Setari Cookie-uri

E VREO LIMITA .......PANA ITI PIERZI CONTROLUL??

Buna ziua . Imi cer scz de acuma deja pt scrisul meu si greserile mele de gramatica!! As vrea sa intreb stie cineva dc ne pierdem controlul dc nu putem ramine calmi in orice situatie?!
Ca sa ma intelegeti,sant o mamica care are un inger de 5 anisori,imi cresteam copilul singura,cum saracutul sa nascut prematur la 7 luni cu 1,65 kg,navema ochi numai pt el,din fericire acuma este urias,voinic si f destept:).
Naveam ochi numai pt puiul meu,naveam timp de barbati,eram o femeie f calma,intodeauna zicema sa am starea sufleteasca linistita ,puiul sanatos,credinta in Dz si restul se rezolva.
Pana cand acuma un an am cunoscut pe cineva din intamplare,fratemeu are firma de constructii,si lucra la casa dl.X,intro zi a terbuit sai duc ceva lui fratemeu,acolo atuncia lam cunoscut pe dl.X,nam dat importanta am lasat ce trebuia si a plecat.Important ca dl.X era insurat,ce eu pe urma am aflat,csanicia lor de 12 ani nu mergea de mai multe ori au vrut sa divorteze,naveau copii,dupa ce a aflat unde lucrz intruna aparea acolo si statea ore intregi,imi era simpatic ,mi-a placut ca era cult,era o atractie intre noi dar stiam ca este insurat asa era Tabu!Pana cand a venit intro zi la mag ca el vrea sa divorteze si sa-mi demonstreasca ca chiar ma iubeste, vrea sa fie cu mine si cu copilul meu.Din momentul ala a inceput cosmarul pt mine,fosta ei ma suna ,imi scria mesaje,striga dupa mine pe starada,el zicea ca numai lucrurile comune le mai tine la un loc si dl X intruna imi zice sa gandesc asa daca nu eram eu era alta!!!Fosta ei intruna ne deranja el dupa un timp cred ca sa ma ocrotesca a inceput sa minta si asunda lucruri,se dadea gol el singur ,pana cand fosta ei al santajat cu ceva,el a cedat sa dus acasa o saptamina anm vb dar dupa acela imi zicea sa am rabdare pana se rezolva problemele ,vnde casa ca au o multime de datorii luate de la banci si si de cate ori intrebam ceva nu primeam raspun ci efectiv fugea,pana in ziua de ieri ,suna telefonul lui am am vazut nr ei iam dus telefonul,niciodat nam zis sa nu vb cu ea,el na raspuns si atita am intrebat ce ai de ascuns ca nu raspunzi in fata mea el ca nimik,k mam dus in bucatarie cand ma duc inapoi in camera vb cu ea la tel,lam facut mincinos si ce crede el cat pot sa indur,el in loc sa stam de vb a inceput sa inpacheteze,cand am vazut mi-am pierdut controlul si tot anul ce sa adunat in mine,Umillinta,bataie de joc,minciuni incepeam fara sa stiu ce fac sa dau in el,iam aruncat lucrurile afara si nu stiu de unde aveam atiat putere loveam lam impins de usa ,odata si el ma lovit cu piciorul ce ma doare si acuma cumplit,si NU-I GASEASC RASPUNS PT FAPTA MEA,DC AM FACUT ASA CEVA,IMI PARE NESPUS DE RAU DAR STIU SI ATITA CA NAM SAL SUN SI NICI NU VREAU SAL MAI VAD!!SA-MI SPUNA CINEVA DC NE PIERDEM CONTROLUL DC NU PUTEM FI NOI INSINE SI REACTIONA NORMAL?? VA MULTUMESC DIN SUFLET CA MATI ASCUTAT.Imi era rusine sa zic pt ai mei sau pt fartii mei!
m_manoka
Postat pe 26 Septembrie 2008 14:30
pentru a nu iti pierde controlul si a evita astfel de situatii exista o solutie.NICIODATA sa nu faci compromisuri de nici un fel intr-o relatie.
e ca si cum ai cumpara o pereche de ciorapi un pic rupti.ce zici..lasa ca ii port si nu o sa se observe...pana se rup din ce in ce mai mult,cu timpul,si esti nevoita in cele din urma sa ii arunci la gunoi pentru a nu te umilii de tot.asa si cu relatiile...compromisurile vor capata amploare si vor recidiva ducand la un sfarsit prematur si de cele mai multe ori dureros.
razz
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:04
Poate esti o persoana calma si faptul k el de fata cu tine nu a vrut sa vb cu fosta sotie iar cand a vazut k nu mai esti prin preajma vb cu ea asta pe oricine ar scoate putin din sarite.Acuma suntem oameni si fiecare reactionam diferiti in diferite situatii depinde de natura si gravitatea situatiei.
bestiuitza
Postat pe 27 Septembrie 2008 01:11
ATITA STIU CA NO SA-MI IERTI NICIODATA CEA CE AM FACUT,IMI PARE NESPUS DE RAU IL IUBESC SI SPER INTRO ZI SA MA IERTE SI SA TREACA CU VEDEREA !
m_manoka
Postat pe 27 Septembrie 2008 10:17
de pierdut controlul , fiecare isi pierde controlul in situatii limita, dupa aceea regreti , apare chestia urita ca spui ca tu esti de vina etc.
eu unul am trecut prin asa ceva de multe ori , cateodata te poti stapinii , cateodata nu. O situatie in care mi-am pierdut controlul a fost aceea in care am descoperit ca nevasta m-a inselat. Fapta pe care o regret este ca am incercat sa-mi iau viata , uitand ca am doi copii care ramaneau singuri. Alta fapta pe care o regret este ca atunci i-am dat o palma la raspunsul pe care mi l-a dat.
dancer
Postat pe 27 Septembrie 2008 10:42
IMI PARE RAU ,ATITA STIU CA NU MAI VREAU SA TREC PRIN ASA CEVA ,MA DOARE DAR AM SA TREC PESTE AM UN INGERAS PT CARE TRE SA LUPT SI SA MERG INAINTE,POATE SUNA AIUREA AM UN OBICEI CAND AM NEVOIE DE RASPUNS SI NU STIU CE SA FAC,IAU BIBLIA IMI INCHID OCHI,IL DESCHID IMI PUN DEGETUL PE O PARTE A BIBLIEI SI CITESC CE VREA SA-MI RASPUNDA DZ. .VIATA MERGE INAINTE EU AM PATITO DE 2 ORI ,MI A AJUNS AM SA TRAIESC PT PUIUL MEU PT VISUL MEU DE A DEVENI PICTORITA.SPER CU TIMPUL DACA MA VOI INTALNI CU EL PE STARDA VOM PUTEA VB NORMALI CA DOI OAMENI MATURI.
m_manoka
Postat pe 27 Septembrie 2008 12:10
De la: razz, la data 2008-09-27 01:04:21NICIODATA sa nu faci compromisuri de nici un fel intr-o relatie.



