Setari Cookie-uri

...impas...

Sunt mai veche pe acest forum,am ales sa imi fac alt cont pentru a-mi expune gandurile,ceea ce simt..si poate vreuna din voi reuseste sa fie suficient de empatica incat sa inteleaga/sa vina cu vreun sfat...
De cateva luni m-am mutat cu iubitul meu,in orasul acestuia,locuim numai noi 2,fara vreun fel de „ influente„(soacra).Relatia noastra e una foarte tensionata:el,foarte gelos,nu recunoaste in ruptul capului,iar atunci cand ne certam vine cu tot felul de cuvinte urate,jigniri...nu suporta sa am ceva de zis,trebuie sa tac mereu...eu sunt cea vinovata totdeauna(dupa spusele lui).Am momente cand nu stiu p c ton sa ii vorbesc...cum sa ma port sa fie bine,sa nu isi ia foc...etc etc
Repet,sunt intr-un oras nou,sunt singura si nu cunosc p nimeni.Incerc sa imi gasesc ceva de munca,si astfel sa imi pot permite o chirie,insa...e foarte greu.Acasa la mine nu ma pot intoarce intrucat in trecut am trecut printr-o casnicie esuata,ai mei m-au primit inapoi si stiu(mi s-a spus) ca nu va mai exista o data viitoare..
Nu am prietene aici,nu am cu cine sa vorbesc toate aceste lucruri asa ca va rog mult fara off topicuri,vreau pe cineva langa mine in aceste momente.
VA MULTUMESC!
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:27
Asa era si inainte de a va muta, sau transformarea a avut loc acum dupa ce v-ati mutat?
miss_darine
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:32
valitaxx
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:32
completez si spun ca daca as avea unde sa plec de aici,as pleca chiar in momentul asta,insa nu am la cine sa apelez.Trebuie sa am rabdare ,sa astept momentul potrivit si sa plec...
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:32
De la: miss_darine, la data 2009-10-25 13:32:14Asa era si inainte de a va muta, sau transformarea a avut loc acum dupa ce v-ati mutat?

erau si inainte scene de gelozie..certuri,insa credeam ca daca ne vom muta impreuna va vedea ca sunt numai pentru el ,mi-a spus-o si el ca nu e obisnuit cu atata sinceritate(!!!!),insa lucrurile parca se inrautatesc...Sunt la pamant pur si simplu...
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:35
Offffffff, intr-adevar ca e groaznic prin ce treci Eu zic sa aplici pt un job oriunde, inclusiv in bucuresti, unde poate ai mai multe sanse sa te angajezi, problema e ca aici sunt si chiriile mai mari.
miss_darine
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:35
De la: valitaxx, la data 2009-10-25 13:32:22


multumesc....,e adevarat vorba aceea:de multe ori un strain te poate ajuta mai mult decat cel de langa tine...
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:36
In orasul tau aveai un loc de munca?
valitaxx
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:36
pfuuuii, stiu prin ce treci, crede-ma....
solutia ar fi sa-ti gasesti un loc de munca, ca sa pleci de la el...sincer...eu nu prea te vad fericita alturi de el..lasa-l pana nu e prea tarziu (parerea mea)...
odata ce vei gasi un loc de munca...iti vei face si cunostiinte noi..si de ce nu ..prieteni noi....
e mai greu cu job-urile acuma, pe perioada asta de criza...dar daca persisti..sigur vei gasii ceva....

cantafabule
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:36
De la: miss_darine, la data 2009-10-25 13:35:19Offffffff, intr-adevar ca e groaznic prin ce treci Eu zic sa aplici pt un job oriunde, inclusiv in bucuresti, unde poate ai mai multe sanse sa te angajezi, problema e ca aici sunt si chiriile mai mari.

m-am gandit sa stii si la asta...j,dar nu am unde sta...nici chiar pentru o noapte.Mi se pare o situatie fara iesire,de multe ori mi-a placut sa ii ajut p cei de langa mine in astfel de cazuri,si ma trezesc ca eu nu am la cine aplea.Trebuie sa ma descurc singura,am sa pot face asta ,insa necesita timp....timp in care sper sa nu inebunesc
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:38
De la: valitaxx, la data 2009-10-25 13:36:19 In orasul tau aveai un loc de munca?[/quote

am avut timp de 1 an.Eram suplinitor,intr-o scoala,urmand ca in acest an sa dau examen din nou.Din pacate aici nu am gasit post
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:40
De la: kudika076850, la data 2009-10-25 13:40:07
De la: valitaxx, la data 2009-10-25 13:36:19 In orasul tau aveai un loc de munca?[/quote

am avut timp de 1 an.Eram suplinitor,intr-o scoala,urmand ca in acest an sa dau examen din nou.Din pacate aici nu am gasit post


