Setari Cookie-uri

Prima iubire...

E clar : prima iubire n-o vei uita niciodata .. Eu sunt cu prietenul meu de 2 ani , el e prima mea iubire. Pana acum toate sunt bune si frumoase ( evident ca au existat si inevitabilele certuri ) .. Nu stiu cat va mai dura , dar eu sper sa fie pt totdeauna 8->
Dar suntem amandoi tineri ( 17 ani ) si nu se stie ce ne rezerva viitorul. Mai ales ca e o relatie la distanta , si totusi , a durat 2 ani si inca mai dureaza :D

p.s. : Iubiti-va mult!
Mari_91
Postat pe 13 August 2008 16:11
haha ce tare citatul Mary 91!!

Postat pe 14 August 2008 14:52
da stiu cum e hapyness.si la mine e la fel atata ca nu m-am casatorit inca dar urmeaza in putin timp.sunt impreuna cu un baiat de 4 ani si este prima iubire...de cate ori ne certam dupa 5 min ne trece si suntem din nou ca inainte de cearta.nu e vb ca sunt obsedata de el sau el de mine dar pur si simplu e dragoste adevarata...mai iese cu prietenii si eu cu prietenele mele fiecare vrem putin timp cu prietenii nostrii.
dar daca de ex e la examene sau vine doar la sf de sapt acasa imi e dor de el chiar daca a lipsit de acasa 1 ora.mama mai glumeste pe seama mea si imi tot spune pai fata mea ce faci daca te desparti la el?iar eu ii raspund:"cred ca o sa ma gandesc la el toata viata mea pt ca e primul baiat din viata mea si orice se intampla intr-un cuplu sau care e motivul de cearta el va ramane ff important in viata mea".
dar mai am si zile in care chiar ma gandesc daca ma voi desparti vreodata de el ceea ce nu vreau si ma voi casatori cu altcineva nu e bine daca ma mai gandesc la el pt ca am o familie si trebuie sa ma gandesc la familia mea...
dar oricum prima iubire nu se uita!!!!
aurrorandreea
Postat pe 17 August 2008 02:07
prima iubire inca o traiesc sau asa cred....au trecut deja 3 ani de cand am inceput amandoi sa traim prima iubire si ....acum lucrurile se sting incet incet....si ma lupt sa tin flacara aprinsa, ma lupt sa-l fac sa se indragosteasca din nou de mine, ma lupt sa simt ca ne iubim din nou ca altadata, neuitandu-ma in trecut, ci incercand sa creez un prezent si un viitor diferit de trecut....pt a evita monotonia care s-a revarsat peste povestea noastra de iubire....off oare sentimentele dintre noi vor mai fi la fel vreodata?
lala3420
Postat pe 17 August 2008 10:10
Prima iubire.....da...chiar ca ramane cu noi in suflet pt totdeauna!!!Si este cu atat mai intens cand pentru ambii este prima iubire...la mine cel putin asa a fost!Eram copii cand ne-am cunoscut(15-16 ani)...iar acum fiecare e pe drumul lui,insa am tinut legatura si suntem cei mai buni prieteni din lume(chiar daca au trecut cinci ani de atunci).....dar trebuie sa recunosc ca daca ar fi sa mai avem ocazia sa retrezim sentimentele care au fost si care sunt pastrate in adancul sufletului, nu as ezita.Numai ca e mai dificil ca suntem la distanta unul de celalat......dar nu se stie niciodata unde te poarta valurile vietii
luiza_july
Postat pe 17 August 2008 11:42
m-ati facut sa imi aduc aminte de prima iubire.la mine a durat 4 ani jumate si a fost frumoasa cu bune si rele, si eu am crezut ca nu voi mai putea iubi niciodata dar nu e asa , intradevar nu la fel de intens ca prima iubire dar eu zic ca e din cauza varstei. cand imi amintesc ce copii eram pe atunci ma apuca rasu .acum fiecare avem alte relatii si nu regretam ca nu mai suntem impreuna deoarece ne-am schimbat mult si nu mai avem multe lucruri in comun.in schimb va avea un coltisor special totdeauna in inima mea tocmai pt ca a fost prima mea iubire.
witcher
Postat pe 17 August 2008 15:33
in sufletul meu va ramane..dar al lui nu cred...el e s-a indragostit din nou.asa mi s-a laudat mie,care inca simt ca-l mai iubesc!mi se rupe inima,dar asta e viata.el a spus ca va ramane doar un salut intre noi si atat,ca doar nu avem nici cea mai mica legatura... as fi vrut ca prima iubire sa ramana ultima...si poate ca asa va fi.
dorina_77
Postat pe 17 August 2008 16:09
e frumos ca majoritatea dintre voi aveti amintiri placute legate de prima iubire. Mai sunt si cazuri diferite, de exemplu al meu, cand ma gandesc la prima iubire o asociez cu suferinta.Pentru mine a fost un cosmar.Numai cand imi reamintesc simt ca inca il urasc, desi totul s-a transformat in indiferenta. Asta e viata.
DeeaCatalina
Postat pe 18 August 2008 16:08
Prima data in care m-am indragostit nu stiu daca a fost si iubire...cred k a fost mai mult ambitia de a fi cu acel baiat...am tinut la el dar nu cred k l-am iubit si asta pentru k eram destul de diferiti,iar el nu se purta tocmai bine. In prezent cred k traiesc de fapt prima iubire adevarata...o iubire frumoasa de 2 ani care sper sa continuie cu o casnicie fericita candva!
Deea_4u
Postat pe 18 August 2008 18:01
dorina dar te-ai intrebat vr4eodata daca tu ai fost pt el prima iubire??daca este atunci se mai gandeste sigur la tine!!!prima iubire este omul pe care ai simtit cu adevarat ca il iubesti din toate punctele de vedere atat fizic cat si sufleteste...este primul om pentru care simti ca ai fluturi in stomac cand il vezi sau te gandesti la el!!!fetelor ganditi-va bine la treaba asta si va rog sa imi spuneti parerea voastra!!!va pup
aurrorandreea
Postat pe 18 August 2008 21:05
De la: aurrorandreea, la data 2008-08-18 21:05:39prima iubire este omul pe care ai simtit cu adevarat ca il iubesti din toate punctele de vedere atat fizic cat si sufleteste...


