lucru, acela nu este necesar.
(Psihologul Robert Sommer a descoperit principiul cind lucra intr-o agentie guvernamentala si administratorul servicului a decis sa interzica creioanele foarte comode nr. 2 si sa pastreze creioanele nr.3 care zgirie hirtia; consumul de creioane in birou a scazut si administratorul a putut dovedi ca creionul nr. 3 “dureaza mai mult”)

Principiul lui Paul
Oamenii devin din ce in ce mai putin competenti in slujbe pentru care erau cindva bine pregatiti.

Regula lui Rodovici
In orice organizatie, probabilatea este mult mai mare ca subordonatul sa se discurce cu superiorul, decit ca superiorul sa se descurce cu subordonatul

A 5-a lege a lui Parkinson
Daca exista un mod de a amina o decizie imporanta, birocratia - fie publica, fie privata - il vei gasi.

Legea de fier a subordonarii
In orice activitatea organizata, indiferent de domeniu, citiva vor deveni lideri, iar restu lil vor urma.

Legea comunicatiilor
Rezulatul inevitabil al imbunatatirii si largirea comunicatiilor intre diferite nivele ale unei ierarhii, este cresterea neintelegerii

Legea lui Bunuel
A exagera lucrurile este rau in toate cazurile, chiar cind acesta conduce la eficienta.

Legea lui Putt
Tehnologia este dominata de doua feluri de oameni: cei care inteleg ceea ce nu conduc si cei care conduc ceea ce nu inteleg.

Legea lui Hendrikson
Daca o problema problema produce multe sedinte, sedintele devin, in cele din urma, mai importante ecit problema.

Prima lege a discutiei
Nu te contrazice niciodata cu un prost; oamenii s-ar putea sa nu observe diferenta dintre tine si el.

Legea lui Patton
Un plan bun azi, este mai bun decit un plan perfect miine.

Legea lui Gresham
Treburile marunte sunt rezolvate promt, cele importante nu unt rezolvate niciodata.

Pricipiul comenzii
Substantele necesare pentru experimetul de ieri trebuie comandate nu mai tirziu de miine la prinz.

Observatia lui Issawi asupra consumului de hirtie
Fiecare sistem are prorpiul sau mod de a consuma mari cantitati de hirtie: in societatile socialiste, prin completarea formularelor in patru exemplare, in cele capitaliste prin afisrarea unor postere mari si prin impachetarea fiecarui produs in patru invelisuri de carton.

Legea institutiilor
Opulenta decorului birourilor variaza invers proportional cu sovibilitatea firmei.

Legea lui paulg
In America nu conteaza cit costa un articol, ci cit economisesti cumparindul.

Legea lui Juhani
Compromisul va fi intodeauna mai scump decit oricare din sugestiile pe care le compromite.

Postulatul lui Parkins
Cu cit sunt mai mari, nu importa cine, cu atit lovesc mai tare.

Regula lui Rogers
Autorizatia pentru un proiect va fi acordata numai in cazul cind nici unul dintre cei care autorizeaza nu va putea fi acuzat daca proiectul esueaza si atunci cind cei care autorizeaza vor fi onorati in cazul in care proiectul reuseste.

Ipoteza birocratiei, a lui Mollison
Daca o idee poate supravietui unei organizari birocratice si este implementata, nu merita materializata.

Teorema inevitabilitatii, a lui Bachman
Cu cit este mai mare costul punerii in functiune a unui plan, cu atit sunt mai mici sansele ca planul sa fie abandonat.

Legea lui Conway
In orice organizatie, intodeauna va fi o persoana care stie ce se petrece. Aceasta persoana trebuie concediata.

Legea lui Steward, a retroactiunii
Este mai usor sa acorzi iertarea decit promisiunea.

Teoria lui Loftus asupra recrutarii personalului
1. Talentele sosite de departe, intodeauna par mai bune decit cele locale.
2. Recrutarea personalului este un triumf al sperantei asupra experientei.

Prima regula a inferioritatii… superioare
Nu-i lasa pe superiorii tai sa stie ca tu esti mai bun ca ei.

Legea lui Whistler
Niciodata nu stii cine are dreptate, dar intodeauna stii cine e seful.

Legile informatiei, ale lui Spencer
1. Oricine poate lua o decizie daca esre suficiente date.
2. Un ban manager poate lua o decizie fara suficiente date.
3. Un manager perfect poate opera in perfecta ignoranta.

Regula lui Gottlieb
Seful care incearca sa-si impresioneze subordonatii cu cunoasterea unor detalii si-a uitat obiectivul final.

Legea experientei profesionale a lui Drew
Clientul care plateste cel mai putin se plinge cel mai mult.

