Setari Cookie-uri

Religia sau sexul?

Cele doua se cam bat cap in cap, iar mai ales in cazul in care sexul are loc intre persoane necasatorite, devine pacat mult prea mare.
am o prietena care era foarte bisericoasa, dar dupa ce si-a inceput vata sexuala la spovedanie a primit canon sa nu mai faca asa ceva pana la casatorie si cum nici vorba de asa ceva, a ales sa isi continue relatia ei fericita.
religia este unul din motivele pentru care mi-a parut rau o perioada dupa ce am facut primul pas.
si totusi, daca Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva, de ce n-ea inzestrat cu atatea terminatii nervoase in zona cu pricina?si multe altele....
voi ce credeti, ce ar trebui sa fie e primul loc? sufletul sau trupul?
skorpyo
Postat pe 24 Iulie 2008 22:44
hopaa, se pare ca mancarimea e mai mare decat constiinta!!
las' , dumnezeu vede si inchide ochii la cate o relatie d-asta, neprincipiala.

Postat pe 24 Iulie 2008 23:01
"dumnezeu vede si inchide ochii la cate o relatie d-asta, neprincipiala."
nu stiu daca am inteles bine, sexul este o relatie neprincipala? pai cred ca tocmai asta e problema, la o relatie bazata pe sex.
inteleg ca e pacat cand se dapeseste o anumita limita, dar e pacat si stunci cand e din dragoste?
skorpyo
Postat pe 25 Iulie 2008 00:11
esti nehotarata!
crezi ca are vreo importanta daca o faci doar de reglare de hormoni sau din iubire? daca e sa ne aplecam urechiusele la canoane si traditii, sexu' e sex, indiferent care a fost motivatia mancarimii.
mai pe intelesu' tau:
ori ramai asa cum te-a facut dumnezeu' pana la nunta ori o scobesti de sare mustaru' din ea.

Postat pe 25 Iulie 2008 00:50
cred k aici castiga trupul,pt k dc te-au apucat mancarimile cum spui tu nu ai astampar pana nu te rezolvi indiferent dc apoi regreti sau nu.nu cred k mai exista vreo pers care sa fie virgina la casatorie.dc fericitul eveniment se intampla pe la 30 de ani sau doamne fereste mai tarziu,stai pana atunci pe uscat?cred k nu,asa k sexul este ceva normal chiar dc nu este aprobat de biserica so enjoy making sex
acy_mik
Postat pe 25 Iulie 2008 16:15
Cata vreme ai un sistem de valori bine pus la punct, cea mai buna solutie e sa faci asa cum iti dicteaza constiinta. Prefer sa consider legile Bisericii ca pe niste norme etice, stabilite in primul rand de societate (evrika, de oameni).
Daca nu iti afecteaza cu nimic credinta, personalitatea si, sa zicem, intentiile bune (la modul cel mai general), nu vad niciun pacat in a face sex inainte de casatorie.
Laurelin
Postat pe 26 Iulie 2008 00:31
Pt geo: invata mai omule sa te exprimi civilizat ca din cate am citit ai o prestatie jalnica pe acest site. Sustii ca ai sotie si copil. Sad for them

Postat pe 26 Iulie 2008 01:42
offff!!!
elsy , invata sa faci diferenta dintre ironie si jignire.
pana atunci , ce zici , te invit la o lectura-n doi a psalmului 69!?

Postat pe 26 Iulie 2008 08:14
interesant..si daca are loc intre 2 persoane casatorite?evident fiecare cu altcineva?nu se pune nu?:P

conform religiei este pacat...dar...orice om are pacate nu?si apoi sa ma ierte doamne doamne stai pana la nunta si vezi il vezi pe individ ca este jalnic la pat...sau tu nu esti compatibila cu el la pat...accepti o viata fara sex?asta ca nu ai incercat inainte? ...


Postat pe 26 Iulie 2008 10:09
De la: Elsy24, la data 2008-07-26 01:42:33Pt geo: invata mai omule sa te exprimi civilizat ca din cate am citit ai o prestatie jalnica pe acest site. Sustii ca ai sotie si copil. Sad for them



serios? unde ai citit? poate ai gresit site-ul.....aaaa sa nu uit.....si eu am sotie si copii...oare prestatia mea cum o vezi????....

dupa cum vad draguta Elsy esti nouta..pe la noi..cand oare ai avut timp sa vezi de prestatia fiecaruia din acest site????

