Setari Cookie-uri

relatia sex-droguri

De la: Inque, la data 2008-07-31 00:43:24[mm..sunt in jur de 6-8 ore de highness.multe de pe net sunt bullshit.nu ai de unde sa stii cum e daca nu incerci.punct
si dupa cum a zis cineva mai sus,daca ai psihicu slab,da dependentza psihica.nici de cum fizica.(ca heroina sau alte mizerii).si la urma urmei,ce e mai puternic?tu sau o pastila?

eu nu vorbesc despre ce nu stiu. dak ti-am zis ceva am facut-o din experienta. oricum cateodata nu e bine sa vorbesti prea mult, sa stii.nu vreau sa te superi dar crede-ma k nu merita sa incerci si n-am inteles pana la urma dak tu ai facut-o sau ne spui pe aici ce ai auzit de la "prietenii" tai. si ce te face sa crezi k heroina si altele sunt mizerii si ecstasy-ul nu?...la urma urmei tot substante kimice sunt
just_iony
Postat pe 31 Iulie 2008 18:21
astea sunt informatiile despre extasy.
http://www.narconon.ca/Ecstasy.htm
Locuiesc intr-un mare oras nord american, iar aici probleme cu droguri sunt la ordinea zilei .Am avut ocazia sa lucrez la directia administativa a unui spital care avea un departament care se ocupa de persoanele care stateau in strada, le oferea adapost pe timp de iarna etc. Bineinteles ca o parte din aceste persoane aveau probleme cu drogurile. Am avut ocazia vad astfel de persoane, care efectiv care nu stiu in ce masura mai aveau sanse de recuperare. Imi pare rau ca trebuie sa folosesc acest cuvant dar prima impresie care o creau era aceea de gunoaie umane. Erau mizerabili, plecati cu totul in alta lume. Si cu toate astea unele persoane de bine au donat bani spitalului respectiv pt a intrajutora astfel de persoanele depente de droguri
Si ce m-a socat este faptul ca foarte majorittea persoanelor care locuiesc in strada sunt albi, si doar cativa asiatici. Deci asta da de gandit asupra educatiei pe care aceste persoane au primt-o acasa. Si la polul opus vad din ce in ce mai multe persoane de alte rase care sunt studenti la diferite universitati de prestigiu . Si atunci nu cumva libertatea dusa la extrem promovata in zilele de astazi isi are efectele ei negative? De ce oare in societatile mai traditionaliste consumul de droguri nu constitue o problema, si vreau sa ma refer la musulmani, la persoanele care fac parte din anumite grupari religioase. Inseamna ca totosi educatia traditionala isi are rolul ei. Ma intreb cati dintre adolescentii din perioada comunista foloseau droguri, desi tarile ocidentale se confruntau cu problema droguror de ceva vreme.
Imi pare rau sa aud ca si in Ro, au inceput sa apara probleme cu droguri, asta fiind din pacate unul din importurile de proasta calitate din occident. Si cum era de asteptat cei mai afectati sunt tinerii, adica adolescentii care au o personalitate inca in formare si sunt extrem de influentati de anturaj.
Acum cativa ani, am fost la niste cursuri de limba engleza si am avut ocazia sa cunosc pe cinva care desi avea peste 35 de ani nu terminase liceul, din cauza ca la varsta de 18-19 ani influentata de anturaj, s-a ocupat de droguri, bautura etc si a abandonat scoala. Partea buna e ca dupa ce a incercat cateva droguri s-a limitat doar la marihoana. Efectul a fost ca a pierdut cam 15 ani din viata fara sa faca nimic constructiv, iar acum cand a reusit sa termine liceul la seral, a intrat la colegiu, iar dupa un an a fost nevoita sa-l abandoneze din cauza problemelor de sanatate. Si ea e un caz fericit pt ca altii din anturajul ei sunt clientii shelterelor, a rehaburilor si bineinteles ai spitalelor. Si acum ma intreb de ce astfel de persoane trebuie suportate din banii publici, ar trebui sa aiba acces doar la sectorul medical privat ca in Sua, ca doar distractia se plateste.
ca si colega mea de cursuri, imi inchipui ca majoritatea consumatorilor de droguri au exact aceeasi senzatie, ca ei controleza drogurile si se pot lasa oricand, pe cand situatia trista e de fapt ca ei sunt controlati de droguri. Iar in multe situatii e nevoie de tratament de specialitate pt a scapa de adictie, iar tratamentele sunt scumpe si cele de calitate nu sunt accesibile tuturor. Bineinteles ca sunt si altii care incearca droguri usoare pt o perioada de timp fara sa devina adicted, dar asta nu inseamna ca problemele lor de sanatate nu vor aparea mai tarziu cand se asteapta cel mai putin. Bineinteles ca adolescentii sunt tentati de tot ceea ce e nou, dar nu tot ce zboara se mananca, bineiteles ca nu avem cum sa stim un lucru daca nu il incercam, ca de exemplu nu avem cum sa stim care e senzatia cand te arunci de la etajul 100 al unui zgarie nori, daca nu sari in gol. Consecintele mai putin conteaza, importanta e senzatia.
Nu stiu cum se simte cineva cand ia extasy, dar in mod sigur, drug dealerul se simte in extasy cand baga in buzunar cateva mii de dolari fara sa munceasca, iar intr-o luna isi ia ultimul model de masina aparuta pe piata. Vad mereu la televizor persoane impuscate ca urmare a batailor intre diferite grupuri de traficanti de droguri, care bineiteles ca se ocupa si cu traficul de prostituate, pt ca intre droguri si prostitutie nu e decat un pas , o persoana dependenta de droguri face orice pt a avea drogul preferat inclusiv prostitutie. Asa ca drug dealerul are ca back-up optiunea de "peste", iar veniturile i se suplimenteaza.
Si uite asa drogurile si sexul sunt strans legate, nu se poate una fara alta.
fevronia
Postat pe 31 Iulie 2008 20:49
Poti condimenta lucrurile si altfel...iti trebuie imaginatie nu droguri...
miha_ela
Postat pe 1 August 2008 10:38
De la: iris_4_ever, la data 2008-07-31 17:51:47
De la: llewellyn, la data 2008-07-29 10:48:02a .. si iris.. daca la 30 de naisori ai tai inca te enervezi citind discutii de pe un forum... prefer sa raman la 18.. cu mintea deschisa



