Setari Cookie-uri

Il iubesc mai mult decat ma iubesc pe mine, dar...

Sa incep cu inceputul... Eu eram implicata intr-o relatie de 2 ani cand a aparut Mihai in viata mea... Mi-am lasat fostul iubit ca sa fiu cu el... Suntem impreuna de 2 ani si 3 luni, si am inceput relatia asta cu putin inainte de 18 ani(suntem de aceeasi varsta, 20 de ani). Ca toate inceputurile, si al nostru a fost foarte frumos, el era atent la detalii si eu ma simteam implinita langa el si nu am regretat o clipa ca l-am lasat pe fostu... Asta in conditiile in care eram inca acasa, in clasa a 12, si nu aveam foarte mari pretentii unul de la altul pentru ca existau niste prioritati(BAC-ul, admiterea, etc)... a trecut vara, vacanta a fost frumoasa, eram fericita... Am ajuns la Cluj la facultate, eu stau cu o prietena, el cu un prieten, deci nu locuim impreuna. De aici au inceput sa se schimbe lucrurile. Eu aveam pretentii de genu sa vina sa stea mai mult cu mine si chestii de genu care mie mi se par normale, nu mai existau lucruri care sa ne streseze in afar de facultate care cu totii stim ca nu e foarte stresanta:) in aprilie am gasit in schimb niste mesaje pe hi5 trimise de el unor tipe.. mesaje de genu "ce dragutza esti, asta e id-ul meu de mess daca vrei sa mai vb" si erau multe... Am vorbit cu el sa vad ce se intampla si care a fost partea mea de vina... mesajele datau din vacanta de vara cand pt mine totlu era perfect si nu imi faceam nici o problema de genul asta... si el a spus ca el considera ca noi avem o relatie propriu zisa de cand am venit in Cluj si ca atat cat am stat acas era numa asa ca sa fie(dar imi zicea ca ma iubeste de multe ori pe zi si chiar simteam asta)... am trecut peste faza cu mesajele ca am zis ca o trecut si ca acum suntem in cluj si o sa fie ok... NU A FOST ASA. In aprilie in 18 am implinit 2 ani... si eu nu eram in cluj asa ca am sarbatorit mai tarziu. a fost totul f frumos, cadouri frumoase, dragoste multa. Intr-o noapte dupa aia am visat-o pe fosta lui care ne mai facuse ea ceva probleme si inainte dar minore. A doua zi m-am uitat in mesajele din telefonul lui si am gasit mesaje de la ea si mai rau, mesajele lui catre ea, din care unul imi este bien intiparit in minte si acum " si mie imi este dor de tine, asa in general si mi s-au trezit toate simturile cand am vb la tel in soapta" (deci vorbisera si la telefon)si ghiciti data... 18 aprilie, ziua in care am implinit noi 2 ani... cand am vazut ,mesajul eram la el acas... i-am pus tel cu mesaju deschis in mana si am plecat, eram socata... el a venit mai tarziu la mine cu un taxi(era 2 dimineata) si a incercat sa imi explice ca nu e nimic si ca nu simte minic pt ea si vroia doar sa stie ca inca o mai poate pune in cap pe Roxana(fosta care inca mai e obsedata de el)... a tot insistat sa nu ne despartim si din cauza ca il iusesc de nu pot exprima asta in cuvinte, am zis ca poate o sa ajung sa il iert... L-am iertat dar nu am putut uita... si acum de multe ori plang din cauza asta si ma streseaza f tare faptul ca nu pot sa mai am increderea aia deplina pe care o aveam in el... am ajuns sa il intreb cu cine vb pe mess, ma uit f des in tel lui fara ca el sa vada, chestii care nu ma caracterizeaza si care imi fac mie f mult rau... NU STIU CE SA FAC.... IL IUBESC MAI MULT DECAT MA IUBESC PE MINE chiar dupa tot ce a facut...
flaviutza282581
Postat pe 9 Iulie 2008 11:28
pacat..ca el este super sigur de sentimentele tale..de dragostea ta.. ..
