Setari Cookie-uri

Ce urasc la Barbati & Femei !!!!

De la: Coman_, la data 2008-11-19 21:11:43
De la: Lillix, la data 2008-11-16 23:55:12Imagine there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one



Lilli, as vrea sa stiu cine a scris versurile astea ?
Apartin vreunei melodii ?






Imagine - John Lennon
Lillix
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:18
Se spune ca versurile refrenului ar fi fost inspirate din poezia sotziei lui Yoko Ono.

John Lennon a facut parte din formatia "Beatles", alaturi de Paul McCartney, George Harrison si Ringo Starr.

Daca vrei s o asculti caut o pe youtube , linia melodica este la fel de frumoasa ca si versurile
Lillix
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:23
John Lennon "Imagine"...desi nu vorbeai cu mine... din vremea cand mai erau si altii care propagau iubirea si pacea. Din pacate unii dintre ei au fost ucisi, altii sunt ocupati cu serviciul si facutul banilor...
tally_weijl
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:28
Scuze Lillix, n-am stiut ca "esti pe faza".
tally_weijl
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:31
Utopic - de fapt distopic pentru mine. Nu-mi place lumea lui Lenon.
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:38
Sunt multi cei care l au criticat tocmai prin prisma utopiei. Dupa parerea mea este doar un exercitiu de imaginatzie.

Fiecare avem atoposul nostru! Unii il descriu prin cuvinte, altii prin simboluri, altii cu ajutorul notelor muzicale, atitudine, gestica, etc.
Lillix
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:47
Tally,

Misto status mai ai :p [Ma duc si eu cu tine acolo :D]

Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:50
unii de pe aici nici nu stiu ce urasc mai intai....ii urati pe romani?....pe femeile care se lasa nu stiu cum f...?...pe manelisti?...pe cine dracu?.....astea trei categorii sunt unu si acelasi lucru?....?...hai ca e o varza totala....numai cuvantul "urasc" l-am remarcat mai mult.....Luati niste distonocalm ceva!

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:30
De la: lydeea, la data 2008-11-15 11:35:22e mult prea mult spus'urasc' daca nu iti convine atitudinea unui om nu intri in acelasi anturaj cu el si gata.poate si manelistii si incultii urasc oamenii diferiti de ei.ideea e ca oricum nu putem schimba lumea,oricat am incerca dar ca fapt divers,eu nu suport tiganii,aia de satra,care se iau de tine la tot pasul

...o parere de bun simt!

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:32
mai bn sa nu urasca...........ci sa ignore pers care nu sunt pe placul lor..........

Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:35
c ziceti fetelor?
Fluturash16
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:35
Pai, eu zic asa:
1. Lucrurile astea se intampla pentru ca au dat "ignore" prea multi, in loc sa ia atitudine.
2. Poate raspunde aici si nevinovatul care munceste cinstit in Italia si caruia i-a fost ars magazinul din Roma sau unul din cei care au fost batuti si impuscati de barbati cu cagule, etc, drept razbunare pentru ce au facut ALTI conationali de-ai nostrii.
Chiar asa, dragilor, voi sunteti de vina, ca stati in anturajul* lor! Duceti-va pe luna!!! Sau si acolo e prea aproape?!
3. Vad ca unii vorbesc una iar altii inteleg cat pot. Dar pana la urma asta e problema lor.

*anturaj=oras sau tara
tally_weijl
Postat pe 20 Noiembrie 2008 11:59
Dar italienii cum sunt?.....Cineva de la mine din familie a cunoscut un ofiter englez (pe timpul celui de-al doilea razboi) care depunea marturie ca italienii sunt o natiune fara caracter (parere de englez!)care pe fata iti cad in genunchi si iti pupa picioarele si pe la spate te scuipa.....si care torturau fara motiv prizonierii de razboi

Deci draga, Tally Weijl, italienii astia (unii dintre ei) sunt mai rau ca romanii aia cei mai hoti care misuna prin Italia

Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:10
De la: amiy, la data 2008-11-20 12:10:26Dar italienii cum sunt?.....Cineva de la mine din familie a cunoscut un ofiter englez (pe timpul celui de-al doilea razboi) care depunea marturie ca italienii sunt o natiune fara caracter (parere de englez!)care pe fata iti cad in genunchi si iti pupa picioarele si pe la spate te scuipa.....si care torturau fara motiv prizonierii de razboi

Deci draga, Tally Weijl, italienii astia (unii dintre ei) sunt mai rau ca romanii aia cei mai hoti care misuna prin Italia


ultranationalisti,homofobi si intoleranti.

