Setari Cookie-uri

credeti ca iubirea o sa tina mereu?

De la: sirenasyr, la data 2009-02-03 20:49:44 iubirea a fost si ramine vesnica,dar depinde de la persoana la persoana.







iubirea nu e vesnica, insa unora le place sa creada ca este vesnica...

Postat pe 4 Februarie 2009 08:55
Frumos ar fi sa traiesti iubirea, cu bune cu rele asa cum ti-o da soarta si-atat...Este normal ca intr-o relatie sa intervina alte prioritati, sa intervina monotonie...depinde de persoana cum trece peste.Am mai citit tot pe kudika cum ca iubirea tine defapt 3 ani, acum citesc ca tine 4 ani, are termen de valabilitate? Iubirea trebuie intretinuta...cu vorbe, cu fapte, cu sprijin, cu incredere...cu asta se hraneste "iubirea"
ramona_elisa
Postat pe 4 Februarie 2009 09:13
De la: ramona_elisa, la data 2009-02-04 09:13:59Frumos ar fi sa traiesti iubirea, cu bune cu rele asa cum ti-o da soarta si-atat...Este normal ca intr-o relatie sa intervina alte prioritati, sa intervina monotonie...depinde de persoana cum trece peste.Am mai citit tot pe kudika cum ca iubirea tine defapt 3 ani, acum citesc ca tine 4 ani, are termen de valabilitate? Iubirea trebuie intretinuta...cu vorbe, cu fapte, cu sprijin, cu incredere...cu asta se hraneste "iubirea"



aia cu iubirea tine trei ani este de fapt numele unei piese de teatru..mda, pai din proprie experienta pot spune ca prima iubire nu se compara cu celelalte, si de asemenea iubirea se estompeaza cu trecerea timpului

Postat pe 4 Februarie 2009 09:15
De la: Roco, la data 2009-02-02 23:42:48
De la: mitica_mitaru, la data 2009-01-31 17:51:05
De la: Roco, la data 2009-01-30 18:44:24
De la: mitica_mitaru, la data 2009-01-27 16:31:27
1. S-a observat ,ca omul poate iubi o singura data in viata,
2. o singura persoana
3. sau nicio data in fiecare tip de relatie .
4. Adevarata iubire tine pe toata viata , si moare o data cu viata, nici o data inaintea ei !

Soldat Mitica,
M-ai bulversat cu gandurile tale inodore provocandu-ma la o introspectie generalizata in continuum atemporal, bazat. Eu iti respect persoana in tangenta ei si imi permit sa fac cateva comentarii:

1. Unde s-a observat? (daca iti moare nevasta tanara, ca a calcat-o vaca neagra, omu' ramas ce face? trebuie sa bolanzeasca toata viata, pana la deces?)
2. De unde a aparut unicitatea acestui sentiment, ca simtamant nu pot sa-i zic?
3. Migrene extatice mi-a dat acesta fraza, doua saptamani. Deci poti iubi doar o femeie, un catel, o pisica si etc (adica iubesti pe relatii unice). Daca moare femeia de (vezi mai sus), e posibila o orientare homosexuala, pentru a continua sa iubesti alt tip de relatie? sau te orientezi spre un hobby? Hmm... cum o fi mai bine?
4. Aceasta dualitate iubire-viata e grandioasa. As compara aceasta cu sinele de tren, cum merg ele asa paralele una langa alta si nu se intalnesc niciodata. De unde si vorba " Te iubesc la nemurire!".

Te astept la discutii adiacente.
: sml-confused0024: Roco,m-am uitat la varsta ta si m-a pus putin pe ganduri ca la asa varsta sa gandesti asa !!!!!! Trecand peste acele "neologisme" la care si raposatul Pruteanu s-ar fi uitat lung ,iti spun unde "s-a observat";- in cazurile din viata , mai intreaba , ce mai spun unii , altii , mai uita-te in jur ,mai citeste ce-i de citit ca nu traiesti izolat de lume .! Ca sa intelegi mai departe , citeste atent ce ti-a raspuns Deea Catalina , vad ca a inteles ce am vrut sa spun si ti-a explicat clar si in mod inteligent, dar depinde de C.I. -ul tau ! In rest,toate bune.

