Setari Cookie-uri

de ce tot mai multe femei suporta violenta fizica si verbala din partea sotilor?

si inca ceva, in apropiere de casa mea,la un bloc am auzit chiar a fost un caz de violentza domestica, barbatul a batut sotzia, i-a mai infipt si o furculitza in spate si copilul era in casa, politzia l-a luat pe el, salvarea pe ea, iar copilul, ce credetzi? a ramas singur in casa...i-a pasat cuiva? aluia de la salvare sau celui de la politzie???? asa k traim intr-o tzara bolnava de nepasare, ce draq...
cristi_nne
Postat pe 16 Martie 2009 09:34
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-03-16 09:34:56si inca ceva, in apropiere de casa mea,la un bloc am auzit chiar a fost un caz de violentza domestica, barbatul a batut sotzia, i-a mai infipt si o furculitza in spate si copilul era in casa, politzia l-a luat pe el, salvarea pe ea, iar copilul, ce credetzi? a ramas singur in casa...i-a pasat cuiva? aluia de la salvare sau celui de la politzie???? asa k traim intr-o tzara bolnava de nepasare, ce draq...

Asta spuneam cand ma refeream la masuri. In primul rand nimeni nu intervine, apoi legile sunt facute prost: daca un sot isi bate sotia si ea depune plangere, el este retinut sau amendat, apoi unde se intoarce sotul ala, nu acasa la sotie?!
Legi facute prost, oameni nepasatori etc...
InDark
Postat pe 16 Martie 2009 10:26
De la: InDark, la data 2009-03-16 09:20:10Imi place ca toata lumea aici condamna dar nimeni nu face nimic cand are in fata un caz de violenta domestica

nu o data s-a intamplat, mie sau unei cunostinte, sa intervin pentru o femeie si sa inceapa aia sa zica "ce te bagi in familia mea"
ultima oara, am intervenit pentru o prietena s-o apar de frati-su, care mai avea un pic si dadea cu ea de pamant... culmea e ca mai erau doi barbati acolo, un alt amic de-al ei si varul ei (veniti sa o ajute pe ea intr-o problema) si n-au facut nimic, se uitau ca la circ
am reusit totusi sa-l potolesc pe tip, amenintand cu politia

... daca vrem sa sensibilizam lumea, trebuiesc schimbate mentalitatile; nu putem spune direct "nimeni nu face nimic"... TU ce faci?
mentalitatile se schimba greu si, cu ajutorul mass-media, eu zic ca suntem pe drumul cel bun
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 11:31
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-16 11:31:59
De la: InDark, la data 2009-03-16 09:20:10Imi place ca toata lumea aici condamna dar nimeni nu face nimic cand are in fata un caz de violenta domestica

nu o data s-a intamplat, mie sau unei cunostinte, sa intervin pentru o femeie si sa inceapa aia sa zica "ce te bagi in familia mea"
ultima oara, am intervenit pentru o prietena s-o apar de frati-su, care mai avea un pic si dadea cu ea de pamant... culmea e ca mai erau doi barbati acolo, un alt amic de-al ei si varul ei (veniti sa o ajute pe ea intr-o problema) si n-au facut nimic, se uitau ca la circ
am reusit totusi sa-l potolesc pe tip, amenintand cu politia

... daca vrem sa sensibilizam lumea, trebuiesc schimbate mentalitatile; nu putem spune direct "nimeni nu face nimic"... TU ce faci?
mentalitatile se schimba greu si, cu ajutorul mass-media, eu zic ca suntem pe drumul cel bun

eu m-am c,omfruntat cu violenta in propria familie, eu locuiesc cu parintii si nu de multe ori m-am batut parte-n parte cu tata sau am chemat politia! EU STIU CE INSEAMNA SA TE COMFRUNTI CU ASA CEVA! Nu ma intreba pe mine ce-am facut, nu stii prin cate-am trecut si ca la 24 de ani ma simt ca la 45!
Cu stima,
InDark
InDark
Postat pe 16 Martie 2009 12:01
De la: InDark, la data 2009-03-16 10:26:09
De la: oonahabibi_yahoo_com, la data 2009-03-16 09:34:56si inca ceva, in apropiere de casa mea,la un bloc am auzit chiar a fost un caz de violentza domestica, barbatul a batut sotzia, i-a mai infipt si o furculitza in spate si copilul era in casa, politzia l-a luat pe el, salvarea pe ea, iar copilul, ce credetzi? a ramas singur in casa...i-a pasat cuiva? aluia de la salvare sau celui de la politzie???? asa k traim intr-o tzara bolnava de nepasare, ce draq...

