Setari Cookie-uri

Ce-i domnule cu romancele astea care vor sa fie asimilate si inca in propria tara ?

Buna, se tot vorbeste de Franta ca ar fi interzis valul, l-a interzis e adevarat, dar doar in scoli si in institutiile publice, nu pe strada. Adica daca esti eleva, sau daca esti angajata intr-o institutie publica, nu poti purta simboluri care sa iti afiseze ostentativ apartenenta religioasa, pentru a evita discriminarile. Pe strada poti umbla cum vrei tu, nu te impiedica nimeni.
Deci, de ce s-a ajuns in Franta la situatia asta? Tot din cauza intolerantei unora, care nu sunt in stare sa priveasca dincolo de haine. Pentru ca mie asta mi se pare ca faceti, si este dupa parerea mea o discriminare ridicola, sa judeci oamenii dupa felul in care sunt imbracati! Femeile alea nu merita respect, pentru ca umbla infofolite! Cat de stupid suna? Ar trebui ca femeile respective sa nu merite respect pentru faptele lor, daca fac ceva de condamnat, si nu sa fie etichetate pe strada, la prima privire.
Cat despre faptul ca fac baie in mare imbracate, la fel faceam si noi acum 100 de ani. Si n-aveam dreptul sa muncim, rolul femeii era sa stea in casa si sa-si creasca copiii. Dar ne-am schimbat, si musulmanele la fel incep incet-incet sa se schimbe, si nu ar trebui sa le judecam si sa le condamnam pentru ca nu sunt ca noi, ci sa vorbim cu ele si sa incercam sa le intelegem, si poate invatam ceva.
Si inca ceva, mie nu imi plac oamenii care vorbesc din ce au vazut la televizor. Pentru ca televiziunea, ziarele, cauta senzationalul, si ne arata ce vor ei sa vedem, si ce ar putea sa ne socheze, realitatea de multe ori e plictisitoare. Deci cand vorbiti de tarile arabe si de musulmani, as aprecia daca ati avea un punct de vedere obiectiv, ati fost acolo, ati vazut cu ochii vostri. Altfel, nu cred ca puteti avea o opinie obiectiva, ci doar asa, ce ati auzit si voi de la altii, si deci ati fi in situatia celor care n-au fst niciodata in Romania, dar spun ca suntem o tara din lumea a 3-a, plina de hoti si de prostituate. Dar noi stim ca nu este asa, nu? Orice lucru poate fi privit din mai multe unghiuri.
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 13:28
este normal sa fie interzis valul in scoli ..........ai idee cite persoane se prezentau la examene in locul altora deoarece nu puteau fi identificate? si in fond de sa fie supusa majoritatea minoritatii? daca nu le place si considera ca nu este corect sa ramana in tarile lor!!!!!!dar nu pot ramane ca doar francezii sint naivi si dau ajutoare sociale fara munca!

Postat pe 31 August 2008 13:34
Pt Anna Wilmet. Scuza-ma, no ofense, dar se cheama "xenofoba", nu rasista...Era vorba, nu de culoarea pielii, ci de natie. Am si eu o intrebare? Cand plecam din viata asta si ajungem in Rai sau in Iad, acolo ce natie mai avem, ce religie suntem? Cineva face trierea si spune: tu te duci pe culoarul asta la crestini, tu la evrei, tu la musulmani....oare nu tot sange rosu curge prin noi toti? Ok, acel ADN ne face sa fim unici dar in ce priveste religia si dupa ce am discutat cu un preot am ajuns la concluzia ca exista foarte multa politica, administrativ in cadrul Bisericilor, templelor sau sinagogilor. Toti credem ca suntem "mai speciali". Toti credemc a noi detinem Adevarul suprem si suntem cei mai buni. E o iluzie dulce si ,sper, ca nu uitam sa fim oameni. Sa dam iubire si sa primim iubire. Ok, o sa spuneti ca traiesc in lumea mea...Ca nu am auzit de razboaie si de macelarire. Dar toate au la baza politica, economicul. Spalarea de creiere si de indobitocire ati auzit? Oamenii aceia fanatici, din pacate s-au indepartat de spiritual si nu au nimic in comun cu religia. Daca nu reusim sa ne pastram un echilibru intre teluric si spiritual atunci n-am inteles nimic. Asta e umila mea parere, traita, povestita, citita si experimentata. Pana la urma, iubirea nu are forma, culoare, rasa sau alte forme....Iubirea e unica si nu se povesteste...ea se daruieste si atat. Restul sunt povesti nemuritoare si iluzii desarte.
Va doresc tuturor zile senine si multa intelepciune ( inclusiv mie) :)
oana_iftemi
Postat pe 31 August 2008 14:13
De la: cartheo, la data 2008-08-31 12:39:54
De la: Tarek, la data 2008-08-27 11:54:40ce voi aveti cu femei musulmane din romania si cu arab barbat? ce ei fac la voi?e bacat mare in islam sa vorbesti rau despre alta religion or sa incerci sa convert alta person....Allah bedebseste asta...si femei din romania ele sunt rele arab baieti nu bleaca de aici decat cu fete bune ....nu cu fete care sunt rele si ele fac bacat cu ei



Foarte nostim, draga Tarek! Spui ca "e pacat mare in islam sa vorbesti rau despre o alta religie or sa incerci sa convert alta persoana"; Serios? Hai sa vedem:
1. daca e pacat mare sa vb rau despre alta religie (tu, ca musulman), DE CE se razboiesc musulmanii cu evreii de ex. (si asta de citi... ani!)?
2. E pacat SA INCERCI sa convertesti pe altcineva la Islam? Asta-i chiar o gluma. Ia spune-ne tu, CUM a fsot convertita la islam Africa? Ma refer la primul moment, la origini, respectiv prima invazie araba pe continentul negru / prima expansiune, daca preferi. Cucerind acele teritorii, arabii n-au "incercat" sa-i converteasca la religia lor (ca, nu-i asa, e pacat sa faci asta). Au facut in schmb altceva: au decretat ca NIMENI in afara de musulmani (dreptcredinciosi, respectiv) NU ARE VOIE sa faca comert, sa desfasoare activitati profitabile etc. Prin urmare, fara sa "incerce" a-i converti, i-au cam obligat s-o faca...

