Setari Cookie-uri

Religia sau sexul?

Ete na, acum sa ne luam la cearta pe religii.. ca a mea e mai tare! As scoate limba la voi, dar nu vad semnul. Intelegeti voi.. respect, dragele mele. :P

Postat pe 29 Iulie 2008 17:21
m-am adus aminte de un articol pe care l-am citit despre satanisti, cica vor sa devina religie oficiala in Romania, sa aibe si ei biserica lor;
va dati seama ce ar iesi? atunci "religia" lor ar impune orgiile de tot felul, deci sexul si toate cele (ca tot este o discutie pe tema relatia sex-droguri, combinatia perfacta pt ei) ar fi chiar o obligatie, ar fi pacat sa nu faci.
skorpyo
Postat pe 30 Iulie 2008 20:51
@Skorpyo: Ca sa fiu sincera nu am citit toate mesajele din topicul asta deci e posibil sa iti mai fi zis si altcineva ce vreau eu sa iti spun da' totusi ma risc sa iti raspund la 2 intrebari sau ma rog sa incerc sa te lamuresc cu 2 chestii...in putinii mei ani de viata am avut de multe ori tangente cu preoti...daca spui ca nu mai esti virgina cand te spovedesti unii iti spun sa nu te impartasesti, altii sa nu o mai faci, altii nici nu baga in seama...depinde de varsta preotului! Si cat despre pacat in legatura cu un presupus copil...avortul e pacat pentru ca practic omori un om, daca te protejezi nu e pacat...doar incerci sa te feresti de ceea ce ar duce la un pacat! Crede in Dumnezeu nu in preoti...nu sunt nici pe departe niste sfinti!!!
FCD
Postat pe 30 Iulie 2008 21:49
uite am gasit urmatorul subiect "ejaculare feminina ", eu mi-am scris parerea, poti sa citesti daca vrei, dar as vrea sa aflu si parerea ta!!!despre acest subiect,se poate acum?
ingrid_carla
Postat pe 7 August 2008 21:12
Ma sperie subiectul,sincer.Ce se poate raspunde la un asemenea subiekt?Oricum m-am decis deja ca imi fac biserica,e cea mai profitabila afacere...Trecand peste asta,pana la urma e decizia fiecaruia,dar eu nu gasesc nici un pacat in a te simtii bine,ca pana la urma daca e sa ma iau dupa religie,daca e batranelul cu carnetel si sta pe nor acolo si ma vede,oricum merg in iad-nu mai am nici o sansa...sau daca e adevarat ca daca te caiesti pe patul de moarte esti iertat total,asa voi face
sweetpink
Postat pe 7 August 2008 21:20
religia e religie......sexul e sex........niciodata nu vor putea fi "in armonie" una cu cealalta......cel mai bn: sa ai respect fata de Dumnezeu,sa fii un om cinstit.........dar cand vine vorba de sex...... scuzati-ma,dar e vorba de trupul fiecaruia........si nu e un pacat sa-ti traiesti viata intima asa cum vrei......cu mana ta ti-o faci asa ca.......sa nu uiti sa mai treci pe la biserica si sa ai respect si fata de religie.....
georgy_ana
Postat pe 8 August 2008 20:58
Se spune ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi. Prin urmare el stie tot ce facem, cum gandim, si ce ne-a determinat sa luam o anume decizie. Sunt sigura ca Dumnezeu se supara daca prin decizia luata eu voi avea de castigat, iar altii de suferit. Dar cat timp nu deranjez pe nimeni...nu vad de ce m-as priva de placerile carnale. Una din cele 10 porunci spune: "Sa nu fi desfranat" - prin asta eu inteleg ca practic nu este interzis 100% ci doar sa fii moderat (poate interpretarea mea este grsita sau nu, dar fiind om, deci fiinta cu pacate, caut o portita de scapare). Daca Dumnezeu considera ca am incalcat porunca, ma va pedepsi si voi suporta consecintele. Iertarea cere pacate noi.
cnmoha86
Postat pe 8 August 2008 23:07
In legatura cu contraceptia biserica greseste foarte mult. E rupta complet de realitate, nu e acordata la lumea reala. Eu sunt in india acum si am vazut in ce mizerie si ignoranta traiesc oameni aici. Sunt un miliard si au cel mai mare spor de populatie de pe glob. De fapt o statistica spunea ca 99% din cresterea de populatie la nivel global are loc in tariile in curs de dezvoltare. Suprapopularea e o problema globala si o criza economica mondiala o sa duca sute de milioane de oameni la foamete. Noi suntem in siguranta dar e vai de asiatici si de africani. Sa revin la indieni sunt cei mai pudici oameni de pe planeta. Nu vorbesc despre sex nici macar cu cei mai apropiati si sunt marea majoritate virgini inainte de castorie.Am gasit prezervative in cateva farmacii, la noi in tara le gasesti in market langa raftul de mancare si sunt pe toate drumurile. Anumite conceptii si idei trebuie dezbatute chiar si de o biserica conservatoare cum e cea ortodoxa. Lumea s-a schimbat mult in 2000 de ani chiar daca uni nu accepta inca asta
PULEMATURI
Postat pe 9 August 2008 21:19
nop, nu ai dreptate. Biserica ortodoxa nu e deloc conservatoare
amme22
Postat pe 9 August 2008 21:32
eu nu stiu daca sa mor de ras sau de plans.sunt in dilema.
m-am uitat azi la cristi brancu in reluare(e o figura si jumatate ) ...era invitata simona sensual.
a spus ca a fost insarcinata, dar ca a pierdut copilul. ii pare rau. asta inteleg
dar nu inteleg de ce a zis "ma mai lasa Dumnezeu sa ma mai 'copilaresc' putin.."
mai rau e ca ea chiar crede!
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 15:27
care-i treaba intre sex si religie?..............la amandoua stai in genunchi cand te rogi.............ce era asa de complicat

