Setari Cookie-uri

De ce se despart atat de des oamenii in ziua de azi?

Salut...nu stiu cati dintre voi si-au pus aceasta intrebare....
Cu toate ca unele cupluri(casnicii,etc)au petrecut foarte multi ani impreuna si totusi ajung sa-si spuna adio....chiar si cei care stat mai putin timp impreuna...la fel....
De ce in zilele noastre( comparativ cu alte generatii) despartirea,divortul se intampla atat de des?...si pare a fi la "moda"......
Voi ce parere aveti?
onuta81
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:54
Chiar nimeni nu are nici o parere?:D
onuta81
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:29
fiindca e mai usor, simplu,nu?
acum serios, nu e clar de ce?
pentru ce sa stai legat de cineva daca nu ai o motivatie clara?
googoodoll
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:45
Exista "n" variante de ce...

incepind de la incompatibilitate sexuala pina la incompatibilitatea de comunicare sau incomp. de comportament,hobby etc...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:41
Pt ca oamenii au un alt mod de a gandi. Pt ca generatiile trecute aveau alta conceptie fata de familie...in ziua de azi atat femeile cat si barbatii isi inseala partenerii atat in casnicie cat si intr-o relatie....nu intelegl ucrul acesta, daca tot inseli ca un dobitoc/a de ce il mai chinui si pe omul de langa tine ???? lumea din ziua de azi a uitat ce inseamna respectul, dragostea, familia, credinta, multe chestii pe care le iau ca atare, nise cuvinte usor de rostit, usor de vorbit despre ele, dra multi nu l einteleg in profunzime.

Postat pe 25 Septembrie 2008 20:50
din prea multa lipsa de ocupatie.........sau plictiseala

Postat pe 25 Septembrie 2008 20:52
are Meat Loaf o melodie relevanta : Is nothing sacred
cred ca spune tot ce ar fi de spus
googoodoll
Postat pe 25 Septembrie 2008 20:55
De la: heaven_gate, la data 2008-09-25 20:52:28din prea multa lipsa de ocupatie.........sau plictiseala



tentatii mari..

Postat pe 25 Septembrie 2008 20:56
Sa incepem cu ,....inceputul: de ce ne casatorim? Din dragoste, din interes, din naivitate, din comoditate, poate chiar din curiozitate sau graba etc.... Iata cel putin tot atâtea motive din cauza carora divortam.
Dragostea se poate stinge sau poate fi o iluzie. Iar multimea de probleme si probe la care este supus acest sentiment pe durata unei vieti în doi ori va produce o întarire continua sau o alterare a relatiei.
Multe dintre aceste probleme sunt arhicunoscute, dar am sa amintesc câteva:
Compromisuri fiecare membru al cuplului iese vrând-nevrând din spatiul sau de comfort creat de un cadru familial, de o viata cunoscuta, renunta la obiceiurile zilnice în favoarea unor compromisuri, accepta si îsi însuseste un nou stil de viata, adopta alte reguli.
Toate acestea, daca vin brusc, îi pot face vulnerabili pe cei doi, deveniti acum o familie. În plus, sunt situatii în care doar unul dintre soti face aceste compromisuri, încercând sa se adapteze la cerintele celuilalt, iar aceasta duce la frustrari care deterioreaza in timp relatia.
Celalalt se schimba - stim cu totii ca oamenii se schimba de-a lungul timpului, iar aceasta poate fi o noua sursa de conflicte.
Lipsa timpului - cum stim ca ne aflam în secolul vitezei, aceasta este destul de des întâlnita: amândoi cu serviciu stabil si multi prieteni de multumit. Eventual si un serviciu suplimentar care sa îi ajute sa achite onorabil toate darile si taxele care îi preseaza. Datorita limitarea timpului liber, cei doi soti se pot trezi la un moment dat ca abia se mai cunosc, iar dragostea dintre ei s-a pierdut undeva... în timp.
Interesele... despre ele stim cu totii. Atunci când sunt prezente doar la una din partile implicate, rezultatul poate fi divortul.Imaturitate sentimentala - naivitatea corelata cu o curioziatate în ceea ce priveste casatoria poate face lucrurile sa se precipite nejustificat. Astfel se pot lua hotarâri care nu se bazeaza pe nimic solid si cum stim ca o casa cu o temelie îndoielnica se va darâma pâna la urma, asa putem sti si despre o casatorie facuta dintr-un moft ca se va destrama.
fly10
Postat pe 29 Septembrie 2008 10:58
pentru ca nu mai stiu sa iubeasca cu adevarat
bangla_soul
Postat pe 1 Octombrie 2008 22:45
simplu - pt ca au curaj/ este oare de preferat o relatie pe care o mentii si in care te simti nefericit, doar pt ca exista obligatii morale/financiare/religioase/etnice etc? sau...motivul cel mai des invocat si absurd - mila?
sau - varianta horror - te poti mentine intr-o relatie precum cele exemplificate mai sus, ca sa nu ranesti, dar poti rani infinit mai mult despartindu-te de o alta persoana, alaturi de care ai coexistat un timp - nu conteaza cit - dar care ti-a daruit intregul suflet si intreaga fiinta, neconditionat si total?