Pricipiul lui Pfefier
Nu lua niciodata o decizie daca poti sa faci pe altcineva sa o ia.
Corolar: Nimeni nu tine o evidenta a deciziilor pe care ai fi putut sa le iei, dar nu le-ai luat; toata lumea iti tine insa evidenta deciziilor gresite.

Legea lui Joe
Relatia “sus-pusa” pe care ai contactat-o cu mare greutate va fi prima persoana concediata in cazul unei reorganizari.

Legea lui Hook
Ultima persoana care a plecat sau a fost concediata, va fi considerata responsabila pentru tot ce merge rau, pina cind urmatoarea persoana va pleca sau va fi concediata.

Principiul vitalitatii hirtieiilor
Hirtiile vitale isi vor dovedi vitalitatea miscindu-se spontan de unde le-ai lasat spre locruiel unde nu te astepti sa le gasesti.

Dilema lui Devries
Daca ai lovit doua clape la masina de scris, pe hirtie va ajunge cea pe care nu ai dorit-o.

Teoria supravegherii selective
Singurul moment al zilei in care te asezi comod si te relaxezi, este momentul cind seful trece prin birou.

Lista scuzelor la birou
1. Asa am facut intodeauna.
2. Nu stiam ca aveti nevoie urgenta de…
3. Nu este de domeniul meu.
4. Nimeni nu mi-a spus sa continui.
5. Astept o aprobare.
6. Asta e treaba lui, nu a mea.
7. Nu am crezut ca este foarte imporant.
8. Sunt atit de ocupat incit nu am timp.
9. Credeam ca ti-am spus.
10. Nu am fost angajat sa fac asta.

Prima lege a lui Gluck
In orice parte te intorci cind intri in lift, butoanele vor fi in partea opusa.

Legea lui Lynch
Liftul vine intodeauna, dupa ce ti-ai pus jos sacosa.

A doua lege a lui Connor
Daca un document este confidential, va fi uitat in masina de copiat.

Axioma ornitologica, a lui Langsam
Este greu sa te iei la intrecere cu vulturii cind lucrezi cu curcanii.

Legea lui Paul
Nu poti sa cazi de pe podea…

Comentariul lui Chapman
Copiilor le trebuie trei ani ca sa invete legea lui Paul.

Observatoa lui Launegayer
A pune intrebari timpite este mai usor decit sa corectezi greselile timpite.

Legea lui Bogovich
Cel care ezita, are probabil dreptate.

Legea lui Strano
Cind oricine altceva esueaza, incearca ideea sefului.

Pricipiul organizarii, a lui Tiles
Daca indosariezi o hirtie, vei sti unde este, dar nu vei avea nevoie de ea niciodata. Daca nu o indosariezi, vei avea nevoie de ea, dar nu vei sti niciodata unde e.

Legea afacerii, a lui Scott
Sa nu mergi niciodata printr-o institutie fara sa tii o hirtie in mina.

Prima lege a afacerilor, a lui Eddie
Sa nu conduci negocieri inainte de 10 dimineata sau dupa 4 seara; inainte de 10 dimineata pari prea nerabdator, dupa 4 seara partenerii te cred disperat.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:48
Legea termodinamicii
Lucrurile merg mai rau sub presiunea preocuparii de a le face sa mearga mai bine.

Rafinamentul legii lui Murphy- dat de Royster
Cind lucrurile merg rau undeva, se va ajunge curind sa mearga rau peste tot.

Legea prioritatilor
Orice ai vrea si ai trebui s faci, ai altceva de facut mai intii.

Legea drumului deschis
Atunci cind, pe un drum foarte lung se afla un pod foarte ingust, si pe acest drum circul numai doua masini
1.cele doua masini merg neaparat in directii opuse.
2.ele se vor intilni intodeauna la acel pod, indiferent de amplasarea lui.

Amendamentul lui Barton la legea lui Murphy
Si chiar daca ceva rau este exclus sa se intimple, s-ar putea totusi, si inca foarte curind.

Legile lui Murphy pentru publicatiile universitare
1.Oferta de manuscrise intr-un document dat este invers proportionala cu nevoia de carti din acel domeniu
2.Un manuscris (manuscrisul unui viitor manual), comandat pentru o piata in care manualele deja exista, va fi urmat la doua saptamini dupa semnarea contractului, de anuntarea unei carti identice, scrisa de cel mai apropiat competitor si prieten al autorului.

Legea copiilor (xerox)
Lizibilitatea unei copii este invers proportionala cu importanta ei.

Legea lui Crowell
Legea lui Murphy nu da gres diciodata.

Legea lui Warren
Posibilitatea unei intimplari de a se produce este direct proportionala cu efectul negativ pe care l-ar produce daca s-ar intimpla.

