Setari Cookie-uri

ce e mai bine...avort sau abandonul copilului

Prin absurd deci PRIN ABSURD sa ajung in situatia de a alege intre avort si abandon, EVIDENT ca as alege abandonul !
Imi asum greseala si nu i-au viata unei fiinte ! CLAR. Problema nu se rezolva printr-un avort. Las copilul in grija lui Dumnezeu si sunt pregatita sa-mi platesc pacatele.
Consider ca de copil va avea grija Dzeu asa cum are grija de toti si toate. Ori il pastrez ,,si-mi duc crucea , ori il abandonez de a dreptul.
Motivul pentru care pun asa problema este ca , as putea trai mai usor cu un abandon decat cu o crima ! Cu toate ca ambele variante sunt ... putin spus critice.
edviga
Postat pe 12 Februarie 2009 22:45
Imi asum greseala si nu iau viata unei fiinte ! CLAR
edviga
Postat pe 12 Februarie 2009 22:47
De la: izvolinschi, la data 2008-08-12 20:38:07voi ce parere aveti....daca ati fi pusi in situatia de a alege intre un avort si pastrarea copilului desi nedorit cu gandul de a-l abandona la nastere? Va spun din proprie experienta ca sunt multe cazuri de genul acesta multe fete tinere ce iau masuri radicale pentru ca nu au un sfat sau un sprijin....voi ce credeti?




ce intrebare stupida! cum sa abandonezi un copil la nastere???? pfff!!
onlyme1985
Postat pe 12 Februarie 2009 23:28
ai dreptate intr-un fel dar cum va creste acel copilas ,in ce conditii pt.ca am auzit cu totii de traumele suferite in centrele pt.cresterea copiilor abandonati ;oricum va fii o persoana marcata pe viata. PAREREA MEA - CRESTE_TI DRAGA MEA COPILUL LUPTA PT.EL SI PT.TINE ; nu se stie poate te vei casatori cu un om bun ,iubitor ,intelegator care poate sa va schimbe viata tie si copilului tau. TE-AI GINDIT CA POATE E SINGURA TA SANSA DE LA DUMNEZEU DE A FI BINECUVANTATA CU ACEST COPIL ?
nocturnalia
Postat pe 13 Februarie 2009 12:42
pana nu te afli in situatie ,toti spunem k nu suntem de acord cu avortul.....una credem si alta e realitatea....
mada_21
Postat pe 13 Februarie 2009 14:43
In primul rand pentru a lamurii persoanele care sunt indignate de intrebarea mea stupida....va pot spune ca lucrez ca asistent social(deci nu e cazul meu cel de a alege), si vad in fiecare zii zeci de copiii abandonati in maternitati, plus copiii ce cresc in centrele de plasament, deci nu e o intrebare stupida ci o simpla realitate pentru cei ce doresc sa o vada.
Am lansat acest subiect pentru ca ma interesa parerile celor din jurul meu si cred ca ar trebui sa fim constienti de ceea ce se intampla ca e o realitate cruda si deloc pozitiva.
izvolinschi
Postat pe 13 Februarie 2009 16:15
ba uite ca eu sunt mai de acord cu avortul decat cu abandonul.
mai bine faci un avort la 1-2 luni de sarcina decat sa-ti bati joc si sa dai nastere unui copil nedorit si lasat in grija nimanui.
luulya
Postat pe 13 Februarie 2009 18:33
De la: luulya, la data 2009-02-13 18:33:51ba uite ca eu sunt mai de acord cu avortul decat cu abandonul.
mai bine faci un avort la 1-2 luni de sarcina decat sa-ti bati joc si sa dai nastere unui copil nedorit si lasat in grija nimanui.



Corect!Si eu as face un avort decat sa il abandonez...
Mai bine traiesc cu gandul ca am fost o "criminala",decat sa traiesc cu gandul o viata intreaga ca l-am abandonat si sa ma copleseasca intrebarile:"o fi bine?"
pe unde e?cu cine?
Sunt curioasa daca persoana ca a deschis topicul are copii!
mary_ct
Postat pe 14 Februarie 2009 12:42
nici una nici alta...
alina_luminita
Postat pe 14 Februarie 2009 13:42
De la: luulya, la data 2009-02-13 18:33:51ba uite ca eu sunt mai de acord cu avortul decat cu abandonul.
mai bine faci un avort la 1-2 luni de sarcina decat sa-ti bati joc si sa dai nastere unui copil nedorit si lasat in grija nimanui.


