Setari Cookie-uri

de ce sa mai iubim daca sufletele noastre vor fi sfaramate?

Il iubesc de 4 ani fara sa-i cer prea mult (e f insurat), il iubesc pentru ca e barbatul pe care l-am visat din toate punctele de vedere (tandru, bland, inteligent, educat, pana si fizic este ceea ce mi-am dorit), am incercat atat de mult sa fug de iubirea asta (!), m-a intors, mi-a cerut sa-l iubesc, sa fiu langa el si doar a lui,(fara ca eu sa-i cer sa plece de acasa-nu vroiam sa sufere copii lui si nici el din cauza lor), dar acum ca a vazut ca a devenit lumea mea (si eu totusi ma definesc ca o persoana independenta) a decis singur ca imi va fi mai bine fara el!
Desi am trecut printr-un divort, aceasta despartire simt ca ma lasa fara suflare, fara suflet. Ziua sunt tare (culmea avem birourile usa in usa-strategia mea este "nu-l privi!") desi imi vine sa ma bag sub birou sau sa fug de acolo (noroc de medicamentele naturiste), dar cand ies pe usa biroului seara mai bine as muri. Nu gasesc puterea sa ma bucur, sa fiu concret in locul in care sunt fizic, nu ma intereseaza nimic. Ma simt ca o frunza aruncata in vant. Nu mai pot!
sofia_w
Postat pe 15 August 2008 11:10
iti doresc din suflet puterea sa treci mai departe.la mine au trecut 2 ani pana sa mi pot elibera sufletul..dar a trecut si acum zambesc uitandu ma inapoi.la fel vei face si tu pentru ca suntem femei si suntem tari...cazi,dar te ridici si iti vezi de drum...din pacate asa e firea umana,ii place sa si provoace durere constienta fiind de faptele sale ...ferice de cei nepasatori.toate cele bune
issis81
Postat pe 15 August 2008 13:45
in momentele in care suntem tristi ni se par ridicole frazele de genul "avem o singura viata" sau "zambeste, maine va fi mai bine" pentru ca noi stim una si buna: suferim, deci suntem daramati si viata e total lipsita de sens fara el/ea...Fericirea noastra nu trebuie sa depinda de cineva. Nici nu iti imaginezi cata fericire ne putem aduce singuri...Cum? Prin gandire optimista...E un raspuns atat de simplu pentru ceva care ni se pare atat de complicat. Nu poti gandi asa, dintr-odata...stiu, nu acum cand toate visele ti s-au spulberat si parca nu mai ai chef de nimic. Dar nici nu poti continua asa...Stim cu totii ca un dinte ajuns in faza terminala n-o sa ne aduca decat durere, deci trebuie scos...Si dupa ce se vindeca, il putem inlocui cu toata siguranta :)..Eu sper sa ai multa forta pentru a merge mai departe!!! Viata chiar e frumoasa!!!
moneycaprice
Postat pe 30 August 2008 12:31
Iti multumesc foarte mult pentru mesaj. Stiu ca ai dreptate. Dar stii ce am facut? Ne-am cam impacat:(, desi eu nu sunt convinsa, dar imi este greu fara el. Stiu ca la un moment dat voi alege sa o termin in mod serios, dar cred ca ma sperie ideea de a nu avea pe cineva care sa se gandeasca la mine, sa simt ca are grija de mine. El intr-un fel (care nu ma multumeste f mult) o face. Dar vreau mai mult: un barbat cu care sa pot iesi in week-end, un copil, o relatie calma (chiar daca se spune ca relatiile calme sunt plictisitoare). Am invatat in ultimii ani f multe despre barbatii si cred ca stiu cum sa fac sa fie calm si placut fara sa ne plictisim.Nu stiu ce va fi, stiu ca sufera si el, ma tot intreaba ce putem face sa iesim din toata nebunia asta care se cheama pasiune si iubire, dar nu avem nici unul puterea sa luam o decizie. Stiu ca decizia este la mine, dar ma doare sufletul si daca ma gandesc sa ne despartim si daca ma gandesc sa merg inainte in relatia asta. M-as bucura daca o sa ai timp si chef sa-mi raspunzi, am vazut din interventiile tale ca esti f matura si dai sfaturi pertinente, pe care le-as da si eu, dar in cazul meu parca nu pot gandi :). Merci.
sofia_w
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:28
Intr-adevar, poate fi putin dificil sa analizam o situatie atunci cand vine vorba de noi. Cand spui ca iti este greu fara el, cred ca de fapt iti este greu fara un suflet langa tine. El nu face decat sa iti suplineasca aceasta nevoie. De fapt simti asta foarte bine. Toate raspunsurile sunt la tine, doar ca e greu sa renunti si sa ramai dintr-odata si fara putinul pe care el ti-l oferea. Gandeste-te ca renuntand la acest putin, ai o sansa reala pentru a-ti realiza dorintele, care sunt foarte naturale de altfel. Dorinta ta de a avea o relatia calma e dovada concreta ca te-ai saturat de situatia in care esti, o situatie din care tu nu faci decat sa te multumesti cu.....putin. MERITI mai mult si sunt convinsa de asta. Bineinteles ca daca termini relatia cu el, nu e recomandat sa incepi imediat alta. Trebuie sa te "vindeci" intai, sa il scoti de tot din mintea si din viata ta(lucru care nu e foarte greu daca nu gandesti cu inima). Cred ca e ceva asemanator lasatului de fumat. Trebuie multa vointa ca sa renunti la un obicei prost, la o obisnuinta care nu face decat sa iti diminueze sansa ta la sanatate. Scoate toata nicotina din tine si incepe o viata sanatoasa. De abia atunci ai sa simti reala dragoste, care este un sentiment pur si care nu trebuie sa fie atat de complicat.
Concluzia ar fi...lasa-te de fumat :) si sper ca ti-a fost de vreun ajutor tot ce am scris.
moneycaprice
Postat pe 3 Septembrie 2008 12:19
Sofia te inteleg.
Stiu cum este sa stii ca nu trebuie sa fii cu el, sa stii dinainte ca o sa suferi dar nu te poti indeparta. Si chiar daca doare sa fii cu el, parca ideea de a fi fara el e pur si simplu inacceptabila.