Legea Adaugarile lui Yulison
1.Persoanele care te contrazic sunt intodeauna subiective si folosesc rationamente false.
2.O cercetare suficienta este cea care vine sa-ti confirme concluziile
3.Cu cit este mai mare nevoia de decizie, cu atit mai putin evidenta apare identitatea si mai discutabila competenta celui care decide.
4.Cu cit ideea sau tehnologia sunt mai complexe, cu atit mai elementar-simplista este contestarea lor.

Legile analizei (tot ale lui Murphy) <
1.In orice colectie de date, cele care par evident corecte vor contine erori
2.Este firesc pentru o ziceimala sa fie asezata gresit
3.O eroare care se poate strecura intr-un calcul, se va strecura acolo si astfel incit sa aduca cel mai mare prejudiciu intregului calcul.

Filozofia lui Murphy
Zimbeste! Miine va fi mai rau!

Revizuirea cantitativ-temporala a legii lui Murphy
Tot ce merge rau, merge rau dintr-o data.

Teorema lui Bell
Cind un corp este scufundat in apa, suna telefonul.

Principiul intilnirilor (a lui Ruby)
Probabilitatea de a intilni pe cineva cunoscut creste atunci cind esti cu cineva cu care nu vrei sa fii vazut

Leagea lui Willoughby
Cind incerci sa demonstrezi cuiva ca o masina nu functioneaza, ea va functiona.

Regula lui Breda
La orice spectacol, cei care au locuri in mijlocul salii si in centrul fiecarui rind de fotolii ajung ultimii.

Legea secretarelor (a lui Owen)
De indata ce te asezi la o ceasca de cafea fierbinte, seful tau te va ruga sa faci ce va dura exact pina cind se raceste cafeaua.

Postulatul lui Boling
Daca te simti bine, nu fi ingrijorat; va trece.

Legea lui Iles
Intodeauna exista o cale mai usoara
Corolar: Cind vei dori sa descoperi calea mai usoara, in special pentru perioade mai lungi, nu o vei intrezari decit mult prea tirziu.

Prima lege a lui Scott
Indiferent ce si cit merge rau, aparentele vor arata ca totul merge bine

Axioma lui Wingo
Toate legile lui Murphy pot fi depasite prin simpla invatare a artei de a actiona fara sa gindesti

MURPHOLOGIE APLICATA

Legea lui Perlsweig
Oamenii carora le este cel mai greu sa plateasca chiria, platesc chiria. Cei carora le este mai usor sa plateasca chiria isi construiesc locuinte si devin proprietari.

Legea impartirii in zone, a lui McClaughry
Acolo unde impartirea in zone nu este necesara, ea va functiona perfect. Acolo unde este foarte necesara, ea nu se va aplica niciodata.

Regula frustatiei feline
Cind pisica ta ti-a adormit in poala si pare foarte multumita si adorabila, va trebui sa te duci urgent la baie.

Nota lui Fowler
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana.

Comentariul lui Churchill despre om
Omul se impiedica uneori de adevar, dar cel mai adesea el se ridica si isi continua drumul.

Teorema lui White
Cu cut mai curind si mai fara menajemente anunti veseta cea rea, cu atit e mai bine.

Legea lui Parker
Frumusetea are grosimea pielii, dar uritenia ajunge pina la os

Legea capitanului Penny Poti pacali oamenii, uneori pe unii oameni tot timpul, dar niciodata nu o poti pacali pe mama.

Legea conservarii raului, a lui Issami
Cantitatea totala de rau ramina constanta in orice sistem. (Deci orice diminuare intr-o directie - de exemplu o reducere a saraciei si a somajului este compensata de o crestere in alta - criminalitatea sau poluarea aerului)

Legea lui Parker, a afirmatiilor politice
Adevarul unei afirmatii nu are nimic de-a face cu credibilitatea ei si vice-versa.

Axioma lui Cole
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla in continua crestere.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:48
MURPHOLOGIE AVANSATA

Paradoxul lui Silberman
Daca legea lui Murphy, ipotetic, poate da gres, va da gres.

Corolarul lui Farnsdicai al celui de-al cincelea corolar
Dupa ce lucrurile au mers din ce in ce mai rau, cicluc se va repeta

Legea lui Hellrung
Daca astepti, ceea ce astepti va dispare.

Adaugirea lui Grelb
Daca a fost ceva rau, va reveni

Legea lui Grossman
Problemele complexe au raspunsuri usor de descoperit si de inteles, dar gresite.

Conceptul lui Ducharme
Oportunitatea va bate la usa in cel mai putin oportun moment

Legea lui Flugg
Cind ai nevoie sa bati in lemn, observi ca lumea este compusa din aluminiu si vinilin.

Legea lui Imbesi, a conservarii murdariei
Pentru ca ceva sa devina curat, altceva trebuie sa devina murdar.

Exstensia lui Freeman
… dar poti muradi totul, fara sa cureti nimic.

