Setari Cookie-uri

Ce-i domnule cu romancele astea care vor sa fie asimilate si inca in propria tara ?

Mie treaba cu kalasnikovul mi s-a parut prea deplasata pentru a fi numita ironie sau sarcasm. Nu se glumeste in legatura cu viata oamenilor.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 August 2008 01:41
De la: anna_wilmet, la data 2008-08-26 00:17:46
De la: wolfy2225, la data 2008-08-24 21:52:49
De la: pisi22, la data 2008-08-24 16:41:30 sa si tragem ????ce ziceti fetelor?pe mine ma incearca o dorinta nebuna....

esti bolnava!!!!


Corect. My point exactly.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 August 2008 01:43
Fetelor stati un pic sa pricep si eu ceva:
1. problema: romancele se casatoresc cu musulmani, isi schimba religia si credinta. care e problema? acum sincer, sa iti afecteze identitatea nationala faptul ca 2% (si exagerez cu procentul chiar!!!) dintre femeile romance se casatoresc cu musulmani???? ABERANT!!!

2. Care identitate nationala? Revenind la problemele noastre de baza: in Madrid/Berlin majoritatea prostituatelor de pe strada sunt romance..ia sa vedem, ele ce identitate nationala reprezinta?
Ce intelegeti voi prin identitatea nationala si ce legatura are asta cu romancele care trec la religia musulmana?
Spuneti-mi si mie ce este identitatea nationala romaneasca -din punctul de vedere al caracteristicilor unei femei- si sa vedem daca accept problema asta pusa de voi.

3. Spunem asa: in Arabia Saudita eu ca femeie nu am libertatea de a ma comporta conform culturii si credintei mele. Corect, da? Ei femeile musulmane au drepturile astea in alte state ale lumii.
Acum intrebarea este: pai sa ne tampim noi sa le interzicem drepturile sau sa mentinem macar ideea de democratie si libertate pe care o propaga orice tara dezvoltata?
Pai mai fetelor, DACA NE APUCAM SA ARUNCAM SI NOI CU NOROI IN CEI CE NU AU ACELEASI VALORI SI CREDINTE CA NOI, NU DEVENIM LA FEL DE RAU CA EI? Serios vorbind, asta face diferenta intre Arabia Saudita si un stat crestin: aici ai drepturi si libertati pe care acolo, ca femeie, nu le vei avea.
Si de asta noi traim aici.

4. Iara nu mai inteleg. Iar judecam oamenii ca nu sunt ca noi. De unde si pana unde religia noastra e religia care trebuie si restul sa dispara? Ce e fetelor cu gandirea asta? Am mai spus, s-a dus comunismul din fericire, ideea era sa acceptam oamenii asa cum sunt, cu diversitatile lor...pana si Constitutia spune acelasi lucru.
Iara nu imi vine sa cred ca niste tinere propaga idei extremiste, soviniste...!!!!!
Mai avem putin si punem evreii in inchisoare...asa a gandit si dumnealui cand a dat nastere a 2 dintre cele mai distrugatoare razboaie ale omenirii.
ACEEASI gandire...

5. Acum sa trecem la ipocrizie fetelor. Ia uite cum propaga ele crestinismul sus si tare. Suntem ortodocsi, sa fie toti cei care sunt prin preajma.
Acum serios, ati citit biblia, tineti toate posturile, sunteti dedicate bisericii si lui Dumnezeu...etc?????????????
Hai sa incetam cu ipocrizia pentru ca nu ne prinde deloc.

6. In final: da, de ce sunt de condamnat niste femei, care poarta un val pe cap pentru ca asa le dicteaza religia si asta e credinta lor, asta e alegerea lor si nu pitzipoancele alea care mai au putin si umbla in sutiene prin mall-uri (ca despre mall era vorba mai sus...)????
Pe ELE de ce nu le indemnan sa ne respecte identitatea nationala (acolo putin bun simt, putina educatie etc..)??????????? Eu zic mai bine sa ne uitam la poamele noastre ca asa zisa "identitate nationala" este compromisa de foooarte mult timp.
Stati de vorba cu un strain (un barbat ar fi ideal), sosit in Romania de aprox. 2 saptamani sa aflati de ce e frumoasa tara...Stiti raspunsul nu???
Fetele de aici sunt frumoase si usoare.


Credeti-ma, nu romancele care si-au schimbat religia si modul de viata strica IDENTITATEA NATIONALA (tot astept o definire, dar multumesc nu din cartea de istorie, as vrea o definitie actualizata, a la 2008, sa afle si sufletul meu cu ce se mananca ;).

