Setari Cookie-uri

de ce tot mai multe femei suporta violenta fizica si verbala din partea sotilor?

barbatul este puternic ca sa o protejeze pe femeie -parca a scris cineva mai sus ....dar sa o protejeze de ce ? de fiare, de animale salbatice ? de ce are femeia atat nevoie de protectia unui barbat ? credeti ca daca va despartiti de un idiot , nu o sa mai fiti protejate? este adevarat ca femeile din Rom nu sunt protejate de lege , asta e marea problema ..........daca legea ar fi mult mai aspra cu violenta domestica , si daca femeia va avea protectia din partea autoritatilor in cazul unui divort , atunci poate ca si romancele nu ar mai accepta atata umilinta din partea barbatilor ........
Eu traiesc de cativa ani in Olanda , unde divortul e aproape ceva normal , am prietene divortate care nu au avut probleme financiare daca au ales sa fie singure . Aici e foarte normal sa divortezi imediat ce au aparut probleme in famile , atata timp cat nu te mai simt bine cu cel de langa tine , de ce ai sta sa suferi .......???????? Eu cred ca asta ar fi primul motiv pt care multor romance le este teama sa traiasca singure - dependenta financiara de barbat , faptul ca nu-si permit sa plateasca chiria, sau alte chestii . Poate si iubirea ..........dar ma cam indoiesc ca mai poate exista iubire dupa ce ai fost umilita , batuta , batjocorita ..............
alen79
Postat pe 14 Martie 2009 23:00
pur si simplu nu inteleg ce rezolva un barbat prin maltratarea unei femei... ce are de rezolvat daca o loveste sau daca ii vb urat?.. cred ca gestul acesa nu da dovada decat de prostie... crede ca prin asta e mai barbat sau cum...
_dulcik_
Postat pe 15 Martie 2009 00:11
eu cred ca li se face vreo` statuie ceva....
Diavolyta_
Postat pe 15 Martie 2009 00:13
Diavolyta_
Postat pe 15 Martie 2009 00:14
De la: DiavolytaTa, la data 2009-03-15 00:13:50eu cred ca li se face vreo` statuie ceva....


