Setari Cookie-uri

Care este varsta ideala pentru a te casatori?

buna ,au trecut 2 ani ,ne aduci si noua vesti despre tine? sunt tare curioasa ce s a intamplat :X
Cr3atzaaa
Postat pe 1 Noiembrie 2010 13:23
De la: Cr3atzaaa, la data 2010-11-01 13:23:55buna ,au trecut 2 ani ,ne aduci si noua vesti despre tine? sunt tare curioasa ce s a intamplat :X

a schimbat-o cu una mai "noua"
battleofwits
Postat pe 1 Noiembrie 2010 13:51
stii, eu m-am casatorit la 27 de ani si la 30 de ani am facut primul copil, iar la 35 pe al doilea. la momentul respectiv inca am considerat ca este prea devreme pentru mine, dar dupa ce am nascut primul copil, mi-as fi dorit sa ma casatoresc devreme si la 20 de ani sa fac primul copil. si am si o prietena care s-a casatorit in anul 2 de facultate si au stat cu mama ei (tot asa, parintii divortati), au 2 copii, acolo stau si astazi si au 14 ani de casnicie.
cred ca depinde foarte mult de maturitatea cuplului (mie imi pari destul de echilibrata) si de intelepciuena de a stii sa mentina flacara vie. eu si sotul meu ne-am casatorit dupa 9 luni de relatie si sa stiti ca acum avem 9 ani de casnicie, e ok dar nu mai cred in retete. tocmai pt ca, asa cum am spus deja, as fi preferat sa ma casatoresc la 18 ani. poate tine de momentul la care este pregatit pentru asta fiecare dintre noi. stiu si cupluri casatorite la o varsta adulta si care au esuat, dar si cei care s-au casatorit copii si au esuat; tot la fel stiu cupluri adulte care au reusit, dar si cupluri care s-au casaotrit la 18 ani si au reusit...ba chiar am niste cunostinte care s-au indragostit inca de la gradinita si acum au aproximativ 45 de ani, 4 copii, familie frumoasa, deeci...nu mai cred in retete
kudika042291
Postat pe 13 Decembrie 2010 02:12
De la: marco918, la data 2009-11-19 16:39:48
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-19 11:57:24de la 24 de ani in sus, daca relatia are o oarecare vechime. nu la modul "relatie la distanta", dar macar un an de convietuire. adica locuit impreuna.




... CE PROSTIE ... poti argumenta, social, moral, practic ? ... sau asa ai citit in reviste ... CONVIETUIREA E CEA MAI MARE TEAPA PE CARE FEMEILE SI-O DAU SINGURE ... orice barbat cind e vorba de SEX GRATIS ''accepta'' orice convietuire ... dupa ce se satura si apare ceva mai apetisant nimic nu il impiedica sa plece ... nimic nu ii impiedica sa inventeze defecte majore ale partenerei ... majoritatea barbatilor prefera sa ''lupte'', le face placere inconstient, le place sa arate ceva daca li se cere ... as vrea sa vad cite norocoase ma pot contrazice ... ... povestile cu groaznica ''incompatibilitatea'' sexuala (care e o teapa cit casa) sau alte tipuri de incompatibilitati inventate sint doar exemple excelente ale unor ''relatii'' pe care partenerii le incep chiar daca nu sint suficient de responsabili si ADAPTABILI ... si atunci de ce sa mai investesti sentimente, reputatie, TIMP ... mai ales timp ... timpul e foarte important, il poti folosi pentru lucruri reale, practice si revii la tatonat cind te consideri suficient de matur/a sa accepti si unele ''defecte'' ale partenerului care sa fie in balans cu cele proprii ... ca doar nu crede nimeni ca EL/EA este perfectiunea intruchipata ... ar fi chiar extrema prostiei ...

mda, este cam trecut subiectul, dar nu aveam somn... marco, eu sincer iti spun, sunt cam de acord cu tine la faza asta. mie nu imi plac fazele cu convietuirea impreuna; daca ma vrea, sa isi asume printr-o recunoastere publica, asa cum vad eu casatoria...daca vrei sa vezi ca e sau nu potrivit pt tine, vezi si fara sa traiesti impreuna. nu ma tine o hartie langa sotul meu, ea este cea care imi da putere sa lupt ca sa fie relatia frumoasa, pt ca ne-am promis unul altuia sa imbatranim impreuna si atunci trebuie sa ne facem viata mai usoara, nu? si legat de incompatibilitatea sexuala, mama mea avea o vorba: "nu exista asa ceva, acolo unde este iubire". legat de defecte si eu mi-am format o parere de-a lungul anilor, mi-am dorit un barbat cu ale carui defecte pot convietui.
observ insa in societatea in care traim faptul ca se considera perimate ideile invechite de genul principii morale... si nu vad in schimb mai multa fericire decat in alte perioade ale istoriei. mereu au fost cupluri in care unul sau amandoi inseala, am gasit si pe aici topicuri pe idee. cred ca fugim mai mult de responsabilitate decat cei din generatiile trecute, suntem mai speriati de intimitate, calcam mai usor peste cadavre...cucu stie ce-i cu noi, oamenii! iar faza aia cu 24 de ani, nu o inteleg nici in ruptul capului...stiam ca personalitatea se consolideaza complet la 27 de ani, dar nu stiu ce sa zic...ce legatura are convietuirea cu asta...
kudika042291
Postat pe 13 Decembrie 2010 02:30
De la: kudika042291, la data 2010-12-13 02:30:13
De la: marco918, la data 2009-11-19 16:39:48
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-19 11:57:24de la 24 de ani in sus, daca relatia are o oarecare vechime. nu la modul "relatie la distanta", dar macar un an de convietuire. adica locuit impreuna.