Asta spuneam cand ma refeream la masuri. In primul rand nimeni nu intervine, apoi legile sunt facute prost: daca un sot isi bate sotia si ea depune plangere, el este retinut sau amendat, apoi unde se intoarce sotul ala, nu acasa la sotie?!
Legi facute prost, oameni nepasatori etc...

la noi in tarisoara chiar daca legile ar fi bune sau corecte tot nu s-ar aplica, din pacate
cinealtcineva
Postat pe 16 Martie 2009 12:05
De la: InDark, la data 2009-03-16 12:01:01
eu m-am c,omfruntat cu violenta in propria familie, eu locuiesc cu parintii si nu de multe ori m-am batut parte-n parte cu tata sau am chemat politia! EU STIU CE INSEAMNA SA TE COMFRUNTI CU ASA CEVA! Nu ma intreba pe mine ce-am facut, nu stii prin cate-am trecut si ca la 24 de ani ma simt ca la 45!
Cu stima,
InDark

poti sa zici lucrul asta si fara sa sari de cu r in sus
eu nu m-am rastit la tine, doar am subliniat o idee
si fii mai atent la nuante inainte, desi ma adresam tie, intrebarea "TU ce faci?" este una generala, se poate adresa oricui
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 12:07
* confrunti
m-am grabit si am scris gresit (pun mare accent pe corectitudinea verbala si scrisa)
InDark
Postat pe 16 Martie 2009 12:07
De la: InDark, la data 2009-03-16 10:26:09
Asta spuneam cand ma refeream la masuri. In primul rand nimeni nu intervine, apoi legile sunt facute prost: daca un sot isi bate sotia si ea depune plangere, el este retinut sau amendat, apoi unde se intoarce sotul ala, nu acasa la sotie?!
Legi facute prost, oameni nepasatori etc...


violenta asupra unui membru al familiei este infractiune distincta in Codul Penal si se pedepseste cu inchisoarea
de cele mai multe ori, insa, partea vatamata alege sa renunte la plangere
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 12:09
EU CONSIDER CA ACESTE FEMEI NU AU EDUCATIE . O FEMEIE CU CAPUL PE UNERI NU AR STA SA LE BATA PENTRU UN CARNAT
kudika002740
Postat pe 16 Martie 2009 12:42
De la: kudika002740, la data 2009-03-16 12:42:35EU CONSIDER CA ACESTE FEMEI NU AU EDUCATIE . O FEMEIE CU CAPUL PE UNERI NU AR STA SA LE BATA PENTRU UN CARNAT

hai sa-ti explic eu cum sta treaba: abuzul fizic vine la pachet cu abuz psihic
cele ce urmeaza sper sa te lamureasca mai bine (sunt luate din lucrarea mea de licenta... scuzati de lungimea mesajului)

Femeia victimã dezvoltã trãsãturi de personalitate ce sunt urmarea mecanismelor de apãrare puse în funcþiune pentru a face faþã situaþiilor. Ea îºi pierde încrederea în sine ºi sentimentul cã deþine un control asupra situaþiei. Stresul ridicat ºi anxietatea permanentã pe care le trãieºte îi vor crea sau agrava stãri cronice. Adeseori ea va începe sã consume alcool, medicamente psihotrope. Poate avea tentative de suicid, îndreptandu-ºi agresivitatea asupra ei sau poate s-o îndrepte asupra copiilor devenind o mamã violentã (Muntean, 2003). Majoritatea femeilor abuzate au fost victima unui abuz când erau copii, ceea ce duce la o expectanþã a unui comportament abuziv ºi dependenþã în relaþie (Jones, 1998). Abuzul poate duce la abuz din partea femeii.