Eu nu sunt de acord aici, iubesti cu adevarat o singura data, celelalte sunt iubiri iluzii.
DeeaCatalina
Postat pe 18 August 2008 22:05
De la: aurrorandreea, la data 2008-08-18 21:05:39dorina dar te-ai intrebat vr4eodata daca tu ai fost pt el prima iubire??daca este atunci se mai gandeste sigur la tine!!!prima iubire este omul pe care ai simtit cu adevarat ca il iubesti din toate punctele de vedere atat fizic cat si sufleteste...este primul om pentru care simti ca ai fluturi in stomac cand il vezi sau te gandesti la el!!!fetelor ganditi-va bine la treaba asta si va rog sa imi spuneti parerea voastra!!!va pup


cu mine a stat cel mai mult,si mi-a zis ca sunt singura fata la care i-a spus ca o iubeste.dar de gandit nu se mai gandeste..pt ca mi-a zis ca intre noi va mai fi doar un salut,ca s-a schimbat pentru actuala.de sarbatori nu m-a sunat,de ziua femeii nici atata..acuma sa vedem de ziua mea.
acum ii spune ei ca o iubeste.si mai mult,mi s-a laudat si mie.
nu mai conteaza daca am fost sau nu iubirea lui,pt ca faptele demonstreaza contrariul.parerea mea e ca m-a uitat complet,cu ajutorul ei.eu inca nu am reusit sa-l uit,probabil pentru ca nu am pe nimeni...
dorina_77
Postat pe 20 August 2008 01:23
prima iubire...nu se uita niciodata , oricat de mult ar trece timpul, oriat de buna ar fi persoana de langa tine, prima iubire ramane "prima ".Iar daca acea iubire, nici nu s- a implinit, atunci va ramane singura. :)
ale87
Postat pe 29 August 2008 12:09
prima iubire nu zm sa o uit niciodata...a fost frumos cat a durat si oricat de mult am vrut sa dau uitarii tot ce a fost odata nu am putut...au fost prea multe lucruri spuse si prea multe atingeri...cateodata cand stau si visez la EL parca-i simt atingerea calda pe obrazul meu....si desi a trecut destul de mult timp de cand ne-am despartit pastrez in mine speranta ca odata dintr-o simpla coincidenta doi oameni care s-au iubit candva se vor reintalni si vor redescoperii sentimentele frumoase ale primei iubiri si vor reface sa reinvie dragostea ....CINE STIE?
octavia21k
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:48
De la: sherryana, la data 2008-07-29 20:52:20Au trecut 4 ani de cand am pierdut prima iubire.Chiar si asa a ramas ceva in sufletul meu care spera ca intr-o zi vom fi din nou impreuna. Nu sunt agatata de trecut, insa asta e in sufletul meu, aceste sentimente rasar atunci cand ma gandesc la el. Eram niste copii si nu am stiut sa ramanem impreuna, si s-a consumat fara ca dragostea sa se termine. A fost cel mai dureros lucru, dar am trecut peste. Nu l-am vazut demult, uneori ma cuprinde un dor nebun sa-l vad, sa vorbim! Si totusi... simt ca va exista o zi cand ne vom regasi, probabil peste multi ani! Cine stie?

