Setari Cookie-uri

cat tine dragostea?

De la: geo32, la data 2008-08-02 16:51:41
De la: elenatot, la data 2008-08-02 16:18:09ESTI FATA , TE-AM PRINS
CUM STAI CU VALEA?


daca citesti mai atenta, apropo, apropie-te de monitor cand o faci , ai sa vezi ca am postat dupa amatoarea de iubire cu limitator la doi ani. comentariu' era adresat ei!
damosi
Postat pe 10 August 2008 15:32
Intr-adevar,la inceput este iubirea aceea frumoasa,nebuna si ....sufocanta,dupa aceea intervine rutina ,obisnuinta,pedanta dar...dragostea este ca si focul.Cind vezi ca e gata sa se stinga ,trebuie sa faci flacara mai mare si tot asa pt. ca altfel apar alte ispite,alti cuceritori.Asa e viata!
agadana2
Postat pe 10 August 2008 16:10
buna ...
nu vreau sa fiu considerat mai nu stiu cum ...dar eu si acum desi sunt despartit de ea de aproape 2 ani ...timp in care abia daca ne-am vazut de cateva ori ...inca o iubesc
am avut o relatie frumoasa , de 6ani si jumatate o frumoasa poveste de iubire ...
dar asa a vrut ....Dumnezeu sa ne desparta
am iubit-o si o iubesc nespus ....oare cat tine dragostea????
catu
Postat pe 10 August 2008 19:29
daca o luai de nevasta iti trecea demult:)

Postat pe 10 August 2008 19:57
Depinde...eu cred ca iubirile adevarate,ramin ingropate adinc,in sufletele noastre,toata viata...chiar daca ne despartim de cei pe care i-am iubit si,cindva,ne-am fi dat si sufletul pt. ei,nostalgia ramine...nu e firesc sa traiesti din amintiri,dar,uneori e atit de placut...
giani1972
Postat pe 10 August 2008 22:44
De la: agadana2, la data 2008-08-10 16:10:56Intr-adevar,la inceput este iubirea aceea frumoasa,nebuna si ....sufocanta,dupa aceea intervine rutina ,obisnuinta,pedanta dar...dragostea este ca si focul.Cind vezi ca e gata sa se stinga ,trebuie sa faci flacara mai mare si tot asa pt. ca altfel apar alte ispite,alti cuceritori.Asa e viata!

da-mi voie sa te corectez putin... nu flama aceea nebuna si sufocanta inseamna iubire, atunci e nebunia, atractia, nu judeci limpede si nu il vezi pe cel de langa tine asa cum e de fapt. E o perioada frumoasa daca dragostea e impartasita, dureroasa daca nu, oricum e grea, iti da peste cap viata. Dar abia dupa ce iti trece iti poti da seama daca il iubesti cu adevarat. Cu bune si cu rele. Si nu e vorba nicidecum de rutina, obisnuinta. Dragostea se transforma intr-un sentiment mai linistit dar mult mai adanc si cuprinzator, care poate rezista toata viata. Asta daca e dragoste adevarata. Daca a fost doar indragosteala, oricat de mare ar fi fost jarul, cand trece (pentru ca trece!) nu mai ramane nimic, eventual ramane ce spuneai - rutina, obisnuinta, pedanta...
ctl
Postat pe 10 August 2008 23:00
CTL,NU TE CONRAZIC CU NIMIC.
agadana2
Postat pe 13 August 2008 09:01
Iubirea tine atat cat vrei tu..practic e o stare interioara..declansata de atractia inexplicabila de la inceput si intretinuta de entuziasmul tau.
Ce ne facem atunci cand ne plictisim ..sau cand "se rupe vraja"la primul pas gresit pe care-l face persoana iubita..cand se naruie piedestalul si nu mai gasim acea fericire de la inceput? Oare rabdarea e un raspuns? Vine iubirea cu timpul?
Ceraselle
Postat pe 16 August 2008 23:29
Parerea mea este ca iubirea aceea mai "inflacarata" tine ..pana ajungi sa te cunosti sa nu mai existe prea multe noutati in relatie...Eu sunt cu cineva de 2 ani jumate...si in acei 2 ani parca era altceva era mai magica iubirea..dar parca din ce treece timpul avem mai multe de spus ,de contrazis,de la orice nimic ajungem sa ne certam, parca el a devenit mai distant..nu ma mai simt importanta ca inainte ci una pe care o va avea oricum fara sa se chinuie...si nu-mi place inca il iubesc foarte mult si el ma mai iubeste dar ..nu stiu...la 22 de ani , ne-am schimbat..in 2 "mosi" si acum ma intreb de ce iubirea nu e la fel de aprinsa mereu...cu ce gresim???
iubi7a_lui
Postat pe 17 August 2008 11:26
eu cred k pt a evita o plafonare a relatiei si pt a nu se transforma numai in certuri si contraziceri,fiecare ar trebui sa vina cu ceva nou,sa-l surprinda pe celalalt intr-un mod cat mai placut,sa-l faca sa se simta iubit/a fara a tine cont ca numai u esti cel/cea care face totul pt a tine vie relatia.daca e iubire ti se va raspunde asemenea.
jussst_me
Postat pe 18 August 2008 13:53
cat tine?
...pana se termina!
morticia_adams
Postat pe 25 August 2008 00:24
De la: Felicia_29, la data 2008-08-04 15:20:34Super dragut! Dragostea tine atat cat o simti, nu exista o evaluare logica, stiintifica pt asta....nu cred ca exista o scara, adica intre 2 luni si 5 ani spre exemplu :)))))))))




