Setari Cookie-uri

HPV 18

De la: roxanam1981, la data 2009-01-18 21:07:43HPV ODATA AJUNS IN CORP NU MAI PLEACA........FAPTUL CA NU SE MANIFESTA NU INSEAMNA CA NU MAI AI VIRUSUL. STA ACOLO SI PE POCNESTE CAND ESTI MAI SLABA....IMUNITAR. EU MI-AM FACUT SILGARDUL PENTRU LINISTEA MEA. AM AVUT HPV NUMAI EXTERN, PAPANICOLAU A FOST OK SI NU AM MAI STAT PE GANDURI CAND AM AUZIT DE VACCIN. O ALIMENTATIE SANATOASA SI OKII IN O SUTA CU CINE O FACI PENTRU CA TIPURILE EXTERNE SE IAU INCLUSIV CU PREZERVATIV!!!! IN REST MULTA BAFTA LA TRATAMENTE SI CELE CARE SANTETI OK LA TEST PAP DATI 400 EUR SI VACCINATI-VA FETELOR! BAFTA!

La orice varsta.
Ce mai stai?
ea37
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:19
De la: baby_rogo, la data 2009-01-19 11:04:26
De la: ea32, la data 2009-01-18 19:32:11Buna eu am capatat virusul HPV prin aer din cauza sinuzitei si a imunitatii scazute.
Nu se numai prin transmisie sexuala.

Fii serioasa! nu cred ca este posibil asa ceva...

Ba da ti-o spun din proprie experienta.
ea37
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:21
De la: gabitao2, la data 2009-01-19 11:27:26Si mama mea a facut testul papanicolau sapt trecuta la Sanador la dna Dr. Virginia Tarlea, nu i a iesit ok si i a spus sa si faca testul pt depistaterea HVP, care la Sanador costa 600 ron. Si s a dus cu trimitere de la dr de fam la Spitalul Fundeni sa nu mai plateasca 6 mil la Sanador. Am inteles ca o sa i faca biopsie, colposcopie etc. Astazi este la spital, sper sa fie ok. Totul este sa mergem la ginecolog, sa nu mai amnam mereu pt ca este viata nostra in joc. Sanatate si aveti incredere

Sa mearga la IDS LABORATORS in dorobanti este mai ieftin
ea37
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:22
De la: niko_ristea87, la data 2009-01-19 13:48:32fetelor care stiti ince consta testul HPV??? doare? daca aveti cunostinte spunetimi si mie va rog...multumesc sa fiti sanatoase!!!!!!!!!!!!!!!!!


Buna
Parca esti un copil.
Crezi caar conta.
Nu doare.:))
ea37
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:23
Este vindecabil prin tratament homeopat.
ankh
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:41
De la: ankh, la data 2009-01-19 17:41:44Este vindecabil prin tratament homeopat.


cum?
Calypso23
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:43
as vrea sa stiu mai multe despre tratamentul asta,cu ganoderma este interesant.
carmensweet
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:44
eu am facut 3 cauterizari si a iesit de 3 ori in acelasi loc...nu este definitiva cauterizarea
iul_bmw7
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:59
De la: niko_ristea87, la data 2009-01-19 13:54:14draga nykk...ma confunzi...eu am spus ca urmeaza sa fac testul si doctora mia spus k ma costa 400ron la Medsana, bucuresti...si altcineva a spus ca costa 200 ron..desi mi se pare prea ieftin 200 ron...deci eu urmeaza s il fac
multumesc

Daca va ajuta sa va faceti o parere, testul HPV la clinicile MedLife costa cam 320 lei pentru cei care nu au card, iar cu un card clasic te ajunge cam 240 lei. Puteti sa verificati tarifare si pe net, mai ales la clinici particulare.
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:47
De la: ea32, la data 2009-01-19 16:18:41
De la: niko_ristea87, la data 2009-01-18 22:28:53Multumes foarte mult pentru mesaj...si pentru sfat...multa sanatate

Buna
Da se ia foarte usor. Eu am depistat pura intamplare la un control de rutina ca nu ramaneam insarcinata.
De acolo a inceput chinul. Am facut fel de fel de tratamente si analize.
Sotul meu nu are dar eu am HPV dar am o sinuzita nenorocita si imunitate scazuta.

pentru "ea32"...o solutie de exceptie pentru sinuzita ta si pentru reglarea sistemului imunitar si nu in ultimul rand pentru eliminarea virusului HPV din organism,ar fi indicata o cura cu FACTORI DE TRANSFER ....ce activeaza sistemul imunitar cu pana la 437%!!!!!....ce sunt acesti FACTORI DE TRANSFER, de unde provin si cum acctioneaza ei....detalii gasesti pe google cautand "FACTOR DE TRANSFER PLUS"...sau la cerere iti pot pune la dispozitie detalii pe mail
silviu_m74
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:22
te implor spune-mi si mie despre ce doctor este vorba, caut de mult timp un doctor bun, competent si nu gasesc, as dori un nr de tel, adresa ºi numele lui. Multumesc anticipat
ada2185
Postat pe 20 Ianuarie 2009 08:35
Buna Silviu,

Am studiat pe internet despre cresterea imunitatii si ai dreptate, produsul asta e minunat mai ales cel Transfer Factor Belle Vie - si am vazut pe google ca poti da mai multe informatii referitoare la cum le pot comanda aici in romania.

