Setari Cookie-uri

Suntem batrini dupa 40 de ani?

NU CRED CA SUNTEM NASCUTI MAI DIN TIMP,,DAR NU SUNTEM BATRANI INIMA TOT TANARA RAMINE,,SA FIM SANATOSI SI SA PUTEM IUBIM?VEATA..,,
gogu1938
Postat pe 6 Decembrie 2008 18:02
Vyolett
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:30
EU UNUL NU DE SI SUNT TRECUT DE 50,, SI MAI VREAU DRAGOSTE?
gogu1938
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:23
De la: gogu1938, la data 2008-12-16 16:23:00 EU UNUL NU DE SI SUNT TRECUT DE 50,, SI MAI VREAU DRAGOSTE?


Bravo Gogule! Sa traiesti si tu si nevasta ta!
micabis
Postat pe 16 Decembrie 2008 17:58
De la: inocica, la data 2008-09-17 07:43:47da' cei mai batraiori nu pot raspunde?

te-ai gandit vreodata ca in primul rand cei care trec de 40 ani se simt ei insisi batrani? am vazut nenumarate cazuri in care femeile intra in usoare depresii la implinirea varstei de 40...multi barbatin incep sa se poarte adolescentin tocmai pentru a-si masca imbatranirea...

sincer..eu cred ca imbatranirea tine de fiecare din noi si ca in primul rand conteaza sa-ti mentii spiritul si sufletul tanar..daca nu lasi grijile cotidiene sa te macine...daca gasesti in fiecare zi macar un motiv de bucurie...daca poti iubi neconditionat lumea din jurul tau..atunci nu ai cum sa imbatranesti...


AI PERFECTA DREPTATE, ESTI ASA CUM TE SIMTI,VARSTA CONTEAZA MAI PUTIN,DACA AI SUFLETUL TANAR NU VEI SIMTI CUM INBATRANESTI.
adistefi1970
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:01
40 de ani mi se pare o varsta perfecta. Eu zic ca atunci imi voi trai a doua tinerete. Copii vor fi mari atunci, ne-am realizat ce ne-am propus ( sacrificiile au fost mari dar au meritat). Important in viata sa te bucuri de ceva, sa nu traiesti numai suparat ca nu ai reusit sa faci ceva sau sa ajungi undeva. Sa te bucuri de orice lucru, oricat de marunt ar parea ( ca citesti o carte, bei o cafea cu o prietena, iesi in oras la sfarsitul saptamanii, copilul tau a invatat sa citeasca). Trebuie sa gandesti pozitiv, la urma urmei toti ajungem la varsta asta. Apoi la 50, 60 ce mai facem?plangem ca era bine la 40

Postat pe 18 Decembrie 2008 09:12
Eu am 37 si ma simt mai in putere ca niciodata. Mai ambitioasa ca niciodata, adevarul ca de cativa ani reusesc niste lucruri de care nu ma credeam capabila pana acum. Parca viata mea mea abia acum incepe. E ciudat nu-i asa?
LIVOTA
Postat pe 23 Decembrie 2008 13:45
La varsta asta esti un om matur , iar experienta capatata intre timp te face sa fii mai intelept, mai indraznet, sa stii sa faci alegerile cele mai bune, sa intrevezi consecintele si sa stii sa ti le asumi,si daca ai si o sanatate buna atunci viata ta poate fi mult mai frumoasa decat la 20 de ani.Important este cum te simti nu cati ani ai.
eutibida
Postat pe 26 Decembrie 2008 20:40
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:23
Dragi parinti si bunici, dragi tineri si pitici (na ca si rimeaza ) va doresc un An Nou fericit cu mult spor in casa si multe bucurii in suflet. LA MULTI ANI PE 2009!!!
micabis
Postat pe 5 Ianuarie 2009 06:49
Am vizionat de mai multe ori filmul ''Moscova nu crede in lacrimi''unde eroina Vera a zis cuvinte extrem de frumoase sh actuale in orice timp-''La 40 de ani viata abia incepe''..nu consider persoanele trecute de 40 deja batrine pentru k nu sunt!!!!!!!!!!!
Ele dimpotriva sunt persoane mature care poseda o experienta de viata bogata sh de la care noi tinerii putem sa luam exemplu..'' Mie imi face o deosebita placere sa diskut cu persoane mult mai in virsta decit mine deoarece de la ei capat invataminte de care am sa pot sa ma ghidez mai apoi in viatza..''
aleera
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:18
traieste din plin fiecare zi,fa ce iti doresti fara retineri si distreazate la maxim...cand nu mai poti face nici una din chestiile astea si simti ca nu mai ai pofta de viatza atunci cred urmeaza sa iti faci abonament la un ziar pe care sa il citesti asteptand postasul cu pensia.....ca atunci cand pofta ta de viatza a murit si tineretea ta a plecat odata cu ea....profita si traiesteti viata ca nu esti batran la 40 de ani doar ca altii te fac sa crezi asta bafta