O zi de marti buna tuturor!
andreea_new
Postat pe 26 August 2008 09:11
eu sunt de parere k musulmanii sunt oarecum superiori cand vine vorba de bun simt, fatza de noi romanii care stam foarte prost la capitolul asta. am fost de curand in turcia si am observat ca nu sunt betivi pe strada ca la noi, k nu fluiera nimeni dupa tine, oricum ai fi imbracata si ca vanzatorii si chelnerii se poarta frumos cu tine(chiar dak stiu k la mijloc e interesul, dar macar nu se uita la tine urat cum se mai intampla la noi)
cat despre jihad..ei bine, eu sunt pacifista din fire si nu inteleg de ce ar trebui sa omori niste oameni nevinovati k sa iti aperi onoarea sau religia...acestea se pot realiza cu diplomatie (vezi Dalai Lama sau Ghandi )
oanarchia
Postat pe 26 August 2008 09:45
singurul lucru care ma deranjeaza la musulmanii care traiesc aici e ca isi chinuie copii obligandui sa se imbrace diferit ....dom`le daca vrei ca un copil sa traiasca si sa se imbrace asa creste-l intr-o tara unde toata lumea se imbraca asa ca sa nu se simta marginalizat si singur...am auzit o stire de genu ca un tata musulman si-a omorat fetita pt ca s-a dus la scoala imbracata in blugi...e nebun omu...dar in fine dragele mele daca asa va place, chinuitiva copii...succes
iamonica_kissu
Postat pe 26 August 2008 10:13
Sunt de aceeasi parere cu andreea new, cu ce ne deranjeaza pe noi ca ele vor sa se imbrobodeasca? pe mine nu ma afecteaza cu nimic.Nu m-as marita niciodata cu un musulman dar asta nu inseamna ca altele nu o pot face! Eu mai degraba le judec pe romancele noastre care umbla pe strada dezbracate,care ne fac de ras...ele sunt vinovate de reputatia care o avem de femei usuratice.Si mai spunea cineva aici(anna wilmet) de musulmanii care isi omoara famia,frati,surori....dar la noi te-ai uitat????????cati romani isi omoara famiile?cati isi omoara mamele?nu te uiti la tel sa vezi ca nu exista zi sa nu spuna de unul sau altul ca s-au omorat?sincer cred ca i-am intrecut in crime pe musulmani! Nu va mai stresati fetelor ca femeile se marita cu musulmani si se imbrobodesc...ca in nici un caz nu ne pierdem noi nationalitatea din cauza lor!
raluca_sarbu
Postat pe 26 August 2008 11:53
Eu sunt mandra ca sunt romanca. Si chiar daca as trai la capatul lumii tot romanca as fi. Sunt mandra ca suntem o natie de oameni destepti si pasnici. Evident, avem si uscaturile noastre, ca orice alta natie. Si le admir feminitatea si frumusetea unora dintre femeile musulmane roamance sau nu. Si daca se imbraca cu portul lor traditional, ce? MUUUUULT mai bine decat "papusele vii" mai mult dezbracate decat imbracate si impopotonate intr-o mie de culori si zorzoane...DAR daca lor le place....oameni suntem si toti avem paperi si credinte diferite. De-asta suntem frumosi, pentru ca suntem unici si pentru ca avem acel strop de divinitate in noi ( indiferent de credinta) care ne deosebeste de animale. Noi avem suflet...
bestiutza_a
Postat pe 26 August 2008 12:43
Cred ca parerea generala proasta despre romancele arabizate nu se lega neparat de schimbarea religiei. Ideea e ca as putea sa pun pariu ca mai mult de 90% din ele fac asta ca niste gaste proaste pentru un barbat. Aratati-mi-o si mie pe aia care a trecut la islam, singura fiind, doar asa pentru ca si-a dat seama ca de fapt are convingeri musulmane. Nu prea cred ca exista. Ati stat toate in fusta scurta si in sutien prin mall pana v-a agatat vreun arabete care v-a pus valul in cap si acum sunteti moraliste pe aici pe forum. V-ati casatorit cu arabi ca la ei e mai lejer...ai grija de casa, de copii, nu te duci la munca si grija zilei de maine e a barbatului. E mai bine decat la noi unde femeia e egala cu barbatul si trebuie sa mai aduci si un ban in casa. Ce mai conteaza ca stai infofolita la 40 de grade, ca faci baie imbracata in mare de se uita lumea ca la urs si ca sotul tau te considera inferioara lui? Decat libera, imbracata cum vrei tu si cu o nesiguranta permanenta in ceea ce priveste viitorul financiar, e mai ok asa. Cate din "araboaicele" autohtone aveau o cariera, un scop in viata (scoala nu se pune ca asta o poate face oricine) cand l-au gasit pe Ahmed? Cred ca foarte putin peste 0. Si acum probabil voi vedea replici de genul...eu m-am indragostit, eu il iubesc etc. Si va zic si raspunsul de pe acum. Daca esti inteligenta nu poti iubi un om care nu te lasa sa fii tu insuti, cu religia ta, cu preferintele tale, cu modul tau de viata. Recunostinta fata de unul care te scoate din foame nu se numeste iubire. Imi pare rau dar principiile mele morale nu ma lasa sa apreciez o femeie de genul asta. Nu tine de religie. Eu sunt atee si asta nu cred ca-mi stirbeste vreun pic identitatea nationala sau moralitatea. Daca voua va place sa sclavagiti alte natii e fix problema voastra. Noi aici in tara noastra suntem egale cu barbatii, deci din punctul religiei voastre de vedere ne sunteti inferioare. Asa ca nu vad de unde revolta asta ca noi va judecam. Conform islamului avem tot dreptul atata timp cat sunteti in Romania. Cand te ghidezi in viata pe principiul "lumea nu vrea calitate, vrea shaorma cu de toate" si treci benevol la o religie care te considera mai prejos decat religia ta nativa nu poti astepta respect, indiferent de motivele pentru care o faci.
Mai vreau sa fac o precizare. Tot ce am scris nu tine deloc de rasism si nu am nimic impotriva musulmanilor. Tot respectul pentru femeile care s-au nascut sub aceasta religie chiar daca nu coincide deloc cu convingerile mele. Cometariul este strict referitor la compatrioatele mele crestine la origini.
O zi buna tutror, desi pt cele infofolite probabil nu va fi prea placuta cu caldurile astea:))
irinaandreia
Postat pe 26 August 2008 14:18
De la: irinaandreia, la data 2008-08-26 14:18:17Cred ca parerea generala proasta despre romancele arabizate nu se lega neparat de schimbarea religiei. Ideea e ca as putea sa pun pariu ca mai mult de 90% din ele fac asta ca niste gaste proaste pentru un barbat. Aratati-mi-o si mie pe aia care a trecut la islam, singura fiind, doar asa pentru ca si-a dat seama ca de fapt are convingeri musulmane. Nu prea cred ca exista. Ati stat toate in fusta scurta si in sutien prin mall pana v-a agatat vreun arabete care v-a pus valul in cap si acum sunteti moraliste pe aici pe forum. V-ati casatorit cu arabi ca la ei e mai lejer...ai grija de casa, de copii, nu te duci la munca si grija zilei de maine e a barbatului. E mai bine decat la noi unde femeia e egala cu barbatul si trebuie sa mai aduci si un ban in casa. Ce mai conteaza ca stai infofolita la 40 de grade, ca faci baie imbracata in mare de se uita lumea ca la urs si ca sotul tau te considera inferioara lui? Decat libera, imbracata cum vrei tu si cu o nesiguranta permanenta in ceea ce priveste viitorul financiar, e mai ok asa. Cate din "araboaicele" autohtone aveau o cariera, un scop in viata (scoala nu se pune ca asta o poate face oricine) cand l-au gasit pe Ahmed? Cred ca foarte putin peste 0. Si acum probabil voi vedea replici de genul...eu m-am indragostit, eu il iubesc etc. Si va zic si raspunsul de pe acum. Daca esti inteligenta nu poti iubi un om care nu te lasa sa fii tu insuti, cu religia ta, cu preferintele tale, cu modul tau de viata. Recunostinta fata de unul care te scoate din foame nu se numeste iubire. Imi pare rau dar principiile mele morale nu ma lasa sa apreciez o femeie de genul asta. Nu tine de religie. Eu sunt atee si asta nu cred ca-mi stirbeste vreun pic identitatea nationala sau moralitatea. Daca voua va place sa sclavagiti alte natii e fix problema voastra. Noi aici in tara noastra suntem egale cu barbatii, deci din punctul religiei voastre de vedere ne sunteti inferioare. Asa ca nu vad de unde revolta asta ca noi va judecam. Conform islamului avem tot dreptul atata timp cat sunteti in Romania. Cand te ghidezi in viata pe principiul "lumea nu vrea calitate, vrea shaorma cu de toate" si treci benevol la o religie care te considera mai prejos decat religia ta nativa nu poti astepta respect, indiferent de motivele pentru care o faci.
Mai vreau sa fac o precizare. Tot ce am scris nu tine deloc de rasism si nu am nimic impotriva musulmanilor. Tot respectul pentru femeile care s-au nascut sub aceasta religie chiar daca nu coincide deloc cu convingerile mele. Cometariul este strict referitor la compatrioatele mele crestine la origini.
O zi buna tutror, desi pt cele infofolite probabil nu va fi prea placuta cu caldurile astea:))


