Setari Cookie-uri

iubire sau....

buna fetelor!

am nevoie sa-mi deschid sufletul in fata cuiva si v-am ales pe voi. acum 4 luni am devenit mamica. am un ingeras, baietel, fara de care nu-mi mai pot imagina viata. acum 5 luni m-am casatorit. am asteptat atat, in speranta ca nu ne casatorim doar pentru ca vom avea un copil. am crezut, ca multe altele, ca dragostea ne va ajuta sa trecem peste obstacole. am luptat mult pentru relatia asta, fiecare asa cum a stiut. nu pot sa spun ca inainte ne intelegeam perfect pentru ca as spune o minciuna. numai ca dupa casatorie s-a schimbat mult. in ziua nuntii, s-a asezat la calculator de cum a intrat pe usa si s-a mai ridicat noaptea. eu parca nici nu existam. a spus ca sunt emotiile. numai ca a devenit un obicei. am nascut, si ma ocup singura de copil. vine de la servici, se aseaza la calculator si apare la masa. ne-am certat mult, si ca rezultat, acum mai sta 5 min pe zi cu bebitul. eu... ma simt singura. in 2. am vorbit cu el despre asta, sau, cel putin am incercat. promisiuni. am incercat sa-l implic in joaca cu copilul, in viata lui de zi cu zi. nimic. am intrerupt tratamentul pe care trebuia sa-l fac dupa nastere si lauzie, pentru a fi cu el. rezultatul? m-am ales cu 2 partide de sex, si apoi cu indiferenta. desi spune ca ma iubeste. rezultatul? mi-e rusine sa spun asta, mi-e greu sa recunosc, dar nu mai simt dorinta sexuala.am vorbit cu el si mi-a spus ca e normal in perioada asta, pentru ca sunt foarte obosita cu casa si copilul, si ca imi voi reveni. dar nu face nimic sa ma ajute. mi-a spus sa ma odihnesc mai mult si sa nu ma mai stresez. cum sa fac asta? sa devin indiferenta. la el, la cei din jur... am nevoie de ajutor sa inteleg de ce nu simt dorinta de a fi cu un barbat. este intr-adevar normal dupa nastere? mie nu mi se pare. sau ...? m-am gandit sa renunt la casnicia asta care nu-mi aduce nimic bun, practic. codul familiei spune ca nu poti divorta decat dupa 1 an de la casatorie. daca nu exista copii. spuneti-mi parerea voastra, pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac sa-mi recapat viata, sa redevin eu
lia_maria
Postat pe 1 August 2008 13:12
In legatura cu lipsa poftei.. am citit pe alt site de mamici ca ar fi ceva normal, ceva hormonal. Si ca si unii barbati nu mai au aceeasi pofta vazand in partenera nu o iubita ci o mamica.
Sotul tau pare cu totul iresponsabil. Nu vrea sa inteleaga cat ai nevoie de atentie, de ajutor, de iubire. Si tu si baietelul tau. Poate e invatat sa fie el centrul universului fara sa dea nik inapoi. Vine de la munca.. pc, se ridica daca e gata masa. Sincer, e ciudat rau. Aviz amatoarelor care inca nu s-au aruncat cu capul inainte si mai pot evita asta.
Cunosc genul de om care zice usor te iubesc si daca vii cu o problema zice ca ti se pare, el te iubeste si .. nu e nicio problema.
Imi pare tare rau pt situatia in care te afli. Momentele dupa nastere sunt unice. In fiecare clipa vezi ceva nou la baietelul tau. E un miracol continuu.
Nu ar trebui umbrite aceste momente mai ales de tatal lui.
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, sper totusi sa se indrepte situatia. Desi daca zici ca ai avut discutii si degeaba..

