Setari Cookie-uri

Religia sau sexul?

EU CRED CA EXISTA O LEGATURA. INSA, ATATA TIMP CAT TII CU ADEVARAT LA PERSOANA DE LANGA TINE, ADICA O IUBESTI SI TE IUBESTE,SEXUL SI RELIGIA NU AU DE CE SA INTRE IN CONTRADICTIE. DARUIESTI SI PRIMESTI TOTUL, NU?

Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:24
De la: geo32, la data 2008-07-25 00:50:34esti nehotarata!
crezi ca are vreo importanta daca o faci doar de reglare de hormoni sau din iubire? daca e sa ne aplecam urechiusele la canoane si traditii, sexu' e sex, indiferent care a fost motivatia mancarimii.
mai pe intelesu' tau:
ori ramai asa cum te-a facut dumnezeu' pana la nunta ori o scobesti de sare mustaru' din ea.



:)))))))))))))))))))))
of, geo! esti crima! ... dar ai dreptate. nu conteaza motivul ...o faci, sau n-o faci ..
morticia_adams
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:35
ceea ce a propovaduit Isus este iubirea si blandetea. Dogmele bisericesti, uneori, se departeaza de la legea iubirii. Nu e pacat sa iubesti....cu tot ceea ce omeneste implica iubirea. Sumtem materie si spirit... iubim fizic si psihic.Atita timp cit inima iti bate mai tare atunci cind iti vezi iubitul... nu poate fi decit lumina, un strop de dumnezeire in lumea asta atit de materiala....

Postat pe 17 Decembrie 2008 08:43
Am citit mesaju tau..si as vrea sa te intreb niste lucruri!intai de toate..esti si u penticostala sau esti ortodoxa?eu sunt ortodoxa si am avut un prieten penticostal ..intr-adevar super ok el virgin eu nu..au fost noiste momente de neuitat dar din pacate nu puteam fi impreuna..ori trece el la religia mea ori eu la ei..exista oare o cale de mijloc?mersi mult te pup
joanna_doll
Postat pe 28 Decembrie 2008 21:15
Marinela..ai dreptate tot crestinism este ...dar iti spun din propie experienta..ca si fata...am incercat sa traiescun timp dupa regu;lile lor si principiile lor!cred ca dupa o viata traota ca si ortodoxa pt ca noi suntem mai libertini mai altfel decat ei(tre sa rewcunosti asta)|(eu am fost la multe adunari , am stat de vb cu fete ma rog nu stiu tre sa te gandesti f bine daca vrei sa treci la ei(consider ca in cultul lor femeile au celmai mult de suferit!acuma depinde si de tine normal
joanna_doll
Postat pe 28 Decembrie 2008 21:27
Va scriu pentru ca in aproape un an de zile incerc sa gasesc niste raspunsuri in legatura cu penticostalii....am avut un iubit penticostal..toate bune si frumoase normal ca la incepu!baiatu virgin eu nu..s-a intamplat era ca un copil caria ii dai o jucarie !ma rog..timpul a trecut ..m-a chemat la adunari am mers desi am avut unele emotii..eu sunt ortodoxa a m uitat sa precizez!tot odata cu mersul meu la adunari au inceput niste discutii legate de faptul ca baiatul asta dintr-o data vroia sa ne vede eventual odata la 2 sapt, el considera ca ne puteam cunoste si asa si daca ne putem sa ne-o si tragem la 2 sapt eram cred idealu de femeie!pr langa asta..le-a marturisit parintilor ca vb cu o ortodoxa..aici e aici..acestia i-au spus ori ei ori eu ..si uite ca am ajuns sa ne despartim si sa imi zica dupa un an ca e nepotrivire de caracter!sincer..vreau sa va intreb ..se poate gasi o ale de mijloc pentru doi oameni cu religii diferite ca sin in cazul meu..sa stiu daca mai sper la ceva..sau daca mai are rost sa fac ceva pentru el!e f adevarat ca nici curaj nu are sa infrunte iste lucruri motivele nu stiu daca as vrea sa le stiu..e si orgolios si pe deasupra mai sunt si prima lui relatie serioasa@astept!va multumesc
joanna_doll
Postat pe 28 Decembrie 2008 21:49
sincer, nu cred ca este alta solutie decat sa renunte unul la religia lui; si cum e foarte greu pentru un ortodox sa se devina penticostal...oricat de mult s-ar asemana, cum ai zis si tu, la ei femeile au mult de suferit, ma rog, asa vedem noi lucrurile, nu am putea sa ne consideram inferioare barbatilor; oricat de mult v-ati iubi, nu cred ca ati reusi sa o scoateti la capat, asta daca vreti o familie si nu doar o relatie de umplutura.
skorpyo
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:17
ps: eu sunt tot ortodoxa
skorpyo
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:18
Sexul e alegerea.