Bravo - ai avut rabdarea sa scrii ceea ce eu am vrut sa spun de fapt cu majoritatea comentariilor mele.
Kathara
Postat pe 26 August 2008 14:21
Bravo, ai avut rãbdare sã scrii mult. Eu am avut rãbdare sã citesc...

Categoria: Eu sunt atee…
deci din punctul religiei voastre de vedere ne sunteti inferioare…
Tot ce am scris nu tine deloc de rasism si nu am nimic impotriva musulmanilor.
Cometariul este strict referitor la compatrioatele mele crestine la origini.

Categoria: Nimeni nu are nimic impotriva sexului opus.
Tot ce putem face sa scapam de stapanii astia e sa educam generatiile care vin intr-un spirit de egalitate fara sa protejam orgolii si fara sa stam numai noi la cratita si sa spalam izmene.
V-ati casatorit cu arabi ca la ei e mai lejer...ai grija de casa, de copii…

Categoria: Chiar as inversa treburile daca ma intrebi.
In plus orgoliul nu prea va lasa sa dati dreptate unei femei. Si eu as face la fel in locul vostru.
Protectia asta, tu fa toata munca fizica prin casa, ca ma duc eu la birou sa invart 3 hartii pentru banii familiei mi se pare cam aiurea...
Daca vedem opinia mea la rece, eu am mentalitatea unui barbat numai ca inversata.

Categoria: M-ar intersa mai mult educatia, manierele…
Am citit posturile de pe aici si pe cele ale retardatului care se vede stapanul femeilor sau pe cele ale apicultorului nici nu vad rostul sa le cometez. Se afla sub orice limita de prostie.
...ele fac asta ca niste gaste proaste...

