Setari Cookie-uri

omul nu e facut sa fie monogam!

asta e buna,ce scuza a gasit,aproape ca imi vine sa zambesc ironic la cat tupeu incredibil au unii..in loc sa iti ceara scuze el aduce argumente..bravo.nu l-a obligat nimeni sa fie intr-o relatie cu tn(nu cred ca i-ai pus pistolul la tampla...aku ai putea totusi ).daka isi doreste poligamie sa ramana single..poate sa aiba cate una pe noapte,doua daca e norocos.dar sti cum e...unii oameni vor si stabilitate emotionala si multiple partenere pentru senzatii tari.
depinde numai de tine daca esti dispusa sa accepti asa ceva
razz
Postat pe 6 Noiembrie 2008 02:07
De la: razz, la data 2008-11-06 02:07:08asta e buna,ce scuza a gasit,aproape ca imi vine sa zambesc ironic la cat tupeu incredibil au unii..in loc sa iti ceara scuze el aduce argumente..bravo.nu l-a obligat nimeni sa fie intr-o relatie cu tn(nu cred ca i-ai pus pistolul la tampla...aku ai putea totusi ).daka isi doreste poligamie sa ramana single..poate sa aiba cate una pe noapte,doua daca e norocos.dar sti cum e...unii oameni vor si stabilitate emotionala si multiple partenere pentru senzatii tari.
depinde numai de tine daca esti dispusa sa accepti asa ceva


Pai tu te-ai scuza la actuala prietena daca ai fi inselat intr-o relatie anterioara? Nu stiu cine ar face asta. Deci fata de mine nu are de ce sa se scuze. Cat despre studiul cu monogamia, trebuie sa recunoastem ca exista, si cum e normal sunt pareri pro si contra. Asta nu inseamna ca o discutie pe tema asta ar strica, chiar si intr-un cuplu.
kitty26
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:21
Eu cred ca si daca esti intr-o relatie sau chiar casatorie fiecare are viata lui proprie.Casatoria e legalizarea unei relatii,copii care mostenesc averea,o stabilitatae financiara....dar,de fapt fiecare are viata lui ,,for ever,,.E mult de discutat pe tema asta....daca esti tanar nu suporti,il parasesti,nu accepti,etc....daca mai trece timpul faci un pact cu viata....
xxlanita
Postat pe 6 Noiembrie 2008 17:57
Monogamia si barbatul e o contradictie in termeni...mai ales in timpurile pe care le traim.Barbatul ramane in esenta lui(de rom) un vanator.Cum insa e destul de greu sa vanezi fara a fi subiect al braconajului(la vremurile actuale fac referire),barbatul s-a reorientat spre un altfel de vanatoare,una simbolica...asa ca pandeste neincetat "caprioare,gazele,tigroaice si uneori caprite urbane"
Asa ca de unde atata monogamie...?
samsonics
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:33
De la: geo32, la data 2008-09-12 16:30:29cre' ca nenea ala de s-a scremut sa scrie asa ceva, a fost inselat de cateva ori de sotie si el la randu' lui a inselato. de mai multe ori!
fiecare e liber in exprimare si conditie umana. nu cred ca suntem nevoiti sa ne organizam viata dupa perceptele unora care n-au nimic mai presus decat noi.
daca prietenu' tau vrea sa te insele progresiv, lasa-l sa nu-l mai considere inselat!
da' stii ca-i dispare farmecu'!!?
una e sa te culci cu o femeie cand esti deja implicat intro relatie cu alta, ohh adrenalina senzatii tari, si alta e s-o faci a liber. explica-i asta
----------------------------------------------------------------------------------------------------
sunt de acord cu geo, dar sa nu-i explici, o sa se gandeasca ca-l manipulezi, doar lasa-l liber, spune-i ca esti de acord ca monogamia nu este scrisa in codul genetic poate odata de doua ori te va insela, dar dispare farmecul, exact cum a spus geo...bafta
MARTHE
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:06
Daca ar fi sa discutam, tb. sa acceptam ca oamenii nu a fost monogami vreodata si nu vor fi. Institutia casatoriei si poruncile biblice, au incercat sa faca un pic de ordine in lume, dar faptul ca se destrama casatoriile, sau in cele care nu se destrama, partenerii inseala, nu face decat sa intareasca ideea poligamiei. Ar fi mult de discutat, dupa cum a spus si xxlanita, pana la urma fiecare avem viata noastra si monogamia este doar o optiune a fiecaruia, cum bine au mai scris si altii in acest topic. Cred ca mai multa intelepciune, detasare si iubire, ar face ca relatiile interumane sa fie mai bune.
MARTHE
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:21
De la: Dary, la data 2008-10-23 02:44:48Iubitul tau e un mitocan care va gasi mereu explicatii pentru ce face gresit.


