Setari Cookie-uri

Ce-i domnule cu romancele astea care vor sa fie asimilate si inca in propria tara ?

N-am auzit niciodata pana acum ca un crestin sa isi ucida fata pentru ca voia sa se marite cu un musulman, sau din alt motiv religios - dovada ca toate infofolitele se prounta pe forumuri in loc sa fi fost exectutate asa cum se va intampla cu fetele lor daca vor sa se casatoeasca in afara religiei.

Kathara
Postat pe 27 August 2008 09:41
De la: cuia, la data 2008-08-26 18:44:33ce se intampla cu voi oameni buni?mai presus de orice suntem cu totii OAMENI!!!!!SUNTEM OAMENI!!!FITI TOLERANTI!!!TOATE NENOROCIRILE DIN LUME S-AU PRODUS SI INCA SE MAI PRODUC DIN LIPSA TOLERANTEI.INCERCATI SA FITI MAI BUNI!CE SE INTAMPLA CU VOI FETELOR?ATAT DE TINERE SI TOTUSI ATAT DE PLINE DE URA.DE UNDE ATATA RAUTATE INTR-UN SUFLET TANAR?AR TRBUI SA-I MULTUMIM LUI DUMNEZEU PT CA SUNTEM SANATOSI,PT CA TRAIM INTR-O TARA FERITA DE CONFLICTE,O TARA CAT DE CAT LINISTITA.FITI MAI BUNI!!!


Da, da, oameni suntem si nu e vorba de ura aici ci de bun simt. Eu una m-am saturat sa fiu toleranta cu cine nu merita.
Kathara
Postat pe 27 August 2008 09:43
De la: Amall, la data 2008-08-27 08:02:33
De la: Kathara, la data 2008-08-24 14:29:12
Draga mean, Romania este o tara predominant crestina si asa dorim sa ramana. Avem tot dreptul sa ne pastram identitatea nationala. Vreti sa va schibati stilul de viata cu unul total opus? Foarte bine, dar nu va asteptati de la noi decat de la dispret.


Nu vorbi in numele unei tari intregi ca nu esti Dumnezeu.Limiteaza-te la a vorbi in numele tau.


Sa inteleg ca tu nu crezi ca o tara cu peste 90% crestini are un dinte impotriva Islamului? E suficient sa zica popa in bserica una, alta, atunci sa vezi disractie!
Kathara
Postat pe 27 August 2008 09:44
De la: Amall, la data 2008-08-27 08:11:04
De la: andreea_new, la data 2008-08-26 09:11:35Fetelor stati un pic sa pricep si eu ceva:
1. problema: romancele se casatoresc cu musulmani, isi schimba religia si credinta. care e problema? acum sincer, sa iti afecteze identitatea nationala faptul ca 2% (si exagerez cu procentul chiar!!!) dintre femeile romance se casatoresc cu musulmani???? ABERANT!!!

2. Care identitate nationala? Revenind la problemele noastre de baza: in Madrid/Berlin majoritatea prostituatelor de pe strada sunt romance..ia sa vedem, ele ce identitate nationala reprezinta?
Ce intelegeti voi prin identitatea nationala si ce legatura are asta cu romancele care trec la religia musulmana?
Spuneti-mi si mie ce este identitatea nationala romaneasca -din punctul de vedere al caracteristicilor unei femei- si sa vedem daca accept problema asta pusa de voi.

3. Spunem asa: in Arabia Saudita eu ca femeie nu am libertatea de a ma comporta conform culturii si credintei mele. Corect, da? Ei femeile musulmane au drepturile astea in alte state ale lumii.
Acum intrebarea este: pai sa ne tampim noi sa le interzicem drepturile sau sa mentinem macar ideea de democratie si libertate pe care o propaga orice tara dezvoltata?
Pai mai fetelor, DACA NE APUCAM SA ARUNCAM SI NOI CU NOROI IN CEI CE NU AU ACELEASI VALORI SI CREDINTE CA NOI, NU DEVENIM LA FEL DE RAU CA EI? Serios vorbind, asta face diferenta intre Arabia Saudita si un stat crestin: aici ai drepturi si libertati pe care acolo, ca femeie, nu le vei avea.
Si de asta noi traim aici.

4. Iara nu mai inteleg. Iar judecam oamenii ca nu sunt ca noi. De unde si pana unde religia noastra e religia care trebuie si restul sa dispara? Ce e fetelor cu gandirea asta? Am mai spus, s-a dus comunismul din fericire, ideea era sa acceptam oamenii asa cum sunt, cu diversitatile lor...pana si Constitutia spune acelasi lucru.
Iara nu imi vine sa cred ca niste tinere propaga idei extremiste, soviniste...!!!!!
Mai avem putin si punem evreii in inchisoare...asa a gandit si dumnealui cand a dat nastere a 2 dintre cele mai distrugatoare razboaie ale omenirii.
ACEEASI gandire...

5. Acum sa trecem la ipocrizie fetelor. Ia uite cum propaga ele crestinismul sus si tare. Suntem ortodocsi, sa fie toti cei care sunt prin preajma.
Acum serios, ati citit biblia, tineti toate posturile, sunteti dedicate bisericii si lui Dumnezeu...etc?????????????
Hai sa incetam cu ipocrizia pentru ca nu ne prinde deloc.