Iþi recunoºti replicile?
adicon
Postat pe 26 August 2008 15:44
Nu mi se pare nimic in neregula cu replicile astea si sunt FOARTE suspiciosa cand cineva citeaza scotandu-le din context.
Kathara
Postat pe 26 August 2008 16:20
Fiecare este stapanul propriei vieti si face ce vrea cu ea .
marinela_diana
Postat pe 26 August 2008 16:24
Wow, am un fan:)) Nu stiam.
Normal ca imi recunosc replicile tot asa cum imi sustin si convingerile. Din pacate sunt prea putine femei cu respect de sine care realizeaza ca pot face tot ce vor in viata cu un pic de ambitie si incredere in fortele proprii. Si tot din pacate sunt putine cele care constientizeaza ca barbatii le vor iubi si daca nu poarta un sac in cap si daca nu stiu sa faca tocanita si daca nu-si schimba religia etc. Prin natura noastra apreciem oamenii increzatori, optimisti, cu genul de atitudine castigatoare, cu coloana vertebrala, care stau pe propriile picioare indiferent cat de grea si nedreapta ar fi viata. Asta nu mai tine de masculin si feminin. Dar femeile au o oarecare dificultate mai mare decat barbatii in a intelege si aplica aceasta mentalitate.
irinaandreia
Postat pe 26 August 2008 16:29
infofolitelor ne e bine pe caldura asta de ce crezi ca in desert toti se infofolesc? in plus ne mai protejeaza de o insolatie o arsura in timp un cancer de piele niste treburi d-astea minore

Postat pe 26 August 2008 17:41
ce se intampla cu voi oameni buni?mai presus de orice suntem cu totii OAMENI!!!!!SUNTEM OAMENI!!!FITI TOLERANTI!!!TOATE NENOROCIRILE DIN LUME S-AU PRODUS SI INCA SE MAI PRODUC DIN LIPSA TOLERANTEI.INCERCATI SA FITI MAI BUNI!CE SE INTAMPLA CU VOI FETELOR?ATAT DE TINERE SI TOTUSI ATAT DE PLINE DE URA.DE UNDE ATATA RAUTATE INTR-UN SUFLET TANAR?AR TRBUI SA-I MULTUMIM LUI DUMNEZEU PT CA SUNTEM SANATOSI,PT CA TRAIM INTR-O TARA FERITA DE CONFLICTE,O TARA CAT DE CAT LINISTITA.FITI MAI BUNI!!!
cuia
Postat pe 26 August 2008 18:44
Cui sa vorbesti de toleranta????? Romanilor???? Ei, n-ai cui! Pe romani ii intereseaza doar ce face capra din curtea vecinului! Eu, sincer am ramas dezamagita de unele dintre fete sau femei care scriu pe acest forum....Nu aveti pic de feminitate si va mai numiti femei...Nu vreau sa jignesc, asta e pura realitate!!!Va mai mirati ca fug barbatii de voi mancand pamantul cand voi aveti idei din astea??? : Rusine! Asta ar trebui sa va fie la comportamentul pe care il afisati prin ideile voastre! Pacat!!!
G_Diana
Postat pe 26 August 2008 19:03
De la: irinaandreia, la data 2008-08-26 16:29:40Wow, am un fan:)) Nu stiam.
Normal ca imi recunosc replicile tot asa cum imi sustin si convingerile. Din pacate sunt prea putine femei cu respect de sine care realizeaza ca pot face tot ce vor in viata cu un pic de ambitie si incredere in fortele proprii. Si tot din pacate sunt putine cele care constientizeaza ca barbatii le vor iubi si daca nu poarta un sac in cap si daca nu stiu sa faca tocanita si daca nu-si schimba religia etc. Prin natura noastra apreciem oamenii increzatori, optimisti, cu genul de atitudine castigatoare, cu coloana vertebrala, care stau pe propriile picioare indiferent cat de grea si nedreapta ar fi viata. Asta nu mai tine de masculin si feminin. Dar femeile au o oarecare dificultate mai mare decat barbatii in a intelege si aplica aceasta mentalitate.


Felicitãri pentru eleganþa rãspunsului. În privinþa fan...atismului de orice tip prefer sã am în continuare o atitudine rezervatã...
adicon
Postat pe 26 August 2008 19:39
De la: GrebenisanDiana, la data 2008-08-26 19:03:34Cui sa vorbesti de toleranta????? Romanilor???? Ei, n-ai cui! Pe romani ii intereseaza doar ce face capra din curtea vecinului! Eu, sincer am ramas dezamagita de unele dintre fete sau femei care scriu pe acest forum....Nu aveti pic de feminitate si va mai numiti femei...Nu vreau sa jignesc, asta e pura realitate!!!Va mai mirati ca fug barbatii de voi mancand pamantul cand voi aveti idei din astea??? : Rusine! Asta ar trebui sa va fie la comportamentul pe care il afisati prin ideile voastre! Pacat!!!


