Setari Cookie-uri

de ce tot mai multe femei suporta violenta fizica si verbala din partea sotilor?

as infiinta un club al femeilor ce sunt victime clare in fata agresiunilor fizice si verbale! Voi ce parere aveti despre cele care accepta sa traiasca langa un asemenea specimen?

Postat pe 8 Octombrie 2008 00:30
motanik mi-as inscrie in clubul tau vreo cateva cunostiinte bune... cel putin vreo 4-5.
se plang mereu de violente de certuri de batai dar.... nu iau nici o masura. uneori imi dau impresia ca le place chiar sa fie lovite....
pe vremea bunicii mai intelegeam ca exista "radio sant" si te barfea satul ca esti divortata, dar acum?????
societatea nu maicondamna pe nimeni pt ca e sau nu divortat(a) si totusi femeile gasesc mii de motive sa ramana langa soti violenti.
iti dau un exemplu....

de ce suporti???
pt ca altfel nu am cum sa ma intretin,totul e pe numele lui.

pt ca imi e frica de singuratate,sunt prea in varsta(27 de ani) sa o mai iau de la capat.

pt ca il iubesc,

scuza cea mai patetica mi s-a parut cea cu il iubesc...

dar asa este....
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Octombrie 2008 00:44
Mai sunt si motivele financiare - multe sunt dependente de sotii lor.
Kathara
Postat pe 8 Octombrie 2008 01:01
Motivele? Lipsa de caracter si auto-stima sau respect fata de propria persoana..

Compatimesc/detest barbatii care isi lovesc sotiile sau iubitele.. dar sincer, nutresc exact aceleasi sentimente fata de cele care stau si indura asa ceva, indiferent de motivele pe care le invoca.
Cum spuneam si in cazul consumului sistematic sau a dependentei de droguri: nici o scuza, nici un motiv nu e suficient de bun pt asta.
Decat cele enumerate la inceputul mesajului.

Postat pe 8 Octombrie 2008 09:26
Din teama de a ramae singure si pt ca el le face sa se simta vinovatea pt tratamentul primit,cam acestea sunt in geeral motivele pt care victimele violentei in famile accepta un astfel de tratament.Din pacate,ele sunt singurele care pot face ceva in prvinta aceasta.In general,din pacate,le gasesc scuze barbatilor si nu fac nimic pt ale fii lor mai bine Oricum,cred ca ar trebui mai multa atentie acordata acestei probleme,sa se ocupe mai multe organizatii,mai multi psihologi de asta...Iar,daca stiti astfel de cazuri...nu ezitati sa ajutati aceste victime!
sweetpink
Postat pe 8 Octombrie 2008 09:34
hmmm,hai sa ma bag si eu in discutie k sa aflati un pt de vedere al unui "barbat" : bespre "barbatii" care agreseaza (fizic sau verbal)o femeie nu exista decat o singura cotatie : ACEIA NU SUNT BARBATI !!! Sunt niste specimene frustate,pe care natura ia inzestrat cu ceva forta(fata de femei)si care ar trebuii sa plateasca impozit pe ceea-ce poarta in pantaloni!!! Ai gresit sau ai calcat stramb??? OK,intai identific cauza care te-a facut sa te comporti asa,iar apoi am alte metode de a te "corecta",dar in nici un caz sa lovesc sau sa jicnesc o persoana care din start are mai putina forta decat mine....Sper ca nu sunt penibil...
preda_florin06
Postat pe 8 Octombrie 2008 10:55
Florin , nu esti penibil deloc

Singura vinovata in toata treaba asta este femeia care accepta acest gen de comportament si ma refer nu numai la violenta fizica ci si la psihica.

Sunt multe femei care sufera enorm din cauza asta,care sunt constiete de acest lucru dar care nu fac nimic in acest sens.

Cum spunea dandanaua ....pai ce ii poti face unei proaste care vine si se plange la tine ca a batut-o sotul/iubitul si cand o intrebi de ce nu-l paraseste iti spune ca-l iubeste ?