... CE PROSTIE ... poti argumenta, social, moral, practic ? ... sau asa ai citit in reviste ... CONVIETUIREA E CEA MAI MARE TEAPA PE CARE FEMEILE SI-O DAU SINGURE ... orice barbat cind e vorba de SEX GRATIS ''accepta'' orice convietuire ... dupa ce se satura si apare ceva mai apetisant nimic nu il impiedica sa plece ... nimic nu ii impiedica sa inventeze defecte majore ale partenerei ... majoritatea barbatilor prefera sa ''lupte'', le face placere inconstient, le place sa arate ceva daca li se cere ... as vrea sa vad cite norocoase ma pot contrazice ... ... povestile cu groaznica ''incompatibilitatea'' sexuala (care e o teapa cit casa) sau alte tipuri de incompatibilitati inventate sint doar exemple excelente ale unor ''relatii'' pe care partenerii le incep chiar daca nu sint suficient de responsabili si ADAPTABILI ... si atunci de ce sa mai investesti sentimente, reputatie, TIMP ... mai ales timp ... timpul e foarte important, il poti folosi pentru lucruri reale, practice si revii la tatonat cind te consideri suficient de matur/a sa accepti si unele ''defecte'' ale partenerului care sa fie in balans cu cele proprii ... ca doar nu crede nimeni ca EL/EA este perfectiunea intruchipata ... ar fi chiar extrema prostiei ...

mda, este cam trecut subiectul, dar nu aveam somn... marco, eu sincer iti spun, sunt cam de acord cu tine la faza asta. mie nu imi plac fazele cu convietuirea impreuna; daca ma vrea, sa isi asume printr-o recunoastere publica, asa cum vad eu casatoria...daca vrei sa vezi ca e sau nu potrivit pt tine, vezi si fara sa traiesti impreuna. nu ma tine o hartie langa sotul meu, ea este cea care imi da putere sa lupt ca sa fie relatia frumoasa, pt ca ne-am promis unul altuia sa imbatranim impreuna si atunci trebuie sa ne facem viata mai usoara, nu? si legat de incompatibilitatea sexuala, mama mea avea o vorba: "nu exista asa ceva, acolo unde este iubire". legat de defecte si eu mi-am format o parere de-a lungul anilor, mi-am dorit un barbat cu ale carui defecte pot convietui.
observ insa in societatea in care traim faptul ca se considera perimate ideile invechite de genul principii morale... si nu vad in schimb mai multa fericire decat in alte perioade ale istoriei. mereu au fost cupluri in care unul sau amandoi inseala, am gasit si pe aici topicuri pe idee. cred ca fugim mai mult de responsabilitate decat cei din generatiile trecute, suntem mai speriati de intimitate, calcam mai usor peste cadavre...cucu stie ce-i cu noi, oamenii! iar faza aia cu 24 de ani, nu o inteleg nici in ruptul capului...stiam ca personalitatea se consolideaza complet la 27 de ani, dar nu stiu ce sa zic...ce legatura are convietuirea cu asta...[/quoteda si mai voiam sa spun ca nu doar femeile cred in convietuire, cunosc destui barbati care au parerea asta, am si in familie... poate important este sa formeze cupluri persoane care gandesc la fel. si nu inteleg de ce trebuie sa fii asa incisiv, nu suntem dusmani aici, nu? :-?
kudika042291
Postat pe 13 Decembrie 2010 02:32
atunci cand iti gasesti jumatatea/eu la 35 ani m-am maritat/
denis_roxana
Postat pe 29 Decembrie 2010 08:45
am 22 ani si m-am casatorit acum 4 luni si nu-mi pare rau absolut deloc...tin sa mentionez k sunt in anul 3 la facultate la zi si consider k pasul acesta cu casatoria trebuie sa-l faci atunci knd simti tu cu adevarat ca vrei...sfatul meu e sa nu te iei dupa gura nimanui si sa faci ce crezi tu k e mai bine pentru tine.
iulia_mocanu
Postat pe 15 Ianuarie 2011 15:36
buna tuturor.eu mam maritat la 17 jumate imi era putin rusine la vremea aia dar nu imi pare rau.miam vazut de liceu,am terminat anu trecut facultatea si am si o domnisorika de 2 anisori.nu regret nimik.sunt mandra de mine chiar daca altii mau criticat ca trebuia sami traiesc copilaria,dar as mai faceo si in urmatoarele vieti,a fost greu dar frumos
mada_sabi
Postat pe 15 Ianuarie 2011 15:42
si acum am 22
mada_sabi
Postat pe 15 Ianuarie 2011 15:42
cand vrei
nu este o varstra anume
scorpyoW
Postat pe 15 Ianuarie 2011 15:48
De la: mada_sabi, la data 2011-01-15 15:42:55si acum am 22