Mitica, te-ai suparat pe mine. Am facut si eu doua greseli : ca ti-am zis soldat, dar sa stii ca nu vad prea bine si am crezut ca scrie Militaru, si am vrut sa fac un spirit cu tine, ca intre vechii camarazi de arme, ca eu am facut armata si credeam ca ma intelegi.... si a doua ca m-a pus dracu' sa iau un dictionar de la scarbici d'asta cu termeni speciali, ii zice parca dictionar de export, si am bagat din top la gramada, sa ma dau si eu mare ca stiu una si alta...de l-am zapacit si pe Pruteanu asta, ha ha., cum zici tu.
Te iei de varsta mea ba Mitica..., dar sa-ti zic una tare, aia nu e varsta mea, eu am mai multi ani, dar cand am vorbit cu una de aici, le-ai vazut si tu cum sunt da periculoase !!!! alooo Atentieeee!!!!, eh, cand am vorbit cu una, si a vazut ca imi scrisesem anii pe corecte, stii ce mi-a zis ? A zis: bai tataie, daca te vedeam pe strada iti dadeam 10 mii da lei si un bilet de autobuz! Auzi ba Mitica! Si atunci am schimbat acolo. Pai vazui ca te facura pa tine tataie..., ?!,,.. pai daca ar sti ele cat am eu pa mine ma-r face Mos Craciun!
oricum cu frazele alea doua ale tale de le-am smecherit mai sus, aranjate dichisite ca le-am scris si pa hartie sa fie ordonate frumos, cu alea m-ai zapacit de tot. Eu nici acu nu le inteleg in clar si nu nu vrei sa mi le explici...Am incercat si ti-am ziso parerea mea, dar tu ma-i trimes la alta de a scris in ainte...ca are aia dreptate...Are ba Mitica , si in ca cum !!!!!!! Da nici ea na raspuns la ce problema ai pus tu !!! Poftim !!!! Uite l-e invit sa explice toate care se pricep in frunte cu tine sa explice sa inteleg si eu si altii c a min e ce ai vrut tu sa zici in alea doua fraze de exceptie !!!!
Nuuuu, nu domnule Roco eu nu m-am suparat, de unde ai scos ideea asta ?-am si ras cand am citit ! Acele" neologisme "au fost amuzante , am zambit, cu toate ca nu le-am inteles , de asta l-am invocat pe Pruteanu.; si mie-mi plac glumele si eu fac spitite de gluma , noi oltenii stim de gluma, nu ne suparam asa usor, dar cand ne suparaaam........! Nu, serios nu m-am suparat , am placerea sa mai discutam despre diferite teme , chiar folosind acel dictioar amuzant !.Faptul ca la 30 si ceva de ani sunt tatae, nu ma deranjeaza, asta sa fie singurul necaz din viata mea. Atunci m-am legat de varsta si de " alta care a scris inainte " ca nu intelegeam cum de n-ai priceput ce am scris un lucru atat de simplu .S-a constatat din diferite cercetari, sondaje , publicatii din ce vedem in jurul nostru din exemplele altora ,vazute la altii ca omul poate iubii o persoana, numai una, din fiecare tip de relatie[ parinti copii , frati, iubiti,prieteni, e.t.c] sau nici una [ calugarie , pust nici e.t.c ] Este gresita ideea ca pana ieri am avut un iubit si de azi am altul ;-o iubire e falsa .Adevarata iubire nu dispare niciodata indiferent daca intre revederea persoanelor este un numar de ani, este un sentiment odata intrat in suflet, acolo ramane pe viata real si dupa moarte virtual . Daca moare "nevasta calcata de vaca" si a fost adevarata dragoste, poti sa ai 50 de neveste dupa ea , pe ea o vei avea in suflet pana la moarte. Vezi ce simplu a fost ? Te mai astept la diferite "confruntari " pe forum si cu acele "neologisme" simpatice ! in rest, toate bune
tinel
Postat pe 4 Februarie 2009 10:54
De la: mitica_mitaru, la data 2009-02-04 10:54:58 Daca moare "nevasta calcata de vaca" si a fost adevarata dragoste, poti sa ai 50 de neveste dupa ea

Unde n-ar fi !!!
Hai sa-ti dau un exemplu cat de real: Daca ai iubit o nevasta la maxim si apoi s-a facut zgreptzuroaica, ficatzii mi i-a mancat, pe varza, tocat marunt-marunt, la foc mic - tu zici ca eu nu o pot uita pe zgreptzuroaica si ma iubesc cu o femeie noua ?! Eh, ca sunt sanatos tun, dar si voios de felu meu.

Auzi , da' arabii cum fac cu alea 4 neveste, cum se imparte sufletul la sfert ? Macar la aia stii o chestie, frate - daca una e zgreptzuroaica , mai ai 3 si pe aia poti sa o impusti sa o evaporizezi cu camile cu tot! asa am auzit ca te lasa legea la ei.

