Setari Cookie-uri

cat tine dragostea?

De la: alina_luminita, la data 2008-12-16 00:48:49eu una am ajuns la concluzia k dragostea tu singura ti o tii in "viata" si partenerul tau...


stii.........
si eu una am ajuns ca tot ce zboara se mananca.
e valida treaba?
morticia_adams
Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:32
Cat tine dragostea? Ideea e ca nu "tine", dragostea nu poate stagna... dragostea evolueaza/involueaza. Noi insine ne schimbam in timp, nu vad cum/ de ce dragostea ar ramane imuabila. Sigur e extrem de romantic sa te gandesti ca dragostea ar putea ramane "forever" la fel ca in prima zi. Dragostea traita la inceputul unei relatii e precum un tandru boboc de floare. Dupa ani de zile, poti avea fie o floare in adevarata ei splendoare ori... un fir ofilit numai bun de adaugat in colectia ta de ierbar... O intrebare mai utila ar fi... cum sa mentii dragostea, cum sa faci ca acel boboc de odinioara sa se transforme si sa ramana in inima ta for as long as possible...

Postat pe 4 Ianuarie 2009 08:24
si toata viata!asa mi-as dori eu, cel putin.nu e poate ca la inceput, nu e la fel de intensa, dar devine mai profunda in timp, mai durabila, mai tandra.
mkdisk
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:03
si eu cred ca dragostea nu rezista.si asta pt ca e ca o floare ce trebuie ingrijita de amandoi,nu numai de o singura persoana.si daca,dupa o dragoste ratata,nu mai simti dorinta deloc,pt nimeni,ce faci sa revii la normal?
dana_mv
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:08
Cel mai important e ca dragostea adevarata nu moare niciodata, pt ca e neconditionata si nu tine cont de actiunile celui spre care e indreptata si nici de circumstante, prin urmare nu trebuie alimentata cu nimic pt a exista, exista sau nu, si daca s-a nascut va exista pt totdeauna,altfel nu s-ar mai numi iubire adevarata.
DeeaCatalina
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:46
dragostea nu tine incat sa te plictisesti de ea............se pierde brusc si nici tu nu stii de ce si cum......


...............si o viatza ,,in cazul cuplurilor casatorite ce rezista in timp nu cred ca mai este dragostea aceea nebuna de pe la inceputuri..............ci doar obisnuitza,si scopul finalizarii a ceea ce au inceput.....adica familia....
nirvana_cukramel
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:04
cinste tie esti de admirat
claud1982
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:06
De la: nirvana_cukramel, la data 2009-01-19 22:04:08dragostea nu tine incat sa te plictisesti de ea............se pierde brusc si nici tu nu stii de ce si cum......


...............si o viatza ,,in cazul cuplurilor casatorite ce rezista in timp nu cred ca mai este dragostea aceea nebuna de pe la inceputuri..............ci doar obisnuitza,si scopul finalizarii a ceea ce au inceput.....adica familia....

nu e NUMAI obisnuinta.....e ceva mai mult de atat......cel putin in relatiile fericite.
mkdisk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:38
Da exista
miky_6792_elly
Postat pe 1 Martie 2009 21:01
da exista atunci cand e destul de puternica... si tine destul de mult atata timp cat ambii partenerii sunt compatibili si nu ma refer compatibil prin horoscop... ca am vazut ca sunt o gramada de topicuri legate de horoscop
_dulcik_
Postat pe 5 Martie 2009 21:08
De la: mkdisk, la data 2009-01-21 13:38:25
De la: nirvana_cukramel, la data 2009-01-19 22:04:08dragostea nu tine incat sa te plictisesti de ea............se pierde brusc si nici tu nu stii de ce si cum......


...............si o viatza ,,in cazul cuplurilor casatorite ce rezista in timp nu cred ca mai este dragostea aceea nebuna de pe la inceputuri..............ci doar obisnuitza,si scopul finalizarii a ceea ce au inceput.....adica familia....

nu e NUMAI obisnuinta.....e ceva mai mult de atat......cel putin in relatiile fericite.


