Setari Cookie-uri

Femeile...un rau necesar sau o binecuvantare?

Chiar sunt curios ce aveti de comentat pe aceasta tema
_fantoma_
Postat pe 29 Iulie 2008 12:36
femeile,......ca si barbatii, sunt un rau necesar
ramona_lazin
Postat pe 6 August 2008 19:04
Indiferent la cine ne referim, la barbat, la femeie nici unul nu poate trai fara celalalt. Cred ca si un barbat are nevoie de iubire, de intelegere, de atentie ... deci are nevoie de o femeie care sa-i fie alaturi si sa-l iubeasca. Si o femeie care stie sa aiba grija de barbatul ei este o binecuvantare ...
diana2324
Postat pe 7 August 2008 11:07
cred k avem nevoie unii de altii in mod reciproc.stii cum se zice:rau e k el/ea,dar mai rau e fara!cred k si un baiat are nevoie sa se simta iubit,apreciat,sa simta k cineva are grija de el si ii duce dorul in aceeasi masura in care si noi femeile avem nevoie si ne dorim aceste lucruri.presupun k e bine sa stii k te asteapta cineva acasa k sa iti daruiasca un zambet,o mangaiere,un sarut,si nu sa te duci intr-o singuratate apasatoare.asa k nu am putea traii unii fara altii
acy_mik
Postat pe 7 August 2008 15:03
Asta-i un fel de verso la,, toti barbatii sunt porci,, ..? Ca mie, sincer, mi se pare destul de ..inutila.. intrebarea. No ofense!

Postat pe 7 August 2008 15:14
O binecuvantare clar Ce intrebare!!!!ce v-ati face fara noi????partea cu ,,raul,, apare doar in expresia prin care va definim:barbatii sunt un rau necesar
mell_30
Postat pe 7 August 2008 22:34
pey ce barbati sunt un rau necesar??
scorpyoW
Postat pe 8 August 2008 00:20
dap...un rau necesar,o alternativa,un chin intelectual,o furtuna sufleteasca..etc etc etc... sunt rau necesar cand nu sti ce sa mai faci ci viata ta....si atunci se gaseste exact EA cea care sate faca sa o consideri un rau necesar sa...te ajute si sa te sprijine sau sa te doboare cand abia ai prins aripi....
eeee da....suntem un rau necesar....dar acel rau care distruge pt a reconstrui.....pt a renaste....
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 August 2008 13:49
parerea mea este ca bine a zis nu stiu ce mare filozof Femeia te ridica , femeia te coboara, femeia iti da viata, si tot ea te omoara
dana1366
Postat pe 8 August 2008 14:08
salut pe toti cu mult respect!sunt un om trecut prin multe casnicii si divorturi.am avut parte si de bune si de rele ca orice om.la anisorii mei ,am ajuns la concluzia ca prin orice rau se trece pe lumea asta nu trebuie sa ne pierdem speranta.la oriceora si de oriunde poate rasari ceva deosebit in calea noastra.important nu este cat direaza ci sa fie frumos.daca treaba incepe sa se strice trebuie taiat in carne vie si mers mai departe.daca traim o oara superba cu cineva inseamna ca am avut un mare noroc.nu vreau sa plictisesc pe nimeni si nu stiu inca sa scriu prea repede ,asa ca voi spune doar ca,FEMEILE SUNT INDISPENSABILE IN VIATA UNUI BARBAT.GINGASIA LOR,ZAMBETUL,GLASUL,CALDURALOR,FELUL IN CARE AU GRUJE DE NOI LA GREU SI CUM NE CEARTA CAND MAI DAM CU BATU'N BALTA LE FAC INDISPENSABILE.AR FI ROMANE DE SCRIS DESPRE CUM NE INCALZESC ELE VIETILE SI SUFLETELE ZI DE ZI.NU AM AVEA DE CE TRAI FARA ELE.ele ne ridica ele ne coboara,ele ne fac oameni ele ne distrug ,dar fara ele nu se poate.urz tuturor o zi cat mai splendida..PROSTANEL