Ce-are una cu alta? feminitatea cu puterea de a-ti sustine unele pareri? Sau poate pt. tine femeie inseamna sa pleci capul in fata izmenei de barbat?
Kathara
Postat pe 26 August 2008 21:46
De la: Kathara, la data 2008-08-26 14:21:46
De la: irinaandreia, la data 2008-08-26 14:18:17Cred ca parerea generala proasta despre romancele arabizate nu se lega neparat de schimbarea religiei. Ideea e ca as putea sa pun pariu ca mai mult de 90% din ele fac asta ca niste gaste proaste pentru un barbat. Aratati-mi-o si mie pe aia care a trecut la islam, singura fiind, doar asa pentru ca si-a dat seama ca de fapt are convingeri musulmane. Nu prea cred ca exista. Ati stat toate in fusta scurta si in sutien prin mall pana v-a agatat vreun arabete care v-a pus valul in cap si acum sunteti moraliste pe aici pe forum. V-ati casatorit cu arabi ca la ei e mai lejer...ai grija de casa, de copii, nu te duci la munca si grija zilei de maine e a barbatului. E mai bine decat la noi unde femeia e egala cu barbatul si trebuie sa mai aduci si un ban in casa. Ce mai conteaza ca stai infofolita la 40 de grade, ca faci baie imbracata in mare de se uita lumea ca la urs si ca sotul tau te considera inferioara lui? Decat libera, imbracata cum vrei tu si cu o nesiguranta permanenta in ceea ce priveste viitorul financiar, e mai ok asa. Cate din "araboaicele" autohtone aveau o cariera, un scop in viata (scoala nu se pune ca asta o poate face oricine) cand l-au gasit pe Ahmed? Cred ca foarte putin peste 0. Si acum probabil voi vedea replici de genul...eu m-am indragostit, eu il iubesc etc. Si va zic si raspunsul de pe acum. Daca esti inteligenta nu poti iubi un om care nu te lasa sa fii tu insuti, cu religia ta, cu preferintele tale, cu modul tau de viata. Recunostinta fata de unul care te scoate din foame nu se numeste iubire. Imi pare rau dar principiile mele morale nu ma lasa sa apreciez o femeie de genul asta. Nu tine de religie. Eu sunt atee si asta nu cred ca-mi stirbeste vreun pic identitatea nationala sau moralitatea. Daca voua va place sa sclavagiti alte natii e fix problema voastra. Noi aici in tara noastra suntem egale cu barbatii, deci din punctul religiei voastre de vedere ne sunteti inferioare. Asa ca nu vad de unde revolta asta ca noi va judecam. Conform islamului avem tot dreptul atata timp cat sunteti in Romania. Cand te ghidezi in viata pe principiul "lumea nu vrea calitate, vrea shaorma cu de toate" si treci benevol la o religie care te considera mai prejos decat religia ta nativa nu poti astepta respect, indiferent de motivele pentru care o faci.
Mai vreau sa fac o precizare. Tot ce am scris nu tine deloc de rasism si nu am nimic impotriva musulmanilor. Tot respectul pentru femeile care s-au nascut sub aceasta religie chiar daca nu coincide deloc cu convingerile mele. Cometariul este strict referitor la compatrioatele mele crestine la origini.
O zi buna tutror, desi pt cele infofolite probabil nu va fi prea placuta cu caldurile astea:))


Bravo - ai avut rabdarea sa scrii ceea ce eu am vrut sa spun de fapt cu majoritatea comentariilor mele.

sincer...innebunesc esti super tare!!!!!! bine le ai spus!!! apropo unde v ati cunoscut sotii fetele moralistele pe la facultate nu?!
anna_wilmet
Postat pe 27 August 2008 01:41
De la: Kathara, la data 2008-08-26 21:46:46
De la: GrebenisanDiana, la data 2008-08-26 19:03:34Cui sa vorbesti de toleranta????? Romanilor???? Ei, n-ai cui! Pe romani ii intereseaza doar ce face capra din curtea vecinului! Eu, sincer am ramas dezamagita de unele dintre fete sau femei care scriu pe acest forum....Nu aveti pic de feminitate si va mai numiti femei...Nu vreau sa jignesc, asta e pura realitate!!!Va mai mirati ca fug barbatii de voi mancand pamantul cand voi aveti idei din astea??? : Rusine! Asta ar trebui sa va fie la comportamentul pe care il afisati prin ideile voastre! Pacat!!!


Ce-are una cu alta? feminitatea cu puterea de a-ti sustine unele pareri? Sau poate pt. tine femeie inseamna sa pleci capul in fata izmenei de barbat?


Unele dintre voi sunteti prea inversunate si rele, f rele. Va permiteti sa vb si de credinta.Este vb d cum iti sustii parerile, adik civilizat, fara jigniri. Nu e vb k ,, pleci capul in fata zimenei de barba'' ( expresia ta, eu nu il identific cu izmenele) este vb k unii barbati fug de femeile inversunate si rele.

Postat pe 27 August 2008 03:46
Stiam ca in germania sunt musulmani destul de multi, dar nu stiam ca sunt atat de violenti intre ei. Problema e ca in europa au inceput sa vina tot mai multi imigranti ilegali care creaza probleme. ar tb ca tarile europene sa puna bazele unui sistem legal de emigrare si sa faca o selectie serioasa a celor care vor sa traiasca acolo, iar cei care vin ilegal sa nu le acorde nici un fel de drepturi si sa-i trimita inapoi de unde au venit. Sunt destule popoare mai putin traditionaliste care pot furniza forta de munca ieftina si calificata. Stiu ca populatia unor tari europene e imbatrinita si au nevoie de forta de munca din afara.

in ce priveste casatoriile intre rude apropiate acestea erau practicate acum cateva sute de ani in urma de catre membri aristrocratiei pt conservarea averii si titlurilor . Si in final unii din copii nascuti din astfel de casatorii aveau diferite probleme de sanatate pt ca bolile genetice se transmit mult mai usor in cazul unei astfel de casatorii.

Sunt diferite categorii de femei, unele independente care stiu sa se descurce fara ajutorul nimanui, deschid o afacere, au o anumita profesie etc, iar altele care prefera sa depinda de cineva pt a nu avea probleme financiare. Am avut colege din Iran, Albania, Pakistan,care erau femei independente aveau studii , un serviciu care le permitea sa se intretina singure si chiar sa-si intretina familia. Dar nici una dintre ele chiar daca era musulmana nu era traditionalista. Fiecare femeie indiferent de religie poate alege modul in care sa-si traiasca viata.

