Setari Cookie-uri

Cata influenta au mamele baietilor asupra unei relatii?

Salut,ce parere aveti despre acest lucru?Pot avea o influenta in asa fel incat sa induca in mod subtil o despartire?Este valabil numai in cazul baietilor ce nu se pot desparti de fusta mamei?sau pt oricare alt baiat?
onuta81
Postat pe 3 August 2008 18:34
Da, mamele pot avea o asemenea influenta asupra copiilor lor.. Insa in mod clar este cazul numai acelor barbati lipsiti de caracter si de personalitate! Iar acest tip de barbati, dupa parerea mea, nu merita nici cea mai mica atentie.

Postat pe 3 August 2008 19:44
aceiasi mama, acelasi baiat, o fata.
rezultatul s-au despartit pt k mamei lui nu i-a convenit d ea... pt k i se pare usuratica .el e mai mult plecat nu are timp sa vada.



aceiasi mama, acelas baiat, alta fata

s-au casatorit.mama a incercat sa`l desp si de asta k e mai usuratica (si avea dreptate)

morala... difera cat iubeste baiatul...fata respectiva, si cat d perversa e ea k sa-i darame spusele mamei lui!
aiana_alexa
Postat pe 7 August 2008 02:11
Baiatul meu a avut o prietena....s-au despartuit acum 2 ani si asta din cauza parintilor fetei!!! Motivele au fost diverse si toate absurde daca ma intrebati pe mine dar asa este viata...exemplu de motiv?....."nu va mai intalniti asa des ca il sufoci si o sa-ti dea papuci"!" "intr-o zi o sa plece si o sa te lase, ca tatal lui!" A..am uitat sa spun ca sunt divortata de mult timp si mi-am crescut baietii singura. Am vrut doar sa spun ca si mamele de fete pot decide intr-o relatie asa ca...de ce sa dam vina mereu pe altcineva???
cloud
Postat pe 7 August 2008 08:22
Daca e asa.. nu doar mama unuia din noi poate strica relatia, ci si prietenii, alte rude. Esentiala e reactia noastra. Dar vorba cantecului "noi doi chiar inseamna numai doi".

Postat pe 7 August 2008 11:22
Eu stiu cum e sa nu fii acceptata d mama baiatului pt k trec prin asa ceva...dar eu sunt o fire mai puternik si nu am lasat deloc d la mine..m-am certat cu ea la cutite..dar i-am spus c aveam d spus..stiu k nu o sa ma inghita niciodata dar spre norocul meu logodnicul meu a deschis bine ochii si acum stie c mama are..pt k asa l-a despartit si d fosta iubita..peste 1 an o sa facem nunta si chiar nu ma intereaseaza dak ii convine sau nu..sprijin oricum nu accept din partea ei pt k e perversa..oricum un sfat pt toate fetele care nu se inteleg bine cu**soacrele**:nu le lasati sa va strice rel dak voi va iubiti..capu sus si fruntea inainte..pupici