Postat pe 26 Iulie 2008 10:20
De la: maryamm, la data 2008-07-26 10:20:57
De la: Elsy24, la data 2008-07-26 01:42:33Pt geo: invata mai omule sa te exprimi civilizat ca din cate am citit ai o prestatie jalnica pe acest site. Sustii ca ai sotie si copil. Sad for them



serios? unde ai citit? poate ai gresit site-ul.....aaaa sa nu uit.....si eu am sotie si copii...oare prestatia mea cum o vezi????....

dupa cum vad draguta Elsy esti nouta..pe la noi..cand oare ai avut timp sa vezi de prestatia fiecaruia din acest site????


eu ma intreb cum prestezi mai geo in afara site-ului ca vad ca pe fata asta ai dezamagit-o..

mi se pare o prostie sa judeci omul asa..si daca are sotie si copil,care este problema?..
a gata stiu geo de azi inainte nu mai ai ce cauta pe acest site da?si mai lasa comentariile si treci la scutece... aaa si sa nu aud comentarii clar?



Postat pe 26 Iulie 2008 10:40
De la: conico, la data 2008-07-26 10:40:52
De la: maryamm, la data 2008-07-26 10:20:57
De la: Elsy24, la data 2008-07-26 01:42:33Pt geo: invata mai omule sa te exprimi civilizat ca din cate am citit ai o prestatie jalnica pe acest site. Sustii ca ai sotie si copil. Sad for them



serios? unde ai citit? poate ai gresit site-ul.....aaaa sa nu uit.....si eu am sotie si copii...oare prestatia mea cum o vezi????....

dupa cum vad draguta Elsy esti nouta..pe la noi..cand oare ai avut timp sa vezi de prestatia fiecaruia din acest site????


eu ma intreb cum prestezi mai geo in afara site-ului ca vad ca pe fata asta ai dezamagit-o..

mi se pare o prostie sa judeci omul asa..si daca are sotie si copil,care este problema?..
a gata stiu geo de azi inainte nu mai ai ce cauta pe acest site da?si mai lasa comentariile si treci la scutece... aaa si sa nu aud comentarii clar?





offff mai conico..lasa fata sa intre pe site..dar nu inainte de..cum spuneai???? sa treaca la scutece si sa le schimbe....



Postat pe 26 Iulie 2008 10:57
ce rele sunteti!!
lasa-ti fata sa-si exprime frustrarile si nevoile! aaaamiiin!!
ia zi elsy , ai pacatuit? sau vrei sa pacatuiesti oleaca!?

Postat pe 26 Iulie 2008 10:59
De la: geo32, la data 2008-07-26 10:59:59ce rele sunteti!!
lasa-ti fata sa-si exprime frustrarile si nevoile! aaaamiiin!!
ia zi elsy , ai pacatuit? sau vrei sa pacatuiesti oleaca!?







Postat pe 26 Iulie 2008 11:04
De la: geo32, la data 2008-07-26 10:59:59ce rele sunteti!!
lasa-ti fata sa-si exprime frustrarile si nevoile! aaaamiiin!!
ia zi elsy , ai pacatuit? sau vrei sa pacatuiesti oleaca!?


da yo nu pot ca ni-i rusine ...by the way noi o lasam ca daca nu spune fata ce are pe suflet poate se constipa ...
si da-i drumu la scutece...cand o sa se prinda de capul tau tot ceea ce te-am invatat?sa fii si tu educat,cizelat...
sau varianta b..te-am invatat pana te-am prostit

Postat pe 26 Iulie 2008 11:09
De la: conico, la data 2008-07-26 11:09:13
De la: geo32, la data 2008-07-26 10:59:59ce rele sunteti!!
lasa-ti fata sa-si exprime frustrarile si nevoile! aaaamiiin!!
ia zi elsy , ai pacatuit? sau vrei sa pacatuiesti oleaca!?


da yo nu pot ca ni-i rusine ...by the way noi o lasam ca daca nu spune fata ce are pe suflet poate se constipa ...
si da-i drumu la scutece...cand o sa se prinda de capul tau tot ceea ce te-am invatat?sa fii si tu educat,cizelat...
sau varianta b..te-am invatat pana te-am prostit


uite vezi conico..iar ai fost rea..uffff...si ce rea ..cum adica se constipa??..ce ?? cum??? mai mai...adica..se..c...ptiuuuuu....