Multumesc frumos,
Sofia( sora )
sofiana
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:38
De la: silviu_m74, la data 2009-01-19 20:22:55
De la: ea32, la data 2009-01-19 16:18:41
De la: niko_ristea87, la data 2009-01-18 22:28:53Multumes foarte mult pentru mesaj...si pentru sfat...multa sanatate

Buna
Da se ia foarte usor. Eu am depistat pura intamplare la un control de rutina ca nu ramaneam insarcinata.
De acolo a inceput chinul. Am facut fel de fel de tratamente si analize.
Sotul meu nu are dar eu am HPV dar am o sinuzita nenorocita si imunitate scazuta.

pentru "ea32"...o solutie de exceptie pentru sinuzita ta si pentru reglarea sistemului imunitar si nu in ultimul rand pentru eliminarea virusului HPV din organism,ar fi indicata o cura cu FACTORI DE TRANSFER ....ce activeaza sistemul imunitar cu pana la 437%!!!!!....ce sunt acesti FACTORI DE TRANSFER, de unde provin si cum acctioneaza ei....detalii gasesti pe google cautand "FACTOR DE TRANSFER PLUS"...sau la cerere iti pot pune la dispozitie detalii pe mail


MAI TERMINA CU PROSTIILE TALE DE "FACTORI DE TRANSFER" SE PARE CA VREI SA LE VINZI.
PROSTII DIN PLANTE.
ASA A MURIT MAMA CA SA LUAT DUPA UNII CA VOI.
CINE ARE PROBLEME SA MEARGA LA UN DOCTOR NU LEACURI BABESTI.
VREI SA ITI VINZI PROSTIILE SI INTRI AICI?
FRAIERA ESTE AIA CARE SE IA DUPA TINE.
MAMA A MURIT DIN CAUZA UNORA CA VOI DACA SE TRATA DE CANCER TRAIA SI ACUM.
NU CRED IN PROSTIILE VOASTRE.
ea37
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:22
exista medici homeopati care au facut aceeasi facultate de medicina generala ca si ceilalti, au profesat probabil ca pediatri sau internisti sau altceva dupa care au facut aceasta specializare, adica au mai invatat ceva si au mai dat inca niste examene pentru aceasta disciplina, homeopatia si trateaza altfel decat cu medicamente obisnuite - cu remedii homopate.
mie mi-a disparut virusuldin sange dupa cateva luni de tratament (facusem analiza aceea costisitoare de genotipare si-mi iesise o tulpina oncogena, dupa care am urmat tratament homeopat, am refacut analiza si n-a mai aparut virusul).
din pacate putina lume crede in homeopatie. ramane la latitudinea fiecaruia daca sa incerce sau nu. oricum efecte secundare nu are.
ankh
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:39
imi puteti recomanda un doctor bun in domeniu va rog?...din bucuresti...pt k la micimi la dr badea sunt programari pana in luna august...iar la cealalta doctorita pana in aprilie :(.muntumesc anticipat
crzslvy
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:05
De la: ea32, la data 2009-01-20 16:22:29
De la: silviu_m74, la data 2009-01-19 20:22:55
De la: ea32, la data 2009-01-19 16:18:41
De la: niko_ristea87, la data 2009-01-18 22:28:53Multumes foarte mult pentru mesaj...si pentru sfat...multa sanatate

Buna
Da se ia foarte usor. Eu am depistat pura intamplare la un control de rutina ca nu ramaneam insarcinata.
De acolo a inceput chinul. Am facut fel de fel de tratamente si analize.
Sotul meu nu are dar eu am HPV dar am o sinuzita nenorocita si imunitate scazuta.

pentru "ea32"...o solutie de exceptie pentru sinuzita ta si pentru reglarea sistemului imunitar si nu in ultimul rand pentru eliminarea virusului HPV din organism,ar fi indicata o cura cu FACTORI DE TRANSFER ....ce activeaza sistemul imunitar cu pana la 437%!!!!!....ce sunt acesti FACTORI DE TRANSFER, de unde provin si cum acctioneaza ei....detalii gasesti pe google cautand "FACTOR DE TRANSFER PLUS"...sau la cerere iti pot pune la dispozitie detalii pe mail


MAI TERMINA CU PROSTIILE TALE DE "FACTORI DE TRANSFER" SE PARE CA VREI SA LE VINZI.
PROSTII DIN PLANTE.
ASA A MURIT MAMA CA SA LUAT DUPA UNII CA VOI.
CINE ARE PROBLEME SA MEARGA LA UN DOCTOR NU LEACURI BABESTI.
VREI SA ITI VINZI PROSTIILE SI INTRI AICI?
FRAIERA ESTE AIA CARE SE IA DUPA TINE.
MAMA A MURIT DIN CAUZA UNORA CA VOI DACA SE TRATA DE CANCER TRAIA SI ACUM.
NU CRED IN PROSTIILE VOASTRE.