dolcedoll
Postat pe 9 Iulie 2008 11:51
vroia s-o puna in cap? :)) povesti de adormit copiii.tu mai esti copil?
daca nu ai incredere in el si continui sa-l verifici n-o sa duca nicaieri relatia.asa ca vb cu el sincer si deschis,fara copilarii! mie mi se pare ca nu-l cunosti suficient de bine..
buburuza22
Postat pe 9 Iulie 2008 15:22
Foarte urat si DAUNATOR totodata sa te uiti in telefonul lui, sa-l controlezi....Daca nu ai fii facut-o, n-ar fi existat suparari si discutii si poate linisti fiind, el ramanea cu tine si tu nu ai fii suferit atat!Asta eeeeee.... daca esti curioasa! Ca o paranteza iti spun ca sotul meu, de cate ori se intoarce dintr-o deplasare din alta localitate sau din alta tara, INTOTDEAUNA ma suna inainte si se anunta!Nu-mi cauta nici in telefon, nici in geanta....si iti spun SIGUR ca e f.bine asa!Deci fiecare si-o face cu mana lui, asta se numeste lucu manual.
damosi
Postat pe 7 August 2008 09:14
De la: simd, la data 2008-08-07 09:14:48Foarte urat si DAUNATOR totodata sa te uiti in telefonul lui, sa-l controlezi....Daca nu ai fii facut-o, n-ar fi existat suparari si discutii si poate linisti fiind, el ramanea cu tine si tu nu ai fii suferit atat!Asta eeeeee.... daca esti curioasa! Ca o paranteza iti spun ca sotul meu, de cate ori se intoarce dintr-o deplasare din alta localitate sau din alta tara, INTOTDEAUNA ma suna inainte si se anunta!Nu-mi cauta nici in telefon, nici in geanta....si iti spun SIGUR ca e f.bine asa!Deci fiecare si-o face cu mana lui, asta se numeste lucu manual.


Adica...ce sa intelegem de aici? Ca sotul tau se anunta inainte sa vina din delegatie ca tu sa ai timp sa scapi de altii? Scuza-ma draga mea, dar daca asta ai vrut sa spui, asta nu mai e relatie. Mai bine singur decat asa. Parerea mea. Scuzati off-topicul

Postat pe 7 August 2008 15:09
Da... zici ca e mai bine sa nu fi curios... In cazul tau cred si eu pt ca tu esti cea care inseala... si in momentu in care tu ajungi sa inseli(ca femeie) inseamna ca nu mai exista sentimente prea multe... poate doar faci pe nevasta perfecta cand vine.. de fapt nu esti :)
flaviutza282581
Postat pe 7 August 2008 16:10
Intelegeti fiecare ce vreti... asa-s blondele; aici nu era vb de mine, cum sunt,cum nu sunt (parca voi o-ti fi mai altfel...) era vorba ca daca o cauti cu lumanarea, o gasesti, asa cum fara sa vrea si datorita uratului obicei de a se uita in telefonul lui sau de a-l cauta in buzunare, a patit doamna de mai sus. Daca sunteti altfel decat mine,controlati-i si voi pe ai vostrii sau veniti pe nepusa masa acasa sau urmariti-i , sa vedeti ce veti descoperii! Deci, inca o data , nu era vb de mine , ca eu nu am de ce sa va cer "voua" ajutor!Nu am nevoie...Asa ca nu mai cititi printre randuri si faceti voi presupuneri la adresa altora!!!!!La acest mesaj avea dreptul sa raspunda doamna in cauza!
damosi
Postat pe 8 August 2008 13:57
Ah, scuze, nu am observat ca Flaviutza e doamna in cauza si a raspuns.... Scuze!Da spune-mi te rog de unde esti asa sigura , de unde a reiesit ca eu il "insel"???????Ia citeste mai bine.... Asta e alegerea lui, nu eu l-am fortat sa ia aceste masuri.... Destept baiat, oricum....!!!!