Postat pe 21 Decembrie 2008 21:53
De la: samsonics, la data 2008-11-12 18:33:19Monogamia si barbatul e o contradictie in termeni...mai ales in timpurile pe care le traim.Barbatul ramane in esenta lui(de rom) un vanator.Cum insa e destul de greu sa vanezi fara a fi subiect al braconajului(la vremurile actuale fac referire),barbatul s-a reorientat spre un altfel de vanatoare,una simbolica...asa ca pandeste neincetat "caprioare,gazele,tigroaice si uneori caprite urbane"
Asa ca de unde atata monogamie...?


Barbatul? Vanator? Oau, mie toti barbatii romani (sau aproape toti) mi se par niste lasi absoluti. Sunt carpe, nu barbati.
Kathara
Postat pe 21 Decembrie 2008 21:57
Dragilor, monogamia nu cred ca a existat niciodata, cu atat mai putin in cazul barbatilor, se stie ca acestia sunt cu mult mai putini decat femeile! A existat, si va exista dintotdeauna, discretia!

Nu incurajez relatiile extraconjugale, Doamne fereste, cred ca as divorta in secunda 0 daca as afla ca ma inseala! Cu toate ca sunt constienta ca aproape toti barbatii inseala (asta pentru ca femeile sunt proaste si accepta!), ma consolez cu faptul ca ce nu stiu nu imi face rau...Dar daca "miros" ceva, s-a terminat!

Si de ce cred eu ca omul nu este monogam? Pai avem cunostinte care se afiseaza cu amantele/amantii, desi noi le cunoastem si sotul/sotia! (ati inteles ideea, exprimarea e ...mi-e lene sa reformulez
)Cei mai tari sunt niste prieteni apropiati, de altfel ei ff ok: Si el si ea au relatii in paralel, stiu unul de celalat, ei intre ei, ca sot si sotie mai au treaba! Si se impart la modul: in noaptea asta ma duc la cutarescu, ramai tu acasa cu copilul ( au un baiat de 12 ani), maine seara e randul tau sa te duci la cutareasca! Noi am ramas interzisi cand am aflat, dar acum suntem in situatia in care iesim cu ambii, fie impreuna, fie cu amantii/amantele!

Deci, ce monogamie? Ce e aia?
mihaela80
Postat pe 21 Decembrie 2008 22:22
Ok, dar de cand fac prietenii tai/cei de care povestesti regulile? Fiecare are dreptul sa traiasca cum crede. Mie uneia mi-e sila (scuze daca e dur cuvantul) de astfel de persoane si situatii. Atunci care mai este sensul unei relatii si al familiei? Se casatoresc doar asa de ochii lumii?

Postat pe 21 Decembrie 2008 22:34
De la: Adela12, la data 2008-12-21 22:34:55Ok, dar de cand fac prietenii tai/cei de care povestesti regulile? Fiecare are dreptul sa traiasca cum crede. Mie uneia mi-e sila (scuze daca e dur cuvantul) de astfel de persoane si situatii. Atunci care mai este sensul unei relatii si al familiei? Se casatoresc doar asa de ochii lumii?


Nu ei fac regulile! Daca ne uitam in urma la istorie (la ce s-a scris, cate astfel de situatii oare s-au intamplat in realitate???) o sa ajungi la aceeasi concluzie. Exemple sunt multe (Doamna velica, amanta lui Mihai Viteazul, Lucretia Borgia, fiica lui Papa Alexandru nu stiu al catelea- Vaduva Neagra, sau..si mai aproape de zilele noastre, Emil Constantinescu si Rona) si lista poate continua!

Asta este realitatea, acceptata sau nu de noi!

Iti doresc o seara placuta!
mihaela80
Postat pe 21 Decembrie 2008 23:07
De ce oare nevoia de poseda e atat de mare?!
Unii doresc sa posede corpul altuia, sufletul, simtamintele si gandurile lui/ei.
Oare nevoia de a poseda e mai mare decat nevoia de a cauta fericirea?

Postat pe 22 Decembrie 2008 08:07
Pentu Kitty26:
am vazut ca stii engleza, iata un sfat: if you love somebody, set them free.
Ar trebui sa-l aplici lui, dar si tie...