Femeile care sunt victime ale violenþei în familie se învinovãþesc, se devalorizeazã, sunt disperate, depresive ºi anxioase. Datoritã atacurilor repetate ele simt cã nu pot controla ceea ce se întâmplã ºi de aceea se simt neajutorate în a preveni violenþa viitoare. La începutul relaþiei nu sunt/nu se simt neajutorate, dar pe mãsurã ce relaþia progreseazã ele devin mai pasive, mai disperate ºi fãrã speranþã. Acest lucru poate fi ºi din cauza lipsei de suport din partea prietenilor sau a familiei.
La întrebarea „De ce ai stat dupã primul incident de violenþã?”, rãspunsurile primite au fost fie cã-ºi iubeau partenerul ºi cã-i gaseau scuze, fie cã vroiau sã facã relaþia sã meargã, fie cã nu credeau cã se vor descurca în postura de mame singure. Femeile acceptau autoritatea ºi puterea masculinã, dar nu ºi autoritatea de a folosi violenþa. Toate acestea sunt corelate cu învãþãturile bisericii ºi ale altor instituþii sociale care încurajeazã femeile sã þinã familia unitã ºi sã proiecteze o imagine pozitivã a partenerului ei.
La întrebarea „De ce ai stat dupã violenþã repetatã?”, femeile chestionate au rãspuns cã stãteau din cauza dependenþei economice, din cauza copiilor, a angajamentului pentru relaþie, dar ºi din cauza sentimentului cã eºueazã dacã pleacã.
Când s-au decis sã plece, au facut-o din frica de a fi ucisã, din frica de a ajunge la suicid, din teama pentru copii, au înþeles cã violenþa nu se va opri. De asemenea, o bãtaie anume ºi bãtaia când erau gravide le-au facut sã-ºi pãrãseascã pertenerul.
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 13:06
De la: kudika002740, la data 2009-03-16 12:42:35EU CONSIDER CA ACESTE FEMEI NU AU EDUCATIE .

in parte si educatia are rolul ei, de acord, dar dupa cum vezi, sunt mult mai multi factori implicati aici
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 13:07
AVETI DREPTATE, DAR CUM SPUNEA CINEVA IN UNUL DIN MESAJ CA II ESTE FRICA SA NU RAMANA SINGURA , SA STITI CA NU SUNT DEACORD CU ASTA. IAR EDUCATIA ARE UN ROL IMPORTANT. SUNT FEMEI CARE SUNT INVATATE DE TINERE SA-SI RESPECTE BARBATUL, SA SE SUPUNA BARBATULUI SI SA NU IA DIN CUVANTUL LUI. VREAMURILE DE PE VREMEA BUNICII AU TRECUT. TREBUIE SA FII INDEPENDENTA SI CU PICIOARELE PE PAMANT. NU ESTE NICI PRIMUL SI NICI ULTIMUL IAR COPIII TE VOR CONDAMNA MAI TARZIU CAND VOR FII MARI. TE VOR INTREBA DE CE AI STAT CU UN ANIMAL, DAR EI NU STIU CA TI-AI SACRIFICAT VIATA PENTRU EI.
IRI
kudika002740
Postat pe 16 Martie 2009 13:18
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-16 12:07:01
De la: InDark, la data 2009-03-16 12:01:01
eu m-am c,omfruntat cu violenta in propria familie, eu locuiesc cu parintii si nu de multe ori m-am batut parte-n parte cu tata sau am chemat politia! EU STIU CE INSEAMNA SA TE COMFRUNTI CU ASA CEVA! Nu ma intreba pe mine ce-am facut, nu stii prin cate-am trecut si ca la 24 de ani ma simt ca la 45!
Cu stima,
InDark

poti sa zici lucrul asta si fara sa sari de cu r in sus
eu nu m-am rastit la tine, doar am subliniat o idee
si fii mai atent la nuante inainte, desi ma adresam tie, intrebarea "TU ce faci?" este una generala, se poate adresa oricui