draga doamna,se pare ca ai inteles total gresit...intentia mea este de a da oamenilor o informatie de valoare pe care nu o au....deci in consecinta nu vreau sa vand NIMIC pe aici...ideea este ca ar trebui sa te informezi catusi de putin inainte de a pune eticheta unor produse despre care nu cunosti nimic...internetul iti este la indemama si este destul de simplu sa cauti detalii despre ce reprezinta acesti FACTORI DE TRANSFER
silviu_m74
Postat pe 20 Ianuarie 2009 21:15
Buna. Am 1 luna si jumatate de cind mi s/a facut ERAD la Panait Sirbu si in urma cu 2 zile am facut al 2lea control la rana de pe col. Si mie mi/a iesit HPVul pozitiv, chiar prezinta 3 tulpini cancerigene, dar nu disper. Am foarte mare incredere in medicul meu, este unul dintre cei mai buni din tara. Se numeste Puia Lucian si sora ta se poate duce la Clinica din Giulesti, la colposcopie, cu o simpla trimitere de la medicul de familie. Singurul incovenient, daca se poate spune asa, este ca are mult de asteptat in sala, dar pentru sanatatea ei, merita orice efort. Chiar acum 2 zile am auzit ca are si cabinet particular, acolo merge cu programare, la spital nu prea se tine cont de ea, dar nu stiu unde se afla. Poate pe net gasesti mai multe detalii. Deocamdata nu mi/a dat decit 2 cutii cu ovule si tb sa repet HPVul peste 6 luni si timp de 5 ani, din 6 in 6 luni, sa fac testul Papanicolau. Poate te ajuta sfaturile de la noi, cele care am trecut sau trecem prin asta, dar cel mai avizat este un medic, iar eu ti l/am recomandat pe cel mai bun. Chiar in ziua in care mi/a facut electrorezectia, adica ERAD/ul, a fost plecat timp de 2 ore din spital pt a tine un curs cu medici din toata tara asupra acestui tip de interventie pe col. Si asta spune multe. Isi da foarte mare interes si pleci de la el cu o nota de optimism cum n/ai avut niciodata. Dupa saptamini de nesomn pina sa vina rezultatul biopsiei, intr/o clipita dinsul mi/a alungat si cele mai negre ginduri. Mai nou discutam cind incepem tratamentul cu dozari hormonale, pt ca incerc de 5 ani sa ramin gravida. Multa sanatate tutror!
p_u_s_s_y_c_a_t
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:07
De la: andreeadumitriu, la data 2009-01-21 14:07:53Buna. Am 1 luna si jumatate de cind mi s/a facut ERAD la Panait Sirbu si in urma cu 2 zile am facut al 2lea control la rana de pe col. Si mie mi/a iesit HPVul pozitiv, chiar prezinta 3 tulpini cancerigene, dar nu disper. Am foarte mare incredere in medicul meu, este unul dintre cei mai buni din tara. Se numeste Puia Lucian si sora ta se poate duce la Clinica din Giulesti, la colposcopie, cu o simpla trimitere de la medicul de familie. Singurul incovenient, daca se poate spune asa, este ca are mult de asteptat in sala, dar pentru sanatatea ei, merita orice efort. Chiar acum 2 zile am auzit ca are si cabinet particular, acolo merge cu programare, la spital nu prea se tine cont de ea, dar nu stiu unde se afla. Poate pe net gasesti mai multe detalii. Deocamdata nu mi/a dat decit 2 cutii cu ovule si tb sa repet HPVul peste 6 luni si timp de 5 ani, din 6 in 6 luni, sa fac testul Papanicolau. Poate te ajuta sfaturile de la noi, cele care am trecut sau trecem prin asta, dar cel mai avizat este un medic, iar eu ti l/am recomandat pe cel mai bun. Chiar in ziua in care mi/a facut electrorezectia, adica ERAD/ul, a fost plecat timp de 2 ore din spital pt a tine un curs cu medici din toata tara asupra acestui tip de interventie pe col. Si asta spune multe. Isi da foarte mare interes si pleci de la el cu o nota de optimism cum n/ai avut niciodata. Dupa saptamini de nesomn pina sa vina rezultatul biopsiei, intr/o clipita dinsul mi/a alungat si cele mai negre ginduri. Mai nou discutam cind incepem tratamentul cu dozari hormonale, pt ca incerc de 5 ani sa ramin gravida. Multa sanatate tutror!

Buna
Nu dispera si eu am HPV cu tulpinele 16 si 18 asculta tot ce iti spune doctorul eu asa am reusit si acum am un bebe minunat.
Singurul lucru care iti transmit este sa te relaxezi in ceea ce priveste a ramane insarcinata.
Eu in momentul in care nu m-am mai stresat ca sa raman gravida in luna urmatoare eram insarcinta.
BAFTA
ea37
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:12
Buna Nykk,

