Setari Cookie-uri

Religia sau sexul?

Dora, !
googoodoll
Postat pe 10 Februarie 2009 11:19
_amy_
Eu nu sunt "crestina" ....chiar din contra.....si am fost virgina pana la 20 DE ANI !!! si care-i faza ?
si am un sot cu parul pana la brau.... si nu fumeaza, nu ma inseala.....si cel mai important e destupat" la cap....
Un om ar trebui sa-si dea singur seama cand face ceva gresit sau nefolositor....atunci nu ar mai fi nevoie de un "teolog" care sa-i spuna ca nu e bine sa fumeze sau mai stiu eu......pentru ca "legile" vostre sunt pentru cei atat de prosti incat nu-si dau singuri seama ca fac ceva gresit...si atunci trebuie sa le spuna altii, iar ca sa-i convinga pe deplin ii ameninta cu tampenii inexistente gen iad si altele...
Mai fetelor " codul" asta de prin cartile voastre sfinte e de fapt un fel de cod de drept pt. ca nu se ocupau unii, ca acum, sa faca numai legi ....ala era....ia vezi cele 10 porunci si compara-le cu cateva articole din dreptul civil/ penal....
Si de ce trebuie sa fie femeia virgina pana la nunta? oare de ce isi impun unii niste limite care de fapt nu exista decat in mintea lor ? lumea a evoluat in ultimele doua milenii.......sau... ar fi trebuit...
ocs
Postat pe 10 Februarie 2009 21:06
De la: googoodoll, la data 2009-02-10 11:19:09Dora, !


Googoodoll
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 21:21
Mai draga Googoodoll,
In Anglia e permis sa fie preot o femeie, d'aia m-am gandit la...plus rocku' care te califica automat!

Postat pe 11 Februarie 2009 16:51
Roco dragule,
ma adresam unei tipe - cred ca tu nu esti tipa - care se lauda in gura mare ca ea e virgina la 20 de ani si care recomanda un tip - de nici nu mai stiu ce confesiune- ca partener pt. ca nu fumeaza si nu o inseala...deci citeste comentariile de mai sus... oricum am obiceiul de a scrie chiar la inceputul mesajului pe primul rand cui ma adresez si nu ma adresam tie....iti puteai da totusi seama...
Daca nu ai fost in stare sa intelegi o antiteza clara...cu "efect" similar (adica virgina la 20 de ani si nefumator, etc..) imi pare rau pentru tine !
ocs
Postat pe 11 Februarie 2009 17:01
Roco,
rectific...cred ca eu nu am inteles cui te adresai...
ocs
Postat pe 11 Februarie 2009 17:10
Te-am iertat, ca am de unde.

Postat pe 11 Februarie 2009 17:12
Pai daca nu am face sex nu ne-am reproduce... asa ca sexul nu e un pacat...
_dulcik_
Postat pe 12 Februarie 2009 21:30
doamne ce-mi plac replicile care n-au nici un sens ! imi provoaca senzatii nebanuite
googoodoll
Postat pe 12 Februarie 2009 22:08
De la: skorpyo, la data 2008-07-25 00:11:42"dumnezeu vede si inchide ochii la cate o relatie d-asta, neprincipiala."
nu stiu daca am inteles bine, sexul este o relatie neprincipala? pai cred ca tocmai asta e problema, la o relatie bazata pe sex.
inteleg ca e pacat cand se dapeseste o anumita limita, dar e pacat si stunci cand e din dragoste?

e pacat cand o faci ,si prostie cand nu o faci,iar Dumnezeu iarta pacatul, nu prostia,si plus de asta dak noi nu pacatuim ,Dumnezeu ce face?,intra in somaj nu?,ca nu-si mai are obiectul muncii
magikdany
Postat pe 28 Martie 2009 12:08
De la: _dulcik_, la data 2009-02-12 21:30:50Pai daca nu am face sex nu ne-am reproduce... asa ca sexul nu e un pacat...