Postat pe 7 August 2008 12:20
si totusi... a avut grija de el muuuuulti ani!
si totusi... ma sperie gandul k voi avea un baiat ii voi face toate placerile voi suferi pt el.
sunt f posesiva de fel si nu stiu cum voi fii cand va avea pe cineva.
Roata se intoarce, iar pe mn posesivitatea soacrei (meele) ma disperaa.
aiana_alexa
Postat pe 7 August 2008 13:34
Si eu am avut o problema asemenatoare...acum nu mai sunt cu respectivul si nici nu am avut o discutie la cutite cu ai lui,pentru ca nu ma caracterizeaza...Dar stiu ca nu m-au vrut pt ca era diferenta de varsta si CICA "m-ar fi tinut in facultate"(ce-o fi vrand asta sa insemne);tot timpul cand ma intalneam cu maica-sa stramba din nas,iar acum ca l-a insurat e ff fericita si amabila cu mine cand ma vede,iar tatal lui ma pupa de fiecare data cand ne vedem....
Am ajuns sa dau dreptate cuiva care spunea ca iubeste mai mult animalele,deoarece oamenii l-au dezamagit!Sunt ipocriti si perversi...
Ca sa raspund la intrebare: au o MARE influenta mamele asupra tuturor baietilor(nu ma refer numai la cei care se tin de fusta mamei)!
ghicicine
Postat pe 7 August 2008 13:54
fetelor va povestesc ce am patit eu...initial a parut mama foarte draguta, super ok...baiatul ei chiar o lauda ca in ceea ce opriveste pe foata lui mama sa o placuse, chiar vb frumos cu ea, o incurajase sa nu se simta prost ca se duce foarte des pe la ea si ca ramane noapte, etc...numai ca in mom cand a stat cu mine, o perioada mama sa o avut exact acelasi comportament ca si fatza de fosta, vb frumos, imi facea cafeaua cand eram dimineatza la el, incerca sa faca in asa fel incat sa ma simt bine; numai ca au avut o problema de familie dupa multe altele(doamnei respective ii murise fiica cu vreo 3 ani inainte si cand ia murit si tatal o suferit o depresie foarte puternica, dupa fiica nu si-a revenit decat partial)asa ca doamna s-a hotarat sa se mute din bucuresti inrt-un oras din moldova, nici azi dupa alti 3 ani nu stiu despre care e vb, iar al sau fiu foarte bine crescut dupa ce imi zice de x ori ca ma iubeste isi ia catrafusele si se muta cu mama sa dar uita sa ma anunte si ma lasa cu gandurile mele vreo 3 saptamani fara sa dea fie si un simplu semn de viata iar cand se hotaraste vb cu mine...ce nu am inteles eu: ce rost o avut sa se mute si el cu mama sa care oricum isi avea sotul cu ea; ce rost o avut sa-si schimbe viatza pt un an? (dupa s-a intors in bucuresti) si pe langa asta de ce sa ma mai caute si sa-mi zica ca ii dor, eu am mers mai departe, cat de egoist sa fii si sa aduci aminte cuiva la care cica ai tinut de periaode urate pt ca nu iti raman in minte cele frumoase ci mai degraba cele urate, cel putin eu in momentul ala de cele urate mi-am adus aminte
mirelacm
Postat pe 7 August 2008 15:34
Eu sunt de parere ca in multe cazuri mamele sunt nebune, ca asa sunt ele, posesive si nimeni nu e destul de bun pt baiatul lor. Dar uneori mai sunt si fetele de vina. La mine in familie eu sunt singura fata, si am 1 frate si 4 veri care au intre 19 si 28 de ani. Asa ca am vazut destule intalniri mama-iubita la viata mea :)
Si multe dintre fete nu inteleg ce inseamna respectul fata de parintii baiatului. De fata cu mama lui, il saruta pe gat si il mangaie pe picior. Oricat de deschisa ai fi la minte, ca mama, tot nu iti place sa vezi asa ceva. Sau mai stiu un exemplu cand fata era foarte geloasa, si daca varul meu nu raspundea la mobil, il suna pe fix, si zi si noapte, si ii facea scandal matusii mele ca unde e iubitul ei, ca e un nenorocit si o insala. Acum, chiar daca era adevarat, mamei lui nu ii venea bine sa ii faci baiatul nenorocit la telefon la 2 noaptea!