M-am hotarat sa iti raspund deoarece si prietena mea are hpv, insa o tulpina diferita si pt ca am vazut raspunsurile de pe forum care sunt ... sub orice critica ... si imi pare rau sa vad ca femeile nu prea cunosc acest subiect chiar daca este unul dintre cele mai raspanditi virusi.
In primul rand, trebuie sa stiti(tu si sora ta) faptul ca hpv nu se transmite doar pe cale sexuala ci poate fi primit si prin toalete insalubre, cabinete medicale prost dezinfectate, etc... Mai mult, "receptivitatea" organismului fata de virus este direct legata de sistemul imunitar propriu, care, din pacate, in ziua de azi este din ce in ce mai slabit din cauza poluarii excesive, a dietelor neechilibrate, a felului de viata foarte obositor si stresant, si nu in ultimul rand din cauza tuturor tratamentelor medicale ce presupun tot felul de pastile, antibiotice, etc...
Ce este de facut? Presupun ca daca a fost diagnosticata cu tulpina 18, sora ta a trecut prin toate analizele si testele si de aceea este inutil sa mai luam in discutie aceste aspecte. Dupa diagnosticare, medicul trebuie sa stabileasca daca virusul s-a localizat in vreo parte a organismului sau nu. Practic, aceasta localizare este primul pas catre inceputul dezvoltarii cancerigene a hpv-ului. In cazul in care nu s-a localizat se poate opta pentru un tratament medicamentos care presupune cresterea imunitatii organismului, stabilirea unei diete echilibrate si nu in ultimul rand tratarea virusului. Medicamentul folosit pentru imunitate se numeste Isoprinosin si poate fi gasit in farmacii. Este destul de scump si trebuie luat pe o perioada lunga de timp. Pentru tratarea virusului se aplica o crema acidda numita "Aldara". Din pacate, aceasta crema nu se gaseste in Romania, insa poate fi luata din UE sau Statele Unite in baza retetei eliberata de medic si cost ~121 euro. Crema trebuie aplicata local, de catre doctor. Tratamentul dureaza cateva luni, insa nu garanteaza ca virusul va disparea. Totusi, nu sunt putine cazurile in care sistemul imunitar al organismului, ajutat de medicatie si de un stil de vioata echilibrat, sa reuseasca sa distruga virusul. De aceea, se recomanda ca pe toata durata tratamentului, sora ta sa mearga la controale regulate pt a monitoriza indeaproape evolutia. In cazul in care dispare, trebuie sa faca imediat vaccinul, iar apoi totul e terminat.
In cazul in care virusul este localizat, trebuie fecuta o Rezectie(operatie cu laser, putin invadatoare)prin care se taie parte de tresut afectat. Dupa operatie, se urmeaza un tratament de prevenire a reaparitiei, iar mai apoi se ia vaccinul.

La fel de important este si partenerul ei. Si el trebuie sa faca o analiza numita "peniscopie" prin care afla daca are si el hpv. Nu este dureros deloc, ci doar ... mai deranjant pentru barbat. Practic, se introduce in penis o camera minuscula prin care se vede daca acesta are leziuni. Daca are, inseamna ca exista hpv la el si atunci se recolteaza probe pentru a se determina tulpina. Din pacate, acest ultim test nu este unul foarte exact. Oricum, dupa vaccinare, chiar daca partenerul are hpv, ei vor putea avea copii fara ca sora ta sa fie din nou infectata.

Cam asta este despre hpv in cateva cuvinte, sper sa va fie de ajutor si cel mai important lucru este sa folositi prezervativ pentru a evita situatii de acest gen si daca nu vreti prezervativ, sa va duceti partenerul la un control pentru a sti de la bun inceput ce aveti de facut. Va doresc sa treceti peste asta cat mai usor si sa stiti ca nu e ceva pentru care sa "disperati", insa trebuie tinut din scurt si trebuie monitorizat tot timpul.

daca mai ai nevoie de alte info(doctori, nr. de tel, etc ...), raspunde-mi pe forum si am sa va indrum catre doctorii care ne-au ajutat si pe noi.
Tyriel
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:03
De la: costel_teliban, la data 2009-01-18 10:43:28eu unul vas ruga sa nu stati,nu e de gluma,sotia mea a avut un simplu nodul la sfirsitul lui august,la sinul sting.a facutpapanicolau si ia gasit cancer de cool in faza incipienta ,sa operat ,dar in 2 luni sa extins lasini ca nu o mai poate opera la sini ca a dat in metastaza osoasa .la ea a fost foarte galopanta si a mai tinuto pina ce ia venit rezultatul de la biopsie ca nu stiau ce citostatice sai faca.asa ca eu va rog sa nu stati luatio dintimp,vam zis ca sotieia fost galopanta.va doresc succes.eu unul cind aud de asa ceva ma tem,ma gindesc ca are 39 de ani si un copilas de 5 ani ,femeilor nu stati ducetiva la medic,nu asteptati sa va duca barbati de mina eu pe a mea o rugam sa se duca sa faca un control ,ea era tare bataioasa,zicea ca nu are nimic,uite acum nu stim ce sa mai facem so salvam,va doresc succes


va doresc multa sanatate sa aveti grija de copilasul vostru si sa nu uitati ca daca aveti incredere veti trece peste aceasta greutate
mice69
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:35
De la: Tyriel, la data 2009-01-22 14:03:35Buna Nykk,