Ce fel de iubire este asta de accepti violenta ? nu cred ca cel care a lovit-o a facut-o din dragoste

Am si eu o prietena care ma tot freaca la mel cu vesnicul ,,nu mai pot sa-l suport ca bea'' ....fata arata bine , are super job ,se poate intretine singura dar nu face nimic sa plece de langa el.

Are 30 de ani si 2-3 contacte sexuale pe AN cu sotul ei din cauza ca asta vine tot timpul beat acasa.

Daca prima data am ascultat-o si mi-a parut rau de ea acum cand incepe sa se planga ii spun clar ca nu am chef sa o mai ascult.

Mi se pare penibil sa te plangi de ceva dar sa nu faci nimic in privinta asta
iris_4_ever
Postat pe 8 Octombrie 2008 11:04
De la: Kathara, la data 2008-10-08 01:01:24Mai sunt si motivele financiare - multe sunt dependente de sotii lor.[/quote

Nu exista asa ceva! atata timp cat ai 2 maini 2 picioare si un cap esti in stare sa te duci la munca! pleci la parinti, la o ruda trebuie s ai un sprijin ceva imposibil! dar scapi de umilinta si de cosmar! nici un motiv nu este suficient de plauzibil pentru a ramane alaturi de un barbat care te bate sau care aplica violenta!

Postat pe 8 Octombrie 2008 12:56
De la: preda_florin06, la data 2008-10-08 10:55:48hmmm,hai sa ma bag si eu in discutie k sa aflati un pt de vedere al unui "barbat" : bespre "barbatii" care agreseaza (fizic sau verbal)o femeie nu exista decat o singura cotatie : ACEIA NU SUNT BARBATI !!! Sunt niste specimene frustate,pe care natura ia inzestrat cu ceva forta(fata de femei)si care ar trebuii sa plateasca impozit pe ceea-ce poarta in pantaloni!!! Ai gresit sau ai calcat stramb??? OK,intai identific cauza care te-a facut sa te comporti asa,iar apoi am alte metode de a te "corecta",dar in nici un caz sa lovesc sau sa jicnesc o persoana care din start are mai putina forta decat mine....Sper ca nu sunt penibil...


pai gandesc in felul urmator florin: femeia trebuie sa taca si sa faca ce spune barbatul!
eu nu le pot intelege, mi emila de ele dar cateodata isi merita soarta! din moment ce spun : e barbatul meu, traiesc cu el si poate se va schimba intr o zi!

Postat pe 8 Octombrie 2008 13:06
nush.....nu pot sa inteleg.....
LuckyMe
Postat pe 8 Octombrie 2008 23:44
eu cred ca pe de o parte s-au obisnuit si se compalc in situatia asta si pe de alta parte sunt lase :)
trist dar adevarat
mama trece prin asta
i-am sp k o sa-i oferim suport ca o ajutam ...
si mereu gaseste motive...are 40 de ani deci inca 20 de treait la fel...
nu mai poate dar nu ia atitudine in nici un fel..
seakiki11
Postat pe 11 Octombrie 2008 13:20
De la: seakiki11, la data 2008-10-11 13:20:59eu cred ca pe de o parte s-au obisnuit si se compalc in situatia asta si pe de alta parte sunt lase :)
trist dar adevarat
mama trece prin asta
i-am sp k o sa-i oferim suport ca o ajutam ...
si mereu gaseste motive...are 40 de ani deci inca 20 de treait la fel...
nu mai poate dar nu ia atitudine in nici un fel..
[/quote


Pacat. Asta e un exemplu real!

Postat pe 12 Octombrie 2008 18:31
urasc violenta.............prefer vorba buna...calmul..........ci care sunt violenti sunt animale nu oameni.......si cunosc destule cazuri........eu nu as sta in asa relatie............nu ma caracterizeaza...si daca se ajunge la bataie sau vb urate...insamna ca lipseste cv in el respectiva...si sincer cu au fara copii nu trebuie sa suporti asa cv............trebuie sa iesi din astfel de rel.....nu face bn nici tie ca pers si mai ales copiilor.............

