Setari Cookie-uri

VA ROG AM NEVOIE DE UN RASPUNS-

De la: geo32, la data 2008-11-15 18:51:14
De la: crista_galli, la data 2008-11-15 18:49:14Un_Domn...incepi incet, incet sa-mi "castigi" dispretul


pe mine m-a cucerit de mult cu iubirea lui senina!! ptiu!!


Geo ... potoleste-le ca esti mai vechi pe aici ... poate de tine asculta ...

Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:28
De la: kali, la data 2008-11-15 01:38:39buna. vreau sa va intreb ceva...Daca Dumnezeu exista spuneti-mi si mie cum de lasa sa fie torturati si ucisi copiii???


Darga Kali,
Pacat ca nu discuti si tu...Comunicare nonsens.

Vad ca ai deschis un topic cu o întrebare pe care eu mi-am pus-o pe la 9 sau 10 ani. Neprimind raspunsuri multumitoare, le-am cautat in carti sau in discutii, comparand religiile ,citind despre istoria crestinismului, a religiilor politeiste, infiintarea bisericilor s.a.m.d.

Concluziile trase nu vad de ce le-as discuta cu cineva care nu raspunde, cu altii care se cearta sau altii care spun aberatii lipsite de logica.

Daca ai nevoie de o divinitate care sa te conduca moral in viata poti crede. Religia este ca o hrana spirituala, un fel de opium pentru suflet.

Iar credinta in Dumnezeu nu e magie alba sa te rogi si sa astepti miracole. Nu asta este rolul. Deci in acest context intrebarea este nepotrivita.


Tu poti fi un om bun si moral fara credinta, negand existenta divina.

Alegerea numai tu o poti face, se afla in sufletul tau si nu depinde de raspunsul la intrebarea pusa.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:34
Cel mai tare Dracusor ...bv.. Touche !

Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:55
De la: Un_Domn, la data 2008-11-15 19:26:22
De la: Georgia99, la data 2008-11-15 18:20:46
De la: Un_Domn, la data 2008-11-15 16:55:27Georgia care este ... prin noi , daca te-am facut sa plangi sa-mi zici ,ca ai fi prima fata pe care o fac sa planga ... Si poate vrei sa-ti iau o floare sa ma ierti ...



offf tu, ce parere buna ai despre tine...eram la o tzigara cu generatia mea nascuta cu calculatorul in mana...noroc cu calculatorul asta ca daca nu era, tu o frecai degeaba


cum le zice ea ... Georgia care este ... ma unge la suflet




tzutzi, ia-ti o femeie ca vad ca ai lipsa de ocupatie

Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:04
unde ai invatat d-astea cu tzutzi , pisi ? ca nu suna a bine pentru o fetita de varsta ta ...

Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:10
De la: Un_Domn, la data 2008-11-15 20:10:00unde ai invatat d-astea cu tzutzi , pisi ? ca nu suna a bine pentru o fetita de varsta ta ...



offf...chiar trebuie sa sspecific ca este o gluma? Te uiti la mondenii ?

Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:11
mdea
am deschis acest subiect deoarece eram foarte furioasa si pur si simplu vroiam o consolare- o- eu stiu- justificare in ochii mei...
Scopul meu nu a fost sa va luati la cearta.
In fine
Nu vreau ........nu mai conteaza
Multumesc de raspunsuri
o seara buna
kali
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:16
Lasa-i sa se certe,sa vedem cine scapa controlul,doar asa se vede adevaratul caracter dar si inteligenta fiecaruia.
nufar_alb
Postat pe 19 Noiembrie 2008 02:22
Inteleg ce simte Georgia si cred ca multi dintre noi am simtit astfel in anumite momente. Chiar daca nu L-am simtit mereu aproape pe Dumnezeu, o viata fara Divinitate mi se pare foarte trista si fara sens. Ma regasesc in afirmatia unui mare filosof "Fara Dumnezeu si fara nemurire nu exista adevar". Legat de intrebare lui Kali, iti pot spune varianta bisericii pt ca nu sunt eu in masura sa deslusesc astfel de enigme. Este un citat in Biblie care suna cam asa "Parintii au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii". Se spune ca pacatele se platesc pana la a 7-a generatie. Acum...fiecare este liber sa filtreze "informatia" si sa o asimileze cum crede mai bine, dar explicatia aceasta am primit-o eu in urma cu ceva timp de la un preot care este si profesor universitar, deci mult mai apt decat mine sa explice (sau macar sa incerce) acest gen de nedumeriri.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:24
D-zeu exista,niciodata sa nu te indoiesti de asta,aduti aminte ca si fiul lui d-zeu a fost ucis,si El nu a putut face nimic pt asta.Aici cred ca intervine
micutadaria
Postat pe 25 Februarie 2009 07:46
Dumnezeu a spus crede si nu cerceta.. mergi la biserica si poate vei afla.
Sweet_Rodica
Postat pe 4 Martie 2009 14:17
E bine k mai sunt oameni care isi pun intrebari stiind ca nu vor primi niciodata un raspuns concret.. e dovada a ce a mai ramas copil in noi
Sn0wflak3
Postat pe 4 Martie 2009 19:04
pt ca are nevoie de ingerasii in rai
_dulcik_
Postat pe 10 Martie 2009 23:24
De la: kali, la data 2008-11-15 01:38:39buna. vreau sa va intreb ceva...Daca Dumnezeu exista spuneti-mi si mie cum de lasa sa fie torturati si ucisi copiii???
e alergic
adrianoo33
Postat pe 3 Aprilie 2009 16:26
Dumnezeu nio dat viata si libertatea dea face ce vrem noi cu ea nu ca sa ne dirijeze el.El ne pedepseste in momentu cel mai dureros pentru ca noi uneori chear meritam cam des o meritam din pacate ca suntem forte rai cu cei din jur,si multe mame fac copi ca si dupaia sa avorteze ca le este greu sa eie anti concepcionale sau sa se fereasca sa ramana insarcinate ele mai degraba raman si dupa care se fac avorturile,si in asta Dumnezeu nui de vina pentru ca pe multe femei sau barbati nu le duce mintea.si parerea mea este sa nu faceti avort sau sa bateti un copil mai degraba protejativa sa nu ramaneti insarcinate si aveti mila de un copil nu al bateti ca pe un animal ca este la fel ca voi nui un animal.Aveti grija de voi si credinta in Dumnezeu ca el va va ajuta mereu
angyal
Postat pe 3 Aprilie 2009 22:14
De la: Un_Domn, la data 2008-11-15 14:06:51
De la: Georgia99, la data 2008-11-15 01:40:33
De la: kali, la data 2008-11-15 01:38:39buna. vreau sa va intreb ceva...Daca Dumnezeu exista spuneti-mi si mie cum de lasa sa fie torturati si ucisi copiii???