M-am hotarat sa iti raspund deoarece si prietena mea are hpv, insa o tulpina diferita si pt ca am vazut raspunsurile de pe forum care sunt ... sub orice critica ... si imi pare rau sa vad ca femeile nu prea cunosc acest subiect chiar daca este unul dintre cele mai raspanditi virusi.
In primul rand, trebuie sa stiti(tu si sora ta) faptul ca hpv nu se transmite doar pe cale sexuala ci poate fi primit si prin toalete insalubre, cabinete medicale prost dezinfectate, etc... Mai mult, "receptivitatea" organismului fata de virus este direct legata de sistemul imunitar propriu, care, din pacate, in ziua de azi este din ce in ce mai slabit din cauza poluarii excesive, a dietelor neechilibrate, a felului de viata foarte obositor si stresant, si nu in ultimul rand din cauza tuturor tratamentelor medicale ce presupun tot felul de pastile, antibiotice, etc...
Ce este de facut? Presupun ca daca a fost diagnosticata cu tulpina 18, sora ta a trecut prin toate analizele si testele si de aceea este inutil sa mai luam in discutie aceste aspecte. Dupa diagnosticare, medicul trebuie sa stabileasca daca virusul s-a localizat in vreo parte a organismului sau nu. Practic, aceasta localizare este primul pas catre inceputul dezvoltarii cancerigene a hpv-ului. In cazul in care nu s-a localizat se poate opta pentru un tratament medicamentos care presupune cresterea imunitatii organismului, stabilirea unei diete echilibrate si nu in ultimul rand tratarea virusului. Medicamentul folosit pentru imunitate se numeste Isoprinosin si poate fi gasit in farmacii. Este destul de scump si trebuie luat pe o perioada lunga de timp. Pentru tratarea virusului se aplica o crema acidda numita "Aldara". Din pacate, aceasta crema nu se gaseste in Romania, insa poate fi luata din UE sau Statele Unite in baza retetei eliberata de medic si cost ~121 euro. Crema trebuie aplicata local, de catre doctor. Tratamentul dureaza cateva luni, insa nu garanteaza ca virusul va disparea. Totusi, nu sunt putine cazurile in care sistemul imunitar al organismului, ajutat de medicatie si de un stil de vioata echilibrat, sa reuseasca sa distruga virusul. De aceea, se recomanda ca pe toata durata tratamentului, sora ta sa mearga la controale regulate pt a monitoriza indeaproape evolutia. In cazul in care dispare, trebuie sa faca imediat vaccinul, iar apoi totul e terminat.
In cazul in care virusul este localizat, trebuie fecuta o Rezectie(operatie cu laser, putin invadatoare)prin care se taie parte de tresut afectat. Dupa operatie, se urmeaza un tratament de prevenire a reaparitiei, iar mai apoi se ia vaccinul.

La fel de important este si partenerul ei. Si el trebuie sa faca o analiza numita "peniscopie" prin care afla daca are si el hpv. Nu este dureros deloc, ci doar ... mai deranjant pentru barbat. Practic, se introduce in penis o camera minuscula prin care se vede daca acesta are leziuni. Daca are, inseamna ca exista hpv la el si atunci se recolteaza probe pentru a se determina tulpina. Din pacate, acest ultim test nu este unul foarte exact. Oricum, dupa vaccinare, chiar daca partenerul are hpv, ei vor putea avea copii fara ca sora ta sa fie din nou infectata.

Cam asta este despre hpv in cateva cuvinte, sper sa va fie de ajutor si cel mai important lucru este sa folositi prezervativ pentru a evita situatii de acest gen si daca nu vreti prezervativ, sa va duceti partenerul la un control pentru a sti de la bun inceput ce aveti de facut. Va doresc sa treceti peste asta cat mai usor si sa stiti ca nu e ceva pentru care sa "disperati", insa trebuie tinut din scurt si trebuie monitorizat tot timpul.

daca mai ai nevoie de alte info(doctori, nr. de tel, etc ...), raspunde-mi pe forum si am sa va indrum catre doctorii care ne-au ajutat si pe noi.
uite si un om informat corect cu privire la HPV...felicitari !!!
silviu_m74
Postat pe 22 Ianuarie 2009 17:53
De la: Tyriel, la data 2009-01-22 14:03:35Buna Nykk,

M-am hotarat sa iti raspund deoarece si prietena mea are hpv, insa o tulpina diferita si pt ca am vazut raspunsurile de pe forum care sunt ... sub orice critica ... si imi pare rau sa vad ca femeile nu prea cunosc acest subiect chiar daca este unul dintre cele mai raspanditi virusi.
In primul rand, trebuie sa stiti(tu si sora ta) faptul ca hpv nu se transmite doar pe cale sexuala ci poate fi primit si prin toalete insalubre, cabinete medicale prost dezinfectate, etc... Mai mult, "receptivitatea" organismului fata de virus este direct legata de sistemul imunitar propriu, care, din pacate, in ziua de azi este din ce in ce mai slabit din cauza poluarii excesive, a dietelor neechilibrate, a felului de viata foarte obositor si stresant, si nu in ultimul rand din cauza tuturor tratamentelor medicale ce presupun tot felul de pastile, antibiotice, etc...
Ce este de facut? Presupun ca daca a fost diagnosticata cu tulpina 18, sora ta a trecut prin toate analizele si testele si de aceea este inutil sa mai luam in discutie aceste aspecte. Dupa diagnosticare, medicul trebuie sa stabileasca daca virusul s-a localizat in vreo parte a organismului sau nu. Practic, aceasta localizare este primul pas catre inceputul dezvoltarii cancerigene a hpv-ului. In cazul in care nu s-a localizat se poate opta pentru un tratament medicamentos care presupune cresterea imunitatii organismului, stabilirea unei diete echilibrate si nu in ultimul rand tratarea virusului. Medicamentul folosit pentru imunitate se numeste Isoprinosin si poate fi gasit in farmacii. Este destul de scump si trebuie luat pe o perioada lunga de timp. Pentru tratarea virusului se aplica o crema acidda numita "Aldara". Din pacate, aceasta crema nu se gaseste in Romania, insa poate fi luata din UE sau Statele Unite in baza retetei eliberata de medic si cost ~121 euro. Crema trebuie aplicata local, de catre doctor. Tratamentul dureaza cateva luni, insa nu garanteaza ca virusul va disparea. Totusi, nu sunt putine cazurile in care sistemul imunitar al organismului, ajutat de medicatie si de un stil de vioata echilibrat, sa reuseasca sa distruga virusul. De aceea, se recomanda ca pe toata durata tratamentului, sora ta sa mearga la controale regulate pt a monitoriza indeaproape evolutia. In cazul in care dispare, trebuie sa faca imediat vaccinul, iar apoi totul e terminat.
In cazul in care virusul este localizat, trebuie fecuta o Rezectie(operatie cu laser, putin invadatoare)prin care se taie parte de tresut afectat. Dupa operatie, se urmeaza un tratament de prevenire a reaparitiei, iar mai apoi se ia vaccinul.