Postat pe 2 Octombrie 2008 03:49
De la: stef80, la data 2008-09-25 20:56:30
De la: heaven_gate, la data 2008-09-25 20:52:28din prea multa lipsa de ocupatie.........sau plictiseala



tentatii mari..



ce tentatii?!
....de prea mult bine, de asta!
morticia_adams
Postat pe 11 Octombrie 2008 20:39
nu mai vor sa lupte pt rel..............decat sa lupte....mai bn cauta pe altcv......cred ca din prea multa lasitate..........nu mai stim sa valoram pers de langa noi,suntem prea egoisti,nu ne gandim decat noua sa ne fie bn................

Postat pe 13 Octombrie 2008 17:01
De ce?Pentru k suntem oameni liberi,intr-o tara libera,pentru ca viata e o licitatie(cine da mai mult castiga),pentru ca ni se ofera alternative,pentru ca am fost invatati sa folosim cuvinte mari,nu sa le si simtim.
Suntem moderni..unii investesc sentimente,iar unii fac nevoile pe ele...;)Asta numea cineva avansare?
Am avansat enorm...
ayda4ever
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:52
De la: heaven_gate, la data 2008-10-13 17:01:34nu mai vor sa lupte pt rel..............decat sa lupte....mai bn cauta pe altcv......cred ca din prea multa lasitate..........nu mai stim sa valoram pers de langa noi,suntem prea egoisti,nu ne gandim decat noua sa ne fie bn................



Ai fost casatorita, ai trecut printr-un divort ca sa faci asemenea afirmatii?? Ai fost inselata, tradata, lovita fizic si psihic sistematic...frecvent???
Am vazut ca ai 25 de ani!!! Nu cred ca ai trecut prin situatii de genul asta ca sa faci asemenea afirmatii...Si sincer nici nu iti doresc...
Nu are nici o legatura cu lupa, egoismul, lasitatea sau ceea ce enumerai tu mai devreme...

Felicia.


CIne isi uita istoria risca sa si-o repete!
Felicia_29
Postat pe 15 Octombrie 2008 08:31
pt ca in ziua de azi societatea nu mai ostracizeaza atat de mult o femeie divortata ...pt ca in ziua de azi o sotie nu mai e nevoita sa ii suporte sotului loviturile si injuriile si pt ca legislatia s-a mai schimbat pe ici pe colo .

nu e vb numai si numai de iubire sau de intelegere ci si de libertatile pe care le avem, in epoca de aur, era imperuos necesar sa fii casatorit sa primesti casa...etc ...dar ...mai era si doctrina de asemenea natura cum ca institutia familiei este sfanta...o fii ea sfanta dar nu cu un barbat care te loveste te injura si "din greseala" mai loveste si copiii cu salbaticie.

apoi mai e si faptul ca acum cuplurrile se formeaza la fel de repede pe cat se si destrama...parca e la moda sa fii divortat. cine stie...asa o fii.

mai bine singura cuc decat in companie proasta e una din devizele pe care eu personal prefer sa le urmaez.

dandanaua_reloaded
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:14
"mai bine singura cuc decat in companie proasta e una din devizele pe care eu personal prefer sa le urmaez."