Postat pe 25 Septembrie 2008 23:05
De la: skorpyo, la data 2008-07-24 22:44:21Cele doua se cam bat cap in cap, iar mai ales in cazul in care sexul are loc intre persoane necasatorite, devine pacat mult prea mare.
am o prietena care era foarte bisericoasa, dar dupa ce si-a inceput vata sexuala la spovedanie a primit canon sa nu mai faca asa ceva pana la casatorie si cum nici vorba de asa ceva, a ales sa isi continue relatia ei fericita.
religia este unul din motivele pentru care mi-a parut rau o perioada dupa ce am facut primul pas.
si totusi, daca Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva, de ce n-ea inzestrat cu atatea terminatii nervoase in zona cu pricina?si multe altele....
voi ce credeti, ce ar trebui sa fie e primul loc? sufletul sau trupul?


Cum foarte bine observi sunt multe, foarte multe lucruri care "se bat cap in cap" in interiorul fiintei noastre.

Dar in final spui "SUFLETUL sau TRUPUL" !?
EU te intreb DE CE: SUFLETUL versus TRUP ???

Ideea este sa realizezi acea ARMONIE pe care ti-o doresti din tot deauna, chiar daca NU REUSESTI uneori nici intr-o viata ...
Dar poti incerca totusi intreaga viata sa fii un OM CORECT cu tine insuti cat si cu ceilalti. Si uite asa realizezi, poate cu mare dificultate acea ARMONIE intre TRUP & SUFLET !

RELIGIA este doar "o invatatura" veche de cand lumea, ca si invatatura parintilor nostri ce au si ei o experienta proprie veche.
Si unii si altii iti vor "binele". Dar TU ai o singura viata, si precum bebelusul care tot creste si ajunge sa-si "ia zborul din cuib", asa si TU trebuie sa iei anumite hotarari/alegeri pentru propria viata.

Apoi, daca alegi calea pioseniei, nu ai decat sa te duci intr-o manastire si sa te dedici acolo treburilor PUR SPIRITUALE.

