Setari Cookie-uri

ce e mai bine...avort sau abandonul copilului

majoritatea fac avort.
eu propun abstinenta!!:))
morticia_adams
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:13

Fetelor sunt un om cu frica lui Dumnezeu, plang si ma simt foarte rau pentru ca sunt nevoita sa fac cel mai mare pacat din viata mea... va spun asta pentru ca am nevoie ca cineva sa fie alaturi de mine... astazi sunt programata la avort.. am ecografia copilului meu,este cat un bob de fasole, are 19mm.. ma doare inima ca va trebui s fac asta dar nu am incotro! viitorul meu sot imi este alaturi si sufera aproape la fel de mult ca si mine..cu toate acestea, astazi voi rupe o parte din mine.. poate ca este mai bine asa, ma consolez cu gandul ca nu sunt nici prima nici ultima femeie care apeleaza la acest fapt extrem! Dar cu siguranta nu as avea inima sa mi abandonez copilul dupa ce a crescut in mine 9luni de zile! tineti-mi pumnii va rog sa se termine cu bine!

Postat pe 3 Octombrie 2008 10:41
IUBITA A DA NASTERE ESTE UN HAR DIVIN PASTREAZA COBILUL SI DAL SPRE ADOPTIE UNEI FAMILI CARE NU POATE FACE COPII EST PACAT AVORT PE LUMEA CEALALTA VEI FI SPANZURATA DE POM SI CIORILE VOR CIUGULI DIN TINE

Postat pe 7 Decembrie 2008 12:11
IUBITA A DA NASTERE ESTE UN HAR DIVIN PASTREAZA COBILUL SI DAL SPRE ADOPTIE UNEI FAMILI CARE NU POATE FACE COPII EST PACAT AVORT PE LUMEA CEALALTA VEI FI SPANZURATA DE POM SI CIORILE VOR CIUGULI DIN TINE

Postat pe 7 Decembrie 2008 12:11
De la: ogrezeanu_gigi, la data 2008-12-07 12:11:12IUBITA A DA NASTERE ESTE UN HAR DIVIN PASTREAZA COBILUL SI DAL SPRE ADOPTIE UNEI FAMILI CARE NU POATE FACE COPII EST PACAT AVORT PE LUMEA CEALALTA VEI FI SPANZURATA DE POM SI CIORILE VOR CIUGULI DIN TINE


Doamne fereste Nu esti normal la cap omule? Fata nu avea nevoie de amenintari de genul "vei fi spanzurata si mancata de ciori". Din contra, avea nevoie de sprijin. Esti barbat si nu cred ca simti exact ceea ce simte o femeie in locul ei. Daca facea copilul il luai tu si il cresteai? Ii asigurai tu fericirea si bunastarea? Te asigur ca nu! Asa ca abtine-te de la comentarii rupte din carti
Alexandra_Pitzy
Postat pe 20 Decembrie 2008 04:37
akm deja e prea tz sa mai dam sfaturi legate de acest sub...copilul nu mai e de mult acolo...nu inteleg insa motivul pt kre a facut o pt k din kte am inteles nu era o "mama singura" ???
angel_in_disguise
Postat pe 20 Decembrie 2008 04:42
De la: ogrezeanu_gigi, la data 2008-12-07 12:11:12IUBITA A DA NASTERE ESTE UN HAR DIVIN PASTREAZA COBILUL SI DAL SPRE ADOPTIE UNEI FAMILI CARE NU POATE FACE COPII EST PACAT AVORT PE LUMEA CEALALTA VEI FI SPANZURATA DE POM SI CIORILE VOR CIUGULI DIN TINE


Ba baiete, tu esti real? Si traiesti in lumea asta? Si folosesti computerul?Si bati asemenea campi? "Ciorile vor ciuguli din ea"?? Pe lumea cealalta, ha? Care ciori, traiti-ar? Si ciorile se duc pe lumea ailalalta? In iad? De ce n iad? Ca ele nu au facut avort? De ce sa fie pedepsite sa mearga in iad?

Draga mea! ai facut ceea ce trebuia sa faci!