Postat pe 12 Octombrie 2008 18:34
din pacate si eu am trecut prin asa ceva,asta te marcheaza pe viata,tu ca femeie intri in casnicie cu sufletul curat,cu speranta, si el ce face?da in tine ca un animal.Zicea bine un tip,ASTI NU SUNT BARBATI
mi-ar place sa-l cunosc pe tipul asta,are o judecata limpede,rar asa oameni,ferice de sotia lui.Multi ani fericiti mai departe...
aligator_roz
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:02
Nu e chiar asa - la partea financiara ma refer. Majoritatea femeilor batute fac parte din clasa de jos a societatii, sunt casnice cu niciun fel de experienta (job experience) sau studii. Ce sanse au femeile astea, incotro sa se duca? O femeie de serviciu nu cred ca face indeajuns de multi bani incat sa poata plati chiria si nici n-am discutat de cazul in care exista si copii. Lucrurile sunt mult mai complicate.
Kathara
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:07
De la: Kathara, la data 2008-10-13 13:07:08Nu e chiar asa - la partea financiara ma refer. Majoritatea femeilor batute fac parte din clasa de jos a societatii, sunt casnice cu niciun fel de experienta (job experience) sau studii. Ce sanse au femeile astea, incotro sa se duca? O femeie de serviciu nu cred ca face indeajuns de multi bani incat sa poata plati chiria si nici n-am discutat de cazul in care exista si copii. Lucrurile sunt mult mai complicate.

e adevarat.sunt multe alte motive pt care o femeie sta cu un astefel de barbat.cele care iau bataie de la barbatii lor mai au si copii si se gandesc la ei(majoritatea).un motiv ar fi ca le este frica de societate,desi am trecut demult de vremea lui nea ceasca cand o femeie divortata este facuta in toate feluriile.oamenii inca se mai feresc de ele(si stiu de ce vb asa).totusi barbatii care isi masoara buterea cu femeiile sunt cei mai josnici barbati,defapt ei nu se pot considera asa.
soryanca
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:21
cel mai rau este ca romania e pe primul loc in violenta in familie.
soryanca
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:22
Pe primul loc unde? In Europa? Cred ca, de fapt violenta impotriva femeilor e mult mai rapandita in zonele spre care nu exista acces mediatic ( Orientul mijlociu, de pilda, dar asta-i alta discutie). Sa nu uitam ca mai sunt o gramada de cazuri de femei care nu se plang ca sutn batute, deci statisticile au o marje de eroare imensa spre plus.

Iar mentalitatea sa stii ca nu s-a schimbat atat de mult pe cat ai crede.
Kathara
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:31
Eu personal cred ca o femeie accepta sa multe la un barbat pt ca ii este frica ca ii pleaca barbatul,poate ca este slaba ca ii este frica ca barbatul este mai puternic ca ea ea fizic.Ajunge sa ii suporte multe prostii dar pana la urma se satura si pleaca si isi cauta alt refugiu,pt ca nu poti suporta pana la nesfarsit.Eu cred ca este o prostie,barbatii incearca sa domine femeile pt ca stiu ca sunt mai slabe,dar nu ar trebuie sa se lase intimidate si sa isi impuna punctul de vedere de la inceput.
carina01
Postat pe 21 Octombrie 2008 17:38
De obicei este bine sa te impui de la inceput pt ca pe urma daca il obisnuiesti sa ii suporti prostiile,apoi nu il poti controla.Barbatii din romaania au ramas inca in urma cu mentalitatea si se cred cocosi si vor sa ne domine fizic pt ca suntem mai slabe fizic ca ei,sa sara la bataie la un barbat daca il tine nu la o femeie,ala nu e barbat este papa lapte care da intr-o femeie,dar ce poate stii un taran
carina01
Postat pe 21 Octombrie 2008 17:44
De la: oanna_81, la data 2008-10-08 09:26:45Motivele? Lipsa de caracter si auto-stima sau respect fata de propria persoana..