Postat pe 18 Ianuarie 2009 04:37

"Bucura-te de viata, Femeie Frumoasa!!!

Daca mi-as putea trai din nou viata,
M-as fi culcat sa ma odihnesc atunci cind ma simteam rau, in loc sa
pretind ca pamintul se va opri daca eu nu voi fi la serviciu pentru o
zi...
As fi ars luminarea roz sculptata ca un trandafir, in loc sa o las sa
se topeasca in camara.. As fi vorbit maiputin si as fi ascultat mai
mult...
As fi invitat prieteni la masa chiar daca e o pata pe covor si
canapeaua trebuie curatata.
As fi mincat pop-corn in camera "buna" si nu mi-as mai fi facut atitea
griji din cauza prafului cand cineva vroia sa aprinda focul in
semineu.
Mi-as fi facut timp sa-l ascult pe bunicul povestind din tineretilelui.
N-as fi insistat niciodata sa mergem cu geamurile masinii inchise
intr-o zi frumoasa de vara, doar pentru ca parul meu a fost proaspat
coafat si fixat.
As fi stat intinsa pe pajiste cu capul pe iarba.
As fi plans si ras mai putin privind televizorul si mai mult privind
viata. Dar, cel mai mult, sa am o a doua sansa laviata, as pretui
fiecare moment, l-as privi cu adevarat...l-as trai...
Nu m-as mai agita atit de mult pentru lucruri meschine si marunte...
Nu va faceti griji din cauza celor care nu va simpatizeaza, sau mai
mult, n-ar trebui sa va intereseze cine ce face...
In schimb, sa pretuim prietenii pe care ii avem si oamenii care ne iubesc.
Sa ne gandim la lucrurile cu care Dumnezeu ne-a binecuvantat...
Si la ceea ce facem in fiecare zi sa ne imbunatatim mintea, trupul,
sufletul, emotiile."

Cum ne privim pe noi insine la diferite varste?

"Fetita de 3 ani : Se priveste si se vede regina ..
Fetita de 8 ani : Se priveste si se vede Cenusareasa.
Adolescenta de 15 ani : Se priveste si vede Sora cea Urita (Mama, nu pot
merge la scoala aratind in halul asta!!)
Tanara de 20 de ani : Se priveste si se vede"prea grasa/ prea slaba,
prea inalta/ prea scunda, prea cu parullins / prea creata"- dar decide
sa iasa oricum.
Femeia de 30 de ani: : Se priveste si vede"prea grasa / prea slaba,
prea inalta / prea
scunda, prea cu parul lins / prea creata"- dar decide ca nu are timp sa
se aranjeze, asa ca iese oricum.
La 40 de ani: Se priveste si vede "curata" si iese oricum.
La 50 de ani : Se priveste si vede "Sunt eu" si merge oriunde isi doreste.
La 60 de ani: Se priveste si isi reaminteste de toti oamenii care nu
se mai pot privi in oglinda. Iese si cucereste lumea.
La 70 de ani : Se priveste si vede intelepciune, rasete si abilitate,
iese si se bucura de viata.
La 80 de ani : Nu mai pierde vremea sa se
priveasca. Isi pune palaria violet si iese sa se bucure de lume.
Poate ar trebui, toate, sa ne insfacam mai devreme palaria violet!

"Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu
in mijlocul drumului".


Bucura-te de viata, Femeie Frumoasa!!! "
veta_13
Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:08
De la: veta_13, la data 2009-01-20 18:08:23
"Bucura-te de viata, Femeie Frumoasa!!!

Un link pe youtube nu ai?

Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:14
nu, dar daca e nevoie, imi deschid.
mi-a placut si cred ca e un raspuns pt femeile de orice varsta, mai ales pt cele ce-si pierd timpul cu inutilitati
veta_13
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:46
cred ca esti asa cum te simti.daca esti fericit,radiezi tinerete si te simti tanar,daca esti nefericit,poti sa te simti batran si la 25 de ani.totul pleaca din inima.deci pot doar sa va urez:fiti fericiti!
dana_mv
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:55
Cam de cat te simti tu si cum rezolvi diferenta ?

Postat pe 21 Ianuarie 2009 07:32
De la: Roco, la data 2009-01-21 07:32:22Cam de cat te simti tu si cum rezolvi diferenta ?
hmm...anul trecut ma simteam de 20,acum de 50.diferenta e f mere.e ca si cum as fi imbatranit brusc 30 ani.am trait mereu simtindu-ma ca la 20.si uite ca nu stiu sa traisc altfel.
dana_mv
Postat pe 21 Ianuarie 2009 10:22
categoric NU, eu dupa 40 de ani ma simt tot tanara
mi333
Postat pe 21 Ianuarie 2009 10:27
Pai tanara esti!
Baba nu te poti simti decat dupa 72 asa...

Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:33
dupa 72 te simti neputincios


pt. dana_mv
iubeste viata, priveste cerul mai des, florile, copacii fii alaturi de copii, joacate cu ei
e ceva anormal?
mi333
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:28
De la: mirc, la data 2009-01-22 16:28:15dupa 72 te simti neputincios


pt. dana_mv
iubeste viata, priveste cerul mai des, florile, copacii fii alaturi de copii, joacate cu ei
e ceva anormal?
nu,nu e deloc anormal.asa eram tot timpul.numai ca acum pt mine ,lumea nu mai are culoare.acum incerc sa redescoper frumusetea pe care o vedeam inainte.
dana_mv
Postat pe 22 Ianuarie 2009 22:57
iseamna ca ai probleme mari

toata lumea are, eu de exemplu sunt plina de datorii dar nu disper
am avut o viata nu tocmai roza dar tot imi place sa traiesc din plin
mi333
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:11
Dragii mei, ma apropiu si eu de 40. Si daca regret ceva, apoi asta e faptul ca acuma ma complimenteaza mai multi barbati decat cei care o faceau la 20 si ceva de ani... Si nu pentru ca sunt mai frumoasa decat atunci ca n-am cum ci pentru ca am inceput eu sa ma simt mai tanara... E un fel de reloaded cum ar spune o buna prietena de-a mea...
Lucia1971
Postat pe 26 Ianuarie 2009 18:48
De la: dana_mv, la data 2009-01-22 22:57:08
De la: mirc, la data 2009-01-22 16:28:15dupa 72 te simti neputincios


pt. dana_mv
iubeste viata, priveste cerul mai des, florile, copacii fii alaturi de copii, joacate cu ei
e ceva anormal?
nu,nu e deloc anormal.asa eram tot timpul.numai ca acum pt mine ,lumea nu mai are culoare.acum incerc sa redescoper frumusetea pe care o vedeam inainte.