6. In final: da, de ce sunt de condamnat niste femei, care poarta un val pe cap pentru ca asa le dicteaza religia si asta e credinta lor, asta e alegerea lor si nu pitzipoancele alea care mai au putin si umbla in sutiene prin mall-uri (ca despre mall era vorba mai sus...)????
Pe ELE de ce nu le indemnan sa ne respecte identitatea nationala (acolo putin bun simt, putina educatie etc..)??????????? Eu zic mai bine sa ne uitam la poamele noastre ca asa zisa "identitate nationala" este compromisa de foooarte mult timp.
Stati de vorba cu un strain (un barbat ar fi ideal), sosit in Romania de aprox. 2 saptamani sa aflati de ce e frumoasa tara...Stiti raspunsul nu???
Fetele de aici sunt frumoase si usoare.


Credeti-ma, nu romancele care si-au schimbat religia si modul de viata strica IDENTITATEA NATIONALA (tot astept o definire, dar multumesc nu din cartea de istorie, as vrea o definitie actualizata, a la 2008, sa afle si sufletul meu cu ce se mananca ;).


O zi de marti buna tuturor!




Desteapta lui mama.




Daca tu atunci cand te gandesti la Romania iti apar in minte prostituatele, ai o problema. La fel, daca nu simti si stii care e identitatea noastra nationala.

Din ce ai scris se mai deduce un lucru interesant - ca tu crezi ca daca ne comportam la fel ca intr-o tara musulmana ne tampim. Ceea ce invalideaza afirmatiile tale - daca avem probleme deja si trebuie sa ne occidentalizam, de ca sa fim de acord ca aici sa traiasca si infloreasca exponentii unei culturi pe care ai caracterizat-o ca fiind tampita?

Mai gandeste-te!
Kathara
Postat pe 27 August 2008 09:49
Kathara,

Dupa cum tu spuneai -e usor sa scoti niste lucruri din context si sa intelegi ce vrei.

1. Ideea era: nu cred ca e nimeni de acord cu practicile unor natiuni (musulmani in cazul nostru) care nu respecta drepturile femeii, omului etc. Si asta este ideea mea. Nu sunt de acord cu practicile respective si nu voi fi niciodata, atata timp cat se ingradesc libertatile cuiva.

Deci in final nu ma contrazic, pentru ca nu am afirmat ca as fi de acord -si da, de exemplu mi se pare o tampenie sa tai mana unui om pentru ca a furat de exemplu, sau sa iti ucizi copii pentru ca nu iti respecta voia.

2. Problema este alta: tu cum intelegi ideea asta de identitate nationala? Chiar te-as ruga sa imi spui (poti sa ma consideri o ignoranta daca vrei tu neaparat...).

3.Si da, am facut legatura cu prostituatele de prin europa pentru ca procentul lor e mult mai mare decat al femeilor care s-au convertit la alta religie etc...;) asta era usor de inteles.
Deci daca e sa cautam probleme hai sa le gasim pe cele care exista si sa nu inventam acum altele (daca romania are principale probleme acum faptul ca femeile isi schimba religia sau ca homosexualii isi cer drepturile pai stam bine!!! chiar foarte bine ;)).

4. In final: mi se pare foarte nepotrivit sa vorbesti in numele unui popor (ai zis tu la un moment dat ca noi romanii vrem sa ramanem crestin) si sa iti atribui atata importanta (dupa cate se pare, ai maxim 3 adepte si aici pe site...) si sa cataloghezi niste persoane (in cazul asta romancele care si-au schimbat religia) in felul asta in care o faceti voi.
Si da, m-am saturat sa apara mereu cineva pe aici care sa judece pe altcineva, pentru ca asta, aia si ailalta.
Prea ne credem dumnezei si perfecti noi...si incepem sa aruncam noi cu pietre in toti de pe langa.
Nu inteleg care e problema: nu mai dormiti voi noaptea din cauza asta? prietenul va iubeste mai mult acum ca va agitati aici cu securea in mana? la munca ati fost promovate? overall sunteti mai fericite?
Adica ma gandesc ca exista o satisfactie din a judeca pe cineva de toata lumea sare pe aici sa gaseasca "vinovati".

Cam asta ar fi Kathara. Ia sa vedem cu ce ma mai contrazic, mai stii m-am trezit la 6 azi, probabil am scris eu vreo tampenie printre randuri...





andreea_new
Postat pe 27 August 2008 10:23
Draga Adicon,
glumeam in legatura cu fanatismul:) Oricum ai avut ceva rabdare sa citesti tot ce am scris pe forumul asta si sa faci si minimontajul ala de replici. Dar n-am intles daca ma aprobi sau nu. Sau iti place sa fii genul de observator impartial?