Daca alegi calea OAMENILOR, a treburilor "celor pamantene" va trebui sa-ti alegi de asemenea, conform credintelor tale/educatiei tale/nevoilor tale, sa-ti alegi propria cale in viata.
Daca vei alege sa fi credincioasa celui pe care l-ai ales, sau vei alege sa-l inseli, sau cine poate sti ce anume vei alege sa faci in viata ta ... este o experienta ce iti apartine si te caracterizeaza si te diferentiaza.

Eu totusi cred ca oricare dintre noi isi doreste o armonizare intre SUFLET si TRUP, si bineinteles ca aceasta o vom face conform crezului nostru asupra ceea ce speram si nazuim sa realizam cu propria noastra viata.

Dumnezeu ne-a dat SUFLET din "sufletul" lui, precum TRUP ne-au dat parintii nostrii pamanteni, spre a le da un rost dupa buna noastra intelegere din moment ce "am gustat din fructul cunoasterii, din gradina Edenului".
Ce mai putem face? Ne-am ales singuri calea cea mai grea - a cunoasterii. Nu c-ar fi mai usoara calea spirituala, dar ceea ce alegem este clar in functie de propria noastra chemare.

Sa-ti gasesti SUFLETUL PERECHE este poate extrem de dificil, poate imposibil, poate foarte usor - pt. cei norocosi, dar pentru asta ar trebui in primul rand sa te cunosti pe tine insuti.
Poate de aceea RELIGIA ne cere SA NU NE GRABIM in a CUNOASTE pe cineva (in a fi intr-o relatie cu cineva), pentru a NE CUNOASTE MAI INTAI PE NOI INSINE, PROPRIUL NOSTRU SUFLET, PROPRIUL NOSTRU CARACTER si abia apoi, in cunoastere de cauza sa ALEGEM exact CEEA CE NE DORIM pentru noi insine si pentru ce este mai bun/bine pentru cel alaturi de care dorim sa traim

Sa ne ajute Dumnezeu !
agoldfish
Postat pe 26 Septembrie 2008 00:45
draga mea, de asta se spune "fa ce zice preotul, nu ce face el"
si in plus....si ei sunt oameni. oare nu au dreptul sa greasca?!




De la: FCD, la data 2008-07-30 21:49:12@Skorpyo: Ca sa fiu sincera nu am citit toate mesajele din topicul asta deci e posibil sa iti mai fi zis si altcineva ce vreau eu sa iti spun da' totusi ma risc sa iti raspund la 2 intrebari sau ma rog sa incerc sa te lamuresc cu 2 chestii...in putinii mei ani de viata am avut de multe ori tangente cu preoti...daca spui ca nu mai esti virgina cand te spovedesti unii iti spun sa nu te impartasesti, altii sa nu o mai faci, altii nici nu baga in seama...depinde de varsta preotului! Si cat despre pacat in legatura cu un presupus copil...avortul e pacat pentru ca practic omori un om, daca te protejezi nu e pacat...doar incerci sa te feresti de ceea ce ar duce la un pacat! Crede in Dumnezeu nu in preoti...nu sunt nici pe departe niste sfinti!!!
morticia_adams
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:06
Pe mine m-a pus pe ganduri cartea "Codul lui Davinci"... Pe urma am inceput sa vorbesc despre asta cu apropiati de-ai mei printre care si un adept al francmasoneriei. Am ramas surprinsa sa inteleg care e legatura intre religie si sex. Cica atunci cand ai orgasm, intri in directa legatura cu Dumnezeu. Noi glumeam pe alt topic spunand ca ne gandim cand facem sex la tot felul de tampenii, dar cineva a spus adevarul: in momentul in care ai orgasm, mintea ta e goala de orice gand. Chiar si de cele rele. Bine, explicatia pe care am primit-o era mult mai stufoasa si mai bine argumentata, dar pe scurt cam asta era: orgasmul este singura modalitate de a te "conecta" ci divinitatea. In momentul orgasmului, esti cea mai pura fiinta din univers.
Lucia1971
Postat pe 28 Septembrie 2008 23:19
sa stii ca pana acum nu am observat asta, ca in acel moment nu te gandesti la nimic.
acum inteleg de ce la inceput cand vorbeam cu iubitul meu despre orgasm ne gandeam ca "ajungem in Rai". se pare ca intr-adevar asa se intampla.
skorpyo
Postat pe 30 Septembrie 2008 23:13
De la: geo32, la data 2008-07-25 00:50:34esti nehotarata!
crezi ca are vreo importanta daca o faci doar de reglare de hormoni sau din iubire? daca e sa ne aplecam urechiusele la canoane si traditii, sexu' e sex, indiferent care a fost motivatia mancarimii.
mai pe intelesu' tau:
ori ramai asa cum te-a facut dumnezeu' pana la nunta ori o scobesti de sare mustaru' din ea.