Well nu e simplu dar este intr-adevar o singura solutie. Sa incerci fara el. Durerea e mare la inceput dar scade pe masura ce trece timpul.
Da, nu merg sfaturile acelea de genul totul va fi bine, mergi inainte etc. E totul la tine si in tine nu gasesti puterea sa o rupi cu el.

Eu...am facut altceva. Cand am vazut ca nu merge si ca el e impartit intre dorinta lui de libertate si dorinta de a fi cu mine am ales eu...la urma urmei doare sa vezi pe omul de langa tine ca ar prefera sa nu fie cu tine in anumite momente.

Si l-am determinat sa ajunga la momentul in care despartirea era singura solutie. Si am facut-o (ieri, deci nu e chiar pertinent sfatul asta al meu) si doare al naibii. Dar, pe de alta parte e o usurare pe care nu o asteptam. Dar totul imi aminteste de el...
andreea_new
Postat pe 4 Septembrie 2008 19:25
te inteleg foarte bine sofia
prin acelasi lucru trec si eu...
doar ca e vorba de un an nu de
4...si mereu am incercat sa ascult
sfautrile celor care au spus ca o data cu trecerea timpului va fi mai bine...nu vreau sa te "afund" si mai mult dar la mine au trecut 2 luni
de cand a vrut sa plece de acasa si nu a reusit...am ramas impreuna dar doare si durerea asta e tot mai mare pe zi ce trece...mai ales ca nu ne mai vedem ca inainte...din moment ce ea avem doar timpul de dimineata pana ajungem la munca si cele 8 ore de munca dar suntem in birouri diferite...si am decis sa ne despartim...sa ramanem buni prieteni dar cum ai zis si tu..nu pot..nu reusesc...ii caut mereu imbratisarea,sarutul...care e doar simplu...si eu care inainte de a-l intalni pe el aveam alte conceptii am ajuns sa imi fie de ajuns cateva minute sa stau cu el in masina si sa il privesc...sa vorbim lucuri banale...cel mai greu imi e ca stiu ca ne iubim...ca ne e greu sa nu ne atingem,dar...
camy_alexa
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:55
Va multumesc tuturor celor care mi-ati scris, m-ati sprijinit si ajutat in luarea unei decizii. Aseara am hotarat sa nu mai stau sa astept cu telefonul in mana zile intregi, inchisa in casa, sperand sa-si faca timp jumatate de ora pentru mine. Stiu ca sunt pe lume atatea persoane care merita sa le cunoastem, momente frumoase si zile cu soare sau ploaie care trebuiesc traite, incat am ajuns la concluzia ca prefer sa traiesc pentru mine si pentru cei care isi doresc sa ma cunoasca si sa se bucure impreuna cu mine de fiecare zi. Este atat de pretioasa viata incat este pacat sa o irosim cu persoane care cauta sa-si alunge plictiseala acumulata in ani multi de casatorie (pe care de altfel nu au stiut sa o traiasca si nu i-au dat dreptul la fericire). Nu mai vreau sa plang, sa sufar, sa astept, sa ma mint! Pentru ca in concluzie asta am facut. Sunt hotarata sa-mi fie bine si sa uit ultimii 4 ani. Va multumesc din suflet!
sofia_w
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:59
uneori chiar dc vrei sa uiti...tot ce faci iti aminteste de el.Asculti sfaturile tuturor si spui k vei trece peste...pt k asa trebuie, pt k asa spun toti k e mai bine...trebuie tu sa-ti dai seama k esti o persoana unik si k meriti tot ce e mai bun de la viata...si intr-adevar viata e frumoasa dc reusim sa acceptm tot ceea ce avem si bune si rele...incearca sa te descoperi p tine, sa-ti faci timp mai mult sa stai cu tine si sa te cunosti...sa-ti rezolvi toate frustrarile iar sufltul tau sa devina impacat...alege sa-ti dai seama k toti trebuie sa fim fericiti...invata sa alungi durerea si sa inveti ceva din ea...sa te bucuri de ceea ce ai avut si sa nu regreti trecutul. caci el te va trage in jos...iti doresc numai bine si fericire sufleteasca...n buna...
Aleys
Postat pe 10 Septembrie 2008 03:32
Bravo tie ...ma bucur pt tine ca vrei sa uiti ca vrei sa te desparti de tot ceea ce ai trait...ai sa vezi ca pe viitor iti va fi mai bine