Asa e
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 21:52
[/quote]
da-mi voie sa te corectez putin... nu flama aceea nebuna si sufocanta inseamna iubire, atunci e nebunia, atractia, nu judeci limpede si nu il vezi pe cel de langa tine asa cum e de fapt. E o perioada frumoasa daca dragostea e impartasita, dureroasa daca nu, oricum e grea, iti da peste cap viata. Dar abia dupa ce iti trece iti poti da seama daca il iubesti cu adevarat. Cu bune si cu rele. Si nu e vorba nicidecum de rutina, obisnuinta. Dragostea se transforma intr-un sentiment mai linistit dar mult mai adanc si cuprinzator, care poate rezista toata viata. Asta daca e dragoste adevarata. Daca a fost doar indragosteala, oricat de mare ar fi fost jarul, cand trece (pentru ca trece!) nu mai ramane nimic, eventual ramane ce spuneai - rutina, obisnuinta, pedanta... [/quote]
ctl... ai perfectã dreptate, unii confundã atracþia fizicã, pasiunea cu iubirea adevãratã, ºi apoi se mirã cã a dispãrut... Dragostea adevãratã dureazã o viaþã... ºi chiar mai multe! Sã fiþi iubite!
kudika002139
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:02
De la: nirvana_cukramel, la data 2009-01-19 22:04:08dragostea nu tine incat sa te plictisesti de ea............se pierde brusc si nici tu nu stii de ce si cum......


...............si o viatza ,,in cazul cuplurilor casatorite ce rezista in timp nu cred ca mai este dragostea aceea nebuna de pe la inceputuri..............ci doar obisnuitza,si scopul finalizarii a ceea ce au inceput.....adica familia....


Te înºeli... nu trebuie sã generalizezi... Iubirea adevãratã nu se stinge!
kudika002139
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:04
De la: audrey, la data 2008-09-28 23:46:37concluzia:dragostea adevarata iti ramane intiparita in suflet ca un stigmat...nu mai scapi de ea!daca ti-a tecut inseamna ca te-ai iubit mai mult pe tine in relatia respectiva decat pe celalalt. te-ai folosit de el ca sa te faci fericit pe tine


Concluzia ta este perfectã: Iubirea adevãratã nu dispare... e drept cã cei doi trebuie sã se întâlneascã la mijloc... sau cum spun alþii, sã fi întâlnit sufletul pereche. Îþi doresc sã ai fericirea pe care þi-o dã iubirea împãrtãºitã!
kudika002139
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:10
mda....si ce faci cand stii sigur k el te iubeste...tu il iubesti si.....totusi va despartiti?
cam asa e acum la mine
kudika006087
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:31
De la: kudika006087, la data 2009-04-04 12:31:43mda....si ce faci cand stii sigur k el te iubeste...tu il iubesti si.....totusi va despartiti?
cam asa e acum la mine

Asa a fost sa fie! Daca va ati ajuns la concluzia ca nu se mai poate face nimic... atunci inseamna ca asa este si ca trebuie sa va despartiti... Lumea e asa cum o simtiti voi, nu cum va povestesc altii ca este Daca va este menit sa fiti impreuna, in cele din urma veti fi... Si eu am trecut printr-o situatie de genul asta acum aproape un an si stiu ca am facut tot ce se putea face omeneste... asa a fost sa fie! Ai nevoie de timp... timpul le rezolva pe toate (intr-un fel sau altul...)
InDark
Postat pe 4 Aprilie 2009 12:40
fir-ar sa fie...nu mai am timp.ma simt ca intr-o prapastie si pe zi ce trece ma afund tot mai mult.lupt eu k mine sa supravietuiesc dupa o zi pe cealalta.m-am inkis in mine si am inceput un fel de autodistrugere.stiu k nu e bine dar nu ma pot ridica.nu am suficienta putere.
kudika006087
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:00
De la: kudika006087, la data 2009-04-04 13:00:08fir-ar sa fie...nu mai am timp.ma simt ca intr-o prapastie si pe zi ce trece ma afund tot mai mult.lupt eu k mine sa supravietuiesc dupa o zi pe cealalta.m-am inkis in mine si am inceput un fel de autodistrugere.stiu k nu e bine dar nu ma pot ridica.nu am suficienta putere.
Timpul va trece indiferent daca te ridici sau nu... si dupa ce va trece iti vei da seama mai bine de ceea ce a fost si de ceea ce se intampla... daca se mai poate face ceva sau alergi dupa o simpla amintire. Dupa cum spuneam.. timpul le rezolva pe toate (intr-un fel sau altul...)

