Setari Cookie-uri

vreau sfaturi....va rog!!!

Draga, ai grija.Cum adica sa-ti spuna ca a asteptat atita.Ce a asteptat, adica din relatia asta el asteapta un lucru.Doamne, ma ingrozesc cind citesc asa ceva este doar atit de evident ca baiatul vrea doar un lucru de la tine, incearca sa nu il dai.Asteapta barbatul care va merita acest lucru si nu te va presa si nu va fi suparat fiindca te va respecta, iubi si va sti ca doreste sa fie cu tine o viata, viata in care veti reusi totul.

Postat pe 2 Octombrie 2008 13:49
uite ,draga, dragostea se bazeaza pe intelegere.El daca te iubeste cu adevarat nu ar insista ci invers va opta pentru aceea ca sa mai asteptati fiindca totusi aici merge vorba despre sanatatea ta si nu despre niste mofturi de ale tale!eu am niste probleme si cind am facut dragoste cu dinsul mi s-au inceput niste dureri strasnice, dupa care el insista sa nu ne mai culcam macar 1 luna, chiar daca mie imi trecuse deja.

Postat pe 2 Octombrie 2008 14:10
au dreptate toate fetele care ti-au scris, de acord cu ele, mai lasa-l sa astepte si daca nu vrea asta e o dovada ca nu te iubeste ci a avrut doar sa faceti sex, mergi cu el la planing si acolo veti afla raspunsurile la toate intrebarile tale.ai grija ca baietii nu sunt asa cum par si nu se termina lumea cu acesta pe care il ai acum.Mai sunt si altii care te inteleg si te iubesc intradevar.Sotul meu m- a asteptat 2 ani pana am facut-o prima oara, pana am fost pregatita sufleteste pt asta. puuup
cristal253
Postat pe 2 Octombrie 2008 14:32
Buna la toate:D am o intrebare,daca tot vorbiti de un centru de planning familial stiti unul?
georgyana_mirela2007
Postat pe 6 Octombrie 2008 02:36
Draga Nicoleta,

In primul rand ar trebui sa intrebi un medic..... daca nu medicul care ti l-a recomandat mama ta, atunci alt medic. Nu cred ca este cineva mai in masura a-ti raspunde..... sau poti incerca sa gasesti prospectul vaccinurilor pe net si sa-l citesti la contraindicatii.

Succes,
Raluca
RalucaN
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:00
Cu privire la prietenul tau, ar trebui sa nu te mai stresezi atat.... daca te iubeste te va astepta. Iar daca face presiuni asupra ta.... ar trebui sa te puna pe ganduri. Parerea mea este sa nu faci pasul inca, decat atunci cand simti lucrul asta si vine de la sine, nu pentru ca nu vrei sa-l pierzi!!

RalucaN
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:14
De la: Nicoleta19, la data 2008-09-25 22:12:39nu stiu cum sa ajung la medic pentru ca nu as vrea sa afle mama...ea mi-a cumparat acest vaccin si nu as vrea sa o supar dar nici sa imi pierd prietenul


parerea mea e ca oricum trebuia sa ajungi la medic, inca inainte de administrarea primei doze. te consilia privind efecte de termen lung, implicatii, eventuale interactiuni si efecte secundare. inteleg ca l-ai facut din proprie initiativa fara sfatul medicului? nu mi se pare corect. pt ca d fere sa fi avut totusi vreo tulpina si sa nu stii de ea, te complici singura. cat priveste "sa nu afle mama", my opinion: f urat. fiecare decide limitele comunicarii si indiscretiilor cu parintii, dar wtf??? daca patesti ceva? biata femeie nici macar nu o sa stie ce ai....... nu o intereseaza pe ea sau nu ii spui tu? de cazuri de moarte suspecta in urma administrii ai citit? te-ai documentat cat mai bine inainte de asta?

multa sanatate

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:15
De la: Nicoleta19, la data 2008-09-25 22:42:43inaintea lui am mai avut un prieten ...am vrut sa ma culc cu el dupa 7 luni si nu l-a tinut ...am renuntat la el dar nu pentru ca nu l-a tinut..pur si simplu..si am facut greseala sa ii spun actualului meu prieten asta...iar de atunci nu prea are incredere in mine ....imi spune ca il iau de fraier



total pe langa subiect: ce aveti, frate, cu spusu asta prietenilor? chiar nu "sorteaza" nimeni detaliile care ajung la celalalt? daca aflati despre fostele iubitilor, va suparati si facem dialog si caterinca pe forum; daca le spuneti, se aprind astia aiurea si tot asa. mai discerneti, dragelor, si mai selectati, ce naiba..... chiar tre sa stie chiar tot????