nu sunt de acord!
cred ca,sa iubesti, ins si sa fii capabil sa faci compromisuri.
subliniez, compromis, nu umilinta!
morticia_adams
Postat pe 27 Septembrie 2008 14:29
De la: joana_rise, la data 2008-09-27 14:29:05
De la: razz, la data 2008-09-27 01:04:21NICIODATA sa nu faci compromisuri de nici un fel intr-o relatie.



nu sunt de acord!
cred ca,sa iubesti, ins si sa fii capabil sa faci compromisuri.
subliniez, compromis, nu umilinta!
m_manoka
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:34
cred ca eram oarba si nam vazut diferenta intre compromis si umilinta avetii drepatae,dar atuncia dc tot ma doare si ma amcina fapta mea???
m_manoka
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:35
eu nu cred ca e vorba de umilinta aici, barbatii vad altfel viata si au alte prioritati.
nu-ti mai face sange rau, viata are caile ei de urmat, si indiferent ce ai face, daca e sa fie, e, daca nu, asta e, mergi mai departe, destinul te asteapta cu bune si rele, care toate merita traite
googoodoll
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:46
ms googoodoll ,asa-i viata merge inainte si lururile rele ne ajuta se na bucuram de cele bune ....
m_manoka
Postat pe 30 Septembrie 2008 08:24
cu totii avem o limita ...si depinde mult de trasaturile noastre de caracter.Ce crezi ...ca esti singura femeie care reactioneza asa ? Asta e...inveti din greseli si te autoeduci.
Kittynelle
Postat pe 1 Octombrie 2008 00:11
dc nu l-ai mai sunat mai abtine-te cateva zile si iti va da un semnal.De nu asta e ... tu sa fi sanatoasa... nimeni nu vrea sa-si piarda controlul dar se intampla
dafffne
Postat pe 1 Octombrie 2008 02:12
ms fetelor......sa stiti ca ma sunat el,ne am si intalnit si ........imi e frica sa continu asa pana exista a 3 persoana intre noi nu poate sa fie nimik bun asa simt eu!!Mi-a cerut sa am rabdare ,dar casa acela deja de un an intruna se vinde,nu sa schimbat nimik fosta il suna intruna cu scz ,nu stiu daca pot sau daca merita sa merg asa in continuare??????????Este greu sa iau decizia,puiul meu il adora si el pe el,cand ne uita cumva ca existam fosta ei zile intregi santem foarte k,il iubesc dar acuma cum sa mutat acasa eu nu mai am puterea sincer ,vreau sa rad din nou,sa ma simt fericita sa am sufletul linistitt,sa ma pot bucura de lucrurile marunte in viata!!!Pe cealalta parte sper ca poate poate sar rezolva lucrurile repede si ne am putea in sfarsit bucura de iubirea noastra!!
m_manoka
Postat pe 1 Octombrie 2008 08:35
[quote name=\\\'dancer\\\' date=\\\'2008-09-27 10:42:33\\\']de pierdut controlul , fiecare isi pierde controlul in situatii limita, dupa aceea regreti , apare chestia urita ca spui ca tu esti de vina etc.
eu unul am trecut prin asa ceva de multe ori , cateodata te poti stapinii , cateodata nu. O situatie in care mi-am pierdut controlul a fost aceea in care am descoperit ca nevasta m-a inselat. Fapta pe care o regret este ca am incercat sa-mi iau viata , uitand ca am doi copii care ramaneau singuri. Alta fapta pe care o regret este ca atunci i-am dat o palma la raspunsul pe care mi l-a dat.[/quote]