Postat pe 4 Februarie 2009 11:27
De la: Roco, la data 2009-02-04 08:53:25Ce ar fi frumos?


sa tina mereu (iubireA_)
morticia_adams
Postat pe 4 Februarie 2009 11:31
Nimic nu e vesnic odata ce s-a nascut..........din pacate.
dana_mv
Postat pe 4 Februarie 2009 11:34
Unii vorbesc din experienta, altii din conceptia lor despre viata. Iubirea nu moare niciodata, si biblia o descrie asa. Singurul lucru pe care eu personal il regret, este ca nu toti ajung sa cunoasca iubirea adevarata, si vorbesc despre copii ale iubirii, crezand ca asta e tot ce poate exista, e mare pacat, pacat ca nu toti ajung sa vada dincolo de superficialitate. Insa, am increderea ca odata si odata o vor cunoaste toti, chiar daca nu in viata asta.
DeeaCatalina
Postat pe 4 Februarie 2009 11:39
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-04 11:39:10. Singurul lucru pe care eu personal il regret, este ca nu toti ajung sa cunoasca iubirea adevarata, .

De unde stii tun ca n-ajung sa cunoasca iubirea ?!!! Te-ai gasit tu mare cunoscatoare !!! si ailalti vai de capul lor ?!!
Dude....astea arunci, cat de multe dude ...!
Ca iar ma apuca si imi provoci hernie ca in cazul Mitica, stii tu!

Postat pe 4 Februarie 2009 12:01
De la: Roco, la data 2009-02-04 11:27:44
De la: mitica_mitaru, la data 2009-02-04 10:54:58 Daca moare "nevasta calcata de vaca" si a fost adevarata dragoste, poti sa ai 50 de neveste dupa ea

Unde n-ar fi !!!
Hai sa-ti dau un exemplu cat de real: Daca ai iubit o nevasta la maxim si apoi s-a facut zgreptzuroaica, ficatzii mi i-a mancat, pe varza, tocat marunt-marunt, la foc mic - tu zici ca eu nu o pot uita pe zgreptzuroaica si ma iubesc cu o femeie noua ?! Eh, ca sunt sanatos tun, dar si voios de felu meu.

Auzi , da' arabii cum fac cu alea 4 neveste, cum se imparte sufletul la sfert ? Macar la aia stii o chestie, frate - daca una e zgreptzuroaica , mai ai 3 si pe aia poti sa o impusti sa o evaporizezi cu camile cu tot! asa am auzit ca te lasa legea la ei.


roco, da' o tara unde femeile au 4 barbati nu se ezicsta? ca tare m-as muta in zona, si zau ca n-as fi zgreptzuroaica de fel, cu nici unul
googoodoll
Postat pe 4 Februarie 2009 12:02
De la: Roco, la data 2009-02-04 12:01:09
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-04 11:39:10. Singurul lucru pe care eu personal il regret, este ca nu toti ajung sa cunoasca iubirea adevarata, .

De unde stii tun ca n-ajung sa cunoasca iubirea ?!!! Te-ai gasit tu mare cunoscatoare !!! si ailalti vai de capul lor ?!!
Dude....astea arunci, cat de multe dude ...!
Ca iar ma apuca si imi provoci hernie ca in cazul Mitica, stii tu!

ai interpretat gresit dragul meu, calmeaza-te. vorbeam de unicitatea acestui sentiment, uita-te in jurul tau, ti se pare ca toti il cunosc? mai citeste o data postarea, am spus ca-mi doresc pt toti sa o cunoasca. Sanatate! si nu mai fi artagos ca nu iti sta bine
DeeaCatalina
Postat pe 4 Februarie 2009 12:03
De la: Roco, la data 2009-02-04 11:27:44
De la: mitica_mitaru, la data 2009-02-04 10:54:58 Daca moare "nevasta calcata de vaca" si a fost adevarata dragoste, poti sa ai 50 de neveste dupa ea

Unde n-ar fi !!!
Hai sa-ti dau un exemplu cat de real: Daca ai iubit o nevasta la maxim si apoi s-a facut zgreptzuroaica, ficatzii mi i-a mancat, pe varza, tocat marunt-marunt, la foc mic - tu zici ca eu nu o pot uita pe zgreptzuroaica si ma iubesc cu o femeie noua ?! Eh, ca sunt sanatos tun, dar si voios de felu meu.