Mai spui tu ca femeile din Romania sint rele (si asta-i f amuzant), si ca barbatii arabi pleaca de aici cu femeile bune, nu cu alea rele. Ce inseamna din pct tau de vedere, femei bune? Din exprimarea ta reiese ca doar cele DOCILE intra in categoria asta...

Revenind la discutia generala:
- Nu cred ca portul valului (in sine) este o problema. IAR FEMEILE - ARABE SAU CONVERTITE - CARE IL POARTA NU TREBUIE DISPRETUITE. E trist ca tocmai alte femei (cele de alta religie) fac asta, ba chiar merg mai departe, insultindu-le... Sintem cu toatele femei si ar trebui sa le respectam, macar din solidaritate si bun-simt. Nici viata noastra nu e roz tot timpul, si nici a lor...
Valul devine o problema pt ca reprezinta un SIMBOL: perfect adevarat, in Franta este interzis portul valului, tocmai din cauza disensiunilor / conflictelor pe care le-a generat sau ar putea sa le genereze aceasta practica. Francezii au fost baieti destepti (erau de altfel si obligati, la procentul mare de arabi care sint cetateni francezi si ca urmare a problemelor anterioare cu Algeria) si au rezolvat problema f simplu: conform Constitutiei, FRANTA ESTE O TARA LAICA. Ce e mai simplu de atit pt a preveni conflictele religioase?
- Perfect real, exista multe persoane (la noi poate in f mica masura, dar "afara" destule) care s-au convertit DIN CONVINGERE. Cazul doamnei convertite la 32 ani (imi cer scuze, n-am retinut numele) este chiar unul fericit. Cu toate acestea, din pacate, foarte multe femei se convertesc, cum zicea altcineva pe forum, de dragul portofelului / barbatului etc. NU este o convertire CONSTIENTA, Nu este o convertire din CONVINGERE. Dar asta nu trebuie sa fie motiv de ostracizare din partea noastra, a celorlalti. (Convertirile care nu sint facute din convingere n-au un final prea fericit... iar cind "motivul" real dispare...)
- Reactia negativa, uneori chiar vehementa vizavi de religia musulmana e data, in primul rind, de un instinct primar de conservare - tot ceea ce nu cunoastem ne provoaca teama, prin urmare il respingem. E valabil si pt alte religii sau domenii. Apoi insa (in al doilea rind sa zicem), aceasta reactie e provocata de stereotipiile si reprezentarile sociale din imaginarul colectiv (al populatiei care are acea reactie). Sa fim sinceri, cum sint perceputi englezii? Calmul si umorul "englezesc", melonul, umbrela etc. La fel, exista o imagine pt orice alt popor, fancezi, nemti etc. Care e reprezentarea pt arabi / musulmani? Jihad (apropo, "razboi sfint"? Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar... cum poate fi "sfint" un razboi?), poligamie, inferioritatea femeii in fata barbatului etc. Si, in ultima vreme - iar asta chiar nu tine de noi, oamenii de rind, ci de "prietenii" nostri americani - din pacate, terorism. Cind astfel de imagini sint vehiculate zilnic, permanent si continuu, cum vreti ca oamenii (care nu va cunosc) sa aiba alta reprezentare? EVIDENT, ASTA NU-I O SCUZA PT INTOLERANTA. Eu il prezint doar ca fapt.
- Cunosc si eu femei care s-au casatorit cu arabi / musulmani (cu foarte multa vereme in urma). Din pacate, n-am auzit de niciun caz fericit... Mentionez insa faptul ca niciuna dintre ele nu se convertise din convingere.
- Si as mai adauga ceva: atunci cind sintem tentati sa respingem, sa fim intoleranti cu musulmanii, poate ar fi bine sa ne gindim nu numai la "oile lor negre", ci si la tot ceea ce au dat ei omenirii: de la... cifrele arabe la arhitectura, la poezia lui Khayam, la spiritualitate... Violenta n-a rezolvat nimic bun (chiar daca, pt un scurt moment, a dat eventuale "rezultate").


din aceleasi motive pentru care crestinii i-au decimat pe evrei plus inca citeva motive cum ar fi cele teritoriale
DomnulX
Postat pe 31 August 2008 15:07
De la: france1974, la data 2008-08-31 13:34:19este normal sa fie interzis valul in scoli ..........ai idee cite persoane se prezentau la examene in locul altora deoarece nu puteau fi identificate? si in fond de sa fie supusa majoritatea minoritatii? daca nu le place si considera ca nu este corect sa ramana in tarile lor!!!!!!dar nu pot ramane ca doar francezii sint naivi si dau ajutoare sociale fara munca!



era vorba de val nu de niqab, e o mare diferenta
sa-ti explic pe intelesul tau
valul e ala care il pui pe cap dar ti se vede fata, niqab-ul este cel care il pui pe fata, dar nu este sunna
si cum ramine cu libertatea de exprimare si cu drepturile omului?
sau putem fi subiectivi ca sunt musulmani si deci e permis orice
DomnulX
Postat pe 31 August 2008 15:10
vad ca ma iubesti la nebunie!sa nu faci o obsesie pentru persoana mea!stiu prea bine ce vorbesc.....si care sint diferentele!mai stiu si anii corecti intre care a trait Mohamed.......deci oricum multumesc!si mai multumesc Domnului ca sa trezit nationalitatea in francezi si nu devine provincie araba!nu sint rasista dar prin felul vostru agresiv de a indoctrina pe ceilalti si de a expune ideile faceti multa lume sa faca separatism rasial!

