Setari Cookie-uri

cartea mea preferata

De la: panali, la data 2008-12-01 14:44:36slabut.... cititi Gomorra de Roberto Saviano, cititi cartile despre teoria conspiratiei si miturile ei (actualitate!!!), cititi Nietzsche, Heidegger cu "Timpul si fiinta", cititi domnilor carti care sa va determine sa spuneti "uite ce prost sunt!..si oare in ce realitate ma zbat...". cartile insirate aici, unele incontestabil de calitate, sunt specifice adolescentei...:)


Citit citit dar cat inteles?
Kathara
Postat pe 1 Decembrie 2008 14:56
De la: Iris4ever, la data 2008-12-01 01:42:02Eu-s curioasa.....cei care au citit Shogun s-au oprit la el sau au citit toata seria ?
Shogun , Tai Pan , Chiangi(nu-s sigura daca-i corect )Nobila Casa..sunt 7 sau 8 carti scrise de James Clavel .

Mai e cineva care a citit cele 31/33 carti ale lui Asimov ?





io.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 15:10
De la: mkdisk, la data 2008-11-11 14:37:01
De la: crista_galli, la data 2008-11-06 23:05:34Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

sa citesti si replica la aceasta carte, a scris-o Maitreyi in persoana.....cred ca se numeste Dragostea nu moare...nu sunt sigura ca e denumirea corecta.....poate nu e atat de spectaculoasa ca Maitreyi, dar e foarte interesanta....Daca ti-a placut Maitreyi, o sa iti placa si asta.

mersi de recomandare, o s-o caut

Postat pe 1 Decembrie 2008 15:47
De la: Iris4ever, la data 2008-12-01 01:42:02Eu-s curioasa.....cei care au citit Shogun s-au oprit la el sau au citit toata seria ?
Shogun , Tai Pan , Chiangi(nu-s sigura daca-i corect )Nobila Casa..sunt 7 sau 8 carti scrise de James Clavel .

Mai e cineva care a citit cele 31/33 carti ale lui Asimov ?




citit Asimov, nu tot.. imi place Frank Herbert mai mult din stilul SF. DE James Clavel, doar Shogun, nu si altceva.

Postat pe 1 Decembrie 2008 15:49
Carte preferatã...hm...greu...aº zice - autori preferaþi: Flaubert (în primul rând Salammbo ºi Doamna Bovary), Proust, Corneille, La Fontaine, Nerval....nu ºtiu...este mult prea greu....nu cred cã pot rãspunde ce carte preferatã am...ºi nici cu autorii nu am terminat, m-am oprit pentru cã nu avea rost...Dar se poate discuta despre o anumitã carte...eventual...Apoi...existã cãrþi pe care le citim în ceasurile de seriozitate ºi cãrþi pe care le citim pentru relaxare...Mie îmi plac foarte mult Tom Sharpe ºi Wodehouse - de exemplu...mã relaxeazã enorm...chiar dacã nu sunt la nivelul lui Tolstoi...
hamilcar
Postat pe 1 Decembrie 2008 19:35
De la: crista_galli, la data 2008-12-01 15:47:47
De la: mkdisk, la data 2008-11-11 14:37:01
De la: crista_galli, la data 2008-11-06 23:05:34Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

sa citesti si replica la aceasta carte, a scris-o Maitreyi in persoana.....cred ca se numeste Dragostea nu moare...nu sunt sigura ca e denumirea corecta.....poate nu e atat de spectaculoasa ca Maitreyi, dar e foarte interesanta....Daca ti-a placut Maitreyi, o sa iti placa si asta.

mersi de recomandare, o s-o caut

Le-am citit pe amandoua...
Replica lui Maitreyi, care se numeste, naiba stie de ce, Dragostea nu moare - comuna, comuna, comuna! Pierdere de timp.
Dor_a
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:47
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-01 15:10:49
De la: Iris4ever, la data 2008-12-01 01:42:02Eu-s curioasa.....cei care au citit Shogun s-au oprit la el sau au citit toata seria ?
Shogun , Tai Pan , Chiangi(nu-s sigura daca-i corect )Nobila Casa..sunt 7 sau 8 carti scrise de James Clavel .

Mai e cineva care a citit cele 31/33 carti ale lui Asimov ?





io.....