pai acei barbati nu se pot numi barbati..sunt niste idioti
_dulcik_
Postat pe 15 Martie 2009 00:18
Pai adevarul este ca si eu as fi maltratat o femeie mai fetelor!...stiti cum ?....simplu ;-mai intai prin vorbe ,i-as fi spus tot timpul :dimineata,dupa amiaza ,seara si la fiecare 5 minute ;-Ohhh!... iubirea mea nu pot traii fara tine TE IUBESC ATIT DE MULT!,.....dupa care as trece la fapte special seara dupa ce ma intorc de la lucru cu niste flori si o shampanie m-as repezii la ea as lua-o in brate as saruta-o cu foc dupa care as pune-o cu fata la perete cu mainile ridicate pentru o perchezitie corporala ca nu cumva sa-mi ascunda ceva ce eu nu stiu apoi as verifica fiecare centimetru patrat al trupului ei cu buzele prin niste sarutari dulci si pasionale ,dupa care i-as fi tras o palmuta peste funduletul obraznic semn ca n-a fost cuminte cit timp eu am fost plecat ...iar dupa primul pahar de shampanie baut impreuna as fi luat-o in brate si as fi dus-o spre patucul pufos cu asternut de matase si catifea roshie unde iar as incepe s-o maltratez cu masaje de relaxare ,preludii lungi si nesfirsite,...etc,etc,etc.....saruturi pasionale si vorbe dulci dupa care in final as fi cuprins-o in bratele mele si cu un pupic si c-o soapta dulce la la ureche i-as rosti ;-Noapte buna iubit-o si nu uita ca eu te voi iubii pentru totdeauna!
Ned_Kelly
Postat pe 15 Martie 2009 00:54
pentru liza si pentru celelalte care au vb de faptul ca D/zeu a facut prima data barbatul, si noi ne tragem din coasta lui.Da, intr/adevar barbatul a fost facut primul, dar stiti de ce?Pentru ca fiecare mare Creator, trebuie sa isi realizeze marea lucrare pe o ciorna, ca sa creeze Absolutul! Nu am vrut sa fiu rautacioasa cu barbatiii.Referitor la subiect, de ce mai suporta femeile asa ceva?NU stiu, poate de proaste, poate de frica, mai spunea cineva ca femeile din clasa de jos sunt cele care sunt mai des batute, sau jignite, insa am vazut un documentar pe tema aceasta, in care se spunea, cel putin statisticile o spuneau, ca mai mult de jumatate sunt femei intelectuale, femei cu o anumita situatie materiala care se complac int/o astfel de situatie.Alea probabil stau sa nu piarda averile, sunt si femei de genul acesta, care mai bine primesc o palma sau o batuta buna, dar se plimba in limuzina, sa o vada tot norodul cat e ea de smechera, si mai sunt si sarmanele femei, sarace, care probabil,le e frica, groaza de dormitul in strada.Am auzit recent pe cineva care e batuta de sotul ei, pe care am intrebat/o de ce mai sta, nu se gandeste la puiul de om pe care il are alaturi de ea, ca ramane marcat pe viata?raspunsul ei m/a socat>BUN, RAU, CUM E EL, ESTE AL MEU!ca lui ii pare tare rau de ceea ce face, si chiar plange.Sincer, m/a enervat asa de tare, incat imi venea sa ii dau si eu doua.Daca nu te gandesti la tine, gandete/te ca ai un copil, doi, cati ai, si care nu merita sa vada cum tata o bate pe mama, si o injura.Ce exemplu poate sa ia de la voi.Ma dezgusta atat barbatii, care isi bat sotiile, cat si sotiile, sau femeile care accepta asa ceva!
mirelamuresan
Postat pe 15 Martie 2009 01:17
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-03-15 00:54:31Pai adevarul este ca si eu as fi maltratat o femeie mai fetelor!...stiti cum ?....simplu ;-mai intai prin vorbe ,i-as fi spus tot timpul :dimineata,dupa amiaza ,seara si la fiecare 5 minute ;-Ohhh!... iubirea mea nu pot traii fara tine TE IUBESC ATIT DE MULT!,.....dupa care as trece la fapte special seara dupa ce ma intorc de la lucru cu niste flori si o shampanie m-as repezii la ea as lua-o in brate as saruta-o cu foc dupa care as pune-o cu fata la perete cu mainile ridicate pentru o perchezitie corporala ca nu cumva sa-mi ascunda ceva ce eu nu stiu apoi as verifica fiecare centimetru patrat al trupului ei cu buzele prin niste sarutari dulci si pasionale ,dupa care i-as fi tras o palmuta peste funduletul obraznic semn ca n-a fost cuminte cit timp eu am fost plecat ...iar dupa primul pahar de shampanie baut impreuna as fi luat-o in brate si as fi dus-o spre patucul pufos cu asternut de matase si catifea roshie unde iar as incepe s-o maltratez cu masaje de relaxare ,preludii lungi si nesfirsite,...etc,etc,etc.....saruturi pasionale si vorbe dulci dupa care in final as fi cuprins-o in bratele mele si cu un pupic si c-o soapta dulce la la ureche i-as rosti ;-Noapte buna iubit-o si nu uita ca eu te voi iubii pentru totdeauna!
Floare_de_castan
Postat pe 15 Martie 2009 07:23
da,m-a amuzat un pik..
Esti casatorit ???? Daca da,inseamna ca esti la inceput de drum,cand totul este ROZ !
Mai vb peste cativa ani>>>
Floare_de_castan
Postat pe 15 Martie 2009 07:27
CINE LE OBLIGA SA STEA CU EI ? EU CRED CA DEVINE OBISNUINTA CHESTIA ASTA CU VIOLENTA FIZICA SI MERG MAI DEPARTE. DRACU AR STA CU UN MITOCAN CARE TOATA ZIUA INJURA SI TE BATE.EU AM O VORBA:--DOAR NU SUNT NEAM CU TINE -- AVETI GRIJA FETELOR. VIATA E SCURTA SI ATUNCI ALEGETI SA FITI BATJOCORITE, SAU FERICITE?
aiozaiurg
Postat pe 15 Martie 2009 09:54
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-03-15 00:54:31Pai adevarul este ca si eu as fi maltratat o femeie mai fetelor!...stiti cum ?....simplu ;-mai intai prin vorbe ,i-as fi spus tot timpul :dimineata,dupa amiaza ,seara si la fiecare 5 minute ;-Ohhh!... iubirea mea nu pot traii fara tine TE IUBESC ATIT DE MULT!,.....dupa care as trece la fapte special seara dupa ce ma intorc de la lucru cu niste flori si o shampanie m-as repezii la ea as lua-o in brate as saruta-o cu foc dupa care as pune-o cu fata la perete cu mainile ridicate pentru o perchezitie corporala ca nu cumva sa-mi ascunda ceva ce eu nu stiu apoi as verifica fiecare centimetru patrat al trupului ei cu buzele prin niste sarutari dulci si pasionale ,dupa care i-as fi tras o palmuta peste funduletul obraznic semn ca n-a fost cuminte cit timp eu am fost plecat ...iar dupa primul pahar de shampanie baut impreuna as fi luat-o in brate si as fi dus-o spre patucul pufos cu asternut de matase si catifea roshie unde iar as incepe s-o maltratez cu masaje de relaxare ,preludii lungi si nesfirsite,...etc,etc,etc.....saruturi pasionale si vorbe dulci dupa care in final as fi cuprins-o in bratele mele si cu un pupic si c-o soapta dulce la la ureche i-as rosti ;-Noapte buna iubit-o si nu uita ca eu te voi iubii pentru totdeauna!


