Setari Cookie-uri

Aparitia celei de-a treia persoane...

Oare aparitia in peisaj a acestui "personaj" are o pondere mare daca e sa facem o lista cu cauzele despartirilor?
Ma intreb daca de cele mai multe ori El (si de ce nu si Ea) a decis sa puna capat relatiei sau are de gand sa o faca( prin anumite semne,comportament) pt ca " a dat cu nasul de alta"...exprimandu-ma mai ca din popor...sau...cel putin o are in vizor...
onuta81
Postat pe 18 Octombrie 2008 20:33
De multe ori imi spuneam "de ce credem mereu ca exista o a treia persoana?".Pe atunci mai credeam in corectitudinea oamenilor.Si totusi de cele mai multe ori,eu sunt de parere,ca intervine o a treia persoana care duce la destramera unui cuplu...Si e nedrept ca altcineva sa isi caldeasca fericirea pe lacrimile si suferinta noastra.Dar asta e viata si astia sunt oamenii..Eu personal daca aflu ca un anumit barbat e ocupat,pt mine acela devine invizibil..Offf si relatiile astea....

Postat pe 18 Octombrie 2008 20:57
aparitia a celei de-a treia persoane.. daca merg in acelasi timp, important ca cel oficial sa nu afle. daca vrea sa se termine cu actualul treb facut cu grija, si verde in nas, nu pe ocolite si nu trage de timp daca ai o dilema in privinta acestui lucru
Sweet_Rodica
Postat pe 21 Octombrie 2008 22:04
Am avut 2 prietene care erau a 3-a roata la bicicleta si pot sa spun ca ele au avut de pierdut intr-un final
misa123
Postat pe 21 Octombrie 2008 23:14
Pt mine cea dea treia persoana ma facut sa nu mai fiu eu,ma dezamagit total el,il credeam omul ideal,perfect insa vad ca nu exista asa ceva,dar cel mai dureros e ca a lasat-o pe ea sa ma anunte chit ca acum nu mai e cu ea ,zice ca no mai vrea dar raul a fost facut,ea insa e cea mai josnica fiinta de pe pamant,stia ca avem un copil,am rugato sa inceteze si nu vroia nicicum......acu dupa 10 luni cred dar nu sunt sigura ca sa incheiat , dar ranile raman ........
anamarya2381
Postat pe 22 Octombrie 2008 00:34
l-am crezut ca e cel mai corect dar dupa 25 ani mi-a aratat ca nu este asa .eu am aflat despre ea dar ea nu stie
Muratura
Postat pe 22 Octombrie 2008 15:31
Si nu ai de gand sa faci ceva?
Ynnna
Postat pe 22 Octombrie 2008 15:49
as vrea sa discut cu ea in patru ochi,dar sotul meu mi-a interzis ca sa nu stric prietenia dintre famili .ei doi au fost colegi de serviciu si ce-i mai nasol ca sotul ei nu stie si pe deasupra are doi copii iar noi numai unul .
Muratura
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:47
si eu am aflat de a treia persoana dupa 20 de ani si nu mi-a fost bine deloc. Pt mine el a fost universul meu si credeam ca si eu insemn acelasi lucru pt el dar n-a fost asa.Nici macar nu-mi suporta prezenta in casa.Intr-un final cand toate s-au adeverit mi-a spus ca nu ma mai iubeste ca nu mai simte pt mine ce simtea odata dar sa stam impreuna pt copil
anebeera
Postat pe 2 Noiembrie 2008 08:07
si eu am trecut prin acest calvar...ins EU sunt de vina: nu am stiut sa il pastrez! El a facut pasiune pentru colega de birou, subalterna lui... Suntem impreuna tot de 25 de ani. Insa il iubesc, cu toate ca stiu de relatia...cealalta. Traiesc insa un calvar. Pentru ca mi a cerut rabdare sa ii treaca iubirea pt. cealalta . Ma minte de 7 luni incoace...Nu stiu ce sa mai fac! Am incerct chiar sa ma suprim, sa nu mai simt durerea, amintiri grele si frustrarea date de minciuna si prefacatorie. As vrea sa vorrbesc cu cineva aflat-a intr-o situatie asemanatoare.Desi am invatat ca nu trebuie sa stept ajutor de la NIMENI de pe acest pamnt. Caci numai Dumnezeu iti poate da alinare .
