Setari Cookie-uri

omul nu e facut sa fie monogam!

rostul ar fi ca errare...humanum est.
daca ai gasit partenerul perfect pentru tine, nu gasesc ca are rost sa-l alungi pentru o ratacire, sau pentru ca si-a dorit si altceva, asta bineinteles daca il iubesti.
googoodoll
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:37
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 16:37:59rostul ar fi ca errare...humanum est.
daca ai gasit partenerul perfect pentru tine, nu gasesc ca are rost sa-l alungi pentru o ratacire, sau pentru ca si-a dorit si altceva, asta bineinteles daca il iubesti.

ok, si continui sa ramai intr-o relatie fara respect, doar de dragul iubirii?daca omul alege sa calce stramb, trebuie sa ia in considerare si consecintele, asta daca e suficient de matur.daca iubesti nu inseamna ca trebuie sa te lasi calcata in picioare, parerea mea. ce trece de limita respectului, nu mai e o iubire sanatoasa.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:44
iubire sanatoasa, relatie sanatoasa, sex sanatos, etc.,sunt concepte relative depinzand de educatia ( mai ales religioasa) a fiecaruia.
mormonii au mai multe neveste legal, si nu se poate spune ca nu isi respecta familiile, nu ca as fi de acord cu ei, doar dadeam un exemplu.
googoodoll
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:55
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 16:55:25iubire sanatoasa, relatie sanatoasa, sex sanatos, etc.,sunt concepte relative depinzand de educatia ( mai ales religioasa) a fiecaruia.
mormonii au mai multe neveste legal, si nu se poate spune ca nu isi respecta familiile, nu ca as fi de acord cu ei, doar dadeam un exemplu.

nu sunt relative, iubirea adevarata e una singura, cea dintre doua suflete pereche, care nu s-ar putea rani niciodata unul pe celalalt.restul sunt niste copii ale iubirii, dar cum nu toti avem norocul sa intalnim sufletul pereche, intram in niste relatii in care ne pierdem personalitatea, ca exemplul de mai sus.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:40
Deea Catalina,inainte sa-l cunosc pe sotul meu si eu gandeam la fel ca tine,insa viata iti da peste nas cand te astepti mai putin.Sa sti ca nu traiesc intr-o relatie in care mi-am pierdut personalitatea,din contra,si nu ma complac intr-o situatie in care nu sunt respectata,sotul meu nu m-a tratat urat niciodata,nu m-a batut sau mai stiu eu ce nenorociri(cand traiesti langa un om care face aceste lucruri urate=despartire). Cu riscul de a ma repeta,int-un moment al vietii tale imi vei da dreptate(poate vei fi norocoasa si nu vei afla niciodata).Cand vei cunoaste acel suflet pereche(cum ii spui tu) vei intelege ce inseamna sa iubesti cu toata fiinta si sa ierti.E clar care este parerea ta in ceea ce priveste acest subiect,iti spun doar ca nu regret nici un moment hotararea pe care am luat-o si sunt mai fericita ca niciodata. P.S. Daca merita,nu vei regreta nici un moment ca i-ai mai dat o sansa.
klarra
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:25
De la: klarra, la data 2009-01-31 22:25:03Deea Catalina,inainte sa-l cunosc pe sotul meu si eu gandeam la fel ca tine,insa viata iti da peste nas cand te astepti mai putin.Sa sti ca nu traiesc intr-o relatie in care mi-am pierdut personalitatea,din contra,si nu ma complac intr-o situatie in care nu sunt respectata,sotul meu nu m-a tratat urat niciodata,nu m-a batut sau mai stiu eu ce nenorociri(cand traiesti langa un om care face aceste lucruri urate=despartire). Cu riscul de a ma repeta,int-un moment al vietii tale imi vei da dreptate(poate vei fi norocoasa si nu vei afla niciodata).Cand vei cunoaste acel suflet pereche(cum ii spui tu) vei intelege ce inseamna sa iubesti cu toata fiinta si sa ierti.E clar care este parerea ta in ceea ce priveste acest subiect,iti spun doar ca nu regret nici un moment hotararea pe care am luat-o si sunt mai fericita ca niciodata. P.S. Daca merita,nu vei regreta nici un moment ca i-ai mai dat o sansa.