Asa ca fetelor, vreti sa va iubeasca soacra, prefaceti-va putin, oferiti-va sa o ajutati la treaba, sa curatati cartofii, sa bagati rufele in masina, ceva, sa vada ca sunteti fete harnice si bine crescute. Si fiti decente, fara mangaieri cu fiul in fata lor, chiar daca mama spune ca n-are nimic impotriva, totusi pana vedeti care e exact situatia mai bine sa fiti prevazatoare.
A, si inca ceva ce toate mamele cu care am vorbit detesta, sunt fetele care vin si nu mai pleaca. Cum apare fiul acasa, hop si ea, si pleaca odata cu el, si cand vine el, ea iar apare! Cat timp el sta cu parintii, daca nu sunteti invitate, mai bine va vedeti in alta parte, pentru ca mamele poate n-au zilnic chef de musafiri!
Uite asa am luat eu putin si apararea soacrelor, pentru ca oricum toata lumea o sa le acuze, si devine discutia plictisitoare cand suntem toti de acord :) Si eu vorbesc, pentru ca pe mama prietenului meu nu cunosc inca, si mi-e o frica de mor de intalnirea cu ea!:))
AnnaMarie23
Postat pe 7 August 2008 16:37
Toti baietii sunt legati de mamele lor,dar depinde ce fel de mame au,unele de dragul copiilor se apropie cat pot de mult de iubitele lor,iar altele mai egoiste fac orice pt a fi ele multumite,trecand peste sentimente.Eu am avut un iubit care de dragul mamei sale care avea niste idei"primitive"(nu exagerez cu nimic cand spun primitive) mi-a propus sa ne casatorim si sa ma mut la el dar sa renunt la facultate si la serviciu.Va dati seama ce mentalitate avea,ca sa nu mai spun ca era deranjata de modul in care ma imbrac,de faptul ca ma machiez,iar orice contact cu un barbat era o crima...nu erau arabi..erau chiar ortodoxi.Asa ca aveti grija fetelor,poate sa va iubeasca foarte mult...dar tot mama e pe primul loc.Dak o sa am un baiat n-o sa fiu orbita de dragoste si o sa-l las pe el sa decida si o sa-l sprijin indiferent de alegere.
annk48
Postat pe 7 August 2008 16:38
Din partea mea, mamele de baieti sunt toate o apa si un pamant! Ma refer in special la un anumit tipar: femeie cu un singur baiat si fara sot. Eu sunt cu prietenul meu de 8 ani si am stat impreuna inca din primele zile (la el, bineinteles). La inceput am crezut ca ma-sa e de treaba, dar in timp mi-am dat seama ca e dracul cu chip de om! Uraste pe oricine a facut ceva in viata, uraste pe oricine este fericit, o uraste pana si pe amarata aia de pisica, e otravita de invidie si fata de noi daca ne este bine! A adus in viata noastra numai probleme, i-a facut proprului fiu numai probleme si asta face in continuare. Si mai e si o jegoasa si o imputita fara pereche, pe deasupra. Am ajuns sa o injur in fata de toti mortii si sa o urasc de moarte. De nenumarate ori ne-am certat si putin a lipsit sa nu-i crap capul. As strange-o de gat cu mainile goale si as privi-o in ochi cum se duce pe lumea cealalta. I-am spus chestia asta si prietenului meu. Din fericire, s-a saturat si el de otravurile ei si de faptul ca sistematic ea ii pune bete in roate. Cretina l-a si blestemat de mai multe ori, si pe mine de altfel. Nu mai suportam nici s-o vedem sau s-o auzim, stateam cu usa inchisa in camera lui cu pisica cu tot. Acum eu m-am mutat in casa mea si urmeaza sa aducem si lucrurile lui si pisica la mine. De cand nu mai stau cu ea ma simt excelent, tot ce fac imi merge bine! O s-o lasam in urma definitiv ca sa se poata scalda in propria ei otrava! Vi se pare o mama normala la cap?
darksukkubus69
Postat pe 8 August 2008 20:43
Papusa, decit se te vaiti de drobul de sare mai bine mutati-va.Nu e mai cinstit asa? Te-ai gindit cit de bine v-ar fi si voua si ei?
Tu nu vezi ca esti la vel de rea si veninoasa ca si ea?