Stiu ca dintre tarile arabe, cea mai traditionalista e Arabia Saudita, unde este si o rata destul de ridicata a somajului, apoi, urmeaza Iranul. Cele mai putin traditionaliste tari musulmane sunt Dubai, albania, turcia. Am fosti colegi de servici care lucreaza in Dubai, pt ca li s-au oferit salarii substantiale.

Am cunoscut copii care provin din diferite familii care apartin unei anumite grupari religioase, nu neaparat musulmane, care erau obligati de parinti sa se imbrace intr-un anumit fel si sa nu participe la anumite activitati, ceea ce ii izola de ceilalti copii. in final persoanele traditionaliste nu fac decat sa se autoexcluda din societate si sa traiasca intr-o lume a lor rupta de realitate. Intr-o societate extrem de competitiva o femeie care vrea sa respecte traditiile in totaliate indiferent de religia careia apartine, nu prea are multe optiuni decat sa depinda de familie sau de sot.

in ce priveste Biblia, coranul sau alte carti religioase ele au fost scrise intr-o vreme in care majoritatea populatiei nu stia sa scrie nici sa citeasaca, si ele prezentau de fapt niste reguli de convetuire sociala, transmise de biserica sau alte institutii religioase sau mai putin religioase. sa nu ucizi, sa nu furi, sa faci acte de caritate pt cei saraci etc. Religia a fost folosita in unele situatii in scopuri de unificare a anumitor triburi, de promovare a anumitor interese statale etc. Dar in societatea de astazin unde exista un sistem laic destul de bine pus la punct, astfel de norme nu-si mai au rostul. Bineinteles ca exista persoane care au nevoie de o viata spirituala, si frecventeaza biserica sau alte locasuri dar fara a ajunge la extreme. Sunt persoane care traiesc in institutii religioase si respecta in totalitate regulile impuse de religie, dar aceste persoane sunt putine la numar.



fevronia
Postat pe 27 August 2008 06:14
Stiti ce fetelor? Eu una nu m-as casatori cu un barbat musulman, am lucrat printre ei si, desi sunt foarte respectuosi cu femeile (la mine la munca cel putin), trebuie sa te supui lor total, iar eu sunt prea independenta pentru asta.
Dar (si aici ma astept sa fiu improscata cu mult noroi), eu am o parere foarte proasta despre barbatul roman in general. Stiu ca exista si barbati romani de valoare, dar parerea mea e ca sunt prea putini ca sa conteze in statistica mea. Asa ca daca trebuie sa trec la catolicism sau protestantism pentru alesul inimii mele, care e problema? Nu-i tot Dumnezeu? Si de fapt, Dumnezeu nu este cel dinauntrul tau, nu cel definit intr-o scriere? Plus ca, in ceea ce priveste credinta mea, eu cam inclin spre budism (iarasi ma astept sa fiu improscata cu noroi, dar e ok), asa ca nu m-ar deranja sa ma convertesc la alta religie avand in vedere ca nu prea ma indentific cu ortodoxismul.

Postat pe 27 August 2008 06:55
Asa ca mai lasati-le in pace pe femeile care au ales sa fie musulmane, este viata lor si nu are nimeni dreptul sa se bage; fiecare caz difera .
Pace si sa fiti iubite

Postat pe 27 August 2008 07:08
De la: anna_wilmet, la data 2008-08-15 22:31:26uite si eu ma casatoresc cu un catolic...dar eu sunt mai smechera...trece el la crestinism...dar sincer...indiferent de om eu cu musulman nu m as marita....!!!!!! daca nu e el rau sau io stiu tampit sau dac nu si asculta religia nu i nimic ca sunt alte 150 de rude care o sa l aduca cu ''picioarele pe pamant'' in cele din urma!!! no wayyyy!!! nu sunt rasista dar...totusi...



In cazul in care nu ai aflat pana acuma CATOLICII sunt tot CRESTINI.
Amall
Postat pe 27 August 2008 07:58
De la: Kathara, la data 2008-08-24 14:29:12
Draga mean, Romania este o tara predominant crestina si asa dorim sa ramana. Avem tot dreptul sa ne pastram identitatea nationala. Vreti sa va schibati stilul de viata cu unul total opus? Foarte bine, dar nu va asteptati de la noi decat de la dispret.


Nu vorbi in numele unei tari intregi ca nu esti Dumnezeu.Limiteaza-te la a vorbi in numele tau.
Amall
Postat pe 27 August 2008 08:02
De la: wolfy2225, la data 2008-08-24 21:53:54
De la: raniah, la data 2008-08-24 16:22:03Ma rog se numeste limitare culturala d-aia romania mai are ceva pana o sa ajunga la gradul de civilizatie al altor tari...daca tu intr-o tara predominant islamica ai fi privita si tratata cu dispret cum te-ai simti kathara?dar in vine nu mai intru cu tine in polemici ca am incercat sa-ti explic niste chestii pe alt topic si tu tot cu ale tale ramai...si nu uita kathara nu cel cu personalitatea cea mai puternica invinge,ci cel mai inteligent pt ca cedeaza numai bine fetelor hai la cafeluta noastra


Si in tarile mult mai civilizate decat Romania musulmanii sunt vazuti intr-o lumina mai mult decat nefavorabila! Vezi Danemarca, Suedia, etc.


