Setari Cookie-uri

iubire ......si departare

Depinde de cei doi daca rezista sau nu. Poate rezista legatura la distanta si cand ajung sa locuiasca impreuna sa realizeze ca defapt nu sunt compatibili. Eu cred ca depinde de ei, de cat de mult isi doresc amandoi aceasta relatie, de cat de bine comunica ... sunt mai multe aspecte.
Oricum, sunt de parere ca daca e sa fie impreuna o sa se intample astfel incat sa fie
Daca nu ... nu
Aditxa38
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:58
de fapt as fi zis "ochii care nu se vad se uita la altii"
O astfel de relatie este foarte greu de intetinut, daca nu chiar imposibil.
De ce? Pentru ca va interveni mereu gelozia Sunt rare cazurile in care ambii parteneri sau macar unul are incredere oarba in celalalt, in general mereu exista o indoiala
iubirea este posibila doar pentru un timp. la inceput totul este frumos devine din ce in ce mai frumos si incepi sa vrei mai mult. dar cand intervnin problemele financiare incepi sa te vezi mai rar...sa vorbesti mai rar sau vorbesti si apoi turbezi cand iti vine factura de telefon
lelia_zet
Postat pe 21 Ianuarie 2009 05:21
De la: lena_zet, la data 2009-01-21 05:21:58de fapt as fi zis "ochii care nu se vad se uita la altii"
O astfel de relatie este foarte greu de intetinut, daca nu chiar imposibil.
De ce? Pentru ca va interveni mereu gelozia Sunt rare cazurile in care ambii parteneri sau macar unul are incredere oarba in celalalt, in general mereu exista o indoiala
iubirea este posibila doar pentru un timp. la inceput totul este frumos devine din ce in ce mai frumos si incepi sa vrei mai mult. dar cand intervnin problemele financiare incepi sa te vezi mai rar...sa vorbesti mai rar sau vorbesti si apoi turbezi cand iti vine factura de telefon




Mi a placut kestia cu factura telefonica



Iubirea daca nu este intretinuta moare si intra altcineva pe ........felie....ESTE DUREROS ....DAR ADEVARAT.......Nu va jucati cu focul.........mai bine mutati va in acel oras cu el sau ea ....si continuati iubirea....astfel nu o veti pierde/.......,....SUCCEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSS
gratuit89
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:06
Daca nu poti sa te muti in acelasi oras sau tara? E cea mai complicata situatie cand intervine distanta...dar asta face sa ne dorim relatia si mai mult, nu?
Pana cand intr-o buna zi... apare la unul din cei doi infocati indragostiti o alta persoana
Asa ca pana la urma cineva sufera ... si s-a pierdut si mult timp.
Aditxa38
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:28
eu zic ca cel mai bine e sa va mutati pe teren neutru.nici la el,nici la tine.cautati un al treilea oras.
dana_mv
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:23
Rezista daca amadoi vor sa reziste si daca fac cateva eforturi pt ase intalni dn cand in cand...macar in week.....si o relatie la o distanta mai mare ar rezista daca sentmentu e puternic si exista incredere unul in celalalt ;)
lolololo
Postat pe 3 Februarie 2009 12:18
E o iubire dulce, plina de suferinta....( prin lipsa fizica a celui drag), dar, care va rezista in timp, daca sentimentele sant puternice si daca exista si comunicare. Cred ca fiecare dintre cei sentimentali au trait o astfel de iubire. Si daca, sentimentele au fost puternice, poate aceasta iubire rezista si acum. Cand ma refer la asemenea sentimente, inteleg sa fie vorba de acele trairi, care te fac sa crezi ca cel drag e langa tine mereu, ca viata nu poate exista fara el, ca, atunci cand inchizi ochii il vezi langa tine si nu poti concepe viata fara a fi asociata de aceasta persoana. Citeam mai demult articolul unui medic psihiatru, care imi confirma aceste idei, spunand ca adevarata iubire, nu este doar ceia ce poti simti pt. cel de langa tine in pat, ci ceia ce dureaza pt. cineva la mare departare. Dar, viata are destule suisuri si coborasuri, important este sa intelegi ca ,,aleia iubiri,, nu este perfect dreapta si trebuie sa mergem inainte. Succes!
chisaura
Postat pe 3 Februarie 2009 12:50
Exista iubire la distanta si poate rezista relatia indirefent de distanta cand dragostea este mare si adevarata..eu iubesc un barbat care nu este roman si este la mii de km de mine, respectiv in Dubai ..Ne iubim de aproape 5 ani si ne-am vazut o data pe an..e ff greu dar din pacate iubirea invinge tot, noi nu am putut fi impreuhna din cauza legilor din Romania si mafieie din tara noastra...asta e ..DAR EXISTA IUBIRE CAND EXISTA...
veriivan
Postat pe 5 Februarie 2009 15:05
Pai de ce nu?!Totul se bazeaza pe incredere.Prietenul meu e din Australia,dar distanta nu e o problema,avem incredere unul in celalalt.Bafta prietenei tale!!!
glorya20onna
Postat pe 20 Februarie 2009 16:14
Da draga mea este adevarat, poate sa reziste binenteles si eu am un iubit si e departe dar nu cred ca ea conteaza daca ne iubim, dimpotriva distanta poate face ca dragostea sa fie din ce in ce mai mare, si revederea sa fie asemenea efectului de avalansa.
Shamballa
Postat pe 20 Februarie 2009 16:18
,,Dragostea apare mai mult in absenta partenerului,, - 11 minute(daca nu ma insel) - Paulo Coelho.(cred ca asa se scrie).Mi-e lene sa ma duc in biblioteca sa vad cum se scrie.Asa ca,scuze daca nu am scris bine.
manoiu_elisabeta
Postat pe 20 Februarie 2009 18:22
De la: manoiu_elisabeta, la data 2009-02-20 18:22:38,,Dragostea apare mai mult in absenta partenerului,, - 11 minute(daca nu ma insel) - Paulo Coelho.(cred ca asa se scrie).Mi-e lene sa ma duc in biblioteca sa vad cum se scrie.Asa ca,scuze daca nu am scris bine.




