Setari Cookie-uri

locuitul cu iubitul in casa parintilor lui

nici macar pt o perioada sa nu o faci .. k asa am spus si eu si uite.ma tot aici de 7luni ... si nu e ok... acum nu maipot pleca k mi-ar fi greu.si dak nu ne intelegerm asa bn in perioada asta ... tot nu pot pleca...pana la urma e alegera ta :P poop
cristinutza_cristinutza
Postat pe 13 Noiembrie 2008 23:38
eu cred ca mutatul cu partenrul, singuri (daca va permiteti) sau cu parinti duce relatia la un alt nivel. Daca reusiti sa va intelegeti si sa va descurcati impreuna cu acest mod de viata zi de zi unul cu altul inseamna ca puteti intr-un final sa va casatoriti.


Daca nu merge inseamna ca n-a fost sa fie si la un moment dat relatia vostra tot s-ar fi stricat.

anderson
Postat pe 14 Noiembrie 2008 12:47
da ... ai dreptate anderson dar faza e ca e mult prea devreme .. acum e alegerea fiecaruia.eu stiu ce patesc de asta ... :P:P:P
cristinutza_cristinutza
Postat pe 14 Noiembrie 2008 17:25
gelozia nu arata deloc ca te iubeste!un om care iubeste cu adevarat nu poate sa fie gelos..inseamna lipsa de respect!
paulaioana20
Postat pe 18 Noiembrie 2008 10:15
Ba eu cred ca putina gelozie nu strica..
Sa nu se exagereze insa..
De exemplu, prietenul meu nu mi-a aratat niciodata ca ar fi gelos.. NICIODATA.. uneori am impresia ca nu ii pasa ..alteori cred ca pur si simplu asa este el..hmm
ancuta_24
Postat pe 18 Noiembrie 2008 10:22
Nu e bine sa stati cu parintii.. in nici un caz..
nici nu va imaginati la ce discutii se ajunge.. chiar daca la inceput totul este bine..
ancuta_24
Postat pe 18 Noiembrie 2008 10:25
nu imi face crize de gelozie,doar k il simt k e gelos uneori!nu imi fac probleme in privinta asta!si chiar ma iubeste!iar putina gelozie arata k te iubeste,gelozia dusa la extrem strica relatia ptr k inseamna neincredere!si eu sunt uneori geloasa chiar dak nu ii arat!asta inseamna k nu il iubesc?oricum intrebarea era alta...nu era vb de gelozie ci de locuitul cu parintii
Onutza_bby
Postat pe 18 Noiembrie 2008 16:21
Daca nu risti nu castigi,Normal ca ar fi mai bine sa va mutati numai voi doi,dar daca nu se poate incearca sa te muti la el.Mai e o problema daca e posesiv,gandeste/te cum va fi cand vei sta cu el in casa.Acum depinde si ce intelegi tu prin posesiv.Daca e posesiv in senul ca fara el in oras nu,si ar vrea sa isi petreaca tot timpul cu tine,inseamna ca aveti o problema.Nu vreau sa fiu rautacioasa dar totusi mai gandeste/te
mirelamuresan
Postat pe 28 Noiembrie 2008 22:53
buna,sa sti ca locuitul cu parinti lui poate strica tot ce este mai frumos intre voi chiar daca te intelegi bine cu ai lui.Nu face prostia sa stati cu ai lui ,STATI SINGURI obisnuitiva unul cu celalat ,in momentul in care o sa locuiesti zi de zi cu el atunci ai sa-l cunosti cu adevarat si el pe tine .
dya0283
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:28
spui un foarte mare adevar ,tot timpul nu o sa le convina ceva.
dya0283
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:29
da ma stati singuri...dati 400 euro pe o amarata de garsoniera.