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:15
SINCER NU-I AM LA INIMA PE ITALIENI SI ASTA DE MULT TIMP, nici pe greci (daca cazi pe strada nu se uita la tine!).....imi plac spaniolii si turcii sunt oameni saritori - asta din ce cunosc sau am auzit!

Postat pe 20 Noiembrie 2008 12:23
nici eu nu am nimic cu marea majoritate, dar prin comportament si multe altele de asta au dat dovada.

mai degraba iti sare un strain in ajutor in italia decat un italian.
sunt si exceptii dar.... rare.

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:16
pt Tally: am inteles de prima oara, nu te-am banuit ca ai fi de acord, doar am punctat ideea ta, cu povestioara mea.
Am iesit si eu in afara, de nenumarate ori, cam peste tot in Europa, nu am ajuns inca in Irlanda, Danemarca si Portugalia. Daca esti in Germania, nu ma mira reactia lor- oamenii aia sunt ordonati, civilizati si corecti, din cate am putut eu sa-mi dau seama in putinul timp petrecut acolo.Daca ar fi sa emigrez, Germania se potriveste cel mai bine caracterului meu.
In vara asta am fost in Sicilia. Am fost sa vizitez si eu ca omul, una alta pe acolo, si la intrarea intr-o catedrala, tiganca cersea intr-o italiana impecabila. I-am raspuns in romana ca nu-i dau nimic, si mi-a raspuns in romana ,, de ce ?,, la marginea orasului, spre autostrada, locul incepuse sa semene cu zonele sordide de la marginea oraselor noastre de provincie, cu zonele ce inconjurau autogarile ceausiste, iar populatia era un amestec de rromi si smenari de-ai nostrii, de-ai lor. Daca RRomii nu ar avea toalele lor specifice, zau daca i-ar deosebi cineva de italieni. Sunt imputiti, in restaurant nu au hartie la toaleta, pe strazi mizerie, vorbesc mult, tare, maneaua le lipseste.
Grecii, alti nenorociti jegosi si plini de ei, care si intre ei se mananca.
Spaniolii, da, te ajuta, si sunt inimosi, ca si turcii. Dar in sfarsit..... poate face cineva un topic cu impresii din vacantele petrecute pe alte meleaguri.
MARTHE
Postat pe 20 Noiembrie 2008 17:15
Mi se pare cam trist ca urasti atata lume,chiar nu stiu daca se si merita!Te-ai intrebat ,macar o data ,daca pe tine nu te uraste nimeni?
agadana2
Postat pe 22 Noiembrie 2008 08:03

c urat shy totushy adevarat

iubarici
Postat pe 22 Noiembrie 2008 23:31
De la: agadana2, la data 2008-11-22 08:03:22Mi se pare cam trist ca urasti atata lume,chiar nu stiu daca se si merita!Te-ai intrebat ,macar o data ,daca pe tine nu te uraste nimeni?