P.S: Nu lua calea asta... pur si simplu ordoneaza-ti prioritatile: job-ul, prietenii si restul activitatilor.. lasa timplul sa treaca asa!
InDark
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:14
vad la multii prietenii care s-au casatorit si majoritatea regreta pasul asta pt ca dupa vorbele lor numai e pasiunea si iubirea de la inceput .. ca numai se simt bine si etc....
_dulcik_
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:22
De la: _dulcik_, la data 2009-04-05 11:22:26vad la multii prietenii care s-au casatorit si majoritatea regreta pasul asta pt ca dupa vorbele lor numai e pasiunea si iubirea de la inceput .. ca numai se simt bine si etc....

Prietenii aia au confundat pasiunea cu dragostea, atractia cu iubirea etc... Eu m-am despartit de cineva de un an de zile si o iubesc la fel de mult... dar asa a fost sa fie! Depinde si de experienta si de felul in care s-a consumat relatia si de confuziile amintite mai sus... sunt f multi factori care influenteaza regretul... dar sunt tentat sa cred ca nu au privit cu maxima seriozitate pasul asta al casatoriei!
InDark
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:26
Dragostea nu tzine, DRAGOSTEA SE FACE !
___LL___
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:39
De la: unicorn, la data 2009-04-14 20:39:27Dragostea nu tzine, DRAGOSTEA SE FACE !
din ce?
amagire
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:41
din sentimente...nu e logic? prima data e atractie fizica, apoi acomodare, apoi sentimentul de "indragosteala" apoi obisnuinta si tot asa, din ce se poate face dragostea daca nu din sentimente?
natasha69
Postat pe 14 Aprilie 2009 21:35
De la: amagire, la data 2009-04-14 20:41:52
De la: unicorn, la data 2009-04-14 20:39:27Dragostea nu tzine, DRAGOSTEA SE FACE !
din ce?


din doi, in doi, cu doi, multiplu de doi ...si asa mai departe !
___LL___
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:39
depinde de fiecare in parte
Diavolyta_
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:41
De la: audrey, la data 2008-07-20 23:38:34De mult timp am auzit faza k dragostea e o chestie chimica, k nu stiu ce hormon (feniletilamina, cred)incepe sa fie eliberat in creier in momentul in care te indragostesti si iti produce senzatia aceea de "indragosteala" si cantitatea s-ar termina cam in doi ani...si dupa acea perioada in care practic starea ti-ar putea fi influentata de un proces chimic, se poate vorbi de dragoste adevarata! Personal mi se pare o tampenie, ar fi chiar super naspa sa fie asa...Adika teoretic, ar trebui sa astepti 2 ani k sa vezi daca sentimentele tale si ale partenerului sunt autentice??? Sau mai e o chestie: durata dragostei depinde de sex? Adika pentru femei tine mai mult si pentru barbati tine mai putin, sau invers? Exista dragoste de o viata?


..eu cred ca exista..da pana sa gasesti dragostea care tine o viata...treci prin multe si ajungi sa pierzi increderea in tine..si in ceilalti..dar nimic nu este imposibil...depinde de tine si de partener
m_deea14
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:44
De la: kudika006087, la data 2009-04-04 12:31:43mda....si ce faci cand stii sigur k el te iubeste...tu il iubesti si.....totusi va despartiti?
cam asa e acum la mine


inseamna ca trebuie sa renuntati la orgolii, la a a.i lasa pe altii sa va controleze viata etc.
l_diana_c
Postat pe 15 Aprilie 2009 13:38
dragostea este un sentiment placut ce trebuie intretinut deoarece ea la un moment dat dispare... adesea avem tendinta de a incurca dragostea cu pasiunea si cu atractia... de aici apar multe despartirii... trebuie sa stim sa facem diferenta dintre dragoste si pasiune/atractie
_dulcik_
Postat pe 15 Aprilie 2009 19:07
dragostea este o iluzie...iluziile nu tin mult.
dana_mv
Postat pe 17 Aprilie 2009 00:07
De la: dana_mv, la data 2009-04-17 00:07:10dragostea este o iluzie...iluziile nu tin mult.

Dumnezeu este iubire si cel ce ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu intru el. 1 Ioan 4:7-21
A afirma ca dragostea este o iluzie este ca si cum ai afirma ca Dumnezeu nu exista. Ai grija...
DeeaCatalina
Postat pe 23 Aprilie 2009 02:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat! 0 De la: 18 Septembrie 2010 14:44
What Women Want in Men 4 De la: Monis86 25 Iulie 2009 18:44
Nu mai stiu cum sa ma comport cu el 24 De la: rox81 24 Mai 2010 08:50
Cum il recastig? 4 De la: Hummingbird 2 August 2009 05:52
pentru mos nicolae... 37 De la: polin 6 Decembrie 2011 16:20