Draga Amall,
Poate tu esti o exceptie. Eu vorbeam despre majoritatea categoriei vizate de acest topic si nu cred ca ma poti contrazice. Uita-te la ele pe strada. Multe sunt doar niste copile. Le vad si mi se face mila. Am senzatia ca abia cara toate hainele alea de pe ele. Tu ai facut alegerea de a trece la islam la 32 de ani. Aveai acea maturitate care sa-ti confere claritatea necesara in gandire pentru a opta in favoarea convingerilor tale. Iar faptul ca nu ai facut-o pentru un barbat reflecta faptul ca ai gandit cu capul, nu cu inima sau cu portofelul. Dar, cum am mai spus esti o exceptie. N-ai facut asta pentru ca vroiai sa scapi din casa parintilor sau pentru ca unul ti-a cumparat 3 bratari de aur. Am tot respectul pentru femeile care isi fac alegerile singure, indiferent de calea pe care vor sa o urmeze. De ce ti-ai dorit tu o religie care iti stirbeste anumite drepturi in societate, intradevar nu inteleg. Dar nici nu trebuie. Ideea e ca tu esti mai fericita asa. Altele din pacate ori sunt indobitocite ori o fac pentru o viata lipsita de griji materiale.

Am vazut pe aici ca tot comparati barbatii romani cu cei arabi. Nu cred ca are nici o relevanta. Bineinteles ca sunt barbati buni si rai indiferent de natie sau religie. Sunt si romani care nu beau, nu bat neveste si se poarta foarte frumos, cum sunt si arabi care nu sunt deloc traditionalisti. Am chiar o familie in bloc. Un arab care a luat o romanca si traiesc binemersi fara saci in cap, fara rugaciuni dimineata la pranz si seara si fara reguli stricte in educarea copiilor in spiritul musulman. Singurele lucruri dupa care imi dau seama ca el e arab sunt accentul si mercedesul:)) Tot asa vad romani care isi trateaza nevestele ca si cum le-ar fi cumparat pe o camila. Din pacate pentru fetele care au scris pe aici ca romanii sunt betivi, batausi si ca asta e motivul pentru care au ales musulmani si-au cam cam dat de gol fostii prieteni si fostele anturaje. Eu din fericire nu cunosc asemenea specimene si nu sunt vreo singuratica. Am multi prieteni, deci romani normali se gasesc cati vrei. Depinde unde cauti:)
irinaandreia
Postat pe 27 August 2008 10:26
De la: irinaandreia, la data 2008-08-27 10:26:42Draga Adicon,
glumeam in legatura cu fanatismul:) Oricum ai avut ceva rabdare sa citesti tot ce am scris pe forumul asta si sa faci si minimontajul ala de replici. Dar n-am intles daca ma aprobi sau nu. Sau iti place sa fii genul de observator impartial?
adicon
Postat pe 27 August 2008 10:41
ce voi aveti cu femei musulmane din romania si cu arab barbat? ce ei fac la voi?e bacat mare in islam sa vorbesti rau despre alta religion or sa incerci sa convert alta person....Allah bedebseste asta...si femei din romania ele sunt rele arab baieti nu bleaca de aici decat cu fete bune ....nu cu fete care sunt rele si ele fac bacat cu ei
Tarek
Postat pe 27 August 2008 11:54
De la: Tarek, la data 2008-08-27 11:54:40ce voi aveti cu femei musulmane din romania si cu arab barbat? ce ei fac la voi?e bacat mare in islam sa vorbesti rau despre alta religion or sa incerci sa convert alta person....Allah bedebseste asta...si femei din romania ele sunt rele arab baieti nu bleaca de aici decat cu fete bune ....nu cu fete care sunt rele si ele fac bacat cu ei