Postat pe 26 Septembrie 2008 09:11
e foarte usor de spus..dar mai greu e de facut...de cate ori am zis gata si in momentul urmator am luat-o "de la capat"...ce bine ar fi sa zicem "gata atat" si in clipa urmatoare sa "treaca",dar nu e asa...si daca nu e nici prima deceptie e din ce in ce mai greu sa treci peste...eu una am ajuns intr-un moment in care nu mai conteaza nimic..si la cat am incercat sa trec peste,pt ca ma chinui de aproape 3 luni sa zic "gata"...nu am reusit si nici nu mai incerc...cu cat incerc mai mult cu atat ma afund mai rau...
camy_alexa
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:19
ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust!

iubirea asta inseamna, sa traiesti fiecare clipa. sa suferi, sa te bucuri, sa razi, sa plangi........daca nu treci prin toate astea inseamna ca nu iubesti si ca esti un om superficial! sfatul meu este sa iti accepti conditia, sa treci prin aceasta suferinta si sa nu te mai amagesti cu el
bangla_soul
Postat pe 1 Octombrie 2008 23:16
sofia knd ai spus k e barbatul perfect ai uitat sa precizezi k de fapt printul tau trebuie sa fie doar al tau si k iubirea trebuie traita in 2 kiss si succes astia nu sunt barbati dupa care trebuie sa plangi
bestiuitza
Postat pe 2 Octombrie 2008 00:14
daca va intrebati ce rost are sa iubiti, de ce nu va intrebati si ce rost are sa existati?si un traversaj pietonal isi are riscurile sale - iar sufletele sfarimate exista doar in literatura - mai intii iubiti din tot sufletul, fara rezerve si intrebari - iar daca nu iese intotdeauna cum va doriti - o mica introspectie in sufletul si comportamentul vostru poate fi binevenita...pot apare surprize -

Postat pe 2 Octombrie 2008 03:36
Aveti nevoie de un psiholog, ZAAAAU...

alta intrebare stupida : de ce sa mai traim daca tot o sa murim ?