geuca
Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:03
Aveti curajul sa va intrebati partenerul/partenera : DE CE?
sau, si mai bine, aveti taria de a suporta raspunsul la intrebarea : De ce a trebuit sa existe si o a treia?
sandraescu
Postat pe 3 Noiembrie 2008 21:32
da l-am intrebat si mi-a spus ca a vrut ceva iesit din comun dar il iubesc inca si am discutat foarte mult si am zis ca daca ramine cu noi sa fie trup si suflet pt noi daca nu o sa divortez. am fost corecta fata de el nu am umblat cu alti si cred ca nu meritam sa ma insele cu colega de serviciu mai ales ca ea ma cunostea pe mine .
Muratura
Postat pe 4 Noiembrie 2008 18:40
nu cred ca se pune problema de a merita sau nu sa fii inselat/a. nimeni nu o merita .
si nici nu cred in raspunsul pe care l-ai primit si pe care cred ca-l primesc multe persoane la aceasta intrebare, de ce . a insela,dupa mine, e intotdeauna un efect : imi lipseste ceva in ce am acum , nu am curajul sa-l cer pentru ca.... stiu ca voi fi refuzat/a si atunci caut in alta parte....
acest .... STIU... omoara multe relatii....pentru ca niciodata nu e verificat , mereu e presupus ...
sandraescu
Postat pe 5 Noiembrie 2008 00:23
pt GEUCA si MURATURA - nu incercati singure sa rezistati, nu veti reusi altceva decat sa va afundati mai tare in chinuri. Povestiti cu cineva din anturajul vostru , cu cineva la fel de matur , poate chiar cu barbati - pot sa va lamureasca mai bine care ar fi raspunsul masculin la DE CE ? - Eu inca nu am reusit sa scap de urmarile unei asemenea situatii, desi de 5 luni nu mai sunt impreuna , dar mi-a ajuns socul initial ! Am fost total destabilizata, inca nu am renuntat la ideea sinuciderii, dar e mai palida necesitatea de a recurge la gest. Poate scap de obsesia asta, dar nu as fi reusit sa trec peste anii de chin fara ajutorul fetelor din jurul meu ( zic fete , desi au copii mari si ani multi de vechime in casnicie ). Ideea e ca trebuie - afurisit verbul asta TREBUIE ! - sa construiesti o noua relatie , chiar daca va impacati ! Adica sa existe UN NOU INCEPUT ! cu tot dichisul si cu sinceritate , nu doar cu afectiune.Sau , daca va despartiti sa nu va lasati loc de ura !
maria_zada
Postat pe 22 Noiembrie 2008 17:35
interesanta discutie
gabriela_35ct
Postat pe 16 Decembrie 2008 12:19
nu stiu ce experiente au avut altele,dar tipa cu care m-a inselat sotul meu nu e deloc sanatoasa.se spune despre o amanta ca "mananca"banii barbatului.dar la mine a fost total invers:i-a dat bani,ii lua tigari zilnic,cadouri,ba chiar i-a imprumutat masina ei cea nouajumatate de an,pana cand am aflat eu si m-am luat de ea.si chestia cea mai dura e ca intre ei nu a fost mai mult de cateva sarutari si intalniri la terase.insa de fiecare data cand ma luam de ea ii spunea sotului ca daca o sa o mai deranjez o sa o ambitionez si chiar nu o sa-l mai lase in pace deloc.iar la ultima discutie pe care am avut-o cu ea pe mail,a spus ca de fapt sotul meu umbla dupa ea.si credeti-ma ca sotul meu e chiar putin mai frumos ca dracu(vorba aceea romaneasca...).oare ce gasise ea la el ca sa o faca sa creada ca merita sa sacrifice si sa imparta cu el tot ce are?mai ales ca stia ca el ma duce si ma aduce de la serviciu cu masina eisi repara casa in care stam impreuna di banii ei?!