Cine isi uita istoria risca sa si-o repete!


DA AI DREPTATE CINE ISI UITA ISTORIA RISCA SA SI-O REPETE SI NU E DELOC PLACUT

Postat pe 26 August 2008 21:10
DA SI EU ZIC CA DRAGOSTEA ADEVARATA NU TINE MAI MULT DE 2 ANI SI E DUREROS OBSERV O RACEALA DIN PARTEA LUI OARE ARE PE ALTA? VOI CE ZICETI?

Postat pe 26 August 2008 21:13
tine..insa uneori peste un timp oarecare are nevoie de incarcare..
precum mobilul il pui sa se incarce ca sa tina o vreme..dar sa-l incarci la timp..ca sa nu dea scleroza peste el..
dolcedoll
Postat pe 27 August 2008 17:40
dragostea? tine pana se consuma toate momentele frumoase.. ..cel de langa mine asa a considerat...la primul impas a spus ca nu mai are niciun rost sa continuam... Chiar daca tu crezi ca dragostea ta poate dura o eternitate...cum sa mai lupti cand cel de langa tine nu te mai asculta..nu te mai vede....???
Dellyce13
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:25
Etern tine dragostea....atunci cand e sincera...
iubi7a_lui
Postat pe 14 Septembrie 2008 13:02
De la: _creatza_, la data 2008-08-10 10:16:44dar cum e sa iubesti prea mult pe cineva si aceea persoana sa nu iti raspunda cu la fel de multe sentimente,cand nu prea esti bagata in seama de catre el,zici ca pt el nici nu existi in momentul ala.sau cand el spune ca nu ar trebui sa ma intereseze ceea ce face,dar el e un idiot pt ca asa de mult il iubesc incat ma intereseaza tot ce face,nu ca sa il tin sub papuc pur si simplu ca ma intereseaza el;)el cica ma iubeste dar cateodata nu da impresia de asta.....in relatia asta am parte de multe fericire dar la fel si de multa tristete,lacrimi.daca as fi stiut ca m-ar fi facut sa sufar poate nu as mai fi intritat in jocul asta...il iubesc prea mult si nu as putea sa il las sa plece de langa mine....deci totul e frumos si bine la inceput,cam cateva luni,hai un an..cam atata ar tine si dragostea,dupa care apare obisnuinta,rar mai gasesti pers care si la 50-60 sa se mai iubeasca si sa aibe o viata frumoasa si linistita;)