Postat pe 3 Octombrie 2008 19:00
draga sofia , pov ta e identica cu a mea... si divortul de dinainte si o alta iubire la locul de munca ( cu birourile impreuna:) ) cu o mica diferenta recunosc, e si el divortat....doar ca eu sunt cateva etape inaintea ta :)...adica spre marea mea suprindere mi-a mai trecut.ajutata de optimismul meu si cateva prietene bune .daca vrei sa comunicam...poate ne sfatuim reciproc..cauta-ma pe mess.adresa este suras_alb..dupa ce ai sa treci de toate astea ( caci indiferent cat iti va fi de greu tot ai sa treci) nici nu o sa-ti vina sa crezi ca ai fost candva asa dezamagita , asa distrusa.
lauracris
Postat pe 4 Octombrie 2008 14:42
e greu,e foarte greu sa treci peste asa ceva ,o stiu pt ca si eu m/am despartit de iubirea vietii mele si ajunsesem intr-un stadiu avansat de depresie,fiind pe punctul de a ma sinucide...dar asta nu e o solutie.viata e ca sa o traiesti,usor sau greu.aqm u ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa infrunti aceasta situatie.nu poti nici sa dau timpul inapoi nici sa stergi acest episod din viata ta.toti suferim,unii mai mult altii mai putin.sfatul meu e sa iesi in oras sa te distrezi si sa nu te mai gandesti la c s/a intamplat.pur si simplu cauta un club in care sa mergi doar u si q prietenele tale si distreaza/te,cat poti de mult si ca sa te usurezi cauta un tip si distreaza-te q el,seducel si da-i cu flit.daca continui sa iti plangi de mila nu rezolvi nimic,doar ii dai lui satisfactie.mult succes.
sweet_heart
Postat pe 26 Octombrie 2008 09:56
TIPUL VIDECA RANILE AI FACE BINE SA NU TE MAI GANDESTI LA EL SI SA ITI CAUTI UN ALT LOC DE MUNCA,SA-L EVITI CAT POTI DE MULT
1dana2
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:58
o sa suferi mai tarziu mai mult..cu cat te desparti mai repede ...cu cat renunti mai repede la el cu atat suferinta ta va fi mai mica...crde-ma..stiu ce spun.....si cand o sa-l pierzi...o sa pierzi mult....o sa-l pierzi pe el,orgoliul tau...ca..na...stii cum sunt privite cele care au relatii cu oameni insurati..........doare...........tareeeee....:((
tanila
Postat pe 29 Noiembrie 2008 20:04
sofia_w ai luat decizia corecta!daca iti doresti o familie, copii, stabilitate, trebuie sa iti cauti pe cineva liber, ca si tine!chiar daca ti-e greu acum, eu zic sa te gandesti mai bine data viitoare si sa nu iti mai alegi pe cineva implicat in alta relatie....daca ai fi zis nu de la inceput, ai fi suferit mai putin acum!dar viata merge inainte, mai sunt si alte persoane pe lumea asta.TIMPUL vindeca orice!
mkdisk
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:24
Draga mea, daca el a considerat ca ti-ar fi mai bine fara el, tu de ce nu ai gandi la fel? De simtit nu poti sa simti asta asa repede, dar incearca sa gandesti mereu ca esti bine fara el, poate o sa dea rezultate...

Postat pe 22 Decembrie 2008 19:02
draga mea...ma regasesc in tot c ai spus ....si stiu k nu e bine...nu am dekt 22 d ani...el are 42 ...knd nu sunt cu el imi tot impun gata din acest moment nu ii mai raspund la tel nu mai vreau sa sufar...dar knd ma suna(dupa 2 zile)si knd ii aud vocea ...aolooo....imi vine sa ma bag prin telefon sa ajung la el sa l pot tine in brate..pupa...samd....ma tot gandesc la o solutie ...la c ar fi mai bine....dar nu reusesc sa o gasesc....probabil cel mai bine ar fi sa plec din tara....ceea c o sa si fac la vara...dar pana la vara...aoloooo ..kt mai este....t admir k ai gasit puterea sa pui capat relatiei....dar totushi park la mn nu as vrea sa treak 4 ani...nujtiu c sa fac...X((X(X(X( ...t popik si nujtiu...poate voi gasi raspunsul aiki ....d la voi....
fefeecstasy
Postat pe 16 Ianuarie 2009 14:06
mda....si eu am incercat sa fac tot ce am putut sa uit, dar nu depinde de mine. poate la tine va functiona ca pleci in alta tara si sa te indepartezi. eu am fost mult ani departe la zeci de mii de km de el si am rupt si orice legatura cu el...crezi ca a trecut? unde sa ma mai duc? pe luna..sau in alta galaxie?
DeeaCatalina
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:04
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-16 15:04:24mda....si eu am incercat sa fac tot ce am putut sa uit, dar nu depinde de mine. poate la tine va functiona ca pleci in alta tara si sa te indepartezi. eu am fost mult ani departe la zeci de mii de km de el si am rupt si orice legatura cu el...crezi ca a trecut? unde sa ma mai duc? pe luna..sau in alta galaxie?