Postat pe 6 Octombrie 2008 11:22
1. eu cred k inainte de a face vaccinul trebuia sa intrebi de efecte adverse. Din cate stiu eu exista facute studii in afara iar rezultatul este ff ciudat. Multe fete au paralizii si atacuri cerebrale cam 50%.
Eu zic sa te duci la un ginecolog fff bun de ex peltecu sau vladareanu si sa intrebi la ei.
2. La varsta ta vaccinul este cam inutil...pt k acest vaccin se face la varsta de 11-13 ani cam atunci cand iti vine menstruatia. Cancer de col uterin poti sa faci si inainte de a avea contact sexual. Da e adevarat k Hpv il iei de obicei prin contact sexual dar daca l-ai fii rugat pe tipul tau sa isi faca analizele cred k ar fii fost inutil acest vaccin.
Vaccinul asta s-a inventat pt k din ce in ce mai multe femei au mai multi parteneri in timpul vietii iar barbatii nici sa nu mai vb .Drept urmare creste riscul de infectare.
3. si nu cred k mama ta te-a invatat bine. Faptul k faci acest vaccin nu te apara de bts ....Hiv..... si mai rau hepatita c....care are cea mai mare rata de mortalitate. Stiai k 80% din pers care contacteaza acest virus mor iar ceilalti 20% supravietuiesc dar au ff mari probleme dupa pt k acest virus iti termina ficatul.
Daca vrei sa faci un vaccin fa-l pe ala pt hepatita b si parca e si d inclus. Pt c nu exista vaccin. Dar exista o chestie numita .....PREZERVATIV....care te scapa si de hepatita c si de hiv si de restul de bts. Si in plus ai putea sa faci nestingherita sex cu prietenul tau ceea ce duce la ......nr....
4. Tu vrei sa faci sex cu el pt k VREI ...ITI DORESTI....sau pt k vrei k el sa nu se supere?
Daca vrei cu adevarat poti sa o faci cu prezervativ fara sa iti faci nici o grija....bine decat daca nu cumva nu se rupe si atunci iei postinol dar sa nu fie mai mult de 2 ori pe an.
Daca te deranjeaza k el nu mai e ka inainte eu zic sa nu faci sex cu el pt k o sa regreti toata viata. Cu un om care te forteaza inca de la inceput nu iti poti construi o relatie un viitor.
Sper k o sa iei cea mai buna decizie pt tine.
POoop si sa ne tii la curent
axyalexya
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:37
http://www.news20.ro/articol_Ministerul-Sanatatii-vaccineaza-anti-HPV-fetele-de-clasa-a-IV-a_-desi-vaccinul-nu-e-sigur_7356.html
axyalexya
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:50
www.bogdanstanciu.eu/2008/09/04/vaccinul-gardasil-silgrad-ucide/ - 135k
axyalexya
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:51
Ps: Pt depistarea cancerului de col uterin se face un simplu test se numeste papa nicolau si se face astfel: cand te duci la ginecolog la control ii spui sa iti faca acest test si el iti ia pe un betisor o parte din celulele din interiorul colului si il duce la microscop iar acolo iti spune daca ai atipii celulare sau nu.
Daca ai face acest test la 6 luni iti garantez k nu ai sa mori niciodata de cancer de col uterin
axyalexya
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:55
Daca te iubeste si te respecta, trebuie sa reziste langa tine, sa aibe rabdare. El ar trebui sa inteleaga ca e vorba de sanatatea ta.

Acum, intrebarea mea.....merita el sacrificiul asta al tau?
Daca el a devenit nerabdator intr-o astfel de situatie, nu te merita.
Gandeste-te bine! Esti tanara. Ai toata viata inainte.
Nu incepe si nu se termina nimic, acum, aici, la el,....prietenul tau.
Ai grija de tine!
madame044
Postat pe 6 Octombrie 2008 15:19