Haha, super tare!
Kathara
Postat pe 27 August 2008 12:00
Dragã Irina,
Nu m-aº posta în categoria observatorilor imparþiali. Printre defectele mele posed ºi un accentuat simþ critic cu privire la o anumitã consecvenþã în argumentare, în discursul celor din jur.
Astfel mi se pare ilogic ca o persoanã sã fie revoltatã pe un topic datoritã inegaltãþii dintre bãrbaþii ºi femeile din România pentru ca, pe un alt topic sã foloseascã drept argument egalitatea dintre sexe (din România) pentru a a face reproºuri celor care au renunþat la acest "avantaj".
Mi se pare ciudat ca o persoanã ce se declarã atee sã foloseascã în argumentare referiri la religie.
Mi se pare nefiresc sã ceri celor din jur bune maniere, educaþie ºi sã foloseºti, în propria exprimare, un limbaj dur.
Desigur, existã nuanþe, inegalitatea între sexe poate fi mai mare sau mai micã, ateii nu sunt în totalitate atei iar când jigneºti o persoanã cicã o faci cu cele mai bune intenþii dar...
Revenind la tema topicului, în legãturã cu româncele ce au ales sã fie "asimilate" în România ºi mai ales în alte þãri... "de soare pline", eu sunt printre cei care pot sã ignore motivele pentru care au fãcut-o (iubire, bani, convingeri religioase etc.) dar nu pot sã nu mã gândesc la tristeþea pe care o bãnuiesc în sufletele lor. Sã fii în situaþia sã schimbi regulile, obiceiurile, sã fii deseori departe de casã, de cei dragi, iar acasã sã fii dispreþuit (de unii). Nu credeþi cã e prea mult? Chiar dacã singure au ales..
Aþi fost pentru mai mult timp departe de þarã? Aþi simþit dorul de casã ca pe o durere ce te sfâºie? Vã puteþi imagina lacrimile ºterse pe furiº de cãtre dezrãdãcinaþi. Noi, românii suntem o naþie pãcãtoasã - ne este dor... de þara asta amãrâtã în care trãim, de limba românã, de români - oricât ne-ar fi de bine în strãinãtate.
De aceea spun cã ceea ce simt eu este compasiune ºi mã doare cã, în loc înþelegere pentru româncele noastre, cã tot românce rãmân, manifestãm rãutate, dispreþ...
adicon
Postat pe 27 August 2008 12:22
Ce are una cu alta? Tocmai ceea ce au scris celelalte fete pe acest site....Adica de la o simpla idee si o dezbatere pe acest forum, s-a trecut la un "razboi" al nationalitatilor. Ar trebui sa fim putin mai tolerante dragutza si sa adoptam un limbaj adecvat noua femeilor....nu kalashnikov-uri si altele....citeste tot ce s-a scris pana acum si gandeste si tu de fapt ce critic eu...
G_Diana
Postat pe 27 August 2008 13:02
Ai dreptate, nu are nimic una cu alta... ºi..scuze, Tarek, nu suntem toþi la fel de intoleranþi...
adicon
Postat pe 27 August 2008 13:15
eu stiu adicon...sunt si romani buni,dar be acest forum eu am fost amazed sa citez niste lucruri
Tarek
Postat pe 27 August 2008 14:00
Draga Adicon,
Vezi ce se intampla cand scoti niste replici din context? Isi pierd intelesul. Daca citeai mai cu atentie inceputul primului meu post la acest subiect ai fi vazut ca parerea mea nu tine de partea religioasa. Daca nu ma insel chiar in prima fraza am precizat ca aversiunea fata de romancele musulmane nu e legata de aspectul credintei. Critica mea se refera strict la natura umana, nu la partea spirituala. In ceea ce priveste egalitatea intre sexe din Romania, ea exista si din punct de vedere juridic si religios. Ca barbatii au tendinta sa se creada "mai egali" decat femeile e alta poveste. Oricum aspectul asta depinde foarte mult de mediul social in care traieste fiecare. Sunt discutii pe doua subiecte total diferite.
Argumentarile mele religioase sunt pe baza credintei persoanelor vizate de comentariile mele. Nu cred ca orientarea mea are vreo importanta. Am precizat-o ca sa subliniez ca sunt absolut impartiala din punctul asta de vedere. Nu tin nici cu echipa lui dumnezeu, nici cu a lui allah, nici cu a lui satana etc.
Daca privesti general ce am spus si aici si la celelalte subiecte de discutie vei vedea ca ideea in mare este aceeasi. Ma deranjeaza ca multe femei se lasa calcate in picioare si asta probabil voi tot spune pana obosesc. Nu conteaza ca tratamentul inegal e aplicat de un arab, un roman, un francez. Ma deranjeaza tipul asta de femeie tuta, fara ambitii, cu orizonturi limitate. Am senzatia ca daca ar deschide ochii sau ar fi mai putin materialiste si barbatii ar mai pierde din atitudinea de sefi si ar incepe sa se vada egali in adevaratul sens al cuvantului. Exceptii sunt printre reprezentantii ambelor sexe, dar daca privesc majoritatea, femeia e mai mereu in plan secund. Si culmea e ca nu barbatii sunt de vina, ci ele pentru ca se complac, nu gandesc pentru ele, nu pot depasi gandirea limitata a unor generatii de mult trecute. Iar faptul ca le fac proaste nu e o jignire, e realitatea prin perceptia mea. Nu stiu ce sinonim as putea sa pun ca sa imi exprim parerea intr-un mod manierat si mai putin dur..."depasite psihic de complexitatea vietii"...e mai bine?
Cat despre romanii plecati in alte tari care plang de dor nu pot sa zic ca nutresc aceleasi sentimente ca si tine. Mi-e mila de cei care au fost fortati de viata grea de aici sa fie acolo sau de cei care lupta in razboaile altora. Cei care au ales drumul altei tari sau altei religii pentru ca le era lene sa faca ceva cu viata lor aici in legea lor si au preferat sa fie marginalizati social acolo dar cu burtile pline si cu 3 inele pe fiecare deget sa fie sanatosi. Cum iti asterni asa dormi. Orice alegere majora in viata are avataje si dezavantaje si un om inteligent ar trebui sa le vada din start. Exact ratiunea ne diferentiaza de cotofenele care se duc orbeste spre lucrurile stralucitoare. Asa ca putin imi pasa de lacrimile sterse pe furis.
irinaandreia
Postat pe 27 August 2008 16:17
yada yada yada... ati auzit de expresia "lasa pe fiecare imparat in tara lui"? hai sa lasam pe toti in pace, indiferent ce cred...
bestiutza_a
Postat pe 27 August 2008 16:26
Pe tine ar trebui sa te ingrijoreze ideea ca scrii fara macar sa citesti despre ce e vorba....E vorba ca discutiile astea referitoare la acest topic o ia razna si ajungi sa vezi cum femei care se dau femei culte si mai stiu eu ce ajung sa vorbeasca de kalasnikov-uri....nu sunt capabile sa mentina un ton civilizat de limbaj....Cam atat dragutza referitor la comentaruiul tau si pe viitor mai citeste si tu de la cap la coada inainte sa te apuci sa scrii ceva!
G_Diana
Postat pe 27 August 2008 17:50
De la: Marinela1989, la data 2008-07-27 17:32:32Una zice c-a trecut la islam si umbla imbrobodita prin Brasov alta iarasi lauda cultura iubitului ei de nu stiu unde .Noi vom disparea ca natie ! Vin unul si altul la munca sau afaceri in tara noastra si in loc sa invete ei romaneste si sa treaca la ortodoxie le invata pe-ale noastre niste poezii da si ele zbiara "noi n-avem cultura , noi n-avem nimic " .Fetelor eu zic ca daca e iubire asa cum recitati voi coranul trebuie si ei sa recite biblia sau pe Eminescu .