gabriela_35ct
Postat pe 16 Decembrie 2008 12:39
De la: maria_zada, la data 2008-11-22 17:35:30pt GEUCA si MURATURA - nu incercati singure sa rezistati, nu veti reusi altceva decat sa va afundati mai tare in chinuri. Povestiti cu cineva din anturajul vostru , cu cineva la fel de matur , poate chiar cu barbati - pot sa va lamureasca mai bine care ar fi raspunsul masculin la DE CE ? - Eu inca nu am reusit sa scap de urmarile unei asemenea situatii, desi de 5 luni nu mai sunt impreuna , dar mi-a ajuns socul initial ! Am fost total destabilizata, inca nu am renuntat la ideea sinuciderii, dar e mai palida necesitatea de a recurge la gest. Poate scap de obsesia asta, dar nu as fi reusit sa trec peste anii de chin fara ajutorul fetelor din jurul meu ( zic fete , desi au copii mari si ani multi de vechime in casnicie ). Ideea e ca trebuie - afurisit verbul asta TREBUIE ! - sa construiesti o noua relatie , chiar daca va impacati ! Adica sa existe UN NOU INCEPUT ! cu tot dichisul si cu sinceritate , nu doar cu afectiune.Sau , daca va despartiti sa nu va lasati loc de ura !
geuca
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:33
draga maria zada...
daca-ai sti cum ma simt... sunt pulverizata, desfacuta in milioane de atomi, fiecare din ei numindu-se suferinta...
dupa 9 luni, inca imi mai replica " ei, si, ce mare lucru am facut?"...
nu ma mai suport, ma simt exact ca un fier de calcat stricat si inlocuit, sau, mai bine- da, sunt ratoiul cel urat !!!
stii cum am incercat pana acum sa rezist ? l-am iertat, l-am iubit si mai mult, l-am vazut din nou imaculat, si dupa trei luni, chiar in ziua aniversarii noastre de 22 ani de casnicie- surpriza! - i-a trimis EI mesaje !!! pe care le-am gasit, fara sa vreau, dupa o saptamana. Tradare, tradare, si iar tradare ! De atunci, lumea mea s-a ridicat cu fundul in sus, nu mai am deloc incredere in el, si imi tot repeta ca nu vrea sa ma mai vada suferind, ca... sufera el! EL este victima !!!
De doua saptamani, recunosc ca nu mai pot detine controlul asupra suferintei si disperarii mele. EA este colega lui de birou... Si iau niste antidepresive, uneori mai multe decat ar trebui, ca sa nu mai pot vorbi, ca sa nu mai sufar, ca sa nu mai sufere... el. Ce tampenie ! Imi pierd mintile ! Ce sa mai fac???????
geuca
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:40
poti pleca undeva singura, pentru o perioada ?
sandraescu
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:35
singura, adica fara el ....
sandraescu
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:36
NU PLECA SINGURA ! Ai nevoie de companie, de sustinere sincera, de motive sa rezisti date de altcineva din viata ta ! Inca nu il poti scoate din sufletul tau, dar incearca , TREBUIE SA POTI sa te intelegi pe tine insati, nu pe el . Antidepresivele nu sunt o solutie, nu-ti garanteaza nimeni ca se rezolva problema luand antidepresive, sau mergand la psiholog. TREBUIE sa intelegi singura ca e ABSOLUT NECESAR sa iesi din starea asta singura ! sa te regasesti pe tine insati, fara sa mai adaugi valoarea lui , sau persoana lui , langa a ta. Constata ca esti apreciata , iubita , dorita de multe alte persoane,adica trebuie sa iti regasesti siguranta de sine, sa iti acorzi prioritate , pentru ca esti mai importanta decat el ! nu incerca, FA-O ! incepe de ACUM !