La fel de important este si partenerul ei. Si el trebuie sa faca o analiza numita "peniscopie" prin care afla daca are si el hpv. Nu este dureros deloc, ci doar ... mai deranjant pentru barbat. Practic, se introduce in penis o camera minuscula prin care se vede daca acesta are leziuni. Daca are, inseamna ca exista hpv la el si atunci se recolteaza probe pentru a se determina tulpina. Din pacate, acest ultim test nu este unul foarte exact. Oricum, dupa vaccinare, chiar daca partenerul are hpv, ei vor putea avea copii fara ca sora ta sa fie din nou infectata.

Cam asta este despre hpv in cateva cuvinte, sper sa va fie de ajutor si cel mai important lucru este sa folositi prezervativ pentru a evita situatii de acest gen si daca nu vreti prezervativ, sa va duceti partenerul la un control pentru a sti de la bun inceput ce aveti de facut. Va doresc sa treceti peste asta cat mai usor si sa stiti ca nu e ceva pentru care sa "disperati", insa trebuie tinut din scurt si trebuie monitorizat tot timpul.

daca mai ai nevoie de alte info(doctori, nr. de tel, etc ...), raspunde-mi pe forum si am sa va indrum catre doctorii care ne-au ajutat si pe noi.


Multumesc pentru lamuriri in numele tuturor celor neinformati, printre care ma aflu si eu. Intrebarea mea este: daca se face barbatului peniscopie si ii gaseste leziuni, trebuie sa fie neaparat de la HPV? poate omul are piarta la rinichi, a eliminat-o si prezinta leziuni..sau mai stiu eu ce motiv? E cam ciudat sa zici ca daca are leziuni, gata are si hpv. Si daca stii mai multe, HPV cum afecteaza barbatul, daca e purtator?
Multumesc anticipat de raspuns.
irinaaaaaaaaaa
Postat pe 22 Ianuarie 2009 20:45
Hello again,

1. Sunt mai multe ferluri de leziuni, cele de care spuneai ce pot fi provocate de o actiune mecanica(calculi renali, chiar daca acest lucru se intampla destul de rar deoarce este extrem de dureros chiar inainte ca acest nisip sa ajunga ... p'acolo) sau sunt leziuni provocate de boli, virusi, etc ... nu stiu exact sa iti descriu tipul de leziuni, insa cred si sper ca doctorii stiu. Eu de exemplu nu am virusul, insa prietena mea il are.