asa maltratare si-ar dori orice femeie
_dulcik_
Postat pe 15 Martie 2009 10:45
De la: un_barbat_ca_multi_altii, la data 2009-03-15 00:54:31Pai adevarul este ca si eu as fi maltratat o femeie mai fetelor!...stiti cum ?....simplu ;-mai intai prin vorbe ,i-as fi spus tot timpul :dimineata,dupa amiaza ,seara si la fiecare 5 minute ;-Ohhh!... iubirea mea nu pot traii fara tine TE IUBESC ATIT DE MULT!,.....dupa care as trece la fapte special seara dupa ce ma intorc de la lucru cu niste flori si o shampanie m-as repezii la ea as lua-o in brate as saruta-o cu foc dupa care as pune-o cu fata la perete cu mainile ridicate pentru o perchezitie corporala ca nu cumva sa-mi ascunda ceva ce eu nu stiu apoi as verifica fiecare centimetru patrat al trupului ei cu buzele prin niste sarutari dulci si pasionale ,dupa care i-as fi tras o palmuta peste funduletul obraznic semn ca n-a fost cuminte cit timp eu am fost plecat ...iar dupa primul pahar de shampanie baut impreuna as fi luat-o in brate si as fi dus-o spre patucul pufos cu asternut de matase si catifea roshie unde iar as incepe s-o maltratez cu masaje de relaxare ,preludii lungi si nesfirsite,...etc,etc,etc.....saruturi pasionale si vorbe dulci dupa care in final as fi cuprins-o in bratele mele si cu un pupic si c-o soapta dulce la la ureche i-as rosti ;-Noapte buna iubit-o si nu uita ca eu te voi iubii pentru totdeauna!