Postat pe 9 August 2008 07:11
Papusa, pai asta am si facut, suntem aproape complet mutati! Nu eram veninoasa deloc, dar a trebuit sa devin si nu vad in asta o problema. Am hotarat sa ne aparam de ea prin orice mijloace! Nu ne intereseaza cum ii este ei bine (ei ii este bine atunci cand face rau cuiva, acum nu ne mai poate otravi daca nu mai stam cu ea), ne intereseaza sa ne traim si noi viata. Si se pare ca impreuna cu ea nu s-a putut. Cand am calcat in casa ei , nici nu mi-a trecut prin cap cum este de fapt. S-a prefacut foarte bine. In timp mi-am dat seama de realitate si am inceput sa-i dau strasnic peste bot.
darksukkubus69
Postat pe 11 August 2008 18:42
Nu toti isi permit sa se mute singuri...


aiana_alexa
Postat pe 12 August 2008 14:05
Spre fericirea mea,noi acum locuim in Italia si nu o am aproape d mine,dar urmeaza sa mergem acasa in concediu si treb sa o suport cateva zile,desi nu o sa dorm in casa ei ci in casa parintilor mei..pt mine mama iubitului meu nu are caracter in fata mea..o consider o femeie fara scrupule si fara obraz odat c a avut pretentia k baiatul ei cat va munci sa ii dea ei banii pt k ea l-a crescut si ea s-a chinuit cu el(ea fiind mama adoptiva)...simt k o urasc p femeia asta cum nu am urat p nimeni toata viata,viata ei si a sotului ei se rezuma numai la bani..acum cand a auzit k urmeaza sa venim in tara a inceput k se simte rau si treb sa se interneze dar nu are bani,k au facut intabularea la casa si nu stiu cate milioane au cheltuit..p zi c trece o suport tot mai putin...stau cateodata si ma gandesc cu c am gresit d imi mananca zilele..d c nu e oare fericita k baiatul ei e fericit... ,

Postat pe 12 August 2008 16:54
Este exact cum am spus eu: aproape toate sunt niste nemernice care mananca vietile copiilor lor si ale sotiilor/ prietenelor acestora! Nici macar o flegma nu merita!
darksukkubus69
Postat pe 12 August 2008 17:58
depinde de mame, depinde de baieti. ti-o spun din proprie experienta. mamele de baieti sunt mai orgolioase, dar se pot imblanzi
oana1801
Postat pe 12 August 2008 22:32
"Daca as sti ca mama mea traieste o zi in plus daca o omor pe sotia mea si pe fiica mea,as face-o" a zis un fiu in drum spre mama lui care era in coma alcoolica -e adevarat,pe bune!
claudea69
Postat pe 12 August 2008 22:59
aluia trebuia sa i se dea cu un par in cap...auzi la el sa ia viata propriei lui fiice pt mamasa care era in coma alcoolica...
mirelacm
Postat pe 13 August 2008 16:14
Ba sa fie tras in teapa ar merita! Cum sa dea viata fiicei lui?! Dar a sotiei era cumva mai prejos?! Numai un nemernic de om ar spune asa!
darksukkubus69
Postat pe 13 August 2008 18:03
barbatii mamosi sunt cei mai periculosi si daca el prefera sa stea cu mama lui decet cu sotia sau chiar cum am citit mai sus ca ati scris una din voi fetelor atunci mai bine imi vad de viata mea.dar nu toti sunt la fel.si eu am aceeasi problema.pe logodnicul meu la adoptat matusa lui sora mamei lui.ea e o femeie cu 3 facultati etc.logodnicul meu e la facultate si el dar eu nu am reusit sa merg pt ca atunci nu aveam posibilitate.ea ii spunea iubitului meu ca nu sunt de el ca el e un baiat cu facultate etc.acum vrem sa se mutatm impreuna si ea a facut gura mare ca nu se poate sa ne mutam impreuna si alte vb urate dar a stiut sa puna piciorul in prag si sa ii spuna matusii sale ca de fapt cel care o sa stea cu mine e el si ca ma iubeste.m-am simtit extraordinar de bine cand am vazut ce ii spune.asa ca fetelor nu depinde doar de mama ci si de caracterul iubituluisotului.
aurrorandreea
Postat pe 15 August 2008 22:15
Da, e adevarat ce spui, el trebuie sa fie in stare s-o puna pe ma-sa la colt, altfel nu e in regula!
darksukkubus69
Postat pe 15 August 2008 22:43
Depinde cat de "neintarcati" sunt baietii.
Am o colega care locuieste cu prietenul ei acasa la ea pt ca viitoarea soacra s-a opus cu toate puterile relatiei.
Rezultatul: acum 2 saptamani a nascut iar soacra inca nu stie nimic (desi este in acelasi oras), pt ca fiul - care are vreo 30 si de ani, nu e in stare sa-i dea "vestea cea buna".
Daca vreti o metoda sigura sa va trimiteti soacrele pe lumea cealalta eu zic ca asta ar fi una din ele
amme22
Postat pe 15 August 2008 22:55
daca mama ei de mama!!! ce naiba are ea treaba cu cine se casatoreste fiul ei???eu i-am zis logodnicului meu ori cu mine ori cu mama ta.trebuie sa stie si el sa puna piciorul in prag ca nu mai are 15-16 ani!!!fiecare e pe picioarele lui daca e si casatorit ce d-zeu??!!!!
aurrorandreea
Postat pe 16 August 2008 13:12
sper ca realizati ca vorbiti tot despre femei si la randul vostru veti fi, poate, soacre!