cred ca gresesti cu intrebarea ta....De ce ? din cate am citit eu si am cautat....pe pagina asta NIMENI nu a folosit cuvantul " urasc pe..... " ...e doar o parere proasta...dar nush daca e ura...probabil in cazurile mai extreme....cand chiar ai un motiv intemeiat sa urasi. Eu am folosit " urasc " dar nu e in adevartul sens al cuvantului folosit . Probabil multi dintre noi nu ar putea sa urasca pe o tipa/tip pt ca se imbraca asa...sau ........sau ..... sau ......etc etc etc .
remus22
Postat pe 24 Noiembrie 2008 08:03
Daca te consoleaza cu ceva, eu am inteles in ce sens ai folosit cuvantul "ura". Din prima. Apoi, nu e vina ta ca unii nu vad padurea de copaci. Unii s-au agatat de explicatia cuvantului ura, altii de greselile gramaticale si au omis ceea ce era cu adevarat important: continutul mesajului (mesajelor). Dar stii cum e:
1.una e ce vrei sa transmiti
2.una e cum transmiti
3.una e ce aude/vede celalalt
4.una e ce intelege celalalt
3.si 4. nu mai depind de tine ci de capacitatea fiecaruia. Iar cand "una" se transforma in "alta", e varza... Si uite asa ajungi sa nu mai primesti raspunsuri la subiect ci tot "pe langa"...
tally_weijl
Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:15
Pt. amiy, nu am raspuns in 20 pentru ca mi-a fost blocat accesul pe acet topic...:
Nu ne intereseaza ce fac alte natii rau! Chiar daca generalizezi, dar nu vreau sa ma leg de asta acum. Ne intereseaza (sau macar ar trebui)ce facem noi rau. Pe mine ma doare de noi, pentru ca, cum i-am raspuns si lui bestdevilinside mi-as dori sa pot face ceva sa schimb situatia din Ro si crede-ma ca fac tot posibilul aici sa schimb imaginea pe care o au in general despre romani. Si ma doare ca multi dintre noi, cei care suntem in afara tarii, platim oalele sparte de conationalii nostrii. Dar probabil ca trebuie sa locuiesti in afara ca sa stii ce spun.
Nu locuiesc in Italia, ci in Austria, am vazut si Danemarca, deci nu vorbesc sa nu tac. Si cand toti iti spun ca esti beat te duci si te culci. Sau si ei sunt natii de nimic?
tally_weijl
Postat pe 24 Noiembrie 2008 13:58
In Germaia si Elvetia la fel. Dar cum spunea Marthe, calatoriti daca aveti posibilitatea, si apoi schimbam impresii. Eu va doresc din tot sufletul sa iesiti sa vedeti ca se poate trai si altfel. Si apoi poate ducem acasa idei si facem acolo. Poate iar sunt idealista...
tally_weijl
Postat pe 24 Noiembrie 2008 14:04
lumea asta se duce pe apa sambetei ...asa c mai bine traiti cat de bine puteti...f__-ti tot ce prindeti si fi-ti cat mai fericiti ca nu mai e mult pana la sfarsitul lumii
remus22
Postat pe 26 Noiembrie 2008 08:00
M-ai "spart"
tally_weijl
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:54
De la: tally_weijl, la data 2008-11-24 13:58:56Pt. amiy, nu am raspuns in 20 pentru ca mi-a fost blocat accesul pe acet topic...:
Nu ne intereseaza ce fac alte natii rau! Chiar daca generalizezi, dar nu vreau sa ma leg de asta acum. Ne intereseaza (sau macar ar trebui)ce facem noi rau. Pe mine ma doare de noi, pentru ca, cum i-am raspuns si lui bestdevilinside mi-as dori sa pot face ceva sa schimb situatia din Ro si crede-ma ca fac tot posibilul aici sa schimb imaginea pe care o au in general despre romani. Si ma doare ca multi dintre noi, cei care suntem in afara tarii, platim oalele sparte de conationalii nostrii. Dar probabil ca trebuie sa locuiesti in afara ca sa stii ce spun.
Nu locuiesc in Italia, ci in Austria, am vazut si Danemarca, deci nu vorbesc sa nu tac. Si cand toti iti spun ca esti beat te duci si te culci. Sau si ei sunt natii de nimic?

au incercat cativa sa ii schimbe pe romani si au dat gres/nu au reusit....Phoenix a incercat sa faca uitata muzica populara de prost gust promovata in anii `50 aducandu-ne in memorie versuri foarte vechi a unor cantece autentice (se pare ca odinioara eram mai cu bun simt si interesanti)....degeaba: a urmat MANEAUA (de fapt e un fel de filozofie romaneasca despre viata aceasta manea...cam ce cred romanii despre cum ar trebui traita viata...ma uimeste naivitatea mesajului - oare suntem un popor naiv?!)
a mai incercat , intr-un mod mai dur e adevarat, sa ne trezeasca la realitate Cioran si Patapievici - dar natiunea continua sa doarma si sa fie multumita de ea
ar mai fi exemple de oameni care au incercat sa faca ceva pt. acest popor si nu le-a reusit...mergem din rau in mai rau

