Setari Cookie-uri

iubire ......si departare

Credetzi ca atunci cand iubesti pe cineva,poate exista iubire la distanta?Ea poate tine mult timp?De fapt e pt o prietena iubeste pe cineva dar ii despart doua orase;credeti ca aceasta iubire va putea ,,suprevietui'' cu toate ca exista o distanta de localitati?

Postat pe 14 August 2008 16:51
Stii vorba aia: ochii care nu se vad se uita?
Am avut si eu o colega in aceeasi situatie si la ei n-a mers.
Dar daca nu e vorba de o perioada prea mare de timp (care pentru unii inseamna un an iar pentru altii 2-3 luni)si daca se pot intalni totusi,nu doar sa vorbeasca la tel. si pe mess, poate o sa reziste.
mahy33
Postat pe 14 August 2008 17:05
poate sa reziste in oricare dintre situatii daca e dragoste adevarata.nu conteaza nici timpul, nici distanta.
DeeaCatalina
Postat pe 15 August 2008 23:43
Parerea mea e ca daca e iubire adevarata si reciproca bieninteles distanta nu semnifica nimic ... Pot sa spun din proprie experienta k e posibila o asemenea relatie
De ex eu am o relatie la distanta care tine mai bine de 2 ani La inceput si io am crezut ca nu are rost , ca nu o sa reziste relatia asta nici macar cateva luni , dar n-a fost asa Ne vedem in vacante si uneori in weekend`uri si , evident ca vb la telefon zilnic cateva minute , si uneori vb ore intregi
Inca suntem impreuna si sper ca vom mai fi .. Desi mi-e ft dor de el si imi lipseste enorm , gandul ca peste catva timp ne vom vedea ma ajuta ca timpul sa treaca mai repede si mai usor .. Uneori acel "catva timp" se transforma si in 3-4 luni , dar revederea e atat de frumoasa
In concluzie , o relatie la distanta poate dura mult timp , atat timp cat exista iubire intre parteneri Si faptu` k nu se vad asa des , nu se plictisesc unu` de altul si nici nu prea au ocazia de a se certa
Mari_91
Postat pe 15 August 2008 23:56
da ..asa este Mary..iubirea adevarata poate invinge orice...avem o multime de exemple de iubiri care eu rezistat in ciuda distantei...Eminescu si Veronica Micle...

Postat pe 16 August 2008 00:30
parerea mea e ca daca e iubire reciproca distanta nu conteaza.Daca se iubesc cu adevarat va dura...Iar daca nu se intalnesc mereu nu au timp sa se certe ;deci poate dura o asemenea relatie.
Am si eu o prietena mai mare iubeste pe cineva din alta tara,se vor casatori curand.Deci asa cum o relatie la tari diferite poate dura,asa si cea in care este diferenta de orase.

Postat pe 20 August 2008 01:03
De la: DeeaCatalina, la data 2008-08-15 23:43:48poate sa reziste in oricare dintre situatii daca e dragoste adevarata.nu conteaza nici timpul, nici distanta.
sunt foarte de acord
butterly
Postat pe 20 August 2008 22:12
numai ei pot hotari daca poate rezista sau nu..e nevoie de muulta iubire si incredere, ca gelozia,bat-o vina, e capabila sa rupa si sa destrame totul..
buburuza22
Postat pe 22 August 2008 11:52
Daca se iubesc cu adevarat rezista cu siguranta..sunt atatea metode de a comunica(tel,net..) important e sa-si doreasca din toata inima aceasta relatie
adela_popescu26
Postat pe 24 August 2008 11:01
exista rel la distanta sunt cu iubitu meu de 7 ani si distanta dintre noi e de 600 km si da ne iubim ne vedem o data pe luna suntem innebuniti unu dupa altu dar.....exista rel la distanta daca exista iubire si incredere