exact
viatza copilului abandonat ar putea fi un cosmar,ar putea ajunge un copil al strazii.....violat,drogat....sau mai te miri ce......si atunci ce ai facut de fapt?

oricum e aiurea intrebarea,nu prea potzi da raspunsuri complete......
matracucu
Postat pe 14 Februarie 2009 13:45
buna..interesant subiect si totodata dificil...eu una multumesc lui d-zeu ca nu a trebuit sa trec prin asa ceva pana la varsta asta....si deacu daca o fi sa se intample eu una nu as face nici una nici alta oricat de greu mi-ar fi...am o prietena care de 2 sapatamani a aflat ca e insarcinata si a fost sa faca avort dar e prea tarziu chiar azi am fost cu ea la doctor si ia zis ca are deja 3 luni si nu se mai poate face nimik....eu una sincer m-am bukurat cand am auzit asta stiu ca ii este greu pt ca nenorocitu de iubit a lsat-o singura sa se descurce cand a auzit treaba asta...si sunt impreuna de ani buni ...nush exact cati au mai fost si despartiti dar orikum....e un animal de om...acum e singura doar pe mn ma are...si eu am sfatuit-o sa fie tare ca poate asa a vrut Cel de Sus....ei ia venit menstruatia peste sarcina si de aia nu a stiut nimik si nici rau nu i-a fost.....eu kand am auzit prima oara ca a ramas si vrea sa faca avort m-a apukat plansu p[t ca eu imi doresc enorm kopii si sincer nush daca o sa pot face ...am fost la doktor la kontroale de rutina asa si mi-au zis k pot face copii dar....nu stiu...eu sper sa pot pt ca eu cred ca asta e cea mai mare binecuvantare pe care o poti primi....asa ca sfatul meu e ca ori te feresti si fooooooaaaarte mare atentie ori daca e sa ramai ....nu se poate sa ai un asa suflet in cat tu odata mama deveita sa il dai sau sa-l lasi asa de izbeliste.......e un suflet nevinovat la urma urmei de ce sa plateasca el pt neatentia ta......eu una nu as putea face una ca asta.....pupiciii(si beliti ochii fratilor ca asta e crima curata-sa faci avort s-au sa-l lasi asa fara nici o remuscare)
ramonikelenush
Postat pe 14 Februarie 2009 16:55
De la: oandree, la data 2008-08-23 03:09:42@Kathara: Din câte am înþeles eu "rãsfoind" topicul, tu ai 25 de ani ºi eºti virginã: Felicitãri! Dar asta nu îþi dã dreptul, ci mai degrabã þi-l neagã, de a spune cã avortul este o procedurã neinvazivã!!! Cum ai ajuns la aceastã concluzie? Ai impresia cã este similarã cu cãderea unui fir de pãr??? ªi extracþia unui dinte este o procedurã invazivã, darãmite scoaterea (de multe ori în bucãþi!!!) a unui fetus uman din corpul unei femei. Sunt numeroase site-uri unde poþi vedea aceastã procedurã, inclusiv youtube (eu nu pot nici mãcar sã mã uit )
Nu am ce sã-þi povestesc din proprie experienþã, dar ºi sora ºi cumnata mea au trecut prin chiuretaj, deoarece au pierdut sarcina. Sora mea nici acum nu are copii (la aproape 31 de ani) iar cumnata nici nu mai vrea sã rãmânã gravidã de teama unui alt chiuretaj. Ambele experienþe au fost profund traumatizante, deºi s-au petrecut în primele 3 luni de sarcinã. Deci???


De-abia acum am vazut mesajul asta.

Nu o sa inteleg niciodata cum poti sa feliciti pe cineva pentru chestii pe care nu le-a facut. A nu fi facut sex pana la o anumita varsa nu mi se pare deloc de lauda, ci ceva cam anormal.

In fine, in zilele noastre abortul se poate face cu ajutorul unor pilule, de-aia am spus ca nu mai este o procedura invaziva. Trauma pshihica e alta mancare de peste.