damosi
Postat pe 8 August 2008 14:00
Nu sunt blonda, sunt satena. Si daca as fi, care ar fi chestia? Ideea e urmatoarea: reciteste-ti postul si incearca sa observi ce sa intelege din mesajul tau. Poate tu nu asta ai vrut sa spui, dar asta a reiesit. Si eu nu ma duc sa imi controlez barbatul, pentru ca am incredere in el, si tot pentru ca avem incredere unul in altul, eu nu ma anunt cand vin ca sa ii fac o surpriza si nici el pe mine. Si ghici ce? Amandoi ne bucuram de astfel de surprize si nu ies scene pentru ca nu avem de ce. Cred ca relatia ta e bolnava, si stii de ce? Pentru ca el se anunta ca ii e frica sa nu te prinda cu altul, preferand sa traiasca in minciuna. Nici o relatie normala nu se bazeaza pe acest princip[iu absurd al tau "anunta-te cand vii ca sa nu avem surprize". Ca cred ca de asta se anunta, ca sa nu aiba surprize.

Postat pe 8 August 2008 16:55
Ma rog nici nu ma mai intereseaza ce a reiesit,am spus!Observ ca esti la inceputul unei casnicii frumoase cand va bucurati sincer de anumite surprize placute... Stai sa mai treaca ceva timp si poate mai avem ocazia sa discutam despre surprize...mai ales ca din statistici rezulta ca 98 la suta dintre barbati, isi inseala nevestele. Asta am vrut sa scot in evidenta, ca daca sa zicem eu nu-l prind, de ce sa CAUT neaparat sa-l prind cu ceva, prin ORICE mijloc? Acum intelegi? Si relatia mea nu e deloc bolnava, ti-am zis ca se anunta cand e plecat in deplasari, in idea ca''am aterizat acum.../ne-am oprit la un popas sa mancam/sa bem o bere, poate ca sa am mancarea terminata, sau sa fiu acasa cand vine, nu stiu....asta e...adica sa nu ma ingrijorez ca ajunge mai tarziu!In nici un caz nu se anunta atunci cand merge pana in centru sau pana la piata....DECI NUMAI IN CAZUL IN CARE CONSIDERA CA INTARZIE, ASTA PT. A NU-MI FACE GRIJI!!Si apropo sunt multi barbati care procedeaza asa, a iesit si un banc la care concluzia este:de ce sa-mi stric casnicia cand pot da un telefon?Dar esti prea tanara sa le stii pe toate.... Si cu asta am incheiat subiectul, ti-am mai zis nu am nevoie eu sa-mi pun viata pe tapet si nici de sfaturi!Doresc sa ne fie bine fiecareia asa cum meritam! cu surprize sau fara...
damosi
Postat pe 10 August 2008 14:49
Si acum, sincer, sfatul meu pt. Letitzia:
Deci sfatul meu, bolnav cum poate ar zice unele,este ca,daca l-ai putut ierta,sa ramaneti impreuna, sa va iubiti dar fara sa-l controlezi, la fel si el pe tine....Sa ai tot timpul in gand ca lui i-a parut rau pt. ce a facut, de aceea s-a intors la tine cerandu-si scuze si de acum incolo n-o va mai face!Altfel,daca traiesti cu impresia ca in continuare esti mintita si continui si tu tot asa, imi pare rau sa-ti zic , dar surprize vor mai fi, nu numai in cazul lui ci cu oricare ai fii! Doar daca nu gasesti un baiat din cei 2 la suta...
damosi
Postat pe 10 August 2008 15:05
Scuze, trebuie sa dau un miel! Sfatul meu este pt.flaviutza282581, nu Letitzia!!!