poti sa te reproduci fara sa faci sex,cum de altfel poti face sex cat vrei fara sa te reproduci
magikdany
Postat pe 28 Martie 2009 12:09
De la: ocgiogi, la data 2009-02-10 21:06:15_amy_
Eu nu sunt "crestina" ....chiar din contra.....si am fost virgina pana la 20 DE ANI !!! si care-i faza ?
si am un sot cu parul pana la brau.... si nu fumeaza, nu ma inseala.....si cel mai important e destupat" la cap....
Un om ar trebui sa-si dea singur seama cand face ceva gresit sau nefolositor....atunci nu ar mai fi nevoie de un "teolog" care sa-i spuna ca nu e bine sa fumeze sau mai stiu eu......pentru ca "legile" vostre sunt pentru cei atat de prosti incat nu-si dau singuri seama ca fac ceva gresit...si atunci trebuie sa le spuna altii, iar ca sa-i convinga pe deplin ii ameninta cu tampenii inexistente gen iad si altele...
Mai fetelor " codul" asta de prin cartile voastre sfinte e de fapt un fel de cod de drept pt. ca nu se ocupau unii, ca acum, sa faca numai legi ....ala era....ia vezi cele 10 porunci si compara-le cu cateva articole din dreptul civil/ penal....
Si de ce trebuie sa fie femeia virgina pana la nunta? oare de ce isi impun unii niste limite care de fapt nu exista decat in mintea lor ? lumea a evoluat in ultimele doua milenii.......sau... ar fi trebuit...

bravo,nu inteleg de ce trebuie sa ma duc la biserica sa iau aprobare de la popa cand sa mi-o trag ,ce el intreaba enoriasii,cand mai calca pe alaturi?
magikdany
Postat pe 28 Martie 2009 12:13
De la: geo32, la data 2008-07-26 08:14:42offff!!!
elsy , invata sa faci diferenta dintre ironie si jignire.
pana atunci , ce zici , te invit la o lectura-n doi a psalmului 69!?

magikdany
Postat pe 28 Martie 2009 12:14
De la: _dulcik_, la data 2009-02-12 21:30:50Pai daca nu am face sex nu ne-am reproduce... asa ca sexul nu e un pacat...



fiat mai multe dulcici !!!Amin !
__LL__
Postat pe 28 Martie 2009 13:20
De la: puiut_77, la data 2008-07-29 09:19:40vorbesti despre o cale dreapta(cat de cat) fata de tine in primul rand, ei bine, draga mea te voi dezamagi in continuare.Stii care-i ordinea in care se da socoteala ptr pacate?
1. Pacatele facute de ceilalti din vina noastra.
2. Pacatele facute de ceilalti si pe care noi le puteam preintampina.
3. Pacatele facute in fapt de noi.
4. Pacatele facute de noi cu gandul.
Preotii mizeaza pe prima categorie de pacate, in baza acestora dau canoane, in special femeilor. Daca va veti apleca asupra textelor diferitelor religii veti vedea ca de ele s-au ingrijit urmasii lui Adam (barbati) si sunt mai mult opozabile urmaselor Evei.
Am auzit o groaza de preoti care spun in gluma: "Ce sa-ti faca draguta daca esti urmasa Evei, suferi ca si ea!". Si au foarte mare dreptate!
Femeia este facuta spre a suferi. Pr Arsenie Boca si pr Cleopa dadeau urmatoarea explicatie: Dumnezeu a creeat pamantul, animalele si la urma pe Adam. Desi toate au fost facute din pamant, Adam a iesit mai evoluat. Pe Eva a creeat-o sa-i tina de urat (sic) lui Adam (nu ptr a-i fi sluga sau altele ) din coasta lui si din pamant care, intre timp, a evoluat.
Asa se face ca Eva este cea haituita de ganduri privind judecatile lui Dumnezeu, pe cand barbatii o fac si gata. Pe cati i-ati vazut sa-si faca griji privind un astfle de pacat.
Parerea mea e ca faci exact ceea ce crezi ca-ti face bine ca oricum judecatile lui Dumnezeu nu le cunoaste nimeni!

..."ca oricum judecatile lui Dumnezeu nu le cunoaste nimeni"
Dumnezeu? Judecatzi? Pacate? No hai sa fac si eu pe desteptul ca si voi cei de pe aici ca sa fim impreuna in aceasta nestiintza
Daca dupa cum spune Biblia ortodoxa la Epistola1 a lui Ioan ca : "dumnezeu este iubire si cel ce traieste in iubire, traieste in dumnezeu si dumnezeu in el" si cel ce traieste in iubire (dumnezeu) este fara de pacat , atunci iaca scartzi problema e rezolvata
Insa mai e ceva ce ma zgarie pe urechi Pacate??? nu exista asa ceva, exista doar cauza si efect... daca se arunca de pe un turn inalt, un crestin
un budist
un musulman
un ateu si lista poate continua...
stitzi ce se va intampla??? vor cadea totzi dobitocii jos si se vor face pitza vor murii evident... concluzia??? cauza si efect !!!
Acum, care dintre ei a pacatuit ??? ca de murit au murit totzi la fel fara exceptzie...de nu ma credetzi mai aruncatzi vreo citziva de pe turn si privitzi ce se intampla. Si-mi vetzi spune: pai stai mai ca pacatele se platesc pe lumea cealalta aham cealalta???
Uite am vorbit cu dumnezeu acum la telefon si mi-a spus ca totzi cei ce vetzi veni la mine si-mi vetzi da toata averea voastra mie, vetzi fi rasplatitzi pe lumea cealalta cu tot ce mi-ati dat mie... pa pa distractzie placuta pe lumea cealalta si aialalta si aialalta la infinit cealalta si niciodata acum si aici