Postat pe 8 August 2008 14:30
de ce te/ai oprit PROSTANEL? zii ca frumos mai zici si cat de des dati voi cu batu/n balta {nu ca nu am da si noi ,unele mai des,altele cand si cand}
dana1366
Postat pe 8 August 2008 14:46
prostanel....hmmm, multe casnicii ce inseamna...cat de multe...sper sa nu trec prin asa ceva Doamne fereste
claudia_s
Postat pe 8 August 2008 15:18
in concluzie,tot voi sunteti o binecuvantare pentru barbati
scorpyoW
Postat pe 9 August 2008 11:28
dana 1366 felicitari,macar u esti cinstita...
spui un adevar
scorpyoW
Postat pe 9 August 2008 11:32
meeeei scorpyow.... asa este... uneori suntem pacostea de ep capul (indiferent care) barbatilor....dar e adevarat ca in spatele fiecarui barbat sta o femeie... a nu se lua adliteram ci ca metafora.... ideea este ca fara un rau necesar ca femeile barbatii s-ar limita la....cum era filmul ala cu "epoca de piatra"???
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 August 2008 11:32
advarul este ca si eu consider femeile " un rau necesar " , si mai adevarat este ca in spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie, dar acea femeie trebuie sa stie ce sa faca pt a-l putea face pe barbatul respectiv puternic
_fantoma_
Postat pe 9 August 2008 13:02
rau cu rau dar mai rau fara rau:)))
asa ca ...
beem
Postat pe 9 August 2008 13:35
De la: vas25, la data 2008-08-09 13:02:27advarul este ca si eu consider femeile " un rau necesar " , si mai adevarat este ca in spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie, dar acea femeie trebuie sa stie ce sa faca pt a-l putea face pe barbatul respectiv puternic



- citatul era: "in spatele fiecarui barbat puternic, sta o femeie si mai puternica!" ... dar e ok si asa cum ai zis tu ... esti pe aproape. Oricum imi place cum gandesti.
supermiki
Postat pe 9 August 2008 18:44
Titlul topicului m-a facut sa-mi amintesc de de o carte citita acum multi ani: Frank Herbert - "Ciuma Alba".
Pe scurt: un cercetator, urmare a unei traume provocate de moartea celor dragi, se razbuna inventand un virus care duce la disparitia aproape totala a femeilor, barbatii nefiind atacati, ei devenind doar purtatorii bolii.
Daca o gasiti merita citita. Cu ocazia asta va faceti singuri o idee ce "superba" ar fi lumea fara femei
amme22
Postat pe 9 August 2008 20:42
- dar cine ar vrea o asemenea lume ... nici nu vreau sa ma gandesc! ...
supermiki
Postat pe 10 August 2008 02:44
ok am citit.. si eu posturile de aici... si di alta parte... aici de exemplu... intrebarea era: Femeile...un rau necesar sau o binecuvantare? si s-a ajuns in barbatii un rau necesar... mi se pare mie sau unele din voi o da-ti in misandrie si in complacut langa barbati? eu de ex... niciodata nu o sa stau langa o femie proasta sau aiurea doar ca sa am un rau necesar cum spuneti.. o relatie frumoasa e cand exista o binecuvantare... o completare reciproca...

restul.... restul sunt doar porcariii care ne place sa le credem ca sunt reale, adesea ne complace in ceea ce vrem noi pt celalalt dar nu il ascultam... cred ca intrebarea ar fi trebuit pusa astfel... ne ascultam sau nu partenerul... si cum ne afecteaza comunicarea o relatie:)

ok... aveti grija de voi

Postat pe 10 August 2008 09:50
O binecuvantare de cele mai multe ori. Mai exista si exceptii, dar putine.

Postat pe 10 August 2008 12:55
De la: oanna81, la data 2008-08-07 15:14:42Asta-i un fel de verso la,, toti barbatii sunt porci,, ..? Ca mie, sincer, mi se pare destul de ..inutila.. intrebarea. No ofense!


corect...no ofence...dar atunci ce rost a avut topicul cu " barbatii sunt porci "?