Postat pe 31 August 2008 15:27
De la: france1974, la data 2008-08-31 15:27:13vad ca ma iubesti la nebunie!sa nu faci o obsesie pentru persoana mea!stiu prea bine ce vorbesc.....si care sint diferentele!mai stiu si anii corecti intre care a trait Mohamed.......deci oricum multumesc!si mai multumesc Domnului ca sa trezit nationalitatea in francezi si nu devine provincie araba!nu sint rasista dar prin felul vostru agresiv de a indoctrina pe ceilalti si de a expune ideile faceti multa lume sa faca separatism rasial!


nu te-a indoctrinat nimeni si nu cred ca a venit vreun musulman la usa ta sa iti prezinte quranul
si esti rasista chiar daca nu vrei sa recunosti
ca sa nu mai zic ca atunci cind nu aveti replica va luati de lucruri nesemnificative raportate la subiectele pe care le deschideti
va permiteti sa ziceti inculte si un-doi trimiteti pe centura
nu e nevoie de arabi sa ne trateze fara respect ac sunteti voi cele care o faceti
nu cred ca are relevanta faptul ca am gresit anul cind a trait PROFETUL, ideea era ca voi analizati si comparati niste fapte care s-au petrecut cu multi ani in urma si nu vedeti si criticati realitatea zilelor noastra
ati rezolvat toate problemele si ati ajuns la cum e tratata femeie musulmanaa, asta a mai ramas de rezolvat ca in rest totul e lapte si miere
am fost in egypt cu prietena mea la medic, ea era insarcinata, si ceea ce m-a impresionat a fost faptul ca toate femeile de acolo erau insotite de sotii lor, nu mergeau singure la medic ca si cum ar fi ramas gravide singure
asta e respect pentru sotie, si daca ai copil stii ce modificari apar la femeile gravid din punct de vedere emotional
deci ca sa incheiem subiectele astea, isi pierd identitatea nationala 1.aia care pleaca in strainatate si vin dupa 1-2 ani si se prefac ca uita sa vorbeasca romaneste sau vorbesc in virful limbii de zici ca le-a pilit cineva virful limbii,
2.aia carora le este rusine sa zica ca sunt romani, chiar daca suntem priviti cum suntem priviti afara, demonstreaza prin faptele tale ca esti diferit si ca acei romani care ne-au facut de ris nu sunt decit niste cazuri izolate;
3.ianinte de toate apartinem unei natii si apoi apartinem diferitelor religii;
DomnulX
Postat pe 31 August 2008 16:34
De la: france1974, la data 2008-08-31 13:34:19este normal sa fie interzis valul in scoli ..........ai idee cite persoane se prezentau la examene in locul altora deoarece nu puteau fi identificate? si in fond de sa fie supusa majoritatea minoritatii? daca nu le place si considera ca nu este corect sa ramana in tarile lor!!!!!!dar nu pot ramane ca doar francezii sint naivi si dau ajutoare sociale fara munca!


Pai France, intai de toate, eu pot sa recunosc o persoana in fotografie dupa trasaturi, indiferent daca are un val pe cap sau nu. Deci, nu stiu daca asta a fost motivul. Si apoi, nu ar trebui sa fie supusa nici majoritatea minoritatii, nici minoritatea majoritatii, ar trebui sa fim toti egali si sa ne respectam unii pe ceilalti cu bune si cu rele, sa invatam sa fim toleranti si sa ii invatam si pe ceilalti sa fie. Cat despre ajutoarele sociale, eu stau in Brest, este un oras unde sunt f multi straini, din toata lumea, si din cate stiu toti sunt aici legal, si toti muncesc si platesc taxe. Stii si tu ca ajutoarele sociale nu se dau oricum, trebuie sa ai un dosar cu niste acte, si daca nu corespunzi, nu iei nimic. Ai dreptul la ajutoare doar daca esti student, atunci poti avea CAF si daca nu muncesti, dar altfel, nu stiu sa mai iei ceva. Iar arabii daca nu muncesc, din ce crezi ca traiesc ei aici? Pentru ca eu nu am vazut pe niciunul cersind. Spre rusinea mea, inafara de SDF, in Brest mai este o singura cersetoare, care este romanca. Este aici cu sotul si cu cei 3 copii. Si am intrebat-o de ce nu a ramas in Romania, mi-a spus ca decat sa munceasca acasa pe 5 milioane, mai bine cerseste aici. Munca mai usoara, se castiga mai bine. Si am mai cunoscut si vreo 3 romani, intre 25 si 30 de ani, care nu au stiut sa imi spuna cu ce se ocupa, dar intr-o discutie intre ei se pare ca cineva il daduse pe un altul "in gat la politie" si acum vroiau sa se razbune. Iar prietenii mei francezi ma tot intreaba despre tara mea, ce se intampla la noi, ca tot apar reportaje la TV cu tiganii romani care stau in corturi si rulote pe la periferii si fura, si traiesc din ajutoarele sociale. Am vazut si eu un reportaj in care spuneau "De ce sa plecam acasa, ca aici luam bani fara sa muncim, si din cersit se castiga bine".
Deci inainte sa acuzam alte popoare de diferite lucruri, ar trebui sa ne vedem barna din ochiul nostru, ca poate asa cum au altii pareri preconcepute, asa avem si noi. Cum noi avem si hoti, dar si doctori, ingineri si oameni care ne fac cinste, poate asa au si ei, dar ziarele nu sunt interesate, ca si in cazul nostru, doar scandalul atrage. Sincer eu ma simt apropiata de musulmani, pentru ca inteleg cum e sa fii discriminata desi nu ai nici o vina, si am invatat sa cunosc intai oamenii si pe urma sa ii judec, pentru ca si eu cer acelasi lucru. Si ma bucur cand sunt apreciata pentru un lucru pe care il fac, ma gandesc ca uite, exista macar o persoana care va putea sa spuna "nu toti romanii sunt rai, eu cunosc si oameni cinstiti". Si mi-ar placea sa pot povesti despre tara mea ca noi suntem primitori si toleranti si nu judecam oamenii dupa aparente, pentru ca am trecut prin multe greutati si stim ce inseamna parerile preconcepute, dar unele dintre voi fetelor ma faceti sa imi schimb parerea. Si cel mai rau imi pare ca sunteti tinere, si atat de pline de prejudecati, va place sa puneti o eticheta fara sa stiti despre ce vorbiti.
Iar tu France, de tine imi pare cel mai rau, pentru ca tu stii cu siguranta cum este sa fii judecat dupa aparente, si totusi iata, faci aceeasi greseala. Imi pare rau ca am scris asa mult, dar ce sa-i fac, sunt la Litere, noi scriem eseuri :)
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 17:14
De la: Kathara, la data 2008-08-31 11:39:41
De la: mahaui, la data 2008-08-30 23:49:20 nu fac multi pureci pe acolo ..tocmai pt faptul ca sunt romani...si sunt renumiti peste tot in lume ..ca hoti...mai nou si criminali ..vedeti cazurile din tariile europene...nu trebuie sa va uitati la stiri , este suficient sa cititi presa!!!!!!!!!!!
sa condamnam crestinismul pt faptele lor?? sau pe ei???pe infaptuitori???analiza-ti intrebarile si apoi raspunde-ti!!!!