Ce ma amuza, "topicili" astea, durere!

Geo, ca sa completez ce ziceai tu acum cateva luni (de, eu abia acum am aterizat si se pare ca am ratat niscai paruieli de spaima... Pacat, ca si mie imi plac pop-coarnele si la circ n-am mai fost de multisor) e o zicala stramoseasca care 'ice asa: "NU se poate si cu p** in c** si cu sufletu'n rai"
Dor_a
Postat pe 22 Octombrie 2008 12:14
De la: _amy_, la data 2008-07-29 14:36:42si prietenul meu e penticostal ,si nu stau chiar asa lucrurile
intr-adevar trebuie ca fata sa fie virgina pana la nunta
, dar faza cu protectia nu este chiar asa,cel putin la el.chiar o recomanda.
cred ca doua persoane care se potrivesc din celelalte puncte de vedere se vor potrivi si in pat.
SUNT VIRGINA LA 20 DE ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si nu regret
va recomand un prieten penticostal:nu bea,nu fumeaza,nu va inseala cu alte femei,daca mai sunteti virgine o sa va aprecieze ca v-ati pastrat pentru el.
Mie un fost prieten mia zis cand a aflat ca sunt virgina:Cine crezi ca o sa se mai lupte sa te dezvirgineze?
eram chiar disperata credeam ca st singura virgina de pe glob,dar l-am intalnit pe el si..............................................................................................................................................


aualeu ma enervat acilea" fatuca te respect ca om dar stii ceva ma foot pe sfatul tau...tine pt tine penticostalu si nu mai fa aici propaganda religioasa ca imi bag....bani la cec ca sunt ai mei ok?si inca ceva ai stat u la Pooola lui prietenu de stii ca nu tea inselat afla ca eu stiu si am avut prieteni penticostali .baptisti,si alte confesiuni ce beiau ,fumau,se drogau ,de footut nu mai zic asa ca sechet tet ti lang mamao.....
mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 05:47
De la: Marinela1989, la data 2008-07-29 14:40:09Aveti dreptate penticostalii sunt cu adevarat crestini .Cred ca voi trece si eu la penticostali caci am destui prieteni si-i apreciez foarte mult


aualeuuuuuuuuuuuu mama fac cu nervi acilea....alo domnisoara te-ai uitat vreodata in DEX sa vezi ce scrie la cuv:crestin:?daca si ei sunt crestini eu sunt astronaut.mama nu mai zic nimic ca......hm
mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 05:51
EX CE CE SECTA PROTESTANTA NU POATE FI NUMITA RELIGIE CRESTINA:


2 n România, un domeniu de “utilitate” a proorocilor din adunãrile penticostale este proorocirea “de la Dumnezeu” a legãturilor matrimoniale (dacã e bine ca sora X sã se mãrite cu fratele Y) sau rãspunsul, tot “de la Dumnezeu”, dacã e recomandatã sau nu emigrarea în Statele Unite! Multi penticostali se cãsãtoresc pur si simplu pe baza prorociilor fãcute în adunare, desi cei doi tineri nici nu se cunosc bine si nici nu au viziuni comune de viatã.