drumu' spre biblioteca trece cumva pe langa bucatarie!!?
ca as bea o bere!

Postat pe 20 Februarie 2009 18:29
departarea nu e chiar asa mare,iar dak din ambele parti este incredere si nu exista gelozie da rezista ;)
lolololo
Postat pe 21 Februarie 2009 16:13
hop si eu...am citit tot ce ati spus pe tema asta.....si eu am o relatie la distanta...telefonul pt mine e indispensabil, la fel cum e si internetul...mai nou sunt si scrisorile, pt k imi place sa cred k ne putem bucura de fiecare parte din persoana pe care o iubim...si asta face parte de el,...scrisoarea aia e scrisa de manuta lui....ma rog...dupa cum spuneam..traiesc o asemenea poveste de dragoste....chiar dak e la distanta si e greu..inimaginabil de greu, speranta nu moare niciodata...si iubirea adevarata la fel...si da, la fel cum spunea ramona elisa, asta ne face mai puternici...iubirea asta si asqa creste pe zi ce trece tot mai mult..si e frumos..asa greu cum e...e foarte frumos...pt k sunt absolut sigura k ma iubeste, iar e la fel de sigur k il iubesc.am avut ghinionul sa fie asa...asta e...dar am avut incredibilul noroc sa ne gasim si sa ne iubim.....mai ales datorita faptului k nu toata lumea stie de e dragostea....uneori e dureros, pt k il vreau langa mine..si stiu k nu e posibil.... am scris toate chestiile astea..desi am vazut k unii dintre voi ati trait povesti asemanatoare, sa va conving ca se poate...si o sa se poata in continuare....pt k o data ce iubesti cu adevarat....nici macar distanta nu mai conteaza....
ladybug82
Postat pe 28 Martie 2009 00:03
kudika008277
Postat pe 8 Mai 2009 13:14













kudika008277
Postat pe 8 Mai 2009 13:15
De la: GREYERAS, la data 2008-10-22 14:55:25...distanta nu ar trebui sa fie o problema atunci cand iubesti cu adevarat...
SIDONIA69
Postat pe 8 Mai 2009 13:33
De la: geo_sh, la data 2009-02-20 18:29:35
De la: manoiu_elisabeta, la data 2009-02-20 18:22:38,,Dragostea apare mai mult in absenta partenerului,, - 11 minute(daca nu ma insel) - Paulo Coelho.(cred ca asa se scrie).Mi-e lene sa ma duc in biblioteca sa vad cum se scrie.Asa ca,scuze daca nu am scris bine.