Da, daca in Biblie ar scrie ca este reconmadat sa furi, ar putea fi condamnat crestinisml pentru faptele lor. Mii de femei musulmane sunt batute pentru ca asa recomanda Coranul, mu e normal sa judeci religia in cazul asta?

Draga mea, tu chiar nu iti dai seama ca bati campii cu subiectul asta si ca habar nu ai despre ce vorbesti? Te-ai trezit cu ca nu iti convine ce scrie in Coran si gata...hop filosofia batului de chibrit! Cine esti tu sa judeci religia, anumite dogme sau culturi? Nu iti dai seama ca esti de-a dreptul ridicola ???? Termina fata draga cu subiectul asta pentru ca este clar ca te depaseste...pune mana pe o carte si mai citeste istoria religiilor, nu numai ziare de scandal de unde ai si atitudinea asta....Ca sa poti sa dezbati subiectul asta in profunzime mai si trebuie sa stii ceva despre el...
G_Diana
Postat pe 31 August 2008 17:46
ANNAMARIE23..........nu inteleg unde vrei sa bati si de ce te simti discriminata intr-o europa libera!eu nu am venit in Franta sa cer pomeni si nimeni nu ma discriminat....am venit cu toti banii mei aici pentru a deschide afacerea mea etc........aici sint discriminata nu de francezi ci de romanii nostrii......dar neinteresant!fac munca voluntara pentru cei cu handicap si pentru copii orfani.....oamenii aici chiar ma iubesc!tu intelegi gresit daca ai impresia ca judec o lume prin prisma unei persoane.......doar ca ma deranjeaza ca cineva sa propovaduie religia lui ca este cea mai tare(deja cunosc persoane pe acest forum care nu erau dar vor devenii victime),ma deranjeaza ca o fetita nu poate sa aleaga dragostea pentru un crestin si incearca sa se sinucida,ma deranjeaza multe lucruri .........ce par marunte dar nu sint!si inca ceva.....eu locuiesc in LYON si aici se bat tiganii romani cu arabii musulmani pe locurile de cersit!si inca ceva au pus stapinire pe un cartier VALVULAINE ......unde daca intra o masina e politie s-au salvare este mincat:zboara de la etaj frigidere,aragaze etc......nimeni nu are nici o putere!o prietena brazilianca a cumparat o casa superba si ieftina in draci la doua strazi de cartierul asta si in fiecare zi e amenintata cu moartea.....copilul vine batut ,iar ea era sa fie violata!saptamina trecuta ia fost dat foc la casa si i sa spus sa se duca dracului printre crestini!cu toate astea eu am doua prietene musulmance si in viata lor nu au discutat cu mine despre religie!sint normale ci nu fanatice!pina la urma religia isi spune cuvintul ca una din ele sa nu o ia fiicasa pe cai gresite a trimiso la mama ei in Tunisia....la educare si maritis!are 16 ani si este indragostita de un baiat catolic........nu are acest drept!si sufera si de trei ori a incercat sa se sinucida inghitind pastile!ma rog sint multe de spus iar celor ce nu le convine sa auda adevarul sa ramina pe forumurile unde se discuta numai despre islam!

Postat pe 31 August 2008 18:11
si pentru tine sexy.....da stiu ce inseamna sa fi mama iar trairi emotionale negative si teama de schimbare au persoanele sensibile in general!cit despre faptul ca o femeie gravida este insotita de sot mi se pare normal si daca ar fi facut copilul la eprubeta.....si aici femeile nasc impreuna cu sotii lor!daca nu lesina intre timp pot scoate cu minuta lor copilul!