2. Pe barbati nu ii afecteaza virusul HPV din simplul fapt ca ... noi nu avem col uterin :). Barbatul este doar purtator. El poate urma un tratament de crestere a imunitatii pentru a sustine organismul sa elimine singur virusul. In alt fel ... chiar nu stiu cum poate scapa un barbat de el deoarece nu se localizeaza pe nicaieri in corp masculin.
Tyriel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:29
hmm...ce prostie cu"pe barbati nu-i afecteaza"!Atat barbatii cat si femeile purtatori de hpv,au nevoie de medicatie(partener/partenera)faptul ca femeia are col uterin presupune inca un tratament in plus,cel local ,in functie de gradul de infectare,de veruci,de rana din interior,etc.aparitia negilor,verucilor,papiloamelor,cum vreti sa-i spuneti,difera de la om la om,atentionez spunand ca 85%hpv-ul se transmite prin contact sexual,restul provine dintr-o igiena precara,prea multe spalaturi vaginale efectuate necorespunzator,etc.NU este un virus anaerob,are nevoie de contact cu o plaga infectata pentru a se transmite(stangeri de mana,saruturi,atingeri)
nicoll31
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:45
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Toata discutia am printat-o si i-am dat-o sorei mele sa o citeasca.
Ce ar vrea ea sa mai stie ar fi:
Se stie ca este posibil ca barbatul sa fie purtator de acest virus, si intrebarile ar fi:
- unde isi poate face barbatul analize pentru a stii daca este sau nu purtator de virus HPV? Am inteles ca procedura s-ar numi PENISCOPIE, sper ca nu aberez. As vrea sa stiu locatii exacte.
- ce presupune acest test/consult?
- cam care ar fi pretul unui astfel de test/consult?
Apropo, cineva (imi cer scuze ca nu-mi mai amintesc cine) zicea ca analiza de HPV se poate face si gratuit, cu trimitere sau la spitalul Fundeni, numai ca peste tot, si la spital, mai toata lumea te trimite sa faci testul HPV la clinici particulare unde automat se plateste.
Va multumesc mult
nykk
Postat pe 4 Februarie 2009 15:26
Am sunata cum la Medlife Unirii , si fata de la receptie mi-a facut legatura cu un medic urolog care mi-a spus ca la ei se poate face acest test, si ca se numeste HPV TIPAR SCREANING (daca am inteles bine), si ca testul presupune recoltarea secretiei uretrala, iar barbatul nu trebuie sa urineze cu 4-6 ore inainte de recoltare. Pretul testului este de 360 ron.
Am intrebat ce inseamna si ce presupune PENISCOPIA, si mi-a spus ca este testarea/verificarea/studierea la microscop a penisului pentru a depista negi sau orice alta malformatie care sa arata existenta virusului HPV, dar mi-a spus ca acest test nu este util in cazul barbatului purtator care nu are nici un “simptom”.
Cam asta este ce am aflat eu, dar astept cu mare iteres orice informatie despre alta locatie sau alt test.
Multumesc frumos.
nykk
Postat pe 4 Februarie 2009 16:11
DECI NU SE POATE LUA DIN TOALETE ATITA TIMP CIT ACEST VIRUS NU SE PRINDE DECIT DE COLUL UTERIN............. E RASUFLATA CHESTIA CU LUATUL ASA.....ESTE UN VIRUS CARE SE IA NUMAI PE CALE SEXUALA..........................INTRA IN HIBERNARE DAR NICIODATA NU SCAPI DE EL DECIT DACA INCEPI TRATAMENTUL IN FAZA DE INCEPUT CEEA CE LA NOI E CAM RAR DIN CAUZA CA FEMEILE NU SE DUC LA MEDIC....,,ALDARA,, ASA ESTE E FOARTE BUNA DAR ATUNCI CIND E LA INCEPUT DACA APUCA SA SE INSTALEZE IN CELULELE UTERULUI NU IL MAI POTI ANIHILA....DREPT DOVADA CA ESTE O DOAMNA AICI CARE A FACUT CONIZATII... CEL MAI BUN TRATAMENT LOCAL ESTE LASERUL...CARE DISTRUGE MAI PROFUND ACESTE CELULE SI BINENTELES VITAMINA C CIT SE POATE DE MULT CONTEAZA FOARTE MULT IMUNITATEA FIECARUIA O ALTA PROBLRMA AR FI MRDICUL NU TOTI MEDICII SE PRICEP LA ASA CEVA NU UITATI CA IN ROMANIA DE CURIND SA AFLAT DE ACEEST VIRUS CARE DEFAPT EXISTA DE MULT SI IN FRANTA SE FACE TRATAMENT DE MULTI ANI.....DACA SINTETI INFECTATE DEGEABA FACE TI VACCINUL MERGETI LA MRDIC NU LUATI TRATAMENT AIUREA CA NU PREA E DE GLUMA CU ACEST VIRUS ...NU VREAU SA SPERI PE NIMENI DAR DACA E SCAPAT DE SUB CONTROL NU E BINE...... O ZI BUNA LA TOATA LUMEA...
Dodo122004
Postat pe 5 Februarie 2009 13:03
NICOLL NEGI SINT NEGII...PAPILLOMA VIRUS ARE ALTE RADACINI NU CONFUNDA CU NEGII E CU TOTUL ALTCEVA......PAPILLOAMELE SINT DE OBICEI UN PIC MAI ALBE ASA SE VAD LA MICROSCOP SI ESTE CA O INTINDERE NU CRESC CA NEGII IN AFARA.....VIRUSUL E CAM ACELASI SI LA NRGII DAR ALTE RADACINI...BARBATUL IL POARTA DAR NU SE VEDE DECIT ATUNCI CIND I SE APLICA UN ACID PE PENIS SI LA EL TRATAMENTUL E DE DURATA......SI ESTE TRATAMENT EXTERIOR ADICA PE PIELEA PENISULUI NICI DECUM INTERIOR.....NU ARE NICI O LEGATURA CU LEZIUNILE DE LA FEMEI EL NU ARE COL SA APARA LEZIUNI..........LA EI VIRUSUL NU ESTE PERICULOS CA LA FEMEI........O ZI BUNA
Dodo122004
Postat pe 5 Februarie 2009 13:14


HPV este abrevierea pentru Human Papilloma Virus.

Acesta este unul dintre cele mai comune virusuri transmise pe cale sexuala. Un foarte mare procent din populatie este infectat cu HPV.

Pana acum sunt cunoscute cca 250 de tipuri de papiloma virusuri umane dar mai bine studiate sunt in jur de 80, iar dintre acestea doar 10-15 sunt implicate in patologia canceroasa a colului uterin



In categoria infectiilor cutanate date de HPV (human papilloma virus) intra: verucile vulgare, verucile plantare, verucile plane, verucile ano-genitale (condiloma acuminata), papiloamele si alte tipuri de leziuni.

Verucile sunt proliferari ale celulelor epiteliale ca rezultat al infectarii lor cu papiloma virusuri umane si de obicei sunt nedureroase (exceptie pot face cele localizate la nivel plantar (pe talpa piciorului).



Papiloma Uman este un virus comun (frecvent intalnit) care cauzeaza anormalitati ale celulelor sau tumori la nivelul pielii. HPV poate determina modificari ale tesuturilor de la nivelul membrelor superioare si inferioare, corzilor vocale, gurii si organelor genitale. Pana acum au fost identificate mai mult de 60 de tipuri de HPV, fiecare tip infectand o anumita parte a corpului



Infectarea se produce prin contactul cu suprafete sau cu personae infectate si se realizeaza la nivelul zonelor cutanate (micro)traumatizate (un tegument absolut intact nu permite infectarea). Pot aparea frecvent la cei care frecventeaza piscine (favorizata de macerarea tegumentelor) sau la unele profesii (de exemplu macelari). In cazul prezentei leziunilor genitale (condiloamele acuminate) pacientii trebuie investigati suplimentar pentru excluderea altor afectiuni cu transmitere sexuala. Prezenta verucilor ano-genitale la copii trebuie investigata atent pentru excluderea unui abuz sexual.