Problema voastra se pare ca e aceste femei aleg sa-si schimbe religia. In cazul asata, voi ce fel de crestini sunteti? Nu zice Biblia sa iubesti toti oamenii indiferent de religie? Plus de asta, Marinela nu mai judeca tu pe altii fara sa stii ce se intampla cu adevarat in vietile lor.
Tu zici ca vom pieri ca natie. Dar-ar Domnul! Nu e nimic mai rau decat sa zici ca esti roman si sa se uite toti strainii urat la tine sau sa-i vezi cum isi strang gentile de corp! Eu lucrez in strainatate si jumatate din romanii de aici ne fac de ras! Unul a fost deportat chiar pentru ca ajunsese in inchisoare! Halal identitate nationala!

Postat pe 27 August 2008 18:11
Pt crista-galli
Sunt si barbati de alte religii carora le place ca totul sa fie facut cum vor ei. Si mie imi place budismul,pt ca presupune respect si fata de alte specii alaturi de care convetuim pe aceasta planeta. Si hinduismul are parti interesante. De exemplu Eminescu in poezia Luceafarul a folosit un concept religios hindus conform caruia, fiecare element din univers are rolul lui in cadrul sistemului cosmic, iar in cazul in care acest element se desprinde din sistem, toata ordinea cosmica se modifica. In definitiv fiecare religie are lucruri interesante. Stiu ca Dalai Lama a spus ca fiecare poate integra elemente care i se par interesante din religia budista in propria religie.
dar totusi religia budista pare a fi putin mai individualista decat cea crestina, in sensul ca fiecare e pentru el.
fevronia
Postat pe 27 August 2008 18:14
cum am mai spus in multe tari europene sunt emigranti ilegali, care au ajuns acolo fara sa treaca prin nici un proces de selectie. Persoane needucate din diferite medii sociale au ajuns in diferite tari vest europene si au lucrat ilegal sau s-au apucat de furat, de cersit, de prostitutie. Tocmai de aceea imaginea romanilor e intr-un fel compromisa.
Dar asta nu inseamna ca peste tot in lume e la fel, unde traiesc eu romanii sunt apreciati ca fiind muncitori si foarte capabili in mai ales in domeniul IT. Dar romanii de aici, au venit legal be baza unui proces de selectie, care pune accent pe studii cunoasterea limbii, profesie etc
fevronia
Postat pe 27 August 2008 21:47
Problema e ca eu lucrez in Bermuda!!!! N-re nici un roman motiv sa emigreze ilegal in Bermuda si nici nu se poate. Nu, romanii astia au venit perfect legal si uite ce fac. Sunt cateva romance aici vestite... stii tu pt ce! Si am ramas socata cand mi-a spus cineva ca eu sunt romanca, deci sunt tarfa. In Bermuda!!!!!!! La mama naibii unde locuiesc o mana de oameni.

Postat pe 27 August 2008 21:54
De la: irinaandreia, la data 2008-08-27 10:26:42Draga Adicon,
glumeam in legatura cu fanatismul:) Oricum ai avut ceva rabdare sa citesti tot ce am scris pe forumul asta si sa faci si minimontajul ala de replici. Dar n-am intles daca ma aprobi sau nu. Sau iti place sa fii genul de observator impartial?

Draga Amall,
Poate tu esti o exceptie. Eu vorbeam despre majoritatea categoriei vizate de acest topic si nu cred ca ma poti contrazice. Uita-te la ele pe strada. Multe sunt doar niste copile. Le vad si mi se face mila. Am senzatia ca abia cara toate hainele alea de pe ele. Tu ai facut alegerea de a trece la islam la 32 de ani. Aveai acea maturitate care sa-ti confere claritatea necesara in gandire pentru a opta in favoarea convingerilor tale. Iar faptul ca nu ai facut-o pentru un barbat reflecta faptul ca ai gandit cu capul, nu cu inima sau cu portofelul. Dar, cum am mai spus esti o exceptie. N-ai facut asta pentru ca vroiai sa scapi din casa parintilor sau pentru ca unul ti-a cumparat 3 bratari de aur. Am tot respectul pentru femeile care isi fac alegerile singure, indiferent de calea pe care vor sa o urmeze. De ce ti-ai dorit tu o religie care iti stirbeste anumite drepturi in societate, intradevar nu inteleg. Dar nici nu trebuie. Ideea e ca tu esti mai fericita asa. Altele din pacate ori sunt indobitocite ori o fac pentru o viata lipsita de griji materiale.