Postat pe 1 August 2008 13:40
Poate ca lipsa apetitului sexual se datoreaza activitatii tale,mereu cu ala micu' ori poate din cauza comportamentului sotului tau.
Nu stiu ce sa spun pt ca nu experienta nici in nastere nici in casatorii .Tot ceea ce pot sa iti spun este sa incerci un psiholog,cine stie,poate va da rezultate benefice.Succes

Postat pe 12 August 2008 22:01
Buna,referitor la articolul tau....e trist!traiesc cam acelasi tip de relatie dar fara bebita,adica eu nu am copil.te inteleg perfect,probabil ca ai ajuns in acelasi punct ca si mine sa te intrebi daca se merita sa continui asa.E greu....cred ca e cel mai cumplit lucru sa te simti singura in 2.eu chiar am postat un articol pe forum cerand ajutor fetelor pentru faptul ca eu am o relatie de 11 ani cu iubitul meu si inca nu ne-am casatorit iar chestia asta imi da de gandit,iar din cauza acestei probleme am devenit si suspicioasa sau mai bine spus mi se pare ca relatia e cam monotona.As vrea sa-ti dau un sfat dar eu nu sunt in stare sa iau o hotarare pentru mine.eu uneori as vrea sa pun capat dar nu am putere.sper sa reusesc pentru ca,consider,ca e pacat sa-ti irosesti viata fara iubire.succes!
luiza1982
Postat pe 19 August 2008 11:48
mi s-a intamplat acelasi lucru...zicea toata lumea:depresie post partum...o fi fost...in mod inexplicabil perioada s-a prelungit mult...prea mult...baietelul meu are acum 6 ani...si sotul meu nu e de vina...il compatimesc sincer pt ca e tanar si are nevasta tanara alaturi...nu l-as judeca daca as afla ca m-a inselat...deci,vezi tu care e sursa problemei cu adevarat si noteaza-ti pe foaia de hartie toate motivele pt care il vrei alaturi ca sot,sprijin si tata a copilului tau sau motivele pt care consideri ca nu are sens sa mai pierzi timpul pt ca esti tanara si ai tot timpul sa-ti refaci viata si copilul tau sa deschida ochii cu un tata alaturi.mult succes!

Postat pe 19 August 2008 11:56
Eu i-ti spun din proprie experienta. De ce nu mai ai pofta de sex? 1.Pentru ca esti obosita ( un copil e foarte greu de crescut) iar el nu te ajuta cu nimic;
2. Pentru ca el nu mai stie sa-ti spuna cat esti de frumoasa, deosebita, cat de mult te iubeste. cred ca e ceva subconstient dar atata timp cat vezi la el indiferenta nu poti sa-l doresti.
3. Pentru ca are falsa impresie ca nu mai este atat de iubit de cand se naste copilul. Anumiti barbati nu inteleg ca dragostea pentru un copil e cu totul diferita de dragostea pentru un barbat. Devin gelosi pe propriul copil.


Astea ar fi motivele pe care le-am observat eu.
Ce e de facut??? Sincer aici nu stiu ce sa spun cu toate ca am trecut prin ce treci tu.

Dar i-ti pot spune ce a facut sotul meu: a gasit o alta care era disponibila oricand vroia el.
mikha3la
Postat pe 20 August 2008 15:35
pot sa va zik ceva....referitor la subiect sh sper sa va ajute...
in primul rind ,daca tineti cu adevarat la persoana de alaturi...mereu exista solutii!!!!!in viata totul se obtine prin lupta...constrictiva desigur!!daca singurele nu gasiti solutii apelati la un psiholog;)....dupa nastere e ceva mai greu sa te mentii shi frumoasa shi sa fii mamika sh femeie..shi amanta mult rivnita in pat...dar e posibil;)))niciodata nu incetati sa aratati bine...astfel va veti simti shi sigure p voi!!!
irsha87
Postat pe 21 August 2008 11:56
pot sa va zik ceva....referitor la subiect sh sper sa va ajute...
in primul rind ,daca tineti cu adevarat la persoana de alaturi...mereu exista solutii!!!!!in viata totul se obtine prin lupta...constrictiva desigur!!daca singurele nu gasiti solutii apelati la un psiholog;)....dupa nastere e ceva mai greu sa te mentii shi frumoasa shi sa fii mamika sh femeie..shi amanta mult rivnita in pat...dar e posibil;)))niciodata nu incetati sa aratati bine...astfel va veti simti shi sigure p voi!!!
irsha87
Postat pe 21 August 2008 11:56
pot sa va zik ceva....referitor la subiect sh sper sa va ajute...
in primul rind ,daca tineti cu adevarat la persoana de alaturi...mereu exista solutii!!!!!in viata totul se obtine prin lupta...constrictiva desigur!!daca singurele nu gasiti solutii apelati la un psiholog;)....dupa nastere e ceva mai greu sa te mentii shi frumoasa shi sa fii mamika sh femeie..shi amanta mult rivnita in pat...dar e posibil;)))niciodata nu incetati sa aratati bine...astfel va veti simti shi sigure p voi!!!
irsha87
Postat pe 21 August 2008 11:56
in primul randtrebuie safi un pic sarit depe fix ca sa fi gelos pe propriul tau copil iar apoi perioada de dupa nastere este cea mai grea din viata unei femei si tebuie sa conteze pe orice ajutor oferit, mai ales al partenerului de viata.
referitor la comportamentul sotului tau cred ca nu are nici o scuza sa nu se ocupe de voi doi.