Asa mi se intampla cand ma implic emotional, tind sa devin mult prea dedicat ideilor mele in care cred cu ardoare
InDark
Postat pe 16 Martie 2009 14:46
Intre o femeie si un barbat ar trebui sa existe egalitate, ceea ce nu prea este in ziua de astazi .Deci o femeie trebuie sa fie egala unui barbat dar dupa cum se vede nu prea mai exista egalitate .Am tot citit despre barbatii care isi inseala femeile pentru altele mai bune "cred ei",dar eu sant de parere ca multe femeii stau si sufera si nu au puterea sa renunte si trec cu vederea si spun "lasa ca tot la mine vine"sau"lasa ca a gresit nu mai greseste"si stau cu eii,pentru copii.Dar mai sant cazuri si stiu cateva prietene care trec prin astfel de situatii,care stiu ca au "amante"dar ele stau tot cu eii,dar nu asta este cea mai grava problema le mai si bate cand vin acasa,si ele supora situatia pentru ca nu au curaj sa puna capat relatiei.
Eu cred ca barbatii care dau in femei sunt barbati slabi, complexati si nu cred ca au destula prestanta pentru a se impune altfel in fata unei femei. Radacina acestui comportament se afla in parerea lor despre ei insisi si atata timp cat ei nu realizeaza ca violenta lor exprima chiar slabiciunea lor pana atunci aceasta problema nu se va rezolva.
_dulcik_
Postat pe 16 Martie 2009 20:57
Ati adus in discutie cam toate motivele pentru care o femeie accepta si indura mitocaniile unui rebut al societatii, al ideii de "barbat". Da, mi-am zis ca-l iubesc, ca se schimba cu timpul, ca-l pot schimba. A incercat sa ma convinga ca asa se traieste in toate familiile...ca sunt eu o visatoare, o idealista.
E vorba de educatie, in primul rand, si nu numai de cei 7 ani...Asta a vazut in familia lui...asta a facut. Putea alege sa fie altfel, dar n-a avut puterea...sau n-a avut cine sa-l invete, sa-l educe cum trebuie. Mama lui m-a acuzat de egoism, ca ea s-a sacrificat pentru copii...lucru pe care eu nu vreau sa-l fac...Nu vreau ca fetita mea sa creasca cu complexe si cu temeri, sa suporte si ea un mitocan, un inadaptat...un....
Da, am crezut si eu ca nu mi se poate intampla mie, ca violenta este pentru o clasa inferioara, lipsita de educatie... Dupa "n" sanse acordate (mult prea multe, realizez acum), am stiut ce am de facut.
Nu violenta fizica m-a durut cel mai tare....ci jignirile, minciunile si nedreptatile.
I-am spus tot timpul ca iert, dar nu uit, ca toate se aduna si ne vor duce la final. Am fost sincera, corecta si increzatoare...prea increzatoare. Asta e firea mea, nu ma pot schimba. Nici nu vreau. Dar nu ma consider fraiera. Fraierul a fost el, acum realizeaza si sufera. Eu am suferit suficient opt ani. Nu mi-e teama de viitor, ma simt eliberata....Oricate greutati, probleme am, mi-e mult mai bine asa...Ma doare singuratatea, dar nu atat cat singuratatea in doi traita cu el....
Am o fetita minunata, care imi da curajul sa merg inainte...si sper ca in timp sa ne mutam intr-o casa a noastra(acum stam la mama). Aaaaa, de ce ma consider fraiera??? Sau mai bine zis, de ce ma considera altii fraiera....ca eu stau la mama, cu fata, in timp ce el sta singur in apartamentul nostru(3 camere), din care el ne-a gonit, iar acum nu stie cum sa ne aduca inapoi... Eu iau asta acum ca pe o pedeapsa, mai tarziu probabil voi face partajul...sau va vrea el singur sa-l vindem, cand nu s-o mai descurca cu datoriile.
Chestia cu divortul....inca ne mai judeca oamenii, am imtalnit chiar si femei care mi-au zis ca n-ar putea divorta, ca nu concep asa ceva.Sper doar sa nu fiu judecata mai tarziu de copil, sa nu ma acuze ca i-am rapit dreptul la familie( la o familie normala, cu mama si tata impreuna). Vom vedea....dar oricum, mai rau n-are cum sa fie....
bianna77
Postat pe 16 Martie 2009 22:38
bianna, ai facut ce trebuia atat pentru tine, cat si pentru fata ta
cand va fi mai mare, va intelege ca i-ai facut un bine; o familie in care tata o bate pe mama nu e normala
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 22:48
da,asa este,sunt dependente,le este frica sa nu le paraseasca,si suporta.Ei stiu asta,si profita de slabiciunea lor.Cel mai bine ar fi sa nu se mai teama de ei,si sa actioneze in consecinta,sa fie indiferente,dar pt asta i-ti trebuie vointa,oricat l-ai iubi nu merita iertare un asemenea om.Cam asta.
aligator_roz
Postat pe 17 Martie 2009 16:13
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-03-15 13:23:52
De la: kudika001734, la data 2009-03-15 07:27:30da,m-a amuzat un pik..
Esti casatorit ???? Daca da,inseamna ca esti la inceput de drum,cand totul este ROZ !
Mai vb peste cativa ani>>>
.....din pacate inca nu sun casatorit....cind am s-o gasesc pe EA poate voi fi si eu in ridul lumii ...numai ca lumea nu stie ce stiu eu si cam ce-mi bubuie mintea in materie de iubire si dragoste ......uuffff!...