stii cum se zice n-ai nevoie de altceva cand ai dragoste
anderson
Postat pe 2 Decembrie 2008 11:52
poi si anderson are dreptate...oricum depinde de la caz la caz!
Onutza_bby
Postat pe 2 Decembrie 2008 16:57
treaba cu mutatul..hmm..depinde de foarte multi factori..depinde de felul tau de a fi de nevoile tale(ma refer de timpul tau pentru tine care daca tii la el..s-ar putea sa dispara o data mutata cu iubitul), depinde de iubitul tau..cum stie sa gestioneze momentele de tensiune care pot aparea si cit de bine stie el ce loc ocupi tu si ce loc ocupa parintii..depinde de parintii iubitului, cit de deschisi sunt la minte, ce prejudecati au in viata...depinde de relatia dintre voi, cit de solida e..in fine depinde de foarte multe chestii..la care trebuie sa te gindesti serios inainte de a face pasul..insa o relatie de 9 luni e prea frageda ..e prea devreme..inteleg ca sunteti despartiti de km si acum ca v-ati gasit ati vrea sa petreceti tot timpul impreuna..insa o relatie ca sa se maturizeze..sa se transforme, trebuie sa treaca prin anumite etape, iar una din aceste etape e viata voastra impreuna dar separata, sarind peste etape ..riscati, acum tu stii mai bine cit de mare e riscul si mai ales daca merita
andayn
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:01
la 20 de ani cred ca e cam devreme sa va mutati impreuna. mai copilareste.
fluturasalb85
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:02
Gandeste-te foarte bine la ce urmeaza sa faci, esti dispusa sa-ti imparti tabieturile cu el? eu recent m-am mutat impreuna cu prietenul meu si desi stam singuri tot imi este greu sa ma adaptez stilului lui de viata, una e cand stai un weekend la el, in fond esti primita ca o gazda, iar alta e cand te trezesti zi de zi langa el si te intorci acasa si tot el e langa tine. Ia in calcul urmatoarele lucruri: il iubesti cu adevarat incat sa ii accepti toate mofturile?; ai scris ca e o fire posesiva si asta ar putea sa-l indemne sa vrea sa stea tot timpul cu tine si prietenii lui sa devina si amicii tai si tot asa; vei vrea din cand in cand sa stai singura si tu putin sau cu prietenele tale. Multa bafta in alegerea facuta!
dadinada
Postat pe 3 Decembrie 2008 19:17
nu.eu una nu m-as muta cu el la parintii lui...si mai este si posesiv...eu una sunt o persoana mai libertina si nu imi place sa fac ce spun altii sau sa fiu tinuta sub papuc....asa ca daca vreau sa merg la o cafea cu fetele in timpul meu liber iar el vrea sa stau acasa cu el....va iesi nasol si asa ca mai bine il dau lu' masa inapoi....cand aud de posesivitate parca aud de cel mai urat lucru din lume:))
SOrySo
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:04
Depinde de la caz la caz. Eu atau cu el la pãrinþii lui ºi mã înþeleg super bine cu ei. ªi eu sunt o persoanã extrem de libertinã, nici mie nu-mi place sã fiu þinutã sub papuc. Dacã vreau sã mã duc la un suc cu prietenele, mã duc ºi gata! NU cer voie nimãnui. dacã el vrea altceva: negociem: mã duc 2 - 3 ore cu fetele, apoi vin ºi ne petrecem timpul împreunã!
Pãrinþii lui sunt de nota 10. Noi avem camera la etaj, mama lui nu urcã niciodatã farã sã cearã voie, nu se amestecã în treburile noastre, dacã ne certãm, mai degrabã îmi ia apãrarea mie.... E o super tipã! Plus cã noi în nici un caz nu ne-am putea întreþine singuri... Aºa cã sunt numai avantaje! Dar am avut ºi o altfel de experienþã.... cu o mamã a unui fost prieten extrem de posesivã, geloasã chiar! Brrr o istorie tare neplãcutã! Aºa cã depinde de persoanã!
amelia05
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:23
De la: amelia05, la data 2009-01-27 09:23:55Depinde de la caz la caz. Eu atau cu el la pãrinþii lui ºi mã înþeleg super bine cu ei. ªi eu sunt o persoanã extrem de libertinã, nici mie nu-mi place sã fiu þinutã sub papuc. Dacã vreau sã mã duc la un suc cu prietenele, mã duc ºi gata! NU cer voie nimãnui. dacã el vrea altceva: negociem: mã duc 2 - 3 ore cu fetele, apoi vin ºi ne petrecem timpul împreunã!
Pãrinþii lui sunt de nota 10. Noi avem camera la etaj, mama lui nu urcã niciodatã farã sã cearã voie, nu se amestecã în treburile noastre, dacã ne certãm, mai degrabã îmi ia apãrarea mie.... E o super tipã! Plus cã noi în nici un caz nu ne-am putea întreþine singuri... Aºa cã sunt numai avantaje! Dar am avut ºi o altfel de experienþã.... cu o mamã a unui fost prieten extrem de posesivã, geloasã chiar! Brrr o istorie tare neplãcutã! Aºa cã depinde de persoanã!