Kathara
Postat pe 14 Februarie 2009 17:39
De la: edviga, la data 2009-02-12 22:45:10Prin absurd deci PRIN ABSURD sa ajung in situatia de a alege intre avort si abandon, EVIDENT ca as alege abandonul !
Imi asum greseala si nu i-au viata unei fiinte ! CLAR. Problema nu se rezolva printr-un avort. Las copilul in grija lui Dumnezeu si sunt pregatita sa-mi platesc pacatele.
Consider ca de copil va avea grija Dzeu asa cum are grija de toti si toate. Ori il pastrez ,,si-mi duc crucea , ori il abandonez de a dreptul.
Motivul pentru care pun asa problema este ca , as putea trai mai usor cu un abandon decat cu o crima ! Cu toate ca ambele variante sunt ... putin spus critice.


Uau, deci nenorocesti un copil, il lasi sa traiasca amarat prin orfelinate ca sa te simti tu mai bine. Incantator.
Kathara
Postat pe 14 Februarie 2009 17:40
De la: Kathara, la data 2009-02-14 17:40:34
De la: edviga, la data 2009-02-12 22:45:10Prin absurd deci PRIN ABSURD sa ajung in situatia de a alege intre avort si abandon, EVIDENT ca as alege abandonul !
Imi asum greseala si nu i-au viata unei fiinte ! CLAR. Problema nu se rezolva printr-un avort. Las copilul in grija lui Dumnezeu si sunt pregatita sa-mi platesc pacatele.
Consider ca de copil va avea grija Dzeu asa cum are grija de toti si toate. Ori il pastrez ,,si-mi duc crucea , ori il abandonez de a dreptul.
Motivul pentru care pun asa problema este ca , as putea trai mai usor cu un abandon decat cu o crima ! Cu toate ca ambele variante sunt ... putin spus critice.


Uau, deci nenorocesti un copil, il lasi sa traiasca amarat prin orfelinate ca sa te simti tu mai bine. Incantator.
............................scuze dar sunt de acord cu KATHARA...decat o crima mai bine an amplasament poti da o sansa unui sufletel nevinovat...deoarece viata e un dar de la D/ZEU crezi tu ca deciziile tale sunt mai bune ca ale LUI?
erikahd2008
Postat pe 14 Februarie 2009 17:47
Clar, daca faci un copil ai grija de el si ii oferi cat mai multe.

Daca nu poti, nu il faci.
Kathara
Postat pe 14 Februarie 2009 17:48
De la: izvolinschi, la data 2009-02-13 16:15:05In primul rand pentru a lamurii persoanele care sunt indignate de intrebarea mea stupida....va pot spune ca lucrez ca asistent social(deci nu e cazul meu cel de a alege), si vad in fiecare zii zeci de copiii abandonati in maternitati, plus copiii ce cresc in centrele de plasament, deci nu e o intrebare stupida ci o simpla realitate pentru cei ce doresc sa o vada.
Am lansat acest subiect pentru ca ma interesa parerile celor din jurul meu si cred ca ar trebui sa fim constienti de ceea ce se intampla ca e o realitate cruda ...................................atunci ar trebui sa sti ca amplasamentul nu e un lucru periculos pentru un copil nu neaparat nedorit dar greu de crescut pt cineva fara posibilitati.............
erikahd2008
Postat pe 14 Februarie 2009 17:52
Ce suflet tembel de iresponsabila sifilitica la cap poti sa ai sa abandonezi un copil !!!
Pune-ti un sterilet de 2 lei sau ia o pastila sau un cauciuc sau fa avort.

Va mai dati si credincioase, vai sufletul vostru!!!

Postat pe 14 Februarie 2009 17:53
De la: Roco, la data 2009-02-14 17:53:37Ce suflet tembel de iresponsabila sifilitica la cap poti sa ai sa abandonezi un copil !!!
Pune-ti un sterilet de 2 lei sau ia o pastila sau un cauciuc sau fa avort.

Va mai dati si credincioase, vai sufletul vostru!!!




nu ai auzit draga ca are Dzeu grija de copil ?