Se intampla cateodata sa nu poti evita o explozie. Am avut o prietena pe care am cam provocat-o intrucatva, e drept. Dar de cate ori ma lovea, parca murea ceva in mine, am reusit sa nu raspund si sa ma pastrez calm. Desi a doua oara, a cam fost in public si a fost penibil. Nu am vrut sa raspund cu nici un pret, pentru ca in viata am gresit si eu si am jurat sa nu o mai fac. Si ma bucur ca am rezistat. Trebuie sa-ti doresti intens sa treci peste asa ceva, ca sa nu reactionezi. Daca iti lipseste motivatia de-a reactiona calm si precaut, nu o sa reusesti, caci e tare greu.
Cristian_Q
Postat pe 1 Octombrie 2008 08:37
''Am avut o prietena pe care am cam provocat-o intrucatva, e drept. Dar de cate ori ma lovea, parca murea ceva in mine, am reusit sa nu raspund si sa ma pastrez calm. Desi a doua oara, a cam fost in public si a fost penibil.''
Imi pare rau,eu nas face circ in public,te cred ca a fost penibil,cred ca asa mam simtit eu cand fosta lui ma facut de toate pe strada ,atita iam intrebat undei demnitatea ei si ca intruna zicea cai o Lady' ,este educatoare la o gradinita si alm intrebat nu-ti e frica ca te va vedea vreun parinte,cu asta sa intors si a plecat...
m_manoka
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:18
Nu cred ca-i om sa nu isi piarda cumpatul in situatii limita, si mai ales daca tot strange in el, in timp, nemultumire. E normal sa-ti fie rusine, oricarui om cu bun simt, ii este rusine dupa, si se intreaba:,, eu am facut asta?,, dar in timp trece...fii linistita,
s-ar putea sa se mai intample, gandeste-te cum ai reactiona daca un idiot ar da in puiul tau....ai fi o leoaica, cu siguranta ai simti
ca-ti pierzi mintile.......
Despre situatia ta: am o foarte buna prietena care a trait o experienta asemanatoare, si s-a prelungit situatia pe parcursul a 7 ani....il iubea, si el cand era la nevasta, cand la ea.....a fost un calvar, cu atacuri si injurii pe strada din partea nevestei, am asistat si eu la unul din spectacole, in care ,, d-na,, s-a purtat ca ultima mahalagioaica, prietena mea ii reprosa deseori ca nu face ceva sa inceteze totul... in final el a ajuns sa divorteze si,surpriza avea o a treia cu care a si ramas. Cum crezi ca s-a simtit prietena mea? crezi ca a putut sa ramana o doamna pana la final, evident nu. Cum a aflat? Cand el a venit sa o anunte spasit ca in anii astia a fost macinat nervos de lupta lor, nu mai putea saracutul.Prietena mea, a vazut rosu in fata ochilor , si l-a batut cu tigaia, cu facaletu, cu tot ce i-a picat in mana, cu o forta de nedescris...... m-a chemat dupa, de frica ca l-a omorat si cand l-am vazut nici nu stiam ce sa fac, sa
plang sau sa rad ......am ras evident, si ea la fel......ca niste nerusinate, pana la lacrimi....
schmarc
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:01
este normal sa-ti pierzi cumpatul atunci cand iubesti,mai ales cand iubesti cu pasiune(asta este unul dintre defectele noastre ale oamenilor cand iubim ne pierdem de cele mai multe ori ratiune).Sfatul meu pentru tine este sa te detasezi de aceasta relatie,sa incerci sa-l uiti(stiu ca iti va fi greu pt ca il iubesti)dar nu cred ca veti putea avea un viitor impreuna atata timp cat exista "o fosta"careia ii acorda atentie.Nu cred ca se va desprinde de ea prea curind, lucru ce ma face sa ma intreb:Oare el cat de mult te iubeste pe tine?
donttouch
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:02
Si bataia a fost si pentru nevasta lui, probabil a simtit ce a simtit si nevasta-sa, doar ca prietena mea a fost mai desteapta, l-a pocnit pe el.....cine stie ce va patii si atreia, daca o fi doar a treia.....

