Setari Cookie-uri

CE PARERE AVETI DESPRE REINCARNARE?

sa facem abstractie de povestile cu iz de supranatural , in care protagonistii se vad pe ei insisi , in sala de spital, la o moarte usor clinica si sa-ti spun ce am simtit io.
n-a fost nici o lumina , aberatii scoase de iubitorii de gogosi cu lampas spiritual , n-a fost nici un tunel, n-a fost nici o raza tractoare sa ma suga spre rai, a fost o senzatie de paradis, o senzatie de plenitudine de impacare cu mine, de traire efectiva a fericirii. cele doua minute petrecute ....dincolo , mi-au ramas intiparite in minte si acum , la 21 de ani de la ele.
singurul regret a fost ca ceva ma tragea in lumea reala si nu vroiam, ceva imi spunea ca inca nu timpu' meu..............erau palmele profesorului de sport , sa-mi revin!

Postat pe 31 Iulie 2008 22:56
Nu ati reusit sa ma convingeti de utilitatea reincarnarii.
Plec sa dorm, daca nu maine am sa fiu reincarnata intr-un zombi si nu-mi surade deloc ideea.
Noapte buna!
amme22
Postat pe 31 Iulie 2008 23:03
de utilitatea ei nu voi reusii niciodata doamna draga, da' macar de existenta ei, voi mai incerca.
un somn dulce sa va insoteasca noaptea si fiti pe pace , chiar daca maine s-ar putea sa-i dati clasa unui zombi, tot prieteni vom ramane

Postat pe 31 Iulie 2008 23:06
eu cred in reincarnare. de ce? pentru k nu mi se pare normal k unii oameni sa aiba o viata buna si altii nu dupa ce criteriu se ia asta? parca era vorba k suntem egali in fata lui d-zeu deci ar trebui sa avem toti o viata buna sau toti o viata rea da r in realiatea nu e asa asta pt. k noi avem mai multe vieti si in viata actuala platim pt. greselile noastre sau suntem premiati pentru lucrurile bune pe care le-am facut. dak ati incerca sa studiati astrologie o sa va convingeti din ce in ce mai mult k exista reincarnare.

Postat pe 4 August 2008 21:36
Cred in reincarnare..Absolut.

Postat pe 5 August 2008 02:10
Cred in reincarnare,de fapt cred in metempsihoza,cred ca oamenii au in total 7 vieti sa isi desavarseasca starea umana,dupa care trec in alt stadiu .Asa imi explic faptul ca exista oameni mai iteligenti si oameni mai putin inteligenti.Nu cred ca ne amintim experientele din viata anterioara,dar cred ca avem acele flash-uri pe care unii le-ar numi "deja vu" in care ne dam seama ca am mai vazut acel loc sau acea persoana sau am mai trait acel sentiment...
Cum am ajuns la aceasta concluzie?Imi place mult Mircea Eliade si ideea am imprumutat-o de la el.Dar mi se pare foarte logica,chiar am incercat sa o probez matematic si este foarte valabila.Oicum ar fi pacat sa e rezumam la aceasta viata...
Pe scurt,da cred.
sweetpink
Postat pe 5 August 2008 02:41
Am o parere foarte buna despre reincarnare. Pacat ca nu exista:))
irinaandreia
Postat pe 5 August 2008 09:01
exista sau nu ??... tind sa cred ca sufletul trebuie sa experimenteze mai multe stari/sentimente... pe care nu le poate incerca doar intr-o singura viata.
exista multe carti scrise pe tema asta. puteti sa cititi autori care sustin teza reincarnarii dar si autori o combat. Asa va faceti propria parere. Fara informatii nu aveti cum sa va formati propria convingere.
Eu cred in evolutia spirituala si tind sa cred ca aceasta stare de desavarsire spirituala nu se poate forma decat intr-o perioada mare de timp, ceea ce logic ar impune sa traim mai multe vieti in care sa experimentam ipostaze diferite. Sufletul uman e ca un diamant ce trebuie slefuit pe toate fatetele si lucrul asta dureaza, nu se produce dintr-o data.
Ca autor as recomanda Rudolf Steiner, el explica foarte multe aspecte in acest sens si se presupune ca a fost reincarnarea Sf. Ioan Botezatorul. De fapt sunt spirite mai evoluate care au coborat si s-au intrupat pt a ajuta la evoutia omenirii. Si eu vin si intreb: " nu asa a facut si Iisus Hristos? - un spirit din inalta ierarhie ?? e un subiect amplu ce nu poate fi dezbatut in cateva randuri pe un formum... Toate bune . Pace si lumina!
nefertiti0005
Postat pe 5 August 2008 09:22
Nu stiu ce va fi dupa moarte, si sincer nu imi pasa. Sunt prea ocupata sa traiesc momentan. Si daca ne reincarnam si daca nu, tot nu ma ajuta cu nimic.
oana1111
Postat pe 5 August 2008 09:29
Cred in reincarnare deoarece cred ca suntem entitati energetice care trebuie sa evolueze spiritual, iar incercarile (experientele) din viata materiala ne ghideaza in aceasta evolutie. Am constatat de nenumarate ori ca oamenii evolueaza in directia prevazuta de harta natala, iar aceia care nu o fac, sunt "corectati" (uneori cam dur) la 9 ani si ceva, atunci cand liberul arbitru este anulat de tranzitul nodurilor lunare.
Eu personal consider ca, daca ne cunostem directia de evolutie in aceasta incarnare, experimentam aceasta existenta cu mai multa bucurie si poate ca reusim sa trecem mai usor peste momentele amare ale vietii.
dusa
Postat pe 5 August 2008 11:20
este sg explicatie pt multe care ni se intampla, aparent fara o cauza

