Setari Cookie-uri

cartea mea preferata

De la: mkdisk, la data 2009-07-09 19:08:17il iubesc pe kafka!!!!!ciudat, i-am citit si biografia si cartile, nu se aseamana de nici o culoare cu personalitatea mea, dar.....stilul lui ma captiveaza. are ceva deosebit. si acum, dupa cativa ani de cand i-am citit cartile, ma impresioneaza la fel de mult.vi-l recomand.
Perfect de acord. Nu ma plictisesc niciodata de Kafka. Printre alte carti preferate: "Conjuratia imbecililor", de John Kennedy Toole, "Le Matin des Magiciens", de Jacques Bergier & Louis Pauwels, Jerome K. Jerome, toate scrierile, Nathaniel Hawthorne, la fel, Oscar Wilde, in totalitate, Pascal Bruckner, la fel.

Postat pe 27 Iulie 2009 02:11
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-01 01:42:02Eu-s curioasa.....cei care au citit Shogun s-au oprit la el sau au citit toata seria ?
Shogun , Tai Pan , Chiangi(nu-s sigura daca-i corect )Nobila Casa..sunt 7 sau 8 carti scrise de James Clavel .

Mai e cineva care a citit cele 31/33 carti ale lui Asimov ?





Changi nu face parte din seria Shogun, Tai Pan, Nobila Casa, dar daca-ti place autorul te face sa citesti tot ce gasesti de el. Si mi-a placut. N-am citit nimic de Asimov
lilioara
Postat pe 29 Iulie 2009 11:36
De la: panali, la data 2008-12-01 14:44:36slabut.... cititi Gomorra de Roberto Saviano, cititi cartile despre teoria conspiratiei si miturile ei (actualitate!!!), cititi Nietzsche, Heidegger cu "Timpul si fiinta", cititi domnilor carti care sa va determine sa spuneti "uite ce prost sunt!..si oare in ce realitate ma zbat...". cartile insirate aici, unele incontestabil de calitate, sunt specifice adolescentei...:)

Nu-mi plac nici oamenii si nici cartile care transmit : uite ce prost esti , poate sa-ti sugereze c-ai putea sa te mai cultivi sau sa te informezi, am citit ceva si din teoria conspiratiei, de exemplu "Organizatiile secrete si puterea lor in secolul XX" de Jan Van Helsing dar nu asta mi-a transmis mie, ci ca lucrurile nu sunt ceea ce par a fi si ca oricum vedem ceea ce ni se permite sa vedem, se incearca si se reuseste din pacate cu mare succes o manipulare mondiala.
lilioara
Postat pe 29 Iulie 2009 11:46
Lorelei- Ionel Teodoreanu(superba)
floranse
Postat pe 17 August 2009 23:08
M-am indragostit de carti de knd eram mai mik de la 14-15 ani si citeam vara o gramada de carti acum ce-i drept citesc mai rar,dar imi plac cartile siropoase.De ex. la Ultimul mohican" la final am plans.Dar cartea mea de suflet e pe apripile vantului mai ales k citeam intr-un horoscop k ma aseman putin cu scarlet si ce-i drept suntem la fel de rasfatate si egoiste insa eu ma tratez
Dintre autorii contemporani imi place coelho.
Desi prefer autorii demult decedati ei ne introduc intr-o lume cu totul necunoscuta noua de ex ajne austen mi-a placut pt k si ca persoana era curajoasa dar crea tipologii asemanatoare ei si povesti adevarate m-a cucerit cu mandrie si prejudecata.
pana la urma fiecare carte e unica si lasa o parte din experientele autorilor si tie ca cititor..
capriciosa
Postat pe 31 August 2009 19:34
am gasit aici suficiente recomandari cat sa am ce citi cateva luni
tocmai mi-am comandat pe net jane eyre -charlotte bronte, dama cu camelii -al. dumas fiul si emma - nu mai retin exact autoarea, la recomandarea altor cititori incantati; chiar daca citesc in special romane de dragoste majoritatea consacrate, nr 1 in lista preferinteleor e padurea spanzuratilor a lui rebreanu...de vis; din liceu m-am indragostit de ea, mi s-a parut pur si simplu impresionanta
andrrrea
Postat pe 28 Septembrie 2009 01:17
De la: andrrrea, la data 2009-09-28 01:17:41am gasit aici suficiente recomandari cat sa am ce citi cateva luni
tocmai mi-am comandat pe net jane eyre -charlotte bronte, dama cu camelii -al. dumas fiul si emma - nu mai retin exact autoarea, la recomandarea altor cititori incantati; chiar daca citesc in special romane de dragoste majoritatea consacrate, nr 1 in lista preferinteleor e padurea spanzuratilor a lui rebreanu...de vis; din liceu m-am indragostit de ea, mi s-a parut pur si simplu impresionanta