Si eu ma inteleg foarte bine cu ai lui,dar mai ales cu maica-sa cu care stau aproape in fiecare seara la povesti.tine foarte mult la mine si eu la ea.
in legatura cu el,nu stiu...mi-e frica sa nu ajungem sa ne certam si sa pierd in timpul asta si locul la camin.ma inteleg foarte bine cu el,dar bine inteles k si la noi mai exista certuri,contraziceri.trebuie sa mai pun si raul in fatza.care e cea mai buna decizie? offf,grea decizie!!! help!!!!
Onutza_bby
Postat pe 28 Ianuarie 2009 20:06
si eu stau cu viitorul meu sot la parintii lui...chiriile sunt foarte mari si nu putem sa ne permitem...ii dau dreptate lui anderson
fetita, poti sa mai astepti,nu te grabi...daca el te pune pe tine pe primul loc, are ganduri serioase in ce priveste relatia voastra atunci muta-te...
noi ne-am obisnuit unii cu altii, fiecare are tabieturile lui si ni le respectam reciproc, iar parintii lui sunt oameni normali si de treaba...
deci, se poate sa fie si bine...eu sunt de acord cu mutatul cu parintii, acum e foarte greu sa-ti permiti sa stai doar cu iubitul sau sa-ti cumperi o casa...
este intr-adevar un pas important...este alt nivel al relatiei...daca nu te simti pregatita nu te muta...
fluffy
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:41
Pentru Onutza: e foarte bine cã te înþelegi cu pãrinþii lui ºi cã voi doi vã înþelegeþi! Dar ce e cu "el e un pic cam posesiv ºi vrea sã-i dedic tot timpul meu liber "?? E cam nasol... Gândeºte-te cã nu ai decât 20 de ani.... chiar sã nu poþi sã ieºi cu o prietenã la un suc?? Mi se pare cam exagerat! ªi mai ales sunteþi doar de 9 luni împreunã... se vor mai întâmpla multe... timpul trece, pasiunea nebunã de la început se cam duce ºi se transformã treptat, treptat într-un alt sentiment.... E foarte greu sã trãieºti alãturi de o persoanã posesivã! Crede-mã cã, cu toatã iubirea, la un moment dat vei dori sã mai ieºi ºi cu prietenele tale... vei dori sã mai vezi ºi alþi oameni - nu neapãrat un alt tip, ci alþi oameni, sã mai ieºi din rutinã! ªi-atunci?!! Ce se va întâmpla? Partea cu posesivitatea lui ar trebui discutatã!
amelia05
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:30
d/zeu zice ca ;tanarul va lasa pe mama si tatal sau si se va alipi de nevasta lui si vor fi un singur trup si eu zic la fel ca e mai bine sa astepti pana gasesti o locuinta caci altfel ai toate sansele sa esuezi an planurile tale tio spun din experienta
erikahd2008
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:39
daca va iubiti si va intelegeti eu zic sa incerci nai nimica de pierdut
adi26
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:26
De la: amelia05, la data 2009-01-30 16:30:57Pentru Onutza: e foarte bine cã te înþelegi cu pãrinþii lui ºi cã voi doi vã înþelegeþi! Dar ce e cu "el e un pic cam posesiv ºi vrea sã-i dedic tot timpul meu liber "?? E cam nasol... Gândeºte-te cã nu ai decât 20 de ani.... chiar sã nu poþi sã ieºi cu o prietenã la un suc?? Mi se pare cam exagerat! ªi mai ales sunteþi doar de 9 luni împreunã... se vor mai întâmpla multe... timpul trece, pasiunea nebunã de la început se cam duce ºi se transformã treptat, treptat într-un alt sentiment.... E foarte greu sã trãieºti alãturi de o persoanã posesivã! Crede-mã cã, cu toatã iubirea, la un moment dat vei dori sã mai ieºi ºi cu prietenele tale... vei dori sã mai vezi ºi alþi oameni - nu neapãrat un alt tip, ci alþi oameni, sã mai ieºi din rutinã! ªi-atunci?!! Ce se va întâmpla? Partea cu posesivitatea lui ar trebui discutatã!


