Setari Cookie-uri

Exista vreo speranta in a reinvia o iubire distrusa in timp?

De la: Lucia1971, la data 2008-10-29 11:44:25Eu sunt de acord cu Emica. Odata stinsa, nu se mai aprinde flacara iubirii decat cu altcineva...
ldy
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:18
si daca flacara nu e stinsa ?
roby1k
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:20
Buna fetelor?
voi mai credeti ca exista barbati sa nu te insele macar o data-n viata?
ldy
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:25
buna piticule mare.....parerea mea despre intrebarea mea este k dak tu vrei intradeva sa reinvii aceasta iubire, care pt tine am inteles k a insemnat mult, atunci vei reusi cu siguranta.....iti spun asta pentru k si eu de 5 ani de zile iubesc o singura persoana si chiar dak uneori nu merita sa o iubesc nu am renuntat la ea....asa k dakvri cu adev sa ramanei imreuna si sa mai simti ce simteai eu crd k tu poti..bafta multa
aleca8ready
Postat pe 18 Noiembrie 2008 21:16
cand s-a purtat urat cu tine il iubeai si ai stat langa el.....acum ca se poarta frumos nu il mai iubesti si te gandesti la despartire.......

ce ti-e si cu firea umana.....


G_IULIA
Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:10
hmmm parerea mea e urmatoarea ce a facut el e ...foarte urat , destul de urat incat sa-l lasi balta. daaaaaaaar , dar ideea e ca . baiatul o fost cam egoist, s-a gandit un pic mai mult la el decat la VOI , si era destul de sigur k nu ai cum sa-l lasi balta. ee acum k ai reusit sa-i distrugi cat de cat ideea asta tampita si gesturile lui naspa nu incepe tu sa-ti bati joc ,CHIAR DACA el si-a cam batut joc un timp. eu zic k daca acuma e ok , si e asa cum il stii u la inceput , si o sa poti sa mentii echilibru asta intre voi eu zic k nu are rost sa te desparti de el. esti doar suparata, si daca totul va merge bine o sa-ti treaca supararea si o sa-l vezi cu aceeasi ochi k la inceput. fai si u un sacrificiu (inca unul) si vezi daca merita. "reinvia" ce atata reinvia e deja acolo , vie , doar tre sa-i dai drumu ...dar nu din abundentza k agungi de unde-i plecat si o sa ne injuri pe toti ce-i care au avut parerea asta. vezi daca merita ...asta-i tot. si eu am ceva probleme de genu asta, dar parca e ceva mai complicat oricum ... numai bine va doresc

Postat pe 10 Decembrie 2008 22:02
De la: Lucia1971, la data 2008-10-29 11:44:25Eu sunt de acord cu Emica. Odata stinsa, nu se mai aprinde flacara iubirii decat cu altcineva...
monalisa81
Postat pe 23 Decembrie 2008 11:56
Nu stiu daca sunt in masura sa dau un sfat atata timp cat nici eu nu am curajul sa-mi pun in ordine viata....
Si eu ca oricare alta femeie am luptat pt o viata de familie linistita....
Am ajuns la concluzia ca nimeni nu se schimba,e doar o parere....Orice minune tine doar 3 zile,pt ca apoi sa o ia de la capat...
Acum 4 ani m-a batut (nu era prima oara de fapt)si m-a gonit cu ce era pe mine,m-am dus la ai mei hotarata sa termin definitiv...O luna incheiata mi-a pazit drumurile si m-a urmarit,insa se stia vinovat si nu indraznea sa faca nici o miscare spre impacare....I-a venit apoi ideea salvatoare ca copilul care venise in vacanta de sarbatori acasa(pe atunci avea 14 ani)e racit...I-a spus ca daca decide sa stea cu mine schimba yala,asa ca a ramas cu el de frica....Pe 31 decembrie m-am intors acasa stiind ca fac cea mai mare greseala a vietii mele,dar i-am spus ca nu o fac pt el,ci pt copil,era clasa 8,urma un examen iar daca nu il lua m-asi fi simtit vinovata toata viata...
Au trecut 4 ani de atunci,a fost ok 2-3 luni,insa nu s-a schimbat prea mult,doar ca nu ma mai bate....Greseala mea ca i-am trecut prea multe cu vederea...din dragoste,pt evitarea unui nou conflict,pt ca nu puteam tine pasul cu debitul lui verbal si cuvintele jignitoare,sau chiar de frica batailor...Cu trecerea timpului s-au accentuat acele parti negative pe care ma faceam ca nu le vad,e vesnic nemultumit atat de el cat si de cei din jur,tot timpul se vaita daca nu de bani,de sanatate,daca nu de sanatate de job...continua sa minta chiar daca ii este dovedita minciuna,a devenit egoist sau poate ca era si nu vedeam,se iubeste doar pe sine....
Nu se va schimba niciodata,lupul isi schimba parul,dar naravul ba !!!!
Ca sa nu mai am remuscari,astept sa vad copilul cu bacalaureatul luat,si intrat la facultate...Nu vreau sa-l rup sufleteste acum cand se decide viitorul lui,apoi imi voi lua viata in propriile maini !!!