Nu conteaza CE exact s-a spus pe topicul asta. Tu fa o singura comparatie. IQ-ul persoanelor care sunt "pro" si al celor care sunt contra. Asta o sa-ti spuna multe.
Dor_a
Postat pe 20 Decembrie 2008 05:31
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-20 04:42:23akm deja e prea tz sa mai dam sfaturi legate de acest sub...copilul nu mai e de mult acolo...nu inteleg insa motivul pt kre a facut o pt k din kte am inteles nu era o "mama singura" ???



Probabil nu era pe picioarele ei, poate nu avea destui bani ca sa ii asigure tot ce trebuie, poate ca paritii nu erau de acord, poate ca, poate ca. Dar din moment ce avea pareri de rau, inseamna ca era constienta ca nu face un lucru bun si sunt sigura ca atunci cand va veni momentul potrivit, va fi o mama buna.
Si nu o cunosc, dar o apar pt ca incerc sa o inteleg
Alexandra_Pitzy
Postat pe 20 Decembrie 2008 18:49
citesc cu uimire ceea ce se scrie si nu ma incanta si desi sunt barbat nu sunt de acord cu unii mitocani care fara sa isi dea seama ca pentru o noapte pasionala se poate transforma intr-o viata amara si nu ii intereseaza de ceea c se intampla cu propriul copil sau cu iubitele lor pentru k neglizeaza tot si au impresia k ei nu sunt vinovati cu nimic si desi tara e asa cum e ar trebui sa gandeasca k acei copii ar putea sa schimbe lumea candva si sa faca ceva pentru aceasta tara de.........Sunt constient ca nici fetele nu sunt constiente ca ar putea sa previna aceasta nenorocire si sa ia o decizie favorabila lor dar se lasa cuprinse de teama frica si de ceea ce pun cei din jur. deci in concluzie ambii parteneri sau parinti sunt de vina pentru k lasa orice alt lucru sau factor sa raspunda in locul lor iar avortul este si a fost un lucru lipsit de orice prejudecati si va fi in continuare o solutie gresita pentru orice fata.

Postat pe 20 Decembrie 2008 20:47
De la: AlexandraBadPitzy, la data 2008-12-20 18:49:57
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-20 04:42:23akm deja e prea tz sa mai dam sfaturi legate de acest sub...copilul nu mai e de mult acolo...nu inteleg insa motivul pt kre a facut o pt k din kte am inteles nu era o "mama singura" ???



Probabil nu era pe picioarele ei, poate nu avea destui bani ca sa ii asigure tot ce trebuie, poate ca paritii nu erau de acord, poate ca, poate ca. Dar din moment ce avea pareri de rau, inseamna ca era constienta ca nu face un lucru bun si sunt sigura ca atunci cand va veni momentul potrivit, va fi o mama buna.
Si nu o cunosc, dar o apar pt ca incerc sa o inteleg


eu nici n am criticat o nici n am judecat o!sunt doar impotriva avortului...atat!:) nu judec pe nimeni pt k fiecare are dreptul sa faca singur alegerile in viata..!
angel_in_disguise
Postat pe 21 Decembrie 2008 16:01
@ angel_in_disguise

Scuze dar m-am enervat putin de la comentariul tipului
Alexandra_Pitzy
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:37
nici nu ar trebui sa te gandesti la asa ceva,ma refer sa abandonezi copilul...il poti 9 luni in burta,te ataseszi de el,ca instinctul de mama se formeaza...e incredibil cum alte femei il bandoneza asa mic si neajutorat,e inuman.
prefer sa ma protejez
dalilascumpy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:43
in iulie anul trecut am trecut si eu printr`o asemenea situatie..si primul lucru la care m-am gandit a fost k ..eu la 20 de ani..ink in facultate nu as putea sa ii ofer copilului meu tot ce i`ar trebui..da poate as avea ajutor si de la parinti..dar nu sunt ei responsabili sau obligati sa-mi creasca mie copilul..priviti situatia in felul urmator..mai bine imi chinui copilul crescut de o studenta..care probabil s-ar lasa de facultate si ar ajunge undeva angajata cu 5 mil p luna..si deabea sa se intretina..sau mai bine aleg avortul..care mi-a marcat viata...si mi-a sensibilizat toate simturile..continui scoala..k poate cand kiar imi voi dori acest lucru..sa ii ofer tot ce pot..si sa aiba o viata linistita..e greu...e foarte greu sa alegi..si orice ai alege iti ajunge o singura data sa regreti..orice ai face..tot timpul te vei gandi dak as fi ales cealalta varianta ar fi fost mai bine??
sweetkat
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:39
De la: ogrezeanu_gigi, la data 2008-12-07 12:11:12IUBITA A DA NASTERE ESTE UN HAR DIVIN PASTREAZA COBILUL SI DAL SPRE ADOPTIE UNEI FAMILI CARE NU POATE FACE COPII EST PACAT AVORT PE LUMEA CEALALTA VEI FI SPANZURATA DE POM SI CIORILE VOR CIUGULI DIN TINE