drumu' spre biblioteca trece cumva pe langa bucatarie!!?
ca as bea o bere!
SIDONIA69
Postat pe 8 Mai 2009 13:37
De la: SIDONIA69, la data 2009-05-08 13:37:35
De la: geo_sh, la data 2009-02-20 18:29:35
De la: manoiu_elisabeta, la data 2009-02-20 18:22:38,,Dragostea apare mai mult in absenta partenerului,, - 11 minute(daca nu ma insel) - Paulo Coelho.(cred ca asa se scrie).Mi-e lene sa ma duc in biblioteca sa vad cum se scrie.Asa ca,scuze daca nu am scris bine.




drumu' spre biblioteca trece cumva pe langa bucatarie!!?
ca as bea o bere!

si eu traiesc o iubire la distanta e in alta tara si nu ne-am vazut de 5 luni si mai avem de asteptat inca 2 luni e tare greu desi ne iubim !Intr-o relatie increderea trebuie sa fie deplina, fara a se tine cont de alte lucruri, spre exemplu: trecutul sau eventualele defecte. Toti avem un trecut, toti avem defecte, la fel cum avem si calitati. ....Cu cat vom reusi sa ne intelegem mai bine, cu atat vom atinge un nivel mai inalt de congruenta. In acest mod, sunt create premisele unei bune si autentice relatii de cuplu. O buna comunicare inseamna un schimb egal de informatii sincere...Fidelitatea este o alegere libera, un model consimtit de comun acord pentru buna functionare a cuplului. A fi fidel este o modalitate foarte concreta de a spune "te iubesc". ,.....si eu nush cat de ciudat poate sa vi se para insa comunicam atat de mult si deschis despre orice incat ajung sa-i spun ca daca merge cu FUFELE asa le spun eu ...sa-mi spuna: lucru pe care sigur nu l-ar putea face cred eu daca intr-adevar m-ar insela
Asadar, nu da cu piciorul unei relatii la distanta, ci fa sacrificiul de a o aduce aproape, daca esti convinsa ca merita!

truelife
Postat pe 8 Mai 2009 13:55
Am un iubit care e in Canada...Au trecut mai bine de doua primaveri de cand suntem impreuna,dar chimia dintre noi nu si-a schimbat niciodata compozitia,ne intelegem minunat,suntem cei mai buni prieteni,stie toate secretele mele,stiu toate secretele lui,insa acum ai mei nu-l mai vor...ma ameninta ca or sa-l bata,or sa ma dea afara din casa si multe altele dar pe mine,in mod surprinzator,nu ma intereseaza.Ma uimesc chiar si p mine cat de calma pot sa fiu si cat de pasiva pot fi la toate astea.


Nu stiu sincer ce sa fac,peste doua luni vine acasa,si abia astept sa-l vad si sa-l simt iar aproape dar mi-e frica sa nu produc un haos total si un scandal de proportii catastrofice




Iubire exista...chiar si peste sapte mari si sapte tari,cum se zice...insa nu toate sunt asa usoare...


Cum m-ati putea ajuta in situatia mea astept sfaturi...
Jumbolina
Postat pe 8 Mai 2009 14:35
Dragele mele colege de suferinta....suntem multe in aceeasi situatie...:(..e greu, nu spun ca nu e greu, insa in cazul meu lucrurile sunt un pic mai simple. Suntem impreuna de 4 ani...distanta Bucuresti-Galati...stiu drumul pe de rost..as putea sa-l parcurg cu ochii inchisi,,,,4 ani in care ne-am vazut in weekend-uri si vacante...prea putin timp ca sa ne bucuram de relatia noastra. Sincer...am devenit puternici...relatia noastra este atat de puternica,,bineinteles ca au existat divergente,,,scene de gelozie...dar am trecut peste....atata timp cat exista dragoste,,,sinceritate,,,intelegere..totul merge!!!
Noi urmeaza sa ne casatorim. La inceput, la fel ca multe alte fete de aici, mi-am spus ca relatia asta n-o sa duca nicaieri..ne-am cunoscut intr-o vara...si am zis " sa vedem ce iese"...si-a iesit.
parerea mea este: daca depuneti toate eforturile...va merge, insa, bineinteles ca trebuie sa aiba si un final. La infinit nu merge! nu am mers niciodata pe premiza ca ochii care nu se vad se uita! si nici nu ar trebui! totul este in mainile noastre si depinde numai de noi!
Asa ca....fii tare! Daca va doriti amandoi acelasi lucru, fii sigura ca se va intampla...