Postat pe 31 August 2008 18:16
De la: france1974, la data 2008-08-31 18:16:59si pentru tine sexy.....da stiu ce inseamna sa fi mama iar trairi emotionale negative si teama de schimbare au persoanele sensibile in general!cit despre faptul ca o femeie gravida este insotita de sot mi se pare normal si daca ar fi facut copilul la eprubeta.....si aici femeile nasc impreuna cu sotii lor!daca nu lesina intre timp pot scoate cu minuta lor copilul!



ideea era ca femeile musulmane nu sunt lasate asa ca fiind ale nimanui de catre sotii lor comparativ cu romancele care singure merg la control, singure merg sa nasca ca sa nu mai zic de barbati care fac adevarate spectacole ca sotia le-a nascut fata si nu baiat
asa ca nu mai blamati islamul si pe barbatii musulmani, ca sunt destui crestini care ii intrec cu mult
si traiti intre ei si vedeti cum se comporta cu sotiile si copii apoi deschideti gura si vorbiti
a venit la voi vreo musulmana si s-a plins de tratamentul pe care l-a primit de la sotul ei?

DomnulX
Postat pe 31 August 2008 18:42
De la: AnnaMarie23, la data 2008-08-31 17:14:55[
Si apoi, nu ar trebui sa fie supusa nici majoritatea minoritatii, nici minoritatea majoritatii, ar trebui sa fim toti egali si sa ne respectam unii pe ceilalti cu bune si cu rele, sa invatam sa fim toleranti si sa ii invatam si pe ceilalti sa fie.


Nu ai dreptate. Minoritatea se supune intotdeauna majoritatii, altfel ar fi haos. Vrei un exemplu? F bine. Sa presupunem ca eu si inca cativa oameni nu l-am votat pe primarul actual. Avand in vedere ca tu spui ca minoritatea nu ar trebui sa fie supusa majoritatii, noi cei care nu l-am votat ce ar trebui sa facem? Sa-i dam foc? Sau ce? Alegerea acelui primar a fost alegerea majoritatii, iar noi, care suntem in minoritate va trebui sa ne supunem pana la alegerile viitoare cand, daca vom avea noroc, va fi inlocuit de altul mai bun. Si iarasi e normal ca atunci o mica parte din oameni sa nu fie de acord cu alegerea dar se vor supune.
La fel, intr-o tara laica minoritatea este obligata sa se supuna majoritatii, iar daca statul acelei tari, care a fost ales de majoritatea cetatenilor a decis folosirea oficiala a limbii tarii respective, interzicerea unui anumit port, sau anumitor practici, din diverse motive, minoritatea este obligata sa se supuna legilor acelei tari. Si mai trebuie stiut ca o tara nu obliga pe nimeni sa traiasca acolo, cui nu-i plac regulile locului poate protesta plecand.
amme22
Postat pe 31 August 2008 18:43
Amme, ce spui tu n-are sens. Asa, ca sa argumentam de dragul argumentarii, putem da ce exemplu vrem. Aici vorbeam de religie si de credintele fiecaruia, si nu de alegerile locale. Daca minoritatea se supune majoritatii, inseamna ca eu daca traiesc intr-o tara majoritar catolica, trebuie sa imi schimb religia, sa ma supun majoritatii? Sau ar trebui sa imi fie respectate drepturile? Era vorba de val, cum ar fi sa iti fie tie interzis, nu stiu, sa porti tocuri, pentru ca ofensezi prncipiile tarii? Te-ai conforma, sau ti s-ar parea normal sa fie alegerea ta, si nu a statului respectiv? Cat despre "o tara nu obliga pe nimeni sa traiasca acolo, cui nu-i plac regulile locului poate protesta plecand", nu este atat de usor. Cine isi poate lasa casa la care a muncit o viata, prietenii, familia, si sa plece pentru ca i se interzic anumite drepturi, cum ar fi libertatea de a-si practica religia? Ti s-ar parea corect? Sau mai corect ar fi ca legile statului sa se adapteze incat fiecare cetatean indiferent de unde este el sa fie multumit si sa duca o viata buna?
France: Cred ca vrei sa spui Vaulx en Velin, nu VALVULAINE. Sigur stai in Lyon? Si in Lyon sunt 150 000 de musulmani, mi-e greu sa cred ca toti sunt huligani si cersetori. Deci da, cred ca judeci o intreaga comunitate dupa faptele unor huligani si cersetori, dar exista destui de-astia din toate natiile, si francezi, si romani. Iar in Vaulx-en-Velin, comunitatea este impartita in jumatate crestini, jumatate musulmani, care coabiteaza de ceva zeci de ani, si mi-e greu sa cred ca cei de-acolo nu au spitale, si politia nu are acces. Suntem in Franta, nu in favelele braziliene! Uite, astazi este festivalul Woodstower in parcul Miribel-Jonage, pe 4 este Pré-défile de la biennale de la danse, iar pe 4/10 incepe Grand Prix de pétanque, poate te-ar interesa sa mergi sa arunci o privire, fara teama de a-ti cadea un aragaz sau un frigider in cap. Mie nu mi se pare a fi un cartier sub asediu in care accesul este interzis...
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 19:36
da draga nu am vazut ce bat pe tastatura se numeste Vaulyx-en-velin ...........si treaba cu frigiderele nu este o exagerare!si da stau in lyon si am aici casa,masa,nu stau cu chirie........stau in cartierul bogatanilor si ca sa nu fi sceptica pot sa pun pentru tine si poze! s-au poate vrei sa ne vedem in direct?fiecare om are conceptiile lui si nu pot fi schimbate decit daca acesta vrea!faptul ca vorbesti ironic nu te face superioara! nici macar financiar.........deci am casa si pe coasta de azur ........linga monaco la menton.........nu am datorii la banci si platesc impozite sa stea unii paraziti la colt de strada !asa ca lasa ironiile ca nu sint aici provizoriu sa sterg babe si mosi la fund s-au sa construiesc trotuare!sint aici definitiv,cetatean francez in buna regula.........cind ironizezi trebuie sa ai baze!si daca adori acest cartier select uite te invit sa locuiesti moca la prietena mea care de frica sta pe la mine.......si face cu rindul la toate cunostintele!si daca ai copii pot sevi si o priza de droguri.......de care doresc .....la astea sint primiti crestini!