Primul postulat al isomurpmhismului
Lucrurile care nu sunt egale cu nimic altceva, sunt egale intre ele.

Legea lui Boob
Intodeauna gasesti ceea ce cauti in ultimul loc in care il cauti.

Legea cautarii
Primul loc in care trebuie sa cauti ceva este ultimul loc in care te astepti sa il gasesti

Legea lui Maryann
Intodeauna poti sa gasesti ceea ce nu cauti.

Regula lui Rune
Atita timp cit nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci.

Conceptul lui Ferguson
Criza este atunci cind nu poti spune: “Hai sa uitam toata chestia asta!”

Legea implacabila
Incercarea de a-ti spala masina provocind ploaie, nu va da rezultate.

Afirmatia lui Murphy despre puterea gindirii negative
Este imposibil ca un optimist sa fie placut surprins

MURPHOLOGIE SITUATIONALA

Legea restituirii, a lui Drazen Timpul necesar pentru a remedia o situatie este invers proportional cu timpul necesar producerii respectivei dereglari
Exemplul 1: Dureaza mai mult sa lipesti o vaza decit sa o spargi
Exemplul 2: Dureaza mai mult sa perzi “x” kilograme decit sa le cistigi

Legea cofetariei
Produsul pe care l-ai ochit cind ai intrat in cofetarie, va fi luat de persoana din fata ta.

Legea lui Witten
Ori de cite ori, ti-ai taiat unghiile, la doua ore dupa aceea vei avea ceva de facut ceva care necesita a avea unghii.

Legile reverendului Chichester
1.Daca vremea este proasta, prezenta enorasilor la biserica va fi scazuta
2.Daca vremea este extrem de buna, prezenta enorasilor la biserica va fi si mai scazuta
3.Daca nu sunt suficiente carti de rugaciuni, prezenta enoriasilor la biserica va intrece orice asteptari.

MURPHOLOGIE MAI AVANSATA

Legea lui Hutchison
Daca o situatie iti cere o atentie deosebita, se va produce simultan o alta care sa te distruga

Legea jurnalismului, a lui Fuller
Cu cit mai departe se produce accidentul, cu atit sunt necesari mai multi morti sau raniti pentru ca faptul sa devina foarte rapid o stire de senzatie.

Legea lui adevarului in reportaje
1. Cu cit esti mai aproape de fapte, cu atit mai evidente sunt erorile din stirile riguroase care se refera la acea situatie.
2. Cu cit esti mai departe de fapte, cu atit mai mult tinzi sa crezi stirile care se refera la acea situatie.

Legea scrisorii
Cel mai bun mod de a-ti (re)aminti ceea ce ai fi vrut sa scrii este sa lipesti plicul in care ai pus scrisoarea.

Legea muzeelor si a gradinilor zoologice, a lui Jones
Cel mai interesant speciment nu va fi etichetat (explicat) si nu vei afla nimic despre el

Regula desenului a lui Wallace Wood
1. Niciodata nu desena ceea ce poti copia
2. Nu copia ceea ce poti trasa
3. Nu trasa ceea ce poti decupa si lipi.

Legile fotografului
1. Cele mai bune fotografii se fac imediat cupa ce filmul din aparat s-a terminat
2. Celelalte fotografii bune sunt facute, de regula, cu obiectivul acoperit
3. Cele citeva fotografii bune care s-au facut, totusi, vor fi distruse pentru ca cineva se va gasi sa deschida pe neasteptate usa camerei in care vei developa filmul.

Legea lui Dedera
Intr-o cladire de trei etaje, in care exista lift, in noua cazuri din zece, liftul se va opri la etajul unde nu te afli.

Legea lui Sir Walter
tendinta fumului de la tigari, gratar, foc de tabara etc., de a se indrepta sper o persoana, variaza direct proportional cu sensibilitatea acelei persoane la fum.

Legea lui Rogers
De indata ce stewardesa serveste cafeaua, avionaul va intra intr-o zona de turbulenta atmosferica

Explicatia lui Davis a legii lui Rogers
Servirea cafelei in avion creeaza turbulenta

Axiomaschimbului a lui Angus
Cind calatoresti in strainatate, rata de schimb a valutei se imbunatateste simtitor a doua zi dupa ce ti-ai schimbat tu banii.
Corolar: La intorcerea acasa, rara scade din nou de indata ce ti-ai schimbat banii nefolositi.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:48
MURPHOLOGIE SI MAI AVANSATA

Corolarul lui Kohn la legea lui Murphy
Doua rele sunt numai inceputul

Legea administratiei formulata de Murphy
Daca ceva poate sa mearga rau, administratia o va face intreit

Addenda la legea lui Murphy
In termeni matematici precisi, “1+1=2″ formula in care “=” este un semn care inseamna “rar” sau “niciodata”.