Ms mult de sfat dar e cam exagerat ceea ce spui.nu am spus k nu am voie sa ies cu prietenele mele sau ceva de genul asta,doar k mi se parea cam ciudat sa vrea sa petreaca atat de mult timp in compania mea.Oricum,acum 2 sapt am implinit un an.Eu i-am dat lui libertate ptr a primi si eu acelasi lucru,ptr k dupa parerea mea "primesti ceea ce dai".
Cum am mai spus eu acu stau mai mult la el,doar ca imi este greu sa fac acest pas"de a ma muta la el".Mi-e frica k s-ar putea schimba ceva din moment ce eu as renunta la camin,chiar daca dau cam degeaba banii acolo,stand 99% din timp la el.
Onutza_bby
Postat pe 4 Februarie 2009 18:07
De la: adi26, la data 2009-01-31 17:26:33daca va iubiti si va intelegeti eu zic sa incerci nai nimica de pierdut

Nu sunt eu o pesimista dar de data asta mi-e frica sa nu ma cert cu el ,chiar daca ne intelegem foarte bine si ne iubim, si sa pierd caminul.nu imi permit asta tocmai acu cand in vara am licentza de dat.
Onutza_bby
Postat pe 4 Februarie 2009 18:09
pai si daca stai 99% din timp la el... de ce spui ca iti e frica sa te muti cu el?? deja ai facut-o! :))
amelia05
Postat pe 8 Februarie 2009 18:11
da,cam asa ceva,dar e o diferenta.am locul la camin.nu imi convine ceva pot fugi acolo.dak ma mut la el tre sa renunt la camin k sa scutesc o multime de bani,k stau la camin privat.
Onutza_bby
Postat pe 9 Februarie 2009 23:03
De la: Onutza_bby, la data 2009-02-09 23:03:58da,cam asa ceva,dar e o diferenta.am locul la camin.nu imi convine ceva pot fugi acolo.dak ma mut la el tre sa renunt la camin k sa scutesc o multime de bani,k stau la camin privat.

da... ai si tu dreptate... poti "fugi" daca nu-ti convine ceva.... pai stii ce zic? pana la urma raspunsul la intrebarea asta il ai numai tu... e un risc pe care trebuie sa ti-l asumi! Intrebarea este: esti pregatita sa-ti asumi acest risc??
amelia05
Postat pe 13 Februarie 2009 13:38
inca nu m-am mutat"cu totul" dar sunt pe punctul de a face lucrul asta.dupa atata timp m-am hotarat sa fac "pasul asta" si s-a ivit o problema.ma inteleg bine cu maik-sa dar am inceput sa n-o mai suport din cauza curateniei.de exemplu eu nu las niciodata vasele nespalate in chiuveta,ea imi lasa in fiecare dimineatza si urasc sa le vad acolo!!!vede k e mereu ordine in casa si k "e o proasta ca mine " care face curat si ea vine acasa mereu "obosita" si nu mai face aproape nimic!!!astazi m-am enervat si i-am spus iubitului meu de ce face maik-sa si a zis v-a avea o discutie serioasa cu ea.acu sper sa fie bine,ptr k nu imi plac certurile.vreau doar sa fie lumea dreapta si cu mine!!!
Onutza_bby
Postat pe 13 Februarie 2009 16:30
De la: Onutza_bby, la data 2008-10-20 15:38:36 buna.dak ati avea 20 de ani si ati avea o relatie cu un baiat de 23 de ani cu care va iubiti si cu care sunteti impreuna de 9 luni,v-ati muta in casa parintilor lui?luati in considerare si urmatoarele aspecte:
-ma inteleg bine cu el,cu exceptia unor certuri la care nu rezistam mai mult de 30 min pana sa ne impacam
-ma inteleg super bine cu parintii lui
-el se gandeste mereu la casatorie,de fapt ajungem sa ne gandim la viitor,ne facem planuri
-weekendurile le petrec la el aksa,eu fiind din alt oras si stand la camin
-el o pers destul de posesiva,care vrea sa ii dedic tot timpul liber
as dori sa aflu parerile voastre!merci