Postat pe 3 Octombrie 2008 05:07
foarte adevarat...prima iubire nu se uita...
cat despre luptat,uneori trbuie sa stii cand sa renunti la lupta...
mi-a placut mult cum ai incheiat...

Postat pe 3 Octombrie 2008 10:00
eu nu sunt asa de norocoasa...\\\\\\\"prima mea iubire\\\\\\\" dureaza de 5 ani.,,eram copii in scoala generala .. cand a inceput...in ciuda faptului ca toata lumea stia ca ...cum sa zic \\\\\\\"mie imi placea de el\\\\\\\" si lui de mine (suna copilaresc ) nici el dar poate nici eu nu am avut curajul sa vb vreaodata fata in fata sa ne imprietenim macar...el a luat o data initiativa si eu am fugit ...bine ...de 2 ori eram copii...mai tarziu cand el a plecat la liceu eu am ramas in cls a8a...m-a durut foarte tare ...eram mica dar mi se parea ca e sfarsitul lumii sau ceva de genu mai tarziu am ajuns si eu la acelasi liceu cu el dar eu mi-am facut un prieten cu care sunt si acuma ...dupa 2 ani ... il iubesc foarte mult...e o iubire frumoasa... mai matura decat cea din copilarie ...iubirea asta a crescut incet incet ...dar prima s-a ascuns in sufletul meu imediat mai ales ca nu \\\\\\\"s-a consumat niciodata\\\\\\\"..nu am avut timp sa decid eu daca ramane sau nu ... ceea ce este trist...este ca se fac 5 ani de cand sa intamplat si 2 de cand sunt cu prietenul meu...dar undeva in mine tot prima iubire \\\\\\\"comanda\\\\\\\" ...stiti voi...\\\\\\\"fluturi in stomac\\\\\\\" ...devin agitata...pt ca il vad zilnic... m-am luptat ffff mult cu sentimentul asta sa dispara pt ca sa fiu fericita ...implinita ...sa uit de el ...rezultatele nu au fost tocmai nule...acum am inteles ca s-a terminat ca nu mai e nimic de spus (de fapt nu s-a zis niciodata) si ca trebuie sa plec din trecut si sa traiesc in viitor ...mai ales ca \\\\\\\"prima mea iubire\\\\\\\" nu da niciun semn ca si el ar simtii la fel

am un sfat pt toate fetele la varsta adolescentei..daca sunteti cum eram eu ..nu lasati neconsumat acest sentiment ..nu fugiti ...pt ca s-ar putea sa va urmareasca el mai tarziu

dar eu sunt fericita..pt ca viata mi-a luat ceva dar mi-a dat inzecit :)

Postat pe 5 Octombrie 2008 11:42
pt "simovera" ai dreptate ... treb sa stii cand sa te opresti pt ca s-ar putea ca viata ta sa se reduca la un moment dat doar la aceasta lupta