.....iti dau bataita !!!!.....tot nu ti-ai revenit ????/....pai ce am vorbit io cu tine ?????........IUBESTE-TE PE TINE INSUTI !!!!.....si de aici pana la fericire nu mai e decat un pas !!!........
etta
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:25
De la: mirc, la data 2009-01-23 17:11:56iseamna ca ai probleme mari

toata lumea are, eu de exemplu sunt plina de datorii dar nu disper
am avut o viata nu tocmai roza dar tot imi place sa traiesc din plin


cantam la unison !!!!!........stereo........
etta
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:26
De la: Lucia1971, la data 2009-01-26 18:48:53Dragii mei, ma apropiu si eu de 40. Si daca regret ceva, apoi asta e faptul ca acuma ma complimenteaza mai multi barbati decat cei care o faceau la 20 si ceva de ani... Si nu pentru ca sunt mai frumoasa decat atunci ca n-am cum ci pentru ca am inceput eu sa ma simt mai tanara... E un fel de reloaded cum ar spune o buna prietena de-a mea...


fatuca,ma uimesti din ce in ce mai mult......ca parca imi iei vorbele din gura !!!!....... ............TRAIM A DOUA TINERETE !!!!..........si intentionez s-o apuc si pe a zecea !!!!........
etta
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:28

Pt. etta



sa-ti spun un secret?????

am un "admirator" cu 9 ani mai tanar si imi spune ca arat foarte bine

si stii ceva il cred.
mi333
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:58
De la: etta, la data 2009-01-26 19:25:53
De la: dana_mv, la data 2009-01-22 22:57:08
De la: mirc, la data 2009-01-22 16:28:15dupa 72 te simti neputincios


pt. dana_mv
iubeste viata, priveste cerul mai des, florile, copacii fii alaturi de copii, joacate cu ei
e ceva anormal?
nu,nu e deloc anormal.asa eram tot timpul.numai ca acum pt mine ,lumea nu mai are culoare.acum incerc sa redescoper frumusetea pe care o vedeam inainte.



.....iti dau bataita !!!!.....tot nu ti-ai revenit ????/....pai ce am vorbit io cu tine ?????........IUBESTE-TE PE TINE INSUTI !!!!.....si de aici pana la fericire nu mai e decat un pas !!!........
gata,imi revin deja.promit,numai nu ma bate.
dana_mv
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:21
De la: inocica, la data 2008-09-17 07:43:47da' cei mai batraiori nu pot raspunde?

te-ai gandit vreodata ca in primul rand cei care trec de 40 ani se simt ei insisi batrani? am vazut nenumarate cazuri in care femeile intra in usoare depresii la implinirea varstei de 40...multi barbatin incep sa se poarte adolescentin tocmai pentru a-si masca imbatranirea...

sincer..eu cred ca imbatranirea tine de fiecare din noi si ca in primul rand conteaza sa-ti mentii spiritul si sufletul tanar..daca nu lasi grijile cotidiene sa te macine...daca gasesti in fiecare zi macar un motiv de bucurie...daca poti iubi neconditionat lumea din jurul tau..atunci nu ai cum sa imbatranesti...
......super fain raspunsul tau si eu am peste 40 dar am discutii multe si cu tinerii mai ales cu ei ....se pare ca ma accepta la toti le spun ////cei care ma antreaba bineanteles/////.. ca cea de la avatar e fetita mea....frumoasa nu//?....deci cu siguranta si ancredere anainte
erikahd2008
Postat pe 5 Februarie 2009 05:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut colaboratoare 4 De la: kudika226898 29 Octombrie 2010 08:06
slabim? 4 De la: kudika020674 11 Iunie 2009 22:14
Buna ! Cine este din Bucuresti? 1 De la: Mishela 19 Octombrie 2015 15:20
Am si eu o intrebare..plz help 15 De la: vheroo 4 Februarie 2010 16:19
sforaitul, caderea parului, insomniile 7 De la: Cassey 13 Mai 2009 19:18