Si eu... Cel putin in ce-l priveste pe Clavel... Ani in urma... Le-am citit in romana. Presupun ca am citit cam tot ce aparuse la momentul respectiv din Fundatia... Dac-or fi fost 30, nu'sh... stiu ca la un moment dat deja ma ajunsese, nu mai voiam... Era perioada romanelor fluviu, de dupa revolutie: Sven Hassel, Asimov, Frank Herbert...
Dor_a
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:53
Maitreyi....e o poveste superba ,trista ....e un jurnal al confesiunilor...u roman enigmatic.....un roman al iubirii....misterul feminin sporeste prin emigrarea unui suflet dintr-un alt climat...u roman de dragoste ....o aventura a cunoasterii....e cel mai sublim roman al lui Eliade........tot ce a scris are o nuanta aparte.....iubirea,misterul....amintirea.....cunoasterea anumitor orizonturi........cititi si La tiganci......e la fel de superba....apare fantasticul.....imbina realul cu irealul

Postat pe 4 Decembrie 2008 10:57
cum vi s-a parut IONA ....MARIN SORESCU?
o cautare a eu-lui.....

Postat pe 4 Decembrie 2008 11:02
da, sotul meu. Il adora pe isak Asimov
nefer
Postat pe 5 Decembrie 2008 09:08
d'acord,
nefer
Postat pe 5 Decembrie 2008 09:11
De la: Dor_a, la data 2008-12-04 10:47:48
De la: crista_galli, la data 2008-12-01 15:47:47
De la: mkdisk, la data 2008-11-11 14:37:01
De la: crista_galli, la data 2008-11-06 23:05:34Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

sa citesti si replica la aceasta carte, a scris-o Maitreyi in persoana.....cred ca se numeste Dragostea nu moare...nu sunt sigura ca e denumirea corecta.....poate nu e atat de spectaculoasa ca Maitreyi, dar e foarte interesanta....Daca ti-a placut Maitreyi, o sa iti placa si asta.

mersi de recomandare, o s-o caut

Le-am citit pe amandoua...
Replica lui Maitreyi, care se numeste, naiba stie de ce, Dragostea nu moare - comuna, comuna, comuna! Pierdere de timp.

hmm, nu sunt de parerea ta....mai ales ca fata a simtit nevoia sa se dezvinovateasca...are si ea dreptul la replica, nu?a a zis ca el a denaturat adevarul celor e s-au petrecut intre eila urma urmelor, are valoare docuetara.oricum, eu cartile astea le-am citit prin liceu...
mkdisk
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:36
scuzati gramatica....am o foooaaammmeeeeeee si mananc literele
oricum, parerea mea e ca nu trebuie sa te dai mare ca citesti numai carti GRELE.mie imi plac si astea de aventuri, politiste,SF, etc.Depinde de timp si de moment.Majoritatea lecturilor le-am avut in timpul liceului si facultatii, ca acuma...mai greu cu timpul asta.....
mkdisk
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:41
oameni buni, daca va place Eliade va rog din toata inima sa cititi Romanul adolescentului miop.E biografia lui, e drept ca srisa de el insusi....dar merita.
mkdisk
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:44
BUNA FETELOR. VIN SI EU CU ALE MELE DAR NU IMI AMINTESC TOTI AUTORII: ALCHIMISTUL- PABLO COEHLO SPER CA AM SCRIS BINE APOI SHOGUN- JAMES CLAVEL, PE ARIPILE VANTULUI, SCRISOARE DE DRAGOSTE DE DRUMES,DAMA CU CAMELII SI MARILE SPERANTE DE DICKENS
BOVARY
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:18
De la: mkdisk, la data 2008-12-05 13:44:05oameni buni, daca va place Eliade va rog din toata inima sa cititi Romanul adolescentului miop.E biografia lui, e drept ca srisa de el insusi....dar merita.


e superb .....

Postat pe 5 Decembrie 2008 17:54
Va recomand din suflet sa cititi Dragoste in vremea holerei, de Gabriel Garcia Marquez. Eu am citit cateva carti scrise de el si apoi am gasit pe net si scrisoarea lui de adio, in momentul in care a aflat ca va muri. Superb....
EmilyB
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:19
O alta carte superba este "Coliba Unchiului Tom". Eu sper ca si copii mei sa citeasca atatea carti cate am citit eu pana la 25 de ani....eu sunt disperata dupa carti, in fiecare saptamana cumpar ceva nou sau comand de pe net...;))
EmilyB
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:20
Da' voi de Ionel Teodoreanu ati auzit? Cand ati citit "La Medeleni"? Sau "Lorelei"? De ce se vorbeste doar de literatura straina? De ce nu se vorbeste si de clasici romani ? Oare chiar atat de depasiti sa fie Liviu rebreanu, Camil Petrescu, Panait Istrati sau Mihail Sadoveanu?
Lucia1971
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:26
hmmmm,CARTI,CARTI....
mi-a placut mult AGONIE SI EXTAZ de IRVING STONE,si ALCHIMISTUL de COELHO,am citit si JAMES CLAVEL tot in afara de ultima care nu stiu cum ii zice,ce mai i-mi place este JOHN GRISHAM am citit tot asa tot in afara de ultima.
O carte care mi-a placut in mod deosebit este VRACIUL ,dar nu mai stiu cine a scris-o ca am citit-o mai demult,parca SEINKEWITZ ceva de genul asta,daca poate cineva sa ma ajute,as dorii s-o caut si sa o mai citesc odata
ivadra
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:32
De la: Lucia1971, la data 2008-12-12 11:26:20Da' voi de Ionel Teodoreanu ati auzit? Cand ati citit "La Medeleni"? Sau "Lorelei"? De ce se vorbeste doar de literatura straina? De ce nu se vorbeste si de clasici romani ? Oare chiar atat de depasiti sa fie Liviu rebreanu, Camil Petrescu, Panait Istrati sau Mihail Sadoveanu?