Dupa ce va casatoriti e altceva dar deocamdata e mai bine sa stati fiecare la casa lui (caminul lui), sau daca va permiteti, sa stati undeva in chirie doar voi doi...parintii lui au idee despre "planurile" voastre ? nu cred ca vor fii prea incantati....decat poate daca e singur la parinti si atunci te-ar putea suporta mai usor pentru ca e mai simplu decat sa suporte sa nu stie ce le face odorul...si sunteti mult prea tineri penrtu casatorie....Si eu ma inteleg bine cu soacra mea...chiar e super ok dar nu e la fel daca stam in aceiasi casa...fiecare cu tabieturile lui...eu, casatorita fiind am stat la socrii un an si ceva. Cea mai mare problema s-a datorat faptului ca pe socru meu il deranja ca noi radeam si ne prosteam tot timpul...si uite asa am inceput sa-l deranjam...si daca mai veneau si prieteni la noi...era deja prea mult....gandeste-te ca nu doar dormi si mananci acolo...desi si cu mancarea ar putea aparea probleme....si sunt foarte multe aspecte de care nu-ti dai seama decat atunci cand esti in fapt....daca nu ai casa ta, mai bine stai in chirie decat cu socrii sau parintii. Categoric... daca acum ai cu socrii relatii foarte bune, le vei avea doar bune sau bunicele dupa ce veti sta impreuna.....
ocs
Postat pe 24 Februarie 2009 18:15
De la: Onutza_bby, la data 2009-02-13 16:30:43inca nu m-am mutat"cu totul" dar sunt pe punctul de a face lucrul asta.dupa atata timp m-am hotarat sa fac "pasul asta" si s-a ivit o problema.ma inteleg bine cu maik-sa dar am inceput sa n-o mai suport din cauza curateniei.de exemplu eu nu las niciodata vasele nespalate in chiuveta,ea imi lasa in fiecare dimineatza si urasc sa le vad acolo!!!vede k e mereu ordine in casa si k "e o proasta ca mine " care face curat si ea vine acasa mereu "obosita" si nu mai face aproape nimic!!!astazi m-am enervat si i-am spus iubitului meu de ce face maik-sa si a zis v-a avea o discutie serioasa cu ea.acu sper sa fie bine,ptr k nu imi plac certurile.vreau doar sa fie lumea dreapta si cu mine!!!


Hmm, parerea mea este ca "o discutie serioasa cu mama lui" e inceputul ... sfarsitului. Nicio mama pe lumea asta nu va aprecia ca o fatuca de 20 de ani sa ii faca reprosuri prin fiul ei, in casa ei... A te primi acolo nu inseamna ca te adora.. inseamna doar ca nu e dispusa sa-si piarda inca copilul, sa-l stie departe de ea, sa-l stie ingrijit de o alta femeie... Se intelege bine cu tine atata timp cat iti cunosti bine locul.... O discutie serioasa cu mama lui ar putea fi inteleasa ca un "ordin" si va deranja cu certitudine.
Dreapta si cu tine? A pretinde dreptatea..... unor oameni care (cu siguranta) isi inchipuie ca ti-au facut un bine urias primindu.te in casa lor si scutindu-te astfel sa dai o caciula de bani pe camin ..... e ca si cum le-ai spune ca erau obligati s.-o faca, ca era dreptul tau sa locuiesti cu ei. E firesc sa speli vasele (lasate sau nu ostentativ), e firesc sa faci curatenie...... cand e soacra obosita. Nu stiai asta? Sa zicem ca e doar prima lectie a ceea ce inseamna sa locuiesti cu parintii (nu conteaza ai cui)... Din pacate!

De ce nu iti urmezi tu instinctele? Daca in sufletul tau a existat o teama permanenta ca ceva nu va mai functiona la fel de bine.. daca te muti acolo.. de ce ai facut-o totusi?



ps. am spus mai sus "inceputul sfarsitului"... referindu-ma nu neaparat la sfaritul relatiei voastre. Desi o mama importiva ta.... cam asta ar fi finalul :(
rashela
Postat pe 25 Februarie 2009 05:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi pare rau, iubitul meu... 88 De la: sakura_7777777 3 Aprilie 2010 13:28
Copilul lui nu ma place! 23 De la: Bubulina_Aditza_1 26 Martie 2014 20:41
lacrimi pt un barbat care ma iubeste dar eu nu stiu ce sa fac 30 De la: liliana_2007 24 Martie 2013 13:07
AM AFLAT DUPA APROAPE UN AN CA SUNT AMANTA...... 53 De la: kudika_6837 15 Ianuarie 2013 11:17
Dilema 3 De la: katy6853_yahoo_com 20 Mai 2009 10:10