sincer decat cu un sot asa mai bine fara...copilul tau are nevoie si de un tata nu numai de o mama care se sacrifica mereu.fie vorba intre noi barbatii sunt un pic mai nesii de felul lor si nu vadceea ceea ce ar tb sa vada.

sfatul meu...nu cred ca e nimemi i masura sadea sfaturi dar pot oferii unul: ori te ajuta ori te lasa in pace pentru ca viata sexuala este atat de importanta ca si casatoria in sens figurativ
sincanana
Postat pe 21 August 2008 12:38
E normal sa numai simti dorinta sexuala pt ca ai nascut si multe femei care nasc patesc asta numai ca sotul tau ar trebui sa te ajute

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:28
Nu stiu daca sa rad ...sau sa plang ... dupa povestea asta.

spui tu ... "am asteptat atat, in speranta ca nu ne casatorim doar pentru ca vom avea un copil. am crezut, ca multe altele, ca dragostea ne va ajuta sa trecem peste obstacole. am luptat mult pentru relatia asta, fiecare asa cum a stiut"

hai sa iti traduc ... in cazul in care nu realizezi ...

1. voi v-ati casatorit ...pentru ca tu ai ramas insarcinata... iar el te-a luat ca sa fie gentleman.... si apoi s-a plafonat gandindu-se ca i-ai stricat viata.

2. dragoatea ta ... v-a ajutat sa treceti peste obstacole ... el nu are dragoste pentru tine.

3. tu ai luptat atat de mult ... pentru relatia asta ... incat te-ai prins singura intr-o cusca.

barbatul tau ... nu are decat vina ca s-a lasat influientat de tine .. si ca nu si-a spus adevaratele pareri.

in rest ... ti-ai facut-o cu mana ta.
florinbb
Postat pe 14 Octombrie 2008 22:52
a trecut...s-a terminat. si de la capat! pe mine in ziua nuntii m-a suduit de toti d-zeii si totusi trebuia sa spun NU dar nu am facut-o pt ca aveam un copil cu el de 1 an nu aveam un serviciu, nu aveam maternitate si aveam 19 ani.si iti spun ca au trecut 5 ani deageaba si o mai lalaim inca pt copil... cica...l-am inselat....de 2 ori, a aflat s-a suparat,m-a iertat si a trecut