Ce-ai mah?Esti bolnav?Rad...desi e de plans ca exista oameni nebuni ca tine!
Mah tampitule...tu crezi ca a face un copil e asa usor?Si sa renunti la el dupa aceea?Dupa ce l-ai purtat in pantece 9 luni?Habar n-ai ce spui...vai de tine...esti varza!Si mai esti si analfabet!
mary_ct
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:46

o cioara .......sa ma ciuguleasca ar fi tare de tot.............................dar numa in acea zona............
si cu pomul..........l-as face sa vibreze ...de la pisu lui teo..pu tza
portitza_Maria
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:49
De la: oandree, la data 2008-08-22 13:58:21 Nu-mi vine sã cred ochilor! Nu vreau sã cred cã voi v-aþi gândit de douã ori înainte de a scrie aºa uºor cã aþi prefera avortul. Desigur, ca sã puteþi da un rãspuns corect ºi cinstit ar fi trebuit sã fiþi vreodatã în situaþia de a vã pune o asemenea întrebare îngrozitoare: sã fiþi însãrcinate ºi într-o asemenea posturã care sã vã facã sã vã gândiþi la abandon. Dacã aþi fi în aceastã situaþie, copilul din pântecul vostru ºi-ar spune cuvântul ºi nu aþi mai spune "avort" la prima strigare. Hormonii ºi avalanºa de sentimente v-ar împiedica sã fiþi aºa de ferme. Acel copil are un destin iar viaþa lui nu ar trebui sã fie în mâinile voastre. Cum vã puteþi numi creºtine (nu practicante asidue sau bigote), ci femei care au fost botezate ºi au intrat mãcar o datã în viaþa lor într-o bisericã, ºi sã susþineþi avortul???






A UITAT LUMEA DE DUMEZEU.A UITAT CE INSEAMA SA FII CRESTIN SI SE GINDESC LA CE SAR INTIMPLA CU VIATA LOR .OARE CE VINA ARE COPILASUL?
EU AM FOST INTRO SITUATIE IN CARE AM DORMIT IN MASINA 2 SAPT.GRAVIDA IN 5 LUNI.MA SPALAM IN MC.DONALTS SI NICIODATA NU MAM GINDIT LA NICI O VARIANTA DIN CELE DOUA.
MA GINDEAM DOAR CA DOMNUL ISUS VA AVEA GRIJA DE MINE SI DE INGERASUL MEU.
SI DEOBICEI CIND RAMAI GRAVIDA SE INFIRIPEAZA SI SENTIMENTUL DE MAMA IN ACELASI TIMP.
ballerrina
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:09
mi se face pielea gaina,e ingrozitor ce se intampka,eu cred ca mai bine faci avot decat sa tii copilul 9 luni in burta si apoi sa-l dai asa ca si cum n-ar fi parte din tine...e inuman:((
dalilascumpy
Postat pe 7 Februarie 2009 19:15
NICI AVORT NICI ABANDON !
liza24_84
Postat pe 7 Februarie 2009 19:18

Oooofff! Greu de raspuns la intrebarea asta....Avort? Nu stiu daca as avea puterea s-o fac...De abandon nici nu s-ar pune problema...Vorbesc despre cum ar sta lucrurile in practica, in viata mea, daca m-as confrunta cu situatia unei sarcini nedorite.

Teoretic, nu stiu ce as alege.