una din prietenele mele cele mai bune are o relatie de 5 ani si se iubesc si mai mult decat la inceput..are acea sclipire in ochi cand vorbeste de el.dragostea adevarata nu moare niciodata,degeaba va amagiti cu iluzii.iubirile-iluzii...conformati-va cu ele..si asta aveti...
DeeaCatalina
Postat pe 14 Septembrie 2008 14:23
Asa e..daca intradevar iubesti pe cineva..atunci iubirea nu va murii..si nici acea sclipire..trebuie doar sa sti sa intretii iubirea..sa respecti, sa ai incredere..sa nu uiti niciodata inceputul...povestii voastre d iubire..sa va amintiti mereu d clipele frumoase, si sa aveti mereu parte d altele..
iubi7a_lui
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:26
"Cred ca este o tendinta umana profund universala sa consideram ca iubirea inseamna fericire.Dar ceea ce descoperi, este ca iubirea si fericirea sunt rareori sinonime. Totusi, continuam sa cautam iubirea, pentru ca suntem convinsi ca ne va aduce un sentiment de liniste. Dragostea poate sa insemne frustrare, bucurie, confort, poate sa insemne agonie si disperare. Insa intotdeauna, atunci cand cauti iubirea, exista un anumit optimism, speranta ca iubirea va ajunge la tine. "
Si daca dragostea dureaza doar 2 ani , de ce toata lumea alearga dupa ea?
Cred ca cel mai bine a spus-o Barbara Streisand in "The mirrow has two faces": " pentru ca atat timp cat dureaza te simti ai dracului de bine"

Prea mult se filosofeaza pe tema asta, oricat ai discuta oricum n-ajungi nicaieri. In definitiv, dragostea doar se simte si nu scapa nimeni de ea!

Postat pe 14 Septembrie 2008 17:51
Hmmm ... frumos topic! "Cat tine dragostea?"

Cata vreme exista dor, dar si flirt, sclipirea aia "vinovata" in ochii amandurora, cata vreme ... in diminetile de weekened cand iti permiti sa lenevesti, il vezi pe cel de langa tine si-ti spui "aoleu, ce frumos/frumoasa esti ... iar o sa se arda omleta aia!":)


Nu stiu sa spun "in ani", dar niciodata n-am crezut in statistici: ca or fi 2, 5, 7 ani ... si gata cu iubirea! Sunt facute de oameni care nu se ocupa decat de ...statistici!:)

Cruella_de_vil
Postat pe 14 Septembrie 2008 18:32
intradevar "indragosteala" trece...dupa 2 ani...in care cei doi se descopera...in care apar certurile...fie ele si marunte...aceste certuri fac ca "indragosteala" sa dispara...nu mi-a placut niciodata fraza "iubeste-ma asa cum sunt...nu mai incerca sa ma schimbi"
am zis mereu"hai sa evoluam impreuna"
suntem fiinte cu tendinte de automatism...si de asta apare rutina si banalul in relatie...dar suntem si persoane evolutive...care trebuie sa "creasca" si sa invete mereu...iubirea(aia care nu trece) inseamna compromisuri(dar neaparat din partea amandorura), dar si lucruri noi care apar, sprijin reciproc si multe multe altele
pana acum nu am reusit sa cunosc iubirea...ci doar "indragosteala"...dar inca mai sper
e logic sa existe o explicatie stiintifica si pt iubire si pentru starea de indragostire...fizicul si psihicul se influenteaza reciproc
flying_soul
Postat pe 14 Septembrie 2008 20:39
cred ca poate tine si toata viata..dar despre asta vom mai discuta peste vreo 40 de ani...
ce-i drept, odata cu trecerea anilor iubire se transforma...nu mai e iubirea nebuna de la inceputuri...dar e mult mai frumoasa, mai calda, profunda si plina de tandrete...

Postat pe 14 Septembrie 2008 20:49
De la: EMYLYK, la data 2008-08-26 21:10:45
De la: Felicia_29, la data 2008-08-04 15:20:34Super dragut! Dragostea tine atat cat o simti, nu exista o evaluare logica, stiintifica pt asta....nu cred ca exista o scara, adica intre 2 luni si 5 ani spre exemplu :)))))))))




Cine isi uita istoria risca sa si-o repete!