Postat pe 19 Octombrie 2008 22:13
nu exista o regula cand poti divorta

Postat pe 19 Octombrie 2008 22:14
Suntem casatoriti de patru ani, un mariaj total lipsit de pasiune..tin la el, m-am obisnuit sa fiu cu el, m-am obisnuit sa fie liniste in viata mea, dar uneori ma strang peretii casei.Am avut o iubire mare inainte de el asa ca multe le raportez inca la trecut.Am acceptat sa ma casatoresc cu el pentru a scapa de trecut, am vrut sa am ceva al meu si am crezut ca voi uita, dar nici acum, dupa patru ani nu m-am vindecat complet.Sotul meu nu a fost niciodata inebunit dupa sex, sau poate dupa sex cu mine, desi ma iubeste si nu sunt o femeie inselata, spun asta pentru ca suntem mereu "aproape", nu lipseste de acasa si mi se fac toate mofturile, relatiile noastre intime nu au fost niciodata explozive si nici foarte dese.La inceput am fost revoltata, am plans am discutat, m-am simtit idepartata, m-am simtit urata...la un moment dat a recunoscut ca "atata poate", adica o dat pe saptamana in cel mai fericit caz.M-am resemnat si acum nici eu nu imi mai doresc "nopti fierbinti", dar foarte des am sentimentul ca viata mea trece pe langa mine si ca nu am trait destul, ca sunt lucruri pe care as vrea sa le fac,dar asta e, ma resemnez.Acum el isi doreste un copil...eu nu ma simt pregatita psihic, mi-e teama, dar intelegere nu mai gasesc la el.Ma intreb adesea de ce vrea un copil..o fi pentru a ma lega de el, chiar il doreste sau ii este teama ca intr-o zi nu il va mai putea face?
bogdanca
Postat pe 21 Octombrie 2008 10:46
De la: florinbb, la data 2008-10-14 22:52:45Nu stiu daca sa rad ...sau sa plang ... dupa povestea asta.

spui tu ... "am asteptat atat, in speranta ca nu ne casatorim doar pentru ca vom avea un copil. am crezut, ca multe altele, ca dragostea ne va ajuta sa trecem peste obstacole. am luptat mult pentru relatia asta, fiecare asa cum a stiut"

hai sa iti traduc ... in cazul in care nu realizezi ...

1. voi v-ati casatorit ...pentru ca tu ai ramas insarcinata... iar el te-a luat ca sa fie gentleman.... si apoi s-a plafonat gandindu-se ca i-ai stricat viata.

2. dragoatea ta ... v-a ajutat sa treceti peste obstacole ... el nu are dragoste pentru tine.

3. tu ai luptat atat de mult ... pentru relatia asta ... incat te-ai


ins singura intr-o cusca.

barbatul tau ... nu are decat vina ca s-a lasat influientat de tine .. si ca nu si-a spus adevaratele pareri.

in rest ... ti-ai facut-o cu mana ta.





corect......sunt de acord cu raspunsul tau ....din pacate pt cea care a postat
ninushk
Postat pe 10 Decembrie 2008 21:52
Nu stiu ce sa spun...si eu trec prin acelasi lucru si sotul meu este la fel.Nu am idee de ce anume sa mai fac,inainte de a fi cu el eram o persoana vesela iar acum sunt tot timpul trista.Am ajuns la concluzia ca lipsa poftei de sex este din vina lui,intradevar si copilul ma oboseste insa nu atat de mult incat sa nu mai pot face nimik.Singura solutie la care ma gandeam eu,este sa avem o relatie deschisa,adica sa fim serioase toti sotii nostri ne inseala iar daca nu au facut-o o s-o faca,asa ca cel mai bine este sa incercam sa facem si noi la fel,sa ne traim viata.Asta este doar o parere.poop
ramonna_valentinna
Postat pe 23 Decembrie 2008 10:26
sorry nu pot sa te ajut cu nimik................
everything_for_you
Postat pe 7 Iunie 2009 19:37
e f greu,te inteleg,treb sa ai f multa rabdare,sa-l ignori pe el acum ai 2 copii [pt ca si barbatii sint niste copii] cind sintem in astfel de situatii ii plictisim pe ei ii intereseaza doar sexul;in cazul meu si-a revenit cind avea copilul 5 ani;ai putina rabdare si gindeste-te la sanatatea ta si-a copilului;vezi doar ca nu ne ajuta nimeni;cind va creste copilul atunci tu vei avea asul in mineca;treb sa ai rabdare
kudika152053
Postat pe 26 Martie 2010 18:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Misteriosul test de personalitate OCEAN e mai valabil decât credem 149 De la: Adriana_Georgeta 18 August 2009 23:53
de ce fug barbatii de angajamente? 32 De la: roxanikv 4 Februarie 2010 14:15
Ce isi doresc barbatii>>?? 48 De la: kudika20225 6 Martie 2016 00:40
Cum este sa fii mireasa? 62 De la: Cassey 26 Decembrie 2008 13:18
casatorie tam nesam 24 De la: _diana_ 1 Iunie 2009 11:44