Jane Austen e autoarea....la Emma ma refeream. e o autoare buna, cam toate cartile ei sunt bunicele, asa ca nu vei fi dezamagita.
mkdisk
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:15
florense...ai mare dreptate in legatura cu Lorelei... am citit-o si eu acum un an si am fost frapata de cruciala poveste de dragoste intre un profesorsi scriitor (care, sa fim sinceri, nu se ocupa mai tarziu de sotia sa deloc) si adorabia Luli, care si-a tinut ascuns talentul se poeta si l-a luat cu ea in mormant... Nu mi-a placut tradarea Gabrielei (care s-a maritat cu Catul Bogdan dupa ce Luli a murit) si felul in care a murit prietena ei ( deci nu puteam sa cred... Teodoreanu a descris moartea ei in mai putin de o pagina...). Oricum.. povestea a fost pe cat de originala, pe atat de splendida.
___ByBy___
Postat pe 28 Ianuarie 2010 20:55
Dupa parerea mea o carte demna de toata lauda este "Magicianul" John Fowles. O capodopera extrem de complexa shi plina de suspans.
Adella18
Postat pe 24 Februarie 2010 12:37
"Egipteanul" - Mika Waltari
"A trãi pentru a-þi povesti viaþa" - Gabriel Garcia Marquez
"Scrisori rupte" - Rabindranath Tagore"
"Iubirea a spus..." - Rumi
"Gargui" - Andrew Davidson
ChildOfTheSky
Postat pe 24 Februarie 2010 16:47
De la: Laurelin, la data 2008-10-07 00:19:11eu fierb cand citesc o carte, n-o pot lasa din mana... daca am facut asta, mi-e atat de greu sa o redeschid, parca s-a dus toata frmusetea carti preferate? 'zorba grecul' - kazantzakis, 'magicianul' - john fowles, 'bietul ioanide'&'scrinul negru' ale lui clainescu si toate ale lui panait istrati - p-astea le pot deschide la orice pagina si citi oricand :)


uneori la fel si eu
iulia069834
Postat pe 7 Mai 2010 16:10
omul invizibil-g.wells
capul profesorului dowell-beleaev
dragon_fly88
Postat pe 4 Iunie 2010 22:55
-Academia Vampirilor-Richelle Mead
-Poveste fara Sfarsit-Michael Ende
-Marti cu Morrie-Mitch Albom
-Panza de Paianjen-Cella Serghi
-Cismigiu@Company-Grigore Bajenaru

si mai sunt...


tocmai eram in cautare de o carte si am sa ma uit pe la cartile citite de voi poate ma atrage ceva
ameelia
Postat pe 14 August 2010 11:20
De la: zaharica, la data 2010-08-14 11:20:24-Academia Vampirilor-Richelle Mead
-Poveste fara Sfarsit-Michael Ende
-Marti cu Morrie-Mitch Albom
-Panza de Paianjen-Cella Serghi
-Cismigiu@Company-Grigore Bajenaru
-Gossip Girl-Cecily si nu-i mai stiu numele:))


si mai sunt...


tocmai eram in cautare de o carte si am sa ma uit pe la cartile citite de voi poate ma atrage ceva
ameelia
Postat pe 14 August 2010 11:21
e bestiala quo vadis. am citit o de doua ori. acum am descoperit farmecul scriituri lui drumes. spre rusinea mea nu i am citit decat invitatia la vals (la finalul careia am plans) si recent am terminat scrisoare de dragoste.nu stiu daca intr o viata de om poti invata atatea cate am inv eu din romanul asta. m a impresionat f mult. si mai e cioran. pot spune ca m am indragostit de opera lui (a fost de altfel si lucrarea mea de dizertatie). sau eliade...interesant ca om mai mult decat ca si scriitor. si ar mai fi multi si multe...
angelradios
Postat pe 14 August 2010 21:01
offfffff am uitat, cand eram prin clasa a 6a am citi o serie de volume, floris cavaler de petersburg, floris dragostea mea, frumoasa din louisiana, amanti pe mississippi de jacquelin monsigny. au trecut ani si eu inca mai retin chair si pasaje din ele. dar mi a fost imposibil sa regasesc aceste carti
angelradios
Postat pe 14 August 2010 21:06
"Potopul" - Henryk Sienkiewicz
"Che Guevara - viata unui mit" -Reginaldo Ustariaz
100101
Postat pe 14 August 2010 21:15
De la: kyru, la data 2010-08-14 21:15:19"Potopul" - Henryk Sienkiewicz
"Che Guevara - viata unui mit" -Reginaldo Ustariaz


Kyru,lasa cartea si ia de aici o berica sa te racoresti
Barbie30
Postat pe 14 August 2010 21:16
tocmai am infulecat un pepene rosu!
100101
Postat pe 14 August 2010 21:21
in adolescenta era hbby ul meu nr 1. inca imi place sa citesc,dar rar am timpul si dispozitia necesara. ca si carti preferate, in ordine aleatorie: crima si pedeapsa(dostoiewski), ratiune si simtire(j autin) si taunul de e. voyinch.(cred c-asa se scrie :D)
black_velevt
Postat pe 20 August 2010 20:19
o carte preferata nu am dar am autori preferati, carti pe care le-am citit pe nerasuflate...