Te-am inteles, sa dea Dumnezeu sa nu se mai repete. In ceea ce ma priveste, chiar daca as iubi nu as trece peste asta deoarece consider ca nu ne potrivim din moment ce ne ghidam dupa principii diferite, nu? sa fii fericita in continuare.
DeeaCatalina
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:31
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 19:40:05
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 16:55:25iubire sanatoasa, relatie sanatoasa, sex sanatos, etc.,sunt concepte relative depinzand de educatia ( mai ales religioasa) a fiecaruia.
mormonii au mai multe neveste legal, si nu se poate spune ca nu isi respecta familiile, nu ca as fi de acord cu ei, doar dadeam un exemplu.

nu sunt relative, iubirea adevarata e una singura, cea dintre doua suflete pereche, care nu s-ar putea rani niciodata unul pe celalalt.restul sunt niste copii ale iubirii, dar cum nu toti avem norocul sa intalnim sufletul pereche, intram in niste relatii in care ne pierdem personalitatea, ca exemplul de mai sus.

scz si u traiesti tot in 2009 ??
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 09:08
De la: bruneagra25, la data 2009-02-02 09:08:15
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 19:40:05
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 16:55:25iubire sanatoasa, relatie sanatoasa, sex sanatos, etc.,sunt concepte relative depinzand de educatia ( mai ales religioasa) a fiecaruia.
mormonii au mai multe neveste legal, si nu se poate spune ca nu isi respecta familiile, nu ca as fi de acord cu ei, doar dadeam un exemplu.

nu sunt relative, iubirea adevarata e una singura, cea dintre doua suflete pereche, care nu s-ar putea rani niciodata unul pe celalalt.restul sunt niste copii ale iubirii, dar cum nu toti avem norocul sa intalnim sufletul pereche, intram in niste relatii in care ne pierdem personalitatea, ca exemplul de mai sus.

scz si u traiesti tot in 2009 ??

deschide+te spre cunoastere http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=762
se apropie era Varsatorului, tot mai multi vor creste spiritual.
DeeaCatalina
Postat pe 2 Februarie 2009 11:07
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-02 11:07:44
De la: bruneagra25, la data 2009-02-02 09:08:15
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 19:40:05
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 16:55:25iubire sanatoasa, relatie sanatoasa, sex sanatos, etc.,sunt concepte relative depinzand de educatia ( mai ales religioasa) a fiecaruia.
mormonii au mai multe neveste legal, si nu se poate spune ca nu isi respecta familiile, nu ca as fi de acord cu ei, doar dadeam un exemplu.

nu sunt relative, iubirea adevarata e una singura, cea dintre doua suflete pereche, care nu s-ar putea rani niciodata unul pe celalalt.restul sunt niste copii ale iubirii, dar cum nu toti avem norocul sa intalnim sufletul pereche, intram in niste relatii in care ne pierdem personalitatea, ca exemplul de mai sus.

scz si u traiesti tot in 2009 ??

deschide+te spre cunoastere http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=762
se apropie era Varsatorului, tot mai multi vor creste spiritual.

sa ma anunti si pe mine te rog cand vei gasii iubirea suprema!!! si vei fi deschisa spre cunoastere!! eu zic sa te deschizi spre realitate dragutzo!!!
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 11:56
De la: bruneagra25, la data 2009-02-02 11:56:01
De la: DeeaCatalina, la data 2009-02-02 11:07:44
De la: bruneagra25, la data 2009-02-02 09:08:15
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-31 19:40:05
De la: googoodoll, la data 2009-01-31 16:55:25iubire sanatoasa, relatie sanatoasa, sex sanatos, etc.,sunt concepte relative depinzand de educatia ( mai ales religioasa) a fiecaruia.
mormonii au mai multe neveste legal, si nu se poate spune ca nu isi respecta familiile, nu ca as fi de acord cu ei, doar dadeam un exemplu.

nu sunt relative, iubirea adevarata e una singura, cea dintre doua suflete pereche, care nu s-ar putea rani niciodata unul pe celalalt.restul sunt niste copii ale iubirii, dar cum nu toti avem norocul sa intalnim sufletul pereche, intram in niste relatii in care ne pierdem personalitatea, ca exemplul de mai sus.

scz si u traiesti tot in 2009 ??

deschide+te spre cunoastere http://www.elystar.ro/modules/news/article.php?storyid=762
se apropie era Varsatorului, tot mai multi vor creste spiritual.

sa ma anunti si pe mine te rog cand vei gasii iubirea suprema!!! si vei fi deschisa spre cunoastere!! eu zic sa te deschizi spre realitate dragutzo!!!

da, si Eminescu a fost considerat nebun. imi asum raspunderea, daca sunt o idealista.
DeeaCatalina
Postat pe 2 Februarie 2009 12:54
mai papushe stai sa inteleg ceva...tu te compari cu eminescu??? draga el era idealist prin poezie...in rest a fost un simplu om si dak stau bine sa ma gandesc si el a avut rel si a inselat etc...in fine...sper k nu ai tupeul sa te compari cu el pt k ar fi la limita...imbecilitatzi sa zic asa...
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 12:57
De la: bruneagra25, la data 2009-02-02 12:57:40mai papushe stai sa inteleg ceva...tu te compari cu eminescu??? draga el era idealist prin poezie...in rest a fost un simplu om si dak stau bine sa ma gandesc si el a avut rel si a inselat etc...in fine...sper k nu ai tupeul sa te compari cu el pt k ar fi la limita...imbecilitatzi sa zic asa...