Un om care te iubeste si vrea sa fie cu tine, nu te pune in astfel de situatii, rezolva problema cat mai repede, mai ales ca ai un copil, care se mareste, vede, intelege.....daca intelege gresit ?
Eu zic sa-ti vezi de drum, si daca se va ivi in timp un altul, vezi sa aiba o situatie clara de la inceput.
schmarc
Postat pe 1 Octombrie 2008 10:08
Parerea este ca ar trebui sa vb cu el si sa-i explici ca de fapt nu este bine in primul rand ptr copilul tau,ca el sa fie azi cu tine si maine la nevasta lui,plus ca nu iti face bine tie.O sa iti aduca doar stres.Pune-i in vedere lucrurile acestea si spune-i sa te caute doar cand va fi decis sa ramana doar cu tine,pana atunci lasa-l in pace si nu te mai stresa cu nimic,ptr ca pana la urma ii vei da si copilului acelasi stres.(Stiu iti va fi greu ptr ca il iubesti dar trebuie sa fii tare cum am mai spus in primul rand pentru copilasul tau.Ii va afecta cresterea si nu in bine).Succes.Tine-ne la curent

Postat pe 1 Octombrie 2008 13:08
Va multumesc din suflet citesc ce mi-ati scris, si plang ca vad totul in fata mea,cum am scris mai sus ma cautat,mi-a zis sa am rabdare si IAM PUS O DATA !!Pana in data respectiva nu vad lucrurile schimbate,fapte nu numai vb goale oricat de greu va fi ma voi despartii de el.Din fericire cu ajutorul lui Dz am comanda sa fac 10 grafici si asa o sa am cu ce sa-mi ocup timpul,si mai este si puiul meu care acuma este la ai mei,lam dus la tara el macar sa fie bine .Da am sa va tin la curent ...toate bune pt toata lumea.
m_manoka
Postat pe 1 Octombrie 2008 14:11
PT SCHMARC... IMI PARE NESPUS DE RAU PT PRIETENA TA ,ACUMA ESTE BINE?
m_manoka
Postat pe 1 Octombrie 2008 14:28
De la: m_manoka, la data 2008-10-01 14:28:40 PT SCHMARC... IMI PARE NESPUS DE RAU PT PRIETENA TA ,ACUMA ESTE BINE?

--------------------------------------------------------------------
este bine, iar el sper ca s-a lecuit, mai intai a reclamat-o la politie dar a retras plangerea..........a fost un hai, nevasta-sa pana la urma sa aliat cu prietena mea. Cam de doi lei situatia, dar a trecut. Acum ne mai amintim, si ne dam seama ca viata te poate duce in situatii la care nu ai fi gandit, iar noi putem avea reactii nebanuite.
Nu mai stim nimic de el, prietena mea pana la urma si-a gasit o bomboana de baiat, care o merita. Dumnezeu si timpul le rezolva pe toate. Eu cred ca toate intamplarile triste ne fac mai intelepti, probabil unii dintre noi trebuie sa suferim ca sa invatam anumite lectii de viata, si poate ca sa fim mai intelegatori cu cei din jur...... nu sti niciodata daca nu ti se poate intampla chiar tie.