Am vazut pe aici ca tot comparati barbatii romani cu cei arabi. Nu cred ca are nici o relevanta. Bineinteles ca sunt barbati buni si rai indiferent de natie sau religie. Sunt si romani care nu beau, nu bat neveste si se poarta foarte frumos, cum sunt si arabi care nu sunt deloc traditionalisti. Am chiar o familie in bloc. Un arab care a luat o romanca si traiesc binemersi fara saci in cap, fara rugaciuni dimineata la pranz si seara si fara reguli stricte in educarea copiilor in spiritul musulman. Singurele lucruri dupa care imi dau seama ca el e arab sunt accentul si mercedesul:)) Tot asa vad romani care isi trateaza nevestele ca si cum le-ar fi cumparat pe o camila. Din pacate pentru fetele care au scris pe aici ca romanii sunt betivi, batausi si ca asta e motivul pentru care au ales musulmani si-au cam cam dat de gol fostii prieteni si fostele anturaje. Eu din fericire nu cunosc asemenea specimene si nu sunt vreo singuratica. Am multi prieteni, deci romani normali se gasesc cati vrei. Depinde unde cauti:)


Ai perfecta dreptate in ceae ce spui si sunt de acord cu tine 100%.
Ceea ce am vrut sa scot in evidenta e faptul ca nu trebuie sa ii bagam pe toti in acceasi oala numai pentru simplu fapt ca sunt mususlmani.
Asa cum multe dintre voi gindesc urit despre musulmani asa gindesc si ei despre cerstine.Am avut mult de furca cu asta inclusiv cu socrii mei care s-au opus la inceput casatoriei pentru simplu fapt ca veneam dintr-o tara crestina.Pina la urma fiecare dintre noi atunci cind isi cauta un sot /sotie vrea sa fie iubit si sa se inteleaga restul se rezolva.
Si inca ceva 99% dintre baietii muslmani nu sunt de acord cu convertirea fetelor daca lucru acesta nu vine din inima.
Pina la urma ceea ce ne ofera Tora, Biblia sau Quranul nu sunt decit niste informatii, depinde de fiecare dintre noi cum filtram aceste informatii si cum le interiorizam ca apoi sa le transmitem copiilor nostri.

Amall
Postat pe 27 August 2008 22:01
De acord cu tine Amall

Postat pe 27 August 2008 22:04
pt crista.
N-am stiut ca romanii au o reputatie proasta si in insulele Bermude. Chiar nu ma asteptam. Dar romancele respective cum au ajuns acolo? daca au ajuns legal de ce nu-si practica meseria pt care au venit. Stiu ca Insulele Bermude fiscalitatea e redusa ca si in Dubai sau in alte locuri cunoscute ca paradis fiscal. Cei care lucreaza acolo legal presupun ca au salarii destul de bune. Atunci nu inteleg de ce se compromit.
fevronia
Postat pe 27 August 2008 23:32
Cred ca am raspunsul pentru asta fevronia:
pentru ca e usor!!! Se fac bani mult mai usor, nu trebuie sa muncesti atat de mult si sa iti bati capul 8 ore pe zi undeva...si romanii nostri, nu stiu ce calitati avem noi, dar o caracteristica e sigura: suntem lenesi pana la Dumnezeu. Daca putem sa stam degeaba si sa vina un venit sigur acolo e super!!! De ce sa muncim, daca sunt alte modalitati de trai?

Crista:
trist faptul ca pana si in Bermude avem faima asta :| foarte trist...
andreea_new
Postat pe 28 August 2008 13:54
De la: Amall, la data 2008-08-27 22:01:57
De la: irinaandreia, la data 2008-08-27 10:26:42Draga Adicon,
glumeam in legatura cu fanatismul:) Oricum ai avut ceva rabdare sa citesti tot ce am scris pe forumul asta si sa faci si minimontajul ala de replici. Dar n-am intles daca ma aprobi sau nu. Sau iti place sa fii genul de observator impartial?

Draga Amall,
Poate tu esti o exceptie. Eu vorbeam despre majoritatea categoriei vizate de acest topic si nu cred ca ma poti contrazice. Uita-te la ele pe strada. Multe sunt doar niste copile. Le vad si mi se face mila. Am senzatia ca abia cara toate hainele alea de pe ele. Tu ai facut alegerea de a trece la islam la 32 de ani. Aveai acea maturitate care sa-ti confere claritatea necesara in gandire pentru a opta in favoarea convingerilor tale. Iar faptul ca nu ai facut-o pentru un barbat reflecta faptul ca ai gandit cu capul, nu cu inima sau cu portofelul. Dar, cum am mai spus esti o exceptie. N-ai facut asta pentru ca vroiai sa scapi din casa parintilor sau pentru ca unul ti-a cumparat 3 bratari de aur. Am tot respectul pentru femeile care isi fac alegerile singure, indiferent de calea pe care vor sa o urmeze. De ce ti-ai dorit tu o religie care iti stirbeste anumite drepturi in societate, intradevar nu inteleg. Dar nici nu trebuie. Ideea e ca tu esti mai fericita asa. Altele din pacate ori sunt indobitocite ori o fac pentru o viata lipsita de griji materiale.