exact cum ganditi voi despre noi ca suntem porci ( poate ), asa gandim si noi despre voi ca sunteti " un rau necesar " ( poate )
_fantoma_
Postat pe 11 August 2008 19:44
Nu este neaparat un rau necesar.In schimb femeia e cea care trebuie sa puna lucrurile la punct in casa fara ai sfida autoritatea barbatului,cu multa gingasie si multa diplomatie poti intoarce un barbat cum vrei tu.In spatele oricarui om de succes exista o femeie puternica care il impinge de la spate.Ei niciodata nu vor recunoaste asta,dar asta e adevarul!
sweety_cornelia
Postat pe 30 August 2008 09:34
Femeia este in acelasi timp si un rau necesar si o binecuvantare !
Kittynelle
Postat pe 1 Septembrie 2008 09:32
... raul este numai in capatanile unora ... barbati sau femei . sa gandesti ca "barbatii sunt porci" sau "femeile sunt scroafe" mi se pare cel putin copilaresc si simplist (chiar daca uneori este chiar amuzant , simplu si la indemana ). cel mai simplu si dulce mod de a-ti tranchiliza constiinta este sa dai vina pe altii . si mai placut este sa-ti asumi meritele altuia . altii sunt de vina pentru ca nu stim sa ne alegem partenerii , ca nu stim sa trecem dincolo de aparente , ca nu stim sa comunicam , ca nu renuntam la egoisme sau ca nu stim sa daruim cu adevarat etc. cati nu si-au ales partenerii exclusiv doar pentru ca erau aratosi ? partenerul nu se alege doar functie de cum arata , ce haine imbraca , ce masina conduce si cate parale are ... daca vrei ca dupa cateva saptamani sau luni sa nu spui ca era de fapt un nemernic sau un porc .... mi se pare deci fara sens sa spui ca barbatii sunt porci pur si simplu sau ca damele sunt cruele si sangeroase ... nu zice nimeni ca nu-i placut cateodata sa-ti faci de cap si sa mai incerci si alta mancare , dar asta este deja altceva ...
claudio
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:28
...mi se pare doar mie sau intrebarea asta are un raspuns pozitiv indiferent de caz? Adica...ideea e simpla: pe Terra sunt si femei si barbati si fiecare are personalitatea sa care determina in acelasi timp afinitatile si repulsiile individului. Fiecare fiind considerat drept o entitate, nu se poate spune ca cineva e un rau necesar pentru altcineva...pentru ca nimeni nu poate determina dinainte ce e rau si ce e bine pentru o persoana in afara de ea.
Astfel toate parerile difera, iar ce e rau pentru unul poate fi bun pentru celalalt. Pentru partea a doua as spune ca fiecare dintre noi este o binecuvantare pentru sine, iar constientizand acest lucru, devine binecuvantare pentru cei din jur.
Asadar, inainte de a determina daca femeile sunt un rau necesar sau o binecuvantare trebuie sa ne analizam pe noi insine pentru a indeplini criteriile unei astfel de alegeri.
ablazancadar
Postat pe 3 Septembrie 2008 12:12
un rau necesar sau o binecuvantare este cam acelasi lucru,iar pana la urma fiecare avem nevoie unii de ceilalti, intr-o masura mai mica sau mai mare,asta depinde de fiecare,de cat de dependent este de partenerul sau.De cele mai multe ori preferam si ne complacem sa acceptam raul ptr ca in spatele acestui rau se pot afla alte motive ptr care se accepta,iar cat despre binecuvantare,daca vorbim de cuplu,atunci ptr barbatul comod femeia este o adevarata "binecuvantare"

Postat pe 3 Septembrie 2008 12:22
Ar mai fi de adaugat ca insasi femeia a devenit subiect tabu, intocmai datorita diversitatii de caractere:unele sunt zambitoare, altele cutre, unele dulci, altele acre, unele rationale, altele visatoare etc, etc, etc. Dar de ce in majoritatea cazurilor este intrebata pozitia femeii in societate si nu a barbatului....simplu: femeile judeca(inevitabil-voluntar sau involuntar) si sunt in consecinta judecate. , in timp ce barbatii nu-si prea bat capul cu asa ceva...ei sunt mai egoisti si nu le pasa mereu de cei din jur decat in masura in care ar putea sa ii afecteze.
Femeile sunt motorul barbatului oricum ar fi ea;un alt motiv pentru care femeia este in centrul atentiei ar fi faptul ca ele pot ascunde sentimentele, in timp ce barbatii se inmoaie imediat cand vine vorba de o femeie draga lui, pentru ca o femeie se poate infiltra foarte usor in sufletul barbatului, ajutate mult de sentimentul de posesie prezent la toti barbatii deopotriva.
In concluzie, se poate vorbi mult si bine despre femeie si motivele din spatele oricarei catalogari, de la Androgin la Scaraotzki. Toti suntem caractere puternice datorita persoanei de langa noi- femeie sau barbat.
ablazancadar
Postat pe 3 Septembrie 2008 12:49
tu ce zici?
klarra
Postat pe 3 Septembrie 2008 22:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Te intimideaza ceva la persoanele de sex opus? 18 De la: kudika_15477 2 Septembrie 2012 14:45
Imi vine sa sparg pereti cu capul.Sunt o idioata ce face doar alegeri proaste 105 De la: ancuta88 31 Martie 2010 13:03
Help!! 14 De la: mishaHeart 7 Decembrie 2009 23:05
nu stiu daca mai rezist 6 De la: Lea924372 30 Mai 2014 18:39
cum sa seduci un barbat??? 31 De la: pufffer 10 Martie 2010 08:01