Postat pe 22 Decembrie 2008 08:21
De la: Roco, la data 2008-12-22 08:07:35De ce oare nevoia de poseda e atat de mare?!
Unii doresc sa posede corpul altuia, sufletul, simtamintele si gandurile lui/ei.
Oare nevoia de a poseda e mai mare decat nevoia de a cauta fericirea?


mihaela80
Postat pe 22 Decembrie 2008 08:56
De la: geo32, la data 2008-09-12 16:30:29cre' ca nenea ala de s-a scremut sa scrie asa ceva, a fost inselat de cateva ori de sotie si el la randu' lui a inselato. de mai multe ori!
fiecare e liber in exprimare si conditie umana. nu cred ca suntem nevoiti sa ne organizam viata dupa perceptele unora care n-au nimic mai presus decat noi.
daca prietenu' tau vrea sa te insele progresiv, lasa-l sa nu-l mai considere inselat!
da' stii ca-i dispare farmecu'!!?
una e sa te culci cu o femeie cand esti deja implicat intro relatie cu alta, ohh adrenalina senzatii tari, si alta e s-o faci a liber. explica-i asta


Intr-un alt topic, fetele sunt pentru legalizare prostitutiei si trimiterea barbatilor la bordel!Iata ca nu avem nevoie de o femeie savant ca sa indreptateasca "iesirile in decor" ale masculilor!
Parerea mea:LASA-L PE MAGAR!Un barbat adevarat stie sa se controleze, sa se infraneze, respectandu-si partenera si fiindu-i loial!

Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:40
lasa-l!!!! asta dak nu l-ai lasat deja!! dak tot vrea sa te insele macar sa taca, nu sa raga k un animal in cusca!!! sper k ai luat decizia care te multumeste pe tine...ceea ce nu sti nu are cum sa te afecteze dar dak el iti mai si spune k un bou ce e...atunci chiar k nu are rost sa te lupti cu morile de vant...
bruneagra25
Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:50
Barbatii ca orice mascul al oricarei specii (ma refer la cei sanatosi, virili,puternici) incearca sa-si transmita genele lor la cati mai multi urmasi(dorinta ancestrala de perpetuarea speciei).
Asta-i face sa caute in subconstient cat mai multe locuri in care sa-si depuna ,,genele".
Unii, datorita religiei,educatiei,reusesc sa-si infraneze aceste dorinte primare.Altii datorita cantitatii mari de testosteron sau a unei frustrari conjugale sau pur si simplu a slabiciunii, nu reusesc acest lucru.
Dar nu voua fetelor va place cand sunteti admirate ca aveti acasa un crai?
aprov
Postat pe 29 Ianuarie 2009 15:00
De la: aprov, la data 2009-01-29 15:00:49Barbatii ca orice mascul al oricarei specii (ma refer la cei sanatosi, virili,puternici) incearca sa-si transmita genele lor la cati mai multi urmasi(dorinta ancestrala de perpetuarea speciei).
Asta-i face sa caute in subconstient cat mai multe locuri in care sa-si depuna ,,genele".
Unii, datorita religiei,educatiei,reusesc sa-si infraneze aceste dorinte primare.Altii datorita cantitatii mari de testosteron sau a unei frustrari conjugale sau pur si simplu a slabiciunii, nu reusesc acest lucru.
Dar nu voua fetelor va place cand sunteti admirate ca aveti acasa un crai?

noroc k ai aparut u sa ne spui cat de mult ne dorim sa fim inselate iti multumim!!! si cum draq se face k is asa dornici "sa-si depune genele" dar dak afla k respectiva e insarcinata fug k draq de tamaie?? barbabati papagali (unii) care nu va ganditi la altceva decat multe nume in agenda sa fie....k aici nici vb de perpetuarea speciei nu poate fi vorba!!!
bruneagra25
Postat pe 29 Ianuarie 2009 15:08
Mi se pare normal sa gandim diferit, pentru ca suntem diferiti cu totii.. Ar fi monoton sa fim la fel
Eu una, eu as accepta sa mi se faca asa ceva ! Nu zic ca nu am inselat.. Probabil ca am si fost inselata, dar in "relatii" in care nu mi-am pus interesul.Intr-o relatie "serioasa", care implica sentimente si multe alte chestii la un nivel mai evoluat, nu as trece cu vederea nici cea mai mica aventura.Puteti sa ii spuneti cum vreti, pentru mine infidelitatea e cea mai mare lipsa de respect pentru partener, si parca o relatie pe asta se bazeaza, nu ? Pe respect reciproc! Oricant de mult l-as iubi, ar zbura :)
Si intr-adevar sunt de parere ca o aventura apare atunci cand nu esti satisfacut in relatie (nu neaparat sexual) La fel cum exista cazuri de barbati nesatisfacuti, exista si cazuri de femei, si poate chiar mai multe.Eu una, din cauza principiilor mele, nu pot insela cand am o relatie serioasa, oricat de nesatisfacuta as fii.Si asta e din experienta proprie.Inainte de a "incepe" ceva, termin relatia si gata ! In felul acesta reusesc sa dorm linistita noaptea fara mustrari de constiinta and no regrets !
EmaX
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:34