pe Ionel Teodoreanu il ador...am citit tot ce ai enumerat plus ''in casa bunicilor'' tot de el:))....plus Mihail Drumes,iar cel mai mult imi plac sonetele lui Vasile Voiculescu....superbe..merita citit!!!

Postat pe 12 Decembrie 2008 11:36
hmmm,cartile copilariei mele ,CIRESARII DE C-TIN CHIRITA,JULES VERNE...,ULTIMUL MOHICAN,WINETOU.
CUORE,o CARTE....
ivadra
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:39
si sa nu uit de TOATE PANZELE SUS
ivadra
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:40
sunt mahnit ca acum cei tineri(adolescenti) nu mai au acea ,,sete"de a citii
ivadra
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:43
cat despre literatura straina...imi vin in minte doar cateva,din care am tras unele concluzii,invataminte,aplicabile in viata ......Albert Camus-strainul....Dostoievski-crima si pedeapsa......Lev Tolstoi-Anna Karenina...Gabriel Garcia Marquez-Un veac de singuratate......Umberto eco- Numele trandafirului....Vladimir Nabokov-Lolita....si ar mai fi...HUGO,DUMAS....etc...etc...chiar merita citite toate!!!

Postat pe 12 Decembrie 2008 11:55
"Vraciul" e scris de Tadeusz Dolega Mostowicz da e o carte ff faina ...sa citesti si continuarea se numeste "Profesorul Wilczur". Sunt multe carti frumoase si nu stiu daca pot spune ca am una preferata, doar ca mi-au placut mai mu7lt decat altele sau extraordinar de mult. "Tacerea mieilor" Thomas Harris, de Kafka "America" si "Procesul", de James Clavell toate dar in special "Shogun" si "Tai-pan", "Memoriile unei gheise"- Arthur Golden,"Sorrel si fiul"-Warwick Deeping, de Mihail Drumes "Scrisoare de dragoste" si "Invitatie la vals", "Codul lui Da Vinci" si "Conspiratia" Dan BrOwn, Dostoievski "Amintiri din casa mortilor" si altele care nu-mi vin in minte in moemntul de fata.
petri
Postat pe 12 Decembrie 2008 12:09
multumesc mult ptr VRACIUL
ivadra
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:15
Mayitrey o carte minunata...In general il ador pe Eliade....
aleera
Postat pe 14 Decembrie 2008 00:08
A citit cineva "Torente" de Anne Marie Dessmartes?
Dar "Arta comversatiei" de Ileana Vulpescu?
Le recomand calduros.
cri65
Postat pe 14 Decembrie 2008 07:57
De la: EmilyB, la data 2008-12-12 11:19:15Va recomand din suflet sa cititi Dragoste in vremea holerei, de Gabriel Garcia Marquez. Eu am citit cateva carti scrise de el si apoi am gasit pe net si scrisoarea lui de adio, in momentul in care a aflat ca va muri. Superb....

Chestia cu scrisoarea a fost o gluma proasta.Garcia Marquez are probleme de sanatate,dar nu atat de grave.
Cea mai buna carte a lui mi s-a parut oricum "Un veac de singuratate".
oana_alexandra
Postat pe 14 Decembrie 2008 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amurg si restul 27 De la: Summer_ 6 August 2010 12:02
Hamam 6 De la: kudika406206 2 Iunie 2011 11:49
HARTUIRE 3 De la: Nolwenn 30 Septembrie 2009 08:35
Cartea 10 De la: iulia069834 21 Februarie 2010 16:58
Ce anume mai citesti? 89 De la: kudika_10817 21 Septembrie 2014 19:03