mariana23
Postat pe 5 August 2008 12:48
si care ar fi explicatia aia ? unica!!

Postat pe 5 August 2008 13:01
cred ca mariana vrioa sa spuna ca reincarnarea este singura explicatie pt tot ce ni se intampla.. Sau? Ma insel?

Postat pe 5 August 2008 13:06
Nu pt tot....ci pt lucrurile pe care nu ni le putem(aparent cel putin)explica
sweetpink
Postat pe 5 August 2008 13:51
as vrea sa cred tare mult in ceva,in dumnezeu,in reincarnare sau in orce altceva care poate fi dovedit! inca nu inteleg rostul nostru aici!ne nastem ca sa murim !nu are nici o logica imi doresc tare mult sa existe ceva dupa aceasta viata dar inca nu am gasit dovezi plauzibile! am avut si eu deja vu-uri dar nu mi se pare a fi o dovada concludenta!cine are niste dovezi bune sa le prezinte poate ma lamuresc si eu!
mirra_25
Postat pe 5 August 2008 20:44
povesteste-ne deja-vu-urile tale! chiar daca-s pictisitoare si banale si n-au nimic in ele sa atraga publicu'.

Postat pe 5 August 2008 20:51
am vorbit mult despre asta cu prietenele mele... iar cand ajungi sa filosofezi, iti vin multe idei... parca mai intelegi cate ceva din biblie sau din alte carti care incearca sa vorbeasca despre religie. noi avusesem o "teorie" (nu stiu cat e de originala) cum ca iadul si raiul ar fi pe Pamant. adica esti trimis inapoi tot ca un muritor si duci o viata buna sau una grea in functie de viata ta anterioara. asta ar insemna ca ti se dau mai multe sanse sa te indrepti, sa zicem asa. eu cred in Dumnezeu, dar nu iau ad literam ce spune Biblia pt ca...a mai fost putintel modificata si de oameni. iar apoi interpretarile sunt facute tot de oameni. asa ca...prefer sa imi formez propria opinie.
sushik
Postat pe 5 August 2008 21:49
imi aduc aminte ca bunica mea inainte de a pleca spunea la fel: "iadul si raiul sunt pe pamant. Aici la mine e raiul, in alte parti unde sunt razboaie, acolo e iadul"; iar cand am intrebat-o unde mergem dupa aceea, a spus: " din boabele de porumb rasare tot porumb" Nu am avut inima sa o contrazic si sa-i spun ca din boabe poate iesi si mamaliga, iar altele se dau pasarilor de mancare.
Avand in vedere ca orice lulcru isi are rostul lui, nu am inteles nici pana acum cui folosesc oamenii ori in ce scop. Placerea cui o hranesc ei?
amme22
Postat pe 5 August 2008 22:01
draga amme 22,