Postat pe 31 August 2008 19:57
si ca sa-ti treaca supararea uite ca ma ofer sa-ti dau pe privat nr meu de telefon.........ca o sa vina si teresa sa atenteze la canapeaua din livingul meu! asta asa sa vezi ca nu ai cunostinta de multe atrocitati s-au esti naiva!

Postat pe 31 August 2008 20:02
Despre ce baze este vorba? Cu tine nu pot argumenta decat cei care stau in "cartierul bogatanilor" si au casa la Monaco? Cred ca cercul tau de interlocutori e destul de restrans...
Si nu mi se pare greu sa te mariti cu un francez, sa iti iei astfel cetatenia, iar din banii lui sa iti cumperi case. Deoarece tu faci munca voluntara pentru cei cu handicap si pentru copiii bolnavi, presupun ca nu tu esti cea care are banii, nu? Daca ma insel, imi cer iertare. Si chiar daca ai fi miliardara, asta nu demonstreaza nimic. Ce legatura au casele si cartierul in care locuiesti in discutia asta, nu inteleg. Eu sunt inca tanara, sunt aici studenta la Master, iar in timpul liber vand ziare ca sa ma pot intretine, pentru ca ai mei nu au posibilitati. E o viata nu tocmai usoara, dar sper sa merite sacrificiile si sa am un viitor mai bun. Si sper ca oamenii sa ma aprecieze pentru ceea ce sunt, nu pentru ceea ce am. In mod sigur nu te intereseaza situatia mea financiara, dar mi s-a parut normal ca dupa ce tu mi-ai expus-o pe a ta, sa fac si eu acelasi lucru.
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 20:12
felicitari ca muncesti!si nu stai sa fi intretinuta!afla ca sotul meu inainte de a fi francez este roman ca si mine !tu ai facut afirmatii ca nu as locui aici pentru faptul ca fac mai multe lucruri in acelasi timp si nu scriu corect pe tastatura!cu privire la bani .......am avut amindoi !si am mai facut si altii impreuna!iar faptul ca muncesc la fundatii nu inseamna ca duc acolo toti banii din casa!incerc sa fac lucruri bune pentru cei napastuiti....ce este rau?si decit sa particip la fenomene mondene ca cel descris de tine prefer sa particip la evenimentele si receptiile pe care le face Albert de MONACO!

Postat pe 31 August 2008 20:24

Da, daca in Biblie ar scrie ca este reconmadat sa furi, ar putea fi condamnat crestinisml pentru faptele lor. Mii de femei musulmane sunt batute pentru ca asa recomanda Coranul, mu e normal sa judeci religia in cazul asta?[/quote]

Draga mea, tu chiar nu iti dai seama ca bati campii cu subiectul asta si ca habar nu ai despre ce vorbesti? Te-ai trezit cu ca nu iti convine ce scrie in Coran si gata...hop filosofia batului de chibrit! Cine esti tu sa judeci religia, anumite dogme sau culturi? Nu iti dai seama ca esti de-a dreptul ridicola ???? Termina fata draga cu subiectul asta pentru ca este clar ca te depaseste...pune mana pe o carte si mai citeste istoria religiilor, nu numai ziare de scandal de unde ai si atitudinea asta....Ca sa poti sa dezbati subiectul asta in profunzime mai si trebuie sa stii ceva despre el...[/quote]

Mie nu mi se pare deloc ca a batut campii, ba chiar dimpotriva, a ajutat la combaterea unei pareri construite pe o analogie falsa.

Cine suntem noi sa judecam o religie? Simplu, niste persoane care se folosesc de o capacitate de baza a creierului uman, anume capacitatea de a judeca.

Tocmai pentru ca noi am citit carti de istoria religiilor stim sa facem diferenta intre crestinism si islam, intre invataturile pe care le propaga si intre modurile extrem de diferite prin care cele doua religii au fost raspandie pe pamant.

Si in cele din urma nu pot sa ma abtin sa-ti spusn ca semeni foarte mult cu amall!
beyonce_indragostita
Postat pe 31 August 2008 20:33
si uite ca vizionind profilul tau vad ca esti destul de tinerica.......dar cind o sa ajungi la anii mei o sa se termine cu idealismul!deja sintem of topic!