Postat pe 29 Decembrie 2008 19:24
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:52
multe persoane in ziua de azi nu tin cont de religie tentatia trupeasca e mai puternica eu am prieten turc:D daca era sa tinem cont amandoi de religia fiecaruia nu stiu ce se intampla:Ddar nici eu nici el nu prea le avem asa cu religiile:D suntem mai pacatosi..am facut prostioare in post si el a zis.:'' e postu pastelui la voi''..si i-am zis..eh lasa e intuneric ın camera dumnezeu nu vede..,
se mai zica ca '' ce e frumos si lui dumnezeu ii place''..si cum a zis si skorpyo daca e facut cu o limita e oki din punctul meu de vedere:D
midi_junkiex
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:06
hm si apropo:)..un an nou fericit tuturor.. pupici
midi_junkiex
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:07
In viata trebuie sa iti faci timp si loc pentru ambele...
liza24_84
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:09
De ce trebuie sa-ti faci timp si loc pentru religie?

Postat pe 2 Ianuarie 2009 14:30
fiecare om cu ale lui..poate pt uni/unele religia este importanta timp nu trebuie neaparat ca sa-ti faci..ca sa ce? sa te duci la o rugaciune?..asta cu oricum majoritatea o face..oricum religia si sexul nu ar trebui sa fie o problema..sau cel putin in zilele noastre nu cred ca mai este o problema..
midi_junkiex
Postat pe 2 Ianuarie 2009 15:04
Dumnezeu este echilibrul dintre bine si rau. religia este doar o metoda de a manipula oamenii in scopul dea a avea profit adica e doar o afacere.

eu una nu am vazut om care sa fie complet fericit,care sa le aibe pe toate,care sa nu fie bolnav,care sa nu sufere cu tot cu credinta, mers la biserica, tinut post si rugaciune. de asemenea am vazut si atei care au o viata normala....chiar sunt oameni buni la suflet.

dupa parerea mea fiecare este liber sa creada ce vrea, sa aibe un Dumnezeu al sau. pe pamantul asta exista si iad si rai, depinde doar de nevoile fiecaruia si de perceptia asupra vietii.

bangla_soul
Postat pe 2 Ianuarie 2009 16:42
Salve! Subiectul este discutabil. Si da, se cam bat in cap... dar in fine, daca stau mai bine sa ma gandesc si daca ma uit mai bine, de-a lungul istoriei Biserica a facut greseli enorme. Daca v-ati interesa un pic mai detaliat despre, probabil v-ati pune mainile in cap, cel putin asa am facut eu. Dar bine, daca spun toate astea nu inseamna ca nu cred in Biserica si in Dumnezeu... Eu cred ca a ramas si mentalitatea aia de acu cateva sute de ani cu virginitatea inainte de casatorie care trebuia pastrata ca altfel... altfel o incasai rau de tot de la familie si la cei din jur... Si vreau sa zic ca dupa ce am citit cateva articole scrise de doctori unde ziceau ca unele fete pot sa nu sangereze la primul contact, sau ca himenul unora ar fi atat de flexibil incat nu s-ar rupe din prima, apoi dati-va seama ce i s-ar putea fi intamplat la o tipa de pe vremea lui pazvanti daca s-ar fi aflat intr-o situatie de genul si ar fi fost acuzata pe nedrept...
In fine, nu credeti ca totusi ar fi o diferenta in a face sex si a face dragoste? chiar daca nu esti casatorita cu acel om... dar faci dragoste cu el, va intelegeti, va iubiti, poate chiar urmeaza sa va casatoriti... si bineinteles, inainte de cununie mirii se spovedesc. Nu credeti ca e o diferenta intre a face sex , de placere, cu mai multi barbati, la un chef, one night stand etc si in a face dragoste cu un singur om?
Lyonee
Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:12
De la: Roco, la data 2009-01-02 14:30:37De ce trebuie sa-ti faci timp si loc pentru religie?


Pentru ca oamenii uita complet de Dumnezeu...iar in viata avem nevoie de un echilibru
liza24_84
Postat pe 2 Ianuarie 2009 22:19
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/20618/Cafeneaua-lui-Cassey.html Aici puteti vedea referinte despre mine.
Cassey_Tarot
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:45
la dracu ...fato sa moara veta de nu te roportez ca deja imi zgarii dracu retina cu placa asta stricata de mesaj... ma doare-n cot de ce vrei tu dar esti penibila deja ,intreci masura si ma calci pe nervi....

dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Ianuarie 2009 18:46
De la: liza24_84, la data 2009-01-02 22:19:32
De la: Roco, la data 2009-01-02 14:30:37De ce trebuie sa-ti faci timp si loc pentru religie?