Totusi raspunsul tau implica un paradox.

Postat pe 30 Ianuarie 2009 08:13
De la: EmaX, la data 2009-01-29 17:34:18Mi se pare normal sa gandim diferit, pentru ca suntem diferiti cu totii.. Ar fi monoton sa fim la fel
Eu una, eu as accepta sa mi se faca asa ceva ! Nu zic ca nu am inselat.. Probabil ca am si fost inselata, dar in "relatii" in care nu mi-am pus interesul.Intr-o relatie "serioasa", care implica sentimente si multe alte chestii la un nivel mai evoluat, nu as trece cu vederea nici cea mai mica aventura.Puteti sa ii spuneti cum vreti, pentru mine infidelitatea e cea mai mare lipsa de respect pentru partener, si parca o relatie pe asta se bazeaza, nu ? Pe respect reciproc! Oricant de mult l-as iubi, ar zbura :)
Si intr-adevar sunt de parere ca o aventura apare atunci cand nu esti satisfacut in relatie (nu neaparat sexual) La fel cum exista cazuri de barbati nesatisfacuti, exista si cazuri de femei, si poate chiar mai multe.Eu una, din cauza principiilor mele, nu pot insela cand am o relatie serioasa, oricat de nesatisfacuta as fii.Si asta e din experienta proprie.Inainte de a "incepe" ceva, termin relatia si gata ! In felul acesta reusesc sa dorm linistita noaptea fara mustrari de constiinta and no regrets !


Eu una, eu as accepta sa mi se faca asa ceva ! Nu zic ca nu am inselat..

Eu una, din cauza principiilor mele, nu pot insela cand am o relatie serioasa, oricat de nesatisfacuta as fii.
coffeeta
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:21
nimic nu ma face mai nefericita decat minciuna si un partener care se ascunde printre degete si cauta sa salveze aparentele an primul rand am nevoie de un prieten nu de amant
erikahd2008
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:39
respectul este pe primul loc antro relatie iar pe urma poti sa risti sa te andragostesti dar daca este numai foc de paie atunci laso sa se mistuie
erikahd2008
Postat pe 30 Ianuarie 2009 14:47
TOTI BARBATII INSEALA. Da generalizez pt ca asa e.Sotul meu m-a inselat(am aflat dupa),dupa crizele de rigoare ,au venit discutiile.Mi-a spus ca a facut-o pt ca poate si de aceea o fac toti barbatii,pt ca vor sa faca sex si cu alta femeie,doar sa se "descarce" si atat,nu pt ca nu e multumit cu ceea ce primeste acasa(nici nu ar avea cum),nu pt ca nu ma iubeste,sex si atat.Anii petrecuti langa el mi-au demonstrat ca ma iubeste,mi-a spus ca-i pare rau dar ca nu poate sa-mi promita ca nu o sa ma mai insele.L-am pus insa,sa-mi promita ca nu o sa mai aflu niciodata daca v-a mai calca stramb,si l-am iertat,pt ca-l iubesc si pt ca in ciuda acestui lucru,e cel mai onest,de incredere si intelegator om pe care-l cunosc. Voi cele care credeti ca la prima abatere,in secunda 2 il parasiti va inselati amarnic(va spun din experienta;si eu eram de aceasta parere),trebuie insa,sa fiti sigure pe sentimentele voastre si ale lui.Al meu sot merita. Acum,trecand peste perioada critica,nu ma mai gandesc ca m-ar putea insela din nou,as inebuni si DA e adevarat ca ceea ce nu sti nu te raneste(cliseu-dar asa e).DECI voi DOAMNELOR,care ma credeti nebuna,DIN PACATE la un moment dat din viata voastra,o sa-mi dati dreptate,iar voi DOMNILOR,care puteti(sau mai corect spus-aveti chef de conversatie) sa ma contraziceti-VA PROVOC!
klarra
Postat pe 31 Ianuarie 2009 00:58
Nu vreau sa te contrazic, nu te cred nebuna.
Esti doar o fata extrem de puternica.Sa poti sa treci peste un astfel de lucru necesita tarie si cunoasterea foarte bine a partenerului.
Tu ai reusit.Felicitari!
aprov
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:45
De la: klarra, la data 2009-01-31 00:58:04TOTI BARBATII INSEALA. Da generalizez pt ca asa e.Sotul meu m-a inselat(am aflat dupa),dupa crizele de rigoare ,au venit discutiile.Mi-a spus ca a facut-o pt ca poate si de aceea o fac toti barbatii,pt ca vor sa faca sex si cu alta femeie,doar sa se "descarce" si atat,nu pt ca nu e multumit cu ceea ce primeste acasa(nici nu ar avea cum),nu pt ca nu ma iubeste,sex si atat.Anii petrecuti langa el mi-au demonstrat ca ma iubeste,mi-a spus ca-i pare rau dar ca nu poate sa-mi promita ca nu o sa ma mai insele.L-am pus insa,sa-mi promita ca nu o sa mai aflu niciodata daca v-a mai calca stramb,si l-am iertat,pt ca-l iubesc si pt ca in ciuda acestui lucru,e cel mai onest,de incredere si intelegator om pe care-l cunosc. Voi cele care credeti ca la prima abatere,in secunda 2 il parasiti va inselati amarnic(va spun din experienta;si eu eram de aceasta parere),trebuie insa,sa fiti sigure pe sentimentele voastre si ale lui.Al meu sot merita. Acum,trecand peste perioada critica,nu ma mai gandesc ca m-ar putea insela din nou,as inebuni si DA e adevarat ca ceea ce nu sti nu te raneste(cliseu-dar asa e).DECI voi DOAMNELOR,care ma credeti nebuna,DIN PACATE la un moment dat din viata voastra,o sa-mi dati dreptate,iar voi DOMNILOR,care puteti(sau mai corect spus-aveti chef de conversatie) sa ma contraziceti-VA PROVOC!