Postat pe 25 Decembrie 2008 19:04
eu cred ca raspunsul se afla in sufletul tau....pentru ca uneori e mai bine sa faci ce-ti spune sufletul decat ratiunea.Si inca ceva:ai spus ca el era rasfatat si egoist.Poate ca este momentul sa fi si tu un pic egoista si sa te gandesti si la propria persoana.Deci, dupa parerea mea ar trebui sa te gandesti sa-ti fie tie bine(sufleteste)pentru ca daca tu nu te apreciezi cine crezi ca iti va recunoaste calitatile?!
aprillili
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:09
De la: iris_4_ever, la data 2008-08-21 15:40:05Uneori trebuie sa pierzi pe cineva drag ca dupa aceea sa-ti dai seama de ce ai avut langa tine si nu ai apreciat la adevarata s-a valoare.

Eu sunt mai drastica ...daca vad ca incepe sa scartie relatia incerc sa o dreg ....comunicarea mi se pare ca fiind cea mai simpla cale de ati atinge scopul dorit.

Si comunic ...tot ce nu-mi convine , toate lucrurile care mie mi se par importante iar el le considera minore , explic ...de ce consider eu ca e important ca atunci cand imi spune ca vine la ora 10 acasa si intarzie sa ma sune ....iar el nu suna niciodata evident .

Asa ca iau masuri ....ii spun ca ies in oras cu fetele,ca vin la 5 acasa si uit sa mai vin ....la 7 deja ma suna sa stie unde sunt ...in oras puiu,o sa vin in juma de ora ....peste 3 ore ajung acasa.

In timpul asta el se crizeaza pentru ca in cele trei ore de asteptare el ar fi putut face ceva .....si atunci ii spun ca si eu as putea intra la baie la 10 fara un sfert dar nu o fac pentru ca stiu ca tre sa vina el si astept sa facem baie impreuna ....intelege comportamentul meu si promite ca data viitoare sa sune ....ei bine , iar a uitat sa sune !

Poate ca nu-i cel mai elocvent exemplu pe care l-as fi putut gasi dar stiu ca asta este un motiv de cearta in masjoritatea relatiilor , nu sunt prima femeie care s-a confruntat cu asta.

Asa ca ne-am tot despartit dar de fiecare data a doua sau a treia zi ne impacam ....si uite asa revenea baiatul la obiceiurile de dinainte de cearta.....a fost ok o perioada pana mi-am dat seama ca NU VREAU sa fac asta toata viata si data viitoare cand ne-am certat am fost puternica , nu am mai fost de acord cu impacarea ...

3 saptamani am tinut-o pe a mea , deja incepusem sa-l scot din inima cand a renuntat dupa prima saptamana sa ma roage sa ne impacam , cand nu am mai primit sms-uri de la el mi-am dat seama ca am facut alegerea corecta....el oricum nu s-ar putea schimba .

Dupa 3 saptamani am primit un sms in care...ma ruga sa deschid usa atat...am deschis-o si am gasit un covoras de tuberoze la usa ...el plecase .
Seara primesc un mesaj in care imi povestea toate certurile noastre provocate de mine din cauza lui ....si-a dat seama ca aveam dreptate si ca nu vrea sa ma piarda .....
I-am acordat o alta sansa si suntem fericiti ....nu ne mai certam , suntem mai buni,mai maleabili amandoi ......