DA AI DREPTATE CINE ISI UITA ISTORIA RISCA SA SI-O REPETE SI NU E DELOC PLACUT


Crede-ma ca stiu ce zic...nu numai ca nu e placut...este f dureros...raman cicatrici adanci.
Felicia_29
Postat pe 25 Septembrie 2008 11:35
DRAGOSTEA TINE CAT O HRANESTI...............nu ii mai dai sa pape..........moare..........

Postat pe 26 Septembrie 2008 21:02
De la: audrey, la data 2008-07-20 23:38:34De mult timp am auzit faza k dragostea e o chestie chimica, k nu stiu ce hormon (feniletilamina, cred)incepe sa fie eliberat in creier in momentul in care te indragostesti si iti produce senzatia aceea de "indragosteala" si cantitatea s-ar termina cam in doi ani...si dupa acea perioada in care practic starea ti-ar putea fi influentata de un proces chimic, se poate vorbi de dragoste adevarata! Personal mi se pare o tampenie, ar fi chiar super naspa sa fie asa...Adika teoretic, ar trebui sa astepti 2 ani k sa vezi daca sentimentele tale si ale partenerului sunt autentice??? Sau mai e o chestie: durata dragostei depinde de sex? Adika pentru femei tine mai mult si pentru barbati tine mai putin, sau invers? Exista dragoste de o viata?


Dragostea dureaza atata timp cat stii cum sa o intretii.
E un efort relativ reciproc din partea ambilor parteneri.


Restul e dragoste de tip angelic.

Postat pe 27 Septembrie 2008 00:06
RELATIA se intretine, nu DRAGOSTEA. Dragostea ori e, ori nu e. Daca iti trece, partenerul poate sa iti aduca si luna pe tava, tot degeaba. Nu-ti poti controla sentimentele si emotiile. Chestia cu "reaprinderea flamei" e un basm, daca se reaprinde ceva inseamna ca n-a trecut niciodata, a fost doar un moment de amorteala. Indragosteala trece pentru ca e biochimie, se simte intens dar nu are fundatie. Dragostea dureaza ani, poate o viata intreaga, pentru ca are argumente beton.
ctl
Postat pe 27 Septembrie 2008 18:44
concluzia:dragostea adevarata iti ramane intiparita in suflet ca un stigmat...nu mai scapi de ea!daca ti-a tecut inseamna ca te-ai iubit mai mult pe tine in relatia respectiva decat pe celalalt. te-ai folosit de el ca sa te faci fericit pe tine
audrey
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:46
De la: heaven_gate, la data 2008-09-26 21:02:36DRAGOSTEA TINE CAT O HRANESTI...............nu ii mai dai sa pape..........moare..........


- Acesta este raspunsul corect!! ... Scurt ... simplu si concis! ... Perfect de acord cu tine! ...
supermiki
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:04
cercetatorii spun ca dragostea dureaza aproximativ 2 ani,apoi esti atasat de persoana iubita si totul devine obisnuinta!eu sunt de parere k dragostea se intretine,se hraneste zi de zi,dar dak intervine monotonia,rutina dragostea se degradeaza....si atat a tinut!
sweet_november
Postat pe 30 Septembrie 2008 21:07
noooo apai dragostea tine cam de'acu si pana mai apoi.....

timpul; dintre cele 2 variabile...il defineste fiecare cum vrea... ca pe mine ma plictiseste ......
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Septembrie 2008 21:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o situatie delicata 164 De la: johnelle 8 Decembrie 2011 19:43
barbatii mint si kand spun adevarul:))) 130 De la: animallover 15 August 2011 16:40
ce parere aveti despre relatiile virtuale 8 De la: Fahnell 29 Iunie 2010 11:03
Te intimideaza ceva la persoanele de sex opus? 18 De la: kudika_15477 2 Septembrie 2012 14:45
am un barbat......... 51 De la: Anonima_007 28 Ianuarie 2010 11:57