Ma enervez cand vad copii de varsta ta care cred ca le stiu pe toate si pentru ca este la moda sa ai mintea deschisa ajung sa-si bata joc de viata lor.









si de unde stii tu ca eu imi distrug viata? poate ai vrea sa stii ca am o familie minunata, rezultate scolare excelente, castig si bani chiar, am prieteni, profesori, colegi care ma apreciaza... dar in fine,vad ca judeci pe cineva dupa varsta sau dupa un punct de vedere diferit de al tau
llewellyn
Postat pe 1 August 2008 11:37
De la: llewellyn, la data 2008-08-01 11:37:02
De la: iris_4_ever, la data 2008-07-31 17:51:47
De la: llewellyn, la data 2008-07-29 10:48:02a .. si iris.. daca la 30 de naisori ai tai inca te enervezi citind discutii de pe un forum... prefer sa raman la 18.. cu mintea deschisa



Ma enervez cand vad copii de varsta ta care cred ca le stiu pe toate si pentru ca este la moda sa ai mintea deschisa ajung sa-si bata joc de viata lor.









si de unde stii tu ca eu imi distrug viata? poate ai vrea sa stii ca am o familie minunata, rezultate scolare excelente, castig si bani chiar, am prieteni, profesori, colegi care ma apreciaza... dar in fine,vad ca judeci pe cineva dupa varsta sau dupa un punct de vedere diferit de al tau


Vorbeam la modul general daca nu ai inteles asta e problema ta .
Nu este un punct de vedere diferit de al meu ci de al majoritatii oamenilor care stiu ce pot face consumul de droguri si stiu sa spuna NU tentatiei.

Deja subiectul este consumat ,majoritatea si-au spus parerea contra,daca exista cineva care sa fie pro macar sa explice si de ce !

Esti libera sa faci ce vrei atata timp cat nu faci reclama unor produse nocive iar tu asta ai facut,reclama mascata e adevarat dar tot reclama se numeste.
In general cand te tenteaza ceva si vrei sa aflii mai multe amanunte chiar daca stii ca ....nu e sanatos, daca 100 de pers vor spune ca nu e ok sa incerci iar una singura va spune ca e ok atunci va lua de bun ce spune acea persoana.
iris_4_ever
Postat pe 1 August 2008 12:00


Esti libera sa faci ce vrei atata timp cat nu faci reclama unor produse nocive iar tu asta ai facut,reclama mascata e adevarat dar tot reclama se numeste.
In general cand te tenteaza ceva si vrei sa aflii mai multe amanunte chiar daca stii ca ....nu e sanatos, daca 100 de pers vor spune ca nu e ok sa incerci iar una singura va spune ca e ok atunci va lua de bun ce spune acea persoana.
[/quote]

reclama mascata... ooook. incep sa ma plictisesc...
llewellyn
Postat pe 1 August 2008 16:09
De la: llewellyn, la data 2008-08-01 16:09:38
reclama mascata... ooook. incep sa ma plictisesc...