ai pus o intrebare foarte buna care te face sa te gandesti ca nu esti singur in Univers. nu imi dau seama la ce folosim noi, oamenii... momentan vad ca "scopul" nostru (noi ca un tot unitar) e acela de a distruge planeta. poate asta ajuta cuiva. :)
noi, oamenii, ar trebui sa ne fim de folos noua si mediului inconjurator, pt ca ink nu stim alta casa in afara de Pamant. daca am reusi sa implinim acest scop nu ne-am mai speria nici de reincarnare, nici de judecata de apoi, nici de orice altceva, pt ca atunci am fi BUNI. insa e greu sa nu fi egoist...sa dai de la tine, caci in fond, dai tot pentru tine.
sushik
Postat pe 5 August 2008 23:52
E bine ca omul sa aiba o oarecare doza de egoism. In primul si in primul rand trebuie sa invatam sa ne iubim si sa ne respectam pe noi. Cum am putea invata asta daca am da totul celorlati? Atata timp cat nu esti in stare sa te apreciezi pe tine la justa ta valoare nu ai cum sa-l poti aprecia pe altul.. Si atata timp cat tu nu ai ce oferii, cum poti sa oferi? De aceea spun ca cel mai important este sa ne imbogatim noi pt inceput, sufleteste, spiritual si chiar material, ca sa avem de unde da si la altii. Un om egoist este acela care are si totusi refuza sa dea. Un om care nu are dar vrea sa dea tot, inseamna ca e putin inconstient si iresponsabil. Cum poti pretinde ca vrei sa ai grija de bunastarea altora cand nu esti in stare sa ai grija nici macar de a ta? El mai intai trebuie sa lupte pt a dobandi.. abia dupa aceea va fi in masura sa ofere. Terra este casa noastra primordiala.. iar pana nu vom invata sa respectam ceea ce suntem si ceea ce ne inconjoara si ne da viata, ne vom invarti in cerc mereu.

Postat pe 6 August 2008 00:25
cred in reincarnare...nu pot sa aduc argumente care sa poata fi verificate de voi, dar prefer sa ma gandesc ca dupa ce voi muri ma voi reintalni in alt spatiu sau timp cu cei pe care ii iubesc si-i am aproape acum...decat sa ma gandesc ca totul se termina dupa moarte!
ROZYK
Postat pe 6 August 2008 12:47
Fiinta umana e alcatuita din 2 parti:trup si suflet.Trupul e format din celule care se transforma pana la stadiul mediu de matutizare,apoi se degradeaza in timp pana cand intervine moartea naturala a orgamismului.Sufletul e suflarea divina care este nemuritor.se spune k dak ai facut fapte bune sufletul atunci cand o femeie ramane insarcinata intra in noul trup asa se explik faptul k sufletul a trait si v-a trai dintotdeauna dar sub alte trupuri.de asta ne nastem cu anumite talente dintr-o viata anterioara sau intalnim oameni pe care ii cunoatem de cateva clipe dar avem senzatia k ii stim de o viata intrega.unele suflete care au facut mult rau sunt pedepsite sa arda in purgatoriu focul avand proprietatea de a purifik si se reincarneaza ptr a plati greselile unei vieti anterioare,de asta unii se chinuie sa fie fericiti o viata intreaga iar altii obtin totul fara prea mari eforturi.
s26
Postat pe 19 August 2008 21:42
fiecare dintre noi are o misiune aici , fie ca o stie sau nu :| eu unul deja o stiu :)) dar , daca cineva si a ratat obiectivele prestabilite , atunci esti trimis din nou aici pe acest pamant , sa ti continuii misiunea , deci da si eu cred in reincarnare , dar , pe partea de a avea o misiune , un scop :) ee muuult de discutat pe aceasta tema :Po zi plakuta
blue07scorpion
Postat pe 20 August 2008 08:16
Sufletul nu este decat o inchipuire. Omenirea a trebuit sa inventeze ceva sa poata trai mai linistit ca ceea ce are nu se va pierde si in egoismul ei a inventat acest daca vreti "concept". Creierul este raspunzator cu toata chimia lui de senzatii, trairi, imaginatie, etc. Prin urmare reicarnarea nu exista cu toata literatura si imaginatia unora insa pentru ca noi in esenta ne iubim foarte tare trupurile si tot ce avem aici si nu ne inchipuim ca nimic din noi efectiv nu va mai fi,si nu ma refer la progeniturile pe care le lasam in urma,intelegeti,,,Trebuie explorat creierul si nu cartile acum ca suntem in mileniul 3 ne-ar trebui mai mult realism si detasare intrucat nu avem decat ceea ce este aici si acum. Voi stiti de exemplu poezia lui Eminescu "Patria vietii e numai prezentul". Cautati-o si va veti convinge de adevarul absolut al vietii.Si daca veti citi printre randuri va veti linisti in legatura cu acest aspect.