maria_zada
Postat pe 19 Decembrie 2008 01:17
off..provoc suferinta..unei femei..unei sotii..a unui om pe care il iubesc..care m-a scos din iad..si m-a adus in rai..de 4 ani//un barbat casatorit este suflwetul meu..suflet pereche spune el..si eu..il cred..ne iubim mult..din ce in ce mai mult..am incercat sa renuntam unul la altul..insa apasiunea arde mai intens..nu e corect..iubesc barbatul altei femei pe care nu o cunosc..si care cu siguranta imi simte prezenta in casa ei..sfirsitul de saptamina e pentru noi un c alvar..nu ne auzim..nu ne vedem..ne vedem des..tot mai des..iar el..merge mereu acasa..imbibat de mireasma dragostei mele ce i-o port..pe care mi-o poarta..ea il suna..il suna mereu..mereu..mereu..el ii vorbeste frumos..o linisteste inc e priveste infidelitatea lui..si..continua s ama stringa cu foc linga el..a linistit-o..insa sufletul meu e praf..cine sufera..el?ea?eu?care cui apartinem?
cine pentru cine sufera?..
Merido
Postat pe 19 Decembrie 2008 01:56
tu cum te ai simtii sa fii sotia lui si sa aflii tot ce ai spus tu aici ? asa de curiozitate intreb
alina_luminita
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:01
Inrebare:cine la cine trebuie sa renute si de ce??Raspunsuri posibile"
1.eu la iubirea vietii mele ?(suntem de 4 ani impreuna)
2.el la mine?(sa fie cu nevasta caruia i-a jurat credinta si linga care nu pare sa mai simta mare lucru)
3.el la ea?(si sa nu mai aiba viata lui in linie dreapta)
4.ea la el?(pentru ca o insala si nu o mai doreste fizic de mai bine de 4 ani)
...sa arunce piatra in mine cel care se simte nevinovat.!
Merido
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:07
De la: Merido, la data 2008-12-19 02:07:07Inrebare:cine la cine trebuie sa renute si de ce??Raspunsuri posibile"
1.eu la iubirea vietii mele ?(suntem de 4 ani impreuna)
2.el la mine?(sa fie cu nevasta caruia i-a jurat credinta si linga care nu pare sa mai simta mare lucru)
3.el la ea?(si sa nu mai aiba viata lui in linie dreapta)
4.ea la el?(pentru ca o insala si nu o mai doreste fizic de mai bine de 4 ani)
...sa arunce piatra in mine cel care se simte nevinovat.!

eu te am intrebat altceva...dc eviti raspunsul?
alina_luminita
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:07
...nu stiu cum m-as simti..eu sufar pe alta baricada
Merido
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:09
si ink..o intrebare te inteleg k il iubesti si etc..i se poate intampla oricui, dar nu te simti k roata de rezerva? :( imi pare rau prin ce treci ....si dk ar fi sa raspund intr un fel e ca toti va alegeti cu suferinta din povestea asta intr un final
alina_luminita
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:09
..ma simt..mult de tot ma simt..de fiecare data cind pleaca de linga mine..se desprinde si cite o bucatia de suflet..mi-e atit de greu..si nu inteleg de ce naiba iubirea asta pacatoasa nu se mai termina..reinvie cu fiecare problema..depasim orice..mergem ikinainte chiar si stind cu spatele la viata
Merido
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:13
CE POVESTE VECHE ! si ce lamentabil esuati amandoua !SUFERITI ! cred ca va place ! EL E FERICIT ! E iubit de doua ori ! Ce frumos se foloseste de voi si ce mandru cocos este ! SA INTERVINA UN STRAIN SA VA LAMUREASCA SITUATIA ?
maria_zada
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:17
..Povestea o fi veche..dar ptr mine e asa de noua..uneori simt nevoia sa ii privesc sotia in fata..desi nu o cunosc..sa ii vad impreuna..sa ii privesc pe rind..alteori..vreau ii vb sotiei..
Merido
Postat pe 19 Decembrie 2008 02:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor...? 19 De la: asdfgh 21 Februarie 2012 17:53
de ce sa mai iubim daca sufletele noastre vor fi sfaramate? 32 De la: kudika006109 30 Mai 2009 09:45
Iubire sau nu ? 23 De la: kudika_989893 13 Iulie 2015 19:58
buna tuturor! 21 De la: Armain_Qi_1 1 August 2011 21:43
Despartire 37 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:49