Ai grija ca plictiseala este periculoasa , cine stie ce te apuci sa faci de plictiseala ....daca nu iti dai seama ca ai facut reclama mascata e grav.....sper sa-ti revii repede din plictiseala
iris_4_ever
Postat pe 1 August 2008 16:50
lol vorbe vorbe vorbe...starile si trairile de la pastile sunt f tari,de acord nu sunt bune luate in exces.nu am auzit si nu am vazut oameni violenti de la pastile,in fine poate avea nebunie si fara ele,nebunie nemanifestata.se condimenteaza f frumos sexul cu forme usoare de verdeata sau mai stiu eu ce,insa sa nu devina obisnuinta.dk ai maturitate si sti sa le iei nu cred ca-ti fac mare lucru.odata pe luna nu-ti face nik parerea mea:D,iar iarba e ok si odata pe sapamana:D.iti afecteaza memoria dk fumezi perioade indelungate si zi de zi.normal ca sunt interzise pt ca oamenii nu au limite ,in fine nu au echilibru in gen in nik.in gen pustii au probleme pt ca o iau razna,exagereaza si nu sunt informati.orice exagerare de orice fel iti face rau.alchoolul stiu ca da dependentza mai rau decat hero sau la fel si beti toti pe rupte ,cica gustati asa un pic....NU SUNT BUNE DRGOGURILE,dar..:D:D:D...as iincerca oricand dk as avea ocazia sex cu pastile:P e marfa rau din auzite stiu...:D:D:D...ce trebuie sa-ti amintesti iti amintesti.din pacate uratzeniile astea mici distrug creierul mic luate des,dar asa odata la o luna sau 5...de ce nu?:D

Postat pe 1 August 2008 17:43
si daca devine plictisitor sexul cu droguri..ce mai incerci dupa?
beem
Postat pe 1 August 2008 19:46
sex cu droguri in timp ce faci bungee-jumping
paultinichigiu
Postat pe 1 August 2008 19:57
sunt convinsa k printre cei inregistratzi pe forum exista destul d multe persoane care au incercat cel putzin o data in viatza droguri mai mult sau mai putzin ushoare! eu zic k cei care`i critica pe ceilaltzi pt simplul motiv k ishi exprima aprobarea fatza de utilizarea narcoticelor, ar trebui sa dea un search mai amanuntzit pe google shi sa se documenteze ceva mai mult despre acest subiect! nu este vb de varsta pt k exista oameni de toate varstele care incearca... so, de ce nu incercatzi sa va rezumatzi doar la a va spune parerea, eventual cu mici adaosuri daka voi simtzitzi nevoia... nu datzi exemplul altora de care atzi auzit k au devenit dependentzi... so...sa revenim la topic..."SEX-DROGURI...DA SAU NU?"
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 20:08
paul, bun raspuns
amme22
Postat pe 1 August 2008 20:10
ankutzik, hotarat NU.
amme22
Postat pe 1 August 2008 20:11
bvo amme! dai un exemplu bun celorlaltzi!
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 20:15
sar'na
ca sa pun dop pentru totdeauna acestui topic, o sa calculez ceva:
placerea in a face sex vine dintr-un numar N de motive (toate fiind lucruri pe care le facem cu corpurile noastre), fiecare dintre ele mai important; daca notam cu K numarul de motive prezente intr-un act sexual, avem combinari de N luate cate K moduri sa ne simtim bine cand facem sex. luati voi in calcul aceste lucruri si vedeti dupa ce va opriti din zambit in cate moduri ne putem simti bine fara sa ne plictisim niciodata. si culmea, fara bici, droguri, ace sau ... a X-a persoana.
poate gresesc sau creditez cu prea multa imaginatie specia umana, dar inca am incredere ca se poate.
paultinichigiu
Postat pe 1 August 2008 20:20
mai, exemplul bun il dai cand reusesti sa-i faci pe ceilalti sa nu te urmeze in rau. De exemplu eu fumez de 18 ani, insa nu as indrazni sa spun nimanui ca tigarile sunt bune, ori daca nu stie gustul lor sa incerce pt ca se poate lasa oricand, ori ca nu fac nici un rau. Si tine cont ca sunt doar tigari obisnuite si totusi nici nu-mi trece prin minte sa le fac reclama. Singurul lucru de apreciat la ele e ca poti fuma pana-ti cad plamanii, insa mintea ramane treaza si sigur mori constient. Macar stii de ce te duci ca nataraul inainte de vreme. Cu drogurile nu ai sansa asta :D
amme22
Postat pe 1 August 2008 20:21
parerea mea e k trebuie sa fii conshtient de ceea ce faci sau in ceea ce te bagi.. toata lumea are cate un viciu...indiferent de cat de inofensiv e el.. important e sa fie conshtient de acesta si de riscuri... dar pana nu`tzi asumi makar un risc in viatza nu simtzi ca traieshti cu adevarat..parerea mea;;)... shi nu ma refer la droguri aici..
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 20:25
Paul draga, nu toata lumea se pricepe la calcule matematice desi modul in care ai expus problema este cat se poate de simplu , la fel de simplu cum au expus-o si alte persoane dar de ....pentru unii e mai grele