e o diferenta remarcabila caci altfel nu scapai .....
Iti doresc tot binele din lume si sa-ti gasesti jumatatea mult visata !!!!!!!
Floare_de_castan
Postat pe 17 Martie 2009 16:21
motive sint destule>
situatiafinanciara,
lipsa unei locuinte,
obisnuinta,
aparitia unui sau mai multi copii,
frica de singuratae....si lista poate continua.....
miha_973
Postat pe 17 Martie 2009 16:27
Nu stiu cum pot fi schimbati acesti barbati , nu ma blamati, o mare parte din vina pentru ceea ce sunt ei acum se datoreaza mamelor lor; am in schimb o propunere: mame de baieti , sa fiti voi mame de barbati adevarati, invatati copiii ce inseamna respectul, sa-i educati astfel incat sa devina adulti morali, sa-i invatati sa aiba frica de Dumnezeu,sa-i luati de manuta si sa-i duceti la biserica, sa-i invatati sa fie blanzi, credinciosi , capabili, astfel incat sa devina oameni care-si respecta cuvantul ,care sunt statornici, sa-i iubiti , dar sa nu fiti posesive si ei vor invata sa iubeasca ....
alina02
Postat pe 17 Martie 2009 19:02
Eu mai cred ca dintodeauna barbatul a avut ciuda pe femeie,pt ca zice ca eva la indemmnat pe adam la pacat,este si ceva stramosesc razboiul asta dintre barbat si femeie.Pt ca barbatul zice ca din cauza femeii a ajuns asa,cu sarpele in gat,asta este metaforic se refera cu satana care ispiteste mereu pe om si incearca sa il indrume doar spre rau pt ca corp inseamna pacat,daca omul nu are credinta in dumnezeu el nu stie sa se apere de rau si ajunge sa se inraiasca,dar pe femeie a ispitit-o satana si apoi ea pe adam daca adam era mai destept putea sa refuze,dar a fost la fel de cretin ca eva au mancat din pomul intelepciunii au vrut sa ajunga la fel de intelept ca dumnezeu.eU Mai cred ca este ceva negativ in barbat care il indruma pe barbat sa ii faca rau femeii,ma refer la barbatii necredinciosi.Ce inseamna un barbat necredincios?Sau o femeie necredincioasa?Un om care nu respecta regulile lui dumnezeu,pt ca multi se ghideaza mai mult pe regulile bisericii decat pe regulile lui dumnezeu ceea ce este foarte gresit pt ca doar dumnezeu poate schimba un om dar daca faci voia lui,adica sa iti dai silinta sa adica tu faci un pas spre dumnezeu,dumnezeu face doi spre tine El participa la schimbarea ta,te educa te maturizeaza,dar nu peste noapte ci treptat dar si tu trebuie sa iti dai silinta
carina01
Postat pe 17 Martie 2009 20:31
Eu mai cred ca dintodeauna barbatul a avut ciuda pe femeie,pt ca zice ca eva la indemmnat pe adam la pacat,este si ceva stramosesc razboiul asta dintre barbat si femeie.Pt ca barbatul zice ca din cauza femeii a ajuns asa,cu sarpele in gat,asta este metaforic se refera cu satana care ispiteste mereu pe om si incearca sa il indrume doar spre rau pt ca corp inseamna pacat,daca omul nu are credinta in dumnezeu el nu stie sa se apere de rau si ajunge sa se inraiasca,dar pe femeie a ispitit-o satana si apoi ea pe adam daca adam era mai destept putea sa refuze,dar a fost la fel de cretin ca eva au mancat din