Auzi , da' arabii cum fac cu alea 4 neveste, cum se imparte sufletul la sfert ? Macar la aia stii o chestie, frate - daca una e zgreptzuroaica , mai ai 3 si pe aia poti sa o impusti sa o evaporizezi cu camile cu tot! asa am auzit ca te lasa legea la ei.
Verbul 'a iubi' se spune numai la prezent , adica ori iubesti , ori nu.Daca o iubesti cu adevarat pe zgripturoaica ai de ales :ori stai cu ea pana ramai fara ficat si ea termina varza, ori cauti alta si ramai cu ficatul intreg si ea mananca varza goala, dar iubirea fata de zgripturoaica ramane pe viata in tine cu sau fara voia ta, cealalta este doar o tzinere , nu o iubire . Asa e facut sufletul omului, sa invinuim pe Domnul ?nu ! La arabi a cam disparut haremul , in unele triburi se mai practica asa ceva dar tot una e nevasta cu iubire celelalte sunt ca asa cere religia lor .!
tinel
Postat pe 4 Februarie 2009 15:47
Da Roco,poti sa iubesti si un cocostirc.,daca ai un suflet bun poti darui iubire chiar si animalelor,dar daca ai un suflet rau...nu ai ce darui. Asa ca ,cine vrea sa fie iubit trebuie sa si daruiasca iubire.
sirenasyr
Postat pe 4 Februarie 2009 17:31
De la: sirenasyr, la data 2009-02-04 17:31:09 cine vrea sa fie iubit trebuie sa si daruiasca iubire.

E o exprimare in romana la ce scrie la mine in josul paginii...
De la: sirenasyr, la data 2009-02-04 17:31:09 Da Roco,poti sa iubesti si un cocostirc.,.

Multumesc, dar prefer ratzele, ca coreenii.

Eu tot cred ca e bine sa te bucuri atunci cand ai parte de fericire, ca ea, fericirea nu sta la coada la tine la usa. Iar iubirea vine si pleaca, lasati voi lumea ideala cu iubire ce tine 50 de ani...sunt cazuri, dar foarte putine, si cred ca e mai mult respect, ceea ce se mai gaseste pe aici pe colo...

Postat pe 4 Februarie 2009 20:26
Decat sa va bateti capul cu ,,iubirea o sa tina mereu ? '' mai bine traiti clipa, va traiti viata cu ce iubire aveti, eterna sau nu, dupa cum considerati

Postat pe 4 Februarie 2009 20:32
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-04 12:03:18 vorbeam de unicitatea acestui sentiment,
nu mai fi artagos ca nu iti sta bine

O iei si tu pe ideea lui Mitica ca nu poti iubi decat o femeie (iti doresc sa ramai tu cu zgrepturoaica, sa o iubesti la nemurire !), sau un singur cocostarc, sau un singur Mertzan... nu ma convingeti si pace!

Nu sunt artagos niciodata....cine stie sa citeasca... poate si mai si intelege....
(prietenii stiu de ce, he he)

Hefe e de partea mea !

Postat pe 4 Februarie 2009 20:45
De la: Roco, la data 2009-02-04 20:45:13
O iei si tu pe ideea lui Mitica ca nu poti iubi decat o femeie (iti doresc sa ramai tu cu zgrepturoaica, sa o iubesti la nemurire !)

eu pot iubi doar un barbat, nu femeie
DeeaCatalina
Postat pe 4 Februarie 2009 21:23
De la: Roco, la data 2009-02-04 20:45:13
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-04 12:03:18 vorbeam de unicitatea acestui sentiment,
nu mai fi artagos ca nu iti sta bine

O iei si tu pe ideea lui Mitica ca nu poti iubi decat o femeie (iti doresc sa ramai tu cu zgrepturoaica, sa o iubesti la nemurire !), sau un singur cocostarc, sau un singur Mertzan... nu ma convingeti si pace!

Nu sunt artagos niciodata....cine stie sa citeasca... poate si mai si intelege....
(prietenii stiu de ce, he he)