Postat pe 24 August 2008 14:03
mda...interesant subiect...am impresia ca unii dintre voi inca mai cred ca este de ajuns sa iubesti si sa fi iubit...si gata treci peste orice obstacol.eu cred ca pe langa iubire mai e nevoie si de respect,incredere...si multe altele.credeti ca o relatie la distanta se pastreaza atata timp cat exista iubire?imi cer scuze dk va dezamagesc...dar lucrurile nu stau deloc asa.din pacate cred ca sunt relatii care rezista dar asta nu doar pt ca exista iubire.inseamna ca partenerii au incredere in celalalt.si sa nu credeti ca dk iubiti cu adevarat exista si incredere.nu neaparat.increderea se castiga iar dk celalalt nu face nimic pt a o castiga,atunci se pierd multe.sa stiti ca in multe cupluri pluteste iubirea,insa fiecare a trait intr-o alta familie,poate intr-o alta societate,gandeste diferit,si in plus...iubeste diferit.deci...pe langa iubire mai este nevoie s de alte "ingrediente " pt a se pastra o relatie la distanta.nu vreau sa va dezamagesc.ganditi-va ca este doar o parere.nu treb sa fiti de acord cu ea.tocmai de-asta este "parerea mea".mult noroc in iubire si in viata va doresc
elena_claudia
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:36
De la: cryysa, la data 2008-08-14 16:51:02Credetzi ca atunci cand iubesti pe cineva,poate exista iubire la distanta?Ea poate tine mult timp?De fapt e pt o prietena iubeste pe cineva dar ii despart doua orase;credeti ca aceasta iubire va putea ,,suprevietui'' cu toate ca exista o distanta de localitati?
departare de 2 orase? pai aia nu e departare! ce zici de 300 km?

Postat pe 24 Septembrie 2008 10:39
...distanta nu ar trebui sa fie o problema atunci cand iubesti cu adevarat...
GREYERAS
Postat pe 22 Octombrie 2008 14:55
eu cred ca poate rezista o relatie la distanta atunci cand exista o dragoste adevarata. am vazut acest lucru cu ochii mei. atunci cand doi oameni se iubesc nimic si nimeni nu-i poate desparti, nici macar distanta.fratele meu are o relatie de 6 ani, iubita lui e din Bucuresti, iar el din Buzau si se iubesc si acum, deci se poate.
flo80
Postat pe 22 Octombrie 2008 14:56
eu am o asemenea relatie, ne despart 600 de km, parerea mea este ca ingredientul fara de care nu poate exista o relatie la distanta este increderea reciproca, de cate ori nu au aparut semne de intrebare...oare nu a raspuns la tel ca era cu altcineva? ma mintit cand a spus ca i sa descarcat bateria? chiar o viziona meciul cu prietenii?,sa verifici punand prietenii sa scandeze " hai Romania" pentru a te convinge tu, e dea dreptul jenant, dar in timp aceste semne de intrebare dispar atunci cand iti cunosti partenerul, si momentele de revedere sunt cele mai dulci care pot exista, deci celor care au asemenea relatie pot numai sa ii sfatuiesc sa aiba multa incredere unul in celalalt pana la gasirea unei solutii de " apropiere" a oraselor, iubiti-va mult
oana_g
Postat pe 23 Octombrie 2008 20:15
Iubirea la distanta incumba multe sacrificii si sentimente la un loc,insa "daca dragoste nu e...nimic nu e"deci implicit si iubire.Parerea mea eate ca poti iubi toata viata un om(cu sufletul si mintea)chiar dk este departe.
magda_65
Postat pe 28 Octombrie 2008 13:24
Distanta intareste iubirea adevarata si o distruge pe cea superficiala, asa ca totul depinde de ce-si doresc cei 2 de la relatie...Si de cat de sincer se iubesc ...
my_melody
Postat pe 28 Octombrie 2008 13:35
Am avut destule relatii la distanta si am jurat,dupa ultima,ca nu o sa mai fac greseala asta...
Nu sunt de acord cu ele si nu cred ca aduc vreo satisfactie.Depinde de fiecare acum...eu am zis doar parerea mea.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 01:38
dak se iubesk k adevarat va rezista.....eu am o relatie de 2 ani si vreau sa yik k ne vedem foarte rar pt k el este mai mereu plecat......si in ciuda faptului k elo este in grecia si eu in romania ne intelegem foaret foarte bine si ne iubim enorm de mult,,,,,,avem de gand sa ne casatorim.....deci kum bn veyi poate sa reyiste o trelatie la distanta
1y1
Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:27
depinde de cat de mult se iubesc ei doi. Eu am fost despartita de logodnicul meu o perioada (el a plecat in anglia cu jobul)de aprox 6 luni si cred ca asta ne-a facut sa vedem mai bine cat de rau ne este unul fara altu'.Daca se iubesc cu adevarat vor ramane impreuna.
KMY8677
Postat pe 6 Noiembrie 2008 16:49
trãim o iubire la distanþã, dar care meritã.
puiu_
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:50
eu trãiesc aºa ceva ºi mã simt fericitã ºi împlinitã
puiu_
Postat pe 9 Noiembrie 2008 00:53
Iubire la departare?.......Trebuie sa te nasti norocos iar cel pe care il iubesti sa-ti fi fost harazit ca sa iti poti implini iubirea...Altfel, unul alege un suflet aproape, celalalt ramanand cu sufletul distrus,ars, otravit....
Si cat de frumos,real si pe bune se pot iubi doua suflete la mii,sute,zeci de km distanta........Iubiti-va mult....si..la distanta
muntiny
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:36
Asa cum s-a mai spus, pe forumul asta suntem cu totii mari sfatuitori, dar teoria e una si practica...ne omoara. Oricum ma gandesc sa "sfatuiesc" si eu putin...
La 16-17 ani poti crede intr-o iubire la distanta. Esti la varsta cand doresti sa cunosti, sa visezi, sa explorezi, sa acumulezi experienta... care sa-ti foloseasca ulterior.
La 20, 30 de ani, cand vine vremea intemeierii unei familii trebuie sa te gandesti ca, intr-un fel sau altul, distanta trebuie sa dispara, cei doi parteneri trebuie sa fie alaturi, in fiecare zi, "la bine si la greu"...
spiridus_ariel
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:16
Spiridusul nostru are dreptate. Si anume: totul e posibil, dar e chestie de timp.
Deci, CAT timp trebuie sa dureze dragostea asta la distanta? Asa, la nesfarsit? Atunci raspunsul e nu. Dragostea, ca orice altceva, are nevoie de o perspectiva, de o... proiectare in viitor. De un plan care sa va includa pe voi si aceeasi localitate.
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2008 13:26
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 16:58
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:02
De la: Dor_a, la data 2008-12-21 13:26:21Spiridusul nostru are dreptate. Si anume: totul e posibil, dar e chestie de timp.
Deci, CAT timp trebuie sa dureze dragostea asta la distanta? Asa, la nesfarsit? Atunci raspunsul e nu. Dragostea, ca orice altceva, are nevoie de o perspectiva, de o... proiectare in viitor. De un plan care sa va includa pe voi si aceeasi localitate.