Postat pe 5 Octombrie 2008 11:45
Eram convinsa ca dragostea este un sentiment in totalitate controlabil si dozabil evident,de catre mine, pana m-a lovit in modul cel mai dureros. A fost cu atat mai crunt cu cat nu s-a intamplat in adolescenta ci acum cand sunt mai "coapta" (credeam eu :) ) si nici macar nu a fost prima relatie de durata. Inca imi ling ranile si sper doar sa nu ma mai doara in halul asta fiecare amintire. Momentan pare atat de indepartat momentul in care voi putea sa privesc cu detasare..stiu ca voi mai iubi insa va trebui sa ard multe amintiri si trairi pana atunci.


aceste cuvinte sunt exact ceea ce simnt si eu! si totusi totul depinde de noi de puterea noastra de stapanire ca sa nu cadem in alte extreme dar asa e prima iubire nu se uita nici odata chiar daca va fi o amintire generata de minte si un sentiment generat de suflet! cel mai greu e sa ai rabdare sa treaca timpul...
yo_anca
Postat pe 17 Octombrie 2008 00:28
si inca ceva ...chiar daca poate nu stim si noi la randul nostru am ranit si am facut pe altcineva sa sufere cum suferim noi...!eu asa am invatat sa nu fac altuia ceea ce mi s-a facut!
sa suferi din dragoste nu e o tragedie si chiar dc iti va "baitui" mintea si sufletul mereu vom trece cu brio peste asta si vom cunoste cu un pic de noroc un alt mod de a iubi, caci nu vei mai iubi la fel chiar dc printr-o intamplare e vb de cel pe care il iubeai
yo_anca
Postat pe 17 Octombrie 2008 00:41
prima iubire e prima iubire....spunem noi ca nu e uita niciodata...da asa e...spunem ca nu mai iubim niciodata cum am iubit prima iubire...si stiti de ce?? pentru ca atunci eram copii.....nu aveam in gand decat scoala..si iubitul nostru tot timpul ni-l petreceam gandindu-ne la el...si scriind poezii( in cazul meu)...am avut si eu o prima iubire....si a durat suferinta in jur de 3 ani...dar am intalnit pe altcineva...si l-am iubit si pe acela....cu adevarat....dar unde vroiam sa ajung e ca... noi spunem ca asa cum am iubit "prima iubire" nu vom mai iubii...nu este adevarat iubim la fel sau poate chiar mai mult...numai ca ne-am marit...avem servicii unii dintre noi...avem griji..avem altele pe cap si normal ca nu stam tot timpul sa ne gandim la "el" dar avem timp si pt el..sa ne plimbam..sa ne iubim..etc...d-asta spuneti voi ca nu iubiti la fel..pt ca atunci erati mici...nu aveati griji...si normal ca nu aveati altceva de facut decat sa iubiti...sa va ganditi..sa simtiti fluturasii in stomac..etc.... asa ca niciodata o femeie nu iubeste o singura data....bine cu exceptii.....fie ca nu vor sa recunoasca fie ca pur si simplu nu vor sa fuere....dar cine stie poate ca nu vei suferi....
eu_mihaela20
Postat pe 25 Octombrie 2008 11:55
scz nu vor sa sufere...am spus ultimul rand...
eu_mihaela20
Postat pe 25 Octombrie 2008 11:57
Prima iubire ramane mereu in mintea si inima ta....primul meu sarut (cu prima mea iubire) s-a petrecut in statia de metrou Aviatorilor....am simtit niste fluturasi in stomacel...a fost cel mai frumos sarut...dar dupa acel sarut a urmat 1 an si ceva de chin....de tortura barbara...incet incet pana te termina....mai bine imi punea sare pe rana decat sa-mi strapunga inimioara cu veninul lui Cupidon...Acea iubire s-a terminat neconsumata...imi doream atat de mult sa fiu a lui...sa fie el al meu.."primul"...dar nu a avrut...exact in ziua in care urma sa fim amandoi , el s-a dat la fund...3 zile nu a mai rasp la tel si asa s-a terminat tot...mi-a spus ca ma iubeste, ca nu stie ce e in mintea lui dar ma iubeste, nu stie cum ...crede ca ma iubeste ca p o sora....atunci am avut o perioada crunta...am baut 3 zile in continuu, era cat pe ce sa intru in coma...am fumat 5-6 pachete de tigari in 3 zile...am fost daramata...inca nu mi-am revenit total...mai am sechele cu toate ca am mai trecut prin ceva asemanator la o scurta perioada dupa "PRIMA IUBIRE"....de ce toti baietii se poarta groteste cand sunt iubiti??? DE CEEEE ??????