De cand se produce infectarea si pana la exprimarea clinica (adica pana la aparitia leziunilor) pot trece intre 2-9 luni, timp in care persoana infectata desi nu are manifestari clinice poate infecta alte persoane.



Leziunile produse de HPV pot regresa spontan intr-un interval variabil de timp sau se pot inmulti (autoinoculare). Verucile "in mozaic" situate superficial pe o suprafata plantara mai intinsa sunt mai rezistente la tratament si pot avea o evolutie prelungita. De asemenea, o evolutie prelungita poate fi intalnita la persoanele imunocompromise.



Complicatii:

1. Durerea (in special prin prezenta verucilor plantare)

2. Transformarea maligna - este demonstrata si probata experimental doar pentru unele tipuri de HPV. Poate aparea in cazul infectarii cu tipurile: 16,18,31, 33-35, 39-40, 51-60 - sunt tipuri cu risc crescut ce pot duce la aparitia unor carcinoame de col uterin sau peniene; 5 si 8 - sunt tipuri virale care se gasesc in leziunile din epidermodisplazia veruciforma (o afectiune genetica in care exista un defect al imunitatii celulare), leziuni ce se pot transforma sub influenta radiatiilor solare in carcinoame spinocelulare.



Virusul Papiloma Uman este important deoarece modificarile tesuturilor determinate de anumite tipuri de HPV se pot transforma in cancere ale organelor genitale feminine. Diagnosticarea si tratamentul adecvat ale acesor modificari pot preveni cancerele.



Tratament

Inainte de inceperea oricarui tratament trebuie sa tinem seama ca verucile se pot vindeca si spontan.

Cea mai mare rata de vindecare o prezinta pacientii tineri recent infectati.



Acizii organici in concentratii mari si foarte mari se utilizeaza pe scara larga in tratamentul infectiei cu HPV formele verucoase, de ex. Acidul salicilic - in concentratii variate intre 11-25%, singur sau asociat cu acidul lactic se foloseste pentru tratarea verucilor palmo-plantare, glutaraldehida (solutie de 10%s mai mare) sau formaldehida (solutie 3%) folosite in special pentru tratarea verucilor plantare.



Podofilina (10-25%), acidul tricloracetic (75%), podofilotaxina (0,5%), imiquimod (5% crema) se folosesc pentru tratarea verucilor ano-genitale.



Pot aparea complicatii si/sau reactii adverse in timpul si imediat dupa tratament, si de aceea tratamentul trebuie supravegheat de medic! Retinoizii - 0,05% tretinoin crema sunt indicati pentru tratarea verucilor plane faciale sau pentru verucile intinse, rezistente, la pacientii IMUNODEPRIMATI.



Crioterapia consta in aplicarea locala a azotului lichid sau de zapada carbonica avand ca urmare formarea unei mici zone de degeratura controlata, in plafonul bulei formate celulele infectate fiind indepartate.



Metodele chirurgicale (electrocauterizarea, tratamentul laser: CO2, cu lumina intense pulsata, cu Argon) pot fi utilizate pentru tratarea oricarui tip de leziuni produse de HPV.



Tratamente adjuvante - DE STIMULARE A IMUNITATII.
Si ca o concluzie....mai toata lumea trateaza efectele,acele veruci,dar nimeni nu vorbeste despre tratarea cauzei...DE CE OARE?????....Poate margand pe ideea ca virusurile nu se pot trata cu medicatiile cunoscute pana in prezent???....dar se pot distruge si elimina de catre prpriul SISTEM IMUNITAR,daca acesta functioneaza corect si pe langa asta mai este si stimulat !!!!


“Virusurile sunt cele mai mici forme de viata, care se masoara in milimicroni (un milimicron fiind a milioana parte dintr-un milimetru). De aceea, nu se pot vedea la microscopul obisnuit ci numai la microscopul electronic care mareste de zeci sau sute de mii de ori. De asemena, virusurile nu se dezvolta in laborator pe mediile de cultura pe care cresc microbii, ci numai pe animale vii sau pe celule vii. Din aceasta cauza diagnosticul bolilor virale cu ajutorul analizelor de laborator este foarte greoi si dureaza mult, uneori cateva saptamani, timp in care bolnavul deja se poate vindeca. Virusurile sunt responsabile de numeroase boli infectioase la om: gripa, pojarul, poliomielita, hepatita, oreionul, varicela, turbarea etc. Cu exceptia catorva boli virale (turbarea, variola, gripa, varicela) in care analizele pot depista mai rapid virusul cauzal al bolii, in restul bolilor se folosesc analizele imunologice pentru depistarea anticorpilor din serul bolnavilor.”


Deci tot la activitatea SISTEMULUI IMUNITAR se ajunge....!!!!
silviu_m74
Postat pe 5 Februarie 2009 16:35
care este tratamentul de 3 luni?
ioanaroz
Postat pe 5 Februarie 2009 21:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Constipatia dupa operatia de apendicita!!! 4 De la: kudika226898 4 Octombrie 2010 19:50
ketamina=heroina? 13 De la: killy 13 Decembrie 2012 16:21
uter intors:| 10 De la: crystyna_crystynutza 5 Septembrie 2011 18:03
Operatia cu laser pe ochii ... o necesitate sau doar... un moft? 38 De la: Pierdut_in_lume 13 Mai 2014 15:37
As dori sa imi raspunda un medic sau cineva care a mai trecut prin asta .... 7 De la: kudika421339 5 Septembrie 2011 22:35