Regula esecului
Daca nu ai reusit prima oara, distruge orice dovezi ca ai incercat.

Legea lui Hane
Nu exista o limita pentru cit de rau pot merge lucrurile.

Observatia lui Mae West
A gresi este uman, dar te face sa te simti divin.

Legile lui Lackand
1. Nu fi niciodata primul.
2. Nu fi niciodata ultimul.
3. Nu te oferi niciodata voluntar.

Legea lui Ken
O “particula” zburatoare - bob de nisip, aschie etc. - va cauta cel mai apropiat ochi.

Legea entropiei, a lui Schopenhauer
Daca pui o lingura de vin intr-un butoi cu papa de canal, vei obtine apa de canal; daca pui o lingura de apa de canal intr-un butoi plin cu vin, vei obtine apa de canal.

Legea obiectelor neinsufletite
Toate obiectele neinsufletite se pot misca de ajuns de mult si de repede ca sa-ti stea in drum.

Legea lui Smith
Nici o problema reala nu are o solutie

Legea lui Baruch
Daca tot ce ai este un ciocan, toate obiectele din jur iti par cuie.

Legea problemelor, a lui Fox
Cind o problema dispare, oamenii care lucreaza la rezolvare ei nu dispar.

_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:48
Daca judecam iubirea dupa majoritatea rezultatelor ei, aduce mai mult cu ura decat cu afectiunea.

Mai ca nu exista oameni carora sa nu le fie rusine ca s-au iubit, atunci cand nu se mai iubesc.

Nu exista prefacatorie care sa poata ascunde multa vreme iubirea, acolo unde s-a incuibat, nici sa o simuleze, acolo unde nu exista.

Putem gasii femei care sa nu fi avut niciodata vreo legatura de dragoste, dar rar se intampla sa gasim o femeie care sa nu fi avut candva decat una.

Nu exista decat un fel de iubire, dar exista mii de copii diferite dupa ea.

Adevarata iubire este la fel cu aparitia duhurilor : toata lumea vorbeste despre ele, dar putini au vazut asa ceva.
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 15:49
2 copii numarau o bila
Buttefflypink
Postat pe 26 Martie 2009 15:52
I: Care e cea mai grea operatie chirurgicala?
R: Sa scoti p**a din capul unei femei!
bangla_soul
Postat pe 26 Martie 2009 16:19
Pleaca Verde-Imparat la razboi, dar inainte de a pleca, ceheama la el pe cele trei fete ale sale, si le spune:
-Dragele tatii, daca dupa ce ma intorc eu de la razboi, una dintre voi nu va mai fi fecioara, aceleia ii voi taia capul.
Zis si facut. Pleaca Verde-Imparat la razboi, si dupa un an de zile se intoarce. Dupa ce se intoarce de la razboi, il ia Verde-Imparat pe cel mai "dotat" slujitor al sau, il pune sa se dezbrace complet, si apoi o cheama la el pe fata cea mare.
-Fata tatii, zice imparatul, ce este aia de acolo, dintre picioarele slujitorului?
La care fata:
-Hi, hi, hi!
Si Verde-Imparat ii taie capul. O cheama la el pe fata mijlocie apoi.
-Fata tatii, zice imparatul, ce este aia de acolo, dintre picioarele slujitorului?
La care fata:
-Hi, hi hi!
Si Verde-Imparat ii taie capul si acesteia. O cheama apoi pe fata cea mica.
-Fata tatii, zice imparatul, ce este aia de acolo, dintre picioarele slujitorului?
La care fata:
-Nu stiu tata.
-Ei, cum sa nu stii, fata tatii? zice imparatul.
-Nu stiu tata. Ce este aia?
Si se lasa imparatul convins ca fata lui nu stie ce este aia, si isi ia angajamentul sa ii explice:
-Fata tatii, aia este o p@#a.
La care fata:
-Aia p@#a? Sa fi vazut la Fat-Frumos p@#a!!!
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:50
Homosexualul si sadicul erau prieteni foarte buni. Intr-o zi isi cumpara homosexualul o casa. Il cheama pe sadic pe la el, sa ii arate casa:
-Uite, zice homosexualul, aici este bucataria, aici este baia, aici este sufrageria, aici este dormitorul. Si incep sa si-o traga ei in diferite pozitii, in dormitor.
Dupa un timp isi cumpara si sadicul o casa. Il cheama pe homosexual sa ii arate casa:
-Uite, aici am eu baia, aici am eu bucataria, aici am eu magazia. Si ia p@#a homosexualului si o prinde intr-o menghina, apoi strica menghina sa nu mai poata scapa homosexualul din ea, si incepe sa caute prin magazie. Si pune in fata homosexualului un cutit, un fierastrau, un cleste, o foarfeca...Homosexualul, speriat, intreaba:
-Si acum ce faci, imi tai p@#a?
La care sadicul:
-Aaa, nuuu, p@#a ai sa ti-o tai singur, eu dau foc la magazie!!!
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:50
Erau Pasarica si Pasaroiul pe o creanga. Pasaroiul era incins si ii ii spune la Pasarica:
"Hai tu diseara la mine..facem ceva prostioare.." si tzup-tzup langa ea..
Pasarica indignata "Hai mai Pasaroiule,fii si tu solemn..." si tzup-tzup mai incolo...
Pasaroiul insa nu se lasa: "Hai tu..sa vezi ce fain o sa fie..." si tzup-tzup langa ea...
Dar Pasarica nu si nu : "Fii solemn te rog mult..." si tzup-tzup mai departe..
Pasaroiul insista: "Hai tu facem de o vrajeala diseara.."
Pasarica face tzup-tzup, cade de pe creanga intr-o balta.