Daca te-ai intoarce ti-ai recapata postul?
valitaxx
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:41
Nu, n-ai sa innebunesti , ai sa vezi cate resurse gasesti in tine, va venii si soarele pe ulita ta, fii sigura! Tu doar incepe sa aplici cu sarg la toate joburile care ti se potrivesc si cind il vei gasi, vei avea si banii necesari de a te muta singura!
miss_darine
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:44
Din pacate,nu-mi pot recupera postul...Incerc si eu sa ma gandesc la toate posibilitatile...
Acum de ex.el e plecat la ai lui...eu stau in casa...e si bine,ca altfel nu as putea sa vb..
Mai ales ca am mai avut o experienta urata in trecut,nu credeam ca mi se poate intampla din nou...
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:45
De la: cantafabule, la data 2009-10-25 13:36:50pfuuuii, stiu prin ce treci, crede-ma....
solutia ar fi sa-ti gasesti un loc de munca, ca sa pleci de la el...sincer...eu nu prea te vad fericita alturi de el..lasa-l pana nu e prea tarziu (parerea mea)...
odata ce vei gasi un loc de munca...iti vei face si cunostiinte noi..si de ce nu ..prieteni noi....
e mai greu cu job-urile acuma, pe perioada asta de criza...dar daca persisti..sigur vei gasii ceva....



multumesc,cantafabule,sper sa iti dau dreptate cat mai curand..
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:48
O astept si p Greierash pe aici...tare as vrea sa stiu si parerea ta..
kudika076850
Postat pe 25 Octombrie 2009 13:50
De la: kudika076850, la data 2009-10-25 13:48:51
De la: cantafabule, la data 2009-10-25 13:36:50pfuuuii, stiu prin ce treci, crede-ma....
solutia ar fi sa-ti gasesti un loc de munca, ca sa pleci de la el...sincer...eu nu prea te vad fericita alturi de el..lasa-l pana nu e prea tarziu (parerea mea)...
odata ce vei gasi un loc de munca...iti vei face si cunostiinte noi..si de ce nu ..prieteni noi....
e mai greu cu job-urile acuma, pe perioada asta de criza...dar daca persisti..sigur vei gasii ceva....



multumesc,cantafabule,sper sa iti dau dreptate cat mai curand..


iti doresc succes, si sa vi cu vesti bune cat mai curand



cantafabule
Postat pe 25 Octombrie 2009 14:01
De la: kudika076850, la data 2009-10-25 13:45:05Din pacate,nu-mi pot recupera postul...Incerc si eu sa ma gandesc la toate posibilitatile...
Acum de ex.el e plecat la ai lui...eu stau in casa...e si bine,ca altfel nu as putea sa vb..
Mai ales ca am mai avut o experienta urata in trecut,nu credeam ca mi se poate intampla din nou...

draga mea..o lectie neinvatata se repeta...din pacate la alte dimensiuni...gelozia apare din cauza frustrarilor, a neincerderii...relatia voastra este tensionata, a ajuns la limita inferioara..poate fi o reconciliere..dar crede-ma ce s-a intamplat nu se uita si oricand poate reveni.Primul lucru pe care l-as face eu, pana gasesc o solutie de mutare , i-as arata ca nu ma tem de reactiile lui !- as aborda cu calm situatia existenta, i-as explica ca sunt la fel de om ca si el..doar ca eu am incredere in el si nu am frustrari-as face o conventie prin care sa accepte sa convietuim pana gasesc un job- nu am nevoie de plafonare pe langa stressul pe care mi-l "daruieste".Daca dupa ce incep munca relatia nu se aseaza..atunci il atentionez ca in viata sunt prea multe drumuri bune pe care pot merge....incearca sa faci totul cu calm chiar daca te provoaca...
pacifista
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:14
kudika,

sunt sigura ca parintii tai te vor ajuta..totul este sa ceri ajutor din partea lor..de ce crezi ca nu te vor mai primi o data inapoi? sunt parintii tai, si mai presus de toate tu esti inca copilul lor..
SPOTYYY
Postat pe 26 Octombrie 2009 10:19
imi cer scuze ca fac pe moralizatorul.. dar totusi, esti la a doua experienta de genul si nu ai invatat nimic.. oamenii sunt rai, dificili si cretini.. din moment ce nu te potrivesti cu cineva de la inceput te asigur ca sansele de reusita sunt foarte putine, in repetate randuri am ajuns la concluzia ca nu pot intelege femeile.. si din pacate nu pt ca sunt prea complicate ci pt ca nu gandesc deloc practic si obiectiv.
stai cu el pana reusesti sa pleci, culca'te cu el, gateste'i lasa'l sa dea din gura de nebun da'l dracu.. o sa ramana el cu **** umflate pana la urma, macar din asta sa inveti ceva si sa nu fie "toti barbatii sunt porci" ca atunci poate iti meriti soarta, pa
felixcat
Postat pe 26 Octombrie 2009 14:19
Incerca sa inozi relatia cu ai tai si sa te duci acasa nu mai fi orgolioasa ca te macini singura , sunt parinti vor trece peste toate si daca ti-ai gasi si o slujba ....ti-ar capta atentia si poate ai mai uita de tot ce-i rau in viata ta. Mult noroc
valivieru96
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:19
te-as lua la mine acasa,crede-ma...Fii tare
kika25
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:41