damosi
Postat pe 10 August 2008 15:07
poate intradevar nu a avut nik de asc si e asa cum zice el...k a vrut doar "so puna in cap"...pt k dak ascundea cu adev ceva stergea msj-le sau pur si simpu a uitat...cert e k surprize de genu o sa mai ai....si bineinteles ca o sa continui sa-i controlezi telefonul...dar poate nu vei mai gasi nimic....poate le va sterge pe toate....dak vrea sa te insele...o face cu tine "de mana"....nu e bine asa...adik dak te-ar iuby cum al iubesti u pe el...poate k nici nu ar mai avea nr fostei salvat in tel...cel mai bine e sa vb sincer cu el..."fara stresuri"si sa te convingi cu timpul....dak e pt tine sau nu....ascultatzi inima...si deschide bine ochii...nu lasa iubirea sa vb pt tine....:)
cata18
Postat pe 13 August 2008 14:21
simd are perfecta dreptate, in tot ce spune, si ultimul sfat e fbun: e MULT mai intelept cum procedeaza sotul ei. Si spun asta nu pt ca as incuraja "inselatul", dar, credeti-ma (fara suparare) e de preferat in ultima instanta sa fii inselat(a), decit sa ai linga line o persoana geloasa sau obsedata; chestia asta tine de patologie; asta nu mai e viata, nici pt el, nici pt ea. Verificatul telefonului / agendei denota lipsa de incredere si respect, iar dragostea, daca nu se bazeaza SI pe incredere, Si pe respect, nu e reala. Draga Letitzia, daca indoielile, dubiile persista, daca ingrijorarea continua sa te macine, daca NU mai ai increderes si nice dovezi ca a fost DOAR o ratacire, mai bine intoarce pagina si scoate-l din inima. Fa ceva si iesi din starea sta, ca altfel te vei imbolnavi. Si incearca sa te autoeduci, sa depasesti starea asta osesionala - spui ca-l iubesti mai mult decit pe tine. Asa sa-ti iubesti copiii, nu pe baiatul in cauza, ca evident nu merita!
cartheo
Postat pe 19 August 2008 19:50
Stare obsesionala am vrut sa spun, din graba tastez cam aiurea...
cartheo
Postat pe 19 August 2008 19:52
Si m-am incurcat si eu in nume: Flaviutza, mii de scuze!
cartheo
Postat pe 19 August 2008 19:54
draga flaviutza inteleg perfect prin ce treci,chiar vara trecuta am trecu si eu prin asa ceva...aveam 2ani impreuna cu prietenul meu,knd am gasit pe hi5 diferite msj in genul celor pe care le trimitea si prietenul tau.atunci am fost in pragul despartirii dar rugamintile lui m-au facut sa iert...dar nu sa uit.cat despre incredere ce sa spun...tb sa stie sa ti-o recastige,si iti spun din experienta ca odata ce ti-ai pierdut increderea in cineva e greu sa ti-o recapeti.Dar stii vorba aceea :"daca iubesti pe cineva lasa-l liber,iar daca se va intoarce inseamna ca te iubeste cu adevart"
Allexis
Postat pe 20 August 2008 16:25
Apropos de anuntatul inainte de a veni acasa:sotul meu obisnuieste sa ma sune in fiecare zi inainte de a veni acasa,asta pentru ca lucreaza in constructii si niciodata nu vine la aceeasi ora.Bineinteles ca sa nu ma ingrijorez.Poate credeti ca exagerez,dar uite ca odata m-a anuntat ca mai intarzie un pic ca sa stau linistita (avem si bebelus) si ce credeti saracul avuse accident.Multumim lui Dumnezeu ca nu afost nimic grav.Va inchipuiti ce era daca aparea asa dintr-o data lovit,cu sange fara sa ma anunte dinainte,cred ca faceam infarct.Asa ca anuntatul dinainte nu tine neaparat de inselat,asa consider eu.