Postat pe 26 Iulie 2008 11:14
De la: maryamm, la data 2008-07-26 11:14:03
De la: conico, la data 2008-07-26 11:09:13
De la: geo32, la data 2008-07-26 10:59:59ce rele sunteti!!
lasa-ti fata sa-si exprime frustrarile si nevoile! aaaamiiin!!
ia zi elsy , ai pacatuit? sau vrei sa pacatuiesti oleaca!?


da yo nu pot ca ni-i rusine ...by the way noi o lasam ca daca nu spune fata ce are pe suflet poate se constipa ...
si da-i drumu la scutece...cand o sa se prinda de capul tau tot ceea ce te-am invatat?sa fii si tu educat,cizelat...
sau varianta b..te-am invatat pana te-am prostit


uite vezi conico..iar ai fost rea..uffff...si ce rea ..cum adica se constipa??..ce ?? cum??? mai mai...adica..se..c...ptiuuuuu....


ihaaaaaa ...ce complimentata ma simt de dimineata

stiu pt ca sunt rea am sa ajung in iad..da dar ca sa ajungi in iad tre sa meriti cica...asa ca am sa persist in rautate

Postat pe 26 Iulie 2008 11:15
aici e de mine!!!
fratele meu este penticostal si si-a gasit o fata in acelasi cult,cu el...
s-au casatorit in octombrie anul trecut,fata s-a lasat dezvirginata abia in decembrie(nu glumesc!)
nu se inteleg de nicio culoare,plus ca bebelusul este pe drum,deja!

cel mai trist este faptul ca nu sunt compatibili,din nici-un punct de vedere,iar daca ar fi petrecut mai mult timp impreuna,inainte de casatorie,poate lucrurile ar fi stat altfel.....
sunt ingrijorata pentru ca urmeaza un bebe,care nu merita sa creasca in scandaluri si altele.....
iar cireasa de pe tort,este reprezentata de faptul ca fata,merge pe principiul ca nu trebuie sa folosesca protectie,pentru ca D-zeu interzice asta....so a baby every year,i think....
alone
Postat pe 26 Iulie 2008 11:24
De la: ancuta240783, la data 2008-07-26 11:24:10 aici e de mine!!!
fratele meu este penticostal si si-a gasit o fata in acelasi cult,cu el...
s-au casatorit in octombrie anul trecut,fata s-a lasat dezvirginata abia in decembrie(nu glumesc!)
nu se inteleg de nicio culoare,plus ca bebelusul este pe drum,deja!

cel mai trist este faptul ca nu sunt compatibili,din nici-un punct de vedere,iar daca ar fi petrecut mai mult timp impreuna,inainte de casatorie,poate lucrurile ar fi stat altfel.....
sunt ingrijorata pentru ca urmeaza un bebe,care nu merita sa creasca in scandaluri si altele.....
iar cireasa de pe tort,este reprezentata de faptul ca fata,merge pe principiul ca nu trebuie sa folosesca protectie,pentru ca D-zeu interzice asta....so a baby every year,i think....


exact de asta ziceam si eu..super naspa...cum fara protectie..da ce vrea mama sa fete non-stop???...