...(sa ai grija in jurul varstei de 35+/-)...
kudika195501
Postat pe 15 Ianuarie 2011 15:50
De la: kudika195501, la data 2011-01-15 15:50:48
De la: mada_sabi, la data 2011-01-15 15:42:55si acum am 22

...(sa ai grija in jurul varstei de 35+/-)...

de ce?mie mi se pare normal sa te casatoresti cand vrei,doar sa fii sigura
mada_sabi
Postat pe 15 Ianuarie 2011 16:31
De la: mada_sabi, la data 2011-01-15 16:31:46
De la: kudika195501, la data 2011-01-15 15:50:48
De la: mada_sabi, la data 2011-01-15 15:42:55si acum am 22

...(sa ai grija in jurul varstei de 35+/-)...

de ce?mie mi se pare normal sa te casatoresti cand vrei,doar sa fii sigura

...m-ai inteles gresit(in aceea perioada s-ar putea sa ai o criza, in cazul in care ti-ai "legat" tineretea, nu e o regula, dar sa ai grija sa-ti amintesti atunci, ce te leaga acum )
kudika195501
Postat pe 15 Ianuarie 2011 16:35
intr-adevar,poate ai dreptate .nu stiu ce o sa gandesc atunci,dar nu m-a schimbat nimik de cand mam maritat.doar a fost mai greu sa ma duc la liceu fiind maritata,si mai greu sa ma duc la facultate avand copilul acasa.dar in rest am profitat de toate okaziile de genul lasa fata la mine si duceti-va in oras,am avut nu am avut bani plecam si lasam fata la cine se oferea sa o ia,si inka copilaresc chiar daca am o fata inka ma distrez fara a o neglija,chiar azi iam gasit o bona pentru a ma duce la munka
mada_sabi
Postat pe 16 Ianuarie 2011 16:03
VARSTA MATURA
Ajungem la “virsta matura”atunci cind toate ne dor si ce nu doare nu mai functioneaza !
-« Varsta matura » soseste atunci cind anii incep sa apara la soldurile care dispar !
-...atunci cind dorim ceva , insa nu ne mai amintim ce...
-...atunci cind dorim sa facem gimnastica,insa atipim cu speranta ca aceasta pofta ne va trece !
-...atunci cind medicul ne recomanda sa facem exercitii in aer liber,ne suim in masina si calatorim cu geamurile deschise...
-La “varsta matura”stingem lumina pentru a economisi si nu pentru a crea o atmosfera romantica !...
-...si mesele luate la lumina luminarilor deja nu mai sumt romantice , caci nu reusim sa citim “Meniul”...
- La “varsta matura” , in loc sa ne pieptanam incepem sa ne « aranjam »parul...
- In copilarie faceam « mutre » la oglinda...ajunsi la « varsta maturitatii » oglinda se razbuna !...
- Stim ca am ajuns la « varsta maturitatii » atunci cind toate ce le-am primit de la « mama natura »... « taticul timp » incepe sa ni le ia.
- La « varsta maturitatii » incetam de a mai vizita generatia trecuta si incepem sa vizitam generatia viitoare...
- ...nu mai suntem in stare sa ne zbenguim iar in loc de aceasta incepem sa dam sfaturi « utile »...de care toti rid.
- La « varsta maturitatii » cunoastem toate raspunsurile corecte , insa nimeni nu ne mai intreaba nimic...
- Cind cineva se rasteste la noi in sala cinematografului , e doar pentru a ajunge la stalul sau...
Doar trei etape are viata :
- « Copilaria » ,
- « Tineretea » si ...
- « Arati minunat ! »

-N-avem incotro si nici vreo alternativa , trebuie s-avem placere de ceea ce avem !
Ai ajuns la “varsta maturitatii “ – resemneazate !
“Catastrofa” v-a veni mai tirziu !!!!!!
BEL_AMY1
Postat pe 22 Ianuarie 2011 15:16
sar putea sa aveti dreptate.nu stiu.sper sa ma tinem legatura pana cand o sa fiu eu mai in varsta si o sa va spun cum ma simt.eu vam spus ca deocamdata nu regret nimik.sunt curioasa ce imi rezerva viitorul.
mada_sabi
Postat pe 23 Ianuarie 2011 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2 incompatibili 31 De la: donttouch 26 Mai 2009 15:28
salut 17 De la: donttouch 7 Aprilie 2009 10:09
Proaspat casatorita? Un cadou de nunta neasteptat. 9 De la: GYPSI 30 Noiembrie 2009 19:33
DRAGOSTE DE La distanta...distanta bat-o vina?sau totul se invarte in jurul banilor 11 De la: Dor_a 13 Iulie 2009 09:44
Cum ºtii cã el este Alesul? 16 De la: valita76 14 Mai 2009 16:38