munflorin1
Postat pe 22 August 2008 08:31
si pt flaviutza-sunt cam sceptica in ceea ce priveste relatia voastra;daca acum la inceput deja exista suspiciuni si neincredere nu stiu ce sa zic de viitor...nasoala treaba.Chiar nu stiu ce as face daca as fi in locul tau.NIci doar pentru ca il iubesti enorm sa-i ierti totul,am impresia ca ti-a prins slabiciunea ta pt el si-isi permite sa mai greseasca stitiind ca-l iubesti si o sa-l ierti
munflorin1
Postat pe 22 August 2008 08:38
Am stat si eu alaturi de cineva timp de 1 an,l-am iertat mereu pt aceleasi chestii si faze,mesaje catre fosta,incercari de a vb cu altele pe internet si altele...l-am iertat..si dupa 1 an...m-a parasit pt o pustoaica de 16 ani cu 5 ani mai mica decat mine si 9 decat el,o pustoaica ce a vrut tupeul pe care nu l-am avut eu,care il facea cum vroia ea,pe dragostea mea era sigur,nu i-am gresit cu nimic niciodata il iubesc mai presus de orice...s-a terminat si acum ma cauta ca de fiecare data cand a gresit,sfatul meu nu ierta odata ce iti greseste,va sti c il vei ierta mereu...a fost greseala mea si acum la final eu sufar stau inchisa in casa si plang zile si nopti in sir iar el unbla cu acea fata si cu altele pe langa...nu-l ierta ca baietii nu stiu sa aprecieze intotdeauna faptul ca ii ierti
lost_angel87
Postat pe 24 August 2008 08:50
uff....povestea ta e asemanatoare cu a mea...i-am iertat multe lucruri,a gresit d multe ori...dar tot la mine s'a intors si l-am primit....d c? pt k il iubesc...nush,park astept sa se termine,dar nu vreau...iertarea implica si uitarea greselilor,desi imi amintesc tot timpul si ii reprosez si in ziua d azi ce a facut...sunt constienta k ma iubeste,dar intr'un mod egosit...vreau sa'l uit,dar sunt cu el...imi face rau,dar stiu k fara el imi va fi si mai rau...nu stiu ce sa fac............
loix
Postat pe 26 August 2008 00:21
uff....povestea ta e asemanatoare cu a mea...i-am iertat multe lucruri,a gresit d multe ori...dar tot la mine s'a intors si l-am primit....d c? pt k il iubesc...nush,park astept sa se termine,dar nu vreau...iertarea implica si uitarea greselilor,desi imi amintesc tot timpul si ii reprosez si in ziua d azi ce a facut...sunt constienta k ma iubeste,dar intr'un mod egosit...vreau sa'l uit,dar sunt cu el...imi face rau,dar stiu k fara el imi va fi si mai rau...nu stiu ce sa fac............
loix
Postat pe 26 August 2008 00:21
sfat pt flaviutza:
gandeste'te dk merita sa il iubesti atat,eu la asta ma gandesc in fiecare zi...sau gandeste'te la ce a facut si inceark sa fii indiferenta si sa mearga lucrurile de la sine,dk e sa fiti impreuna,o sa fiti,nu trebuie sa fortezi destinul...
loix
Postat pe 26 August 2008 00:24
mi nu mi se pare anormal sa te uiti in tel lui.
dar trb sa fii constienta ca e pos sa gasesti ceva ce nu o sa-ti faca placere.
totusi, de obicei tipii care se simt cu musca pe caciula isi sterg mesajele care nu-si au locul...
morticia_adams
Postat pe 28 August 2008 22:23
in primul rand ...nu mi se pare normal sa ii controlezi telefonul..e o dovada de neincredere..in al doilea rand chiar dak o sa il mai controlezi poti sa fi sigura k acolo nu vei mai gasi nimik...va sterge tot inainte sa mai vezi tu cv..si intr-adevar dak te iubea nu mai avea nr fostei in telefonul lui..te v-a insela cu tine "de mana" dak va vrea asta...nu trebuia sa il ierti..