Ai zis si tu ceva bine in sfirsit.Sunt vazuti oamenii nu religia.Asta e diferenta.Problema voastra este ca nu faceti diferenta intre religie si oameni.Si tot in tarile sus amintite (sau intr-o parte din ele) nici romanii nu sunt bine vazuti si din cite stiu eu ei sunt crestini.
Amall
Postat pe 27 August 2008 08:07
De la: andreea_new, la data 2008-08-26 09:11:35Fetelor stati un pic sa pricep si eu ceva:
1. problema: romancele se casatoresc cu musulmani, isi schimba religia si credinta. care e problema? acum sincer, sa iti afecteze identitatea nationala faptul ca 2% (si exagerez cu procentul chiar!!!) dintre femeile romance se casatoresc cu musulmani???? ABERANT!!!

2. Care identitate nationala? Revenind la problemele noastre de baza: in Madrid/Berlin majoritatea prostituatelor de pe strada sunt romance..ia sa vedem, ele ce identitate nationala reprezinta?
Ce intelegeti voi prin identitatea nationala si ce legatura are asta cu romancele care trec la religia musulmana?
Spuneti-mi si mie ce este identitatea nationala romaneasca -din punctul de vedere al caracteristicilor unei femei- si sa vedem daca accept problema asta pusa de voi.

3. Spunem asa: in Arabia Saudita eu ca femeie nu am libertatea de a ma comporta conform culturii si credintei mele. Corect, da? Ei femeile musulmane au drepturile astea in alte state ale lumii.
Acum intrebarea este: pai sa ne tampim noi sa le interzicem drepturile sau sa mentinem macar ideea de democratie si libertate pe care o propaga orice tara dezvoltata?
Pai mai fetelor, DACA NE APUCAM SA ARUNCAM SI NOI CU NOROI IN CEI CE NU AU ACELEASI VALORI SI CREDINTE CA NOI, NU DEVENIM LA FEL DE RAU CA EI? Serios vorbind, asta face diferenta intre Arabia Saudita si un stat crestin: aici ai drepturi si libertati pe care acolo, ca femeie, nu le vei avea.
Si de asta noi traim aici.

4. Iara nu mai inteleg. Iar judecam oamenii ca nu sunt ca noi. De unde si pana unde religia noastra e religia care trebuie si restul sa dispara? Ce e fetelor cu gandirea asta? Am mai spus, s-a dus comunismul din fericire, ideea era sa acceptam oamenii asa cum sunt, cu diversitatile lor...pana si Constitutia spune acelasi lucru.
Iara nu imi vine sa cred ca niste tinere propaga idei extremiste, soviniste...!!!!!
Mai avem putin si punem evreii in inchisoare...asa a gandit si dumnealui cand a dat nastere a 2 dintre cele mai distrugatoare razboaie ale omenirii.
ACEEASI gandire...

5. Acum sa trecem la ipocrizie fetelor. Ia uite cum propaga ele crestinismul sus si tare. Suntem ortodocsi, sa fie toti cei care sunt prin preajma.
Acum serios, ati citit biblia, tineti toate posturile, sunteti dedicate bisericii si lui Dumnezeu...etc?????????????
Hai sa incetam cu ipocrizia pentru ca nu ne prinde deloc.

6. In final: da, de ce sunt de condamnat niste femei, care poarta un val pe cap pentru ca asa le dicteaza religia si asta e credinta lor, asta e alegerea lor si nu pitzipoancele alea care mai au putin si umbla in sutiene prin mall-uri (ca despre mall era vorba mai sus...)????
Pe ELE de ce nu le indemnan sa ne respecte identitatea nationala (acolo putin bun simt, putina educatie etc..)??????????? Eu zic mai bine sa ne uitam la poamele noastre ca asa zisa "identitate nationala" este compromisa de foooarte mult timp.
Stati de vorba cu un strain (un barbat ar fi ideal), sosit in Romania de aprox. 2 saptamani sa aflati de ce e frumoasa tara...Stiti raspunsul nu???
Fetele de aici sunt frumoase si usoare.


Credeti-ma, nu romancele care si-au schimbat religia si modul de viata strica IDENTITATEA NATIONALA (tot astept o definire, dar multumesc nu din cartea de istorie, as vrea o definitie actualizata, a la 2008, sa afle si sufletul meu cu ce se mananca ;).

O zi de marti buna tuturor!




Desteapta lui mama.
Amall
Postat pe 27 August 2008 08:11
De la: iamonica_kissu, la data 2008-08-26 10:13:50singurul lucru care ma deranjeaza la musulmanii care traiesc aici e ca isi chinuie copii obligandui sa se imbrace diferit ....dom`le daca vrei ca un copil sa traiasca si sa se imbrace asa creste-l intr-o tara unde toata lumea se imbraca asa ca sa nu se simta marginalizat si singur...am auzit o stire de genu ca un tata musulman si-a omorat fetita pt ca s-a dus la scoala imbracata in blugi...e nebun omu...dar in fine dragele mele daca asa va place, chinuitiva copii...succes