Off doamne ce groaznic e cand te trezesti din Matrix si vezi in ce lume de nebuni ai trait. Sistemul nostru solar ba chiar Galaxia noastra cu totul, este o bacterie in lumea bacteriilor in comparatzie cu infinitatea UNIVERSULUI spuneti-i si dumnezeu din partea mea ... dar explic atziva voua, cum? cum poate o creeatzie atit de infinit de mica cum e omul in comparatzie cu D-zeu cel infinit in puterea lui, cum poate un prapadit de om sa pacatuiasca contra unei astfel de marimi a Iubirii cum este D-zeu??? CUM??? prin faptul ca se fute ??? Poate creatzia sa pacatuiasca impotriva creeatorului??? Tabloul e pictat de mine!!! e creeatzia mea!!! cum poate sa pacatuiasca un tablou facut de mine impotriva mea???? cum???
denis_3d25
Postat pe 7 Mai 2009 20:49
De la: skorpyo, la data 2008-07-24 22:44:21Cele doua se cam bat cap in cap, iar mai ales in cazul in care sexul are loc intre persoane necasatorite, devine pacat mult prea mare.
am o prietena care era foarte bisericoasa, dar dupa ce si-a inceput vata sexuala la spovedanie a primit canon sa nu mai faca asa ceva pana la casatorie si cum nici vorba de asa ceva, a ales sa isi continue relatia ei fericita.
religia este unul din motivele pentru care mi-a parut rau o perioada dupa ce am facut primul pas.
si totusi, daca Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva, de ce n-ea inzestrat cu atatea terminatii nervoase in zona cu pricina?si multe altele....
voi ce credeti, ce ar trebui sa fie e primul loc? sufletul sau trupul?

...
denis_3d25
Postat pe 7 Mai 2009 21:13
nah poftim intrebare...
deelisha
Postat pe 7 Mai 2009 21:25
De la: denis_3d25, la data 2009-05-07 21:13:54
De la: skorpyo, la data 2008-07-24 22:44:21Cele doua se cam bat cap in cap, iar mai ales in cazul in care sexul are loc intre persoane necasatorite, devine pacat mult prea mare.
am o prietena care era foarte bisericoasa, dar dupa ce si-a inceput vata sexuala la spovedanie a primit canon sa nu mai faca asa ceva pana la casatorie si cum nici vorba de asa ceva, a ales sa isi continue relatia ei fericita.
religia este unul din motivele pentru care mi-a parut rau o perioada dupa ce am facut primul pas.
si totusi, daca Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva, de ce n-ea inzestrat cu atatea terminatii nervoase in zona cu pricina?si multe altele....
voi ce credeti, ce ar trebui sa fie e primul loc? sufletul sau trupul?

...


..."ce ar trebui sa fie pe primul loc? sufletul sau trupul?"
Ele sint deja ordonate, cand vei descoperii Iubirea vei intzelege ca sufletul tau este identitatea ta dupa chip si asemanare dumnezeiasca iar trupul tau este forma ta limitata, definita, jucaria ta de copilas... Trupul in care locuiesti tu acum temporar, se va arunca in masina de spalat, la fel cum itzi arunci hainele murdare la curatzat... deci ce este primordiar ? tu? sau hainele tale?
Sexul, e unul din jocurile cele mai faine care-l potzi juca cu aceasta jucarie numit corp in care locuiesti, dar cand vei creste mare, nu vei mai avea nevoie de jucariile de copil, vei descoperii un extaz superior trupului si atunci vei renuntza la trup pt acel extaz superior care se numeste Iubire sau Dumnezeu ... dar stai linistita, toate la timpul lor... acum e timpul sa te futzi de sa-ti sara capacele
denis_3d25
Postat pe 7 Mai 2009 21:37
De la: denis_3d25, la data 2009-05-07 21:37:32
De la: denis_3d25, la data 2009-05-07 21:13:54
De la: skorpyo, la data 2008-07-24 22:44:21Cele doua se cam bat cap in cap, iar mai ales in cazul in care sexul are loc intre persoane necasatorite, devine pacat mult prea mare.
am o prietena care era foarte bisericoasa, dar dupa ce si-a inceput vata sexuala la spovedanie a primit canon sa nu mai faca asa ceva pana la casatorie si cum nici vorba de asa ceva, a ales sa isi continue relatia ei fericita.
religia este unul din motivele pentru care mi-a parut rau o perioada dupa ce am facut primul pas.
si totusi, daca Dumnezeu nu este de acord cu asa ceva, de ce n-ea inzestrat cu atatea terminatii nervoase in zona cu pricina?si multe altele....
voi ce credeti, ce ar trebui sa fie e primul loc? sufletul sau trupul?