Morala: Cu cat e preludiul mai lung cu atat e mai uda pasarica
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:50
Statistica
Merita sa te gandesti cu atentie la asta…

-10% din femei au facut sex in prima ora a unei primei intalniri.
-20% din barbati au facut sex intr-un loc excentric.
-36% din femei sunt in favoarea nuditatii.
-45% din femei prefera barbatii cu par negru si ochi albastri.
-46% din femei au incercat sexul anal.
-70% din femei prefera sa faca sex dimineata.
-80% din barbati nu au experimentat nici o data relatiile homosexuale.
-90% din femei ar dori sa faca dragoste in padure.
-99% din femei nu au incercat sa faca sex in birou.

Concluzie: statistic vorbind, ai o sansa mai mare sa faci sex anal dimineata
cu o femeie in padure, decat sa faci sex in birou la sfarsitul zilei.

Morala: nu sta pana tarziu la birou. Nici o data nu se va intampla nimic bun.
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:51
Un roman, ajuns in Franta, isi ia "petit dejuner"-ul (cafea, croissant,paine, unt si marmelada) cand un francez, mestecandu-si nelipsita sa guma,se aseaza langa el.
Romanul il ignora in mod vadit, dar in ciuda acestui lucru, francezul il apostrofeaza: "Voi painea o mancati toata?"Romanul raspunde, prost dispus: "Evident."
Francezul facand un balon cu guma: "Noi nu. In Franta mancam doar miezul.Coaja o adunam intr-un tomberon, o reciclam, o transformam in croissant si o vindem in
Romania", continua, cu o strambatura insolenta.Romanul pastreaza tacerea.Francezul insista: "Voi puneti marmelada pe paine?"Romanul: "Evident."Francezul, intorcand guma intre dinti si ranjind,zice: "Noi nu. In Franta,la micul dejun, noi mancam fructe proaspete, dar punem toate cojile si ramasitele intr-un tomberon, le reciclam , facem marmelada si o vindem in Romania."Atunci, romanul intreaba: "Voi francezii faceti sex?"
"Bine-nteles!", raspunde francezul cu un zambet imens."Si ce faceti cu prezervativele folosite?" continua sa intrebe romanul."Le aruncam, bine-nteles.""Noi nu" conchide romanul "in Romania, le strangem intr-un tomberon, le reciclam, le transformam in guma de mestecat si le vindem in Franta".
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:51
Statul roman nestiind pe ce sa mai puna impozit sa gandit sa puna
impozit pe phutut. Un om al muncii, pe nume Jean Pendula, impotent fiind
face urmatoarea petitie catre autoritati:

"Subsemnatul Jean Pendula,
Om al muncii fara pewla,
Cer sa nu platesc tribut,
Pentru ca nu pot sa phut!!!"

Vine prompt si raspunsul :
"Draga, dom'le Jean Pendula,
Om al muncii fara pewla,
Cat exista deget, limba,
Legea tarii nu se schimba!!!"
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:52
Noapte. Un vampir rupt de foame bantuie pe starzile orasului in cautare de victime. Timp de o ora nu gaseste nimic de supt, la un moment dat vede o casa cu bec rosu. Suna. Deschide o tipa bine careia vampirul ii spune :
- Uhuuu, eu sunt vampirul care suge sange !
- Incercati mai sus, aici se suge p**a...
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:52
Intr-o minunata insula pustie au fost adunati mai multi oameni:

2 italieni si o italianca

2 francezi si o frantuzoaica

2 nemti si o nemtoaica

2 englezi si o englezoaica

2 bulgari si o bulgaroaica

2 japonezi si o japoneza

2 chinezi si o chinezoaica

2 americani si o americanca

2 irlandezi si o irlandeza

O luna mai tarziu, pe aceasta minunata insula pustie se intamplasera

urmatoarele lucruri:

1. Un italian l-a omorit pe celalalt italian pentru femeia italianca.

2. Cei doi barbati francezi traiesc impreuna cu frantuzoaica intr-un fericit menaje-a-trois.

3. Cei doi nemti au o programare saptaminala foarte stricta pentru vizitarea alternativa a nemtoaicei.

4. Cei doi englezi asteapta pe cineva care sa le-o prezinte pe englezoaica.

5. Cei doi bulgari s-au uitat lung la oceanul fara sfarsit iar unul din ei s-a uitat bine la bulgaroaica si apoi a inceput sa inoate.