Postat pe 14 Februarie 2009 17:56
De la: luulya, la data 2009-02-13 18:33:51ba uite ca eu sunt mai de acord cu avortul decat cu abandonul.
mai bine faci un avort la 1-2 luni de sarcina decat sa-ti bati joc si sa dai nastere unui copil nedorit si lasat in grija nimanui.
.......................SA DAI NASTERE UNUI COPIL NU E BATAIE DE JOC PT CA ATI PUI VIATA AN PERICOL DARUIND O VIATA...si pe urma va fi si el an grija cuiva se gaseste cineva sal creasca.....sunt atatea persoane care vor copii si nu pot sa aiba....
erikahd2008
Postat pe 14 Februarie 2009 18:00
Eu zic sa vizitati macar o data un centru de plasament si pe urma sa va dati cu parerea.
Kathara
Postat pe 14 Februarie 2009 18:12
De la: Kathara, la data 2009-02-14 18:12:33Eu zic sa vizitati macar o data un centru de plasament si pe urma sa va dati cu parerea.



eu am un glumit mai sus

Postat pe 14 Februarie 2009 18:14
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 17:56:17
De la: Roco, la data 2009-02-14 17:53:37Ce suflet tembel de iresponsabila sifilitica la cap poti sa ai sa abandonezi un copil !!!
Pune-ti un sterilet de 2 lei sau ia o pastila sau un cauciuc sau fa avort.

Va mai dati si credincioase, vai sufletul vostru!!!

nu ai auzit draga ca are Dzeu grija de copil ?

Niste iresponsabile habotnice. Auzi, sa faci copii si sa-i lasi in grija statului ca tu crezi ca ii creste si educa dumnezeu, prin internet !???
O sa ardeti in focul sufletului vostru !

Postat pe 14 Februarie 2009 18:17
De la: Roco, la data 2009-02-14 18:17:04
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 17:56:17
De la: Roco, la data 2009-02-14 17:53:37Ce suflet tembel de iresponsabila sifilitica la cap poti sa ai sa abandonezi un copil !!!
Pune-ti un sterilet de 2 lei sau ia o pastila sau un cauciuc sau fa avort.

Va mai dati si credincioase, vai sufletul vostru!!!

nu ai auzit draga ca are Dzeu grija de copil ?

Niste iresponsabile habotnice. Auzi, sa faci copii si sa-i lasi in grija statului ca tu crezi ca ii creste si educa dumnezeu, prin internet !???
O sa ardeti in focul sufletului vostru !



AM GLUMIT !!!

Postat pe 14 Februarie 2009 18:18
De la: Kathara, la data 2009-02-14 17:39:50
De la: oandree, la data 2008-08-23 03:09:42@Kathara: Din câte am înþeles eu "rãsfoind" topicul, tu ai 25 de ani ºi eºti virginã: Felicitãri! Dar asta nu îþi dã dreptul, ci mai degrabã þi-l neagã, de a spune cã avortul este o procedurã neinvazivã!!! Cum ai ajuns la aceastã concluzie? Ai impresia cã este similarã cu cãderea unui fir de pãr??? ªi extracþia unui dinte este o procedurã invazivã, darãmite scoaterea (de multe ori în bucãþi!!!) a unui fetus uman din corpul unei femei. Sunt numeroase site-uri unde poþi vedea aceastã procedurã, inclusiv youtube (eu nu pot nici mãcar sã mã uit )
Nu am ce sã-þi povestesc din proprie experienþã, dar ºi sora ºi cumnata mea au trecut prin chiuretaj, deoarece au pierdut sarcina. Sora mea nici acum nu are copii (la aproape 31 de ani) iar cumnata nici nu mai vrea sã rãmânã gravidã de teama unui alt chiuretaj. Ambele experienþe au fost profund traumatizante, deºi s-au petrecut în primele 3 luni de sarcinã. Deci???


De-abia acum am vazut mesajul asta.

Nu o sa inteleg niciodata cum poti sa feliciti pe cineva pentru chestii pe care nu le-a facut. A nu fi facut sex pana la o anumita varsa nu mi se pare deloc de lauda, ci ceva cam anormal.


In fine, in zilele noastre abortul se poate face cu ajutorul unor pilule, de-aia am spus ca nu mai este o procedura invaziva. Trauma pshihica e alta mancare de peste.


Wow!!! Da-mi te rog si mie adresa celor care comercializeaza astfel de pastile.
Lucia1971
Postat pe 14 Februarie 2009 18:20
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 18:18:42AM GLUMIT !!!

Ce te tot repeti ca papagalul, au priceput toti.
Pune-ti parerea aici, lasa semnele.

Postat pe 14 Februarie 2009 18:23
De la: Roco, la data 2009-02-14 18:23:29
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 18:18:42AM GLUMIT !!!

Ce te tot repeti ca papagalul, au priceput toti.
Pune-ti parerea aici, lasa semnele.