Postat pe 21 August 2008 10:33
da, cred... prefer insa sa o numesc REINTRUPARE, nu-mi place referirea la carne, la trup suna mai bine... primim un trup si o misiune noua de fiecare data :)
Si pe mine m-a pus pe ganduri referirea din Biblie la reintruparea Sf.Ilie in Sf.Ioan Botezatorul si i-am comunicat si duhovnicului parerea mea... asa cum ma si asteptam, nu a avut o reactie favorabila, a spus ca da, exista referiri in Biblie la suflete care nu cunosc moartea (ca si cazul Sf.Ilie care traieste vesnic printre noi) si ca mai sunt inca cateva cazuri de sfinti (4 in total - nu mai stiu exact), dar ca atat.... nu e valabil pentru restul....
Hmmmm.... ii respect opinia si stiu ca e pozitia Bisericii Ortodoxe fata de acest subiect, dar nu pot sa nu ma indoiesc.... de ce ar exista numai 4 cazuri? exceptia confirma regula, nu?
diana77
Postat pe 25 August 2008 10:54
Nu cred in reancarnare, pentru ca eu cred in invierea daruita de Hristos. Cei care cred in reancarnare inseamna ca se AUTOMANTUIESC. Hristos prin jertja Sa plina de iubire, ne face curati de pacat prin credinta. Astfel,suntem mantuiti, adica primim viata vesnica, la inviere.
Terminati cu prostiile: AUTOMANTUIRE PRIN REANCARNARE.LASATI-LE CELOR CARE NU SUNT CRESTINI. CELOR CARE NU CRED IN HRISTOS CA FIIND FIUL LUI DUMNEZEU. Trebuie sa stii ca fara invierea lui Hristos, nu esti crestin. Daca ai inima sa renunti la Fiul lui Dumnezeu, pentru reancarnare, este problema ta.

Postat pe 25 August 2008 13:30
CITEZ :" nu asa a facut si Iisus Hristos? - un spirit din inalta ierarhie ??
Sigur ca nu. Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, nu un spirit din inalta ierarhie. Este Unicul Sau Fiu. Dumnezeu din Dumnezeu, Lumina din Lumina, El a adus prin jertfa Sa, mantuire pentru toti oamenii, care cred in El. Cei care cred in reancarnare, sunt cei care nu cred in viata vesnica pe care o aduce mantuirea lui Hrisos si atunci au nevoie de AUTOMANTUIRE. Cred in reancarnare si revin pentru a plati toate carmele, pacatele. Este alegerea lor. Eu si toti crestinii Il alegem pe Hristos.

Postat pe 25 August 2008 13:37

elisa51, ma bucur ca tu crezi cu atata tarie in ceva. Nu prea conteaza in ce religie crezi dar e de preferat sa fie o religie care propovaduieste binele si iubirea de semeni. Ca este reincarnare sau doar judecata de apoi, concluzia e aceeasi: incearca sa lasi doar bine in urma ta. Esti la adapost pentru orice eventualitate si chiar daca nu crezi in vreo religie, e important sa ai sufletul impacat. Dragostea si binele sunt sentimentele care ne-au facut rasa sa mearga inainte, nu ura si raul.
Sa ai parte de liniste in viata draga mea.
oana1111
Postat pe 26 August 2008 16:26
offfffffff....
asta e uan din serile in care eu am stare "down"
ideea e ca....o sa aflam raspunsul dupa ce murim!
si e posibil sa ramanem SOCATI!
NIMENI nu are toate raspunsurile...
si uneori e enervanta chestia asta! dar...e mai presus de noi se pare. de mintea noastra
morticia_adams
Postat pe 3 Octombrie 2008 01:42
Cu reincarnarea e ca si cu Dumnezeu : "daca Dumnezeu nu exista, totul e permis" ... deci daca nu am o singura viata, atunci am mai multe si deci pot sa fac cu ele si sa trag de timp cat mi-o placea


pe de alta parte daca Dumnezeu nu exista si ai crezut nu pierzi nimic,
pe cand daca Dumnezeu exista cu adevarat si nu ai crezut pierzi TOTUL!


asa ca imi traiesc viata asta ca si cand ar fi SINGURA si ULTIMA! ... si ca si cand Dumnezeu ar exista

iar in cazul in care chestia cu reincarnarea e adevarata ... atunci urmatoarea reincarnare va insemna o viata plina de huzur ... abia astept
Josie
Postat pe 7 Noiembrie 2008 23:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa mi gasesc copilul? 6 De la: Maria_Smith_1 6 Ianuarie 2014 09:41
afacere pe net 2 De la: nirvana_cukramel 7 Februarie 2009 21:30
Bogdan are nevoie de noi 1 De la: roxana_elenna09 13 Noiembrie 2009 13:55
AICI heyyy AICI DA CLICK si INTRA :X 1 De la: kama2u 31 Ianuarie 2008 19:47
parfumuri originale cumparate online 1 De la: anamiy 18 Aprilie 2008 19:13