VA LAS PE VOI SA DECIDETI DACA E BINE SAU NU....o tampenie ce mai...

mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:33
EX 2:





Penticostalii trebuie sã plãteascã sectei zece la sutã din veniturile lor lunare. Aceasta se face în scopul obtinerii binecuvântãrii lui Dumnezeu peste toate posesiunile lor, dar si ca un gest de multumire pentru tot ce au. Salariile pastorilor sunt fixate de comitetele congregatiilor locale, pe baza veniturilor si cheltuielilor.

mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:34
EX 3



ANDRA sa nu mergi niciodata la ei?nu ai ce invata crede-ma si o sa dau cateva exemple sper sa fiui explicit ce sa inveti cand ei zicDarul feluritelor limbi - Prin “darul feluritelor limbi se intelege vorbirea supranaturala prin care adeptul pocait, “inzestrat” cu acest dar, vorbeste intr-o limba pe care niciodata n-a invatat-o; ea este o vorbire a Duhului Sfant, care utilizeaza organele vorbirii pentru reproducerea ei; e o minune a vorbirii si o descoperire personala a lui Dumnezeu pentru fiecare crestin penticostal. Exprimarea vine din chemarea lui ca urmare a botezului cu Duhul Sfant. El simte prezenta puterii lui Dumnezeu, ca efectul unui “curent electric”, insotit insa de o bucurie dulce care ii inunda intreaga fiinta. Aceasta stare de inaltare sufleteasca provoaca in viata credinciosului nostru (penticostal) schimbari morale profunde. Darul vorbirii in diferite limbi se manifesta prin intermediul duhului nostru, care intrebuinteaza organele vocale pentru exprimare. Exprimarea se poate face fie intr-o limba omeneasca, cunoscuta de cineva dintre ascultatori, fie necunoscuta. Ea poate fi si o limba necunoscuta pe pamant (o limba care astazi nu se mai vorbeste); mai poate fi si o limba “ingereasca”. "ADICA PE INTELESU NOSTRU fiecare bolboroseste acolo in legea lui pe o limba ce nimeni nu o stie si cica vb cu Dumnezeu...


mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:35
DACA NU AM FO INTELES SI MAI VRETI EXEMPLE MAI AM INCERC SA LE POSTEZ DAR NU MA LASA NU STIU CARE E CAUZA.....asa ca pastra-ti-va credinta in care va-ti nascut...
mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:44
CONTINUARE EX 3
Falsitatea acestei “vorbiri în limbi ” este evidentã din frecventele neconcordante dintre prorociile pe aceeasi temã. O persoanã mai putin credu lã a fãcut un test: a înregistrat pe bandã o prorocie si a mers cu înregistrarea la alti doi prooroci penticostali, cerându-le acestora sã tãlmãceascã mesajul. Fiecare a produs o cu totul altã interpretare, ambele diferite de cea initialã.
mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:48
CONTINUARE EX 3.1
Alteori, dacã proorocul care nu apartine de adunarea în cauzã aduce atingere prin proorocia lui politicii interne a acelei adunãri, pastorul adunãrii declarã fãrã echivoc cã vorbirea a fost nu de la Dumnezeu, ci de la satana.
mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:49
aacu sa raspund la intrebarea topicului:

DA este pacat sa faci sex inainte de a fi binecuvantat de preot prin taina cununiei.aceasta taina este binecuvantarea lui Dumnezeu data tinerilor pt a se iubi si de a se inmulti sa stapaneasca pamantul...dar cum in zilele noaste tentatiile sunt ff mari putini reusim sa ne aptinem poftelor trupeestisi cum zicea un sfant parinte dintre 2 pacate tre sa alegem pe cel mai mic...decat sa ma sinucid ca ma"mamanca"mai bine ma foot ca oarba/u pt ca a face sex inainte de casatorie e un pacat mai mic decat a te sinucide...DUMNEZEU SA VA IERTE ...
mickyyo_parintele
Postat pe 24 Octombrie 2008 06:57
Da...trupul sau sufletul...religia sau sexul...ma rog...
Sunt casatorita de mult, dar nu am facut inca nunta religioasa, asta inseamna ca sunt tot in afara legii...offf!
Dogmele crestine ne sunt tot atat de intiparite in constiinta ca si statu la cozi din vremea ceusismului...
Pai eu gandesc asa, ca toate dogmele astea sau ce or fi sunt politica, tocmai de asta exista atatea, Dumnezeu exista, se numeste Legea Compensatiei si are legi simple: raul si binele atat.