Testul Babes-Papanicolau(examen cito-vaginal) se face dupa inceperea vietii sexuale, si consta in analiza la microscop unei probe de celule recoltate de pe suprafata colului uterin ( secretia vaginala.) si se foloseste pentru a detecta celulele cervicale anormale sau neobisnuite (se numesc "celule atipice") sau pentru a descoperi unele semne de infectie in aceasta zona.
1. vaccinul se face intre 9-26 de ani
simmo
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:25
Pentru megas moi.... daca citeai la inceput vedeai ca fata este virgina deci nu are cum sa aiba vreo tulpina.....
RalucaN
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:38
De la: RalucaN, la data 2008-10-06 20:38:30Pentru megas moi.... daca citeai la inceput vedeai ca fata este virgina deci nu are cum sa aiba vreo tulpina.....
.

am citit, draga mea. cu atentie, sper. si imi mentin afirmatia. am vazut copii de 10-11 ani cu hpv, care nu il luasera pe cale sexuala. ce as mai putea adauga?

sanatoasa sa fie!!!

Postat pe 7 Octombrie 2008 18:42
nu are nici o legatura vaccinul cu viata sexuala..acest vaccin te protejeaza de ceva pe care nu ti-ai dori sa ai ...cal faci inainte sau dupa este aproape egal...doctorii il recomanda inainte pt a nu se ajunge acolo...asta nu inseamna ca dc nu te vei vaccina vei face cancer la colon..asta tine de corpul fiecarei pers.
will_bv
Postat pe 7 Octombrie 2008 20:41
nu stiu sa iti raspund la intrebare, pt ca nu sunt doctor...dar sfatul meu ar fi sa te informazi mai bine asupra implicatiilor acestui vaccin...eu am auzit multe lucruri rele despre el, pe langa faptul ca il experimenteaza pe noi, exista cazuri de deces si alte efecte adverse, am citit un articol f interesant unde se zice ca ar induce infertilitate!!!
Asa ca... grija mare cu aceste vaccinuri, ar trebui sa ne documentam mai bine, ca am impresia ca suntem niste cobai pt organizatia mondiala a sanatatii!!
Iar in legatura cu prietenul tau.. e corpul tau si faci ce crezi ca e mai bine pt tine.
Daca tu iti doresti sa faci dragoste cu el, faci, dar sa n-o faci pt el, ci pt tine, ca sa nu regreti daca va despartiti.
tu sti daca esti pregatita!
ina84
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:23
nu vreau sa te supar...dar la adica nu stiu ce are vaccinul cu viatza sexuala, si la adica dk nu ti-ai inceput viata sexuala...la ce te-ai apucat sa faci vaccinul.....(s-au ai concluzionat tu ca ai pb???)
mai bine stai asa .....
shery
Postat pe 10 Noiembrie 2008 11:29
fridaycasual are dreptate .... hpv se poate contacta si pe alta cale decat cea sexuala.... si daca vrei sa vezi fetite de 13 ani cu cancer de col uterin du-te la oncologie k sunt destule cazuri.
Tragic dar adevarat... nici un vaccin nu iti garanteaza imunitate...poti sa faci vaccinul si tot sa faci cancer de col uterin....fa mai bine testul papa nicolau.....
axyalexya
Postat pe 11 Noiembrie 2008 00:34
pe vremea lui Ceasca pt a depista femeile care faceau avort ( atunci era interzis ) era obligatoriu ca la 3 sau la 6 luni sa faci un test papanicolau.... iar statisticile aratau un procent fff mik de decesuri de cancer de col... asta pt k era depistat in stadiile incipiente cand era curabil
axyalexya
Postat pe 11 Noiembrie 2008 00:39
De la: Nicoleta19, la data 2008-09-25 22:26:44e aiurea pentru ca eu l-am mintit pe prietenul meu si i-am spus ca nu pot face sex cat timp fac acest vaccin ...dar acum parca nici nu as vrea sa il pierd pentru ca e foarte suparat in ultimul timp si nu prea mai are chef de mine ca inainte...imi spune ca m-a asteptat atat si mi-a demonstrat ca ma iubesti si ca ii este frica sa mai imi zica ceva pentru ca stie ca eu ma voi culca cu altcineva dp vreo 2 luni fara sa ma implic sufleteste





AI RABDARE. ORICUM ESTI INCA F TANARA SI AI TIMP PT ATI INCEPE VIATA SEXUALA.
PRIETENUL TAU TE PRESEAZA? SI DACA, CE????? ARE BALTA PESTE!! NU TREBUIE SA FACI LUCRUL ASTA PT CA TE PRESEAZA EL.
CRED CA NICI TU NU ESTI F CONVINSA DACA TREBUIE SAU NU SA FACI SEX.
SI DACA VEI FACE SEX CU EL, SI SE POATE INTAMPLA SA NU PREA VA POTRIVITI, ORICUM VEI ALEGE PE ALTCINEVA.