Numai bine, si tine-ne la curent.
schmarc
Postat pe 1 Octombrie 2008 17:38
eu iti propun sa te gandesti mereu ca ingerasul tau este pe locul 1 in viata ta.
ai nevoie si de un barbat, dar mai mare nevoie ai de copil. ca sa nu mai zic ca si el de tine
sa fii tu fericita cu tine si cu copilul tau. daca o sa apara cineva in viata ta care sa merite, super fain! daca nu, esti fericita si asa!
u don t need a man to make it happen
morticia_adams
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:23
De la: m_manoka, la data 2008-09-28 11:35:46cred ca eram oarba si nam vazut diferenta intre compromis si umilinta avetii drepatae,dar atuncia dc tot ma doare si ma amcina fapta mea???



pt ca nu te regasesti in postura aia. nu e demna de tine, de asta!
morticia_adams
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:24
quote name='joana_rise' date='2008-10-02 10:23:27']eu iti propun sa te gandesti mereu ca ingerasul tau este pe locul 1 in viata ta

intodeauna puiul meu afost primul in viata mea si va fii!!!intodeauna asa am zis cand imi da pe cineva Dz,prima oara puiul sa-l accepte pe urma el pe puiu,si numai atuncia vin eu.....mi-am crescut puiul singura 4 ani,am renuntat la ff multe lucruri dar am si primit multe in schimb,nici nu sa pus si nici nu va pune conditia sa-l pun in balanta pe puuiul meu pt un barbat....EL ESTE CEL MAI FRUMOS CEL MAI MARE DAR DIN VIATA MEA
m_manoka
Postat pe 3 Octombrie 2008 09:07
VA-ROG SA-MI TINETI PUMNI....PANA IN DATA DE 7 AM PUS CONDITIA PT EL,SA PUNA TOT IN BALANTA ,SA GANDEASCA CE VREA CU ADEVARAT,DACA MA IUBESTE ,SI PANA IN DATA DE 7 SA NU NE AUZIM DE UNUL DE CELALAT SI SA AVEM AMANDOI RASPUNSUL CAND NE INTALNIM....
m_manoka
Postat pe 3 Octombrie 2008 09:12
succes :)
ce-mi place cuv ala... "autoeduca"
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 19:14
Manoka....azi e 9...ce s-a intamplat??
Tine-ne la curent!

Felicia.




CIne isi uita istoria risca sa si-o repete!
Felicia_29
Postat pe 9 Octombrie 2008 13:53
Pentru suferinta, imi pare rau ... stiu cum e sa suferi ...

Insa pentru faptul ca suferi dupa un barbat INSURAT (ca fazele astea cu imi las nevasta/ prietena/ gagica pentru tine) sunt pentru copii mici . simplul fapt ca statea in aceeasi casa cu ea, ca era inca insurat cu ea, spune multe, nu? Si ca inca vorbea cu ea ... bine, nu de fata cu tine ....

CE AI CAUTAT CU UN BARBAT INSURAT ?
CREZI ca toti sunt prosti sa isi lase nevestele pt amante(tarfe)?
Si lasa vrajeala cu mana pe biblie si etc ... Dumnezeu nu ajuta pe cei ce dezbina familii, pe cei/ cele care calca stramb ... Asa ca roaga-te mai bine sa iti ierte pacatele, asta fiindca esti asa o credincioasa si sa te aiba in paza ... eu una nu te vad bine ...

si inca ceva ... se spune ca pacatele parintilor se rasfrang asupra copiilor ... ai grija mare !!!

Postat pe 9 Octombrie 2008 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
me 12 De la: sakura_7777777 5 Aprilie 2010 13:25
am gresit,dar il vreau inapoi 21 De la: RoxanaAdela 18 Aprilie 2009 18:00
consiliere de cuplu ??? 6 De la: kentfarafiltru 26 Ianuarie 2010 16:53
Cine sa confruntat cu relatia dintre scorpion-el si geaman ea? 5 De la: IUBIRE4 23 Ianuarie 2009 19:40
eu pesti el leu=? 2 De la: razz 7 Martie 2009 22:04