...


..."ce ar trebui sa fie e primul loc? sufletul sau trupul?"
...


ambele sunt pe primul loc
_dulcik_
Postat pe 7 Mai 2009 21:45
n-au nici o treaba una cu alta:religia cu sexul.bunul simt CONTEAZA si masura, in tot ceea ce faci.si alegi ceea ce crezi tu ca e bine si e corect.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 13:16
sunt atatea babe fandosite care ridica in slavi biserica si se duc in fiecare spatamana acolo dar daca ai de-a face cu ele in viata de zi cu zi ramai profund dezamagit de caracterul lor, sunt atatea calugarite care o fac pe ascuns si in fata celorlalti arata numai smerenie si sfintenie, sunt atatia preoti perversi si obsedati care la spovedanie intreaba fetite de 12 ani daca mai sunt "fecioare" si le mai si intreaba daca au facut-o in nu stiu ce pozitie si daca se masturbeaza....sunt atati si atatea cu eticheta de mari credinciosi si in sufletul lor se indoiesc. Adevarata credinta e in inima ta. Rugaciunea e ceva intim, este relatia ta cu divinitatea nu este fandoseala bisericeasca de ochii lumii.
arhanghel
Postat pe 15 Mai 2009 17:00
Sa te impotrivesti Lui Dumnezeu este ca si cum ai incalca o lege.In viata nu poti sa iubesti decat o data,iar cand faci pasul"casatorie"inseamna ca iubesti nu?asa ca atunci nu e pacat sa faci dragoste...in afara casatoriei se numeste sex,placeri carnale pe care unii zic ca trebuie sa si le potoleasca...ce credeti ca e mai fumos:sa dai 3-4 "numere"sau sa ajungi la un singur orgasm in care sa iti simti implinit si sufletul si trupul?
mirana20
Postat pe 15 Mai 2009 17:26
De la: mirana20, la data 2009-05-15 17:26:54Sa te impotrivesti Lui Dumnezeu este ca si cum ai incalca o lege.In viata nu poti sa iubesti decat o data,iar cand faci pasul"casatorie"inseamna ca iubesti nu?asa ca atunci nu e pacat sa faci dragoste...in afara casatoriei se numeste sex,placeri carnale pe care unii zic ca trebuie sa si le potoleasca...ce credeti ca e mai fumos:sa dai 3-4 "numere"sau sa ajungi la un singur orgasm in care sa iti simti implinit si sufletul si trupul?


cum se intampla ca multe din casatoriile din ziua de azi sa ajunga la divort tocmai datorita partii sexuale neimplinite? incompatibilitatea fizica dintre doua persoane da multe frustrari sexuale si multe dorinte reprimate. si ce te face sa crezi ca pana la casatorie nu esti capabil de iubire? cumva e interzis sa te atasezi sufleteste daca nu ai acte? multe din legaturile fara acte le-am vazut mult mai sincere si mult mai stabile decat cele cu acte. uneori am o respingere fata de termenul "altar" tocmai pt faptul ca unii oameni nu sunt pregatiti sa faca pasul asta si constientizeaza asta abia dupa ce au savarsit "minunea".
arhanghel
Postat pe 15 Mai 2009 18:07
iar maturitatea este foarte importanta intr-un pas ca asta, multi se maturizeaza in adevaratul sens al cuvantului abia dupa ce trec prin cateva relatii serioase(care, sa ne intelegem, includ si partea fizica, nu raman platonice) si abia dupa ce sufera o vreme inteleg de ce fel de partener au nevoie in viata si se si cunosc mai bine pe ei insisi
arhanghel
Postat pe 15 Mai 2009 18:10
De la: arhanghel, la data 2009-05-15 17:00:53sunt atatea babe fandosite care ridica in slavi biserica si se duc in fiecare spatamana acolo dar daca ai de-a face cu ele in viata de zi cu zi ramai profund dezamagit de caracterul lor, sunt atatea calugarite care o fac pe ascuns si in fata celorlalti arata numai smerenie si sfintenie, sunt atatia preoti perversi si obsedati care la spovedanie intreaba fetite de 12 ani daca mai sunt "fecioare" si le mai si intreaba daca au facut-o in nu stiu ce pozitie si daca se masturbeaza....sunt atati si atatea cu eticheta de mari credinciosi si in sufletul lor se indoiesc. Adevarata credinta e in inima ta. Rugaciunea e ceva intim, este relatia ta cu divinitatea nu este fandoseala bisericeasca de ochii lumii.