cauta in DEX cuvantul idealist si mai vorbim
DeeaCatalina
Postat pe 2 Februarie 2009 12:58
papushe nu am sa caut nik ia pune tu manutza si mai citeste cate ceva...sau vezi si alte sensuri...nu ma asteptam sa intelegi ce am vrut sa zic oricum...deci mai citeste documenteazate afla...hai te las k deja vrei sa ne imprietenim....
bruneagra25
Postat pe 2 Februarie 2009 13:02
http://multsoare-stuff.blogspot.com/
copacelul
Postat pe 2 Mai 2009 17:12
lulita
Postat pe 23 Mai 2013 21:12
criszoe
Postat pe 23 Mai 2013 21:14
Referitor la titlul topicului: omul e facut sa poate face alegeri, sa aleaga daca sa iubeasca si sa respecte, in sensul de a fi fidel, sau nu.

Intr-o mare de oameni, care nu dau doi bani pe iubire si fidelitate, mai suntem si noi, ceilalti, pentru care cele doua conteaza enorm.
kudika_32792
Postat pe 24 Mai 2013 08:18
Poate nu suntem construiti sa fim monogami.....dar ceea ce ne diferentiaza de celelalte animale....e constiinta si sentimentele.....poate ca asta e sacrificiul ca si oameni care trebuie sa il facem atunci când iubim.....si sunt de acord întrutotul cu acest sacrificiu.....ca oricum orice vorba,promisiune,sentiment se dovedeste,se demonstreaza.....daca nu asa ne demonstrãm iubirea fata de parteneri atunci cum?.......
kudika313244
Postat pe 2 Septembrie 2013 02:57
Draga zorba ....fara nici o suparare dar la un moment dat indiferent de relatie apare o oarecare indiferenta....logic nu mai e ca la inceput....intalniri nocturne,pupici furati si alte lucruri incitante....relatia isi capta o stabilitate si in mod normal urca....deci cresc si responsabilitatile in cuplu....la un moment dat in rel .cât ea atât si el se mai delasa .....fizic,sentimental.......deci daca mergi pe principiul asta care l ai scris ca omul daca e multumit nu cauta imi pare râu sa iti zic dar parerea mea personala....un om nu poate fii multumit niciodata......tot timpul când are ceva vrea mai mult.....si nu ca ar merita ci pur si simplu face parte din adn ul nostru ca si animale :-)......inteligente si cu constiinta.......poate ca omul nu e facut sa fie monogam dar cum am mai zis fidelitate poate e sacrificiul facut din dragoste ptr pers.care o iubim....indiferent daca intr un moment al rel.nu suntem multumiti din anumite aspecte (cel mai mult fizic,ca asta împinge la infidelitate in cele mai multe cazuri.....)eu zic ca trebuie sa ne asumãm responsabilitatea unei relatii si a unei iubirii....
kudika313244
Postat pe 2 Septembrie 2013 03:26
De la: kitty26, la data 2008-09-12 14:14:00Am aflat abia aseara teoria asta a lui, adik dupa 6 luni de relatie. So..i'm still in shock. Si f confuza...El nu mi-a dat de inteles pana acum asta, nu mi-a zis niciodata in fata ca simte nevoia sa mai faca sex cu altele.
Pt fun o insela pe tipa dinainte, si pt ca o iubea nu ii putea spune. Nu putea sa o faca sa sufere dintr-un lucru facut pt distractie...according to him...
Raspund totusi la acest topic fiindca problema poate sa fie mereu de actualitate. Daca ti-a si zis ca omul nu e monogam , atunci direct sau indirect ti-a zis ca te inseala sau ca pe viitor, cu prima ocazie, te va insela. Am stat si eu cu un specimen din asta cateva luni, ca la urma sa il prind ca ma inseala, scuza lui a fost ca toti barbatii inseala,si ca voi fiu inselata de fiecare barbat cu care o sa fiu! L-am lasat, nu inainte de a-i da cateva palme asa cum merita! Intr-o astfel de relatie nu se merita se investesti sentimente, parerea mea....
kudika_nicole22
Postat pe 10 Noiembrie 2013 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce este normal si anormal in petrecerea timpului impreuna,intr-un cuplu???? 30 De la: danna23 22 Februarie 2010 23:25
ziua sotului..surpriza... 30 De la: scorpio67 21 Mai 2010 15:24
De ce sunt barbatii atat de reci uneori ?! 54 De la: franziska_eu 2 Ianuarie 2012 10:58
fond de ten 6 De la: ___LL___ 21 Mai 2009 02:19
Relatie serioasa... 26 De la: piscolino 19 Septembrie 2011 10:50