Depinde de caracterul tau, daca esti mai delasatoare sau daca ai un caracter foarte puternic, cu principii bine stabilite. O femeie care se respecta pe ea insasi, nu poate sa treaca peste asa ceva. Si pana la urma ce e atat de rau? Nu a fost respect, merge fiecare pe drumul lui, care e problema? De ce sa te complaci?Viata nu e facuta ca sa fie traita in 2, sunt si alte lucruri care aduc bucurii.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:48
absolut de acord cu klara, iubirea nu se impiedica de orgoliu, ca pana la urma, acesta si simtul exacerbat al posesiunii sunt de vina atunci cand ne doare tradarea.
googoodoll
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:54
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 14:54:46absolut de acord cu klara, iubirea nu se impiedica de orgoliu, ca pana la urma, acesta si simtul exacerbat al posesiunii sunt de vina atunci cand ne doare tradarea.

googoodoll, tradarea nu exista cand exista iubire adevarata, pt ca inainte sa-l vezi pe celalalt suferind, iti faci tie rau!!!
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:57
eu vorbeam din pozitia celui tradat, fiindca despre asta era vorba
googoodoll
Postat pe 31 Ianuarie 2009 15:34
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 15:34:49eu vorbeam din pozitia celui tradat, fiindca despre asta era vorba

daca esti in pozitia celui tradat, e foarte usor sa iti dai seama ca nu sunteti facuti unul pentru celalalt, ca nu va ghidati dupa aceleasi principii, ca nu simtiti la fel.daca mai exista respect, poate ramane o prietenie.in rest, nu vad de ce sa se transforme ceva odata frumos, in ceva urat.e clar ca daca a tradat o data, o va face si a doua oara.si increderea pica din start, nu mai poate fi ce a fost, eu una nu vad rostul.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce ma iubeste femeile, in sfarsit am aflat 12 De la: Ame_ly 11 Ianuarie 2011 12:04
dece nu mai pot avea incredere in barbati cred ca toti sunt la fel ? 19 De la: stardancer 30 Octombrie 2009 13:02
buna 14 De la: Gabriela_iubita 29 Iulie 2009 20:04
Barbatii ar spune mai putine minciuni daca femeile ar pune mai putine întrebari? 23 De la: ionia 20 Mai 2009 20:46
Voi intelege vreodata ce e cu el? 33 De la: gazamica 25 Martie 2009 17:01