6. Cei doi japonezi au trimis un fax la Tokyo si asteapta instructiunile.

7. Cei doi chinezi si-au deschis o farmacie/magazin de bauturi/restaurant/spalatorie si au lasat-o gravida pe chinezoaica ca sa le furnizeze angajati pentru magazine.

8. Cei doi americani se gandesc serios la sinucidere, pentru ca femeia americanca se tot plange de corpul ei, de adevarata natura a feminismului, cum ar putea si ea face tot ce fac ei, necesitatea implinirii, diviziunea egala a treburilor in casa, cum nisipul si palmierii o fac sa arate grasa, cum fostul ei prieten ii respecta tot timpul parerile si a tratat-o mult mai bine decat o trateaza ei si cum relatia cu mama ei se imbunatateste si cum in sfarsit taxele au scazut si nu mai ploua.

9. Cei doi irlandezi au impartit insula in Nord si Sud si au facut o distilerie. Ei nu-si amintesc daca mai era si o femeie pe acolo pentru ca totul devenea cam cetos dupa primii litri de whisky de nuca de cocos.
In orice caz sunt satisfacuti pentru ca nici englezii nu se distreaza deloc...
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:52
Un iepuras intra intr-un supermarket si cerand un cui, intreaba: Cat
ma costa un cui? Vanzatorul raspunde: " Ei, domnule, mai nimic, un cui
se poate pierde la transport." Timp de o saptamana, seara de seara,
iepurasul nostru cumpara de la acelasi magazin, un cui. Iritat,
vanzatorul se hotaraste sa-i dea din partea firmei, drept cadou, un
kilogram de cuie. La aceasta oferta, iepurasul raspunde: " A, nu, n-am
nevoie de un kilogram de cuie. Stiti, eu, ies seara la plimbare si n-am
cui sa dau telefon".


Bula tocmai iese din sediul militiei judetene si epuizat, se sprijina de un
pom. Un trecator se apropie de el, intreband:
- Nu va suparati, nu stiti unde se bate la masina ?
- Nu stiu, pe mine m'au batut manual ...

Intr-o celula trei detinuti discuta:
-Tu cum ai ajuns aici?
-Ce dreacu sa fac ,jaf si viol.Dar tu?
-Nimica toata ,sa moara mama, am sutit din citeva case am omorit doua
babe ,da si asa murea ca erau batrine rau,si am mai sutit din buzunare
-Da tu ba? Ce-ai facut?
-Fizica nucleara.

La un restaurant,intra un tip tinind pe umar o pasarica.Cere o votca
mare si una mica,pasarica,soarbe iute votca mare.Cere doua
ciorbe,pasarica se repede la cea mare.Mai departe tot asa,iar
chelnerul,uluit,il intreaba ce-i asta.Clientul ii explica asa:
-Eu,sa vedeti,sint pescar pasionat.Intr-o zi,am prins pestisorul de
aur,care m-a rugat sa-l eliberez si mi-a spus ca-mi indeplineste o
dorinta.Ce sa-i cer?Casa am,masina am,asa ca i-am cerut o pasarica
mica,mica,dar flaminda...

Fat Frumos ii zice calului:
-Ba,calule,stai aici pe loc,eu urc in turn la Ileana Cosinzeana,da'daca
vine zmeul,sa sar drept pe tine si sa fugim.Calul,ce sa zica,asta-i
misia lui ingrata..
Fat Frumos urca,dupa un timp aud ciocanituri la usa.Fat Frumos se
azvirle pe fereastra,Ileana se aranjeaza,deschide,cind colo,la
usa,calul.
-Bai,spune-i lu' Fat Frumos c-afara ploua,asa ca-l astept aici.