Cele 3 saptamani departe de el au fost ingrozitoare dar a meritat ....asta pentru ca el si=a dat seama ce a pierdut si a inceput sa aprecieze ce are !


Scuzati fetelor dar se pare ca azi sunt in verva ,...mai scurt de atat nu stiam sa spun ...


da, asta pt ca te iubeste!:)
si ... nu a fost orgolios..
morticia_adams
Postat pe 7 Ianuarie 2009 00:24
deci, ce ai facut
morticia_adams
Postat pe 11 Ianuarie 2009 23:48
Din experienta mea, nu a mers niciodata incercarea de reinnodare a unei relatii care fusese frumoasa. Eu am incercat de doua ori si nu a mers, nu-mi dau seama de ce...Nu a mers nici din partea mea nici din partea doamnelor, de ce ?! ...
Nici la altii nu am auzit sa mearga...


Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:34
De la: Roco, la data 2009-01-12 19:34:04Din experienta mea, nu a mers niciodata incercarea de reinnodare a unei relatii care fusese frumoasa. Eu am incercat de doua ori si nu a mers, nu-mi dau seama de ce...Nu a mers nici din partea mea nici din partea doamnelor, de ce ?! ...
Nici la altii nu am auzit sa mearga...



Foarte simplu. Ceea ce nu merge din prima nu va merge din din a 2-a,3-a,4a...a 10-a oara.Daca odata v-ati dat seama ca nu merge si trebuie sa va despartiti, n-o sa puteti sa o luati de la capat.
DeeaCatalina
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:11
Deea,
E gresit rationamentul tau.
Exemplele date erau din studentie, relatiile la vremea lor au fost foarte bune...

Dar oamenii se mai despart si fara sa se bata, cearta, etc. Asa a fost mersul vietii atunci.

Atunci cand s-a incercat reluarea relatiei, se vedea ca a ramas acel sentiment al unei relatii foarte placute din trecut la amandoi....dar n-a mers. Ambele realtii au fost de peste doi ani.


Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:36
De la: Roco, la data 2009-01-13 20:36:09Deea,
E gresit rationamentul tau.
Exemplele date erau din studentie, relatiile la vremea lor au fost foarte bune...

Dar oamenii se mai despart si fara sa se bata, cearta, etc. Asa a fost mersul vietii atunci.

Atunci cand s-a incercat reluarea relatiei, se vedea ca a ramas acel sentiment al unei relatii foarte placute din trecut la amandoi....dar n-a mers. Ambele realtii au fost de peste doi ani.



nu e vb de certuri si batai...ci de nepotrivire de caracter.daca doi oameni sunt pe aceeasi lungime de unda e imposibil sa nu gaseasca o cale pt rezolvare a oricarei probleme, si daca se iubesc cu adevarat si isi doresc aceleasi lucruri de la viata.
DeeaCatalina
Postat pe 13 Ianuarie 2009 22:10
stresul psihic oboseste mai mult ca orice.poate sa roada usor dar sigur o relatie.si eu am trecut prin genul acesta de stress pshic.e cumplit.acum incerc sa-mi revin din 'oboseala ' asta,dar e greu.oricum ,o relatie rupta nu mai poate fi innodata.amandoi veti vedea mereu nodul acela,care va v-a reaminti mereu totul.mai bine suferi o perioada decat toata viata.
dana_mv
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:40
Mai bine sa nu suferi

Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:09
De la: Roco, la data 2009-01-14 13:09:33Mai bine sa nu suferi
Deloc?As vrea si eu asta,sincer,dar nu e atat de simplu.Exista oameni care nu au suferit niciodata?
dana_mv
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:12
Cu mare drag v-as povesti mai multe doar ca in acest moment timpul nu-mi permite.Ce sa va spun?M-am inselat, nu s-a schimbat...se pare ca dorinta mea apriga de schimbare m-a facut chiar sa vad o schimbare, dar nu...a fost de suprafata si atat.
Am realizat ca el nu se poate schimba, am realizat ca el din sufletul meu nu a iesit definitiv si am realizat ca trebuie sa iasa daca tin cat de cat la mine.
Am realizat, si doare, ca povestea asta chiar n-a fost sa fie, am realizat ca inima mea a ales gresit persoana dar nu-mi pare rau decat de suferinta cauzata...atat...ceea ce am simtit a fost extraordinar si nu regret.
Ironie sau nu, viata mi-a aratat ca iubirea nu e suficienta, sau poate ar fi daca n-ar fi egoista...Restul sunt bla, bla-uri, povesti din carti...nimic nu corespunde cu realitatea!
Va pup si mai vorbim...
pitik_mare
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:42
draga mea, aceeasi poveste fraza cu fraza o traiesc si eu dar diferenta este ca el inca nu s-a trezit din libertatea lui si santem de 5 ani impreuna si n-e leaga si un ingeras. Dar eu ma lupt pt fericirea copilului, tu ar trebui sa te gandesti bn daca inca se mai merita sa convietuiesti cu un om asa lipsit de sentimente si responsabilitate .daca de-abia acum s-a trezit din somn sa vada ce om minunat are langa el acum ii vezi adevarata lui dragoste ,mai ales ca simte raceala ta. De data asta daca tu il iubesti mai da-i o sansa dar daca vrei sa ii fie bn lui si pt tine a devenit o obisnuinta sa dai,si sa tot dai eu zic ca nu se mai merita. alegerea este a ta. pupici si multa bafta.
simona_blonda
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:16
asa sa faci scorpionule pt ca avem dreptul la fericire si noi nu doar la umilinta bafta in ceea ce vrei sa faci poop
simona_blonda
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:29
In relatia mea care m-a influentat cel mai mult pana acum si nici acum nu stiu daca s-a terminat totul sau nu, nu stiu nici eu daca mai vreau sa mai fie ceva intre noi, as putea sa spun ca iin prima parte eu am gresit, desii nici acum nu stiu cat de mult am fost influentata de purtarea lui sau pur si simplu a fost vorba despre lipsa mea de incredere.Mereu am fost rece, ironica, as putea sa spun ca incercam sa comunic sa-i explic unde greseste, el spunea ca ii scot ochii, ca am pretentii prea mari, dupa 2 ani ne-am despartit el spune ca din cauza mea eu bineinteles ca din cauza lui. Dupa un an in care am fost despartiti si in care el a avut o relatie cu altcineva de un an, si eu am iesit cu diversi dar nimic serios m-a cautat si am incercat sa reluam relatia, bineinteles se despartise de respectiva, eu eram in continuoare cu cineva dar am renuntat pentru el. Bineinteles ca nu a tinut prea mult, el a spus ca nu mai simte ce simtea, ca m-am schimbat, de parca el era acelasi. Era acelasi intr-o privinta, acelasi om pe care nu puteai conta niciodata care una zicea si alta facea, acelasi mincinos.
Sper.......... ce sper nici eu nu mai stiu, sa-i vina mintea la cap, sa gasesc pe altcineva pe care sa-l iubesc si sa ma iubeasca Sper sa fie bine, si pentru mine si pentru voi.
Asta e, cu Dumnezeu inainte, e o vorba, ce o fi o fi
luminita_dy
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:18
E greu sa te pui in pielea altcuiva. Fiecare simte, iubeste, uraste, si iar iubeste, in functie de sufletul lui, de experientele prin care a trecut; dar, in general, cand simti ca nu mai iubesti... e greu sa revii la ceea ce ai simtit candva, mai ales, cand, din ceea ce am inteles, in timp s-au acumulat multe neintelegeri, perioade fara sprijin spiritual... Cu toate astea, faptul ca ai subliniat ca iti pasa de ceea ce se intampla cu el, ca il privesti ca pe "un om drag tie", ca simti ca puteti imparti totul mai putin patul, lasa loc de a te intoarce la inceputuri, atunci cand il iubeai mai presus de propria fiinta. Vorbeste cu el, explica-i prin ce treci, da-i sansa sa-si rascumpere greselile in fata ta, si, poate, cine stie, aveti noroc sa va regasiti de acolo de unde v-ati pierdut... Doamne ajuta!
Kathhy
Postat pe 13 Aprilie 2009 20:24
Si eu trec prin faza asta. Eu am acordat a doua sansa si nu a aparut nicio schimbare. Am plecat de la el, am stat despartiti 4 zile. El ma cauta ca un disperat. Ma durea sa`l vad ca sufera, dar eu sufeream in fiecare zi alaturi de el. Mi`a promis ca de data aceasta chiar s eva schimba, asa ca ce credeti ? I`am mai acordat o sansa. Ce pot sa va zic ? Suntem impreuna, dar nu mai am incredere in el si parca pe zi ce trece mi`e tot mai indiferent, nu ma mai intereseaza ce face. Mi`a gresit prea mult ca sa mai imi pese de el. Cred ca oricat de multe sanse i`as acorda tot nu as rezolva nimic, doar ma amgesc singura. Noi, fetele, ne intelegem mai bine una pe cealalta decat ne poate intelege un barbat. De fapt, barbatii nu ne inteleg niciodata, dar noi ii intelegem pe ei. Am ajuns sa cred ca cel mai bine e sa fii singura.
ingerul_tau09
Postat pe 23 Aprilie 2009 22:35
asta inseamna ca ti.ai raspuns intrebarilor? ma bucur! bafta!
l_diana_c
Postat pe 23 Aprilie 2009 23:11
Ciorba reincalzita nu mai are nici un gust.nu cred ca e cazul sa mai duci o relatie de una singura .Daca nu suntei Doi in relatie,calca-ti pe suflet si rupe-o.e dureros dar sanatos