un_barbat_ca_multi_altii unde ziceai ca stai??
Diavolyta_
Postat pe 15 Martie 2009 10:48
La faza asta eu cred ca tot femeile gresesc alegind ca soti si prieteni pe toti trogloditii ci ciobalacii cara chipurile sunt barbati pt stiu sa faca un ban ,casa, masina, avere...etc dar in materie de comportamente si relatie si familie sun varza...atitudinea lor de sef de trib lasa de dorit ,de cele mai multe ori voi gresiti alegind pe cei care stiu sa se impuna cu pumnul in loc de diplomatie motivind ca aceia sunt barbati adevarati si masculi de baza a societatii,,,scuzati-ma doamnelor si domnisoarelor dar pina nu va schimbati conceptiile in materie de barbatii ideali n-o sa va fie prea bine atit voua cit si viitoarelor generatii de femei...parerea mea este ca tre. sa renuntati cit mai repede chiar si cele cara au deja copii de asemenea masculi ai cavernelor si sa renuntati si la ideea ca cei finuti ,delicati ,respectosi.amabili sunt niste fatalai fraeri ....etc...cara nu merita luati de barbati ,din pacate voi evitati tocmai ceea ce nu trebuie si acceptati sa raspinditi acele gene ale masculilor care nu merita....fara suparare!
Ned_Kelly
Postat pe 15 Martie 2009 13:17
De la: kudika001734, la data 2009-03-15 07:27:30da,m-a amuzat un pik..
Esti casatorit ???? Daca da,inseamna ca esti la inceput de drum,cand totul este ROZ !
Mai vb peste cativa ani>>>
.....din pacate inca nu sun casatorit....cind am s-o gasesc pe EA poate voi fi si eu in ridul lumii ...numai ca lumea nu stie ce stiu eu si cam ce-mi bubuie mintea in materie de iubire si dragoste ......uuffff!...
Ned_Kelly
Postat pe 15 Martie 2009 13:23
Partz!

Ce sa ne facem! Adica din ce spune domnu' mai sus pe lumea asta sunt doar barbati prost crescuti, care stiu sa faca bani si ratati care se poarta frumos... Unde traiesti tu, dragutza? In ce catun?
Ete ca nu-i (absolut deloc) asa! Educatia se face acasa, drept urmare: Sunt (si slava Domnului, destui) barbati educati, scoliti, aratosi, care nu se intreaba care-i furculitza de desert cand ies la un restaurant, stiu si sa faca bani si se poarta si bine, pentru ca au avut de la cine invata.
Asa cum geme lumea de ratati care se poarta rau cu femeile, pentru ca asta au vazut ei acasa. Si ashchia nu sare departe...
Si - din cate stiu eu - ratatii sunt cei care abuzeaza de femei, pentru ca-si "varsa" frustrarile de a fi niste incapabili.
Dor_a
Postat pe 15 Martie 2009 13:31
De la: Dor_a, la data 2009-03-15 13:31:32Partz!