Compatimesc/detest barbatii care isi lovesc sotiile sau iubitele.. dar sincer, nutresc exact aceleasi sentimente fata de cele care stau si indura asa ceva, indiferent de motivele pe care le invoca.
Cum spuneam si in cazul consumului sistematic sau a dependentei de droguri: nici o scuza, nici un motiv nu e suficient de bun pt asta.
Decat cele enumerate la inceputul mesajului.



sunt femei foarte modeste care nu isi permit sa se desparta de sotii care le batjocoresc. Am intalnit astfel de cazuri, este oproblema de mentalitate oricum, intalnita mai ales in Romania. inca sunt foarte mutle cazuri de violenta in familie, sotiis icopii maltratati de tati.

Postat pe 21 Octombrie 2008 17:54
de maltratare psihica ce ziceti?a? mie asta imi pare a fi cea mai grava
gabriela_slf
Postat pe 24 Octombrie 2008 17:02
stiiti cum se spune,ca respectul se castiga.Stiti sunt oameni cu bun simt sufletisti dar acestia sunt foarte putini,dar sunt foarte multi oameni care daca esti prea bun si prea tolerant ti se urca in cap.Da si maltratarea pshica este atunci cand simti ca omul este slab si poti face ceea ce vrei cu el.Slabiciunea umana nu este un atu.Parerea mea este ca barbatii au desconsiderat mereu femeile din considerentul pt ca suntem mai slabe,fizic sau poate si pshic.Pt ca barbatii si femeile sunt diferiti.Barbatii sunt mai practici,femeile mai sensibile,ele pun prea repede suflet.Eu cred ca mai intai trebuie sa iti folosesti creierul apoi inima daca se merita.Pt ca toti oamenii se comporta frumos la inceput pt ca nu cunosc apoi in timp ii poti cunoaste instinctele,vezi ce are in cap.De obicei il poti urmari cum se comporta cu ceilalti.Un om bun fara un interes anume se comporta frumos cu toata lumea,poate cu tine este mai diferit pt ca are vreun interes,dar dupa ce si-l va atinge iti va face la fel.De aceea de multe ori trebuie sa se gandeasca bine intainte sa se faca un pas.Dar stii in ziua de azi oamenii se gandesc doar la ziua de azi dar nu si la ziua de maine.Pe un om nu il poti cunoaste imediat,si sexul leaga persoana de alta.
carina01
Postat pe 25 Octombrie 2008 14:29
apoi aproape toti barbatii se schimba dupa casatorie,dupa ce apare un copil,este un fel de manipulare pshica.Si nu este prea bine sa fii prea toleranta,pt ca ti se urca in cap.Pt ca ei gandesc lucrurile la rece,isi folosesc mai mult creierul decat inima.Multe femei zic ca barbatii sunt tot la fel de instinctivi la fel ca si femeile.Eu le contrazic pt ca barbatii sunt foarte instinctivi cand este vorba de distractie dar cand este vorba despre ceva serios sunt foarte ganditori.Eu cred ca noi femeile ar trebui sa fim mai practice sa ne folosim bine creierul inainte sa ne aventuram in vreo relatie aiurea.Acum cum se zice omul este schimbator,anturajele prietenii depinde de om daca este credul daca este influentabil pt ca tot odata cand i se schimba gandirea i se schimba si atitudinea
carina01
Postat pe 25 Octombrie 2008 14:37
Raspunsul la topic: de fraiere. E un raspuns ce tinde spre mitocanie, dar este valabil in aproape 80 la suta din cazuri.
Nu e vorba ca barbatii se schimba numai dupa casatorie, se schimba si in timpul unei simple relatii, depinde de fata cu care sunt.
Unii barbatii vi se urca in cap tocmai din cauza ca ii acceptati asa, este vina vostra, dar voua vi se pare ca sunteti "curajoase si mai mature" daca acceptati langa voi un barbat infidel sau violent etc.. numai pentru a "continua casnicia", casnicie creata in urma depunerii unui juramant sacru, ce nu se poate desface asa usor, deoarece e facut din iubire...cuvintele astea le-am auzit tot de la niste femei cu esecuri, dar care au gasit o motivatie "martirica" pt esecurile lor.
aldo_moro
Postat pe 8 Noiembrie 2008 02:00
da trebuie sa te impui de la inceput,pt ca daca esti prea toleranta la inceput pe parcurs nu mai poti tine sub control situatia.Este vorba ca barbatul este mai puternic pshic decat femeia si el se se foloseste de asta.Pt ca barbatul este mai practic femeia este mai sensibila,de asta femeile sunt mai credule ele pun suflet,majoritatea.poate sunt mai rau ca baietii.Nu mi se pare corect sa se profite de slabiciunea cuiva
carina01
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:23
si multe femei sunt prea slabe sa se impuna.nu poti face femeiele fraiere pt ca sunt slabe,ci pe altiii care profita de slabiciunea celorlanti.Dar in general ´majoritatea oamenilor sunt prea slabi sa se impuna si se integreaza