"pe aripile vantului" m. mitchell...
"femeia in alb" w. collins
"amantul doamnei chatterey" d.h. lawrence
"jane eyre" c. bronte
"mandrie si prejudecata" ; "ratiune si simtire"j. austen
"dama cu camelii" a. dumas
"manon lescaut" abatele prevost

am o slabiciune pt autorii rusi
dostoievski..."umiliti si obiditi"," demonii", "idiotul", "crima si pedeapsa", "amintiri din casa mortilor"
tolstoi..."anna karenina", "razboi si pace" (din pacate doar pe acestea doua am apucat sa le citesc)
turgheniev..."un cuib de nobili", "parinti si copii"
gogol..."suflete moarte"

g.g. marquez..."un veac de singurãtate", "toamna patriarhului", "dragoste in vremea holerei", "generalul în labirintul sãu", "amintirile curvelor mele triste", "a trai pentru a-ti povesti viata", "ceas rau"

si autorii romani...
mirelacm
Postat pe 24 August 2010 21:44
poti citi Texas! Lucky, Chase și Sage ( sunt 3) si nu te vei mai putea desparti niciodata de ele... sa mentionez ca sunt scrise de Sandra Brown


de asemenea si fetite zvapaiate, femei cuminti- rosie thomas
yomarissaly
Postat pe 1 Septembrie 2010 18:24
De la: , la data 2008-11-06 22:46:01Quo Vadis?-Sienkiewicz


da. e o carte ffffffffffffffffffff buna. n ai sa regreti citind.o
angelradios
Postat pe 2 Septembrie 2010 11:50
De la: angelradios, la data 2010-09-02 11:50:41
De la: , la data 2008-11-06 22:46:01Quo Vadis?-Sienkiewicz


da. e o carte ffffffffffffffffffff buna. n ai sa regreti citind.o


E extraordinara, intr-adevar!
Se numara si printre cartile mele preferate, langa:
"Despre dragoste si alti demoni" - Gabriel Garcia Marquez
"Necunoscuta de la Wildfell Hall" - Anne Bronte
"Calomnii mitologice" - Octavian Paler
"Studii despre iubire" - Jose Ortega y Gasset
si multe altele...as putea vorbi despre cartile mele favorite cateva ore in sir
AndM
Postat pe 9 Octombrie 2010 17:08
O carte buna este Arta conversatiei de Ileana Vulpescu! Simt nevoia sa o recitesc in momente mai grele... e o carte de la care poti invata multe!Carti bune (dar diferite ca si continut si mesaj de Arta conversatiei) mai sunt:
- Vraciul
- Dama cu camelii
- La paradisul femeilor
- Quo vadis (de departe preferata mea)
- Idele lui martie
- Maria Antoaneta, ultima regina a Frantei;
Mai sunt dar nu imi vin acum in minte!
healthy009442
Postat pe 27 Octombrie 2010 23:38
Castelul palarierului A. J. Cronin ...recomand pentru cei care au probleme in familie sa vada ca totusi se poate si mai rau ;)
RaduStyles
Postat pe 20 Noiembrie 2010 23:37
Cartea preferata...hm... e greu de tot. Citesc genuri diferite si multi autori care scriu diferit... As putea totusi mentiona :

Magicianul - John Fowles

O carte de nota 10.

Mai apare ceva pe la mine prin profil.
bloodlover
Postat pe 30 Noiembrie 2010 17:48
ooo da, superbe carti!
eu le am pe primele doua, pe a treia am gasit-o cu greu intr-un anticariat si pe ultima nu reusesc sa o gasesc nici pe net, nici in anticariate sau librarii desi o caut de mult timp...
andrrrea
Postat pe 2 Decembrie 2010 22:00
De la: andrrrea, la data 2010-12-02 22:00:01ooo da, superbe carti!
eu le am pe primele doua, pe a treia am gasit-o cu greu intr-un anticariat si pe ultima nu reusesc sa o gasesc nici pe net, nici in anticariate sau librarii desi o caut de mult timp...




vroiam sa citez pasajul scris de nagel radios referitor la cartile Jaquelinei Mosigny, dar se pare ca am apasat de fapt pe "raspuns" :)
andrrrea
Postat pe 2 Decembrie 2010 22:01
Va recomand o carte nice "Sex, droguri si ciocolata" a lui Paul Martin, e interesanta si merita citita.
diana_81
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help ?! 28 De la: yumalai 19 Ianuarie 2010 11:51
Lectura pentru seri nostalgice 11 De la: fatacuinspiratia 13 Iulie 2009 11:27
Recomandare 2 De la: eu_ovidiu 19 Decembrie 2010 16:33
Vand trilogia Fifty Shades of Grey 1 De la: kudika_982495 11 Martie 2015 22:09
Vand ORICE carte paperback/hardcover/audiobook - limba engleza. 1 De la: lee_lee 8 Noiembrie 2011 20:27