Setari Cookie-uri

cartea mea preferata

De la: loreeskump, la data 2008-08-10 23:40:32... nu stiu cum s face, dar d fiecare data cand citesc o carte, ea devine cartea mea preferata... nu pot spune ca citesc mult, iar unii clasici nu ma atrag deloc sau ma depasesc, dar mi s intampla uneori sa pun mana p cate o carte p care n o mai pot lasa jos... o astfel d carte este " o viata de rezerva" scrisa de jodi picoult. acum am terminat o d citit si incepand d azi e cartea mea preferata... va recomand din suflet aceasta carte!


eu asa patesc cu filmele ultimul vazut devine preferatul meu:)
ingerash_cu_cornitze
Postat pe 7 Mai 2009 12:02
De la: l_diana_c, la data 2009-04-11 22:20:17floare de zapada si evantaiul secret de lisa see. o carte foarte frumoasa despre prietenia intre femei. si in plus va deschide usa catre culturi indepartate si obiceiuri uitate. o recomand din suflet.


De acord cu tine...superba cartea
M-a tinut cu sufletul la gura...iti arata ce inseamna adevarata prietenie intre 2 suflete pereche.O recomand calduros
kidzuite
Postat pe 7 Mai 2009 17:06
Daca e vorba de carti despre suflete pereche, ultima citita e "Sora lui Caroline". Dar va mai trebui sa asteptati pina la vara ca sa apara la noi ;)
brad71
Postat pe 7 Mai 2009 22:50
pentru cine nu stie si este din Iasi: la Sala Sporturilor este un targ de carti. ultima zi e duminica 10.05.2009. poate gasiti ceva interesant pe acolo....sunt preturi pentru toate buzunarele.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 09:31
una din cartile pe care le-am avut multi ani la rand la capatai: Jurnalul Fericirii a lui Nicu Steinhardt. Au fost mai multe, de-a lungul vetii am fost marcata de cate una mai mult decat de altele citite...
nefer
Postat pe 11 Mai 2009 13:32
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 17:48
am citit eu o carte interesanta preziuni despre economia mondiala de ion popescu
yumy
Postat pe 21 Mai 2009 08:01
sincer, va recomand "Umiliti si obiditi" de Dostoievski
si "Orasul cu salcami" de M. Sebastian ca sa mai citim si carti autohtone...
red_summer
Postat pe 27 Mai 2009 18:06
De la: isa_bella, la data 2008-11-09 13:06:16Cartile mele preferate ar cam fi .... 8>:Maytreyi a fost superba,te fascineaza cu fiecare pagina citita,Therese Raquin nu stiu dak ati auzit,e scrisa de Emile Zola intr'adevar o carte buna din punctul meu de vedere,Ghetele fericirii-Gabriela Melinescu,Dragoste in vremea holerei-Garcia Marquez,de fapt Marquez scrie exceptional in general:),Mai mult decat oameni-Theodore Sturgeon si mai sunt o gramada de carti ce merita citite....bine ar fi sa existe si atata timp incat sa le putem citi pe toate....


Adaug ce am mai citit intre timp si m`a impresionat:): Portertul lui Dorian Gray-Oscar Wilde,un roman fascinant,iar finalul e pe masura,am ramas marcata in urma lecturarii acestei carti;),Adam si Eva-Liviu Rebreanu,Dama cu camelii-Dumas fiul,Lorelei-Ionel Teodoreanu-m`a facut sa tanjesc dupa anii dulci ai copilariei,odata cu personajele am retrait momente minunate ale acelor ani,iar stilul metaforic al autorului induce o stare de profunda si totodata placuta melancolie:) Acum citesc Adela-Garabet Ibraileanu:)
isa_bella
Postat pe 21 Iunie 2009 15:35
De la: lil_devil, la data 2008-11-11 14:46:36
De la: mkdisk, la data 2008-11-11 14:37:01
De la: crista_galli, la data 2008-11-06 23:05:34Daca ar fi sa aleg doar o carte....poate "Maitreyi" (nu mai tin minte cum se scrie corect ) pentru ca mi-a luat doar o zi sa o citesc...pur si simplu nu puteam sa las cartea din mana.

sa citesti si replica la aceasta carte, a scris-o Maitreyi in persoana.....cred ca se numeste Dragostea nu moare...nu sunt sigura ca e denumirea corecta.....poate nu e atat de spectaculoasa ca Maitreyi, dar e foarte interesanta....Daca ti-a placut Maitreyi, o sa iti placa si asta.