Am vazut pe aici ca tot comparati barbatii romani cu cei arabi. Nu cred ca are nici o relevanta. Bineinteles ca sunt barbati buni si rai indiferent de natie sau religie. Sunt si romani care nu beau, nu bat neveste si se poarta foarte frumos, cum sunt si arabi care nu sunt deloc traditionalisti. Am chiar o familie in bloc. Un arab care a luat o romanca si traiesc binemersi fara saci in cap, fara rugaciuni dimineata la pranz si seara si fara reguli stricte in educarea copiilor in spiritul musulman. Singurele lucruri dupa care imi dau seama ca el e arab sunt accentul si mercedesul:)) Tot asa vad romani care isi trateaza nevestele ca si cum le-ar fi cumparat pe o camila. Din pacate pentru fetele care au scris pe aici ca romanii sunt betivi, batausi si ca asta e motivul pentru care au ales musulmani si-au cam cam dat de gol fostii prieteni si fostele anturaje. Eu din fericire nu cunosc asemenea specimene si nu sunt vreo singuratica. Am multi prieteni, deci romani normali se gasesc cati vrei. Depinde unde cauti:)


Ai perfecta dreptate in ceae ce spui si sunt de acord cu tine 100%.
Ceea ce am vrut sa scot in evidenta e faptul ca nu trebuie sa ii bagam pe toti in acceasi oala numai pentru simplu fapt ca sunt mususlmani.
Asa cum multe dintre voi gindesc urit despre musulmani asa gindesc si ei despre cerstine.Am avut mult de furca cu asta inclusiv cu socrii mei care s-au opus la inceput casatoriei pentru simplu fapt ca veneam dintr-o tara crestina.Pina la urma fiecare dintre noi atunci cind isi cauta un sot /sotie vrea sa fie iubit si sa se inteleaga restul se rezolva.
Si inca ceva 99% dintre baietii muslmani nu sunt de acord cu convertirea fetelor daca lucru acesta nu vine din inima.
Pina la urma ceea ce ne ofera Tora, Biblia sau Quranul nu sunt decit niste informatii, depinde de fiecare dintre noi cum filtram aceste informatii si cum le interiorizam ca apoi sa le transmitem copiilor nostri.



Eu am o prietena maritata cu un musulman - a zis ca poate sa isi pastreze religia, dupa nunta a inceput "s-o lucreze" si prentru ca ea nu vrea sa se converteasca a divortat. Sa fi intalnit ea unul dintre acei 1%? Nu cred, dovada ca v-ati convertit cu toatele pe aici.
Kathara
Postat pe 28 August 2008 16:13
De la: Amall, la data 2008-08-27 08:19:14
De la: irinaandreia, la data 2008-08-26 14:18:17Cred ca parerea generala proasta despre romancele arabizate nu se lega neparat de schimbarea religiei. Ideea e ca as putea sa pun pariu ca mai mult de 90% din ele fac asta ca niste gaste proaste pentru un barbat. Aratati-mi-o si mie pe aia care a trecut la islam, singura fiind, doar asa pentru ca si-a dat seama ca de fapt are convingeri musulmane. Nu prea cred ca exista. Ati stat toate in fusta scurta si in sutien prin mall pana v-a agatat vreun arabete care v-a pus valul in cap si acum sunteti moraliste pe aici pe forum. V-ati casatorit cu arabi ca la ei e mai lejer...ai grija de casa, de copii, nu te duci la munca si grija zilei de maine e a barbatului. E mai bine decat la noi unde femeia e egala cu barbatul si trebuie sa mai aduci si un ban in casa. Ce mai conteaza ca stai infofolita la 40 de grade, ca faci baie imbracata in mare de se uita lumea ca la urs si ca sotul tau te considera inferioara lui? Decat libera, imbracata cum vrei tu si cu o nesiguranta permanenta in ceea ce priveste viitorul financiar, e mai ok asa. Cate din "araboaicele" autohtone aveau o cariera, un scop in viata (scoala nu se pune ca asta o poate face oricine) cand l-au gasit pe Ahmed? Cred ca foarte putin peste 0. Si acum probabil voi vedea replici de genul...eu m-am indragostit, eu il iubesc etc. Si va zic si raspunsul de pe acum. Daca esti inteligenta nu poti iubi un om care nu te lasa sa fii tu insuti, cu religia ta, cu preferintele tale, cu modul tau de viata. Recunostinta fata de unul care te scoate din foame nu se numeste iubire. Imi pare rau dar principiile mele morale nu ma lasa sa apreciez o femeie de genul asta. Nu tine de religie. Eu sunt atee si asta nu cred ca-mi stirbeste vreun pic identitatea nationala sau moralitatea. Daca voua va place sa sclavagiti alte natii e fix problema voastra. Noi aici in tara noastra suntem egale cu barbatii, deci din punctul religiei voastre de vedere ne sunteti inferioare. Asa ca nu vad de unde revolta asta ca noi va judecam. Conform islamului avem tot dreptul atata timp cat sunteti in Romania. Cand te ghidezi in viata pe principiul "lumea nu vrea calitate, vrea shaorma cu de toate" si treci benevol la o religie care te considera mai prejos decat religia ta nativa nu poti astepta respect, indiferent de motivele pentru care o faci.
Mai vreau sa fac o precizare. Tot ce am scris nu tine deloc de rasism si nu am nimic impotriva musulmanilor. Tot respectul pentru femeile care s-au nascut sub aceasta religie chiar daca nu coincide deloc cu convingerile mele. Cometariul este strict referitor la compatrioatele mele crestine la origini.
O zi buna tutror, desi pt cele infofolite probabil nu va fi prea placuta cu caldurile astea:))




Uite eu am trecut la islam la 32 de ani si la 33 l-am cunoscut pe sotul meu. Si mai sunt citeva fete care s-au convertit fara sa fi avut relatii cu barbati musulmani. Si cele care s-au convertit la islam din convingere au casatorii faorte bune si soti foarte buni.
Dar trebuie sa ai in vedere ca atunci cind cunosti un barbat musulman este modalitatea de a intra in contact cu religia ca altfel de unde sa ai informatii? (ma rog acuma este internetul).