Postat pe 31 August 2008 20:34
Nu este rau ca faci lucruri bune pentru cei napastuiti. Bravo tie, esti norocoasa ca ai posibilitatea sa o faci.In schimb este rau sa te lauzi cu banii tai. Eu te sfatuiesc sa nu o mai faci, nu lasi deloc o impresie buna, e ca si cum ar fi singura ta calitate, iar toata lumea ar trebui sa te priveasca cu respect doar pentru ca participi la receptiile organizate de Albert de Monaco. Si nimeni nu ii place pe cei care fac parada de bunurile lor materiale. Prefer sa ma impresionezi prin cateva fraze intelepte, un sfat care sa ma ajute in viata, sau legat de subiect, prin toleranta si bunatatea pe care o arati tuturor, si care te face sa fii un om mare, nu cati bani cheltui sau pe cine cunosti. Spune-mi un lucru pentru care ceilalti te apreciaza pe tine ca om, si nu ce poti cumpara cu bani. Si asa o sa ma faci sa te respect si sa imi cer iertare daca vreodata am gandit despre tine altceva decat ca esti un exemplu pe care mi-as dori sa il urmez. Eu in general am citit postarile tale pe forumuri si aveam o parere buna, uneori ai dat sfaturi care poate i-au ajutat pe cei care aveau probleme. Ma simt doar dezamagita ca in discutia cu mine tot ce ai avut sa imi spui este care e contul tau in banca. Si ma mai intristeaza ca de la cele care nu cunosc lumea decat de la TV si din ziare inteleg sa aiba idei preconcepute, dar o femeie ca tine, care a avut poate ocazia sa calatoreasca si sa vada cu ochii ei si alte culturi, ar trebui sa fie mai deschisa si sa inteleaga ca toti avem si defecte, dar si calitati, si ar trebui sa invatam sa ne toleram, nu sa spunem lucruri de genul "cui nu-i place sa plece in tara lui".
Dar poate sunt eu naiva si idealista. Doar ca nu imi plac oamenii inversunati si care sustin ca dreptatea e la ei. Ar trebui sa incercam sa ascultam si ce au ceilalti de spus, si nu sa cautam in cuvintele lor doar arme pe care sa le folosim sa demonstram ca gresesc. De ce nu avem un forum in care femei de culturi si religii diferite sa spuna fiecare ce este bine in religia ei si sa invatam una de la cealalta, fara sa ne contrazicem, si sa ne respectam opiniile? Dar noua ne place sa ne certam si sa insultam.
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 20:50
Mãi! Ce mai rãsar pe aici topicuri ce au în prim-plan fetele musulmane! Stârnim foarte multe controverse..ªi a fost o surprizã - neplãcutã, ce e drept, sã mã regãsesc la început de topic drept aia care zice ca a trecut la islam ºi umblã îmbroboditã prin Braºov...nu e deloc politicos sã vorbeºti despre cineva în lipsa sa..puteai sã îmi trimiþi ºi mie un mesaj, sã mã anunþi, zãu aºa! dar e ok, nu m-am supãrat, în caz cã te-ar preocupa asta - nu cred, dar oricum...
Þin sã precizez, întru liniºtea celor care se tem pentru viitorul identitãþii naþionale a României, cã nu sunt dezrãdãcinatã, nu sunt arabizatã - ºi nu voi deveni niciodatã, nu sunt mãritatã cu nici un arab ºi nici nu am fost supusã nici unui experiment in cursul cãruia vreun grup de veseli talibani sã îmi fi spãlat mintea...pur ºi simplu, aºa cum mulþi o fac pe tot cuprinsul globului, mi-am schimbat religia. Atât..îmi place Eminescu ºi îmi place limba românã, pe care ,slavã Domnului am studiat-o sârguincios în ºcoalã..cunosc alte trei limbi, dar araba ºi turca nu sunt printre ele... iar când mã voi cãsãtori, nu o voi face cu un arab, nici cu un turc, ci cu un român convertit ºi el la islam...o familie fericitã
Vã invitãm pe toþi la nuntã..dar nu se va servi carne de porc, nici alcool...
Ramadam fericit ºi binecuvântat, fetelor..fie ca Allah sã ne dea tuturor rãbdare ºi înþelepciune, ºi nu uitaþi sã nu vã lãsaþi atrase în dispute în aceste zile sfinte.

Postat pe 31 August 2008 21:06
nu vreau sa ma cert cu mine si sa flutur cu banii si conturile dar in ironia ta si in felul in care mi te-ai adresat ca si cum as fi un coate goale maritata cu un frantuz excentric!era o forma de explicatie!faptul ca viziunile mele sint altele denota ca am contact cu lumea reala din pacate!si printre altele vreau sa stii ca atunci cind fiul mu a venit aici la scoala a fost batut de copii musulmanilor la cantina ca de ce maninca carne de porc!apoi zile intregi il asteptau la poarta si il desfigurau in bataie!de ce? ca nu era ca ei.......asta este inceputul unui episod doar! a trebuit sa il mut la o scoala catolica!ma rog istoria este lunga.......eu in timpul asta faceam lucruri umanitare pentru femeile lor care veneau batute la scoala sa invete macar alfabetul.........prietena mea buna tunisianca si-a distrus fata .......ca e indragostita si a separat copilul de frati si toate cele .....altii trezesc copii la 5 dimineata sa se roage,un baiat care a renuntat la islam e indepartat de familie si urmarit cu lanci,sabii etc.....multe lucruri rele am vazut cu ochisorii mei........si tot nu sint rasista cum spun unii!doar ca am citit biblia si coranul..........iar acest coran a lasat pentru mine un gust amar si am inteles de ce unii se poarta asa!toate cele bune iti doresc si nu vreau aprecierea nimanui........pe forum intregul harem ma iubeste si ma apreciaza......iar in lumea reala slava domnului ca are cine!

Postat pe 31 August 2008 21:06
Ai dreptate, probabil depinde si de fiecare ce oameni cunoaste. Toti musulmanii pe care ii stiu eu sunt persoane cu studii superioare, la master sau la doctorat. Si religia este o parte din viata lor, respecta posturile si nu mananca decat halal, dar nu incearca sa indoctrineze pe nimeni. Si sunt din tari arabe diferite, tunisieni, marocani, dar si indieni sau pakistanezi. Si sunt oameni minunati, si poate de aceea nu sunt de acord sa se spuna ca musulmanii in general sunt rai si tot ce stiu este Allah si Jihad. Ca si noi, si ei au uscaturile lor. Si nu au o viata usoara, cand sunt discriminati pe baza religiei, desi ei personal nu au facut nimic.
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 21:39
o sa vezi in timp cind o sa ma cunosti ca nu sint deloc rea!poate un pic impulsiva la nedreptati!si eu am prieteni musulmani care nu sint fanatici si ne vizitam,mincam impreuna!eu gatesc halal.......pentru ca le respect traditia si oricum pentru mine nu conteaza asta!dar din pacate acesti oameni sint putini........si de cind au aflat ca socrul meu este evreu....au rarit vizitele la noi!deci ce sa inteleg?ca facem parte din lumi diferite!unde este toleranta?cred ca as avea romane de povestit......dar romane reale! din fericire pentru tine esti la inceput de drum si vezi partea frumoasa si buna a lucrurilor!pe curind!si sa lasam fetele sa scrie la subiect!