dumnezeu doarme


Un raspuns mai prost si neargumentat decat toate celelalte cu care ne-a obisnuit Georgia care este ... evident necitita si nedocumentata cu privire la subiect , asa cum o stim , arunca o vorba care sa fie ...
Draga domnisoara/doamna Kali , omul nu a fost creat ca o masinarie , avem creier , sentimente , facem alegeri , in urma carora castigam , pierdem , suferim , platim.... Binele si raul trebuie sa existe intr-un echilibru sau usor dezechilibru in functie de context si situatie ... Raspunsul la intrebarea ta e foarte complex si daca vrei sa il gasesti o sa o faci studiind o bibliografie relevanta , nu cerand rezolvarea pe un forum de discutii , unde mai exista cate unul care uita de el scriind prostii ....


Asa ca tine spre exemplu....:))"bibliografie relevanta" :)):)):))
scorpia_S
Postat pe 4 Aprilie 2009 21:26
De la: kali, la data 2008-11-15 01:38:39buna. vreau sa va intreb ceva...Daca Dumnezeu exista spuneti-mi si mie cum de lasa sa fie torturati si ucisi copiii???


- Cred ca iti dai seama ca un raspuns cat mai complet la intrebarea ta ar fi extrem de lung si ar necesita o discutie cam lunga. Si ca timp. Cu siguranta daca vei cauta, si mai ales vei cauta unde trebuie vei dasi raspunsul. Eu am sa-ti dau totusi unul scurt.
Nu Dumnezeu lasa ca aceste lucruri sa se intample. Sigur ca ai putea continua cu intrebarile:
,,Daca Dumnezeu este atat de bun si de puternic, de ce ingaduie atata suferinta?
De ce nu ne-a creat in asa maniera incat sa putem fi necontenit fericiti si sanatosi?"
Raspunsul meu ar fi ca:
,,Daca Dumnezeu ne-ar fi creat in acest fel, am fi fost doar niste papusi. El ar trage de sfori iar noi nu am avea nici in fel de putere proprie. Intr-adevar, nu am indura atatea greutati si atata suferinta. Dar fara ele,nici nu am cunoaste ce inseamna bucuria si triumful autentic Nu am mai avea nici un motiv sa ne descoperim scopul propriei fiinte. Nu am fi decat niste roboti gata programati, lipsiti de minte. Dar Dumnezeu a procedat de mii de ori mai bine. Ne-a daruit liberul arbitru. Ne-a daruit viata, apoi ne-a inzestrat cu cu libertatea de a alege ce vom face cu ea. Ne-a dat puterea de a alege propria cale. Tot ce SE intampla si ce NI SE intampla este urmarea unor alegeri. Alegeri cateotata a noastre, cateodata ... (de mai multe ori, daca va place mai mult asa, a altor persoane). La un moment dat ... mai devreme sau mai tarziu cu totii vom plati pentru alegerile pe care le facem.
supermiki
Postat pe 5 Aprilie 2009 09:48
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 23:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeie berbec... 4 De la: mariana_veronik2009 1 Noiembrie 2009 17:40
cand avem nevoie de psiholog 12 De la: kitty_krieger 31 Martie 2010 23:11
ajutor 13 De la: Gaby211081 26 Noiembrie 2008 14:29
am nevoie de gravidute kudikuțe 3 De la: piper 29 Iulie 2009 12:27
DESPRE FOND DE TEN 2 De la: NicoNicco 5 Iunie 2010 10:38