fetelor cred ca suntem multe in aceasta situatie! desi la inceput si se pare o situatie fara iesire, totusi se poate! o sa te dai cu capul de toti peretii la inceput... dar apoi vei descoperi ca poti respira si fara el... poti dormi... poti trai. trebuie numai sa vrei cu adevarat! nu ai unde sa fugi; oricat de departe vei fugi amintirile te vor ajunge din urma; nu ai unde sa te ascunzi. trebuie doar sa te ridici de jos, sa te scuturi si sa mergi mai departe! daca VREI... POTI! mult succes!
missalexandra
Postat pe 16 Ianuarie 2009 15:48
Iubirea inseamna a da cuiva sansa sa te distruga si sa ai incredere ca nu o va face.iubim in speranta ca nu vom mai fi dezamagiti.omul spera mereu.
dana_mv
Postat pe 14 Februarie 2009 23:03
unele iubiri trebuie sa fie stinse,desi crezi ca el reprezinta totul pentru tine sunt sigura ca nu e asa.Timpul te va ajuta,insa trebuie sa fie puternica si sa te gandesti ca prin fericirea ta obtineai tristetea copiilasilor care nu au nici o vina.Felicitari pt gandirea ta:una matura,bravo!!!!sunt sigura ca ai sa reusesti sa treci si peste acesta greutate!ai multa grija de tine si fii puternica
honeybrunette
Postat pe 23 Martie 2009 11:27
Iubirea e un sentiment atat de placut...
MERITA SA INCERCI!
acrmn
Postat pe 23 Martie 2009 17:35
felicitari pentru decizia luata! Iiti va fi f greu o perioada dar vei ...supravietui.mult noroc in viata!!!!!
iris_
Postat pe 24 Martie 2009 14:12
Doamne Sofia, parca spui povestea mea, pana si faptul ca sunteti birou langa birou.Fii puternica...indiferent de rugaminti s ipromisiuni,nici eu nu ma mai recunosc, pentru ca starile sunt amestecate ( de la agonie, la extaz, disperare, dorinta, lacrimi, sansa), dar am renuntat...Poate tot copiii m au dat peste cap, cu toate ca, la inceput am fost neincrezatoare, treptat, am crezut in noi si in iubirea noastra, insa pacat! Cand lumea era a mea, cand stiam ca e barbatul de care am nevoie pentru toata viata, el a ales ( ce era normal sa aleaga si ce-i repetam ca va alege)...familia.Sunt inca o femeie care crede ca relatia ei a fost speciala, unica, altfel decat a vecinei de bloc, colegei de birou s.a.m.d dar nu...a fost o experienta, care intr-adevar te-a marcat si te-a maturizat.Rabdarea necesara pentru a povesti am pierdut-o...stiu doar ca am fost o alta femeie care a crezut intr-un barbat cu responsabilitati.Acum gandindu-ma la tine (prin mine ) iti multumesc ca ai scris aceasta poveste, care m a facut sa ma descarc un pic.Ai grija de tine, de planurile tale, de frumusetea ta si arata-ti tie insuti cat te respecti.
Avand in vedere ca e prima data, cand scriu pe forum si am citit doar articolul tau, astept un raspuns
si iti multumesc pentru povestea ta...eu cel putin am fost doar una din femeile care teoretic este numita "amanta" dar practic suferinta provocata dupa a lasat un gust amar in care mai pe romaneste ,acel "el" ce era considerat barbatul vietii tale s-a intors la nevasta si copii.Totusi acum stiu ce imi doresc si ce nu de la un barbat Imi cer scuze daca am spus vreo prostie...sunt prea obosita sa mai verific;daca macar mai vrei sa vb te astept.
fieaux
Postat pe 25 Martie 2009 01:08
chiar asa de ce sa mai iubim daca baieti ne fac sa suferim mereu si uneori recurgem la gesturi cumplite de sa iubim cand nici un baiat nu merita sa ne consumam pentru el asa ca mai bine ne distram pe seama lor si incercam sa nu depunem sentimente profunde ca nu ajungem nicaieri si ne distrugem viata distrativa fetelor pup
gabriela_sexy_girl_84
Postat pe 25 Martie 2009 12:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire versus singuratate 23 De la: alabastra 19 Martie 2009 10:46
De ce trebuie sa invatam doar din greseli si suferinta?! 122 De la: missy_s 29 Iunie 2011 09:08
dupa atata timp.... 44 De la: fantasyblue 20 Iulie 2009 15:20
nu te las ,nu te vreau ,nici la altul nu te dau! 141 De la: sonike 15 Iunie 2011 09:51
nu as fi crezut.. 8 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 14:13