Am citit Maitreyi.Seamana un pic cu telenovela aceea "Clona".Nu-i asa?E frumos romanul.De fapt mie mi-au placut cam toate romanele lui Mircea Eliade.



Asa se numeste, Dragostea nu moare....e frumoasa intr-adevar....e o chestie sa poti citi o poveste de dragoste din ambele perspective...
lorelei83
Postat pe 25 Iunie 2009 00:39
acum citesc o carte de la jurnalul elevul dima dintr-a saptea
imi place e foarte interesanta
yumy
Postat pe 26 Iunie 2009 10:35
si winetou de la adevarul este un roman foarte frumos:X
yumy
Postat pe 26 Iunie 2009 10:36
neatza...mie mi-au placut "11 minute" de P. Coelho si "Ma numesc Salma" de Fadia Faqir
eu___
Postat pe 26 Iunie 2009 10:40
mie imi place tare mult cartea de istorie de a 12-a acolo e bagat si bush
yumy
Postat pe 28 Iunie 2009 08:17
De la: gabi84, la data 2009-05-05 00:10:35Am citit mai demult Mica carticica rosie , foarte buna pentru vremea ei...
(sa nu ma intrebe vreun prost cine a scris-o...)


Si a reprezentat o adevarata sursa de inspiratie pentru tine, nu?
rosebud
Postat pe 28 Iunie 2009 16:35
Insula altuia Jaques Perry.
deliadalma
Postat pe 28 Iunie 2009 17:40
De la: cri65, la data 2008-12-14 07:57:38A citit cineva "Torente" de Anne Marie Dessmartes?
Dar "Arta comversatiei" de Ileana Vulpescu?
Le recomand calduros.


Vaai, cat de mult mi-a placut "Arta conversatiei" ...imi doream sa nu se mai termine.
Din categoria cartilor preferate fac parte si "Orizonturi rosii" I.M Pacepa, "Adio arme" de E.Hemingway, "Oul de cristal"(tot volumul) de H.G Wells, "Femei celebre", "Dosarele secrete ale istoriei", Decaux,"Istoria secreta a templierilor" si muulte altele.
andrreya
Postat pe 28 Iunie 2009 21:01
Desi am citit mai multe carti una m-a marcat 8citita la 14 ani) Invitatie la vals-Mihail Drumes,si de fiecare data cand o citesc ,o vad cu alti ochi,nu ma pot satura de cartea asta,desi acu citesc biblioteca adevarul,iar pana acum din ele cel mai tare m-au acaparat Papillon-Henri Charriere,si Doamna Bovary-Gustave Flaubert,maine incep ,La rascruce de vanturi-Emily Bronte.Spor la citit .tuturor,spere sa ca si copiilor nostrii(care sunt sau vor fii dupa caz)sa le placa la fel de mult ca si noua cititul.
Ele_ely
Postat pe 28 Iunie 2009 21:10
Da..ai dreptate! Si eu patesc la fel, cand m-am apucat sa citesc cartea "Luna noua" de Stephenie Meyer nu m-am mai putut opri. Uneori, ma culcam noaptea tarziu, si atunci cu greu o mai lasam din mana. Oricum, chiar va indrum sa cititi cartea, e foarte interesanta!
dary_07
Postat pe 28 Iunie 2009 21:47
in clipa aceasta ”jurnalul unei fiinte greu de multumit”, jeni acterian
felicitari pentru postare
kudika028506
Postat pe 28 Iunie 2009 22:27
"Comedia umana" (vol 7)-Balzac
"Bel-Ami" Guy De Maupassant
"Rosu si negru" Stendhal
"Crima si pedeapsa"Dostoievski
"Mandrie si prejudecata" Jane Austen
"La Dame aux camélias" Al.Dumas(fils)
"Portretul lui Dorian Gray"Oscar Wilde
"Contele de Monte Cristo" by Al.Dumas