Postat pe 31 August 2008 21:49
Si de ce ai crezut France ca te-am luat drept o coate-goale, pentru ca ti-am sugerat sa mergi la un festival care se desfasoara intr-un cartier la marginea Lyon-ului si nu e organizat de Albert de Monaco? Atunci pe buna dreptate te-ai indignat, n-am realizat ca faci parte din inalta societate si nu te amesteci cu plebea. Cred ca vazand ca esti mai mult pe forum, unde sunt oameni de toate categoriile, nu mi-am dat seama ca esti asa elitista. Eu merg la astfel de evenimente, si imi face placere, nici nu intreb cine le-a organizat, doar ma simt bine! Si scopul meu de fapt era sa iti arat ca daca totusi se organizeaza un festival acolo, poate ca nu este un cartier inchis si sub controlul bandelor de infractori care ataca trecatorii cu aparate electrocasnice.
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 21:52
Bine, gata, imi cer scuze, ultimul comentariu a fost chiar rautacios. Am gresit si pe cuvant ca imi pare rau. Nu apucasem sa citesc ce mi-ai raspuns. Da, stiu ca nu esti fata rea, doar ca ma enerveaza p mine cei care cred ca oamenii ar trebui sa ii judece dupa avere si nu dupa ce au in cap. Am vazut prea multi prosti cu bani la viata mea, am ramas traumatizata. Stiu ca nu e cazul tau, dar nu m-am putut abtine. Ca si saracele fete musulmane, ai platit pentru greselile altora. Daca tot fac atata caz de toleranta, ar trebui sa si dau dovada de ea, nu? Deci inca o data imi pare rau si sper sa nu mi-o iei in nume de rau.
AnnaMarie23
Postat pe 31 August 2008 21:57
stai linistita ca nu ma supar asa usor!

Postat pe 31 August 2008 22:02
ce spuneti fetelor???
vorbiti din carti??? din povesti ???
Am fost in aceasta vara in Danemarca, in concediu si am stat 3 saptamani. Danezii sunt protestanti (majoritatea). Ei nu suporta alte nationalitati. Musulmanii fac parte din acea categorie "monitorizata". Familiile de musulmani sunt "urmarite" de comunitate. De la copii care se afla in gradinite, pana la adultii muncitori.
Ca sa nu mai vorbesc de legile daneze care ingradesc drepturile minoritatilor. Am ramas uimita cand am ajuns acolo si am vazut viata in Danemarca. Si mai vorbiti de cultura ???
MISSILVY
Postat pe 31 August 2008 22:59
De la: muslim, la data 2008-08-31 21:06:14Mãi! Ce mai rãsar pe aici topicuri ce au în prim-plan fetele musulmane! Stârnim foarte multe controverse..ªi a fost o surprizã - neplãcutã, ce e drept, sã mã regãsesc la început de topic drept aia care zice ca a trecut la islam ºi umblã îmbroboditã prin Braºov...nu e deloc politicos sã vorbeºti despre cineva în lipsa sa..puteai sã îmi trimiþi ºi mie un mesaj, sã mã anunþi, zãu aºa! dar e ok, nu m-am supãrat, în caz cã te-ar preocupa asta - nu cred, dar oricum...
Þin sã precizez, întru liniºtea celor care se tem pentru viitorul identitãþii naþionale a României, cã nu sunt dezrãdãcinatã, nu sunt arabizatã - ºi nu voi deveni niciodatã, nu sunt mãritatã cu nici un arab ºi nici nu am fost supusã nici unui experiment in cursul cãruia vreun grup de veseli talibani sã îmi fi spãlat mintea...pur ºi simplu, aºa cum mulþi o fac pe tot cuprinsul globului, mi-am schimbat religia. Atât..îmi place Eminescu ºi îmi place limba românã, pe care ,slavã Domnului am studiat-o sârguincios în ºcoalã..cunosc alte trei limbi, dar araba ºi turca nu sunt printre ele... iar când mã voi cãsãtori, nu o voi face cu un arab, nici cu un turc, ci cu un român convertit ºi el la islam...o familie fericitã
Vã invitãm pe toþi la nuntã..dar nu se va servi carne de porc, nici alcool...
Ramadam fericit ºi binecuvântat, fetelor..fie ca Allah sã ne dea tuturor rãbdare ºi înþelepciune, ºi nu uitaþi sã nu vã lãsaþi atrase în dispute în aceste zile sfinte.


Draga mea, daca a fost o decizie personala, neinfluentata de banii vreunui musulman, respectele mele. In general aici se pune problema acelor femei care s-au convertit mintenas cand a aparut Ahmed cu verzisorii, calare pe o camila alba! Si nici macar asta nu ar fi fost atat de blamat daca nu ar fi avut si ipocrizia de a arunca in noroi in noi.Eu una am fost acuzata ca as fi o invidioasa deoarece cu mine numai s-au culcat arabii, nu m-au si imbrobodit/maritat.

Scuza-ma daca iti pun o intrebare prea personala, dar ce te-a facut sa te convertesti?
Kathara
Postat pe 1 Septembrie 2008 00:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
net 5 De la: valy90 21 Februarie 2011 16:31
Mutatul impreuna 25 De la: kassandry 7 Iulie 2009 14:36
Distanta si suportabilitatea situatiei 28 De la: kudika_9712 14 Iunie 2012 11:07
E totul pierdut in viata ta? 19 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 20:39
Un sfat, va rog! 40 De la: Gabriela_Maria25 11 Martie 2011 10:04