deiutza_20
Postat pe 30 August 2008 13:14
Imi permit sa-ti dau un sfat...nu te mai uita in telefonul lui,nu-l mai controla...Nici unui barbat nu-i place asta....Cu cat o sa o faci mai mult , cu atat il vei pierde...Fii detasata,nu ai obligatii de nici unele,viata este frumoasa in studentie,nu te lega mai mult decat trebuie,distreaza-te ...Daca nu merge, nu o sa-l tii cu forta..Asa iti faci rau tie...Ia fii tu puternica, imbraca-te cu ce ai mai bun,fii deschisa, rade cu toata lumea,iesi in cluburi sau unde iesi tu,invata super bine, ia note f mari....sa vezi tu cum se intoarce cu coada intre picioare ,ca un mielusel....si iti spun eu , nu o sa-l mai vrei tu ...IUBESTE-TE INTAI PE TINE SI APOI PE RESTUL.Daca iubirea penru propria ta persoana nu este destula, nu ai de unde da altora...Crede-ma si eu am trecut prin asta..Barbatilor le plac femeile puternice , care nu-i ingradesc...si cand nu o sa-i mai dai atata siguranta ,atunci va deveni el disperat ca te-a pierdut ...Succes!

Postat pe 30 August 2008 17:29
flaviutza....... nu te descurajez dar majoritatea barbatilor procedeaza asa.. de ce nu te concentrezi la tine, la cat de frumoasa esti minunata, la cariera ta, la calitatile tale...? asta este singura solutie, stresandu-te nu vei rezolva nimic. sfatul meu este "nu lasa pe nimeni sa te doboare!!!"
uka777
Postat pe 3 Septembrie 2008 18:02
hmmm!!!ce ti s-a intamplat acum se vai mai intampla ..important este daca ai putere sa renunti ...el nu a vrut sa-ti faca rau...insa iti face!ce s-a intamplat odata va fi mai rau!eu nu am curajul sa ma despart de un barbat care ma face sa sufar foarte multe si le admir pe cele care au acest curaj!trec prin atatea minciuni ca nu mai conteaza nici adevarul acum !


Postat pe 18 Septembrie 2008 22:14
Flaviuta de ce nu ne mai spui ce s-a intamplat de atunci? Ce ai hotarat tu sa faci in situatia descrisa de tine?
dafffne
Postat pe 18 Septembrie 2008 23:17
povestea ta si a mea se aseamana.numai ca la mine e mai complicat
eu sunt casatorita cu un copil.mi-am lasat si eu prietenul,pe care il aveam de 4 ani,am renuntat la facultate,si l-am urmat in strainatate unde el era stabilit.cand am ajuns aici am gasit un buchet imens de trandafiri de la ea:fosta lui iubita.de aici a inceput calvarul.si eu il iubeam mai mult ca pe mine,dar dupa atata suferinta,nu mai am nici lacrimi sa plang.la un an si jumatate cand eram insarcinata a venit ea in casa la noi si mi-a zis ca ei nu s-au despartit niciodata.
l-am iertat si m-am si casatorit.acum baietelul meu are 2 ani si jumatate si joi am aflat din nou ca ei doi nu au incetat niciodata sa se auda si cine stie,poate sa se si vada.

DE ACEEA ITI SPUN:CAND VEZI CA E MEREU IN MIJLOC ACASTA EX MAI BINE CALCA-TI PE INIMA SI PUNE PUNCT ACUM.NU LASA CA LUCRURILE SA AVANSEZE .DUPA AIA VEI SUFERI MULT MAI MULT.

si mie sotul meu(in curand ex)imi zice in fiecare zi ca ma iubeste si ca cu ea nu mai are nimic.ca vrea doar sa vada daca mai tine la el
dar cine il mai crede?

Postat pe 12 Octombrie 2008 11:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubit VS Amant 76 De la: pattyy 25 Septembrie 2010 09:36
dragoste sau obsesie? 10 De la: sirghea 7 Mai 2010 18:59
Si-a dat drumul in mine Si nu stiu ce sa fac 37 De la: Micaell 15 Mai 2011 18:31
va rog sa ma ajutatiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 40 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:36
buna tuturor 6 De la: scorpio67 11 Mai 2010 10:13