Daca fac o recapitulare la cele peste 70 de mesaje scrise deja aici din toate astea doar 3 persoane sunt de parere ca tentatia e mare si ca de ce sa nu incerci ceva ce stii deja ca are efect negativ asupra corpului tau....una dintre ele si-a facut cont azi si a nimerit fix la acest subiect ca sa-si exprime parerea pro.

iris_4_ever
Postat pe 1 August 2008 20:32
chiar nu intzeleg ce rost are sa comentam parerile altora...
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 20:38
De la: paultinichigiu, la data 2008-08-01 19:57:35sex cu droguri in timp ce faci bungee-jumping


si dupa asta?
beem
Postat pe 1 August 2008 20:43
eiii... si dupa asta mai vezi tu in care din lumi te mai distrezi...
amme22
Postat pe 1 August 2008 20:45
eu cred k in viitoarea :)))
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 20:47
Comentam parerile altora pentru ca nu suntem de acord cu ele , simplu .
Mai mult decat sa le comentam nu putem face.
Daca vezi un copil ca tranverseaza strada pe rosu ce faci ? il tragi de maneca si ii explici cum se traverseaza corect .
Aici din pacate nu-i putem trage de maneca in schimb incercam sa le explicam ca este o greseala sa considere ca-si pot infrange tentatiile atunci cand vor .

Chiar credeti ca drogatii de la colt de strada au dorit sa ajunga asa ? si ei credeau ca se pot lasa oricand si defapt s-au trezit ca au intrat intr-o hora pe care nu sunt in stare sa o joace.

Ar mai fi o tentatie .....suprema as spune : cica ai avea super orgasm in timp ce iti omori partenerul ,placerea de a ucide in timp ce faci sex nu se poate compara cu nimic altceva.....si asta intra tot la categoria sex-placere-tentatii nu ?

iris_4_ever
Postat pe 1 August 2008 20:58
iris, cred k ar trebui sa invetzi sa faci diferenta intre a-tzi expune parerea shi a o impune...mai lucreaza la treaba asta pt k scartzaie... cius
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 21:07
De la: ankutzikaa, la data 2008-08-01 21:07:19 iris, cred k ar trebui sa invetzi sa faci diferenta intre a-tzi expune parerea shi a o impune...mai lucreaza la treaba asta pt k scartzaie... cius


Chiar nu mi se pare ca scartie deloc , stiu foarte bine cand sa-mi expun parerea si cand sa mi-o IMPUN ! iar asta este un subiect la care consider ca este cazul sa mi-o impun.

Marea mea problema este ca-mi pasa si atat.

Daca ar exista mai multe persoane ca mine nu ar fi atat de multi consumatori de droguri.

Stii cat de bine m-am simtit cand un amic a refuzat initial sa mearga cu noi la o bere pentru ca urma sa se duca sa traga nu stiu ce muguri ?
Am fost singura din grup care a zis ca-l bate(desi tipul e de doua ori cat mine ) daca nu vine cu noi la bere si daca nu renunta la a se simti high.

Poate ca a doua zi s-a dus dar in seara aia nu a fost ....a mers cu noi la bere iar sentimentul ca am reusit sa-l conving sa nu o faca este de nedescris.

Am o cunostiinta care este in ultimul hal de degradare umana din cauza drogurilor, acum 3 ani am fost la un party unde am stat de vorba cu un baiat care vroia sa se lase de ele dar nu putea, a fost la dezintoxicare de 5 ori intr-un an si nimic ....nu stiu ce s-a ales de baiatul ala pentru ca nu am pastrat legatura cu el iar cei din grupul lui nici ei nu mai stiu nimic de el......

Eu insumi mi-am pierdut 3 ore jumate din viata tragand trei fumuri de marijuana si nu tin minte nimic din ce s-a intamplat in acele trei ore .....asa ca....da , incerc sa-mi impun parerea pentru ca stiu cum este .