Postat pe 26 Iulie 2008 11:28
da......
alone
Postat pe 26 Iulie 2008 11:58
Adica lumea cu capul pe umeri se chinuie sa nu mai faca atatia copii prin fel si fel de metode, ca doar principala cauza a saraciei din lume este faptul ca suntem prea multi, sunt altii care cnsidera ca trebuie sa ne inmultim ca iepurii; astia, fara suparare, nu sunt credinciosi, ci inconstienti.
daca stiu bine si Biserica Ortodoxa considera un pacat contraceptia, dar macar ai nostrii si-au dat seama ca mai bine sa previi o sarcina decat sa o intrerupi.
Dumnezeu (asta daca intr-adevar exista) ne-a dat cap in care se afla un oarecare creier si asta se foloseste pentru a gandi, deci nu e normal sa urmeze niste reguli de acum 2000 de ani cand populatia globului era de abia cateva milioane.
skorpyo
Postat pe 27 Iulie 2008 10:03
Inca de la inceput tre sa fac o precizare: sunt nouta la capitolul forum!
Tema voastra nu ma putea lasa rece. Ei bine, acum ceva ani in urma (circa 7) am decis sa deprind tainele religiei, a religiilor mai bine zis. Am avut o perioada de intense citiri (metri cubi de literatura), analizand prin comparatie diferitele religii. Dupa care am incercat sa gasesc raspunsuri intre fetele bisericesti.
Hai sa va spun ceva, se mentiona ca ne aliniem la niste reguli stabilite dupa realitatea de acum 2000 ani, e drept, dar tot atat de adevarat e ca biblia crestin-ortodoxa (ca si cele ale altor religii) sunt exprimate METAFORIC.
Am vazut si eu preoti care dau canoane si altele facand pe "Legiunea lui Dumnezeu", asa ca le-am sfatuit pe cele certate sa intrebe cum ramane cu iubirea care tre sa existe intre oameni? Asta in cazul in care sexul are acest lucru la baza.
Apoi le-am facut o alta trimitere la textul biblic prin care Mantuitorul cerea evreilor ca cel care nu are nici un pacat sa arunce cu piatra in proostituata si, minune! Nimeni n-a facut-o!
Asa ca dragele mele, conteaza ce simti ptr Dumnezeu si ptr cei din jurul tau. Credeti-ma! Dumnezeu nu e o fiinta, ci o entitate iertatoare de altfel. Tocmai asta-i detaliul cam uitat de preoti!
puiut_77
Postat pe 28 Iulie 2008 16:03
De la: paula_giurea, la data 2008-07-28 16:03:00Inca de la inceput tre sa fac o precizare: sunt nouta la capitolul forum!
Tema voastra nu ma putea lasa rece. Ei bine, acum ceva ani in urma (circa 7) am decis sa deprind tainele religiei, a religiilor mai bine zis. Am avut o perioada de intense citiri (metri cubi de literatura), analizand prin comparatie diferitele religii. Dupa care am incercat sa gasesc raspunsuri intre fetele bisericesti.
Hai sa va spun ceva, se mentiona ca ne aliniem la niste reguli stabilite dupa realitatea de acum 2000 ani, e drept, dar tot atat de adevarat e ca biblia crestin-ortodoxa (ca si cele ale altor religii) sunt exprimate METAFORIC.
Am vazut si eu preoti care dau canoane si altele facand pe "Legiunea lui Dumnezeu", asa ca le-am sfatuit pe cele certate sa intrebe cum ramane cu iubirea care tre sa existe intre oameni? Asta in cazul in care sexul are acest lucru la baza.
Apoi le-am facut o alta trimitere la textul biblic prin care Mantuitorul cerea evreilor ca cel care nu are nici un pacat sa arunce cu piatra in proostituata si, minune! Nimeni n-a facut-o!
Asa ca dragele mele, conteaza ce simti ptr Dumnezeu si ptr cei din jurul tau. Credeti-ma! Dumnezeu nu e o fiinta, ci o entitate iertatoare de altfel. Tocmai asta-i detaliul cam uitat de preoti!


interesant punct de vedere :) eu prefer s ainterpretez crestinismul, cu legile sale de baza, ca pe un 'volum' de norme etice/morale. atata vreme cat alegi o cale cat de cat dreapta (mai ales fata de tine insati) si o urmezi, cat faci exact ceea ce iti dicteaza constiinta si nu ii afecteaza pe cei din jurul tau, nu cred ca este un pacat. am cunoscut atatia oameni bisericosi si putrezi la suflet si la minte si viceversa.
Laurelin
Postat pe 28 Iulie 2008 21:52
vorbesti despre o cale dreapta(cat de cat) fata de tine in primul rand, ei bine, draga mea te voi dezamagi in continuare.Stii care-i ordinea in care se da socoteala ptr pacate?
1. Pacatele facute de ceilalti din vina noastra.
2. Pacatele facute de ceilalti si pe care noi le puteam preintampina.
3. Pacatele facute in fapt de noi.
4. Pacatele facute de noi cu gandul.
Preotii mizeaza pe prima categorie de pacate, in baza acestora dau canoane, in special femeilor. Daca va veti apleca asupra textelor diferitelor religii veti vedea ca de ele s-au ingrijit urmasii lui Adam (barbati) si sunt mai mult opozabile urmaselor Evei.
Am auzit o groaza de preoti care spun in gluma: "Ce sa-ti faca draguta daca esti urmasa Evei, suferi ca si ea!". Si au foarte mare dreptate!
Femeia este facuta spre a suferi. Pr Arsenie Boca si pr Cleopa dadeau urmatoarea explicatie: Dumnezeu a creeat pamantul, animalele si la urma pe Adam. Desi toate au fost facute din pamant, Adam a iesit mai evoluat. Pe Eva a creeat-o sa-i tina de urat (sic) lui Adam (nu ptr a-i fi sluga sau altele ) din coasta lui si din pamant care, intre timp, a evoluat.
Asa se face ca Eva este cea haituita de ganduri privind judecatile lui Dumnezeu, pe cand barbatii o fac si gata. Pe cati i-ati vazut sa-si faca griji privind un astfle de pacat.
Parerea mea e ca faci exact ceea ce crezi ca-ti face bine ca oricum judecatile lui Dumnezeu nu le cunoaste nimeni!
puiut_77
Postat pe 29 Iulie 2008 09:19
Fetelor, hai sa nu aruncam cu piatra nici in celelalte religii sau culte religioase. Cat despre fata aceea care s-a lasat dezvirginata dupa cateva luni.. sa fim serioase, voi ati facut-o din prima? Eu una am tot exersat cateva saptamani pana la rezultataul final. In ce priveste intelegerea da, inainte de casatorie trebuie sa vezi cat esti de compatibil cu celalalt. Dar si sexual? Intr-adevar, e un risc sa astepti pana dupa casatorie .. daca dai de vreun monstrulet care-si scoate biciu.. si hai nevasta! Dar avand amandoi aceleasi principii morale, sa speram ca nu e cazul. Iar in ce priveste contraceptia, aici nu prea inteleg de ce sa facem dragoste numai pt procreere. Cu siguranta fratele tau stia la ce se inhama, stia ce crede viitoarea lui sotie si deci nu vad problema. Intr-adevar trebuie sa avem grija cu cine ne casatorim, mare grija. Cat despre contraceptie.. sunt atatea femei care nu o considera interzisa si totusi ajung la intrerupere de sarcina. Asa ca trebuie multa responsabilitate, nu ne jucam de-a mama si de-a tata. Mult succes fetelor si aveti mare grija de voi!