Postat pe 1 Decembrie 2008 12:35
Pai daca sunt in aceeasi oala de naivi cu Phoenix , Cioran si Patapievici (pe care il ador), m-ai facut fericita! Pai cum sa schimbam ceva daca suntem numai 10 (in Phoenix sunt 6 membri)?

In postarea din 19 noiembrie m-am exprimat asa:"Poate sunt idealista, dar daca fiecare ar pune umar de la umar, nu ar fi imposibil. Prima conditie e sa vrei. Dar sunt atatia care nu vor. Apoi sunt cei care nu pot. Apoi sunt cei pe care nu-i intereseaza..." Tu unde te incadrezi?
Cand am dat la psihologie am spus ca vreau sa sterg cat mai multe lacrimi de pe lumea asta. Cineva mi-a raspuns ca sunt naiva, la fel ca tine. Dar fiecare persoana careia i-am sters lacrimile pana acum pentru mine e o lume, am adus soare intr-un microunivers. Si au fost destule. Si sunt nespus de fericita cand stiu ca am mai schimbat ceva in bine.
Prefer sa lupt o viata pentru niste idealuri decat sa ma complac in putoare. Nu as mai putea trai cu mine.Cu alte cuvinte "Prefer sa mor uliu decat sa traiesc ca o gaina"...
Daca ti-ai schimba atitudinea si ai lua initiativa, am fi 11. Se mai anunta cineva?
tally_weijl
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:16
Recalculare: suntem 9 (luasem in calcul si formatia ca atare). Sa nu-mi aud acum ca sunt un psiholog "afon" la matematica.
tally_weijl
Postat pe 2 Decembrie 2008 08:27
De la: lahdo_amiy, la data 2008-12-01 12:35:12[.degeaba: a urmat MANEAUA (de fapt e un fel de filozofie romaneasca despre viata aceasta manea...cam ce cred romanii despre cum ar trebui traita viata...ma uimeste naivitatea mesajului - oare suntem un popor naiv?!)
a mai incercat , intr-un mod mai dur e adevarat, sa ne trezeasca la realitate Cioran si Patapievici - dar natiunea continua sa doarma si sa fie multumita de ea
ar mai fi exemple de oameni care au incercat sa faca ceva pt. acest popor si nu le-a reusit...mergem din rau in mai rau


inca o data: eu am zis ca maneaua e un fel de filozofie romaneasca despre viata si ca mesajul ce razbate din versurile ei e incarcat de naivitate....avand in vedere ca foarte multi compatrioti adora maneaua, inseamna ca isi insusesc si mesajul acela prostesc si ma intrebam daca suntem un popor naiv...

nu am zis despre tine ca esti naiva.....si mai mult decat atat nu am zis de Pheonix, de Cioran sau de Patapievici ....de fapt Cioran si Patapievici se afla in tabara lucizilor acestei tari care au incercat sa ne trezeasca la realitate...

Postat pe 2 Decembrie 2008 09:42
dar topicul acesta a inceput de la cu totul altceva daca isi mai aminteste cineva....nu era vorba despre romani la inceput ci despre anumiti barbati si anumite femei - cu totul altceva


Postat pe 2 Decembrie 2008 09:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii casatoriti 18 De la: morticia_adams 19 Iulie 2009 00:20
musulmani 103 De la: kudika500918 11 Mai 2012 12:52
Nu stiu ce sa mai cred, cum sa ma mai comport...am nevoie de sfatul vostru. 44 De la: 24 Iunie 2013 22:57
Nu vrea sa ne mutam impreuna 7 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:53
Nu il mai inteleg! 112 De la: kudika195501 26 Noiembrie 2010 18:26