Nici eu nu sunt de acord cu asta dar nu trebuie judecata o religie dupa comportamentul unui nebun. Ma repet eu nu am auzit de nici un musulman care a abuzat sau agresat de femei sau de copii in Romania, pe cand multi crestini fac asta ( nu e nevoie decit sa te uite la stirile de la ora 5).
Amall
Postat pe 27 August 2008 08:15
De la: irinaandreia, la data 2008-08-26 14:18:17Cred ca parerea generala proasta despre romancele arabizate nu se lega neparat de schimbarea religiei. Ideea e ca as putea sa pun pariu ca mai mult de 90% din ele fac asta ca niste gaste proaste pentru un barbat. Aratati-mi-o si mie pe aia care a trecut la islam, singura fiind, doar asa pentru ca si-a dat seama ca de fapt are convingeri musulmane. Nu prea cred ca exista. Ati stat toate in fusta scurta si in sutien prin mall pana v-a agatat vreun arabete care v-a pus valul in cap si acum sunteti moraliste pe aici pe forum. V-ati casatorit cu arabi ca la ei e mai lejer...ai grija de casa, de copii, nu te duci la munca si grija zilei de maine e a barbatului. E mai bine decat la noi unde femeia e egala cu barbatul si trebuie sa mai aduci si un ban in casa. Ce mai conteaza ca stai infofolita la 40 de grade, ca faci baie imbracata in mare de se uita lumea ca la urs si ca sotul tau te considera inferioara lui? Decat libera, imbracata cum vrei tu si cu o nesiguranta permanenta in ceea ce priveste viitorul financiar, e mai ok asa. Cate din "araboaicele" autohtone aveau o cariera, un scop in viata (scoala nu se pune ca asta o poate face oricine) cand l-au gasit pe Ahmed? Cred ca foarte putin peste 0. Si acum probabil voi vedea replici de genul...eu m-am indragostit, eu il iubesc etc. Si va zic si raspunsul de pe acum. Daca esti inteligenta nu poti iubi un om care nu te lasa sa fii tu insuti, cu religia ta, cu preferintele tale, cu modul tau de viata. Recunostinta fata de unul care te scoate din foame nu se numeste iubire. Imi pare rau dar principiile mele morale nu ma lasa sa apreciez o femeie de genul asta. Nu tine de religie. Eu sunt atee si asta nu cred ca-mi stirbeste vreun pic identitatea nationala sau moralitatea. Daca voua va place sa sclavagiti alte natii e fix problema voastra. Noi aici in tara noastra suntem egale cu barbatii, deci din punctul religiei voastre de vedere ne sunteti inferioare. Asa ca nu vad de unde revolta asta ca noi va judecam. Conform islamului avem tot dreptul atata timp cat sunteti in Romania. Cand te ghidezi in viata pe principiul "lumea nu vrea calitate, vrea shaorma cu de toate" si treci benevol la o religie care te considera mai prejos decat religia ta nativa nu poti astepta respect, indiferent de motivele pentru care o faci.
Mai vreau sa fac o precizare. Tot ce am scris nu tine deloc de rasism si nu am nimic impotriva musulmanilor. Tot respectul pentru femeile care s-au nascut sub aceasta religie chiar daca nu coincide deloc cu convingerile mele. Cometariul este strict referitor la compatrioatele mele crestine la origini.
O zi buna tutror, desi pt cele infofolite probabil nu va fi prea placuta cu caldurile astea:))




Uite eu am trecut la islam la 32 de ani si la 33 l-am cunoscut pe sotul meu. Si mai sunt citeva fete care s-au convertit fara sa fi avut relatii cu barbati musulmani. Si cele care s-au convertit la islam din convingere au casatorii faorte bune si soti foarte buni.
Dar trebuie sa ai in vedere ca atunci cind cunosti un barbat musulman este modalitatea de a intra in contact cu religia ca altfel de unde sa ai informatii? (ma rog acuma este internetul).
Amall
Postat pe 27 August 2008 08:19
De la: Georgia99, la data 2008-08-27 03:46:58
De la: Kathara, la data 2008-08-26 21:46:46
De la: GrebenisanDiana, la data 2008-08-26 19:03:34Cui sa vorbesti de toleranta????? Romanilor???? Ei, n-ai cui! Pe romani ii intereseaza doar ce face capra din curtea vecinului! Eu, sincer am ramas dezamagita de unele dintre fete sau femei care scriu pe acest forum....Nu aveti pic de feminitate si va mai numiti femei...Nu vreau sa jignesc, asta e pura realitate!!!Va mai mirati ca fug barbatii de voi mancand pamantul cand voi aveti idei din astea??? : Rusine! Asta ar trebui sa va fie la comportamentul pe care il afisati prin ideile voastre! Pacat!!!


Ce-are una cu alta? feminitatea cu puterea de a-ti sustine unele pareri? Sau poate pt. tine femeie inseamna sa pleci capul in fata izmenei de barbat?


Unele dintre voi sunteti prea inversunate si rele, f rele. Va permiteti sa vb si de credinta.Este vb d cum iti sustii parerile, adik civilizat, fara jigniri. Nu e vb k ,, pleci capul in fata zimenei de barba'' ( expresia ta, eu nu il identific cu izmenele) este vb k unii barbati fug de femeile inversunate si rele.


Nu inteleg de unde pana unde ai ajuns sa dezbati relatiile noastre cu barbatii. Chair nu poti sa iti concepi existanta in afara lor? Pe mine m-ar ingrijora perspecttiva!
Kathara
Postat pe 27 August 2008 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scrasnit din dinti 16 De la: scorpio67 27 Noiembrie 2009 08:12
ce sa fac? 0 De la: 26 Decembrie 2009 22:46
Dileme... 18 De la: topsan91 2 Februarie 2009 18:55
VREM SCHIMBARE 2 De la: cryys 21 Martie 2010 00:25
Ma simt expirata 99 De la: Eleodor 5 Iunie 2014 23:29