Pentru ca oamenii uita complet de Dumnezeu...iar in viata avem nevoie de un echilibru

Echilibrul se poate gasi numai cu ajutorul lui dumnezeu?

Daca da, care dumnezeu?

Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:02
Hai sa iti spun ceva, ca vad ca nu prea crezi ca exista Dumnezeu: este Pariul lui Pascal: "Daca tu crezi in Dumnezeu si El nu exista, atunci nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si El exista, pierzi tot".

sincera sa fiu, am multe indoieli, nici eu nu stiu de unde le scot, dar am ajuns la o concluzie: religia nu e decat o modalitate de a ne spala creierul care a denaturat mult adevarul si cei din conducere ne-au ascuns multe, probabil de teama sa nu isi piarda puterea, dar tot ce e in jurul nostru e prea bine realizat ca sa fie doar o intamplare, lumea sa se fi facut singura; cineva a gandit-o; stiinta spune ca la baza facerii lumii sta energia, ca universul a aparut datorita Big Bang-ului, dar pe acea particula de unde a aparut si ce a determinat-o sa explodeze? la aceasta intrebare nici un om de stiinta nu a stiut sa raspunda.
skorpyo
Postat pe 4 Ianuarie 2009 16:24
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-03 18:46:45la dracu ...fato sa moara veta de nu te roportez ca deja imi zgarii dracu retina cu placa asta stricata de mesaj... ma doare-n cot de ce vrei tu dar esti penibila deja ,intreci masura si ma calci pe nervi....



Daca te referi la mine mai bine nu folosi cuv "dracu" , iar daca "iti zgarii retina cu placa asta stricata de mesaj" , poti sa ignori...nu ar fi mai bine ? ..si inca ceva...niciodata nimeni nu va fii "penibil" doar pt ca Il aduce in discutie pe Dumnezeu..pacat ca , crezi asta...
liza24_84
Postat pe 4 Ianuarie 2009 16:48
draga, nu e vorba de tine, Cassey e inculpata, nu vezi cat se infoaie peste tot?
googoodoll
Postat pe 4 Ianuarie 2009 17:09
De la: liza24_84, la data 2009-01-04 16:48:05
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-03 18:46:45la dracu ...fato sa moara veta de nu te roportez ca deja imi zgarii dracu retina cu placa asta stricata de mesaj... ma doare-n cot de ce vrei tu dar esti penibila deja ,intreci masura si ma calci pe nervi....



Daca te referi la mine mai bine nu folosi cuv "dracu" , iar daca "iti zgarii retina cu placa asta stricata de mesaj" , poti sa ignori...nu ar fi mai bine ? ..si inca ceva...niciodata nimeni nu va fii "penibil" doar pt ca Il aduce in discutie pe Dumnezeu..pacat ca , crezi asta...
citeste atent ,,,atent data viitoare,,,daca nu vezi ,,iati ochelari cu lentile de termopan
sarutama
Postat pe 4 Ianuarie 2009 18:17
Liz 24 esti pocaita, sa-nteleg?
ella_688_2008
Postat pe 4 Ianuarie 2009 18:21
la intrebarea asta,,,,SEX,,,ca asta aduce de toate si fericire si dragostea fata de persoana iubita ,,,pe cind religia ,,preoti???ce mama naibi fac ei ,,,nu stie decit sa ceara bani si sa te blesteme ,,,sa se duca la padure toti preotii,,,,,nu imi plac ,,,,cind te nasti bani,,,cind te insori bani,cind mori bani,,,,,mai datii incolo cu religia lor ,,,eu nu cred oameni buni decit in mine ,,,ca daca ma rog la dumnzeu nu imi da casa ,,,bani ,,,si masina ,,,si fericire ,sanatate ,,nimic pa si nu ma judecati
sarutama
Postat pe 4 Ianuarie 2009 18:22
daca vrei sa le impaci pe amandoua...si ai o relatie stabila fara sa fiti casatoriti....preotul iti poate da binecuvantarea...cel putin asa mi-a zis cand m-am spovedit...
adutu01
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:56
Religia incrimineaza in opinia mea sexul intre doua persoane care doresc doar sa-si satisfaca placerea carnala fara sa se implice sentimental nu si ceea ce se intampla intre 2 persoane care se iubesc:)
purpule_paranoia
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:59
Purpule, ti-ai ales o porecla pe cinste !
Ce semnificatie are?

Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Religia sau sexul? 211 De la: mkdisk 28 Mai 2009 09:43
cum ar agata femeile un barbat? 460 De la: ocgiogi 22 Aprilie 2010 20:40
Help pls! 40 De la: kudika029282 17 Octombrie 2010 18:18
Caut tipa pentru cunnilingus :) 40 De la: danx 27 Iulie 2019 10:35
Masurare 96 De la: intensepleasure 2 Mai 2011 18:35