Nu ai un frate, o sora, o verisoara, o prietena la care sa apelezi? este important sa-ti gasesti un loc de munca, nu ai ceva banutzi pusi deoparte? El de ce este gelos? Are motive?
valitaxx
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:47
cu banutii pe care ii am as putea doar sa imi iau o chirie,insa pe o perioada determinata,Daca mi-as gasi ceva de munca(si caut in continuare) normal ca nu as mai sta pe ganduri.Prietenii imi sunt alaturi doar atunci cand pot face ceva pentru ei,cand doar am incercat sa dau de inteles...stiti vorba aia ,se fac chinezi.
Astept un raspuns la un job la care am aplicat,sper sa fie cu noroc.
VA MULTUMESC!!!
kudika076850
Postat pe 27 Octombrie 2009 20:00
ieri am reusit sa obtin un interviu,astept un raspuns si voi lua rezultatul ca si semn:raman sau plec.Ieri noapte a fost ingrozitor,ne-am certat(cineva,la ora 11 noaptea a sunat0era greseala,iar el a auzit asta),si a inceput sa faca ce se pricepe el mai bine:scenarii peste scenarii...ca eu vb codat,ca nimeni nu suna la o ora tarzie...etc etc...A fost ingrozitor.De multe ori mi-as dori sa am macar o explicatie pentru ceea ce face,sa fie beat sau orice...insa incet incet imi confirm ca este bolnav cu nervii,nu are acea stapanire de sine
E groaznic!!!
kudika076850
Postat pe 29 Octombrie 2009 17:13
si ma intreb de multe ori..ce pacate platesc??/
kudika076850
Postat pe 29 Octombrie 2009 17:13
ai facut o mare greseala ca te-ai mutat cu el stiind cum se poarta,dar tu chiar ai nevoie de ajutor.parintii tai chiar nu te mai primesc? cunosc sentimentul dar nici chiar asa. daca vrei bsa ma i vb te rog sa intri pe id-ul rebela_steffy si mai vb si la tel si pe mess. ideea este ca unele lucruri nu le poti vb acici
steffy91
Postat pe 30 Octombrie 2009 16:27
Cand mai intri,spune-ne de rezultatul interviului.Te-ai angajat?Cum mai merge?Tre sa prinzi putere,sa-ti folosesti toate resursele sa scapi de acolo.Doar daca situatia nu s-a mai redresat intre timp...
kika25
Postat pe 31 Octombrie 2009 13:09
Sa-ti spun eu ce as face daca as fi in locul tau"as tacea din gura,nu i-as mai spune nimc,mi-as face un plan,as face rost de niste bani si directia direct acasa ar fi.si pe drum l-as suna si l-as face in toate felurile ca oricum nu ar mai avea ce sa faca.si nu cred ca ai avea parinti asa de rai incat sa nu te primeasca inapoi;daca totusi nu vor,gaseste un loc unde sa stai ,tb sa te descurci cumva;.........ai ajuns intr-o situatie destul de nasoala,mai ales ca ai mai avut o casnicie esuata,ar fi trebuit sa te gandesti de 2 ori inainte de a face pasul asta atat de important:sa te muti cu el in alt oras.........sincer iti spun nu ai gandit deloc cand ai facut pasul acesta........din pacate asa fac mult fete,si se trezesc dupa aia nenorocite si isi plang zilele ca ce grea e viata..........dar pana la urma fiecare isi face viata cum vrea
reo
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:27
nu m-am angajat,ma gandesc si eu serios sa plec la ai mei,sa imi caut ceva acolo...ma uit in jurul meu si nu-mi vine sa .cred ca mi se intampla.Mi s-a propus sa fac videochat..nici macar asta nu sunt in stare sa fac...Multumesc oricum de incurajari
kudika076850
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii sunt porci 512 De la: nikky21 15 Septembrie 2009 17:38
o relatie - diferenta de 10 ani ? 4 De la: sweet_heart 4 Iulie 2010 22:03
am si eu nevoie de un sfat 3 De la: rashela 26 August 2009 18:15
iubesc si sunt iubita de cine nu trebuie 65 De la: angelalb 23 Iunie 2010 17:31
Sueta pentru femeile casatorite care vor un alt barbat! 43 De la: marco918 25 Iulie 2010 23:07