Imi permit sa adaug ca daca oamenii ar fi mai responsabili si s-ar informa mai mult cu privire la metodele contraceptive, nu s-ar afla in situatia in care ar trebui sa aleaga intre cele doua variante, una mai cumplita ca alta, dupa parerea mea. Nu neg ca exista si accidente, chiar folosind corect metodele contraceptive, insa astea-s mai rare. E ingrijorator faptul ca avortul inca este una din cele mai raspandite metode contraceptive.

ioana_2009
Postat pe 12 Februarie 2009 17:10
Si dak avortezi,nu e tot CRIMA?!De ce nu te-ai protejat?Orikm un copil avortat e k si o crima,si intr-o zi te vei ksatori si vei avea copii,nu vei regreta k ai fakt asta?!Eu am o fetita,am fost ksatorita si st divortata,dar ma descurc si nu regret deloc k am un copil.Succes!
glorya20onna
Postat pe 12 Februarie 2009 17:17
eu una sunt de acord cu avortul
1.pt ca e o posibilitate pe care mamele,bunicile,strabuniciile noastre nu au avut-o.Si au fost cazuri de avorturi provocate prin alte mijloace care mai de care mai ingrozitoare (nu cred ca ati vrea sa auziti povesti de acest gen.. eu am auzit si mi s-a facut pielea gaina )
2. pt ca e un drept pe care noi femeile l-am castigat cu greu .. e dreptul la libera alegere in ceea ce priveste corpul tau si ceea ce este in corpul tau
3.este ajutorul care ti se da in cazul in care esti violata sau esti minora( mi se pare foarte urat faptul ca sa porti copilul unui nenorocit sau sa fi un copil care creste un alt copil)
flururas
Postat pe 12 Februarie 2009 17:34
De la: izvolinschi, la data 2008-08-12 20:38:07voi ce parere aveti....daca ati fi pusi in situatia de a alege intre un avort si pastrarea copilului desi nedorit cu gandul de a-l abandona la nastere? Va spun din proprie experienta ca sunt multe cazuri de genul acesta multe fete tinere ce iau masuri radicale pentru ca nu au un sfat sau un sprijin....voi ce credeti?


Fetele tinere (cat de tinere ?) ar trebui sa stie ca exista metode contraceptive (destule) si in consecinta sa se protejeze....

Sa-l nasti si sa-l abandonezi mi se pare mult mai rau decat sa-l avortezi...stim cu totii ce viata duc copii abandonati care nu au avut norocul de a gasi o familie, iar in ziua de azi s-au inputinat adoptiile...