perfect de acord! dar se poate, eu vreau sa cred ca da. pana la urma, iubirea nu tine cont de timp si spatiu, asta daca e adevarata :)

Postat pe 3 Ianuarie 2009 20:22
De la: Mary_91, la data 2008-08-15 23:56:15Parerea mea e ca daca e iubire adevarata si reciproca bieninteles distanta nu semnifica nimic ... Pot sa spun din proprie experienta k e posibila o asemenea relatie
De ex eu am o relatie la distanta care tine mai bine de 2 ani La inceput si io am crezut ca nu are rost , ca nu o sa reziste relatia asta nici macar cateva luni , dar n-a fost asa Ne vedem in vacante si uneori in weekend`uri si , evident ca vb la telefon zilnic cateva minute , si uneori vb ore intregi
Inca suntem impreuna si sper ca vom mai fi .. Desi mi-e ft dor de el si imi lipseste enorm , gandul ca peste catva timp ne vom vedea ma ajuta ca timpul sa treaca mai repede si mai usor .. Uneori acel "catva timp" se transforma si in 3-4 luni , dar revederea e atat de frumoasa
In concluzie , o relatie la distanta poate dura mult timp , atat timp cat exista iubire intre parteneri Si faptu` k nu se vad asa des , nu se plictisesc unu` de altul si nici nu prea au ocazia de a se certa

sa nuva vedeti cu lunile cam multsi eu am o relatie la distanta ne vedem de 4 ori pe luna si mi se pare putin cum rezisti ?
ochelari
Postat pe 3 Ianuarie 2009 21:52
Nu trebuie sa credem noi, ci cea care traieste acesta iubire.In timp o sa vada fata dc se merita sacrificiile, compromisurile.Nu incerca sa cauti aici pt ea un raspuns ferm pt ca nu ai sa gasesti.Parerea mea este ca :DA, se poate.Ori ii face mai puternici , ori se lasa unul din ei pagubas.Cred ca singura problema ar fi ca nu esti alaturi de el tot timpul si nu ai aceea posibilitate de "a-l controla" de ispite.Mai bine isi umple capul cu proverbul "cele rele sa se piere, cele bune sa se-adune"...si "ochii care nu se vad se cauta" :).
ramona_elisa
Postat pe 18 Ianuarie 2009 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EXTENSII PAR 1 De la: khristiana_30 22 Februarie 2010 18:18
vreau un bulldog englez 2 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 11:11
Costume de inchiriat pentru barbati??? 3 De la: angelo_micnegrusiurat 9 Iunie 2010 11:05
eu taur, el scorpion, o sa mearga? 5 De la: dezsi_dianna 20 Ianuarie 2009 16:24
amandoi raci:X 1 De la: kudika023794 15 Iulie 2009 13:24