Postat pe 25 Noiembrie 2008 09:03
nu cred
alhadidnadia
Postat pe 24 Decembrie 2008 16:25
Eu va sfatuiesc sa cautati date despre cum si cu ce se produc aceste "vaccinuri", iar daca veti mai dori ulterior sa va vaccinati...va fi numai din vina voastra restul!

Postat pe 10 Februarie 2009 11:52
MAI NU CRED CA ARE CV.DACA TE AFECTA TE AVERTIZA MEDICUL.......NU??
butterfly_sound_of_love
Postat pe 12 Februarie 2009 09:56
De la: Nicoleta19, la data 2008-09-25 21:18:52buna...sunt virgina,mi-am facut prima doza impotriva cancerului la colon si la uter si vream sa stiu daca pot face dragoste cu prietenul meu inainte de a termina si celelalte doze!!! pot pati ceva rau daca voi face dragoste cu el? va avea un efect rau impotriva vaccinului? astept raspunsuri...


dragutza de tine...ai facut vaccin impotriva cancerului de COL UTERIN, colonul scumpica e altceva. celelalte dragalase te-au felicitat pt vaccin, dar probabil nu stiu nici ele cum se numeste. exista Google...cititi, invatati si apoi dati drumul la vorbe. Daca faci vaccin contra colonului...s-ar putea ca lumea sa creada altceva.Sper ca nu te-ai suparat, aici toate trebuie sa fim prietene si decat sa-ti laud o prostie...mai bine spun sincer parerea chiar cu riscul de a te supara si nu vreau. Am si eu fata de acceasi varsta cu tine si nu doresc rau nimanui. Sa fii iubita!
8061966
Postat pe 30 Aprilie 2009 19:34
sansele cele mai mari sunt sa aibe un efect negativ impotriva vaccinului....dar cel mai bine...intreaba un doctor...el stie cel mai bn ce sa-ti spuna;)
miss_channel
Postat pe 1 Mai 2009 10:36
De la: geo32, la data 2008-09-25 22:16:58de obicei dai telefon si-ti faci programare.
kudika016488
Postat pe 2 Mai 2009 08:12
De la: 8061966, la data 2009-04-30 19:34:50
De la: Nicoleta19, la data 2008-09-25 21:18:52buna...sunt virgina,mi-am facut prima doza impotriva cancerului la colon si la uter si vream sa stiu daca pot face dragoste cu prietenul meu inainte de a termina si celelalte doze!!! pot pati ceva rau daca voi face dragoste cu el? va avea un efect rau impotriva vaccinului? astept raspunsuri...


dragutza de tine...ai facut vaccin impotriva cancerului de COL UTERIN, colonul scumpica e altceva. celelalte dragalase te-au felicitat pt vaccin, dar probabil nu stiu nici ele cum se numeste. exista Google...cititi, invatati si apoi dati drumul la vorbe. Daca faci vaccin contra colonului...s-ar putea ca lumea sa creada altceva.Sper ca nu te-ai suparat, aici toate trebuie sa fim prietene si decat sa-ti laud o prostie...mai bine spun sincer parerea chiar cu riscul de a te supara si nu vreau. Am si eu fata de acceasi varsta cu tine si nu doresc rau nimanui. Sa fii iubita!
kudika016488
Postat pe 2 Mai 2009 08:13
De la: sci_fi_ro, la data 2009-02-10 11:52:37 Eu va sfatuiesc sa cautati date despre cum si cu ce se produc aceste "vaccinuri", iar daca veti mai dori ulterior sa va vaccinati...va fi numai din vina voastra restul!
kudika016488
Postat pe 2 Mai 2009 08:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
video-chat?? 3 De la: luckyyyLuke 4 Martie 2009 16:56
Ce sa fac?!!! 18 De la: kudika046998 7 Iulie 2009 11:57
hi 11 De la: creatzagirl 5 Iulie 2010 22:16
Pret a porter 4 De la: iulia069834 13 Februarie 2010 17:11
Dragoste sau cariera ? Ati fost pusi in asemenea situatie si daca DA ce ati ales? 20 De la: td_dorinela 26 August 2009 20:12