Postat pe 26 Iunie 2009 08:39
Se spune ca uiti o relatie dupa ce trece jumatate din perioada petrecuta impreuna... In cazul meu au fost 6 ani petrecuti alaturi de ea !!.... Asa ca mai am timp sa sper, sa visez, sa-mi doresc... Abia au trecut 16 luni de cand nu mai e alaturi de mine... Si visez inca la o casa, la o gradina cu flori, la o manutza tinuta in mana mea, si la zambetul ei... E dreptul meu si nu mi-l poate lua nimeni... Si ca sa raspund la ideea topicului... Da, exista speranta !!.... Si adaug si un mic, mic zambet !!... Fiindca nu pot descrie in cuvinte ce este in sufletul meu...
strasss3
Postat pe 9 Noiembrie 2009 17:28
De la: strasss3, la data 2009-11-09 17:28:23Se spune ca uiti o relatie dupa ce trece jumatate din perioada petrecuta impreuna... In cazul meu au fost 6 ani petrecuti alaturi de ea !!.... Asa ca mai am timp sa sper, sa visez, sa-mi doresc... Abia au trecut 16 luni de cand nu mai e alaturi de mine... Si visez inca la o casa, la o gradina cu flori, la o manutza tinuta in mana mea, si la zambetul ei... E dreptul meu si nu mi-l poate lua nimeni... Si ca sa raspund la ideea topicului... Da, exista speranta !!.... Si adaug si un mic, mic zambet !!... Fiindca nu pot descrie in cuvinte ce este in sufletul meu...

nu sunt de acord cu aceasta afirmatie cum ca uiti o relatie dupa ce trece o jumatate din perioada perecuta impreuna...chiar daca ai trait 6 ani cu o femeie depinde in mare masura care au fost motivele despartirii voastre....daca au trecut 16 luni de cand ea a plecat eu zic ca poti sa-ti iei gandul de la acea femeie..stiu ca pentru un barbat e mai greu sa treaca peste o despartire si mereu vrea sa invie trecutul.....adica sa revina la o iubire odata distrusa ...nu cred ca mai poate exista iubire sau ca ar mai putea reinvia dupa ce a intervenit o despartire mai mult sau mai putin dureroasa
kudika029282
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:20
chiar tu ai raspuns fa ceea ce simti
brunetha09
Postat pe 10 Noiembrie 2009 12:35
...exista mereu speranta de revenire, dar oamenii nu vor sa-si ierte unii altora greselile nici in casnicie, ce sa mai zic intr-o relatie neoficializata inca... de-asta multe relatii superbe se fac praf, pentru ca din orgolii retarde, oamenii renunta la tot ce au trait mai de pret impreuna...

Postat pe 10 Noiembrie 2009 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatoria... 25 De la: mkdisk 18 Martie 2009 17:44
Trecut imoral 33 De la: kudika_34821 2 Iunie 2013 13:41
cautam fini 2 De la: Dany_Danny_Jr__1 23 Octombrie 2016 22:26
barbatul si femeia 30 De la: broscoiu 21 Noiembrie 2011 12:10
parerea vostra despre barbatii care le parasesc inainte de nunta 32 De la: __LL__ 1 Aprilie 2009 14:02