Ce sa ne facem! Adica din ce spune domnu' mai sus pe lumea asta sunt doar barbati prost crescuti, care stiu sa faca bani si ratati care se poarta frumos... Unde traiesti tu, dragutza? In ce catun?
Ete ca nu-i (absolut deloc) asa! Educatia se face acasa, drept urmare: Sunt (si slava Domnului, destui) barbati educati, scoliti, aratosi, care nu se intreaba care-i furculitza de desert cand ies la un restaurant, stiu si sa faca bani si se poarta si bine, pentru ca au avut de la cine invata.
Asa cum geme lumea de ratati care se poarta rau cu femeile, pentru ca asta au vazut ei acasa. Si ashchia nu sare departe...
Si - din cate stiu eu - ratatii sunt cei care abuzeaza de femei, pentru ca-si "varsa" frustrarile de a fi niste incapabili.
.........tot n-ai inteles care-i smecheria ....offfff!!....hai ca tetzuk ! ....poate o sa-ntelegi mai tirzi......
Ned_Kelly
Postat pe 15 Martie 2009 13:47
sunt multe centre care consiliaza femeile supuse violentei domestice vei gasi un astfel de centru si in bucuresti nu esti obligata sa stai sa suporti si daca te iubeste nu te-ar maltrata
alina_satena_2006
Postat pe 15 Martie 2009 14:22
Ai gandit perfect! Asta e si parerea mea. Si eu am "alaturi" de mine un asfel de specimen! Ma lupt cu el...asa cum se lupta calculatorul meu acum cu un virus imbecil Eu asa il percep acu...ca pe un virus care s-a bagat in viata mea sa ma distruga. am incercat sa fug, dar a venit dupa mine in Italia cu "lacrimile inodate in barba" si promisiuni de tot felul.
acum incerc sa scap din nou, dar e mult mai greu acum. Sper sa scap cu bine din "beleaua vietii mele", in care singura m-am bagat si cu buna stiinta, am sperat ca o sa salvez un "suflet" si am ajuns eu sa ma "inec".... Pe principiul ca "ce nu te omoara te intareste...." TOT INAINTE..(ca era mai bine)
irinoi
Postat pe 15 Martie 2009 15:24
Moarte bestiilor !!!
__LL__
Postat pe 15 Martie 2009 15:26
cred ca violenta e cel mai urat gest pe care poate sa-l faca un barbat asupra unei femei... sa o lovesti si sa ii vb urat... de parca rezolvi ceva prin asta... oricum sunt destule centre pt maltratarea femei...
_dulcik_
Postat pe 15 Martie 2009 19:39
e o idee buna dar nu cred k ar functiona in privinta barbatilor asa sunt uni nesimtiti impocriti si lipsiti de fermitate
danuskgurytza
Postat pe 15 Martie 2009 20:59
io mai degraba i-as considera un om care nu este evoluat,dezvoltat la minte din punct de vedere intelectual naiv credul si prost
danuskgurytza
Postat pe 15 Martie 2009 21:05
Pentru ca e simplu atunci cind privesti din afara. nu ai concepe niciodata sa ajungi in situatia la care sa primesti o palma. si stii foarte clar ce ai de facut: sa fugi. dar e altfel cind esti deja in relatia respectiva. cel mai addesea buzul nu incepe odata cu relatia. si ai nevoie de timp sa procesezi ca omul pe care credeai ca il cunosti nu este de fapt ceea ce cunoasteai. si cind procesezi, nu procesezi suficient: mi crezi ca se va schimba. dar nu se schimba. intre timp tu inveti ca e vina ta si tu esti cea care declanseaza furtuna. si uiti ideea principala, ca FUGA e unica solutie si iti indrepti toata atentia spre a nu mai face greseli care sa declanseze furtuna. nu, nu are nici o importanta, oricit te vei chinui, vei face o greseala si va veni furtuna. poate gresesc,poate nu. nu stiu. tot ce am inteles pina acum ca sint undeva pe drumul descris si NU fug, Dumnezeu stie de ce, ca nici eu nu ma inteleg.
alckimist
Postat pe 15 Martie 2009 23:50
barbatii indraznesc sa loveasca o femeie pt simplu fapt ca este mai slaba fizic decat el ........dar ma gandeam asa ...cum ar fi fost sa fim la fel de puternice ca ei in muschi, dar totusi sa fim femei ...wow cum ar fi fost ....? cred ca s-ar fi gandit de 10 ori inainte sa ridice pumnul ...pt ca ar stii ce-i asteapta , o lupata pe cinste .........eee imi imaginam si eu asa ...cum ar fi
alen79
Postat pe 16 Martie 2009 00:37
De la: ionela_hoschel2001, la data 2009-03-16 00:37:20barbatii indraznesc sa loveasca o femeie pt simplu fapt ca este mai slaba fizic decat el ........dar ma gandeam asa ...cum ar fi fost sa fim la fel de puternice ca ei in muschi, dar totusi sa fim femei ...wow cum ar fi fost ....? cred ca s-ar fi gandit de 10 ori inainte sa ridice pumnul ...pt ca ar stii ce-i asteapta , o lupata pe cinste .........eee imi imaginam si eu asa ...cum ar fi