Postat pe 29 Iulie 2008 10:41
si prietenul meu e penticostal ,si nu stau chiar asa lucrurile
intr-adevar trebuie ca fata sa fie virgina pana la nunta
, dar faza cu protectia nu este chiar asa,cel putin la el.chiar o recomanda.
cred ca doua persoane care se potrivesc din celelalte puncte de vedere se vor potrivi si in pat.
SUNT VIRGINA LA 20 DE ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si nu regret
va recomand un prieten penticostal:nu bea,nu fumeaza,nu va inseala cu alte femei,daca mai sunteti virgine o sa va aprecieze ca v-ati pastrat pentru el.
Mie un fost prieten mia zis cand a aflat ca sunt virgina:Cine crezi ca o sa se mai lupte sa te dezvirgineze?
eram chiar disperata credeam ca st singura virgina de pe glob,dar l-am intalnit pe el si..............................................................................................................................................
_amy_
Postat pe 29 Iulie 2008 14:36
Aveti dreptate penticostalii sunt cu adevarat crestini .Cred ca voi trece si eu la penticostali caci am destui prieteni si-i apreciez foarte mult

Postat pe 29 Iulie 2008 14:40
Cum ar fi sa trecem toti la penticostali?pt ca ei sunt baieti de perspectiva?Daca mai tii la ceva pe lumea asta, macar la propria religie mostenita din mosi stramosi sa nu renunti!
andra83
Postat pe 29 Iulie 2008 15:08
Andra tot crestinism e .Si in plus respectat nu numai de popa ci si de enoriasi .O biserica vie

Postat pe 29 Iulie 2008 15:11
andra daca ai merge o data la biserica la penticostali te-ai convinge ca lucrurile stau altfel si eu cand am auzit de aceasta idee am zis nu,dar cand am cunoscut mai bine acesti oameni m-am schimbat.Ei merg la biserica pentru a se ruga , nu pentru ca asa trebuie,si ei chiar se roaga nu stau ca ai nostri sa discute ce a mai facut vecinul , sau ce a mai zis vecina,sau uite-o si pe aia ...........................................................................pe fetele acestor oameni chiar citesti fericirea cand intra in biserica .te rog mergi macar o data la biserica si te rog srune-mi atunci ce parere ti-au facut,eu nu sunt penticostala,dar merg la biserica la ei si o fac pentru ca imi face placere .
_amy_
Postat pe 29 Iulie 2008 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am face orice ptr partener? 260 De la: kudika029282 1 Decembrie 2010 17:01
anticonceptionale yasmin 29 De la: mikyraluca 22 August 2011 11:54
sex...in masina sau oriunde in afara dormitorului!! 214 De la: Limbu 12 Decembrie 2009 02:41
E posibila o sarcina? 9 De la: Anonima_007 8 Ianuarie 2010 05:14
ma ce prosti 38 De la: deep_silence 11 Septembrie 2010 20:20