Postat pe 16 August 2008 13:18
s-a umflat ovazul? :)))
nici eu nu-s de acord cu cele zise, fiindca mama are si un baiat, insa esenta este foooarte adevarata, asta e, natura umana maica :D
googoodoll
Postat pe 16 August 2008 14:11
In cazul meu a fost f dificil....mama lui plus 4 surori...va dati seama ce batalion aveam de infruntat?..chiar daca o parte din surori erau plecate in strainatate,tot aveau ceva influenta asupra lui...plus ca el era singurul baiat..printisorul mamei si familiei...mama lui a avut influenta asupra lui si culmea era ca mereu ii lua apararea mamei lui...cand ma gandesc prin cate am trecut si la cate am renuntat doar ca sa fim impreuna....ma gandesc ca poate unii cand se vad asa iubiti de partener,incep sa se umfle in pene si sa o faca pe cocosul....nu am sa inteleg niciodata relatia asta asa stransa intre fiu si mama...poate am sa fiu si eu mamica de baiat dar niciodata nu voi putea sa-i spun cu cine sa fie sau pe cine sa iubeasca,va fi alegerea lui...eu am trecut prin asta si din aceasta cauza imi dau seama cum s-ar simti aceea fata...in fine..de la o anumita varsta ar trebui sa-si asume niste responsabilitati si nu sa fie lipit de fusta mamei
onuta81
Postat pe 16 August 2008 15:41
da si noi suntem femei si poate vom fi soacre la randul nostru dar asa cum eu nu vreau sa se bage sacra in viata mea asa nici eu nu o sa ma ag in viata copilului meu!!!asta e un fel de "ce tie nu iti place altuia nu ii face"!!!
aurrorandreea
Postat pe 16 August 2008 15:51
He he he ....am o sora si un frate .
Ambii sunt casatoriti si ca orice cuplu au si ei parte de certuri ca de....

Mama si-a auzit ginerele cand a ridicat tonul la sora mea ...asa de tare s-a suparat ca s-a bagat in discutie si i-a interzis ginerelui sa mai ridice tonul al fiica-sa.

La o saptamana s-a imbatat fratele meu iar sotia a inceput sa urle la el ...asta s-a stresat si i-a aplicat pedeapsa cu bataia.De aici ..mare scandal ce a iesit ,ea l-a injurat si a plecat la mama ei.

Ma pune dracu sa ma duc la tara ....si pe mama sa-mi povesteasca patania fiului ei iubit , ca nu e posibil ca sotia sa-si injure sotul si ca bla bla bla

Eu...stiam deja ca a intervenit in discutia dintre sora mea si am intrebat-o ce ar fi facut daca ginerele ii batea fata.
A sarit in sus, cum sa dea ala in fata ei ,ca femeia nu se atinge nici cu o floare .....

Nu a fost in stare sa se puna in locul mamei norei sale ....concluzia: e ok daca fratele meu isi bate sotia dar nu e ok ca ginerele sa ridice tonul la fiica-sa......
Din pacate , am ramas cu un gust amar in urma acestei discutii dar de....e mama si e soacra.
iris_4_ever
Postat pe 16 August 2008 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
credeti ca mamele de baieti pot avea influenta asupra acestora si a vietii de cuplu? 18 De la: rashela 24 Iulie 2009 02:50
Soțul și parinţii 1 De la: kudika_1042018 15 Aprilie 2021 01:29
cand soacra nu te vrea 8 De la: franziska_eu 24 Decembrie 2011 06:21
Trash The Dress - poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 22 Octombrie 2009 09:48
Organizare nunta.. chiar si cand crezi ca nu mai ai timp ;) 1 De la: Dumitru_Iulian_1 8 Iunie 2014 23:05