Pooop
La mine, din fericire, se termina totul cu bine!!!!
mada212005
Postat pe 8 Mai 2009 14:41
I ți spun sincer, ca nu exista iubire la distanta. Distanta nu aduce niciodata nimic bun, mai ales cãnd se prelungeste ,de la luni, la an si ani.Este imposibil sa se poata mentine cuva in felul asta,MAI ALES , pt. un barbat, care nu va sta singur NICIODATA.El iti mai poate spune un te iubesc in virtutea unei obisnuinte, dar dupa ce inchide telefonul,se va duce in bratele celei cu care este acolo. Daca va revenii, la tine dupa un timp, o va face doar ca sa iti spuna adevarul, ca are pe altcineva,si oricum il vei simtii, daca il iubesti cu adevarat, ca nu mai este el, cel care il stiai.Nu crede in astfel de relatii, caci veii suferii f mult.Cine te iubeste cu adevarat va face tot posibilul chiar si imposibilul sa te aduca aproape, langa el cat mai rapid cu putinta, altfel ova lalai, asa cu telefoane si cu mess-ul, ametindu=te fara rost.
kudika022141
Postat pe 8 Mai 2009 14:57
Nushtiu, fetelor, eu pentru prima data, cred, m-am indragostit shi am avut "marea fericire" de afi foare departe unul de celalat, si nu pot spune ca a fost cea mai placuta experienta din viata mea, totushi departarea este unul din cei mai mari dushmani ai unii relatii, dar probabil ca aveti dreptate cind spuneti ca iubirea adevarata invinge tot! si nu au fost indeajuns de puternice sentimentele noastre...eu stiu una, ca mi-i dor shi acum de el, si mereu mi-a fost de cind ne-am cunoscut ... dar cind shtii ca e la sute de km, si nu stii ce face si cu cine este, ti se rupe inima....
Eu una nu mai vreau iubiri de astea, e foarte dur!!!!!!!
oly___
Postat pe 8 Mai 2009 15:53
cred ca vorbesti din suflet..cred ca ai avut o mare deceptie in acest sens...si-mi pare tare rau! insa, nu poti generaliza, vorbesc cel putin din punctul meu de vedere. Bineinteles ca nu este usor pentru nici unul dintre parteneri...te confrunti cu o gramada de ganduri care probabil ca te chinuie in fiecare clipa...insa, din experienta iti spun ca nu intotdeauna barbatul este cel care isi poate gasi pe "alta"..si femeia poate face la fel...noi nu avem nevoie de caldura? nu avem nevoie de sex la fel ca si ei?? nu avem nevoie sa fie "cineva" langa noi care sa ne stranga in brate atunci cand plangem,,,radem..etc??? ba da..AVEM!!
cand traiesti o astfel de relatie (asa cum traiesc eu) si ai incredere in el...ai incredere in ce iti spune ca face...atunci nu este o problema distanta (desigur...nu pe o perioada foarte mare de timp)..asa cum am spus si mai sus...trebuie sa existe o finalitate: mutatul impreuna sau casatoria...
bineinteles ca nimeni nu rezista asa la infinit!!!!
mada212005
Postat pe 8 Mai 2009 16:44
De la: kudika022141, la data 2009-05-08 14:57:44I ți spun sincer, ca nu exista iubire la distanta. Distanta nu aduce niciodata nimic bun, mai ales cãnd se prelungeste ,de la luni, la an si ani.Este imposibil sa se poata mentine cuva in felul asta,MAI ALES , pt. un barbat, care nu va sta singur NICIODATA.El iti mai poate spune un te iubesc in virtutea unei obisnuinte, dar dupa ce inchide telefonul,se va duce in bratele celei cu care este acolo. Daca va revenii, la tine dupa un timp, o va face doar ca sa iti spuna adevarul, ca are pe altcineva,si oricum il vei simtii, daca il iubesti cu adevarat, ca nu mai este el, cel care il stiai.Nu crede in astfel de relatii, caci veii suferii f mult.Cine te iubeste cu adevarat va face tot posibilul chiar si imposibilul sa te aduca aproape, langa el cat mai rapid cu putinta, altfel ova lalai, asa cu telefoane si cu mess-ul, ametindu=te fara rost.