Postat pe 3 Noiembrie 2008 10:12
Eu L-as alege pe Dumnezeu. Nu neaparat o religie sau un cult, ci pur si simplu pe Dumnezeu. As cauta undeva si parearea Lui. Daca El este cel care ne-a creat si cred ca majoritatea suntem convinsi ca nu avem stramosi maimute, atunci El trebuie sa stie si raspunsul la intrebarile noastre.

Parerea mea personala este ca Dumnezeu este cel care a instituit familia, creand barbatul si femeia. Da este foarte adevarat ca El a pus in noi atatea terminatii nervoase,dorinte pasiuni, dar El le-a pus in noi cu scopul de a nu face din "inmultire, perpetuarea speciei" sau cum mai vrei sa ii spui ceva anmalic, fara placere.

Sexul sau aface dragoste este foarte placut daca este facut intr-un anumit cadru: o persoana iubita, sentimente, reciprocitate, pana la urma este(sau asa ar trebui sa fie)unirea trupului cu mintea si inima. In momentul cand acestea nu exista, ci exista doar un contact fizic, exista un foarte mare risc sa fii neimplinit, ranit. Si incercarea de a gasi pe cineva potrivit, in afara casatoriei,esuaza si nu face altceva decat sa te lase cu sufletul gol.

Eu cred ca "sexul","a face dragoste"(desi termenii nu sunt neaparat interschimbabili) a fost lasat de Dumnezeu pentru a fi folosit in cadrul familiei, inte sot si sotie, intru cadru de intelegere, dragoste, siguranta.

Cat despre faptul ca te simti impovarat dupa ce ai"facut dragoste" in afara casatoriei, se datoreaza si faptului ca stii ce inseamna pacat, si ar trebui in aceeasi masura sa stim si care snt repercursiunile lui.

Poate ti-am raspun intr-o oarecare masura la intrebari. Specific ca este parerea mea proprie.

O zi faina

GreenEyesAngel
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:54
Hai ma,fiti serioase!ce treaba are sexul cu biserica?mi se pare aiurea!Dumnezeu ti-a da-to sa o dai ,nu sa mergi cu ea in Rai!
playboy
Postat pe 24 Noiembrie 2008 18:12
De la: anita_ro2007, la data 2008-11-24 18:12:24Hai ma,fiti serioase!ce treaba are sexul cu biserica?mi se pare aiurea!Dumnezeu ti-a da-to sa o dai ,nu sa mergi cu ea in Rai!

de acord cu tine
Sexul e sex, religia e religie
yumy
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:15
De la: rosemery, la data 2008-11-25 11:15:45
De la: anita_ro2007, la data 2008-11-24 18:12:24Hai ma,fiti serioase!ce treaba are sexul cu biserica?mi se pare aiurea!Dumnezeu ti-a da-to sa o dai ,nu sa mergi cu ea in Rai!

de acord cu tine
Sexul e sex, religia e religie


He-he!
E ca si cum eu as intreba: Fetelor, daca am pantofi rosii, pot manca avocado?
Dor_a
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
joc nou legat de sex 24 De la: _oktober_ 3 Februarie 2009 17:45
Cum as putea sa imi dau seama ce mai imi doresc de la un barbat... 20 De la: scorpio67 21 Iulie 2009 16:36
parere 51 De la: scorpio67 20 Iulie 2009 14:32
Sexul Oral e oare necesar intr-o relatie ? 5485 De la: 27 Noiembrie 2012 15:44
sex in loc public ???? 21 De la: kudika151382 2 Septembrie 2010 00:06