pomul intelepciunii au vrut sa ajunga la fel de intelept ca dumnezeu.eU Mai cred ca este ceva negativ in barbat care il indruma pe barbat sa ii faca rau femeii,ma refer la barbatii necredinciosi.Ce inseamna un barbat necredincios?Sau o femeie necredincioasa?Un om care nu respecta regulile lui dumnezeu,pt ca multi se ghideaza mai mult pe regulile bisericii decat pe regulile lui dumnezeu ceea ce este foarte gresit pt ca doar dumnezeu poate schimba un om dar daca faci voia lui,adica sa iti dai silinta sa adica tu faci un pas spre dumnezeu,dumnezeu face doi spre tine El participa la schimbarea ta,te educa te maturizeaza,dar nu peste noapte ci treptat dar si tu trebuie sa iti dai silinta
carina01
Postat pe 17 Martie 2009 20:31
indiferent ce motive ar exista intr-o relatie ... niciodata nu tb sa accepti violentza ... asa nu se rezolva problemele
_dulcik_
Postat pe 17 Martie 2009 21:47
De la: alina02, la data 2009-03-17 19:02:51Nu stiu cum pot fi schimbati acesti barbati , nu ma blamati, o mare parte din vina pentru ceea ce sunt ei acum se datoreaza mamelor lor; am in schimb o propunere: mame de baieti , sa fiti voi mame de barbati adevarati, invatati copiii ce inseamna respectul, sa-i educati astfel incat sa devina adulti morali, sa-i invatati sa aiba frica de Dumnezeu,sa-i luati de manuta si sa-i duceti la biserica, sa-i invatati sa fie blanzi, credinciosi , capabili, astfel incat sa devina oameni care-si respecta cuvantul ,care sunt statornici, sa-i iubiti , dar sa nu fiti posesive si ei vor invata sa iubeasca ....
...Alinuþa nu vrei sa vi si la mine acasa sa-i spui treaba asta si lu maica'mea...mai ales chestia cu posesivitatea...cit despre biserica eu ma duc aproape in fiecare duminica (pt ca mai vin pe acolo si fete nemaritate si cu teama de Dnz)...ahhh dar sa revenim la subiect
Ned_Kelly
Postat pe 18 Martie 2009 23:38
De la: IRINA300, la data 2009-03-17 20:31:42Eu mai cred ca dintodeauna barbatul a avut ciuda pe femeie,pt ca zice ca eva la indemmnat pe adam la pacat,este si ceva stramosesc razboiul asta dintre barbat si femeie.Pt ca barbatul zice ca din cauza femeii a ajuns asa,cu sarpele in gat,asta este metaforic se refera cu satana care ispiteste mereu pe om si incearca sa il indrume doar spre rau pt ca corp inseamna pacat,daca omul nu are credinta in dumnezeu el nu stie sa se apere de rau si ajunge sa se inraiasca,dar pe femeie a ispitit-o satana si apoi ea pe adam daca adam era mai destept putea sa refuze,dar a fost la fel de cretin ca eva au mancat din pomul intelepciunii au vrut sa ajunga la fel de intelept ca dumnezeu.eU Mai cred ca este ceva negativ in barbat care il indruma pe barbat sa ii faca rau femeii,ma refer la barbatii necredinciosi.Ce inseamna un barbat necredincios?Sau o femeie necredincioasa?Un om care nu respecta regulile lui dumnezeu,pt ca multi se ghideaza mai mult pe regulile bisericii decat pe regulile lui dumnezeu ceea ce este foarte gresit pt ca doar dumnezeu poate schimba un om dar daca faci voia lui,adica sa iti dai silinta sa adica tu faci un pas spre dumnezeu,dumnezeu face doi spre tine El participa la schimbarea ta,te educa te maturizeaza,dar nu peste noapte ci treptat dar si tu trebuie sa iti dai silinta