in materie de literatura romanesca spre rusinea mea nu prea ma pot mandri cu nici o carte, tentative au fost de a citit Patu lui procust ( 80%) , Enigma Otiliei (90%), Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi ( doar partea despre cuplul Ela-Stefan). Desi de asemenea cand citesc o carte mi-e greu sa o las din mana pe cele romanesti am putut si pentru ca le stiam deja sfarsitul( studiasem la scoala) si lipsa de timp de asemenea. Cat despre cartea lui Dumas , Contele de monte cristo. cred ca m-a impresionat cel mai mult atunci cand am citit-o la 12-13 ani. O recomand oricui. Intre timp caut disperata intreaga colectie de comedia umana de Balzac pe la targuri, anticariate , din cate stiu nu s-au mai reeditat.
evil_miss
Postat pe 28 Iunie 2009 22:37
cartile de Sienkiewicz sunt minunate le-am citit si intradevar sunt preferatele mele eu una le ador
ingeras_iulik
Postat pe 28 Iunie 2009 22:48
Pentru mai multe carti viziteaza: http://ideileluiadi.wordpress.com/category/carti-de-vanzare/ Lectura placuta!

Postat pe 29 Iunie 2009 08:26
Cartile mele preferate: Winnetou,(K.May), Twilight (toate)(S.Meyer), Marile Sperante(C.Dickens), La rascruce de vanturi(E.Bronte), De veghe in lanul de secara(J.D.Sallinger) si cartile din colectia CHIC (Ma dau in vant dupa cumparaturi, Blonde de milioane etc.)

Postat pe 29 Iunie 2009 17:53
De la: Simina_style, la data 2008-11-30 23:57:24Pride and prejudice(mandrie si prejudecata)-Jane Austin, e una din multele despre care pot sa zic ca am fost fascinata:)



si eu am fost fascinata d "mandrie si prejudecata" de jane austen... chiar merita citita..
nothingmatters
Postat pe 8 Iulie 2009 18:16
il iubesc pe kafka!!!!!ciudat, i-am citit si biografia si cartile, nu se aseamana de nici o culoare cu personalitatea mea, dar.....stilul lui ma captiveaza. are ceva deosebit. si acum, dupa cativa ani de cand i-am citit cartile, ma impresioneaza la fel de mult.vi-l recomand.
mkdisk
Postat pe 9 Iulie 2009 19:08
alte carti bune: Razboi si pace, de Lev Tolstoi, Anna Karenina, desigur, Balzac-Comedia umana, Stendhal-Rosu si Negru, Manastirea din Parma, Caragiale-de ce nu? Cartile astea le-am citit pe vremea liceului. mi-au placut intotdeauna scriitorii realisti.
mkdisk
Postat pe 9 Iulie 2009 19:13
Saint-Simon:Memorii-sunt un fel de jurnal de pe vremea lui Ludovic al XIV-lea si a regentei ducelui D`Orleans.Interesante, lungi si de preferita de sarit peste anumite parti, unde se descriu rangurile nobilimii.
Si cine suporta o carte filosofica, cititi Blaise Pascal! Este extraordinar, atat biografia lui, cat si Cugetarile lui.
mkdisk
Postat pe 9 Iulie 2009 19:20
O carte draguta si usor de citit:legile lui Murphy!Se cam potrivesc uneori Ma gandesc uneori ca nu e asa de mirare de ce painea are tendinta sa cada intotdeauna cu fata unsa cu unt jos-pentru ca e mai grea, desigur. Sunt foarte amuzante, fiindca intotdeauna adevarul spus pe sleau e amuzant.
mkdisk
Postat pe 9 Iulie 2009 19:25
Nu sunt sigura daca sunt foarte originala, dar voi spune c simt si c gandesc. Eu citesc aproape numai carti scrise la persoana I. ACESTE carti ma fac sa simt k traiesc in afara realitatii. Acel "EU" intalnit de atatea ori te ajuta sa te desprinzi de viata ta si iti permiti sa crezi k esti altcineva. La sfarsitul cartii deja ai trait alaturi de personaj. Cel putin eu, cand termin o carte, simt un gol in piept. Este o detasare dureroasa de "personajul afectiunii tale". La inceput mi-am promis sa nu mai citesc nici o data vreo carte, dar orice promisiune e incalcata deja cand sti ca nu ai puterea s-o respecti.
Crazywildlifeonstreets
Postat pe 17 Iulie 2009 18:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM NEVOIE DE SFATURI.... 7 De la: Roco 11 Ianuarie 2009 10:03
Din an in paste 9 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
cartile 8 De la: litle_bell 31 Decembrie 2009 18:02
eu berbec, el gemeni. merge? cum? 7 De la: brad71 5 Octombrie 2009 16:27
Iubire in exil de Donna V 2 De la: vivacedonna 10 Decembrie 2011 10:37