Tu te-ai convertit la Islam ca s-a dat un popa crestin la tine. Cu toate astea nu intelegi aversiunea mea fata de religia asta, cand la mine s-au dat o gramada de musulmani, casatoriti si cu copii. Traiasca ochelarii de cal!
Kathara
Postat pe 28 August 2008 16:15
De la: crista_galli, la data 2008-08-27 21:54:34Problema e ca eu lucrez in Bermuda!!!! N-re nici un roman motiv sa emigreze ilegal in Bermuda si nici nu se poate. Nu, romanii astia au venit perfect legal si uite ce fac. Sunt cateva romance aici vestite... stii tu pt ce! Si am ramas socata cand mi-a spus cineva ca eu sunt romanca, deci sunt tarfa. In Bermuda!!!!!!! La mama naibii unde locuiesc o mana de oameni.


Draga mea, daca tu te asociezi prostituatelor, problema ta. Din punctul meu de vedere nu despre asta e vorba cu romancele noastre - nu ca am fi noi mai putin morale decat vestul. Pur si simplu e o problema economica, orice neam in situatia noastra ar fi trecut prin acelasi fenomen. Chiar nu vad ce e greu de inteles.
Kathara
Postat pe 28 August 2008 16:16
De la: andreea_new, la data 2008-08-28 13:54:11Cred ca am raspunsul pentru asta fevronia:
pentru ca e usor!!! Se fac bani mult mai usor, nu trebuie sa muncesti atat de mult si sa iti bati capul 8 ore pe zi undeva...si romanii nostri, nu stiu ce calitati avem noi, dar o caracteristica e sigura: suntem lenesi pana la Dumnezeu. Daca putem sa stam degeaba si sa vina un venit sigur acolo e super!!! De ce sa muncim, daca sunt alte modalitati de trai?

Crista:
trist faptul ca pana si in Bermude avem faima asta :| foarte trist...


Exact .. si la fel de simplu e sa te mariti cu unul cu bani. te bate? Te inseala? Iti pune broboade in cap? Nu-i nimic, unele romance o duc mai rau, minus banii. Deci e tot un fel de prostitutie.
Kathara
Postat pe 28 August 2008 16:18
De la: fevronia, la data 2008-08-27 06:14:12Stiam ca in germania sunt musulmani destul de multi, dar nu stiam ca sunt atat de violenti intre ei.



[/quote
sunt multi sa stii si multi stii cum e la ei au 15 frati si neamuri si i au adus pe toti si tin sa ti spun k unde stau eu in köln sunt majoritatea turci,arabi,albanezi e nenorocire cu multi dintre ei k sunt cu adevarat criminali...dar sunt si multi italieni si rusi...care si rusii numai belele fac....romanii nu prea fac multi pureci pe aici...
anna_wilmet
Postat pe 28 August 2008 16:30
buna...imi cer scuze ca ma bag aiurea aici...dar...doamna,domnisoara sau ce mai e RANYYAH a reusit sa ma scoata din mintii prin mentalitatea pe care o are.Imi pare rau sa ti aduc aminte dar ESTI ROMANCA...ai fost CRESTINA,ai fost BOTEZATA...ai CREZUT in asta...cum poti apara islamul cu atita inversunare? Oare tu te auzi ce spui?E problema ta ca te ai convertit...nu ma intereseaza ,sincer,fiecare e liber sa faca ce vrea...totusi...inceteaza te rog cu aberatiile de genul VAI CORANUL (oare stii ce i aia?) VAI CE BINE MA SIMT MARITATA CU UN MUSULMAN SI INFOFOLITA DIN CAP PINA IN PICIOARE...asta e culmea prostiei....tu nascuta si crescuta in romania.....asta deja e IMPRESIE ARTISTICA...nu am avut intentia sa scriu si nici sa te jignesc...dar...prea ai uitat de unde ai plecat...din pacate nu esti singura si ma intreb DE CE?..DE CE VA SCHIMBATI CULTUL?...DIN IUBIRE PT BARBAT?...BANI?...NU POT CREDE CA TE POATE CONVINGE CINEVA CA IISUS IN CARE AI CREZUT O VIATA NU EXISTA...DAR APARE MAHOMED SAU CUM IL CHEAMA DOAMNE IARTA MA...SI GATA TI A LUAT MINTILE...
Nu am vrut sa iasa asa...dar ginditi logic va rog...
beatryce30
Postat pe 28 August 2008 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:) 5 De la: _dulcik_ 1 Iulie 2009 11:51
ajutati-ma va rog 7 De la: ralu_zar 11 Mai 2009 16:21
cum as putea sa-l uit?? 16 De la: Kudika228 2 August 2009 13:01
psiholog 4 De la: pisicuta_razboinica 13 Martie 2009 20:53
Parfumul vacanþelor 8 De la: contesina 10 Iulie 2011 21:13