F sanatos punctul de vedere. Un principiu pe care ar trebui cu totii sa il urmam...


Felicia.


Cine isi uita istoria risca sa si-o repete!
Felicia_29
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:29
De la: heaven_gate, la data 2008-10-13 17:01:34nu mai vor sa lupte pt rel..............decat sa lupte....mai bn cauta pe altcv......cred ca din prea multa lasitate..........nu mai stim sa valoram pers de langa noi,suntem prea egoisti,nu ne gandim decat noua sa ne fie bn................


k bine ai spus-o! in ziua de azi mai rar se lupta pt mentinerea unei rel pe linia de plutire! foarte bine spus. multi renunta imediat, altii se fac k se lupta pt relatie... shi tot asha... un cuplu e k o echipa... tb ambii parteneri sa lupte; nu numai unu! nimeni nu intelege asta! chiar nimeni! shi asha lupta doar unul... shi de multe oori cu morile de vant... pacat...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 15 Octombrie 2008 16:56
dupa parerea mea, cred ca ne-am pierdut valorile; traim in secolul vitezei, toate se fac repede; nu mai avem rabdare sa ,,reparam'' fisurile din casnicie ...
si tot odata societatea s-a schimbat, tentatiile sunt pretutindeni;
spunea o tipa, regret ca nu i-am retinut numele, zilele trecute despre divortul iovanilor si despre divort in general: ,,casnicia nu este pentru oamenii pasionali, casnicia este ptr oamenii intelepti, cumpatati...



edviga
Postat pe 28 Octombrie 2008 14:24
Casatoriile nu mai tin toata viata pentru ca nu mai exista acel respect intre parteneri .Acum nimeni nu mai sta legat intr-o relatie daca simte ca ceva nu merge .Si apoi viata e alta ,oamenii sint educati in alt stil si sunt mai liberi in gandire
marinela_diana
Postat pe 28 Octombrie 2008 21:52
Se spune ca tot ce are un inceput are si un sfarsit. Ne plac inceputurile pentru ca vin cu sperante, bucurii, sentimente imaculate. Unii doar gusta, altii se hranesc o vreme si se satura iar cei care sunt pe cale de disparitie sunt oamenii care se hranesc toata viata cu o singura relatie. Chiar exista asta cu adevarat? Oamenii se despart din motive stupide. Aceste motive stupide ascund de fapt un pahar plin…si ultimul motiv stupid tocmai a umplut paharul sau chiar a dat pe dinafara. Sau cine stie alte motive pentru care nu ai curajul sa le spui in gura mare. Gasim scuze patetice: nu ne potrivim, suntem ca fratii, esti prea bun pentru mine, viata a luat-o pe cai diferite..
Este dureros cand doua persoane nu se mai iubesc, sau cand ajung la concluzia ca relatia s-a consumat, exact ca o lumanare, chiar si dupa mai multi ani. Ideea este ca nu sunt de acord nici cu relatiile mediocre in care amandoi stiu ca nu mai merge dar ii leaga ba o masina de spalat sau un televizor, un apartament sau o masina cumparate impreuna. Ii respect pe cei care au fost impreuna o viata, mi-aº dori sa ajung ca ei. Insa rata crescanda a divorturilor e semn ca oamenii invata sa nu mai fie nefericiti investind intr-o relatie fara reusita si ca sunt liberi sa faca ce alegeri vor.
De asemeni, mai cred ca longevivii relatiilor sunt aceia care au invatat ca exista ceva mai mult decat sentimentul tumultos ce poate fi impartasit de doi oameni.
claudia_ellena
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:10
Foarte frumos spus si adevarat Claudia_ellena....pacat totusi ca o iubire se distruge asa repede ,mai ales daca nu ai si luptat pt ea....nu sa renunti asa usor,din orice motiv...
onuta81
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:18
Uneori renunti...pentru ca, la un moment dat te saturi de luptat cu morile de vant si simti ca numai poti... Daca nu mai merge...numa merge...
ralukiss
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:29
De la: onuta81, la data 2008-09-24 10:54:32Salut...nu stiu cati dintre voi si-au pus aceasta intrebare....
Cu toate ca unele cupluri(casnicii,etc)au petrecut foarte multi ani impreuna si totusi ajung sa-si spuna adio....chiar si cei care stat mai putin timp impreuna...la fel....
De ce in zilele noastre( comparativ cu alte generatii) despartirea,divortul se intampla atat de des?...si pare a fi la "moda"......
Voi ce parere aveti?