Avortezi sau il pastrezi (si-l cresti)i...asta e....dar e mai mare rusinea ca in zilele noastre, cand exista informatie despre... tot ce vrei si ce nu vrei....sa ramai insarcinata daca nu-ti doresti acest lucru....
E inconstienta, naivitate, prostie...nici nu stiu cum sa o cataloghez....pt. ca toti si toate STIU acum ca nu aduce barza copii....
ocs
Postat pe 12 Februarie 2009 17:50
eu zic ca e ignoranta din partea" celor mai mici ".
ei stiu prea bn ca tb safaca dar ignora si se culca pe o ureche spunand: mie nu mi se poate intampla.
ceea ce e complet eronat.
flururas
Postat pe 12 Februarie 2009 17:55
ballerrina,
tocmai, "copilasul" nu are nici o vina, mamica lui e o inconstienta...si atunci te gandesti...daca a fost atat de inconstienta ...ce poate sa-i ofere copilului aluia ? nu-mi spune " ce-o da domnu'.."... ca cica domnu' da dar nu-ti baga in traista...daca intelegi ce vreau sa spun...
ocs
Postat pe 12 Februarie 2009 18:03
De la: ogrezeanu_gigi, la data 2008-12-07 12:11:04IUBITA A DA NASTERE ESTE UN HAR DIVIN PASTREAZA COBILUL SI DAL SPRE ADOPTIE UNEI FAMILI CARE NU POATE FACE COPII EST PACAT AVORT PE LUMEA CEALALTA VEI FI SPANZURATA DE POM SI CIORILE VOR CIUGULI DIN TINE
maica tu esti bolnav de "doamne fereste" ! eu auzii altceva.........ca mincam copiii pe lumea cealalta! ma intreb atunci ce nevoie mai avem de parastase!..............dragutule tu cred ca esti sectant ceva,altfel nu gasesc explicatia ................;;pai de ce nu adoptezi tu mai draga daca tot iti dai cu parerea? pai stii tu cum este sa creasca o viata in tine? in unele cazuri sint de acord cu avortul decit sa sufere un copil de foame si sa ajunga un renegat de societate!NU AVEM NOI DREPTUL SA JUDECAM ! iar cele ce arunca cu piatra sper sa isi aminteasca cind vor fii in situatia respectiva!pentru cele ce vor arunca cu batul ............nu am facut avort ,am copil si mai doresc! dar nu oricine poate sa isi asume responsabilitatea vietii unui pui de om! un copil nu este o jucarie:are nevoie de hrana buna,haine ,jucarele,mai tirziu are nevoie de studii....................pentru tot trebuie bani! si nu in ultimul rind are nevoie de afectiune............citi dintre noi sintem in stare?
FRANNNCE
Postat pe 12 Februarie 2009 18:14
bine zis mell_30 esti singura dupa parerea mea care a zis cel mai bine.....sunt TOTAL de acord cu tine
ramonikelenush
Postat pe 12 Februarie 2009 20:50
bine zis mell_30 esti singura dupa parerea mea care a zis cel mai bine.....sunt TOTAL de acord cu tine
ramonikelenush
Postat pe 12 Februarie 2009 20:50
Hmmmmmmmm,avortul sau abandonul !! Ambele sunt niste decizii grele si cu repercursiuni dar avortul fiind atat de drastic si de ireversibil cred ca abandonul ar fi de preferat avortului.Macar asa copilul mai are o sansa,poate fi adoptat si crescut intr-o familie care-l iubeste.
Si totusi cu atatea forme de contraceptie sunt mult prea multi copii avortati sau parasiti prin leagane de copii.
Cred ca cea mai buna optiune atunci cand te trezesti cu un copil nedorit este sa-i cauti chiar tu o familie,sunt multe femei care nu pot sa aiba copii si care si-ar dori mai mult ca orice pe micutul pe care alta e gata sa-l arunce la gunoi.
Fetelor ganditi-va bine inainte sa faceti avort,nu va dati jos o pereche de sosete murdare,omorati un suflet nevinovat!!!
diana1981
Postat pe 12 Februarie 2009 21:08
De la: izvolinschi, la data 2008-08-12 20:38:07voi ce parere aveti....daca ati fi pusi in situatia de a alege intre un avort si pastrarea copilului desi nedorit cu gandul de a-l abandona la nastere? Va spun din proprie experienta ca sunt multe cazuri de genul acesta multe fete tinere ce iau masuri radicale pentru ca nu au un sfat sau un sprijin....voi ce credeti?

Dupa mine nici una dintre aceste doua posibilitati nu e buna....un copil e un dar de la viata...in zilele noastre sunt atatea mijloace de protectie vizavi de o sarcina...Avort...NICIODATA ( decat in cazul in care e o problema medicala f grava care pune in pericol viata mamei sau a fatului)...abandon? Nici animalele nu isi lasa puii...Nu cred ca o femeie normala atunci cand afla ca e insarcinata (chiar daca poate e neprevazut) si mai ales atunci cand aduce pe lume un copil nu il iubeste automat...instinctiv!!!!
black_cherry
Postat pe 12 Februarie 2009 21:14
avort in locul abandonului desi nu stiu dak ai idee ce inseamna asta.....pacat k s-a ajuns aici,eu nu as fi avortat dar nici nu l-as fi abandonat!
lovelyjuLLya
Postat pe 12 Februarie 2009 21:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce putem face cu femeile care incearca sa ne strice relatia cu persoana iubita? 34 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:12
Povestea mea!!! 18 De la: kudika427927 15 Mai 2013 14:06
Nu vreau sa deranjez....va invit sa va spuneti parerea 200 De la: TALPA_IUTE 15 Ianuarie 2012 19:22
vreau sa aflu daca o sa am un frate de 17 ani 13 De la: Barbie30_ 24 Martie 2011 20:10
sex dupa avort!!!!!!! 25 De la: kudika_28392 24 Octombrie 2013 14:24