Da, dar femeile isi bat copiii ... ca-n jungla.
Kathara
Postat pe 16 Martie 2009 00:39
De la: Kathara, la data 2009-03-16 00:39:26
De la: ionela_hoschel2001, la data 2009-03-16 00:37:20barbatii indraznesc sa loveasca o femeie pt simplu fapt ca este mai slaba fizic decat el ........dar ma gandeam asa ...cum ar fi fost sa fim la fel de puternice ca ei in muschi, dar totusi sa fim femei ...wow cum ar fi fost ....? cred ca s-ar fi gandit de 10 ori inainte sa ridice pumnul ...pt ca ar stii ce-i asteapta , o lupata pe cinste .........eee imi imaginam si eu asa ...cum ar fi


Da, dar femeile isi bat copiii ... ca-n jungla.

good point
e drept ca si barbatii isi bat copiii.... dar ideea e ca asta e o boala a societatii noastre in general... cine mai are zicala "bataia e rupta din rai"???
kitty_krieger
Postat pe 16 Martie 2009 01:32
parerea mea e ca numai barbatzii fara coloana vertebrala isi bat sotziile, prietenele.. asta nu tzine neaparat de cei 7 ani de acasa.
motive sunt multe in ceea ce priveste femeile care accepta asa ceva, nu potzi sa judeci pe cineva care sta si accepta asa ceva, doar pentru ca voua sau mie imi merge bine si avem o situatzie mai buna. dumnezeu ne-a facut diferitzi.......

cristi_nne
Postat pe 16 Martie 2009 09:14
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-03-16 01:32:16
De la: Kathara, la data 2009-03-16 00:39:26
De la: ionela_hoschel2001, la data 2009-03-16 00:37:20barbatii indraznesc sa loveasca o femeie pt simplu fapt ca este mai slaba fizic decat el ........dar ma gandeam asa ...cum ar fi fost sa fim la fel de puternice ca ei in muschi, dar totusi sa fim femei ...wow cum ar fi fost ....? cred ca s-ar fi gandit de 10 ori inainte sa ridice pumnul ...pt ca ar stii ce-i asteapta , o lupata pe cinste .........eee imi imaginam si eu asa ...cum ar fi


Da, dar femeile isi bat copiii ... ca-n jungla.

good point
e drept ca si barbatii isi bat copiii.... dar ideea e ca asta e o boala a societatii noastre in general... cine mai are zicala "bataia e rupta din rai"???



sau daca erati karatiste!!!

Postat pe 16 Martie 2009 09:16
Imi place ca toata lumea aici condamna dar nimeni nu face nimic cand are in fata un caz de violenta domestica
InDark
Postat pe 16 Martie 2009 09:20
De la: InDark, la data 2009-03-16 09:20:10Imi place ca toata lumea aici condamna dar nimeni nu face nimic cand are in fata un caz de violenta domestica


nu este chiar asa, chiar se iau masuri in ceea ce priveste copii maltratati. dar ideea de baza este asa: k fac plangere, dar unde sunt dusi, traiesc mai bine? ii pasa cuiva? nu cred, asta putem sa o discutam, pana ne vine rau, ideea este k sistemul nostru e bolnav si asa ramane, daca nu facem multe schimbari.
cristi_nne
Postat pe 16 Martie 2009 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubiri imposibile 13 De la: _Cryssa_ 31 Ianuarie 2011 12:56
AAAAAAAAAAAAAAAAAAA! 4 De la: Eva32 3 Septembrie 2011 00:46
buna, 1 De la: deutza03 9 Martie 2012 11:58
Cu dusmanul in pat. 48 De la: _oktober_ 31 Ianuarie 2011 12:54
Noi ne iubim,dar parintii lui ne fac viata imposibila...Am nevoie de niste sfaturi 19 De la: rashela 31 Martie 2011 12:10