NU numai babe sau calugarite care si-o trag pe ascuns.........observati pocaitele./....mama, mama ce si-o trag in dracii mari...si zic ele ca sunt credinciose se duc la Adunarea lor sfinta...si apoi se rup .....scuze limbajul , si nu numai ca "se rup" dar si caracterul.... lasa de dorit.
Parerea mea este ca numai oamenii rai, mincinosi, invidiosi..si cu multe "alte calitati" " deosebite" se duc la biserica sa se roage pentru pacatele pe care le fac...si cu vorba si cu fapta mai ales!
ella_688_2008
Postat pe 15 Mai 2009 20:53
si una si alta, religia e medicament pentru suflet sexul pentru corp
yumy
Postat pe 15 Mai 2009 20:56
Nu-mi vine sa cred de ce gogomanii citesc la acest subiect.Toti va dati cu parerea,dar toti zaceti intr-o ignoranta crasa.La capitolul Dumnezeu sunteti repetenti cu totii...Auzi,e momentul sa mai evoluam de 2 milenii.in privinta sexului...Cu alte cuvinte,Dumnezeu ar fi mai bine sa se mai modernizeze si El dupa noi,ca deh,noi stim mai bine.Raspundeti-mi si mie va rog la o intrebare,cine stie mai bine cum e normal sa fie ,Dumnezeu sau omul?Suntem atat de indoctrinati de mass media in privinta sexului premarital,incat consideram binele rau si raul bine.De ce sunt atatea divorturi?De luminati ce suntem la cap,noi societatea cea mai desteapta si cea mai evoluata din toate timpurile.
Tu cea care ai postat acest topic despre Dumnezeu,nu e potrivit pentru acest site,risti sa primesti niste raspunsuri total aiurea de la niste oameni care nu se pricep deloc la religie dar isi dau cu parerea.Mergi pe site-urile religioase daca vrei sa pui o astfel de intrebare unde te pot ajuta niste oameni competenti.Aici se poate discuta despre sport,sanatate,cosmetice,silueta...etc
sylvynet
Postat pe 16 Mai 2009 03:00
Religia si sexul nu sunt doua subiecte care se bat cap in cap,ca nu omul e cel care a inventat sexul.Dumnezeu nu considera ca sexul e un pacat decat daca e in afara casatoriei,adica fara binecuvantarea Sa pentru ca masura trebuie sa existe in toate.Ce bine ar fi daca n-ar mai exista infidelitati ,nu?Lumea ar fi mai buna daca ar trai dupa legile lui Dumnezeu,dar nu,noi stim mai bine cum e bine.Si de aici incepe tot lantul raului,familii dezemembrate,copii abandonati...
sylvynet
Postat pe 16 Mai 2009 03:10
Silvioara, dar pe tine cine te-a suparat dragutza? De unde asa o patima ?
Improsti venin mai ceva ca o vipera si vorbeai despre religie....tze, tze, tze....
micabis
Postat pe 16 Mai 2009 03:11
imi vine sa rad cand ma gandesc cate mii de fete stau in dubiu din pricina religiei si totusi e asa cum se spune trebuie sa alegi incotro te indrepti la Dumnezeu sau in Iad, stii ce cred eu ? . . . calugaritele trebuie sa isi puna astfel de intrebari, din moment ce ai facut-o ia-ti gandul de la SFANT SAU SFANTA . . bucurate de fiecare moment din viata ta si gata
pity_82
Postat pe 16 Mai 2009 08:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciorapi sau nu la sandale? 9 De la: Corina1205 30 Iulie 2011 17:45
sex in 3 90 De la: 11 Februarie 2020 13:20
Cum sa-ti faci prieteni si sa iti cunosti jumatatea la o petrecere? 1 De la: mariana_ivascu_mari 28 Noiembrie 2012 14:58
p.s 47 De la: lumimari 6 Iulie 2009 06:00
sa-l mai astept? 9 De la: Corina1205 1 Mai 2010 18:44