Ca stiu in ziua de azi oameni sa citeasca si asa au aflat ca nu se potrivesc zodiile
Full_Metal_Jacket
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:39
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-06 20:39:41
De la: onuta81, la data 2008-09-24 10:54:32Salut...nu stiu cati dintre voi si-au pus aceasta intrebare....
Cu toate ca unele cupluri(casnicii,etc)au petrecut foarte multi ani impreuna si totusi ajung sa-si spuna adio....chiar si cei care stat mai putin timp impreuna...la fel....
De ce in zilele noastre( comparativ cu alte generatii) despartirea,divortul se intampla atat de des?...si pare a fi la "moda"......
Voi ce parere aveti?

Ca stiu in ziua de azi oameni sa citeasca si asa au aflat ca nu se potrivesc zodiile


asta mi-a placut cel mai mult....

dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:43
Bineeeeeee maaaaaaaa... Da' ce, inainte de casatorie nu stiu sa citesca sa vada ca nu-s compatibile zodiile?
Lucia1971
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:44
De la: Lucia1971, la data 2008-11-06 20:44:47Bineeeeeee maaaaaaaa... Da' ce, inainte de casatorie nu stiu sa citesca sa vada ca nu-s compatibile zodiile?


vaaaai tu luci dar numai dupa casatorieincepi sa vizionezi "hoscoroape si emisiuni cu zodii"
inainte se uita la "tembelovele" sa viseze cu ochii deschisi cum va fii casnicia lor plina de intrigi si reantalniri mai ceva ca i filele indiene (lantul amintirilor)
apropo care are "lantul amintirilor" ca eu nu il gasesc pe nicaieri, a fost o icoana a cinematografiei in copilaria mea .... filmul ma refer.
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:47
He heeeeeeee, fata babei! Ala era in copilaria mea, nu a ta! Si acolo nu se desparteste barbatul de femeie sau invers (whatever...)
Lucia1971
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:49
De la: onuta81, la data 2008-09-24 10:54:32Salut...nu stiu cati dintre voi si-au pus aceasta intrebare....
Cu toate ca unele cupluri(casnicii,etc)au petrecut foarte multi ani impreuna si totusi ajung sa-si spuna adio....chiar si cei care stat mai putin timp impreuna...la fel....
De ce in zilele noastre( comparativ cu alte generatii) despartirea,divortul se intampla atat de des?...si pare a fi la "moda"......
Voi ce parere aveti?


Pentru ca am evoluat si nu mai stam sa inghitim multe de dragul celulei mama a societatii de pe vremuri - familia ...

Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:50
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-06 20:47:38


apropo care are "lantul amintirilor" ca eu nu il gasesc pe nicaieri, a fost o icoana a cinematografiei in copilaria mea .... filmul ma refer.


Ala cu:'mutuu mobara kilikili cema doaaaaare-ntrechisioaaaare"?

Nu-l am.
lonely_soul
Postat pe 6 Noiembrie 2008 20:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu ma mai vrea, dar vrea sa ramanem prieteni... 40 De la: kudika193514 6 Iunie 2010 14:23
ce parere aveti? 4 De la: kudika_12474 20 Iulie 2012 12:11
ce vrea el de la mine??? 22 De la: kudika382678 17 Aprilie 2011 16:14
Sunt ingandurat... 13 De la: kudika_18566 1 Decembrie 2012 07:31
vreau sa ma despart de el 3 De la: kudika_9395 8 Iunie 2012 11:48