Hefe e de partea mea !
ROCO , pe bune, zgripturoaica e reala ? e sotia ? sau o fosta ? sau cine ?; si e canibala de mananca ficati , sau vegetariana de mananca varza .sa stea la varza ca are vitamina C
tinel
Postat pe 5 Februarie 2009 16:59
Nu Roco,nu incearca nimeni sa te convinga...ptr. ca de unde nu e nici Dumnezeu nu cere. Dar dupa cum am vazut tie iti place sa iei la misto parerile noastre.
sirenasyr
Postat pe 5 Februarie 2009 18:02
va doriti sa surprindeti persoana iubita cu ceva cu adevarat placut?va pot ajuta!doar cu cateva fotografii impreuna ii puteti face cea mai mare surpriza.poze personlizate sau videoclip cu pozele voastre si melodia preferata.
gabriela_35ct
Postat pe 6 Februarie 2009 10:14
daaaaaaaaaaa te contrazic iubirea exista....poate sa dureze o vesnicie...si sa fie la fel...acum depinde cum sti sa o pastrezi....eu dupa 6 ani iubesc mai mult ca in prima zi....si voi iubii mereu...pt ca merita si comunicam
mikela_my
Postat pe 6 Februarie 2009 11:08
Iubirea ar tine, daca si-ar da interesul ambii parteneri. E ca un foc. Pui carbuni, mai ai parte de el, nu se stinge!
Cassey_Tarot
Postat pe 7 Februarie 2009 00:06
sper sa tina toata viata iubirea!si cred ca tine cu atat mai mult cu cat partenerii seamana mai mult.si este important sa fie o relatie bazata si pe respect si bun-simt si o relatie unde nimeni sa nu sufoce pe nimeni, sa lasi o anumita libertate partenerului.
mkdisk
Postat pe 9 Februarie 2009 15:24
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-04 21:23:17
De la: Roco, la data 2009-02-04 20:45:13
O iei si tu pe ideea lui Mitica ca nu poti iubi decat o femeie (iti doresc sa ramai tu cu zgrepturoaica, sa o iubesti la nemurire !)

eu pot iubi doar un barbat, nu femeie

Pai da, vorbeam de cocostarc ! Ala e !

Postat pe 9 Februarie 2009 18:06
De la: mitica_mitaru, la data 2009-02-05 16:59:56 ROCO , pe bune, zgripturoaica e reala ? e sotia ? sau o fosta ? sau cine ?; si e canibala de mananca ficati , sau vegetariana de mananca varza .sa stea la varza ca are vitamina C

Baaaa, e realaaa baaa, si merge pe picioare; are si roti cand vrea - un fel de mutanta!

Postat pe 9 Februarie 2009 18:09
De la: sirenasyr, la data 2009-02-05 18:02:49 Dar dupa cum am vazut tie iti place sa iei la misto parerile noastre.

Ma jur ca nu iau la misto parerile voastre !!!!! Am zis!!
Asa scriu eu, nu te supara, ca nu ma iau de persoane.

Postat pe 9 Februarie 2009 18:11
De la: mikela_my, la data 2009-02-06 11:08:27 te contrazic iubirea exista....poate sa dureze o vesnicie...

Eu cred ca si mai mult !
Eu am vazut odata un catel care iubea o veverita. Si ma tot gandeam eu....tiii, astia se iubesc din alte vieti, de doua trei vesnicii...!!! Ehee...

Postat pe 9 Februarie 2009 18:15
De la: Roco, la data 2009-02-09 18:15:51
De la: mikela_my, la data 2009-02-06 11:08:27 te contrazic iubirea exista....poate sa dureze o vesnicie...

Eu cred ca si mai mult !
Eu am vazut odata un catel care iubea o veverita. Si ma tot gandeam eu....tiii, astia se iubesc din alte vieti, de doua trei vesnicii...!!! Ehee...




O da ! Atat ! Punct ochit punct lovit !!!
__LL__
Postat pe 9 Februarie 2009 18:51
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 18:51:03
De la: Roco, la data 2009-02-09 18:15:51
De la: mikela_my, la data 2009-02-06 11:08:27 te contrazic iubirea exista....poate sa dureze o vesnicie...

Eu cred ca si mai mult !
Eu am vazut odata un catel care iubea o veverita. Si ma tot gandeam eu....tiii, astia se iubesc din alte vieti, de doua trei vesnicii...!!! Ehee...




O da ! Atat ! Punct ochit punct lovit !!!
:sml-confused0006 Cu mancarea cum faceau?..catelul ii manca aluna veveritei , sau veverita ii rodea osul cainelui ?
tinel
Postat pe 10 Februarie 2009 16:44


RO CO
RO CO
RO CO

roco,vrei pls in next life sa fii al meu??????
matracucu
Postat pe 10 Februarie 2009 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut persoana de vis ce crede in dragoste si adevar 177 De la: ella13 17 Martie 2010 16:02
Are un respect profund pentru parintii lui..... 8 De la: kudika012552 15 Martie 2010 16:46
sa ma marit cu cine vor parintii? 0 De la: 29 Decembrie 2010 09:49
Capricorn & Capricorn....Se poate realiza o casatori buna ??? 44 De la: ctwmn 18 Iulie 2009 10:34
Dilema foarte mare. Oscilez intre 2 barbati. 23 De la: _dulcik_ 27 Martie 2009 22:18