....Sincer!...si eu am ciuda pe voi pt ca nu va pot pupa si alinta pe toate ....dar gasiti voi pina la urma barbateii care sa va iubeasca si sa va aprecieze cu adevarat
Ned_Kelly
Postat pe 18 Martie 2009 23:46
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-03-18 23:38:28
De la: alina02, la data 2009-03-17 19:02:51Nu stiu cum pot fi schimbati acesti barbati , nu ma blamati, o mare parte din vina pentru ceea ce sunt ei acum se datoreaza mamelor lor; am in schimb o propunere: mame de baieti , sa fiti voi mame de barbati adevarati, invatati copiii ce inseamna respectul, sa-i educati astfel incat sa devina adulti morali, sa-i invatati sa aiba frica de Dumnezeu,sa-i luati de manuta si sa-i duceti la biserica, sa-i invatati sa fie blanzi, credinciosi , capabili, astfel incat sa devina oameni care-si respecta cuvantul ,care sunt statornici, sa-i iubiti , dar sa nu fiti posesive si ei vor invata sa iubeasca ....
...Alinuþa nu vrei sa vi si la mine acasa sa-i spui treaba asta si lu maica'mea...mai ales chestia cu posesivitatea...cit despre biserica eu ma duc aproape in fiecare duminica (pt ca mai vin pe acolo si fete nemaritate si cu teama de Dnz)...ahhh dar sa revenim la subiect
Buna! Sincer, te-as ajuta , dar nu stiu cum... nu prea mai "inveti ursul batran sa joace"; ar fi bine sa-i menajezi mamei tale susceptibiltatile, dar sa faci ca tine(" asculti de toti dar faci cum crezi tu ca este bine") si sa traiesti viata ta , o viata care trebuie sa fie frumoasa si sa te implineasca;
alina02
Postat pe 19 Martie 2009 22:17
Oricate motive ar fii nu tb sa acceptam niciodata sa fim maltratate de un barbat... dc sa fim carpa lui de sters pe jos... avem si noi mandria noastra... dc sa permitem unui mitocan sa dea in noi...
_dulcik_
Postat pe 20 Martie 2009 22:41
nu pot sa intelg ma depaseste ...nici in locul lor nu pot sa ma pun...pt ca nu accept asa ceva
roz5blue6lila7
Postat pe 1 August 2009 19:07
femeile sunt egale cu barbatii. Reduse sunt acelea, ce suporta un "barbat" cu astfel de apucaturi. Daca ajunge violenta fizica e clar ca trebuie facut bagajul, iar daca ajunge la verbala gentile trebuie cumparate. Aveti grija si nu suportati/indurati
kudik05
Postat pe 2 August 2009 09:53
Femeile din Romania suporta violenta barbatilor din acelsi motiv din care suporta si infidelitatile: PROSTIA!!!!
beyonce_indragostita
Postat pe 2 August 2009 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
REEDITARE....AJUTOR. SUNT DISPERATA! 74 De la: kudika_27273 30 Ianuarie 2013 17:03
NU MA JUDECATI 22 De la: pisicuta_razboinica 5 Noiembrie 2009 14:03
iubesc o femeie rea 39 De la: kudika017877 9 Iulie 2009 16:42
buna 19 De la: ionelaela 26 Octombrie 2009 23:34
Aventura sau ceva mai mult. 57 De la: Micaell 23 Noiembrie 2011 17:51