pt tine este mesajul meu de mai sus!!! pooop..o zi buna!
mada212005
Postat pe 8 Mai 2009 16:44
Intradevar este mai greu la distanta,dar daca intradevar este iubire adevarata orice este posibil

Postat pe 8 Mai 2009 21:04
De la: cryysa, la data 2008-08-14 16:51:02Credetzi ca atunci cand iubesti pe cineva,poate exista iubire la distanta?Ea poate tine mult timp?De fapt e pt o prietena iubeste pe cineva dar ii despart doua orase;credeti ca aceasta iubire va putea ,,suprevietui'' cu toate ca exista o distanta de localitati?

Daca ar fi sa raspund din punctul de vedere al femeii, as spune ca o relatie la distanta poate rezista, dar nu garantez ca asta ar spune si un barbat...care poate ceda mai usor "tentatiilor" diverse.
Caramell
Postat pe 8 Mai 2009 21:07
De la: cryysa, la data 2008-08-14 16:51:02Credetzi ca atunci cand iubesti pe cineva,poate exista iubire la distanta?Ea poate tine mult timp?De fapt e pt o prietena iubeste pe cineva dar ii despart doua orase;credeti ca aceasta iubire va putea ,,suprevietui'' cu toate ca exista o distanta de localitati?


Mi-ar place sa cred, ca.... ar putea fi posibil acest lucru!

AMETYST
Postat pe 8 Mai 2009 23:29
De la: Caramell, la data 2009-05-08 21:07:58
De la: cryysa, la data 2008-08-14 16:51:02Credetzi ca atunci cand iubesti pe cineva,poate exista iubire la distanta?Ea poate tine mult timp?De fapt e pt o prietena iubeste pe cineva dar ii despart doua orase;credeti ca aceasta iubire va putea ,,suprevietui'' cu toate ca exista o distanta de localitati?

Daca ar fi sa raspund din punctul de vedere al femeii, as spune ca o relatie la distanta poate rezista, dar nu garantez ca asta ar spune si un barbat...care poate ceda mai usor "tentatiilor" diverse.



subscriu la cele de mai sus .
AMETYST
Postat pe 8 Mai 2009 23:31
De la: lelia_zet, la data 2009-01-21 05:21:58de fapt as fi zis "ochii care nu se vad se uita la altii"
O astfel de relatie este foarte greu de intetinut, daca nu chiar imposibil.
De ce? Pentru ca va interveni mereu gelozia Sunt rare cazurile in care ambii parteneri sau macar unul are incredere oarba in celalalt, in general mereu exista o indoiala
iubirea este posibila doar pentru un timp. la inceput totul este frumos devine din ce in ce mai frumos si incepi sa vrei mai mult. dar cand intervnin problemele financiare incepi sa te vezi mai rar...sa vorbesti mai rar sau vorbesti si apoi turbezi cand iti vine factura de telefon


AMETYST
Postat pe 8 Mai 2009 23:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
compatibilitate 3 De la: adelutza9191 15 Noiembrie 2009 22:28
despre facultate 5 De la: TIGRA 20 Ianuarie 2011 15:03
buna fetele 46 De la: _dulcik_ 7 Mai 2009 22:35
EU SCORPIOANCA ...EL BALANTA...OARE SA MEARGA??!!! 7 De la: sas_adrian80 18 Mai 2010 02:57
Rac + Varsator?!Compatibilitate`n relatzie sau nu!? 32 De la: Hermiona20 4 Iunie 2015 13:03