M-am dat cu parerea referitor la avort, abandon, pe alt topic identic cu acesta. Am intrat in polemica cu toate retardatedele religioase, stai tu calm, nu ma repet ca papagalul, consider ca nu o poti scoate la capat cu asemenea oameni care nu au o gandire logica

Postat pe 14 Februarie 2009 18:27
De la: Roco, la data 2009-02-14 18:17:04
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 17:56:17
De la: Roco, la data 2009-02-14 17:53:37Ce suflet tembel de iresponsabila sifilitica la cap poti sa ai sa abandonezi un copil !!!
Pune-ti un sterilet de 2 lei sau ia o pastila sau un cauciuc sau fa avort.

Va mai dati si credincioase, vai sufletul vostru!!!

nu ai auzit draga ca are Dzeu grija de copil ?

Niste iresponsabile habotnice. Auzi, sa faci copii si sa-i lasi in grija statului ca tu crezi ca ii creste si educa dumnezeu, prin internet !???
O sa ardeti in focul sufletului vostru !
...................................IARASI TE IEI DE SUFLETUL MEU ROCO...EU AM 6 COPII SI TOTI SUNT ..OK///MAI SANATOSI ...CA TINE SI VOI LUCRA ANTRUN ORFELINAT CRESTIN CUM NAI TU CONDITII AN CASA TA si acum vrei sa ancurajezi avortul?
erikahd2008
Postat pe 14 Februarie 2009 18:28
De la: Lucia1971, la data 2009-02-14 18:20:44
Wow!!! Da-mi te rog si mie adresa celor care comercializeaza astfel de pastile.


Mifepristone si Misoprostol se numesc doua dintre ele.

Pentru cineva din sistem, esti cam neinformata.
Kathara
Postat pe 14 Februarie 2009 18:30
De la: erikahd2008, la data 2009-02-14 18:28:48
De la: Roco, la data 2009-02-14 18:17:04
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 17:56:17
De la: Roco, la data 2009-02-14 17:53:37Ce suflet tembel de iresponsabila sifilitica la cap poti sa ai sa abandonezi un copil !!!
Pune-ti un sterilet de 2 lei sau ia o pastila sau un cauciuc sau fa avort.

Va mai dati si credincioase, vai sufletul vostru!!!

nu ai auzit draga ca are Dzeu grija de copil ?

Niste iresponsabile habotnice. Auzi, sa faci copii si sa-i lasi in grija statului ca tu crezi ca ii creste si educa dumnezeu, prin internet !???
O sa ardeti in focul sufletului vostru !
...................................IARASI TE IEI DE SUFLETUL MEU ROCO...EU AM 6 COPII SI TOTI SUNT ..OK///MAI SANATOSI ...CA TINE SI VOI LUCRA ANTRUN ORFELINAT CRESTIN CUM NAI TU CONDITII AN CASA TA si acum vrei sa ancurajezi avortul?




Scuza-ma, daca eu raman insarcinata, din greseala, cu siguranta ca aleg varianta avortului....De ce? Am un viitor in fata, o facultate de terminat si nu imi permit sa stau dupa un copil..sau, sa zicem ca as vrea sa il pastrez, in niciun caz nu as avea timp sa il cresc, ar sta pe la bunici, crescut de alte persoane, nu de mine, si nu imi doresc asta. Eu vreau sa ii ofer educatia, sa ii ofer un camin si un confort cel putin asemanator cu cel pe care il am eu .

Postat pe 14 Februarie 2009 18:35
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 18:27:35
De la: Roco, la data 2009-02-14 18:23:29
De la: Georgia99, la data 2009-02-14 18:18:42AM GLUMIT !!!

Ce te tot repeti ca papagalul, au priceput toti.
Pune-ti parerea aici, lasa semnele.




M-am dat cu parerea referitor la avort, abandon, pe alt topic identic cu acesta. Am intrat in polemica cu toate retardatedele religioase, stai tu calm, nu ma repet ca papagalul, consider ca nu o poti scoate la capat cu asemenea oameni care nu au o gandire logica
..............................RETARDATELE ASTEA RELIGIOASE NU SIO TRAG LA DISPERARE SI PE URMA ...SE SCOBESC...AN...............
erikahd2008
Postat pe 14 Februarie 2009 18:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cumpararea unui telefon 2 De la: ana_anaanamaria 5 Aprilie 2012 21:51
sunt insarcinata cu un minor... 348 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:32
offf 33 De la: kudika482221 20 Iulie 2012 09:44
CAUT GRAVIBINON 7 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:08
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50