carina01
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:32
apoi si cu divorturile astea,mai bine este atent la inceput cu cine te casatoresti.Mai intai se foloseste creierul apoi inima daca se merita,si se fac teste la inceput daca te lasi in voia sortii si nu iti folosesti creierul ajungi sa suporti consecintele:apoi si oamenii sunt foarte schimbatori,anturajele,depinde de om un om fara principiii pe care sa se ghideze dar principiii pozitive
carina01
Postat pe 23 Noiembrie 2008 18:37
Ai dreptate in ceea ce spui, dar mie mi se pare prea de tot situatia asta...barbatu ii da prima palma sotiei dupa ce sau casatorit..cum poate sa accepte femeia asa ceva...e si o lasitate in chestia asta..Inteleg ca femeile sunt mai slabe decat barbatii dar nu le cere nimeni femeilor sa inceapa si ele sa arunce cu tigai dupa sati prin casa..trebuie doar sa aiba puterea sa le spuna sotilor "STOP! Mai dai o palma si am plecat".
Atat trebuie spus, plus ca acum exista si la noi pedeapsa penala pt violentele in familie.
"de asta femeile sunt mai credule ele pun suflet"- mai credule in ce sens..ca le da barbatu 2 palme, apoi isi cere scuze pt ce sa intamplat spunand ca nor sa mai faca...Cum poate cineva sasi ceara scuze de la nevasta dupa ce a pocnito....E vorba inseamna de probleme psihice ale sotului, daca da palme fara sasi dea seama..
Chiar este mai importanta o casnicie fata de respectul de sine, fata de valorile morale ale unei femei?
aldo_moro
Postat pe 25 Noiembrie 2008 10:35
pai este chestia ca multii fac greseli.Pt ca zic lasa a gresit o data il iert sau o iert.Este adevarat oamenii gresesc,dar trebuie sa ii dai o lectie,sa te impui.Dar mai este o chestie pt a fii ascultat si respectat pt a fii exigent cu ceilalti trebuie sa fii in primul rand exigent cu persoana ta apoi ca sa fii exigent cu altii,pt ca oamenii daca nu respecta nu asculta te trateaza urat.Acum nu numai in cazuri lipsei de respect ci de vede slab si tolerant si ti se urca din ce in ce mai mult in cap daca nu te impui
carina01
Postat pe 25 Noiembrie 2008 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat! :( 29 De la: Blondinette 1 Aprilie 2013 23:42
credeti in dragoste la prima vedere pe internet? 14 De la: Marius_Dragutzzu_1 22 Mai 2014 06:50
mam indragostit de priietenul sotului meu 5 De la: ioana-3 7 Februarie 2016 05:07
iubire imposibila 20 De la: kudika142598 15 Martie 2010 22:49
ce parere aveti despre o relatie intre 2 fete? 343 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:47