Pana una alta nu vad sa fi aparut cineva care sa spuna DA si sa explice si de ce asa ca ....ankule draga , daca te-ai plictisit de mesajele mele de la acest subiect fa-te ca nu le vezi !
iris_4_ever
Postat pe 1 August 2008 21:25
eu m-am gandit am sa incerc in viata viitoare

si nu inteleg de ce ankutzikaa zici de altii ca fac comentarii la alte comentarii cand tu faci la fel...
beem
Postat pe 1 August 2008 21:25
IRIS, lasa comentariile, hai la bere, dezbatem acolo subiectul
_fantoma_
Postat pe 1 August 2008 21:27
De la: vas25, la data 2008-08-01 21:27:01IRIS, lasa comentariile, hai la bere, dezbatem acolo subiectul


Ok ....
iris_4_ever
Postat pe 1 August 2008 21:35
sincera sa fiu iris vad k nu ai intzeles ceea ce am vrut sa insinuez... la urmatorul topic o sa incerc sa nu mai fiu atat d subtila...in cazul asta nu mi`am permis sa zic tot ceea ce am avut de zis tokmai pt k nu vreau sa influentez shi nu pt faptul k lumea m`ar putea percepe greshit! daka tzie`tzi place sa`tzi impui parerea, fa-o dar nu`i obliga pe ceilaltzi sa o shi accepte! poate ai auzit in cei 30 d ani de viatza de liber arbitru... incerc sa ignor rautatile shi nestiintza in domeniu... implicit shi pe tine! multzumesc de sfat! voi tzine cont!
ankutzikaa
Postat pe 1 August 2008 21:41
De la: ankutzikaa, la data 2008-08-01 21:41:23 sincera sa fiu iris vad k nu ai intzeles ceea ce am vrut sa insinuez... la urmatorul topic o sa incerc sa nu mai fiu atat d subtila...in cazul asta nu mi`am permis sa zic tot ceea ce am avut de zis tokmai pt k nu vreau sa influentez shi nu pt faptul k lumea m`ar putea percepe greshit! daka tzie`tzi place sa`tzi impui parerea, fa-o dar nu`i obliga pe ceilaltzi sa o shi accepte! poate ai auzit in cei 30 d ani de viatza de liber arbitru... incerc sa ignor rautatile shi nestiintza in domeniu... implicit shi pe tine! multzumesc de sfat! voi tzine cont!


Domnisoara , folosesti subtilitatea atunci cand vrei sa spui ceva neplacut unui prieten sau atunci cand incerci sa-i dai papucii iubitului dar nu vrei sa-i ranesti orgoliul de mascul ....o poti folosi cand vrea muschiul tau mai putin atunci cand consideri ca ai ceva de spus ce ar putea ajuta pe cineva in a lua hotararea corecta.

Nu am observat in nici un alt post de al tau sa dai de dovada de subtilitate asa ca las-o balta ca nu tine.

Nu te-am obligat pe tine sa-mi accepti parerea, mi-am postat-o aici ca orice alte persoane care au facut=o deja , din pacate se pare ca tu ai o problema cu parerea mea si ai tinut in mod expres sa-mi arati acest lucru.

Nu stiu , poate sperai sa apara totusi cineva care sa sustina altceva decat spun eu pentru ca altfel nu vad de ce esti deranjata de faptul ca-mi impun parerea.

,,n cazul asta nu mi`am permis sa zic tot ceea ce am avut de zis tokmai pt k nu vreau sa influentez shi nu pt faptul k lumea m`ar putea percepe greshit'' ......Nu vrei sa influentezi negativ sau ce ? De ce crezi ca te-ar putea percepe lumea gresit ? doar daca nu cumva ai alte idei decat ale majoritatii.

Pe mine nu ma deranjeaza daca lumea o sa ma perceapa ca fiind cea care NU este de acord cu relatia sex-droguri si cu drogurile in general.
Asta este parerea mea si o sustin oricand in fata oricui

Liber arbitru, rautati , nestiinta in domeniu .....folosesti cuvinte cam mari pentru o persoana care nu este in stare sa-si exprime parerea ca nu cumva sa fie perceputa gresit
iris_4_ever
Postat pe 2 August 2008 01:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua 28 De la: kudika414141 29 Iulie 2011 14:35
Buna.. 3 De la: kudika439679 20 Mai 2012 14:23
buna tutror 2 De la: mahy33 12 Martie 2010 20:18
Nimic de pierdut.. 5 De la: chic_sindy 27 Iulie 2010 12:23
hi 19 De la: sirghea 26 August 2010 18:19