inger_de_fata89
Postat pe 15 Noiembrie 2008 03:34
Poti iubii de mai multe ori, la 20. 30, 40 ani sau chiar mai tarziu.Totul e diferit si cred ca cel mai bine e sa speri ca de fiecare data e unica.Prima iubire exista dar e doar inceputul unei experiente din viata ta,daca va ramane unica iubire nu se stie dar sigur ea este primul pas pe care-l faci in dragoste.....insa daca pe langa iubire mai exista si pasiune atunci lucrurile se complica...de regula pasiunea vine mai tarziu si clar ca privesti in urma si te am uzi de inocenta primei iubiri. Totul e frumos cand stii sa-ti traiesti viata din plin sa savurezi fiecare clipa pe care o traiesti,sa renasti din propria cenusa.
miseta
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:43
Prima iubire?Frumos !Si chiar si dupa 20 de ani resimti ceva atunci cand revezi persoana "iubita",chiar daca este un sentiment de simpatie,iti smulge un zambet ataunci cand iti amintesti.Chiar daca zambiti amandoi la aduceri-aminte,cu toate ca nu au fost decat niste biletele si niste prenume din cartile de colorat pe care le asociam cu persoana draga. Prima iubire a fost demult tare.Si poate eram mai rationali atunci decat peste ani.Primul meu iubit a ajuns un chirurg renumit si poate ca si datorita faptului ca s-a realizat profesional ma simt mandra ca am primit biletele de la el si am si raspuns.Intr-adevar nu se uita niciodata.Mai ales pentru faptul ca la acea varsta nu eram in stare de a ne face mizerii unui celuilalt.Prima iubire =Un joc frumos de copii.
ana_lili36
Postat pe 2 Decembrie 2008 19:31
prima iubire...
imi amintesc cum ma dadeam mare ca stiu sa sarut, dar in realitate eram paralela, si baiatul cu care am practicat prima data acest semn al dragostei era la fel de paralel ca si mine nu'mi amintesc sa'mi fi spus te iubesc, dar stiu ca eram foarte nerabdatoare sa ajung la urmatoarea intalnire, nu neaparat k tineam asa de mult la el si pentru ca aveam si eu gagic asta pot sa spun ca a fost prima iubire indeplinita, dar pe langa asta au fost mai multe, ca eu ma indragosteam foarte des cand eram mica
kapshunik2000
Postat pe 20 Decembrie 2008 09:57
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 19:05
Un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:22
offffffffff.... prima iubire....cata dragoste, cata suferinta, cata nebunie...numai ca tot de ea nu am scapat niciodata, am plans mult mult prea mult, am trait intens dragostea cum nu am mai trait-o, sa intamplat acum 4 ani, de atunci am mai avut o iubire imposibila de 2 ani de care m-am despartit de curand, dar prima iubire a existat si exista, a existat ca prieten, amic, dar acum vrea sa revina din nou pentru noi...... sa-i dau oare aceasta sansa?
sandibel
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:20
De la: alexandra13, la data 2008-07-30 16:53:52De ce nu uitam prima iubire? Pentru ca ea ne face sa ne simtim impliniti, desavarsiti, sa simtim ca alaturi de acea persoana, intr-adevar avem totul...Chiar daca se termina, chiar daca nu se implineste ramane in suflet, devenind idealul fiecaruia...
:
kudika031636
Postat pe 4 Iunie 2009 13:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Habar n-am!!!! 36 De la: cristiana_cris 28 Octombrie 2009 15:12
comportament ciudat 29 De la: cleoafrica 25 Iunie 2009 16:21
Inima franta - ajutati-ma va rog 4 De la: criszoe 19 August 2013 14:46
Mi-a dat papucii dupa ce a aflat ca nu-i pot face copii! 21 De la: brunetaa 8 Septembrie 2009 02:21
il iubesc dar nu-l mai suport in acelasi timp... 7 De la: cherry_pie 26 Iulie 2009 22:08