Vulpea da sa prinza un cocos. Cocosu fuge. Vulpea dupa el. Se intalneste
cu un urs. Ursule, ai vazut cocosu? Da. Spune-mi incotro a luat-o. Ti-oi
spune daca ma lasi sa te f... Hai sictir! si pleaca vulpea mai departe.
Intalneste un lup. Lupule, ai vazut cocosu? Da. Spune-mi incotro a luat-o.
Ti-oi spune daca ma lasi sa te f... Ai sictir! si vulpea, suparata, pleca
mai departe. Se intalneste pe carare cu un birliboi.
Ascultatorul: Ce-i aia birliboi? Ti-oi spune daca ma lasi sa te...
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:52
Fat Frumos ii zice calului:
-Ba,calule,stai aici pe loc,eu urc in turn la Ileana Cosinzeana,da'daca
vine zmeul,sa sar drept pe tine si sa fugim.Calul,ce sa zica,asta-i
misia lui ingrata..
Fat Frumos urca,dupa un timp aud ciocanituri la usa.Fat Frumos se
azvirle pe fereastra,Ileana se aranjeaza,deschide,cind colo,la
usa,calul.
-Bai,spune-i lu' Fat Frumos c-afara ploua,asa ca-l astept aici.

Iese FF din spital, merge iar la Ileana. Vorbeste cu calul (bah, nu mai pleca naibii de sub geam, stii bine ca n-am asigurare ! Spitalizarile asta imi rup visteria-n doua, intelege si tu.). Dupa nici un sfert de ora - boc-boc-boc. FF - tusti pe geam. La usa - Zmeul:
-Ce faci, Ilenuto, unde-i FF?
-Care, cine, unde, eu? Doar stii ca ...
-Hai mai, termina. M-am intalnit cu calul lui in lift, de aia intreb.

Bun, iese iar FF din spital, concediaza calul si vine iar la Ileana. Ileana:
-Ce faci inconstientule, iar vrei sa...
-Da-l incolo de cal, n-aveam nici o baza. Mi-am cumparat chiloti cu elice, gata cu problemele.
Si se apuca ei de toate alea, haine smulse, aruncate pe dulapuri, pe lustra - nebunie totala. Dupa 10 min - boc-boc-boc !
FF - pe geam, Ileana se aranjeaza in graba si deschide - Zmeul.
-Mai, pe aici miroase a haine de manelist! Nu cumva...Fat Frumos?
-Care, cine, unde, eu? Doar stii ca ...
-Mde, dar atunci ai cui sunt chilotii aia cu elice, de pe lustra?
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:53
In clasa intaia, la sfarsitul primei ore de aritmetica, invatatoarea le da ca tema copiilor sa invete sa numere pana la 10 in ordine crescatoare si descrescatoare.
Vine ora urmatoare si invatatoarea incepe sa-i ia la verificat:
-Zi-i tu, Ionescule!Ai invatat? Sa te-auzim...
-Ionescu:1...2...3...5...6...8...
-Invatatoarea:Stai jos, mai aprofundeaza!
-Popescule, tu stii?
-Popescu:1..2..3..4..5..6..7..8..9..10!
-Bravo!Si-n ordine descrescatoare?
-10...9...8...7...5...5...
-Te rog sa-nveti sa numeri si-n ordinne descrescatoare!Acum, stai jos.
In ultima banca, Bula se dadea de ceasu' mortii sa raspunda:'Eu, doamna invatatoare ,eu!'
-Hai,mai Bula, spune!
-1,2,3,4,5,6,7,8,9,10!
-Invers stii?
-10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0,Pewla!
-Nerusinatule, iesi afara din clasa! Cum poti sa spui asemenea porcarii?
-Doamna invatatoare, asa se numara, dumneavoastra n-aveti decat un prapadit de liceu pedagogic , iar eu am invatat sa numar de la tatal meu care e inginer...
-Da' unde lucreaza tac-tu ,Bula?
-La 'Centrul de lansari spatiale Bucuresti'...
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:53
Un parinte isi ia fiul in varsta de 4 ani de la gradinita ,urca in masina(cu juniorul in dreapta) si se indreapta spre casa.
Mergeau pe o strada ,printre doua siruri de blocuri de 10 etaje.
Intr-unul dintre blocuri, undeva la etajul 8, dupa o cearta domestica,dar crunta, ea ii taie lui penisul dupa ce-l gasise in casa cu amanta.Foarte suparata ea ii arunca scula pe geam.
Intamplator, aceasta cade pe parbrizul masinii in care rulau tatal si fiul.Ala micu':
-Tata, ce-i asta?
Taica-su facea fete-fete:
-Eh, ce sa fie copile , o insecta....
-Tata, da' ce pewla mare are!
_dulcik_
Postat pe 28 Martie 2009 10:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bancuri cu blonde 279 De la: Cocktail 7 Octombrie 2011 10:51
Bancuri cu politisti 22 De la: _dulcik_ 24 Martie 2009 22:12
Fiul unui seic 13 De la: Criss_M 4 Martie 2012 22:58
bancuri 56 De la: ramfive 13 Noiembrie 2010 15:21
Bancuri cu Elefanti 12 De la: _dulcik_ 8 Martie 2009 23:20